B.W.PL00IJ- Architect. I zpen „i „SPIDO" SCHILDER BEHANGER GLASHANOEL MENSCH MENSCH TEGEN NUTSSPAARBANK Utrechtsche weg 9 Rente 3 60"'. onvoorwaardelijke waarborg de gemeente Amersfoort GEVESTIGD Ontwerpen, berekenen en Con- tro eeren van Bouwwerken. Adviezen. Woning en Kinderwet VERZEKERT UW SPIEGELGLAS tegen breukschade AMERSFOORISCHE GUSVERZEKERIMGMUTSGRPFU WIJNHANDEL DepBdöke~Pn.n4 P.ii HEUL, Dtrechtschestr 33, Tel. 233. W. RUITENBERG Gzn. BERICHT. Utrecht Zeist - Amersfoort Opening ¥oorjaa,r$eizoen COPIEER- EN TYPE-INRICHTING HOF 10 - TEL 867. MEJ. H. C. C. DE JAGER Typt - Copieert - en Vermenigvuldigt - Begrootingen - Verslagen - Baiansen Statuten - Bestekken - Circulaires en Dergelijken. Levering van alle soorten schrijfmachine papier. bestuur rich niet eens angstig- heeft afgevraagd, of hier niet te veel hooi op één vork werd ge nomen en welke waarborgen de M. A. B. O. en haar directeur voor welslagen boden. Dat de heer Cohen de draagwijdte van rijn polsstok niet overzag, kan de commissie hem vergeven, maar dot boven tot beneden de sprin ger niet is getoetst geworden, duidt de commis sie de gezagsdragers euvel. Een ten deze door den heer Cohen afgelegde verklaring lijkt der commissie een bedenkelijke zelfoverschatting zonder redelijken grondslag. De heer Kymmell toch verklaarde desge vraagd „Omtrent de betrouwbaarheid van do leiding van de M. A. B. O., meer in het bijzon der omtrent de betrouwbaarheid van haar direc teur Cohen, heb ik het niet noodig gevonden inlichtingen in te winnen, in verband met de nauwe relatie van d? M.. A. B. O. met de Rot- tèrdamsche Bankverecniging Ik kon niet aan nemen, dat die Bankverecniging iemand zou pousseeren, die dot èn om zijn persoon, èn om de zaak,'die hij voorstaat, niet ten volle waArd zou zijn. Ook bij den heer Westerman persoonlijk, den president-directeur der Rotterdamschc Bankver ecniging, heb ik mij niet vergewist omtrent de betrouwbaarheid van de M. A. B. O. of haren directeur Cohen." In het rapport wordt omtrent de houding van den heer Cohen het volgende verteld Volgens den heer de Bruyn was hij eerst bedachtzaam en betoogde hij, dat alles stap voor stap goon moest zonder overhaasting en dat de dag der centralisatie niet mocht worden bepaald, tenzij men opgewassen bleek tegen de wachtende taak. Plots schijnt hij le zijn vernederd, want tr.cn de commies J. H. ten Napel, wiens getuigenis bevestigd wordt door die van den commies A. J. H. Teijen, hem vroeg, toen de daturr. der cen tralisatie reeds was vastgesteld „Mijnheer Co- hen, hoe kunt u nu' zoo beginnen, terwijl u weet, hoe de zaak ervoor staat was zijn eenig antwoord „Dit is de eenige manier om de menschen los te krijgen." Waar lijkt der commissie de uitspraak van den heer Ten Napel„dat de heet Cohen zich te veel blind staarde op het girowerk van de Rotterdamsche Bank en vergat, dat dit werk een boon in een brouwketel was, vergeleken bij dat in het staatsgirobedrijf." Zóó laat het zich verklaren, dat de heer De Bruijn, toen hij vernam dat dc heer Cohen en zijn helper J. Kuitert de centralisatie aandurf den, ondanks de verzekeringen van de heeren Ten Napel en Teijen, dat het personeel nog lang niet voldoende geoefend was, die houding on- bgrijpelijk vond. De commissie stelt dan ook vast, dat de M..A. B. O. en hare directeur als adviseurs van het staatsgirobedrijf volkomen hebben gefaald. De straffen. De commissie is thans genaderd tot het moei lijkst en pijnlijkst deel harer taak, n.l. de straf fen, en zij meent den directeur-generaal te moe ten adviseeren, te bevorderen, dat lo. *A. W. Kymmell, directeur van den post cheque- en girodienst, van dat ambt worde ontheven, en dat hij zal worden teruggesteld in een ambt gelijk aan dat, hetwelk hij bekleed de, vóórdat hij bij den postcheque- en girodienst werd werkzaam gesteld. 