bereid waren het handelsverdrag en de erken ning de jure in een enkel document samen te vatten. Op het oogenblik dus, waarop de alge- meene overeenstemming zou zijn tot stand ge komen, zou ook de erkenning in werking treden. Het is niet de bedoeling geweest oen openbare verklaring van erkenning en de benoeming van een gezant te eischen als conditio sine quo non voor het beginnen van onderhandelingen, of schoon de bij de besprekingen van Russischen kant aangehaalde precedenten daartoe aanlei ding hodden kunnen geven. De Russen meenen echter te moeten staan op erkenning de jure als voorwaarde voor het afsluiten von een handelsverdrag. Zij noemen het voor hun regeering den meest elementoiren <-isch van logica en zelfrespect. Dc instructies van Moskou loten in dit opzicht ook niet de minste speelruimte. Verder zeggen zij: het is duidelijk, dat deze algemeene voorwaarde illu soir zou worden zoodra men er uitzonderingen op toeliet. Wat Nederland betreft, gelooven dc Russen dot kwestie niet moeilijk is, omdat tusschen hen en ons geen politieke conflicten hebben be staan. Naar hun mccning kon de erkenning de jure, die voor hen van zoo overwegend belang is, voor ons land geen grooten stap bcteekenen, omdat Nederland nooit en in geen enkel opzicht vijandig tegenover hen is opgetreden en de diplomatieke betrekkingen indertijd wel hebben opgehouden te bestaan, maar niet uitdrukkelijk zijn afgebroken. Dc hoffelijke ontvangst van de Russische vertegenwoordigers op de Hnogsche conferentie heeft den Russen, naar zij zeggen, ook stellig geen aanleiding gegeven om van ons een handeling te verlangen, die in strijd zou zijn met ons prestige. Daarom, zoo zeggen zij verder, zijn wij bereid geweest en is men aan Russischen kant blijkbaar nog bereid met ons besprekingen te openen op de basis, dat een overeenkomst een erkenning de jure insluit, maar niet daardoor wordt voorafgegaan. Van die erkenning echter zullen zij in geen geval afstond doen. DE POSTCHèQUE- EN GIRODIENST. Het rapport der commissie i. z. de oorzaken der ontwrichting. Op vragen van het lid van de Tweede Ka mer, den heer Marchant, inz-ake de publicatie van het rapport der commissie inzake de ont wrichting van den postcheque- en girodienst Kan de minister mededelen, wanneer de pu blicatie is te verwachten van het rapport der commissie, belast met bet onderzoek naar de oorzaken van de ontwrichting van den post- chèque- en girodienst, alsmede naar de verant woordelijkheid doorvoor heeft de minister van waterstaat geantwoord: Ondergeteekende heeft het rapport nog niet ontvangen. Zoodra het in zijn bezit is, zal hij, in afwachting van de publicatie, onmiddellijk maatregelen nemen, dat het ter visie van de leden aan de beide Kamers der Statcn-Genc- raal wordt toegezonden BEZOEK VAN EEN 2WEEDSCHEN KRUISER Te Rotterdam. In de volgende week word. te Rotterdam de Zweedsche kruiser Fylgin v-rwncht. Het ge meentebestuur van Rotterdom houdt in ver- I band hiermee a.s. Donderdagavond ten stnd- huize een receptie. HET EEUWFEEST DER NED. HANDEL-MIJ. Uitzet der feestelijke herdenking. In den loop von den dog is gisteren her per soneel der kantoren van de jubileerende Ne- derlandsche Handel-Moatschnppij uit Den Hang en Rotterdom per extra trein in de hoofdstad aangekomen om met den staf van het hoofd kantoor de feestelijke viering van hel eeuw feest mede te maken- Des avonds te zeven uitr vereenigden allen ten getale van vele honderden met hun domes zich in het gebouw Carré aan den Amstel, dot met planten en bloemen schitterend ver sierd was. In de loges tegenover het tooneel merkte men op de directeuren en commissarissen der maatschappij. Voor den aanvang van het programma nam de president dr. C J. K van Aalst, het woord om al zijn medewerkers een hartelijk welkom toe te roepen. Spr. herdacht zijn voorgangers met