WIJNHANDEL j. A. SGHOTERMAN Zn. BINNENLAND. ManteSmagaziJn „DE ADELAAR" VARKËN3MARKT 9 - - - o - - - TEL. 559 Ons steeds STIJGEND succes is een bewijs, dat onze sorteering het GROOTST en cnze prijzen het laagst zijn. MAGAZIJN „VOORWAARTS" Boerenjongens en meisjes fl.95 p. L. S. H. MASSA HAVIK 41 TELF. 292 AMERSFQORTSCH ÜAGBLAQ r'TIt. STRAAT 17 Kl.ri 145 Per flesch Per Anker Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40. Gewas 1920 St. EmilionF 1.40 F 56.— Langcstraat 60 Telef. 529. Llkcarromers zilverband 0.30 Bitteixomers id. 0.30 Portromers id. 0.32V2 Wijnromers ld. 0.35 Rijnwijnromers id. 0.-50 Champagne coups id. 0.70 Thee-, Koffie met Ontbijtservies totaal 17.90. Onzs Specialités raaUoho Ko/.nnon en Prima Brandewijn. ADVOCAAT F 2 80 per flesch. door fijnheid van smaak een lodor voor zich winnend. Schillen op Brandewijn F 3.40 p fl een likeur dooi velen vergeel© gezocht, doch eindelek gevonden bijt AFD Advertentie Bureau Arnhemsche Poortwal 2a. Tel. 513 Plaatsing van advertentiesin alle bladen zonder B9 prljsverhooging SS van vragen over dit onderwerp. Poincaré herin- nende eraan, dat de pogingen, op de conferen ties te Genua, Cannes en 's-Grovenhage ge daan om met de sovjet-regeering te praten, geenerlei resultaat hadden opgeleverd. Het is, zeide hij, niet wegens het binnenlandsch be- stuursstelsel in Rusland, dat Frankrijk geen be sprekingen met dit land heeft aangeknoopt, maar omdat de sovjetregeering niet een rege ling aanvaurdde van de lusschen Frankrijk en Rusland hangende economische kwesties. Dc Vereenigde Staten namen eenzelfde houding aan. Op de vraag van de Monzie, of Frankrijk zou deelnemen aan de aanstaande onderhan delingen te Londen en 's-G.avenhage, ant woordde Poincaré dat het niet aan F-ankrijk staat zich te mengen in besprekingen, waartoe het niet is uitgenoodigd. Poincaré vestigde bo venal de aandacht van Engeland op de positie der houders van Russische staatsstukken, wier lot niet mag worden geregeld door particuliere overeenkomsten tusschen de ecne natie en de andere. Poincaré zette voorts uiteen, dat er nog zes tien millioen dollars over zijn, die verdeeld zul len warden tusschen Engeland en Frankrijk, ona'hankelijk van de schuld van Rusland aan die beide landen. Engeland heeft gisteren het aan dat land toekomende deel dier som, acht millioen, ontvangen, terwijl Frankrijk de an dere acht millioen kreeg. Poincaré verklaarde geneigd te zijn de bespre kingen te doen hervatten tusschen de F-nnsche en Russische deskundigen nopens de betalin gen aan de Fronsche houders van Russische staatsstukken. Ten aanzien van de scheepvaait- betrekkingen zeide Poincaré, dat de regeering geene.-lei hinderpaal in den weg legt aan de bedrijvigheid van particuliere onderneminngen, maar nopens de hervatting der handelsbetrek kingen is het onmogelijk om de belangen der talrijke houders van Russische stukken op te offeren aan die de; groote industrieele firma's. Wij mogen niet, besloot Poincaré, op dit punt de eischcn loten varen, die ons van Rusland de erkenning van zijn schuld doen vragen. Het ontwerp werd met 384 tegen 5 stemmen aangenomen. ERNSTIGE ONTPLOFFING. Zes dooden. Duinkerken, 9 April. (B. T. A.) In een loods der In aanbouw zijnde werken voor het nieuwe maritieme station te St. Pol sur Mer heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor zes werklieden- werden gedood. ENGELAND. DE RATIFICATIE VAN HET VERDRAG VAN LAUSANNE. Londen, 9 April. (R.) Het Lagerhuis heeft de wet tot ratificatie van het vredesver drag met Turkije in tweede lezing met alge meen© stemmen aangenomen. DE BESPREKINGEN MET RUSLAND. Londen, 9 April. (R.) De Russische afge vaardigden