2o. M. Pott, waarnemend onderdirecteur van den postchèque- en girodienst van dat ambt zal worden ontheven en worde teruggesteld in den rong van hoofdcommies der posterijen. De heer Van der Vorst heelt het ergst ven allen misdaan. Zijn optreden toch is zeer la kenswaardig geweest en wanneer dan ook de commissie ten aanzien van hem tot een straf adviseert, die gelijk is aan die van de- hecren Kymmell en Pott, den leidt haar daartoe de overweging, dat de ambtelijke verantwoorde lijkheid dier beide laatste heeren veel omvang rijker is don die van den heer Van der Vorst. Dc commissie roudt mitsdien te bevorderen dat 5o. L. A. M. van der Vorst, hoofdcommies bij het bestuur van den postchèque- en giro dienst van dat ambt zal worden ontheven en worde geplaatst buiten den postchèque- en giro dienst, aan een der departementen van alge meen bestuur of bij het hoofdbestuur der pos terijen en telegrafie als commies, 4o. A. Cohen is aan den wrekenden arm van den directeur-generaal onttrokken, doch niet aan die der gerechtigheid. Hij behoort niet tot het personeel van den postchèque- en giro dienst en staat in geen enkel ambtelijk verband tot den Staat. Er bestaat reden de stukken te stellen in han den van den heer landsadvocaat ter beoordee ling van de vraag, of er termen zijn, indien de Mabo, waarvan de heer Cohen directeur is, den Staat in rechten tot betaling zou aanspreken, alsdan dien eisch te betwisten en desnoods in reconventie een tegenvordering tot schadeloos stelling aanhangig te maken wegens wanpraes- tatie harerzijds. Naar dc meening der commissie is hiervoor voldoende bewijsmateriaal in het dossier voor radig. 5o. J. Booster, hoofdcommies aan het post kantoor te Rotterdam, zal daar niet kunnen worden gehandhaafd. Ten aanzien van hem za! moeten worden overwogen, of er geen moge lijkheid is hem daar te plaatsen, waar hij geen gezag behoeft uit te oefener cn waar dus wei nig of nic-ts Ye bederven is. Het zou de commissie leed doen, wanneer W. M. van der Reijden Zou gestraft worden. Aan hem toch is het volgens den directeur van het postkantoor te Rotterdam, te danken geweest, dat het werk van het girokantoor niet nog slechter was, dan dit bij het onderzoek is ge bleken te zijn en het zou dus onbillijk zijn hem in het lot van den heer Booster te doen doelen. Over de reeds door den directeur-generaal gestrafte postambtenaren en de door deze be dreven feiten heeft de commissie zich van een oordeel te onthouden. Zij meent dit te moeten doen, ten eerste, om dat het door hem afgeleverde work niet kan wor den beschouwd tot ontwrichting en tot verdere ontwrichting van den post-chèque- cn giro dienst te hebben geleid, aangezien daarvan een gebruik is gemookt i.iet overeenkomstig zijn be stemming, cn in de tweede plants, daar de be trekkelijke beslissingen van den directeur-gene raal gewijsden zijn geworden, waaraan derhalve niet meer mag worden geraakt, tenzij bij wijze van revisie, waarvoor onverwerpelijk geen reden bestaat. Aon het ropport is toegevoegd als bijlage de met de Mabo gesloten overeenkomst. KINDERMOORD. Dc dader voor de rechtbank. De 22-jarige mijnwerker J. P. W., wonende te Nieuwenhagen, thans gedetineerd, stond voor dc Moastrichtsche rechtbank terecht terzake van kindermoord. Uit het getuigbnverhooT blijkt, dat bekl getrouwd was met een vrouw, die reeds een kind had van eenige maanden oud. Beklaag de ging erg ruw met dot kind om, zoodat de moeder meermalen bij andere menschen was gaan^vragen, of zc het kind niet bij zich wilden nemen omdat het kind telkens door haar man