GLORIA ANTHRACIET hoog in kwaliteit! laag in prijsi KOK'S Brandstoffenhandel en Electrische BrekeriJ Adfertsert iB dit blad. MC. I - LUI BEZOEKT a. s. week onzen stand in Necofa. »T MANTELMtGAZIJN „BE ABELAAR" Wij zijn niet tfuar en brengen in kwaliteit, Patroon on IIs or bet allsrbte NUTSSPAAIBA1K B LLY MAISON DE JAGER EN Zn. Bestelhuizen: Pnntenborgerlaan 6 - ütrechtscheweg 71. Tel 1539 Sumatrsstraat 2fl. Langestraat S5. (Depot vervpri' Pathe). QIIEEH SHOES HQUVEAtJTE'S JOH, BOTTINGA LANGESTRAAT 28 - TELEPH. VARKE^SMARKT 9 - - o - - - TEL. 558 FONTEIN SCHIPPERS BEHANGERIJ Langestraat 24 STOFFEERDERU Telefoon 496 Morgenmiddaii 2% w nam Terrein Birktliol Gewone prijzen Boerenjongens en meisjes 11.95 p. L. S. H. MASSA AMERSFQDRTSCÜ QAGSLAD Maison de Coiffure ÜTRECHTSCHEWEG S. 4 Rente 3.G0 (jo onvoorwaardelijke waarboro der oemeente Amersfoort Fa. H. Bokking Zn. Parelanthraciet op de winkelbeurs besteld, voor levering in April bij afname van minstens 5 H.L. f I.70 per H.L contant franco bergplaats. KolOnpark Soesterweg Telefoon 863. S® DAMES! Bij ons vindt U ruime keuze MANTELCOSTUMES tailor Made Ie KLAS Coupeurswerk SOOOOOOOa i - '3 .iOO.3 OOOOOOOOO-O 5 LUNCHROOM - CONFISERIE 0 0 TELEF. 115 - - LANGESTRAAT 56 Dagelijks versoh PRIMA BOTERCAtCE'S 05OO>OO«OOOO>«OOO'OOO-OCï>O^C.v O O O 1 •- r OOOTv pen en te Parijs hebben het vertrouwen ge schokt Crediet- en bonkmoeilijkheden in eerst genoemde stad hebben aldaar een ongunstigen invloed uitgeoefend, waarvan men (grooten- deels noodeloos en ten onrechte) hier ter stede den weerslag heeft ondergaan. De verkoop van geslepen is sterk verminderd, het niveau der prijzen werd (waarschijnlijk slechts tijdelijk) aan het wonkelen gebracht. Te Antwerpen begint werkloosheid haar intrede te doen en ook hier doen zich verschijnselen voor, die in gelijke richting wijzen. Bovendien heeft de Belgische Juweliers-Vereeniging de eerst weinige weken geleden toegekende duurtebijslag van 30 francs per week ingetrokken en do A. D. B. heeft zich daarbij neergelegd. Andere moeilijkheden in de verhouding tusschen deze beide organisaties hebben zich eveneens voorgedaan, zoodat, alles bijeengenomen, de positie belangrijk ongun stiger geworden is, nl behoeft hij ook, voor zoo ver het Amsterdam althans betreft, hoege naamd niet verontrustend genoemd te worden. DE INBRAAK MET GEWELDPLEGING TE HOOFDPLAAT. Dc vonnissen der rechtbank. Da rechtbank te Middelburg heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den 24-jari- gen C. M. en den 30-jarigen J. van C., beiden arbeiders, wonende te Hoofdplaat, beklaagd van inbraak aldaar in den nacht van 30 op 31 Oc tober j.l., warbij zij tevens geweld pleegden tegen den 77-jorigen molenaar Poleij en diens huishoudster. Verleden week had het O M. teeen ieder der beklaagden, dn het tpn laste ge logde ontkenden, zes jaar gevangenisstraf ge vorderd. De rechtbank veroordeelde beido be klaagden tot 5 jaar gevangenisstraf. DE BEROOVINGEN. „Een voortvrctcnd kwaad". „De Amsterdamsche Politie" schrijft, dat blijkens de voortdurende toeneming van hot aantal beroovingen te Amsterdam, van „een voortvretend kwaad" kan worden gesproken. Het aantal beroovingen, dat ter kennis van de politie werd gebracht, bedroeg in 1922 270, waaraan verbonden de volgende bedragen 71 266.6028T 170 Mark; 9678 francs; 2235 dollar207.700 kronen 67 Eng. pon den; 4500 lire en voor een waarde van ƒ1500 aan diamanten ln 1923 bedroeg het aantal beroovingen 319, waaraan verbonden de volgende bedragen 70,294,50 een cheque groot 4300; 18 N.