STOOKT THANS ONZE PAHELANTHRACÏET. KOK'S Brandstoffenhandel en Electrische Brekerij Mantelmagazijn JE ADELAAR" Nieuwe modellen blouses SCHILLETJE Zij is spot goedkoop en best en wordt gruis- en steenvrij geleverd, f 2.- per H.L en per 5 H.L- f 8.50 franco thuis Bestelhuizenvan Perseynstraat 4 - ütrechtscheweg 71. Tel. 1539. Sumatrastraat 20. Langestraat 25. (Depot Ververü Palthe). Ziel de Etalages. Verkoop uitsluitend a contant. prijzen vanaf f 2.90 Varkensmarkt 9 Telefoon 559, FONTEIN SCHBPPER5 behangerij - - stoffeerder! j Langestraat 24 Telefoon 496 linoleum congoleum karpetten TAFELKLEEDEN DIVANKLEEDEN MARQUIZEN ROLSCHERMEN AMEBSF008TSCH DAGBLAD N. O. C. - Sportfeesten MORGEN 2 UUR N.M. H.V.C. - QUICK Maison de Coiffure H. Bokking Zn. Kolenpark Soesterweg Telefoon 863 S3 MAGAZIJN „VOORWAARTS" LAN GESTRA AT 60 - TELEF 529 GROOTE SORTEERING WELLOSILBER, MUNTZILVER EN ALPACCA. Muntstlverea vorken ft f lo.ao per doxlja, Wellosllber (roestvrij) ld. f ia per dozijn, Aolcormannetjee Alpaccn ld. (5,75 per dozijn. AFD Advertentie Bureau Amhemscbe Poortwat 2a. Tel. 513 Plaatsing van advertentiesin alle bladen zonder prijsverhooging CS N Likeur van bijzonder fijne i A •amenstelling t 1 p. ft. f 3.4o K 1 2 4 1 S. H. MASSA 9 2 TERREIN - BIRKHOVEN ZIE AANPLAKBILJETTEN as» «a*»®- j tVIJEKHSTKAA'l 14. rel. 203 Speciale licliamlelins legen nit vallen en afbreken van liet h»nr. jjjj Haarztill - Haarzecp voorkom 1 g de roos en lief vet worden van lief linar. Door de steeds grootcic vraat; naar ons artikel KUNSTAARDE WERK. hebben wij dit arrik--1 enorm uitgebreid Ziet onze étalage en prijzen Aanbevelend: LANGESTRAAT 80. dat hij geen verantwoording schuldig" was van alles wol hij eruit nam PresidentU hadt van die algcmecne kas administrotie moeten houden Beklaagde (met stemverheffing)Als de commissarissen mij niet met honderd ketenen geboeid hadden, en alle rijksveldwachters van Amsterdam er niet bij hadden gehaald als ze mij rustig hun gang hadden willen laten gaan, dan had de vennootschap nog overeind ge staan. De kas, waaruit ik voor zeer verschil lende doeleinden gelden nam, was niet de kas van dc Amsterdammerhet was een olgemeene kas voor verschillende doeleinden. Tk heb eT ook veel gelden in gestort, waarvan dc Am sterdammer heeft geprofiteerd. Nooit heb ik de Amsterdammer benadeeld De heer A. H. Holdert, die de Amsterdam mer drukte voordat deze haar eigen drukkerij in do Warmoesstraat had, verklaarde, dat be klaagde den indruk maakte van een werkzaam, eerlijk man. De papier-leverancier van de Cltr Amster dammer. verklaarde, door beklaagde om den tuin te zijn geleid. Hij heeft dezen getuige brieven geschreven, waarin hij telkens herhaalt, dat hij „duizendmaal verkeerd heeft gehan deld". Dezen papier-fabrikant heeft hij verze kerd, dat de zaak spoedig zijn. beklnagde's, eigenden zou zijn. De accountant, de heer De Munnik, verklaar de den indruk te hebben gehad, dat beklaagde veel handelde uit zekeren waan. De administra tie was een jnnboeL Uit dc gegevens van de z,g. geheime kos was geen touw vest te knoo- pen. Uit niets blijkt, dot juist is het voorgeven van den beklaagde, dat hij nog bedrogen aan salaris te vorderen had van I9T2 af. BeklaagdeDoordat mijn volwassen zoons goede inkomsten hadden, had ik in het begin niets, en later weinig voor mijn huishouding noodig. Ik toucheerde daarom nooit mijn heele salaris. Daarom had de Amsterdammer zoo veel ean mijn kinderen te donken. Maar deze dingen ken ik niet bewijzen, omdat ik er nooit administratie van heb gehouden. Toen ik aan de Amsterdammer kwam, had ik van adminis tratie geen flauw begrip dat heb ik pas la ter al doende geleerd Als de rechtbank niet wil aannemen, dat ik