nome de vroegere presidenten Heldring en Cremer en vele hunner medewerkers. Ko ning Willem 1, vervolgde spreker, heeft in zijn oprichtingsbesluit de verwachting uitgespro ken dat, dank zij het bestaan de N. H. M., elk Nederlander voortaan een ordentelijk be staan zou hebben. Dat heeft de maatschappij niet kunnen verwezenlijken maar ieder, die in haar dienst is, heeft een ordentelijk bestaan Spr. wekte daarna op in eendrachtige samen werking de belangen der Mij. verder te dienen want daardoor behartigt zoowel de directeur als de portier ook zijn eigen belang. Spr. hoopte dot de zaken zich in de toekomst zou den mogep uitbreiden maar dat daardoor geen uitbreiding van personeel zou noodig zijn om den thans tusschen personeel en directie be- staanden bond niet te verzwakken. Spr. ein digde met een driewerf hoera op de Handel Mij., waarmede geestdriftig werd ingestemd. Daarna voerde de vereeniging der N. H. M. te Rotterdam boerendansen uit, waarmede de dames en heeren een dankbaar applaus oogst ten. Dan trad de heer Klijnveld op in zijn hu moristisch repertoire waarna de Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel een uitstekende opvoe ring gaf van „Mijlpalen". Om het personeel der afdeelingen Rotterdam en 's-Gravenhago der Ncderlandsche Handel maatschappij in de gelegenheid te stellen de feestelijkheden te Amsterdam ter gelegenheid van hei 100-jarig beslaan bij te wonen, had dc directie der N. H. M. een extra-trein n8ar de hoofdstad toen loopen, welke gistermiddag te 5.41 aan het Station Wcesperpoon arriveerde. Direct na aankomst begat men zich naar hot Paleis voor Volksvlijt waar in het restaurant van den Schouwburg den ruim 500 personen ven koude lunch wachtte. DE HERDENKING VAN MIDDELBURGS BEVRIJDING VAN HET SPAANSCHE JUK. Het standpunt der kathtlicken. Nu Middelburg dezen zomer feestelijk het feit zal herdenken, dat de stad 350 jaar geleden van het Spaansche juk bevrijd werd, was de vraag" gerezen, of ook de roomsch-katholieken aan dit feest kunnen deelnemen. In een druk bezochte vergadering van katholieken heefi pastoor J. Brirggemonn gisteravond die vraag beantwoord. Hij gaf een uitvoerig historisch overzicht van hetgeen in de tweede helft der I6dc eeuw in ons land en ir. het bizonder te Middelburg is voorgevallen. Twee vonken, zoo zeide hij o.m., hebben toen Nederland in brand gestoken dc aanranding ven de vrijheden en privilegiën, en het drijven von dc Calvinisten. Deze laatstcn hadden hun feest reeds gevierd; nu ging het om de herdenking van het terug krijgen van de vrijheden, die de grondslag wer den voor het vrije Nederland van thans, waarin ook di? roomsch-katholieken ongestoord leven. Aan dit feest konden de katholieken meedoen, al ware het maar om des vredes wille, zoo zei- de de spreker en ook uit dankbaarheid, dat wij in vrede leven onder de gezegende regeering van Koningin Withelminn. DE HULPVERLEENING AAN DU1TSCH- LAND. De toestand in Duitschland. Men schrijft ons Da^or het meer voorkomt dot ons de vraog wordt gesteld, of wij van plan zijn met onze hulpverleening aan Duitsche kinderen door te gaan, nu de toestanden bij onze westelijke bu ren „zoo veel bete.- worden" meenen wij goed te doen, U hieronder eenig feitenmateriaal te zenden, waaruit U wel zal blijken, dat er van werkelijke verbetering der tostanden in Duitsch land nog geen sprake is; integendeel, de moei lijkste tijden gaan wij. nog tegemoet, zooals ons de vice-consul de. Nederlanden te Frank furt qIM dezer dagen verzekerde. Als wij nagaan, waarop deze optimistische meeningen berusten, don worden meestal de volgende 3 redenen opgegeven: 1. de Duitsche dienstmeisjes gaan voor een groot deel naar Duitschland terug. 2. de stabilisotie der Mark zal een eind ma ken aan finanticele moeilijkheden. 