werd mishandeld cn dat kon zij niet aanzien. Ook had hij de kleine eens ojf&enomen cn op een oistanc von twee meter in de wieg gesmakt- Op den tjouwdag was de kleine zoolong bij een buurvrouw ondergebracht, die wouw reed het kind in een wagentje beklaagde had haor ge vraagd, of zij het wagentje niet kon laten om vallen, dat „het jong" den nek brak, daar had hij nog wel 10 gld. voor over. De vrouw had daarop geantwoord„Als jij daar nou inlag, dan wel, en dan had ik er nog wel 25 voor over dat jij den nek brak." Een andere vrouw had gezien dat hij het kind geslagen had i 'r achterwerk en dat bekl. toen had gezegi „Ar det jonk de moei niet helt, dan steek ich 't nog ins kapot". Op 12 Januari was beklaagde met 't kind alleen thuis, de vrouw was naar den schoen maker. Toen dc vrouw thuis kwam, was 't kind dood. Uiterlijk was er niets aan te be merken, doch dc dokters constateerden, dat de borstkas was ingedrukt, vijf ribben waren stuk en door die gebroken ribben waren longen, lever, nieren cn milt gekneusd. Onder den schedel was een ophooping van bloed, zoodat het kind ook nog een slag op t hoofdje beeft gehad, volgens de deskundigen was het kind tengevolge dier mishandelingen gestorven. Bovendien was de ruggegraat ge broken en was waarschijnlijk ook de keel nog dicht gedrukt.' Bekloogde weet van niets, heeft niets gedaan, doch kon ook niet verklaren hoe het kind die inwendige kneuzingen heeft gekregen. Het O.M., waargenomen door mr. Kneepkens, zegt in zijn requisitoir, dat uit alles blijkt, dat beklaagde steeds noodeloos ruw tegen het kind is geweest Uit alles blijkt dat hij het kind gaarne weg had, en dat hij de kleine mishan deld heeft om het tc dooden. De feiten zijn met opzet gepleegd. Spreker eischt wegens dood slag van een kind vier jaren gevangenisstraf. De verdediger vraagt op verschillende gron den vrijspraak en de onmiddellijke invrijheid stelling van beklaagde, die echter door de rechtbank niet wordt verleend. De uitsproak werd bepaald op 15 April. DE BENDE VAN PIET. In hoogcr beroep voor het Haagsche Hof. Gister zijn voor het Haagsche Hof in hoo gcr beroep behandeld de zaken tegen drie be klaagden, die indertijd voor de Haagsche recht bank hebben terecht gestaan in verband met de door de z.g. „bende van Piet" gepleegde inbra ken, doch die toen zijn vrijgesproken. De offi cier van justitie was van de desbetreffende von nissen In hooger beroep gegaan. De 30-jarige los werkman J V., uit Den Heog, is beschuldigd van een viertal diefstallen onder verzwarende omstandigheden, gepleeg'd in verecniging met Piet. Bek!, ontkende; hij gaf toe, dat verschillende der gestolen goederen in zijn bezit zijn gevonden. Deze had hij echter gedeeltelijk gekocht, gedeeltelijk ten geschenke gekregen. Als getuige werd hierna voorgeleid Piet v. d. B. Evenals in eerste instantie kwam bckl.'s raadsman mr. Jas óp tegen het hooren van dezen getuige. Jiij betoogde, dnt deze beschouwd moet worden als een medebekl. in den zin van art. 162 Wetb. van Strafvordering. Subsidiair deed pi. een beroep op het Hof om v. d. B. niet te hooren op grond van art. 165 Wctb. v. Strafvordering, waarbij het Hof de bevoegdheid is gegeven om personen, die tot een gevange nisstraf van 3 jaren of langer zijn veroordeeld, niet als getuige tc hooren. Dc procureur-generaal mr. Royer meende, dat voor het verzoek van den verdediger geen reden bestaat. Piet heeft volledig bekend. Buitendien is hij geen medebekl., waar hij voor geheel an dere feiten heeft terecht gestaan don deze bekl. Het Hof besliste, na raadkamer, dat de ge tuige wel onder eede zou worden gehoord. Zoo als men zich herinneren zal, heeft de rechtbank juist een tegenovergestelde beslissing