nog salaris te vorderen had, moet ik erin berusten. De presidentHet lijkt zeer onwaarschijnlijk. Getuige heeft ten slotte, na 2ijn onderzoek, in 1921 de commissarissen gewaarschuwd, en daarna is dc schorsing van den directeur ge volgd. De heer J. F. Spier verklaart, in het voor jaar 1922 commissaris te zijn geworden van de vennootschap. Tevoren heeft hij beklaagde de erfpacht op een stuk grond te Zondvoort overgedaan. Na zijn optreden als commissaris heeft getuige beklaagde dikwijls voorschotten voor de zaak verstrekt, maar die kwamen altijd terug. Getuige herinnert zich niet, dat hij op de commissaris-vergadering in 1922 uiteenge zet heeft, waarom een suppletoire obligatie- leening niet gesloten kon worden het is ech ter mogelijk, dot dit niet gebeurd is tengevolge van getuige's verzet Beklaagde vraagt, of getuige, die met hem op reis is geweest naar Zwitserland, niet eens dc vraag gesteld heeftKent ge in uw familie ook iemand, die een dubbel leven leidt Heeft dc heer SpieT, zoo vraagt beklaagde, toen een bepaalden persoon op het oog gehad En als hij mij bedoeld heeft, waarom heeft hij het mij toen niet openhartig gezegd? Getuige SpieT antwoordt hierop, dat hij de zen beklaagde niet bedoeld heeft. Vervolgens wordt een eontol getuigen ver hoord over de zes verduisteringen, aan be klaagde ten laste gelegd. Onder deze waren ook eenige juffrouwen; die gelden hadden ter hand gesteld voor obligaties en daarvoor geen obligaties, maar een schriftelijk bewijsje kre gen, omdat er op dol oogenblik, zoo heette het, geen obligaties voorradig waren. De behandeling der zaak is daarna verdaagd. KORTE BERICHTEN. Von den zolder gevallen. In de gemeente Grosthudzen was de landarbei der Dekker aan den arbeid op den zolder van zijn patroon. Door onoplettendheid viel de man door het zolderluik op een steenen vloer. Met ernstige inwendige kneuzingen werd hij opgenomen. OveiTeden. Gistermiddag is te Vlissingen de 63-jorige voerman P. D. gestruikeld voor de wielen van een verhuiswagen, die hem over het lichaam gingen. De mrm was onmiddellijk dood Electrische kabel afgebroken. Bij hetoverbrengen von de kruiser „Java' van de werf naar de buitenhoven te Vlissingen is de electrische kabel ven de fabriek „De Schelde" afgebroken. Overreden. Gistermiddag is te VJissingcn de G3-jarigc voerman P. D. gestruikeld voor de wielen van een verhuiswagen, die hem over het lichaam gingen. De man was onmiddellijk gedood. Financieel Overzicht. De vooruitzichten voor een regeling der kwestie van de oorlogsschatting. Amerika als bemiddelaar? Dc ongunstige gevolgen der inflatie in Duitschland. Schrikbarende daling der beschikbare middelen en uitzetting der credietbehoeften Gunstige toestand der Engelsche staatsfinanciën. Nieuwe Neder- landsche siaatsleening in de Ver. Staten. De Amsterdanische Beurs ongunstig beïnvloed door den toestand der Kaarsenfabriek Gouda Afwachtende houding der fond- senmarkt De fondsenmarkt blijft stil. Men verkeert nog altijd in afwachting omtrent den loop. dien de belangrijke politieke besprekingen inzake de Duitscfic oorlogsschatting en de erkenning van Rusland zullen nemen. Die toestand zal nog wel ceriigén tijd blijven voortduren, daar de punten van geschil tusschen dc üroote Mogendheden te dien aanzien zoo veelvuldig en van zoo groote beteekenis zijn, dat slechts na moeilijke onder handelingen een compromis bereikt zal kunnen worden Weliswaar hebben de Commissies van Deskundigen, aan welke dc Commissie van Her stel de bestudeering van het Duitsche probleem hadden opgedragen, door hun waardevolle ad viezen belangrijk voorbereidend werk gedaan, hetwelk in principe instemming heeft ondervon den van alle desbetreffende regeeringen, de