-I. guldens; 221,718 francs3233 dollar 4475 kronen 1299 Eng ponden en een cheque groot 997 Eng. ponden; 3373 lire en 8 roebel. Het jaar 1924 voorspelt niet veel goeds. In Januari hadden 33 beroovingen plaats en in Februari 42. Afgezien van buitenlandscb geld werden geroofd 31,801,45, een credietbrief van ƒ15.000 en een chèque van ƒ105. WA? Competitiewedstrijd (Utrecht) onzs Specialties malscho Kozijnen en Prima Brandewijn. ADVOCAAT F 2 80 per tlesch. door fijnheid van smaak een ieder voor zich winnend. Schillen op Brandewijn F 3 40 p tl een likeur door velen vergeets gezocht, doch eindelijk gevonden bij HAVIK 41 TELF. 292 AFD Advertentie Bureau Arnhemscbe Foortwa! 2a. Te?. 513 Plaatsing van advertenties in alle bladen zonder m prijsverhooging S3 WIJERSSTRAAT 14. lel. 205 Speciale lie handeling flepen oil vallen en afbreken van liet haar. - Hnarzalt - Hanrzeep voorkom i de roos en liet vet worden jjj Tan bet baar- mamvavavaviak MAGAZIJN Langestreat 60 .VOORWAARTS" Telof. 529. Kristallen, ToiletparnUuron (10 deelig in rood. 1 i 11 a of groen) 17.50. Pracht collectie waschstellen in de lijneie décors a 5.40. Hebt U al eens een proef qenomen met onze 6 cent SIGAAR (merk Seneo)? KWALITEIT GELIJK 10 cent 10 stuks 55 cent, 1' 0 stuks f 5.25 ALLEEN LANGESTRAAT 80. Financieel Overzicht. Er komt nog steeds geen einde aan de scherpe fluctuaties op de wisselmarkt. De fondsenbeurs blijft in verband hiermede een gereserveerd voorkomen behouden en de kooplust blijft dan ook uiterst beperkt. Het zijn speciaal francs, die onverminderd de aandacht blijven trekken. De verwachting, dat dc koers min of moer onveranderd zou blijven na de jongste groote opwaartsche be weging, is niet vervuld. Do nieuwe Fransche Minister van Financiö/f, de heer Marsal, schijnt een voorstander te zijn van een nog verdere deflatie. Dank zij den technischen toestand van cle wisselmarkt heeft de regee ring den koers voorloopig vrijwel in de hand. Uit do opvattingen van den nieuwen Minis ter vloeit derhalve voort, dat de noteering nog verder is opgedreven. Daar niemand weet, of hot in dc bedoeling ligt, deze rijzing eenvoudig haar gang te laten gaan, zoolang als men nog uitstaande baisse-posities tot dekking kan dwingen, dan wel of het Fran sche gouvernement een bepaald punt op het oog heeft, waarop men trachten wil, den koers te stabiliseeren, hccrscht er thans vol slagen onzekerheid, niet alleen op de. buiten- landsche wisselmarkten, maar ook op de bin- ncnlandschc goederenmarkt in Frankrijk, die natuurlijk sterk den invloed van de zich snel wijzigende valuta-verhoudingen ondervindt. Wat onzen eigen wisselkoers-betreft, dezo ondergaat ln den jongsten tijd niet veel ver andering, althans tegenover den dollar. Blijk baar ontwikkelt echter ook de dollarkoers to onzent zich niet geheel vrij, doch wordt af en toe door de Nederlandsche Bank steun verleend. Reeds herhaaldelijk is met het oog hierop goud naar het buitenland geëxpor teerd, weliswaar slechts met aanmerkelijke tusschenpoozen. In dien tusschentijd heeft do Nederlandsche Bank trouwens de beschik king gehad over het provenu van in Londen en New-York geplaatste Nederlandsche en Indische leeningen, zoodat men den wissel koers meermalen krachtig heeft kunnen steu nen, zonder dat hiervoor gouduitvoer noodig is geweest. Het laatst was edel metaal uitgevoerd in October 1922. Thans is opnieuw een bedrag van 12% millioen geëxporteerd. De goud voorraad der Nederlandsche Bank is hier door teruggegaan tot 512 millioen, tegen een maximum van 637 millioen na den oor log. Hieruit blijkt wel, dat de teruggang slechts zeer geleidelijk heeft plaats gevon den en dat de Nederlandsche Bank desge- wenscht nog langen tijd zou kunnen voort gaan met de steunverleening, al is het na tuurlijk te hopen, dat geleidelijk een periode van grooter stabiliteit op de wisselmarkt zal intreden en dat het dan niet langer noodig zal zijn, dergeliiken kunstmatigen steun to verleenen. De dekking van het Nederlandsche bank papier is ondanks deze vermindering