3. de Duitschcrs zeggen zelf, dat zij nu bete re tijden tegemoet goan. Wat nu de Duitsche meisjes 1>etreft, zoo gaan dezen terug, omdat het leven in hun vaderland zoo schrikbarend duur is geworden, dat zij met haar loon van 20, dat zij in de kleinere plaatsen maan delijks verdienen, hare noodlijdende familie in Duitschland niet meer kunnen ondersteunen. Bovendien moeten de meisjes dikwijls nog van haar loon de enorm verhoogde visumkos'.en en dikwijls ook nog de reis en de belasting beta len, zoodat zij haast niets overhouden. De stabilisotie geeft aan hot Duitsche volk zeker een geruststellend gevoel, loch is dit meer een psychologisch verschijnsel. In werke lijkheid veroorzaakt deze stabilisatie der Mark cene steeds toenemende werkloosheid, daar de Duitsche industrie nu moeilijk tegen die van andere landen kan concurreeien, bovendien staan de deskundigen zeer twijfelachtig tegen over de vraag, hoe lang de financiers rn Duitschland deze stabilisatie door zullen kun nen voeren. Wat nu het optimistische oordeel der Duit- schers zelf over hunne toekomst betreft, zoo is het zeer verklaarbaar, dot dezen zich non elk denkbeeld vastklampen, dot him hoop en moed verleent in deze donkere tijden. Een objectief inzicht in de vooruitzichten van hun land kun nen wij echter van de Duitschcrs zelf het aller minst verwachten Hoewel wij reeds een jaar van meening wa- ïen, dat de nood in Duitschland nu wel het top punt had bereikt, bewijzen ons de zoo tal ijke dogelijks inkomende smeekbeden om hulp, die ons uit alle deelcn von Duitschland, tegen woordig ook veel uit Zuid-Duitschland, de Palts, Aken enz., bereiken, dot wij juist dit voorjaar alle krochten zullen moeten inspon nen, om cok maar eenigzins onze actie op peil te houden en aan de noodlijdende kinderen een steun te verleencn, die van eenc beteekenis is. Terwijl kort geleden noc de aanbiedingen voor huisvesting van Duitsche kinderen binnen stroomden, is piotseling stilstond ingetreden, juist nu, waar honderden kinderen uit alle klas sen der Maatschappij niet alleen op onze lijs ten, maar ook in werkelijkheid verlangend naar uitzien, naar Nederland te kunnen gaan. Wij hopen van harte, dat de hieronder staan de mededcelingen ertoe zullen bijdragen, onze medewerkers met nieuwen moed te bezielen; het resultaat zal niet uitblijven, want het per soonlijk initiatief is alles bij ons werk. Met ver bazing en dankbaarheid hebben wij dikwijls ondervonden, hoe een persoon in een kleine plaats voor tientallen 'van kinderen een redder heefi kunnen zijn in hun groeien nood. 1. Vervolgens zoo juist ontvangen mededce lingen van den Vice-consul der Nederlanden te Frankfort a.M. moet het bezette gebied per maand aan de Entente leveren: 2 millicen ton kolen tot een waarde von 32 millioen guldens, bovendien nog hout, kleuislof'en, stikstofhou- dende meststoffen, enz tot ven gezamelijkc waarde von 60 millioen gulden pei maand, zon der eenige tegenp oestatie te ontvangen. 2. Van onze vertegenwooidigster in Essen ontvingen wij een statistiek, waaruit blijkt dat de Fronschen alleen in Essen kort geleden 1200 groote woningen hebben opgecischt voor de 5 regimenten, die pas uit Frankrijk zijn oon- gekomen. De bewoners diei huizen moeten binnen 10 dagen deze verlaten en mogen niets meenemen, niet eens hun linnengoed, zilver enz. 23.545 personen zoeken op her oogenblik een onderkomen in Essen. 3. Frl. N. vroeger helpster in een onzer tehui zen, is met het laatste transport terug gegaan naar Düsseldorf, omdat zij het telegrafisch be richt ontving, dat haar oude moeder en haar zuster door de Fronschen levensgevaarlijk wa ren gewond en bovendien binnen drie dagen uit haar huis zouden worden gezet. 4. Ter gelegenheid der bctooginy te Mann heim op 2 Maart j.l. zette Minister Höfle uit een, dat er nog altijd 140.000 Duitschers uit het bezette gebied verbannen zijn en nog 1500 in de gevangenissen zuchten. 