Mantels en Mantelcostuums Mantelmagazijn JE ADELAAR" WIJNHANDEL J.A. SCHOTERMAN Zn. Gaedkoope gebruikte Piano's SCHILLETJE BINNENLAND. Chique modellen Grootste keuze, laagste prijzen. Varkensmarkt 9 Telefoon 559. Aanbieding Duitsche piano's: DUYSEN, STERNBERG, HOYTINK, LENZ, FIEDLER enz. f 250, f 275, f 290, f 300. enz. Pianohandel R. van den Burg. AMERSFOORTSCH DAGBLAD UTR. STRAAT 17 Gevestigd 1878 TELEFOON 145 BIJZONDER AANBEVOLEN: Per flesch Per Anker Gewas 1920 Raymond IVIacau F 1.F 40.— Gewas 1920 St. EmilionF 1.40 F 56.— Arnhemschestraat. AFD Advertentie Bureau Arntiemscbe Poortwal 2a. Tet. 513 Plaatsing van advertentiesin alle bladen zonder H prijsverhoogfng H H Likeur van bijzonder fijne T A •amenstelling L 1 K p. f I. f 3,4o j1 4 f S. H. MASSA 9 2 dat de glimlach der kunstenares, naar luid ha» rer eigen meening en die van kenne.*s, veel van zijn bekoring moet hebben verloren. Zij knn niet langer meer de emoties van haar spel ten volle op haar gezicht weergeven, en ziet zich dus in haöT beroep ernstig geschaad. Zij raadpleegde haar dokter, die het eischen eener schadevergoeding von 75.000 francs van den chauffeur, die de auto op den ongeluksdag bestuurde, niet overdreven achtte. De "rechtbank echter was van een ander oordcel en veroor deelde den chauffeur tot een schadevergoeding van 20.000 francs. ENGELAND. DE AFSCHAFFING DER MCKENNA- RECHTEN. Verzet tegen de intrekking. Londen, 5 Mei (N. T. A. Oraadloos). Cly- nes, de leider van het Lagerhuis, heeft namens de regeering, toegezegd een dag van de vol gende week te bestemmen voor de bespreking von het rcgeeringsvoorstel tot afschaffing van de z.g. McKennorechten op ingevoerde auto mobielen en bioscoopfilms. De conservatieven voeren een krachtige campagne tegen afschaf fing van deze rechten, meer in het bizonder van die op auto's. Zij beweren, dat zij den steun hebben niet alleen van de arbeiders, die in de automobielindustrie zelf werkzaam zijn, maar ook van de arbeiders, die indirect min of meer bij deze industrie betrokken zijn. In elk geval zijn er teekenen, die er op wijzen, dot een ze ker aantal arbeidersteden van het parlement te gen het intrekken von de rechten is. Dezo groep Lagerhuisledcn tracht te bewerkstelligen, dat de regeering de opheffing dezer rechten, die zij tegen I Augustus in uitzicht hod gesteld, tot 1 Januari a.s. opschort. In dezen tijd zou jirist de jaöriijksche automobieltentoonstelüng vallen, die in November plaats heeft. Er bestaat daarom groote belangstelling voor het aan staande debat over dezo zaak. Verwacht wordt, dat de liberalen als één man voor de afschaf fing van de rechten zullen stemmen. Zij ver klaren, dot McKenna, toen hij in 1915 kanselier van dc schatkist was, deze rechten louter en al leen als oorlogsmaatregel heeft ingevoerd en dat zij altijd tegen het instandhouden van dezo rechten als protectiemaatreirel zijn geweest De uitslag van het debat zou dientengevolge grootendcels afhangen von den omvang der van orbeiderszijde gevoerde oppositie tegen het intrekken van de rechten. Enkele bladen ver onderstellen echter, dat de ministers onder den indruk zijn gekomen van de sterkte der protes ten van de arbeiders in de automobielindustrie en dat de regcering in deze zaok niet onbuig- zoom znl zijn. Een motie van Baldwin. Londen, 5 Mei (R.). In het Lagerhuis heeft Baldwin een motie ingediend tegen het besluit van de regeering om de z.g. McKenno-ïnvoer- rechten op I September op te heffen. Men ver wacht, dat zij de volgende