JAPONNEN WIJNKANDEL J. A. SCHOTERMAM Zn. «IANTELHABA2I1M „De Adelaar'9 Hol Moiseline Katoen apparte modellen Prijzenf 3.90 BINNENLAND. VARKENSMARKT 9, Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40.— Gewas 1920 St. EmilionF 1.40 F 56.— GRATIS KRACHTOVERfiRENQHC AMERSFOQRTSCH DAGBLAD Hebt U een Taxi of Auto noodig? Bel dan op No. 42 KOLONIËN. si GTR. STRAAT 17 TELEFOON 145 Per flesch Per Anker een pakje GRENADINESAUS In ieder pakje J. P.'s Amandeltjespudding Tijdelijke Reclame KORTER ARBEIDSTIJD «EERAR&tlDSPRE&TATVC AFD Advertentie Bureau Arnbemscbe Poortwal 2a. Tel. 513 Plaatsing van advertentiesin alle bladen zonder SS prijsverhooging H9 VOOR FIJNPROEVERS: CEXELSIOR mode en uitte naluiupot! per flesch f 1.25 BK38K11 NEEMT PROEF Havik 41 S. H. Massa Tel. 1:92 had plaats in Nieuw-Zeeland, in April 1920, ter gelegenheid van het bezoek van den prins van Wales. VERSPREIDE BERECHTEN. EEN SCHANDAAL IN NEW POUNDLAND. St. John, New Foundland, 23 A"pril. (R) Sir Richard Squires voormalig eerste mi nister van New Foundland, Campbell, oud-mi nister van landbouw, Meany, voormalig drank- inspecteur en eenige andere overheidspersonen zijn gearresteerd onder beschuldiging groote bedragen uit de openbare kas te hebben ont vreemd Squires ongeveer 20.000 dollar en Menny 100.000 dollar. De arrestaties zijn ge schied no een breedvoerig onderzoek en heb ben groote sensatie veroorzaakt rentie bijeen te roepen om een nadece beper king van de bewapening en codifictatie van het volkenrecht te overwegen. Het zei. dat de con ferentie von Washington veel had gedaan om harmonie en goede gezindheid onder de volke ren te herstellen, maar dat de kwestie van de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht nog steeds onopgelost is. Sprekende over de rapporten der de tndi- gen gaf Coolidge te kennen, dat er Ameri- keennsch patticulier kapitaal zou loskomen voor de leening aan Duitschland. DE NEW-YORKSCHE INBREEKSTER GEARRESTEERD. De Amerikaansche politie is van meening, snet de arrestatie van Cecilia en Edward Coo- ïtey te Jackonville (Florida), de vrouwelijke bandiet en haar helper, die gelijk men weet, geruimen tijd New-York onveilig maakten, vast te hebben Toen de politie het echtpaar wilde arresteeren en de woning binnendrong, stonden Irnan en vrouw met getrokken revolvers gereed. „Ik zal niet dooden, als gij het ook niet doet", eelde de vrouw en liet zich daarna rustig de boeien aanleggen. Naar een nader telegram uit Jackonsville tmeldt, heeft Cecilia Cooney, de vtouw met bob- bed hair, reeds bekend zich aan de haar ten laste gelegde 17 inbraken te hebben schuldig gemaakt Zij had haar man beïnvloed om te helpen. AUSTRALIË. DE SPOORWEGSTAKING IN NIEUW- ZEELAND. Wellington, 22 April. (R.) Het spoor wegpersoneel in Nieuw-Zeeland is voor loons- verhooging gaan staken. De heele treindienst staat stü. Duizenden pleizierreizigcrs zijn ver van hun woonplaatsen gestrand. Alle auto's, die beschikbaar zijn, worden gebruikt. Wellington, (Nieuw Zeeland), 2 2 April. (R.) Massey, de eerste minister, heeft verklaard, dat de regeering besloten heeft uit te laten maken of het land zal worden geregeerd door «ekere socialistische organisaties of door de regeering. Het spoorwegpersoneel heeft voor zijn sta king een periode uitgekozen, waarin feestelijk heden zullen plaats vinden in verband met het bezoek van een afdeeling van de Engelsche vloot, waardoor duizenden zullen worden te leurgesteld. Een dergelijke spoorwegstaking Oost-Indie. DE GOUVERNEUR-GENERAAL TE MAKASSAR EN TE STAGEN. Zondagmorgen