5. Uit Aken ontvingen wij zooeven gelijktij dig zoowel van den burgemeester als ven den Nc-derl. consul, den Bond der Vrouwenvereni gingen, het Roode Kruis en ons eigen comité smeekbeden om te helpen en minstens 100 kin deren zoo spoedig mogelijk naar Nederland over te laten komen, want de toestanden wa ren daar ondragelijk en de ellende der kinderen niet te beschrijven, de verschillende stukken slaan onzen medewerkers ter beschikking. Het zou heerlijk zijn, indien wij maar 2 keer 50 kinderen uit dit hol zouden kunnen verlossenl 6. De gemeentegeneesheeren in verschillende gemeenten ontvanger, (volgens de „Aerztliche Mitteilungen" van Februari) met ingang van 1 December 23 een tractement van 60 goudmork per maand. Dit is het gemiddelde loon, dat een gewoon werkman ontvangt en ook voor de ze niet voldoende is om een familie te onder houden. 7. De Bcrlijnsche politie bericht, dat verleden Zondag 17 zelfmoorden alleen in Groot-Bei lijn hebben plaats gehad, waaronder 2 praktisee- rende artsen en 2 candidaten in de medicijnen. Als oorzaak worden „Nahrungssorgen" op gegeven. Dergelijke berichten zijn overal aan dc orde van den dog. 8. Het gemeentebestuur in Cassel meldt ons: Karacteristiek voor den nood der kleine rente niers is het volgende feit: Op de laatste verga dering dor kleine renteniers werd medegedeeld dnt van 2 oude dames, niet meer in staat om iets te verdienen, de eone om den anderen dag tc bed blijft, terwijl de andere de noodzake lijkste bezigheden verricht; zij doen dit, omdat degene, die bcdrust houdt, dan minder voed sel noodig heeft dan iemand die in beweging is. Van een andere oude rentcnierster die niet wist hoe aan haar dagelijks brood te komen, wordt ons medegedeeld, dat zij op een goeden dog toevallig een ouden gouden bril vond. Deze kostbare vondst en het vooruitzicht op eenige weken zorgeloos leven, overweldigde de oude dame zoo zeer. dat zij eenc beroerte kreeg- en stierf. 9. Toen op 6 Fcbr. j.l. een waggon met le* vcnsmiddelen te Osnabrück aankwam, (een gift van het Groningsche comité, bestemd voor den middenstand te Osnabrück) werd onze Cen- trnlstellc aldaar opgebeld en Frau A. Selle* Bohnhoff dringend verzocht, direct met Schtipo* agenten te hulp te komen, omdat de noodlij denden bij drommen om den wagen waren ver zameld, en mannen en vrouwen dreigend him aandeel opeischten. Toen onze kranige voor zitster met de politie ter plaatse kwam cn vroeg wat of de menigte eigenlijk wilde, antwoordde een werHooze „Wir mochten wissen, op diese holliindischcn Lebensmittel wieder nur für die verscchömtcn Armen (van beteren stand) bc- stommt sind, odor nuch die unverschëmten Armen otwas zu erhoffen hnben 1" Door haar bezadigd en verstandig optreden wist Frau Sel- le de menigte te knlmeeren en plundering te voorkomen. Doen de Duitschers zelf niets voor hun honger lijdende landgenooten Deze vraog wordt zoo dikwijls gesteld, en helaas haast even dikwijls zonder verder over leg bevestigend beantwoord. Niemand zal wel beueren, dat do berichten van den Berlijnschen Correspondent der N. Rot- terd. Courant door welwillendheid of sympathie uitblinken, daarom is zijn opstel in de avond editie van 26 Februari j.l. van des te groolere waarde. Wij kunnen hier slechts cnkeJe feiten int dit uitvoerig artikel aanhalen De Duitsche industrie maakt ^ich voor het behoud van 'wetenschappelijke instellingen ver dienstelijk en betaalt voor deze het veertigvou- dige van do staatsondersteiming Do chemische industrie bestemd een percent der looncn voor de economische steun der stu denten Van do textielfabrikanten kregen de studenten 40.000 stuks wasohgoed, 40.000 pakken en 10.000 paar sokken. Men moet niet vergoten, dat wat een fabrikant persoonlijk doet onder zijn eigen naam, geheel extra-weldadig- heidswerk is. Groote sommen moet hij afstaan nan