week zal worden be sproken. DE BRITSCH-RUSSISCHE BESPREKINGEN. Londen, 5 Mei (N. T. A. Draadloos). De commissies uit dc Engelsch-Russische conferen tie komen dagelijks bijeen en maken goeden voortgang met hun werk, ofschoon men niet verwacht, dat één hunner zoo snel met haar taak zal opschieten, dat nog deze week een elge- meene vergadering bijeen zal kunnen worden geroepen. Het werk toopt geleidelijk van sta pel, ondanks de ongegronde geruchten aangaan de het tegendeel. Vermoedelijk berusten deze geruchten op het niet-begrijpen von het moeilijk en ingewikkeld karakter van de werkzaamheden, waarmede de commissies bezig zijn. DE BRITSCHE HUURWET. Uit Londen wordt d.d. gisteren aan de Tel. gemeld Het Lagerhuis nam hedenavond in derde en laatste lezing aan hot wetsontwerp, dat <ie huurders tegen uitzetting uit hun woningen be schermt. Het ontwerp was ingediend door een liberaol afgevaardigde, maar door de regcering overgenomen, toen haar eigen rodicaler huurwet werd verworpen DO ONLUSTEN IN BR1TSCH-GUYANA. De Doily Mail deelt het volgende mede met betrekking tot ernstige onlusten, die in Britsch- Guyana hebben plaats gehad. Georgetown, de overigens zoo rustige hoofd- stod van Britsch-Guyana, heeft een periode van onlusten doorgemaakt. De moeilijkheden be gonnen op 1 April met een staking der werf- arbeiders, die zonder voorafgaande aankondi ging, het werk neerlegden en hoogere Ioonen eischten Zij trokken vervolgens in optocht door de stad. Spoedig had zich een duizendkoppige menigte gevormd, die een zeer dreigende hou ding aannam. Negers drongen de huizen binnen en sleurden de bedienden naar buiten. Later op den dog bezette de menigte de gebouwen van de waterleiding en het electrisch kracht station, waarna zij een einde maakte aan alle verkeer. De gouverneur. Sir Greome Thomson, riep door middel van een in den namiddag uit gevaardigde proclamatie den landstorm op. Ook werden oorlogsschepen gerequireerd. s Avonds trok de menigte van het krocht station en andere punten terug en werd een conferentie belegd tusschen patroons en werk nemers. De landstormcrs werden rondom de stud op gesteld en motorlorries met Mnxim-geschut pa trouilleerden dooT de straten. Den daarop volgenden dag kwam er een groote menigte uit Diamond, die, om te voor komen dat zij teruggewezen werd, in groepjes van twee u drie personen binnenkwam. Sta kers en nict-stakende raakten slaags en bewerk ten elkaar op de dokken met flesschen. Als gevolg van de conferentie adviseerde de leider do ontevredenen weer aan het werk te gaan, doch de arbeiders noemden hem een ver rader en weigerden. Op 3 April kwam de beslissende dag. Een menigte van 5000 koelies en negers kwam bij Georgetown tezamen. Dit was de eerste maal, dat negers en koelies daar te lande gemeene zaak maakten. Zij trachtten de stad binnen te komen, waar alle winkels gesloten waren, doch bereden politie versperde, onder bescherming van den landstorm, hun den weg. Ondertusschen kwam een ondere menigte ne gers, eenige duizenden sterk, aanrukken, die de gewapende macht in den rug trachtte aan te vallen. Toen de „Riot Act" was afgelezen, werd de oproerlingen verzocht naar hun werk terug te keeren, doch zij gaven hieraan geen gevolg en rukten aan met flesschen ed., waarna de bereden politie een charge uitvoerde, tengevol ge waarvan de menigte ruim baan voor haar moest moken. De politie werd daarna onthaald op een bombardement met allerlei voorwerpen. Daar de situatie kritiek werd, kreeg de land