Duit sche niet uitgezonderd. Echter doet zich thans sterk het nadeel gevoelen van de beperkingen, die op uitdrukkelijk verzoek van het Fransche Gouvernement aan de werkzaamheden van deze Commissie was opgelegd. Zij mochten een aantal punten, zooals het totaalbedrag van de Duitsche oorlogsschatting, de eventueele nieuwe sancties, indien Duitsch land wederom in gebreke zou blijven, etc., niet onder het oog zien. Het werk der Commissies is dientengevolge buiten hun eigen schuld geen af gerond geheel geworden. Dit heeft tot gevolg, dat thans toch weder nieuwe moeilijke bespre kingen noodig zijn, welker verloop altijd onaan gename verrassingen kan baren. Om deze reden blijft ter beurze een gereserveerde houding be staan, al neemt men over het algemeen wel aan, dat in het stadium, waarin de zaak thans is ge komen, tenslotte geen enkele regeering meer de verantwoordelijkheid .zal willen dragen van een afspringen der besprekingen, Optimisme in de Ver. Staten. De kans op een bevredigend resultaat wordt des te grooter geacht, omdat de Amerikaansche President reeds officieel heeft doen doorsche meren, dat in dit geval de Vereenigde Staten be reid zouden zijn, om voor een belangrijk bedrag deel te nemen in de uit te schrijven Duitsche leening, welker opbrengst zal dienen, om Frank rijk schadeloos te stellen voor de kosten der militaire bezetting etc Weliswaar is er wel een bijzondere reden voor het buitengewone opti misme van President Coolidge, die niet alleen een economisch herstel van Europa, maar ook reeds nieuwe ontwapeningsconferenties in het verschiet ziet. De Amerikaansche verkiezings campagne is reeds in vollen gang. Dit is wel ge bleken uit de petroleumschandalen, die feitelijk slechts een onderdeel der verkiezingscampagne vormden, in zooverre zij de democratische partij in staat hebben gesteld, het zittende Repu- blikeinsche bewind afbreuk te doen in de oogen der kiezers. Gunstige opv. ifingen der regeering omtrent de economische vooruitzichten enz. vormen na tuurlijk een geschikten tegenzet tegen deze cam pagne. omdat zij de bevolking moeten sugge- reeren, hoe zeer de welvaart in de Unie baat zal vinden bij een voortzetting van het tegen woordige bewind. Al moet men in een verkie zingsjaar rekening houden met al dergelijke factoren, dit neemt inrusschcn niet weg, dat de Amerikaansche regeering het wel niet bij woorden zal laten, doch harerzijds al het mo gelijke in het werk zal stellen, om het geschetste doel inderdaad te verwezenlijken en daardoor aan haar argumenten nog meer kracht bij te zetten. Dit beteekent echter, dat de Amerikaan sche diplomatie achter de schermen wel alles in het werk zal stellen, om de partijen tot elkaar te brengen, waartoe de Unie bij uitstek in de gelegenheid is door middel van haar „waar nemen" in de Commissie van Herstel. Ook dit geeft hoop, dat de aanhangige besprekingen een gunstiger verloop zullen hebben dan zoovele vroegere. De oorzaken van het kapitaals- gebrek in Duitschland. Intusschen geeft men er zich rekenschap van, dat hiermede het Duitsche probleem toch nog slechts tendeele zou zijn opgelost. De zaak ligt nu eenmaal helaas zoo, dat een terugkeer van normale politieke verhoudingen en een af doende regeling van de oorlogsschatting niet meer, zooals nog een paar jaar geleden het ge val zou zijn geweest, het eenige zijn, dat noo dig was, om het bedrijfsleven weder in een ge zonden toestand te brengen. Er is in dien tus- schentijd in Duitschland zooveel vernietigd door de depreciatie van het ruilmiddel en door den strijd aan de Ruhr, dat zelfs na terugkeer van meer normale verhoudingen een belangrijke tijd zal moeten verloopen, eer de koopkracht in Duitschland zich