is mr. Fock te Makassar aan gekomen, waar hij verwelkomd werd door den gouverneur van Celebes, den burgemeester en andere autoriteiten. Dc stod was feestelijk ver sierd. Op het havenkantoor heeft de directeur van den haven in een toespraak gewezen op het belong van Makassar als zich sterk ontwikkelen den transitohaven. Vervolgens werd een rond rit gemaakt, waarbij een bezoek werd gebracht aan de kweekschool voor Indische schepelingen en aan het gemeentehuis, waar de landvoogd werd ontvangen door den gemeenteraad in pleno. De burgemeester hield een redevoering, waarin hij zeide, dot de raad elk blijk van be langstelling von de zijde van de regeering waar deert als noodig voor den bloei van den handel. Hij bood een album van Makassar aan. De land voogd dankte en verklaarde, dat de buitenge westen en dus ook Makassar de volle aandacht en de belangstelling van de regcering hebben. Daarna werd naar de woning van den gouver neur gereden, waar de landvoogd audiëntie ver leende aan de vorstin van Tonette, die den heer Fock zilveren en gouden sieraden aanbood. Het bezoek werd besloten met een noenmaal in de gouverneurswoning. Daarna emborkeerdc het gezelschap, om zich naar Bartdjermasin en Sta gen te begeven. De landvoogd is gistermiddag le Stagen aan gekomen. In auto's werd naar de Poeloe Laoet- mijnen gereden. Onderweg werd halt gehouden bij de electrische centrale. Het hoofd der Poe loe Laoet-mijnen zette den financieelen toestand van het mijnbedrijf uiteen en belichte soherp de doorgevoerde bezuiniging. De leider van den mijnbouwkundigen opsporingsdienst op de af deeling Tanoh Bocmboe zette den stand van het onderzoek van de kolenvelden uiteen in ver band met het vraagstuk van het hoogovenbe- drijf. Vervolgens werd op een rondrit een be zoek gebracht aan de mijnschacht voot de win ning von Stogensche stoomkolen. De Wega vertrok vervolgens naar Bandjer- masin. Eerste Kamer Vergadering von 22 April 1924 Geopend 1.10 uur. VoorzitterJ. J. G. baron von Voorst tot Voorst Mr. E. van Ketwich Verschuur herdacht De Voorzitter vangt de vergadering aan met een korte rede, gewijd aan de nagedachte nis van het Zaterdag j.l. overleden lid der Eer ste Kamer, mr. E. von Ketwich Verschuur. Tot zijn groot leedwezen, aldus spreker, ontving hij eergisteren van mevr. van Ketwich Verschuur de telegrafische mededeeling van het plotseling overlijden van mr. E. van Ketwich Verschuur. De leden der Eerste Kamer beseffen ten volle wat dat zeggen wil; op 10 April j.l. hebben zij %em het laatst opgewekt hooren deelnemen aan de Kamerdebatten over de Indische begrooting. De heer Van Ketwich Verschuur, die pos kort lid der Kamer was, toonde zich een aangenaam mensch en een ijverig en nauwgezet afgevaar digde. Het verlies dat zijn familie en de stad zijner inwoning lijden, is groot. In de kracht van zijn leven is een man weggenomen, die een eervollen staat van dienst had, en die veel nut tigen arbeid heeft verricht. Wie met hem dc be langen der gemeenschap hebben behartigd, zul len dit opgewekte medelid niet vergeten, cn zijn nagedachtenis nog lang in cere houden. Wij betreuren het, dat deze begaafde man, van wien nc^* zooveel te verwachten was, zoo vroeg reeds van ons werd weggenomen. Deze rede wordt door de Kamer staande aan gehoord. Reglement van orde. Verder deelt de Voorzitter mede, dat de centrale sectie had besloten, in tegenstelling met het door den heer Van Bmbden geopper de denkbeeld, om art. 38 van het reglement van orde ongewijzigd te iaten. De heer Van Embden had het laatste