naar de Engelsch-Russische confe rentie zijn vanavond te Londen aangekomen. De voornaamste van hen zijn: Rakowski, de onlangs benoemde Russische zaakgelastigde te Londen, Scheinmann, Tomki en Preobrajenski. EEN KLOPPARTIJ IN HET LAGERHUIS. Londen, 9 April. (R.) Er heeft een hevige kloppartij plaats gehad in het Lagerhuis, nadat de vergodering gesloten was, tengevolge van de besprekingen van de huurwetten, waarbij op merkingen waren gemaakt, die een hevige ge prikkeldheid aan beide zijden van het Huis had den veroorzaakt. Toen de leden de zoal ver lieten, ontmoetten twee leden, die erbij betrok ken v/aren, elkander en vielen er klappen. An dere leden kwamen haastig tusschenbeide en na een tooncel van groote opgewondenheid was het incident geëindigd. ITALIË. UITSLAG DER VERKIEZINGEN. Dc somenstclüng der Kamer. Rome, 9 April. (B. T. A.) De nieuwe Kamer is als volgt samengesteld Regeeringspnrtij 375 zetels; Volkspartij 40; liberaal-democraten 17; constitutioncele oppo sitie 12; republikeinen drie; Sardinische partij tweesociaal-dem'ocrotcn 25 maximalisten 22; communisten 17. De Volkspartij verliest 66 zetels, de so ciaal-democraten 57. de maximalisten 18, de Slaven twee, de Duitschers twee. Dc commu nisten winnen vier, de republikeinen éci> zetel. FASCISTISCHE BUITENSPORIGHEDEN? Rome, 9 April. (B. T. A.) De Messogero publiceert een telegram uit Mentono, meldend, dut gisteren 25 verenigingslokalen von socio- listen en leden der volkspartij door onbeken den, die er binnendrongen, zijn vernield. HONGARIJE. DE RECONSTRUCTIE. Uit de Nationale Vergodering. Boedapest, 9 April. (W. B.) Bij de be spreking van de plannen tot herstel in de Natio nale Vergadering betoogde graaf Julius An- drassy: In een zoo moeilijken toestand is het natio nale zelfbewustzijn van het hoogste gewicht. Het is af te keuren, dot de regeering dóór om hulp heeft gevraagd, waar zij het niet had mo gen doen. Spr. is geen aanhanger van een vecht- politiek, maar een vernedering voor de Kleine Entente moet worden vermeden. De groote mo gendheden hebben belang bij een verdere ver zwakking van Hongarije. Een nadere verschui ving van het evenwicht in Europa ten bote van de Kleine Entente mag niet worden toegestaan. Het bedrog van de leening 250 millioen goudkroncn acht spr. onvoldoende. Hij is on meening, dat Hongarije zijn herstel uit eigen kracht had kunnen bewerken. ROEMENIE. DE REIS VAN 'T KONINGSPAAR. Aankomst in Frankrijk. Straatsburg, 9 April. (B. T. A.) Het Roemeensche koninklijke paar is hedenmiddag twaalf uur aan het station te Straatsburg aan gekomen en daar ontvangen door de burger lijke cn militaire autoriteiten. POLEN. DE MOEILIJKE VERHOUDING TOT LITAUEN. Warschau, 9 April (W.B.) De Sejm heeft een spoedvoorstol aangenomen van den afgevaar digde Dob ski tot het nemen van maatregelen tegen de voortdurende oorlogsbedreiging van Litoucn tegen Polen, alsmede ter bescherming van de levensbelangen der Poolsche bevolking in Litauen. Voorts werden nog aangenomen de wetsont werpen inzake den arbeid van minderjarigen en vrouwen en betreffende de uitbreiding van den algemeenen dienstplicht tot Opper-Silezie. zullen blijken voor de uitvoering der Ziekte verzekering. De heer Van Rappard bestrijdt de fonds vorming, waardoor veel kapitaal aan de pro ductie onttrokken wordt. De heer B i e r c m o wil de gemeenten loten behouden dc wiskundige reserve van perso neel, dat ontslagen wordt. De heer Van G ij n zal tegen tijdelijke afwij king van art. 20 der Invalditeitswet stemmen, daar minister Colijn probeert de Kamer im muun ,te maken voor het „slikken" van allerlei maatregelen. De heer Snoeck Henkemans heeft ern stige bezwaren