voldoende zal hebben her steld en eer dus de internationale handel volle dig de vruchten zal kunnen plukken van de be tere verstandhouding tusschen de groote naties. Hoewel men op dit, zooals op elk ander ge bied. uiterst voorzichtig moet zijn met voor spellingen, schijnt het toch niet te boud, om de verwachting uit te spreken, dat hiermede inder daad een aanmerkelijke tijd gemoeid zal moeten zijn, met het oog op den ongelooflijken omvang, dien dc kapitaalsvernietiging in Duitschland in de laatste jaren heeft aangenomen. Tijdens de inflatie-periode heeft men zich hiervan geen voldoende rekenschap gegeven. De bankdepo sito's, de waarde van beleggingen etc. stegen met het uur, wel te verstaan in papiermarken, wier innerlijke waaide echter tegenover betere valuta's even snel inkromp. Van dit laatste heeft eigenlijk alleen een kleine groep groot-industriëelen zich tijdig en in voldoende mate rekenschap gegeven, door dien men in die kringen zijn activa over de grenzen bracht, of. wat op hetzelfde neerkomt, zijn geld in buitenlandsche wissels belegde. In andere kringen heeft men zich echter rijk ge teld, doch arm gerekend. Daar is dc ontnuchte ring eerst gekomen, toen de Mark is gestabili seerd. ongeveer op de basis van één billiocn papiermarken voor één nieuwe Rentenniarkt. en toen de Rijksbank ophield met het verleenen van verdere papiercredieten. Er is geen enkele maatschappij, wier gezamenlijke activa ook maar in de verste verte een bedrag van één bil- lioen Goudmarken had bereikt en wier actief derhalve voor zoover het niet waardevast was belegd, 11a de valorisatie het kapitale bedrag win ook maar één enkele goudmark vertegen woordigt. Natuurlijk is de feitelijke toestand niet zóó erg. omdat inderdaad een aanmerkelijk gedeelte van het actief overai wel uit goederen enz. be staat dat in Goudmarken kan worden gemeten. Maar zelfs waar dit in geheel voldoende mate hel geval is, staat er toch als schaduwzijde tegenover, dat de overmatige vastlegging van vlottend kapitaal, teneinde te ontkomen aan de waardevermindering van het geld, tot gevolg heeft gehad, dat thans het bedrijfskapitaal ge heel is verdwenen, terwijl de goederen, waarin de middelen waren belegd, veelal onverkoop baar zijn geworden. Een en ander heeft tot gevolg, dat dc Duitsche handel en industrie, met uitzondering van en kele groothandelsbedrijven, die den toestand tij dig hebben doorgrond, zooals 0. a. Stinnes c.s., buitengewoon groote credietbehoeften hebben, waaraan de Rijksbank niet meer kan voldoen, zonder dat zij tot nieuwe inflatie van het ruil middel haar toevlucht zou moeten nemen Vermindering der spaargelden. Een rente van SO per jaar. Er wordt dus als het ware gevochten om dc beschikking over de deposito's bij de groote banken. Die deposito's hebben echter op hun beurt den invloed ondervonden van dc waarde vermindering van het geld. Uit een onlangs ge publiceerde statistiek is gebleken, dat de ge zamenlijke inlagen van de spaarbanken nog slechts een kwart milliard goudmark bedragen tegen 20 milliard vóer den oorlog. De schrikbarende daling der beschikbare middelen, gevoegd bij de even schrikbarende uitzetting van de credietbehoeften, hebben na tuurlijk gezamenlijk tot gevolg, dat de rente stand in Duitschland een ongelooflijke hoogte heeft bereikt 20 rente is thans niet meer woeker. ïpaar een altruïstisch lage rente. 