gegeven. Van der B. deelde vervolgens mede, dat hij met bekl., na vooraf gemankte afspraak, naar perceelen in de Valkenboschkade, Hendrik van Deventerstraet, de Pcysoncherstraat en Enge- lenburgstroat is gegaan. Getuige ging dc per ceelen binnen, terwijl bekl. op wacht bleef staan. De buit werd onmiddellijk, nadat bekl. weer buiten was gekomen, gedeeld Desgevraagd zeide bekl. geen reden te kun nen noemen, welke v. d. B. zou kunnen hebben om hem tc bezwaren. Dc procureur-generaal achtte de gehoorde getuige absoluut geloofwaardig. Het vrijspre kende vonnis der rechtbank zal dan ook zeer zeker moeten worden vernietigd. Spr. achtte de feiten van ernstigen aard en eischte tegen den bekl. 4 jaren gevangenisstraf met bevel tot gevangenneming. Mr. Jas wees er op, dat de vraag of het be wijs al dan niet geleverd is, wordt beheerscht door de verklaringen van bekl. en v. d. B., die recht tegenover elkaar staan. Van v. d. B. stoat vast. dat hij een misdadiger isvan den bekl. wordt zulks alleen maar beweerd Naar Pl.s mcening mag nooit de verklaring van een getuige als den hier gehoorde de doorslag ge ven voor het overtuigende bewjjs. PI. conclu deerde tot vrijspraak subsidiair drong hij op clementie aan. De president deelde, nadat het Hof in raad kamer was geweest, mede, dat het Hof op dit oogenblik geen termen aanwezig achtte om bekl/s gevangenneming te gelasten. De 22-jarige Th. M. F. van Zutphen, echt genoot© van „Piet", is door de rechtbank vrij gesproken van de haar ten laste gelegde he ling. Bekl. deelde mede, dat hear man op den dag, dat hij op het politiebureau moest komen, een pakje bankbiljetten in haar blouse stopte en zeide Bewaar dat- maar zoolang. Later bleek het 1380 te zijn. Beklaagde heeft nooit ge dacht, dat haar man dat geld gestolen zou heb ben. Getuigen werden niet gehoord. De procureur-generaal meende, dat het be wijs voor de heling niet geleverd is. Het vonnis der rechtbank kan dan ook in stand blijven. Mr. Lötge, bckl.'s raadsman, vergeleek den officie: van justitie met een kind, dat het spie gelbeeld van de maan in het water tracht te grijpen. Zoo tracht hij deze bekl. te vangen. Hot kind echter zal, als het ziet dat het niet lukt, daarin berusten, doch de officier van justitie doet dat niet en gaat in hooger beroep. PI. herinnerde aan zijn betoog voor de recht bank, waarbij hij heeft aangetoond, dat hier op juridische gronden geen veroordeeling kon vol gen. Piet kon aan deze bekl. niets ten geschen ke geven; zij was immers met hem in gemeen schap van goederen getrouwd. Voorts is niets komen vast te staan, dat er op wijst, dat zij op de hoogte der diefstallen was. Nog wees pl. er op, dat de bekl. reeds zwaar getroffen is, waar zij zich bedrogen heeft ge zien in den man, dien zij lief had en waar de publieke opinie tegen haar is. Met blijdschap heeft pl. don ook het trequisitoir van den pro cureur-generaal gehoord. De 26-jarige huishoudster J. M. uit Den. Haag, die samenwoonde met een der hoofdbe- kloagden uit deze zaken, is door de rechtbank vrijgesproken van de haar ten loste gelegde he ling cn diefstal, terwijl zij ontslagen was van rechtsvervolging ten aanzien van het haar te laste gelegde ^onttrekken van goederen aan de nasporing der politie. Deze bekl. ontkende aan vankelijk iets van de diefstallen te hebben af geweten. Zij gaf toe, dat zij, toen zij voor on derzoek op het politiebureau was, eenige sie raden in een w. c. heeft geworpen. De procureur-generaal achtte de vrijspraak van de Haagsche rechtbank juist, doch meende, dat, wat het laatste feit betreft, een veroordee ling zal moeten volgen. Eisch deswege4 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. De Lauwere, ging