storm order om te vuren. De menigte nam de vlucht in alle richtingen, met ochterlnting von 12 dooden en 21 gewonden. Op 5 April arriveerde de oorlogsbodem Cur lew, doch de orde was toen reeds hersteld en Georgetown was weer even rustig als weleer. ROEMENIE. RUMEENSCHE GEZANT VAN ESTLAND EN LETLAND. B e r 1 ij n, 5 Mei. (N. T. A. Draadloos). De tegenwoordige Rumeensche gezant te Warschau Florescu, is tot gezant von Letland en Estland benoemd. LITAUEN. DE STAATSDISTILLEERDERU T~ KOFNO GEPLUNDERD. Riga, 5 Mei. (V. D.) Te Kofno heeft een hevig gevecht plaats gehad, waarbij de ad junct-inspecteur von politie Radlin het leven verloor en 12 politiebeambten en 20 arbeiders gewond werden. De oorzaak van het gevecht was het optreden van een 50-tol arbeiders, die de staatsdistilleerderij te Kofno binnendrongen en er een waar bacchanaal aanrichtten. Toen de politie, die inmiddels van het feit in kennis was gesteld, voor het gebouw aankwam, werd zij begroet door een stortregen van flesschen. De adjunct-inspecteur viel bij het gevecht, dat daaiop volgde in een groot vet wodka en ver dronk. VEREENIGDE STATEN. DE PADVINDERS EN DE DRAADLOOZE. Uit New-York wordt bericht, dat 2000 New- Yorksche padvinders, die daar een padvinders- weck vieren, tegenwoordig zijn geweest bij de door middel van de „droodlooze" gewisselde be groeting tusschen Franklin Roosevelt, den lei der van de New-Yorksche padvinders en Sir Robert Baden Powell, hoofd von de Britsche boy-scouts, wiens antwoord binnen twaalf mi nuten uit Londen werd ontvangen. Aan de Staatscourant van gisteravond ont- leenen wij de volgende Kon. Besluiten benoemd tot Officier in dc Oranje Nassau Orde W. G. van Thiel, directeur van de N. V. Vnn Thiel's D.-andindustrie te Beek en Donk benoemd tot directeur ven den postchèque- en girodienst J. Lnzonder, thans directeur van het postkantoor te Rotterdam toegekend de zilveren eere-mednille dec Oranjc Nassau Orde aan mcj. A. J. Linders, huishoudster bij mej. L. van Wayenburg te Nijmegen de bronzen idem aan mcj. J. Schrijvenaars. dienstbode bij mevcouw de Wed. E. H. M. van WelyVer wiel te Roozendanl (N.B.) op verzoek eervol ontslagen H A. Rijkcns als leeraar aan de R. H. B. S. te Breda. NEDERLAND EN BELGIË. Een nieuwe overeenkomst. Op 2 Mei heeft te 's Gravenhage de onder- teekening plaats gehad von een verklaring, waarbij de Belgische en de Nederlandsche re- gceringen overeenkomen, dat afschriften en uit treksels van akten van den burgerlijken stand, in België of in Nederlund opgemaakt, niet be hoeven te zijn gelegaliseerd om in het andere Jand te dienen, mits zij voor eensluidend zijn verklaard door den bewaarder der registers of zijn plaatsvervanger en de authenticiteit er vnn niet in twijfel kan worden getrokken. Do verklaring treedt in werking op 15 Mei. GEMEENTERAAD VAN DEN HAAG. De stadhuisbouw. In de vergadering van den gemeenteraad van Den Hoog hebben gisteren de stemmen ge staakt over het voorstel van B. en W. tot aan neming von de motic-Wittert von Hoogland, waarbij het Alexandervcld werd aangewezen ols de geschiktste plaats voor den bouw van een nieuw stadhuis. B. en W hebben een motie- Albordu overgenomen, waarin gezegd wordt, dat, onafhankelijk van de kwestie van het nieu we stadhuis, het van groot belang is voor de gemeente dat zij de beschikking krijgt over het •Alexandervcld en zoo mogelijk ook over de ter reinen van de Alexanderkazerne, en B. en W. worden uitgenoodigd, krachtige pogingen daar toe te doem POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. De heer Lazonder benoemd tot directeur. Blijkens de hedenavond verschenen Staats courant is benoemd tot directeur van den post- chèque- en girodienst de heer J. Lnzonder, thans directeur vnn het postkantoor te Rotterdam. HET VOORZITTERSCHAP VAN HET N.A.S. Sneevliet gekozen. Naar de Tel. verneemt Is thans de reeds aan gekondigde benoeming van den heer H. Snee vliet tot gesalarieerd voorzitter-propagandist van het N. A. S. een feit geworden. In een drukbezochte hoofdbesturenvergodering van het N. A. S. werd nml. in de eerste plaats de ver klaring van het N. A. S.-bestuur in zake zijn houding ten opzichte van de communistische partij met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarna werd rapport uitgebracht omtrent de candidoatstelling voor de functie van gesala rieerd voorzitter-propagandist van het N. A. S. Er hadden 60 organisaties haar stem vóór Sneevliet uitgebracht, zoodat de heer Sneevliet bij enkele candidaatstelling gekozen werd ver klaard De vergadering ging donr unaniem mede accoord. DE KRUISER „JAVA". Tc Rotterdam gemeerd. Zaterdagmiddag is de afgebouwde kruiser Hr. Ms. „Java" den Nieuwen Waterweg bin nengekomen en heeft ligplaats genomen aan de Parkkade te Rotterdam. Belangstelling was er zoo goed als niet. Nadat het schip gemeerd was, ging een deel van de bemanning en van het werkpersoneel van de Mij. „de Schelde", dat eveneens aan boord was meegekomen, aan den wal. j Het is wel de moeite wonrd de kruiser te gaan bezichtigen zegt de Msb. Het is, zooals men weet, een van dc twee groote kruisers („Java" en „Sumatra") om wier afbouw binnen en bui ten het parlement zooveel te doen is geweest. Ook hierom mag het interessant zijn, wijl dit schip de grootste zeebodem is van onze oor logsvloot. Het schip zal naar het Wilton-dok worden ge sleept voor eenige reparaties, als aan de schroefinstallatie, oan het duikerklolcsignaal c.d. Daarmede zullen eenige dagen gemoeid zijn, waarna het voor 2 maanden naar zee goot voor den grooten proeftocht. IND1Ë WEERBAAR. Een open brief aan de Koningin. De Vereeniging Indië Weerbaar zendt een open brief oan H. M. de Koningin, de Minis ters, den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, de leden der Stoten-Gencraal, den Volksraad cn verder allen, wien de belangen van Groot-Ne derland ter harte gaan, waarin het weerloos la ten van Ned.-Indië een gevaar en een schade wordt genoemd voor een volk, dat steeds zoo prat ging op zijn zelfstandig bestaan en zijn geschiedenis als zoodanig. Het volk aldus het schrijven, heeft recht op een geëerbiedigd vrij bestaan en moet daarvoor zijn offers geven, om eventueele aanslagen op zijn vrijheid te kun nen afweren. Op den Archipel is een grootsch stuk cultuurwerk tot stand gebracht, dat nog steeds in zijn groei is. Deze groei mag niet ver der onbeschermd gelaten worden te midden van de wereld-woelingen, als in de laatste tien ja ren. Algemeen wordt erkend, dat actueel gevaar dreigt. Indië kon de zenuw van een zee-oorlog worden en Indië Weerbaar is dus een hooge plicht van Groot Nederland I Anders zal men over ons beschikken, „bij onsover ons zonder ons I" Dan is het voor goed gedaan met Groot Nederland. Voorts wordt het vertrouwen uitgesproken in het Vlootplan van 1921 cn eischt dc vereeni ging opheffing van de onzekerheid omtrent het groote vraagstuk. Zeer velen in Indië wenschen niet langer in onzekerheid ts leven en dringen met klem aan op een beslissing in zake de de- fensi van Ned.