tegen de organisaties, waardoor de sociale verzekering, in plaats van een eigen instituut met eigen leiding ,een schikking wordt getroffen tusschen werknemers en werkgevers. Spr. becritiseert, dot de particuliere ziekenkas sen om hals worden gebracht. Die verzekering wordt een aanhangsel van het arbeidscontract en zal bovendien zeer duur worden. No de pouze wordt de verleden week voor gesteld© motie-Schaper, waarin volledige toe passing der Arbeidswet wordt gevraagd, aan genomen met 39 tegen 30 stemmen. Vóór stemde de linkerzijde, behalve de Vrijheidsbond, mej. Van Dorp en Braot en verder de R.-K., behalve de heer Kooien en ten slotte de heer Smeenk. Bij de voortzetting der behandeling van de Arbeidsbegrooting zegt de heer Oud, dot hij occoord gaat met de afwijking van art. 20 der Invaliditeitswet en dat hij een zeer gun- stigen indruk heeft van de reorganisatie der Sociale verzekering. Spreker dringt aan op spoedige invoering der Ziektenverzekering los van de rest. De heer Rutgers kon over de verschillende bezwaren heenstappen om de invoering der ziekteverzekering te bevorderen. Spr. heeft be zwaar tegen bedrijfsveTeen;gingen en geeft bo vendien de voorkeur oon een territoriale orga nisatie. De heer Duys dient eene motie in, waarbij gevraagd wordt invoering der Ziektewet in deze parlementaire periode, in afwachting van alge- heele herziening der Snrjale Verzekering. Eerste Kamer. Aon de orde is de voortzetting van de be handeling der Indische begrooting. De heer Cramer critiseert dc onvolledig heid der memorie van antwoord. Spr. behandelt uitspraken van klossejustitie en toont het recht aan van het bureau von arbeid. Spr. behandelt voorts de onderwijskwestie en zegt, dat ver hoogde schoolgelden en intrekking van studie beurzen van grooten invloed zijn geweest op het schoolbezoek. Spr. wenscht uitbreiding van de gouvernemcntsrubbercultuur. Spr. betoogt verder, dat de tekorten in Indië niet zijn ont staan door te uitgebreiden staatsdienst, doch door te geringe heffing op oorlogswinst en groote crisis-uitgaven. Na de pauze zet de heer Cremer zijn rede oort. Spreker vraagt maatregelen tegen het funeste spionnagestelsel en afschaffing von de poenale sancties. Tweede Kamer, In de gasteren gehouden zitting werd de Ar beidsbegrooting verder behandeld. De heer Smeenk juicht afschaffing van de cenheidsrente toe en verklaart tegen een een heidspremie te zijn, daar het verband tusschen premie, loon cn rente verloren gaat. Spr. keurt samenvatting van Ziekte- en Ongevallenverze kering af en vreest eene dure administratie van de Ziekteverzekering en langdurig uitstel van de invoering daarvan. De heer Bakker bepleit behoud der par ticuliere Ziektenkassen, die uitnemende organen Berichten. KONINKLIJKE BESLUITEN. Aan de Staatscourant van gisteravond ont- leenen wij de volgende Koninklijke besluiten: ontslagen uit 's Rijks dienst de directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Zolt-Bommel A. H. Sou tend ijk. Bij K. B. is aan de stationscommandanten N. C. J. de Vries, J. I. Rinkes en J. A. Saurel, al len met den titulairen rong van majoor als zoo- dan:g den titulairen rang van luitenant-kolonel verleend; is beoemd bij het reserve-personeel der londmecht, bij het personeel van den gences- kuntjigen dienst, tot reserve-officier van gezond heid der 2e klasse, de heer P. J. van Gulik, arts: is gerekend van 18 December 1923, benoemd bij het wapen der infanterie, tot eerste-luitenant dc tweede luitenant P. J. Bout, op non-activi teit, van het wapen der infanterip Bij K. B. is onderscheidenlijk met ingang van 26 April 1924, met ingang van 7 April 1924, te rekenen van 31 Maart 1924 en met ingang