hot weldodigheidsfonds van zijn eigen pa- troonsveroeniging. Wat men ook tegen de Duit sche industrieolen moge hebben, men kon hen niet verwijten, dat zij op dit punt kleingeestig zijn. Integendeel, er heerscht onder hen allen onverschillig welke branche, een levendige con currentie cp het gebied von socinle zorg voor hun eigen personeel De banken laten zioh op het gebied van weldadigheid ook niet onbe tuigd. Te Berlijn alleen bedroegen hun giften 700.000 Mark (goudmark). Bovendien worden op hun kosten dagelijks 2000 kinderen gespij zigd Ook de landbouwers zijn niet achtergebleven. Het is nauwelijks een overschatting, als men rekent, dot 42 millioen goudmark zijn uitgege ven voor het onderbiengen van kinderen op het land. Voor 10 Millioen goudmark worden levens middelen gezonden aun het bezette gebied. In olie groote gemeenten van Duitschland zijn noodgemeenscihnppen gevormd. Die van Frank furt,'"M. heeft voor dezen winter niet minder dr.n 170.000 dollar bijeen gekregen. Met deze gel den werden 150.000 menschen voortdurend on dersteund, 15.000 krijgen er dagelijks een mid dageten voor Daartegenover staan in Firmkfurt aangegeven uit het buitenland alleen een spijziging van 360 menschen. door de Kwakers, die zulks niet kun nen vol houden zonder hulp van dc noodge- m eenschap. Dc rijke burgers van Bremen hebben voor de ondersteuning aldaar 250.000 dollar bijeenge bracht. Dergelijke berichten komen uit de.mees te steden In het afgdoopen jaar brachten 35.000 kin deren hun vacantie in het buitenland door. Dit is veel. Maar 350.000 kinderen werden in Duitschland zelf op het land verzorgd. Dit is 10 maal meer. Van I Juni tot November 25 werden irft het Buitenland 7 millioen Kg. levensmiddelen (Lie— besgaben). In Duitschelnd werden daarvan 35 millioen Kg. verzonden. Dc vrijwillige particuliere weldadigheid in Duitschland zorgt voor 55.000 bodden in op voedingsgestichten, vacantiekolonies enz. Zij biedt aan een millioen moeders plaats in creohes, onderhoudt 35.000 nood-hospitalen en 15.000 reddingstations. De Duitsche staat dwingt zelfs in vele opzich ten zijn burgers tot wcldodigheid Ongeveer de helft von de geheele bevolking leeft op het oogenblik geheel of door een be langrijk deel der toelagen van den staat of von particulieren. De staat betaalt een milliard goudmark per jaar aan de gepensioneerden, oorlogsinvaliden, weduwen enz. De giften der particuliere weldadigheid worden nog eens zoo hoog geschat. Op zoon manier zou men tot 10.000.000 goudmark per dug komen, tegen 10300.000 dollar van de Vei Staten binnen 4 jaar. Deskundigen schotten de verhouding von de binnenlandsche tot de Puitenlandsche ondersteuning op 50 tot 1. Men kan rekenen zooals men wil, in geen geval zal men tot de conclusie kunnen komen, dat de Duitschers de hulp van het buitenland voor him noodlijdenden aannemen en zelf er naar verhouding weinig aan doen. Het tegendeel is gelukkig waar. „Nu is de vraag", schrijft de Berlijnsche cor respondent, „wat beteekend nu dit alles in ver houding van hetgeen het Buitenland doet Valt het daar bij in het niet V Als er sproke is van in het niet vallen, dat is het veel eer omgekeerd, zooals gebleken is uit bovenstaande gegevens, verstrekt door de „Central-Ausschuss für Auf>- lond shife" te Berlijn. TEGEN DE TABAKSACCIJNS. Een exposé van het Verbond van Vcr- eenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland. Ter voldoening can een verzoek van den Mi nister van Financiën door dezen gedaan op een audiëntie verleend aan afgevaardigden van bij voornoemd Verbond, aangesloten organisaties, heeft dit Verbond thunsden minister een beknopt overzicht doen toekomen van den toestand waar in de Sigarenindustrie zich bevindt; De organisatie vertrouwen dat Z. Exc. door drongen moge worden van het feit, dat de ern stige noodtoestand der Sigarenindustrie