met het eerste deel van het requisitoir van den procu reur-generaal occoord en betoogde ten aanzien van het derde feit, dat duidelijk is komen vast te staan, dat de bekl. de sieraden heeft wegge maakt alleen voor haar eigen veiligheid. Daar om is zij dan ook niet strafbaar. Het vonnis der rechtbank zal dearom in zijn geheel bevestigd moeten worden. Uitspraken in deze zaken 16 April a.s. DE ROOFMOORD TE DRACHSTER COMPAGNIE. Twee verdachten op vrije voeten, Naar dc Lw. Crt. verneemt, zijn twee van de vijf personen, die in verband met den moord op den 82-jarigen Jon Modderman te Drachtster-Compnagnic werden aangehouden, en wel de 25-jarige gehuwde arbeider Rones S. en de 22-jarige gehuwde arbeider, vader van twee kindeken, Fokke B„ beiden te Boe- lenslaan, op vrije voeten gesteld. Zoowel tegen deze tivee personen als tegeit de drie gebroeders v. d. H., arbeiders, te Drnchtster-Compagnie, den 24-jarigen onge- huwden Hendrik (die door den politiehond „Aïda" werd aangewezen), den T9-jarigen on- gehuwdên Fokke en den 25-jarigcn gehuwden Anne, rezen oven bezwarende aanwijzingen. De thans uit de preventieve hechtenis ontslagen personen waren, naar hun verklaringen, welke zij van 't begin af volhielden, een nacht vóór den moord in de buurt van de woning van Modderman geweest op hun jacht naar mollen en bunzings. Bij hun aanhouding droeg R. S. een soldatenjas, waarin bloedvlekken werden ontdekt. Deze jas werd opgezonden naar den poütie-scheikundige C. J. van Ledden Hulzc- bosch te Amsterdam. Uit 't onderzoek is ge bleken, dat het vlekken waren van dierenbloed, ongetwijfeld ontstaan, doordat S. de gedoode diertjes in den binnenzak van zijn jas vervoerde. BIOSCOOP „DE AREND" SLECHTS 3 DAGEN Vrijdag voorstellingen om 7 en 9 unr, Zondag om 6 cn 8 uur, Maandag om 7 en 9 uur. MUNCHENER PRENT (gekleurd). DE KAMPIOEN DE BAAS, dolle klucht. Wij ziin er in geslaagd te kunnen vertoonen de prachtfilm (DE BRUUT). Groot sensatie-drama in 6 actcn. Naar den Arnerik. roman van Burton George. Deze film behoort tot een bizonder soort sensatie- speelfilms cn speelt zich af in de woeste streken, ver van elke beschaving verwijderd, in het hoogc Noor- den, temidden van avonturiers, gouddolvers en geluk zoekers. In deze kolonie bevindt zich Batiste Grange, het „wilde beest" hij is een geweldenaar, door een ieder gevreesd SPANNEND. —o— BOEIEND. Muziek van het Arendstrijkje, Explicateur MARTIN WEEM. Oud Adj.-Inspecteur van het staatstoezicht op de Volkshuisvesting en Oud Inspecteur van het Bouw en Woningtoezicht Alhier. ARNHEMSCHEWEG 248 BIJ BE Kentoor Snonckaertlaan 32-24 AMERSFOORT •Volt tilli's tpsciali ninmtin Frqsepgne niit riiibi milrakl H. JACOBS - Utrechtschestraat 32. Ie KLAS IC IJ Wl EI,ION WEVERSSINGEL IS TELEFOON 377 Voor sen bepaalde plaats iu öiize advertentie-rubrieken kunnen wij niet instaan Zoo veel mo~eFik zal echter aan dc wenschen van onze cliSa* tèle tegemoei gekomen wor» j den DE ADMINISTRATIE. Onze kleeding overtreft alles in kwaliteit, pasvorm en afwerking UITSLUITEND EIGEN FA&RIKAAT HEEREN COLB. COSTUMES n 12.50,15—17—20— 23—, 27—, 30— 34—, 38.—, 43—, 48—. 55— en hooger IN ALLÉ SERIES ENORME KEUZE JONGEHEEREN SUFFOLK COSTUMES (7IS jaar) II 0.25, 7—, 8—, 9—, 10—, 11.SO, 13 14.50,16—,17.50,19—, 21—, 23— MATROZEN PAKJES 12 jaar) fl 4.25, 5—, 8—, 7—, 8—, 9—, 10. 11.50, 13—,14.50, 18— HEEREN COLB. COSTUMES is aar maat fl 39—, 43—, 48—, S3—, 60—, 68— 78—, 88.— en hooger In alle series enorme keuze. Onze kwaliteiten en afwerking zijn buitengewoon goed. Onze pasvorm is onberispelijk onder garantie. Bij gelijke kwaliteiten en afwerking zijn wij altijd de goedxoopsten

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 6