van den goudvoorraad nog altijd zeer ruim. Zij bodraagt thans circa 55%, terwijl vóór den oorlog slechts een metaaklokking van 40% vereischt was en sinds het uitbreken van den krijg dit percentage tot 20% is vorlaagd. Dat laatste cijfer geldt ook thans nog, weliswaar slechts als voorzichtigheidsmaatregel, daar in werkelijkheid sinds het uitbreken van den krijg slechts één enkelen keer, gedurende nog niet eens acht dagen, de metaalreserve der Bank, minder dan 40% heeft bedragen. Zelfs wanneer de goudvoorraad nog aanzien lijk mocht teruggaan, zal do metaaldekking derhalve zeer ruim voldoende blijven, niet alleen tegenover het tijdelijk verlaagde per centage, maar ook tegenover het zooveel hoo- gcre, dat vóór den oorlog heeft gegolden en dat feitelijk als het normaio is to beschou wen. 1-Iet spreekt echter wel vanzelf, dat de Ne derlandsche Bank desondanks zorg moet dragen, dat de credieteischen, welke haar worden gesteld, nooit van zoodanigen om vang kunnen worden, dat hierdoor het dek kingspercentage te eeniger tijd in gevaar zou kunnen worden gebracht. Wat de eischen voor den handel betreft, behoeft hiervoor gecncrlei vrees tc worden gekoesterd. De stil te in zaken belet elke belangrijke uitbrei ding van hot' beroep op de Nederlandsche Bank. Bovendien zou tegen zulke crediet eischen eventueel kunnen worden opgetre den door een disconto-verhooging. Daarentegen moet de Bank voorzichtiger zijn ten aanzien van de eischen der openba re lichamen, die zich niet storen aan dc dis conto-schroef. Dit geldt vooral voor den Staat die immers het overgroote deel van de win sten der bank als winstaandeel uitgekeerd krijgt en die derhalve slechts hij een zeer hoog disconto zijn promessen feitelijk voor een schijntje bij de Bank verdisconteerd krijgt, na aftrek van hetgeen de Staat terug ontvangt als aandeel in cle uit deze discon teering voortgevloeide winst der circulatie bank. De President der Nederlandsche Bank, Mr. Vissering, heeft cenigen tijd geleden betoogd, dat ingeval van een te groote uitzetting van de vlottende Staatsschuld, resp. van en infla tie hier te lande, de Nederlandsche Bank er eventueel niet zou tegen opzien, om aan den Staat verder crediet te weigeren, al zou hier van het gevolg moeten zijn, dat er verschil ontstond tusschen de waarde van den Bank- gulden en van den Staatsgulden. De bank- gulden zou in dat geval zijn waarde behou den en daarmede dc toeverlaat blijven van handel en nijverheid, terwijl het Staatsgeld in koers zou deprecieercn, zonder dat dit, on der die ornstandighede,n, een nadeeligen in vloed op den wisselkoers zou behoeven uit te oefenen. Tegen deze interessante beschouwingen van den President der Nederlandsche Bank, die overigens slechts een theoretisch karak ter dragon, daar Mr. Vissering, zelf geenszins verwacht, dat het in de practijk in ons land ooit dien kant zal behoeven op te gaan, is do wethouder van Financiën, van Amsterdam, de heer Wibaut, in het jongste nummer van „Het Haagschè Maandblad," in oen niet min der belangwekkend betoog opgekomen. Hoe wel toegevend, dat oen inflatie van het ruil middel inderdaad dient te worden voorko men, meent hij toch, dat het niet op den weg der Nederlandsche Bank kan liggen, om haar veto uit te spreken over crodietbehoeften der publieke lichamen, omdat hierdoor een Staat in den Staat zou ontstaan en 'dat het van het bon plaisir, of althans Van de politieke op vattingen van den leider der ciruïatie- bank, zoii kunnen gaan afhangen, of voor be paalde doeleinden al dan niet geld zou mo gen worden geleend. Dit zou volkomen in striid zijn met het parlementarisme om nog niet eens te spreken van dc democratie en zou er toe leiden, dat de parlementaire regee ring zou worden vervangen door een particu liere dictatuur van een