van 30 April 1924 I op hunne aanvrage een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den luite nant-kolonel H. M. Brouwer, commandant van het le regiment infanterie, aan den kapitein H. C. J. M Bcrkeljon van het 9e regiment in fanterie, zoomede aan de ritmeester op non- nrtiviteit C. J. G. L. van den Berg van Sapa- rola en jonkheer J. H. A. P. von Schmidt auf Altenstodt, beiden van het wapen der cavalo- rie II. benoemd bij het reserve-personeel der landmocht a. bij het wapen der infanterie tot reserve-luitennnt-kolonel bij het 6e regiment de luitenant-kolonel Brouwer voornoemdtot reserve-majoor bij het 6e regiment de kapi tein Berkeljon voornoemd b. bij het wapen der cavalerie tot reserve-ritmeester bii het le regiment huzaren, dc ritmeester van den Berg van Sapaoea voornoemd bij het Iïde regiment huzaren, de ritmeester jhr. von Schmidt auf Altenstadt, voornoemd. NEDERLAND EN RUSLAND. Hervatting der besprekingen. Naar wij vernemen is eene hervatting van de geschorste besprekingen met Rusland eer lang te verwachten. NEDERLAND EN BELGIË, Een beleefdheidsbezoek van onzen gezant aan Minister Hymens. Naa? uit Brussel gemeldt wordt heeft jhr. van Vredenburch, onze gezant, gisteren een be leefdheidsbezoek gebrucht bij Minister Hy- mans. De heer van Vredenburch was n.l. in het Zuiden toen minister Hymanse zijn ambt aan vaardde. Men verzekert, dat er in 't geheel niet gesproken is over de tusschen beide landen hangende kwesties. Men bepaalt zich op het ministerie van buitenlandsche zaken ertoe, te zeggen, dat men van de beste gezindheid ver vuld is en men wacht slechts op de gelegenheid om de besprekingen te hervatten. De herziening van de verdra gen van 1839. Een B. T. A.-telegrom uit Brussel meldt, dot de „Dernière Heure" meedeelt inlichtingen te hebben ingewonnen bij het departement van buitenlantlsche zaken, waarom het vraagstuk der herziening van de verdragen van 1839 steeds hangende blijft. Aan het blad moet geantwoord zijn, dat er ten aanzien van de Wielingen nog steeds onver- eenigbare standpunten zijn. België eischt de volkomen souvereiniteit over de Wie lingen op en Nederland heeft dezel'de aanspra ken, welke het staaft met historische en juridi sche a-gumenten en het geeft eensdeels voor, dot de geul het eindgedeelte van de rivier de Schelde vormt en dientengevolge behoort tot het riviergebiïd van Nederland. België betwist deze stelling cn doet opmerken dat ols zij juist ware, niet verklaard zou kun nen worden waarom Nederland tijdens den oor log niet geprotesteerd heeft tegen de schending \on zijn territoriaal gebied door Duitsche on derzeeërs en door Engelsche schepen die een aanval gingen doen op Zeebrugge. Deze beide stellingen b'ijven tegenover elkaar staan en het schijnt moeilijk ze met elkaar in overeenstem ming te brengen. Tot er zich een oplossing voordoet, in staat beide londen te voldoen, blijft men een afwachtende houding aannemen i DE INTREKKING VAN ART. 40. Advies tot indiening von een aanklacht bij den officier von justitie. D© ofd. Haarlem van den Centr. Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel heeft, naar aanleiding van het bericht over de intrekking van art. 40 een telegram vei zon den, om haar veitegenwoordigers in de Cen trale Commissie van Overleg in ambtenaren zaken, welke gisteren bijeen was met advies, oogenblikkelijk een aanklacht bij den officier van justitie in te dienen inzake intrekking van art 40 en wel voor de behandeling van het wetsontwerp inzake salarisregcling in dc Twee de Komor. Een adres der R.-K. Onderwij zersbonden aan dc Tweede Kamer. Door de Canisius-Federotie, gevormd door de R.