deel van dit artikel zóó willen wijzigen, dat het iets soepeler werd. De Kamer gaat daarna in de afdeelingen. De vergadering wordt verdaagd tot morgen 11 uur. Berichte.:. De Staatscourant van gister 22 April bevat de volgende Koninklijke Besluiten op verzoek eervol ontslagen met dank B. J. Hulshof als burgemeester van Bergen op Zoom; toegekend de zilveren eeremedoille in do Oranje-Nassouorde aan M. Bakkerj pakhuis knecht bij de fa. Gebrs. Kramer te Rotterdam de bronzen eero medaille in de Oranje-Nas souorde aan A. J. Nedcrhoorn, W. P. HoHs en J. Wijdoogen, resp. drukkeT, chef-zetter en corrector bij de N. V. Drukkerij vji. Erven Loosjes -e Haarlem J. H. Vastbinder, beklec- der bij de fa. B. Veth en Zn. te Arnhem benoemd tot luitenant ter zee 3e klasse de adelborst, le afdeeling bij het Marine-instituut te Willemsoord, M. M. Mcrers benoemd tot bibliothecaris aan de Rijks universiteit te Leiden, dr. F. G Wieder, thans bibliothecaris aan de Landbouw Hoogeschool te Wageningen op verzoek eervol ontslagen J. R. Was, als commies der Rekenkamer benoemd tot surnumerair bij de registratie en domeinen W. Spaanstro tc Gouda, F. W. Pop ken te Rotterdam, H. Rasker te Winterswijk, J. Uving, te Zuidhorn, D. W v. d. Sanne te Gouda, mcj. J. A. Engels te Voorschoten, L. W. de Leeuw te Almelo, A. A. Idemo, Medemblik, J. H. Werps te Tegelcn, A. H. G. van Arkel, te Ravcnswaaij, L, Oomens te Amersfoort, F. A. K. H. Penris te Amsterdam, G. M. Steyn te Hon- tenisse, H. Sjoerdsmo te 's Grovenhage, H. A. Cadée, Amersfoort en H. H. Molema te Gro ningen op verzoek eervol ontslagen uit 's Rijksdienst J. H. Sniekers als verficateur der invoerrechten cn accijnzen tc Venlo-stotion, G. A. de Stop pelaar, als belasting-ontvanger te Leiden, M. W. v. d. Moordijk, als verificateur der invoerrech ten en accijnzen te Dordrecht en T. G. van Sil- leveer, idem te Amsterdam benoemd als belasting-ontvanger te Anna- Paulowno J. J. Kloprogge, thans adjunctcom mies der belastingen in dc inspectie Delfttot belasting- ontvanger te Vianen, P. Cremer, ad junctcommies der belastingen, ten kantore Zwolle. HERZIENING MILITAIR STRAFPROCES RECHT. Een nader bericht. In een onzer vorige nummers vermeldden wij de aan eene commissie gegeven opdracht tot het voorbereiden von eene herziening van het mili tair strafprocesrecht en het samenstellen van de daartoe noodige ontwerpen van wet met de daarbij behoorende Memorie van Toelichting. Deze commissie, die sedert hare benoeming (21 October 1912) niet alleen verschillende hoogst belangrijke adviezen heeft uitgebracht, doch ook vele opdrachten op legislatief gebied heeft vervuld, o.a. het ontwerpen van de Invoe ringswet Militair Straf- en Tuchtrecht (1922) en van de Wet tot openstelling van hooger beroep van vonnissen, in Nederlandsch-Indië door krijgsraden bij dc zcemocht gewezen (1914), als mede van de Wet, houdende straf- en tucht rechtelijke voorzieningen betreffende de hier te lande geïnterneerde militairen van eene buiten- londsche mogendheid (J914) is thans samen gesteld als volgt: Mr. H. C. Dresselhuys, oud-secretaris-gene- ranl bij het Dep. v. Justitie, voorzitter. Luitenant-generaal P. P. C. Collette, lid van het Hoog Militair Gerechtshof, lid. Prof. mr. J. V. van Dijk, hoogleeraar te Am sterdam, lid. Mr. R. Del Campo, genaamd Camp, adv.- gcneroal bij het gerechtshof te 's Gravenhage, lid. Mr. J. Donner, Raadadviseur bij het Departe ment van Just., lid, tevens secretaris. Mr. dr. R. E. Kramer, administrateur, hoofd Ie efd. Departement van Oorlog, lid. Mr. W. F. van Meurs, oud-auditeur-militair in het Derde Arrondissement! lid. Off. van odm. le klasse bij de zeemacht W. H. Heeris, redacteur van het Militair-Rechtelijk- Tijdschrift, adj.