niet toe laat op die Industrie meerdere lasten te leggen; Redenen waarom zij den minister verzoeken niet over tc gaan tot verhooging von den Ta baksaccijns. Aan bedoeld overzicht ontlccnen wij het vol gende; De geschiedenis der laatste jaren kan een beeld geven van den uitersten noodtoestand waarin de sigarenindustrie is geraakt. In 1916, het jaar waarin een opleving viel te constotcercn, waren in de sigarenindustrie ruim T6000 sigarenmakers werkzaam, welk getal zich in 1918 uitbreidde tot ruim 19000, terwijl in 1923 slechts werkzaam waren ruim 10000 siga renmakers; neemt men in aanmerking dol in 1916 en 1918 de werktijd circa 55 uur per week bedroeg en in 1923 48 uren per week, don volt daaruit af te leiden dat het aantal sigaren makers in 1925 beduidend lager zou zijn ge weest indien in die periode de werktijd eveneens 55 uren was geweest. Tengevolge van het van krocht blijven von hot uitvoerverbod werd de export van sigaren ge heel stopgezet cn bleven de fabrikanten met enorme vooraden zitten, welke onmogelijk tegen loonende prijzen konden worden gerealiseerd, waardoor ontzettende verliezen werden geleden. Nog niet torr dcele hersteld van deze toege brachte kloppen begon de industrie in 1919 de gevolgen von de lage valuta, speciaal die van Duitschland, te ondervinden. De invoer van sigaren begon op onrustbaren de wijze te stijgen. Een staat toont een toename van circa 200.000 stuks in 1918 tot ruim 200 millioen in 1922, het jaar van de vloedgolf van Duitsche sigaren welke ons land overstroomde en de concurren tie tot het uiterste dreef. Terwijl hier te lande de prijzen der sigaren van 200% op 300% boven die van voor den oorlog waren, kon Diritschlnnd tegen prijzen aanbieden welke bijna gelijk stonden met die van voor den oorlog. Bovendien was deze Duitsche en andere mede dinging op de buitenlandschc markt oorzaak dat hel Hollandsche product door bijna geheel werd verdrongen. Noch door loonsverlagingen, noch dooi werk tijdverruiming, of welke andere bezuiniging ook, kon het verschil in prijs worden benaderd laat staan opgeheven worden. Daarbij kwam nog dot vele landen die vroeger beduidende afnemers van ons product waren, den import van sigaren gingen belemmeren door invoerverboden of heffing van meerdere rechten en dergelijke, terwijl anderzijds vele afzetgebie den tengevolge van den oorlog voor ons totaal verloren zijn gegaan. In een bijlage van het adres wordt een over zicht gegeven van den invoer en uitvoer van sigaren over de jaren 1912 tot en met 1923. Werden er in 1916, voor onze industrie nog als een normaal jaar te beschouwen, geëxpor teerd: 3.027.224 K.G. of 302.722.400 sigaren, waarde 12.108.896.— in 1922 waren deze cijfers 825.000 K G. of 82.500.000 sigaren, waarde 3.542.000.- en in 1925 649.920 K. G. of 64.992.000 sigaren, waar de f 2.860.000.-. De uitvoer liep dus terug van circa 500 mil licen sigaren in 1916 tot circa 65 millioen in 1923 Een andere ongunstige tactor voor het be drijf was dat tengevolge van de steeds heer- schendc v/eikloosheid de huisindustrie op on rustbarende wijze toenamwerklooze sigaren makers, zich niet gebonden achtende aan den wettel ijken arbeidstijd, noch aan andere ar beidsvoorwaarden. begonnen overal in den lan de te fabriceeren en verscherpten do onderlin ge concurrentie. Het behoeft dus geen verwondering te baren dal op I Juni 1922 de toestand der sigaren industrie verre van rooskleurig was Toch werd op dien datum een derde ader lating toegepast door de invoering van dc Ta bakswet. De Tabakswet belast het artikel sigaren met 10 op de waarde van den detailprijs. In werkelijkheid zijn de lasten veel hooger doordien voor het stuksgewijs van zegels voor zien der sigaren ongeveer 10 meer perso neel moet worden aangesteld, extra toezicht noodig is voot controle op de zegels en het ringen der