-K Onderwijzersbonden van de Bisdom men 's Bosch, Breda en Roermond en van Haarlem en Utrecht en de R.-K. Onderwijze- ressenvereeniging in het Bisdom 's Bosch is een adres aan de Tweede Kamer gericht, naar aan leiding van het wetsontwerp„Wettelijke voor ziening inzake de vermindering der wedden" Bij monde van de vertegenwoordigers der Canisius-Federatie in de Centrale Commissi© voor georganiseerd overleg, aldus luidt het in het adres, is reeds herhaaldelijk verzekerd, dat zij zich bereid verklaart tot het brengen van tijdelijke offers. Adressanten verklaren echter, dat er naar hun meening geen reden kan bestaan om, bij terugkeer van gunstiger tijden, artikel 40 van het Bezoldigingsbesluit niet in zijn volle be- teekenis toe te passen. Zij blijven in genoemd artikel een wettig bezit zien, dat hun nimmer kan ontnomen wor den. Blijkens de intrekking van dit artikel en do ind'ening van bovengenoemd wetsontwerp, wil de Regeering den ambtenaar niet alleen dit be zit ontnemen, maar hem ook den weg afsnijden, om recht te verkrijgen. Adressanten meenen, dot daardoor het rechts gevoel der ambtenaren ernstig geweld wordt aangedaan. Zij richten zich daarom tot de Kamer met het dringend verzoek, te waken voor het behoud van het geschreven recht der ambtenaren en verzoeken het wetsontwerp niet aan tc nemen. HULDIGING VAN DE AMSTER- DAMSCHE BRANDWEER. Bij haar 50-jarig bestaan. Te Amsterdam heeft zich, onder voorzitter schap van mr. dr C F. Schoch, een commissie gevormd tot huldiging van de Amsterdamsche Brandweer bij haar 50-jarig bestaan in Sep tember a.s. De Burgemeester heeft zich bereid verklaard het eere-voorzitterschap op zich te nemen, ter- wijl tot het eere-comité zijn toegetreden de hec- ren dr. C. J. K. von Aalst, mr. C. Baart de la Faille, Chr. Beels, Herbert Cremer. Gottfr. H. Crone, mr. G. H. M. Delprat. dr. C. C. Delprat, prof. mr. P. A. Diepenhorst, S. P. van Eeglrm, mr. J. C. A. Everwijn, J ter Haar Jr., E. Hel dring, dr. H. F. R Hubrecht, prof. dr. A. J. der Kinderen, jhr. H. M. van Loon, J. Muijsken, D. Rahusen, H. C. Rehbock. mr. B. S;mons. prof. jhr. dr. J. Six, mr. H. Smeenge, mr. dr. J. P. van Tienhoven. mr. G. Vissering, F M Wibaut, F. J. A. M. Wierdels en prof. dr. P. Zeeman. In dc een dezer dagen gehouden vergadering heeft de commissie besloten tot het instellen van een Uitvoerend Comité, bestaande uit de hee- ren A. Asscher, mr. B. E. Asscher, W. C. Dee- n'k Zzn., Th. F. A. Delprat, J. Douwos Jr., mr. Chr. P. van Eeghen, W. Fenengo, D. G. J. baron van Heemstra, A. Heldring, A. Isaac, Gustaof Jiskoot, P. A. C. Keeman, ds. A. Klin kenberg J.Az., D. Kouwpnoar, J- A. Laan Jr., jhr. F. J. E. van Lennep, G. J. M. van Lingen, P. Loeb, Bernard H. Manus, G. H. de Mnrez Oyens J.Czn., W. K. W. Matthes, Rob. May, M. Mc- rens. Jan ter Meulen, Hugo C. Mulder, Gerard Muller, mr. E. S. Orohio de Castro Jr.„ B. C J. M. Strater, Paul den Tex, H. H. Timmermans, K. J. Tjaarda, J. A. Unger, P. J. M. Verschure, J. F. L de Balbian Verster en mr. Th. J. M. A. Westerwoudt Het dagclijksch bestuur bestaat uit de heeren mr. dr. C. F. Schoch, voorzitter C. G. Vatrier Kraone, secretaris; mr. L. M. de Jong Schou wenburg, penningmeester, G. C. B. Dunlop, F. Th. Everard, E. Gerzon, F. Lieftinck J.Hzn., en jhr. C. C. Th. Six. Een financieele commissie is in wording. DE SCHEEPVAART OP DE SCHELDE. Een Belgisch blad over de herstclwerkcn na de aanva- ring. Door het „Handelsblad van Antwerpen" was gemeld, dat na de scheepsramp met de „Siërra Grande" de scheepvaart op de Schelde was heisteld doo~ het Belgisch loodswezen. Het blad, hetwelk later ter oore is gekomen, dat dit door Nederlanders is geschied, rectifi ceert nu zijn bericht als volgt „Zondagmorgen heeft de heer burgemeester Van Cauweloert zich per stadstoomboot be geven naar de reede van Bath, waar Vrijdag nacht de „Siërra Grande" in den grond werd geboord. De heer Stocker, havenmeester, Bol- langier, hoofdingenieur, en Boon, secretaris van 's burgemeesters cabinet, vergezelden hem. „Toen de Antwerpsche overheden daar aan- kwemen, sloegen de mannen van den Neder- landschen Waterstaat de laatste hand aan 't betonnen van een nieuwe vaargeul, bezijden deze welke tot voor een paar dugen benuttigd j werd. De Nederlandsche Waterstaat heeft vlug, goed werk geleverd. „In die nieuwe geul staat bij hooge tij 23 voet water, bij lage tij ongeveer 12 y. voet. Schepen met 23 tot 24 voet diepgang kunnen dus veilig dien nieuwen pas doorvaren. „Intusschen bleef bij den Belgischen Loods- dienst nog altijd het order gehandhaafd dot j geen schepen voor den uitgang geloodst worden als ze dieper liggen dan 17 voet. Een paar j Hollandsche booten, waarschijnlijk ingelicht doo- 't Nederlandsch Loodswezen, zijn niette- i min Zondag naar zee vertrokken, ofschoon ze tusschen 20 er 23 voet diep lagen". Wij konden bijna onze eigen ooren niet ge- 1 loovcn de eerst© maatregelen om de scheep- j vaart op Antwerpen te herstellen waren ge troffen door diezeTde Hollanders, die men in somn ige Brusselsche middens nog al eens lichtzinnig in verdenking stelt I Te bevoegder bronne hebben wij dan inlich- j tingen genomen, die niet alleen bovenstaande i lezing bevestigen, maar wijzen op bijna onge looflijke toestonden. I Ziehier de toedracht der zaak Het engeluk met de „Siërra Grande" is J gebeurd in den vroegen morgen van Zoterdog beter gezegd in den nacht van Vrijdag tot Zaterdag. Hoe komt het dan dot, te 6 uur 's avonds de Belg.schc loodsen te Vlissingen nog altijd niet of wisten van de met het oog op de veiligheid der scheepvaart getroffen maatre gelen Onze Belgische loodsen wisten enkel dat er van af Zate. dag namiddag op "het Hollandsch Loodswezen te VJissirgen een bericht was aan geplakt, luidend dat het verboden was schepen van méér een 17 voet naar Antwerpen op te brengen. De Belgische inspecteur, bij wien om beves tiging van dit bericht werd gevraagd, kon deze bevestigen, noch gaf op eigen gezag toelating voor schepen tot 17 voet. Wat de n:Vuwe vaargeul aangaat, het is werke'ijk de Hollandsche Waterstaat die ze betond heeft. De schepen die Zondagmorgen uit Vlissin gen naar Antwerpen waren vertrokken, kwa men de bcolen van den Hollandschcn Water staat tegen die haar taak reeds hadden vol bracht. En te il uur ontmoetten zij do „Police de la Rade" die met dc overheden von het Bel gisch Loodswezen kwamen zien hoe het er ge staan en gelegrr was I Het is dus niet rechtvaardig het „vinden" van 'bV nieuwe vaargeul op het actief der Belgische overheid te zetten. DE BRUSSELSCHE BANK. Behandeling voor de rechtbank te Middelburg. Voor de rechtbank te Middelburg is een aan- vang gemaakt met de behandeling der zaak te gen den 34-jarigen H. Witteveen, hoofdinspec teur de: Brusselsche Bank, wonende te Scho ten en den 46-jarigen W P. van Pagé, directeur van het bijkantoor van genoemde bonk alhier, 'beiden sedert half October gedetineerd in het Huis van Bewaring. Beklaagden worden twee gevallen ten laste gelegd, waarvan cesp. de landbouwers J. Simonse te Biggekerke en Z. Koens te Grijps- kerke de dupe werden, terwijl aan Witteveen nog vier andere gevallen worden ten loste ge legd en wel ten opzichte van J. van Liere te Kloetinge, M. J. Engelvaart te Colijnsplaot, T. Maat te Kots en C. M. van Nieuwenhuijzen to 's Heer-Arendskerke. Alvorens de dagvaarding werd voorgelezen, vroeg mr. Tabak vernietiging daarvan