particuliere circula tiebank. Opmerkelijk is het, dat do socialistische wethouder van Amsterdam zich in zijn be toog geen voorstander betoont van een Staats bank. Hij meent, dat deze, als het octrooi van de Nederlandsche Bank teneinde loopt, alleen zou moeten worden ingevoerd indien het niet anders kan, d. w. z. indien het bank- octrooi inderdaad de kans blijft openen op een conflict als het bovenbedoelde. Wanneer die mogelijkheid wordt afgesneden, geeft de heer Wibaut echter de voorkeur aan een par ticuliere circulatiebank, met het oog op het grootere gevaar voor inflatie, wanneer de biljettenomloop in handen Is van een Staats bank. Hij stelt voor, dat ingeval van een con flict tusschen Staat en Circulatiebank om trent het bedrag der toelaatbare vlottende schuld, de beslissing in handen zou worden gegeven van een orgaan, in te stellen door het Nederlandsche Parlement en aan dit Parlement verantwoordelijk* Over dit voorstel zal zeker t. z. t. gepraat kunnen worden. Voorloopig heeft de kwestie echter nog slechts academisch belang, daar een conflict in den geest van het bovenbe doelde zich nog niet heeft voorgedaan, en zich vermoedelijk ook wel niet zal voordoen, terwijl bovendien het octrooi van de Neder landsche Bank niet vóór 19-50 gewijzigd zou kunnen worden. Weliswaar is het bedrag aan schatkistpa- pisr, dat rechtstreeks bij de Nederlandsche Bank is geplaatst, in den laatsten tijd zooda nig gestegen, dat de vraag zou kunnen wor den gesteld, of de casus positie van den heer Vissering niet eerlang reëel bcteekeijis zou kunnen verkrijgen. Op het oogenblik zijn 78 millioen schatkistpromessen recht streeks bij dc Nederlandsche Bank geplaatst, behalve hetgeen nog onder de discontcerin- gen en belceningen kan zijn verscholen, door transacties van derden, waarhij schatkistpa- pior in pand is gegeven. Echter Is te voor zien, dat het op die wijze piet lang zal door gaan. Er loopen sinds eenigen tijd geruchten omtrent onderhandelingen, die onze regee ring in binnen- en buitenland voert betref fende de uitgifte van een nieuwe Staatslee- ning. Er zijn zelfs reeds bepaalde koersen genoemd betreffende een leening, die eventu eel in New-York zou worden geplaatst Dit alles schijnt vrij prematuur te zijn. Lang zal het echter wel niet meer duren, eer een beslissing wordt genomen. In de eerste plaats begint geld in den laatsten tijd iets ruimer te worden. De prolongatie-koers, die weken lang circa 5%% noteerde, is thans tot 4% h 4%% teruggegaan. Het zou zeker on verstandig zijn, als men van Staatswege niet trachtte te profiteeren van de verruiming voor het consolideeren van een gedeelte der vlottende schuld. Maar bovendien wordt die consolidatie \>ok op zich zelf meer en meer dringend, nu een groot deel van de vroeger hier te lande gehouden Duitsche kapitalen weder zijn teruggevloeid, tengevolge waar van de vlottende schuld niet meer zoo grif als vroeger kan worden geprolongeerd. Dit is trouwens de voornaamste reden van het aanzwellen van het bij de Nederland sche Bank geplaatste bedrag aan schatkist- papier. Op de centrale crodictinstelling wordt een beroep gedaan, om de promessen over te nemen, die op de open markt niet kunnen worden geplaatst. Uit den aard der zaak kan men hiermede echter niet doorgaan, nu nog honderden rnillioenen guldens vlottende schuld uitstaan, welke op die wijze tenslotte voor het grootste deel bij dc Nederlandsche Bank terecht zouden kunnen komen. Ook om deze reden mag wel worden aangenomen, dat wel tot een nieuwe Staatsleening zal worden overgegaan, zoodra de toestand der geld markt dit maar eenigszins toelaat. Het is zelfs de vraag, of het verstandig is, dat men deze emissie tot nu too heeft uitgesteld. In de laatste paar maanden zijn nog ai wat beleggingswaarden uitgegeven; o.a, twee