sigaren, meerdere localiteitcn noo dig zijn, grooterer voorraden moeten worden aangehouden, schade ontstaat bij het ringen en opnieuw persen der sigaren, tengevolge van brekage en onnoodig veel meer kapitaal in de ondernemingen moet worden vastgelegd De door al deze bovengenoemde oorzaken zéér scherpe onderlinge concurrentie had tot gevolg dat de fabrikanten deze belasting niet op den consument konden verhalen doch voor eigen rekening namen, zulks in de hoop dat omzetvermeerdering ten slotte deze nadeelen zou vergoeden, welke verwachting echter meestal niet werd vervuld, inet als gevolg ge voelige verliezen. Ook de winkeliers leden beduidende schade op de aanwezige voorraden daar zij meestal dc helft van den daarop verschuldigden accijns vooi eigen rekening namen, terwijl de fabri kanten-leveranciers in vele gevallen de andere helft van dien acijns voor hunne rekening na men. Het groote euvel der huisindustrie werd, door de ontheffing die bij artikel 88o VGn de Tabaks wet verleend werd ten opzichte van het be- paalde bij artikel 23 tweede lid, eer in de hand i gewerkt dan tegengegaan. Ook de ontheffing van artikel 40 dier Wet schiep een toestand, waarbij de eene categorie in gunstiger positie geplaatst werd dan de andere categorie. Een en ander zeer ten nadeele van den fabri kant die aan alle bepalingen van de Tabakswet en van de Arbeidswet heeft te voldoen, en evenmin in het belang eener goede controle op de naleving von de Tabakswet, daar aldus de fraude op ernstige wijze in de hand wordt ge werkt Hoogste tijd wordt het dan ook dat ten spoe digste een einde komt aan die uitzonderings bepalingen het zou ongewenschte toestanden bestendigen indien werd overgegaan tot het ge ven van deze en meerdere faciliteiten aan hen die niet aan de bepalingen der Tabakswet vol doen. Het eenige goede wat de Tabakswet bracht was, dat bij de Wet van 6 Mei I92T in verband met den Tabaksaccijns het invoerrecht op siga ren werd gewijzigd van 40.— per 100 pond in 30 van de waarde. Toen bleek dot deze verandering den grooten invoer niet kon beletten werd nader op I De cember 1922 bepaald dat het invoerrecht zou bedrogen 30 van de waarde met een mini mum van 15.— per JCOO sigaren. Deze gewijzigde heffing beperkte in betee- kenende mate den invoer. Langzomerhond konden meerdere sigarenma kers worden tewerkgesteld. Oogenschijnlijk bracht nu de Tabakswet niet die nadeelige gevolgen welke beweerd waren, daar noch de omzet in de winkels sterk ver minderde, noch het aantal arbeiders beduidend afnam. De weinig verminderde omzet werd echter veroorzaakt door het a tout prix opruimen van buiten- en binnenlandsch fabrikaat. De geopende werkgelegenheid was te danken aan de verhoogde heffing bij invoer. Met dat al bleef de toestand in de industrie uiterst gesponnen, daar steeds te groote voor raden of wel te geringe afzet, gevoegd bij de geleden verliezen, een zich herstellen van den normalen toestand beletten. Langzamerhand eerst kon zich een vastere en meer natuurlijke verhouding tusschen productie en consumptie consolideeren. Reeds begon men het door Duitschland ver overde terrein in het binnenland terug te win nen, zij het ook langzaam en stop voor stap Ieder belonghebbende in onze kringen hoopte daarop en werkte aan de totstandkoming daar van mede. Op éénmaal dreigen nu echter al deze ver wachtingen den bodem te worden ingeslagen door een voorgenomen verhooging van den ac cijns. Is het wonder dat in de geteisterde industrie kringen een angstkreet opging? Zou do zoozeer noodige rust opnieuw worden verstoord en ons vak nog" dieper in het moeras zinken? Met als gevolg de ondergang van verschil lende fabrikanten, handelaren en andere ne ringdoenden, en een noodzakelijk verdere druk king van het loonpeil der arbeiders. De thans sterk oploopende tobaksprijzen ma- ken een verhooging