-secretaris. OPHEFFING VERVOERVERBOD VAN VEE. Bij beschikking van den minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, is met ingang von 20 April a.s. het verbod van vervoer van vee tusschen Drtintc en Overijssel opgeheven. NEDERLAND EN RUSLAND. Een goede tijding voor houders van Russen De Maasbode schrijft n. a. v. het bericht over de onderhandelingen met Rusland De officieele diplomatieke stijl, waarin dit communiqué is vervat, verraadt reeds terstond van welke zijde deze mededeeling werd ver- Strekt Maar bovendien vinden wij daarin aan leiding om den inhoud aan een nadere be schouwing te onderwerpen. Wanneer men dit communiqué vergelijkt met dut, op 22 Maart door het Departement van Buitenlandsche Zaken uitgegeven, bemerkt men een belangrijk verschil tusschen den aard der eerste besprekingen met de Russische vertegen woordigers te Berlijn en van die welke op 24 April a.s. zullen aanvangen. Bij de eerste be sprekingen toch was de Nederlandsche delega tie gemachtigd tc^t het sluiten van een han delsovereenkomst. Dat was het doel der reis naar Berlijn. Aan een erkenning de jure werd aanvankelijk niet gedacht De erkenning der oude Russische schulden zou ongetwijfeld als een der eerste voorwaarden voor zulk een er kenning zijn gesteld en daarop zou men van Russische zijde wel niet zijn ingegaan. Lezen wij nu bovenstaand communiqué goed, dan zien we er uit, dat nu onderhandeld zal worden over „regeling der betrekkingen tot Ruslond", wat een heel wat wijderen zin heeft don alleen een handelsovereenkomst. Nog duidelijker verraadt de laatste alinea, dat de nieuwe besprekingen ook over de er kenning de jure zullen loopen, daar gesproken wordt van het eventueel herstel der diploma tieke betrekkingen. Evenwel, zoo zonder meer zal de Nederland sche Regeering die betrekkingen niet willen her vatten. Alleen„in geval van het tot stand komen eener bevredigende regeling"gezien het standpunt der Nederlandsche Regeering, kan en mag dat niet anders worden opgevat dan een regeling der oude Russische schul den. Dat deze aangelegenheid in de onder handelingen wordt opgenomen, blijkt daaren boven ook hieruit, dat deze zullen loopen over het „geheel der tusschen beide landen hangende kwesties." Wij geven toe, dat „bevredigende regeling" •een zeer rekbaar begrip is. Maar het bericht is voor de houders van Russische obligaties toch J in ieder geval moedgevend. Want wij gelooven niet, dat de Nederlandsche Regeering deze hoop op een gunstig resultaat der onderhandelingen zou opwekken, ols ze zelF niet eenig vertrou wen had in een gunstig verloop ervan. ONDERSCHEIDINGEN. Vanwege het Duitsche Roode Kruis. Aan onderstaande personen zijn uitgereikt de volgende onderscheidingen het eereteeken van het Dui'cche Roode Kruis le klasse aan den heer jhr. H. Loudon het eereteeken van het Duitsche Roode Kruis 2e klasse«an mr. H. C. Dresselhuys, jhr. A. W. G. von Riemsdijk, mej. A. H. M. Thorbecke, F. H. L. Leclercq, jhr. O. J. Quarles van Uf- ford, jhr. M. Mazel, allen deel uitmakend van het hoofdbestuur von het Nederlandsche Roo de Kruis. Aon Z. K. H. den Prins der Nederlanden werd het eereteeken le Wosso reeds vroeger verleend. MR. DR. E. VAN KETWICH VERSCHUUR, f Mon meldt nog aan de M.s.b. uit Groningen d.d. 19 dezer Zaterdagmiddag verspreidden bulletins de mare dat onze burgemeester mr. dr. E. van Ketwich Verschuur