40 per jaar is volkomen normaal en zelfs 70 a 80 wordt in vele gevallen gaarne betaald. Men houde hierbij in het oog. dat het niet meer om inflatie-credieten gaat, waarbij het vooruitzicht bestaat, dat door een waardevermindering van het ruilmiddel de rente feitelijk den geldnemer niets zal kosten, maar dat men te doen heeft met waardevaste credieten, waarop de rente werkelijk uit de opbrengst der goederen moet worden gekweten. Stijging der Duitsche productie kosten-vermindering der koop' kracht. Het kan onder die omstandigheden niet an ders, of de productie in Duitschland moet bui tengewoon duur worden. Tot op zekere hoogte opent dit voor onze exporteurs een mooi voor uitzicht. Wanneer de prijzen in Duitschland zeer hoog zijn, dan moet het mogelijk zijn, met voor deel goederen naar dit land uit te voeren. De schaduwzijde van de medaille is echter, dat Duitschland onder die omstandigheden hoe lan ger hoe minder in staat moet zijn, om te expor teeren en derhalve de beschikking te krijgen over voldoende middelen, om den import op ruime schaal te kunnen volhouden. Daar komt nog bij, dat de Duitsche betalings balans in de komende jaren, hoe dan ook, een belangrijk overschot zal moeten aanwijzen, ten einde te kunnen voldoen aan de eischen inzake dc oorlogsschatting. Het is de vraag, of men in verband hiermede niet er toe zal moeten over gaan, om den import van ontbeerlijke goederen (zuidvruchten, tabak, koffie, thee enz.) belang rijk te verminderen, wat natuurlijk voor een herstel van de internationale handelsbetrekkin gen niet anders dan nadeelig zou kunnen zijn. Men geeft zich ter beurze rekenschap van deze mogelijkheden. De hieruit voortvloeiende onzekerheid heeft tot gevolg, dat van een ver levendiging in zaken nog weinig of geen sprake Is en dat men geneigd blijft, de kaf uit den boom te zien. Verwachte vermeerdering van het theegebruik in Engeland. Het overschot op de Britsche Staatsbegrooting. Natuurlijk behoeft onze handel echter niet al leen op Duitschland het oog gericht te houden, doch blijven er ook nog andere mogelijkheden. Tegenover een eventueele bemoeilijking van den thee-export naar Duitschland staat b.v. het vooruitzicht, dat in Groot-Brittannië de voor naamste verbruiker van thee van de gehcele wereld, de consumptie aanmerkelijk zal stij gen, dank zij de halveering der invoerrechten, welke in het nieuwe budget door de Engelsche regecring wordt voorgesteld. Eigenaardig genoeg zal die verlaging bijna gelijktijdig ingaan met de aanzienlijke verhoo ging van het invoerrecht op thee, waartoe dezer dagen in ons land is besloten, teneinde een deel van het gapende tekort op de begrooting te dekken. Het verschil tusschen ons land en Groot-Brittannië is in dit opzicht wel heel groot, evenals trouwens in de budget-cijfers in het algemeen. Terwijl men hier te lande nog al tijd worstelt met een enorm deficit, becijfert dc nieuwe Engelsche Minister van Financiën een overschot van niet veel minder dan 40 millioen Pond Sterling. Dit is een opmerkelijk voorbeeld van de gunstige gevolgen van een gezonde financiëelc politiek, waarmede ook de nieuwe Engelsche arbeidersregeering niet blijkt te wil len breken. Gelukkig dat te onzent in den laatsten tijd het besef begint door te dringen van de noodzakelijkheid, om orde op zaken te stellen, zoodat wij mogen hopen, dat aan de „Defizitwirtschaft" binnen niet langen tijd een einde zal komen. De fundeering der Nederland- sche vlottende schuld. Ook wat het fundeeren der vlottende schuld betreft, vindt het Engelsche en Amerikaansche voorbeeld thans te onzent meer navolging. Na dat slechts veertien dagen geleden een 6 staatsleening van f 85 millioen hier te lande voor 97 was uitgegeven, heeft de regeering thans reeds een nieuwe 6 dollarleening van 40 millioen a 98'/2 in New York ondergebracht. Door deze beide transacties gezamenlijk is het restant van de vlottende schuld vrijwel gedekt, wanneer men althans de voorschotten aan de gemeenten en aan Ned. Indië, benevens de lee ningen aan buitenlandsche