van den prijs der sigaren onafwendbaar, met als gevolg belangrijke con- .sumptievermindering en toename van de werk loosheid, woordoor weder een stukje van het pas veroverde terrein verloren zal gaan. Reeds nu hebben tal van fabrikanten het bijltje er bij neer moeten leggen. fn Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, 's Her togenbosch cn vele andere plaatsen is de siga renindustrie slechts een schaduw van de bloeien de industrie die destijds aldaar gevestigd was. Een groot aantal der vroeger aldaar geves tigde fabrikanten hebben hunne zaken, als niet meer loonend, gelikwideerd. Van de overblijvende bedrijven kan, voor zoo ver het Naamlooze Vennootschappen betreft, wier anndeelen op de beurs verhandeld worden of wier balansen gepubliceerd worden, nage gaan worden dat de aandeelen noteeren van 2 tot 40 terwijl uit de balansen blijkt, dat met verlies of met zeer geringe winst wordt gewerkt. Is het dan billijk te noemen dat één enkele in dustrie (en welke) wordt uitgekozen om zulke groote offers te plengen op het altaar van 's lands schatkist. Bedragen van 17 millioen gulden, die zullen moeten worden verhoogd tot 54 millioen gul den. Wanneer buitenstaanders, evenals de belang hebbenden bij de sigarenindustrie, doordrongen zijn geworden van den waarachtigen noodtoe stand waarin deze industrie verkeert, dan, maar ook eerst dan is het mogelijk dat ook zij tot de conclusie komen, dat op de sigarenindustrie geen meeidere lasten kunnen worden gelegd. Ten slotte dient nog op een ander belangrijk punt de aandacht te worden gevestigd, n.L de ongunstige factor in de Tabakswet, dat bij den accijns op den détailprijs der sigaren een on evenredig groot bedrag aan loon mede wordt belast. De sigarenindustrie biedt werkgelegenheid aan een veel grooter aantal werklieden dan de ta baks- en sigarettenindustrie. In deze beide laatstgenoemde industrieën, waar de fabricage machinaal gegchied, is slechts een' klein aantal werklieden tewerk gesteld en wordt een naar verhouding veel grootere pro ductie verkregen dan in de sigarenindustrie, welke een handwerkbedrijf bij uitnemendheid is. Toch wordt van sigaren en rooktabak een zelfde percentage, 10 geheven; terwijl dit voor de sigaretten 12 bedraagt. Het gevolg is dat deze percentages óók van de betaalde loonen worden geheven en dus niet alleen de tabak het belastingobject blijft. En waar nu hot percentageloon in den kost- prijs van de sigaar zeer overwegend hooger is dan in den kostprijs van rooktabak, daar is het duidelijk dat juist dat deel van de tabaks industrie hetwelk aan verreweg de meeste ar beiders werk verschaft het zwaarst wordt be last een belastingpolitiek die zich zélf veroor deelt. DE ELECTRIFICATIE VAN NOORD- EN ZUm-BEV ELAND. Een mitldenstaiulsvcrgodering te Goes. Te Goes is op initiatief van de beide plaatse lijke Middcnstandsverecnigingen (de Hanze en Handelsbelangen) een druk bezochte vergade ring van Statenleden, burgemeesters, wethou ders, raodsleden, leden van polderbesturen, enz. gehouden ter bespreking van de electriricatie van Zuid- en Noord-Beveland. In deze vergade ring spraken de heeren P. M. Vleugels, electro- technisch ingenieur te 's-Gravenhage, dr. J. W. Jenny Weyerman te Goes. dr. Verhoeckx uit Den Haag, J. Welleman, burgemeester van Krabbendijke en J. W. Vienings, lid der Prov. Staten van Zeeland. De eerste spr. ging in den breedc na de elec- trificatie van kleine steden en het platteland, weos o.a. op Noord-Brabant, Noord-Holland en Voorne-Putten en sprak zich uit vóór de renda biliteit van een electriciteitsbedrijf op Zuid- en Noord-Beveland, waarin de gemeenten deelheb bers zijn. Deze spreker, evenals de anderen drong aan op een ernstig, nauwkeurig, objectiet onderzoek over het geheele land. teneinde voor

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 14