-Indië. Do brief eindigt„Laten de verantwoordelijke personen zich eens ter dege terug denken in hun gemoedstoestand van I Augustus 1914 I" Onderteekend K. A. R. Bosscha (voorz.); H. Quispcl, D. W. Berretty, H. U. S. Boerma, jhr. J. Boreel, mr. J. K. Hum mel, Raden Toemenggoeng Iskonder Tirlokoeso- mo, prof. ir. J. Klopper, Pangeran Toemeng goeng Ario Koesoemoe Joedo, W. F. J. Kroon, T. Ottolander, J. W. Roelofs Valk en O. van Vuuren- HET CORPS MARINE-OFFICIEREN. Zijn houding t. a. v. de salaris- vermindering. In het oigaon van de Koninklijke Nederland sche Vereeniging Onze Vloot schrijft de redoctie: Allerwegen leest men van protesten tegen een noodzakelijke salaris-vermindering. In de Tweede Kamer wordt tegen die vermindering voor de slecht betaalde rechterlijke macht gepleit. Geen vereeniging van ambtenaren onthoudt zich om tc bewijzen, dat het opleggen dier korting aan hun categorie onbillijk zou zijn. Een groot aan tal professoren (vyaren het er niet ongeveer 200?) bepleitten dat van hun salaris niets af kon, enz. enz. Te midden van al dat „vernemen de" doet het weldadig aan en het moge ten voorbeeld strekken voor allen, die nog altijd niet beseffen, dat ook zij een veer zullen moeten laten om lands financicele moeilijkheden te bo ven te komen, te lezen wat de houding ten deze is van dc Marine-officieren. Uit een verslag van de algemeene vergadering van de „Algemeene Vereeniging van Marine officieren" halen wij aan hoe daar gewezen werd op de noodzakelijkheid om „krachtig het be zuinigingsmes te hanteeren". Er wojdt gewezen op hot feit, dot: „reorganisatie in alle opzichten noodig is", evenzeer inkrimping van alle staats diensten". Betoogd wordt: „Beter weinig gave, dnn vele gt'deprecieerde guldens. Wanneer de grilden 10 daalt in waarde, bereiken we hetzelfde als wanneer wc TO in salaris gekort zijn, met dit. verschil echter dat een eenmaal dalende gulden niet gemakkelijk in zijn val te sluiten zal zijn". (Was het Troelstra niet, die zijn finan- cieele programma (niet) ontvouwende, voor hot geval hij aan de Regecring kwam, zei dat een klein beetje inflatie geen kwaad kon?). En ols dan in herinnering is gebracht, dot „het thans niet benijdenswaardig (is) om re geerder te zijn, aangezien iedere last, dien de Regeering wenscht op te leggen, de belangheb benden in het geweer roept", houden tenslotte de Marine-officieren hot olkander voor: „Dit alles dient ieder onzer te bedenken bij zijne be oordeeling om ook op de salarissen te korten, terwijl men zich daarbij zooveel mogelijk onbe vooroordeeld en met ter zijde stelling van per soonlijke belangen tegenover het vraagstuk dient te plaatsen1- De stand van zaken. Uit Deventer Aan de katoenfabrieken van de firma Anker smit zijn vanmorgen alle arbeiders weer aan het werk gegaan, ook de georganiseerden, uit gezonderd enkele meisjes, die elders werk heb ben gevonden. Uit Hengelo Hier zijn vanmorgen alle fabrieken zonder eenig incident aangezet. Te Goor en Neede is slechts een klein deel der arbeiders aan het werk gegaan. Te Borne zijn alle werklieden begonnen. Uit Oldenzaal Vanmorgen hebben hier alle textielarbeiders het werk hervat. Uit Winterswijk Alle textielarbeiders alhier, ook zij, die zijn' aangesloten bij De Eendracht, zijn vanmorgen weer aan het werk gegaan. Uit Almelo Van de ongeveer 250 uitgesloten arbeideia van dc stoomspinnerij Twenthe alhier zijn vonmorgen slechts 6 arbeiders de fabriek bin nengegaan 5 katholieken en één christelijke. De meeste