omdat daarin niet duidelijk de feiten zijn neergelegd. De rechtbank daarentegen meende dat de feiten zeer scherp waren gesteld en weigerde der- holde de nietigverklaring. Hierna werd over gegaan tot het hooren van de beklaagden. Bekl. Witteveen verklaarde te hebben ge handeld in opdracht van Bridée en De Jong. De bezochte personen kwamen met de bank in rekening-courant maar hun werden geen reke- ning-couront-vcorwoarden overgelegd. Bekl. gaf toe, dat de aandeelen van de Brus selsche Bonk en de andere door hem aanbe volen aondeelen niet of'irieel genoteerd wer den. De president wees er op dot bekl. in ver schillende brieven uitdrukkingen gebruikte als „dan heb je al vast" en o.a. het woord „schee- ren". De tweede beklaagde, Van Pagé. veielde Witteveen steeds vertrouwd en als zijn chef be schouwd te hebben. Uit een door den verdedi ger van Van Pagé overgelegden brief bleek, dat Pagó ondergeschikt was. Bij het getuigenverhoor kwam naar voren, dat het bij verschillende personen was gelukt him goede effecten, waarop zij door omstan digheden een klein verlies hadden geleden, te doen afgeven aan de bonk om door minder waardige poeieren onder beloften van hooger dividend te doen aannemen. Nadat de getuigen over dc verschillende feiten waren gehoord, werd de behandeling der zaak geschorst tot Donderdagmorgen. HET ONGELUK OP DEN STOOMTREILER. Gebrek aan piëteit? De Hbld.-berichtgever te IJmuiden schrijft: Het heeft hier een lichte beroering en een zekere ontstemming gebracht, dat het vervoer ven de lijken der aon boord van den stoom- treiler „E. T. IJmuiden 19" verongelukte op varenden van het schip naar de algemeene be graafplaats geschiedde met een voertuig van de gemeentereiniging, zoodot het bestuur van den Chr. Zeemansbond een motie van afkeuring over dit vervoer aannam en de heer Schilling een interpellatie in den gemeenteraad aanvroeg. Uit het antwoord van den betrokken wet houder bleek, dat deze zaak wel eenigszins was opgeblazen, al gaf hij toe, dat het vervoer ook anders had kunnen geschieden. Dit vervoer had niet plaats gehad, zoools de volksmond wilde, per vuilniswagen, doch door een expresselijk voor het vervoer van drenkelingen gebezigden plattewogen, terwijl dit vervoer stond onder lei ding van den ontsmettingsdienst. Aangezien deze dienst evenwel ressorteert on der den reinigingsdienst, draagt zoowel de wa gen als het bedienend person'eel de emblemen van het bedrijf. De burgemeester verklaarde, dat de zaak te pijnlijk was om daarover veel te spreken, doch wel verklaarde hij, dat deze in het college van B. en W. ter tafel was gebracht. Sor. verklaar de, dat het vervoer ook zijn goedkeuring niet had kunnen wegdragen en dat hij vertrouwde geen bezwaren in den Raad te zullen ontmoeten als voor dergelijke gevallen een rouwkoets van gemeentewege werd gehuurd. VERGIFTIGING VAN DRINKWATER. Eeii bekentenis afgedwongen? Voor de Almelosche Rechtbank stond op 25 Maart terecht Gerrit Jan Breukers, landbouwer te Bekkum (Hengelo) beschuldigd dut hij op 7 December j.l. den drinkwaterput van zijn buur man J. A. Franke met carbol en petroleum ver giftigd heeft Bekl. beweerde, dat de rechter-commissoris, mr. Marx hem een bekentenis afgedwongen had, waorep hij dan ook volledig terug kwam. De eisch luidde 8 maanden gevangenisstraf. Op 1 April gelastte de rechtbank, mede naar aanleiding van een desbetreffende klacht van den verdediger, mr .dr. Joh. W Schneider, een nieuw onderzoek tot het hooren van Mr. Marx en een klerk. Dot verhoor had Woenhdag plaats- De rechter-commissoris ontkende, iets onge oorloofds gedaan te hebben, bekl. bekende da-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2