plotseling was overleden. De ontstel tenis was groot, want de overledene was alge meen geacht en gezien en genoot eene groote populariteit. Hij was minzaam in den omgang, stond gaarne ieder bij, die hem om raad kwam vragen, zonder aanzien des persoons, omdat hij zich boven alle partijen stelde. Strikt rechtvaar dig was hij, een stoere werker, een boeiend spreker, die de onderwerpen, op wolk gebied ook, geheel beneerschte. Veel, zeer veel heeft Groningen aan den over ledene te danken, die hoewel nog geen zeven jaren inwoner, Groningen lief had en slechts haar vooruitgong en voorspoed op het oog had. Eenmaal Groninger altijd Groninger, verklaarde hij op de groote huldigingvergadering, die voor hem was belegd ter gelegenheid van zijne her benoeming als burgemeester. In volle wapen rusting kan men wel haast zeggen is hij gestor ven vanmorgen. Toch te 11 uur, terwijl hij eene conferentie had op het stadhuis, voelde hij zich onwel en wel zoodanig, dat hij, nadat de docto ren van den Berg, die tevens wethouder van Openbare Werken is en dr. Romkes, zijn huis arts ter hulp waren geroepen, te half één per ziekenauto naar zijne woning aan de Parklaan werd gebracht Daar is hij te drie uur aan de gevolgen van een hartspanning overleden. Groningen verliest in mr. van Ketwich een voortreffelijk burgervader, die niet spoedig zal worden vergeten. Als lid der Eerste Kamer wer den zijne groote verdiensten, zijn gaven en zijn scherpe blik reeds algemeen gewaardeerd. Dat zulks ook door de regeering werd erkend, bleek nog dezer dagen irit zijn benoeming tot rijks bemiddelaar. Bekend was ook de gemakkelijk heid, waarmee de overledene partijen tot elkaar wist te brengen. De raad verliest in hem een voorzitter, wiens goede eigenschappen als zoo danig algemeen werden gewaardeerd. De over* l^dcr.e bereikte den ouderdom van 45 jaren. Hij was o.ö. voorzitter von de commissie van beheer van het algemeen ziekenhuis, lid van het bestuur van don stedelijkcn Schouwburg, eere voorzitter der handelsreizigeisvereeniging „Mer- curius" en was ook ijverig werkzaam, om de handelsbetrekkingen tusschen Groningen en Hamburg te verbeteren. De commissaris der Ko ningin Jhr. mr. Tjardo van Storkenborgh Sta- chouwer en mevrouw, brachten reeds een be zoek van rouwbeklag ten sterfhuize. De rouw in Groningen. Men meldt uit Groningen aan het Hbld. Voor den aanvang van den gewonen dienst in de Doopsgezinde Gemeente herdacht ds. F. van der Ploeg met een indrukwekkende rede het plotseling verscheiden van onzen burgemeester den heer mr. dr. E. van Ketwich Verschuur, en bracht een woord van weemoedige hulde aan de nagedachtenis van den man, die behoorde tot de trouwste loden dezer kerkelijke gemeente. Ook ds. A. C. de Regt, de voorganger der Tem. Ger. Gemeente, meende dezen morgen den dienst niet te mogen beginnen zonder den grooten slag, die het gezin van den overledene, onze gemeente, ja ons land heeft getroffen door dit droevige sterfgeval, tc memoreeren. Hetzelfde geschiedde in de Mnrtinekerk door ds. J. J. Knap en in de Synagoge door den opperrabbijn, den heer A. AsscheT. De voorstellingen in den Stadsschouwburg, op Zondag door het Amst. operettegezelschap en op Maandag van het N V. Vereenigd Rot- terdamsch Hofstadtooneel, wefden afgelast, j Ook in de Harmonie zijn alle feestelijke bij eenkomsten opgeschort. BELASTINGVERLAGING. Te Alkmaar. B. en W. van Alkmaar stellen den raad voor om de inkomstenbelasting met 20 pCt. te ver lagen over het dienstjaar 1924/25. Over het nu loopende jaar 1923/24 was ook reeds een verlaging gekomen von 20 pCt HET PAASCHCONGRES DER S.D.A.P. De vergaderingen van Zondag en Maandag. Zondag werd het 28e congres der S. D. A. P. voortgezet. In aansluiting op het den dog te voren verhandelde, was de voortzetting van de bespreking van de verslagen der soc.