lee ningen van de gemeente Amsterdam. Bin nenkort zal 80 millioen moeten worden ge stort op do nieuwe aandeelenemissie der Ko- ninklijko Petroleum. Weliswaar zal dit be drag voor een groot deel gefourneerd worden door het slotdividend, dat de maatschappij tegelijkertijd beschikbaar zal stellen. Men kan dit geld echter natuurlijk maar één keer besteden. Als de Koninklijke zich dit jaar, evenals In de drie vorige, van een nieuwe emissie had onthouden, dan zou dit reeds een aardige duit hebben beteckend, die voor inschrijving op de Staatsleening beschikbaar was geweest, maar thans hiervoor niet zal kunnen worden aangewend. Men zal het thans hier zonder moeten doen. Zonder ge volg zal dit echter niet kunnen blijven op de voorwaarden, waartoe geld zal kunnen wor den geleend. Op do fondsen markt blijven nog steeds olie waard on do voornaamste belangstelling trekken. Aandeelcn Koninklijke blijven, on danks niet onbelangrijke fluctuaties, tenslot te goed prijshoudend. Daartegen zijn de aan deden Geconsolideerde scherp teruggeloopen hoewel tenslotte een gedeeltelijk herstel is ingetreden. Dc aanvankelijke verdere terug gang van dit fonds was voornamelijk toe te schrijven aan de teleurstelling, die door het bericht is gewekt, dat de door de Geconso lideerde gecontroleerde Astra Romana tot een aanzienlijke kapitaalsverhooging zal overgaan, waarvoor dc Geconsolideerde een deel van haar beschikbare middelen zal moe ten aanwenden, hetgoen tot gevolg zal heb ben, dat zij slechts een aanmerkelijk kleiner dividend zal kunnen uitkeëren dan waarop aanvankelijk werd gerekend. Wanneer het nieuwe geld in het bedrijf vruchten afwerpt, dan zal dit echter op den duur toch weer moeten leiden tot grootere uitkeeringen aan de moedermaatschappij, terwijl men hoven- dien rekening heeft to houden met de goede, maar natuurlijk ook met cle slechte, kansen, die uit dc fluctuaties in den Lei- koers kunnen voortspruiten ten aanzien van de tegenwaarde der in Roemeensch geld van de Astra Romana te ontvangen dividenden. Sterk de aandacht hebben natuurlijk ook weder Furocss-Stokviswaardcn getrokken, in verband met dc reorganisatie-voorstellen. Deze zijn op de buitengewone vergadering doorgedreven, ondanks de waarschuwing van cle Vereeniging voor den Effectenhandel, die gedreigd had, de nieuwe fondsen niet ln de noteoringte zullen opnemen, wanneer niet meer tijd tot beraad werd gegeven en betere inlichtingen werden verstrekt. Dc bestuurs- kringen hadden voor een meerderheid van „gedeponeerde" obligatiën gezorgd, zoodat al le verzet vruchteloos was. Uit dit voorval blijkt opnieuw, welk misbruik door bestuur ders en emittentcn kan worden gemaakt van de bepalingen omtrent deponeering van fond sen, waarbij zij zelf altijd voor „het laatste stuk" kunnen zorgen, zoolang de zaak niet zoodanig is geregeld, dat deponeering bij een notaris of bij een anderen onpartijdigen der de geschiedt, waarbij het bestuur zelf, even als ieder ander, onkundig blijft van het aan tal ingeleverde stukken. Een flauw verloop hadden ook aandeelen Carp's Garenfabrieken in verband met de voorgestelde drastische reorganisatie en Frank Rijsdijk wegens de geschillen in den boezem van directie en commissarissen, die met het ontslag van den directeur en oprich ter der maatschappij zijn geëindigd. Cultuurwaarden hebben slechts weinig ge fluctueerd, nu zich ten aanzien van de voor uitzichten der suikermarkt geen nieuwe ge zichtspunten hebben geopend. Tabakken, die in den aanvang der week waren afgebrok keld, konden later eenig herstel boeken op cle gunstige taxatie voor de nieuwe in schrijving. Voor rubberwaarden was de stem ming in de tweede helft der week eveneens gunstiger. Scbeepvaartaandeeleii blijven fltil.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 6