staten, niet in aan merking neemt. De Indische voorschotten zullen wel spoedig uit het provenu van een koloniale leening wor den afgelost. De voorschotten aan de gemeen ten, die uit dc opbrengst der inkomstenbelas ting moeten worden terugbetaald, vormen altijd slechts een factor van voorbij gaanden aard. Of daarentegen de leeningen aan Duitschland etc, die nog jaren zullen hebben te loopen, even eens practisch bij de vlottende schuld mogen worden verwaarloosd, is een vraag, die wij, in tegenstelling met Minister Colijn, niet gaarne bevestigend zouden beantwoorden. Daarvoor zijn de bedragen te groot en is de tijd van aflos sing, ondanks alle uitdrukkelijke toezeggingen der buitenlandsche staten, nog altijd te on zeker Flauwe houding der beleggings- markt. Reorganisatie voor Gouda kaarsen te wachten. Onze staatsfondsen markt heeft tot nu toe slechts weinig geprofiteerd van de plaatsing der Amerikaansche leening. De beleggingsmarkt heeft een flauw aanzien behouden, mede ten gevolge van aanbod van „onverteerde" restan ten der nieuwe uitgifte. Dit heeft op de geheele markt een ongunstig stempel gedrukt. Deze zwakke houding is nog verscherpt door de pu blicatie van het jaarverslag der Koninkl. Stea rine Kaarsenfabriek Gouda en de mededeelin- gen in de jaarvergadering dezer maatschappij. Zooals hieruit blijkt, heeft de Gouda Kaarsen feitelijk op het verkeerde paard gewed, toen zij bij het koeren van het getij een intiem ver bond aanging met Jurgens en de Vereenigde Zeepfabrieken, in plaats zich te richten tot een groote petroleummaatschappij. De vraag naar kaarsen blijkt in dc laatste ja ren zienderoog te zijn verminderd, wegens de uitbreiding van het electrisch licht. De Gouda Kaarsen heeft het toen gezocht in aansluiting aan dc margarine-industrie. Zij had beter ge daan, om evenals Lever Brothers samen te gaan met een der groote petroleumcombinaties, die eveneens als bijproduct kaarsen fabriceeren en die hiervoor in Oost-Azië nog een uitstekend afzetgebied blijken tc hebben. Die fout zou zich intusschen niet zoo sterk hebben gewro- ken^ indien men de aandeelen Jurgens en Ver eenigde Zeepfabrieken niet op top-prijzen had gekocht en indien dc directie niet in de laatste jaren een uiterst roekelooze dividend-politiek had gevolgd, waardoor een groot deel der be schikbare middelen noodeloos is opgeofferd. Scheepvaartv/aarden hebben voorbijgaand een willig verloop gehad, doordien het jaarver slag der Holland-Amerika Lijn hetwelk een ver lies van „slechts" vijf millioen gulden aantoon de, de beurs is meegevallen, na de aanmerkelijk hooge verliesramingen. welke de rondte hadden gedaan Die willigte behoort intusschen thans reeds weder tot het verleden en men verkeert weder in afwachting van het resultaat, dat de onderhandelingen met Rusland voor onze scheepvaartbelangen zullen opleveren. Culturen hebben bij stillen handel niet veel gefluctueerd. De grondstemming is echter eer der weder vaster geworden, in aansluiting aan de belangrijke verbetering, die in den loop der week in de tcrinijnprijzen voor Cuba-suiker te New York is ingetreden. Voor tabakken was de stemming verdeeld, na de voorafgaande snelle hausse. Het dividend van de Deli Mij. viel tegen, wat zich in den koersloop van het fonds heeft weerspiegeld. Rubberaardeelen bleven ongeant- meerd en de koersen toonen een daling aan. Olie-waarden trokken weinig belangstelling, be halve aandeelen Geconsolideerde, waarin zich tegen het einde der week een speculatieve be weging ontwikkelde. Vrij scherpe fluctuaties vonden voorts plaats in Compania Mercantil Argentina. Na een aanmerkelijke daling was het slot wederom vasten

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 6