-dcm. fracties en redacties aan de orde. Namens de Kamerfractie beantwoordde de heer J. H. S c h a p e r de Zaterdag gemaakte opmerkingen. Spr. erkende, dot de soc.-dem. fractie het slechtst in het parlement aanwezig is. Spr. hoopte op verbetering van den toestand. Wat de- kabinetscrisis betreft, vroeg spreker, wat men toen eigenlijk verwacht had. Wilde men destijds agitatie en een pakkende leus. dan had de partij moeten eischen: Weg met Ruys, hier met de regeering. Moeten zeggen: we willen meeregeeren. De eerste de beste gelegenheid, det we er voor komen te staan, aldus spreker, zullen we moeten, zullen we mee moeten regee- ren. Ook hier zal waarschijnlijk een tijd ko men. dat de soc.-dem. geroepen zullen worden om mee te regeeren Spr. betoogde hierna nog de noodzakelijk heid van samenwerking tusschen partij cn vak beweging, ook bij vaststelling van een politiek program. Om elkaar te kunnen steunen, moet men eikonder raadplegen omtrent program en actie. Ten slotte zeide spr. nog in zoke het gezant- schop den paus, dat de s.-d. fractie weigert, mee te doen aan het politieke spelletje om elk jaar opnieuw de afschaffing te probeeren. Stemmingen* Aan de orde waren hierna de stemmingen. Een overgroote meerderheid bleek er te be staan voor het voorstel van het partijbestuur om géén uitspraak te doen in zake de houding van de Amsterdamsche s.-d. raadsfractie ten aanzien van dc 45- en 48-urige werkweek. Bij acclamatie werden dc hoofdredacties van „Het Volk" cn „Voorwaarts" herbenoenv\ even nis de leden van het dagelijksch bestuur der partij. Bedrijfsorganisatie en medezeg genschap. Na een inleiding van het Kamerlid Th. van der Woerden werd de volgende reeds eerder vermelde resolutie aangenomen „Het congres, enz., gezien het rapport der commissie voor de Bedrijfsorganisatie en Medezeggen schap. van oordeel, dat, afgezien van mogelijk meeningsverschil omtrent onderdeelen, de denkbeelden in dit rapport belichaamd, ten spoedigste verwezenlijkt dienen te wor den, overwegende, dat voor de verwezenlij king van deze denkbeelden langs wettelij- ken weg noodig is, dat voorstellen in het Parlement krachtig worden gesteund door een sterk levende beweging voor medezeg genschap cn bedrijfsorganisatie, die onder allo arbeiders, ook onder hen, die buiten onze beweging staan, de eischen tot ge meengoed heeft doen worden, dat het opkomen voor medezeggenschap in collectieve contracten deze beweging kon verstrekken, besluit met de te verwachten indiening der noodzakelijke wetsontwerpen voor oogen, in somenwerking met het N. V. Vv een intensieve propaganda en actie te voe ren ter verbreiding van de denkbeelden in het rapport belichaamd." De Alkmaarschc kwestie. Tn afwijking van de agenda kwam hierna 3e AJkmaarsche kwestie aan de orde. Men weet dat het standpunt van het partijbestuur is dat sa mengaan van propagandist-zijn en wethouder schap i. c. van den heer Westerhof onmogelijk was. Met overgroote meerderheid besloot dan het congres de kwestie ter afdoening aan het par* tijbestuur over te laten, waarmede de afdeo* lingsvoorstellen ter zake kwamen te vervallen. Het partijbestuur. Bij schriftelijke stemming werden naast het dagelijksch bestuur in het partijbestuur be noemd J. A. Bergmeyer, Dordrecht, mr. D. A. van Eek, Leiden, Suze Groeneweg, Rotterdam, mr. G. W. Sannes, Rotterdam, J. H. Schaper, Rijswijk, mr. P. J. Troelstra, Scheveningen, allen aftredend. Bij herstemming werden nog geko zen J. v. d. Kieft te Bussum en W. v. d. Sluys te Almelo. Arbeidersontwikkeling. Maandagmorgen was het congres in hoofd zaak gewijd aan de kwestie der arbeidersont wikkeling, welk onderwerp werd ingeleid door den heer Werkhoven, partij-secretaris, dia er op wees, dot alleen een kleine groep leiders ge kweekt worden, doch dat de groote massa tot hoogere ontwikkeling en beschaving moet wor den gebracht. De bedoeling is om met het N. V. V. samen een Instituut voor Arbeidersont wikkeling te stichten, waartoe men reeds over 24.000 beschikt. Verschillende sprekers voerden naar aanlei ding van het Instituut-voorstel het woord, waar bij o.a. de heer Stenhuis de aandacht vestigde op het belang, dat het platteland bij het tc stichten instituut heeft. Het congres vereenigde zich met het voorstel van het partijbesuur om over te gaan tot de stichting van een Instituut voor Arbeidersontwikkeling, dat tc Amsterdam woidt gevestigd en tot taak heeftde arbeiders ontwikkeling te bevorderen in den geest, aan gegeven door het onlangs gepubliceerd rapport der commissie voor de bestudeering van het vraagstuk der arbeidersontwikkeling. De kosten worden gevonden uit subsidies van S. D. A. P., N V V. en vakbonden. Verschillende besluiten. Het congres besloot op voorstel van den voor zitter het vraagstuk van het militairismc en dat der massale en persoonlijke dienstweigering commissoriaal te maken. Vervolgens hield het congres zich bezig met een aantal voorstellen tot wijziging van de contributie-regeling, hierop neerkomende, dat het mogelijk zou worden voor personen met kleine inkomens tegen lager contributie dan tot dusverre het geval was, zich als lid van de par tij op te geven. Er bleek veel verzet tegen een nieuwe regeling te bestaan, met het resultaat dat de oude contributieregelng gehandhaafd werd. De voorzitter deelde nog mede, dat de groote vredesdemonstratie van het L V. V. in September a.s. te Amsterdam zal worden ge houden Besloten werd een commissie te benoemen ter bestudeering van het vraagstuk der moder ne arbeidersbeweging ten pïattelonde. Een groot deel der congres-voorstellen bleef onafgehandeld in verbond met het reeds vci- gevorderde Moondagmiddaguur. De v o o r z i t tc r sloot het congres met een opwekking om met het oude „feu sacré" mede te helpen aan den groei der Portij, opdat zij over het huidig „doode punt" heenkome. VEREENIG1NG VAN KAMERS VAN KOOPHANDEL. Dezer dagen opgericht. I In een op 22 April te 's-Gravenhage onder leiding van den heeT F. K. J. Heringa chef der afdeeling Handel en Nijverheid van hef Depor- tement van Arbeid, Handel en Nijverheid ge houden bijeenkomst van afgevaardigden van Kamers van Koophandel en Fabrieken waren 31 Kamers vertegenwoordigd. In deze vergadering werd besloten tot oprich ting eener „Vereeniging van Kamers van Koop handel en Fabrieken in Nederland" en werden de door een commissie uit de Kamers opge stelde concept-statuten goedgekeurd. Tot de nieuwe vereeniging traden terstond 24 Kamers toe, terwijl 7 de vermoedelijke toe treding toezegden. 5 Kamers waren niet v©'" tegenwoordigd van 3 dezer was bekend, dot zij niet toetreden. Bij acclamatie werd tot voorzitter der nieuwe Vereeniging benoemd de heer J. A. E. Verkade, j Voorzitter der Kamer van Koophandel en Fe- i brieken voor Zaanland te Zaandam.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2