georganiseerden zijn lid van de neutrale vereeniging Steunt Elkander, die van morgen met algemeene stemmen heeft beslo ten, het werk niet te hervatten, vooidot de groote meerderheid der arbeiders te Enschede weer aan het werk is gegaan. N. R. a De vragen von den heer Albarda^ Het Tweede Kamerlid Albarda heeft den mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid de vol gende vragen gesteld: I. o. Wil de minister mededeclen, of de po gingen van den rijksbemiddelaar tot het verkrij gen van overeenstemming op de basis van be paalde voorstellen tusschen de partijen in het bekende geschil in de textielnijverheid* het ge volg zijn van een verzoek van de partijen, die daarbij, gebruik makende van de bevoegdheid, haar in artikel 11 der Arbeidsgeschillen wet ge geven, den heer van IJsselsteijn hebben uitge noodigd op te treden als bijzondere bemidde laar b. Indien de partijen een zoodanig verzoelf hebben gedaan, wanneer hebben zij dit dan tot den heer IJsselstein gericht II. Indien de partijen van den heer van IJs selsteijn niet mochten hebben verzocht als bij zondere bemiddelaar op te treden, zou de minis ter dan het optreden von den rijksbemiddelaar zelf nis bijzondere bemiddelaar niet in strijd ochten met de Arbeidsgeschillenwet, in welker artikel 6 immers bij de openbare behandeling in de Tweede Kamer door weglating van de in' liet ontwerp voorkomende zinsnede „Dc rijks- bemiddelaar tracht het geschil in der minne bij te leggen", een wijziging is gebracht, die de be doeling had, dat de rijksbemiddelaar zou be proeven, wanneer dit niet door de partijen uit drukkelijk aan hem is verzocht UI. Acht de minister het te zijn overeen komstig de bedoeling van de wet, wanneer de rijksbemiddelaar, zoodra hem gebleken is, dat op de basis van door hem ter tafel gebrachte voorstellen overeenstemming tusschen de par tijen niet te verkrijgen is, dc behandeling van die voorstellen voortzet, nndnt een belangrijk deel van een der partijen verklaard heeft aan dio be handeling niet verder te kunnen deelnemen IV. Meent de minister niet, dat in een geval, zooals in vraag III bedoeld is, aan den bemidde laar, indien hij geen kans ziet op de basis van een ander voorstel overeenstemming tusschen béide partijen te bereiken, slechts overblijft te i constatecren, dat hij er niet in geslaagd is het Nadat gezegd was, dat de commissie-Iden- j geschil door bemiddeling te vereffenen burg in 1917 verklaarde dat vóór den oorlog de marine-salarissen in het algemeen te laag waren, werd gewezen op het feit, dat met toepassing van de 10 korting alle officieren minder zul len verdienen dan een met het indexcijfer 180 verhoogde salaris van 19131917; de meesten ook met een verhooging van het indexcijfer 160. Een verhooging met een indexcijfer 180 is ongetwijfeld gewettigd als bedacht wordt, dat terwijl het indexcijfer voor voedings-middelcn in vergelijking met 1913 bedraagt 153, de ge- meentebelösting in Helder, waar het overgroote deel der Marine-officieren verplicht is te ver blijven, in 1922 per hoofd der bevolking be droeg 683 van die in 1914. En hierop volgt het eenvoudige maar waar dige slot: „Bij de nu volgende bespreking werd liet voorstel van het hoofdbestuur om eene kor ting op de salarissen van uniform 10 te aan vaarden over een deel van het jaar 1924, met olgemeene stemmen op één na aangenomen op gTond van de voorgedragen argumenten". SALARISVERMINDERING RIJKSAMBTENAREN. Ook het R.-K. P. T. T. -perso neel procedeert. Het hoofdbestuur van den R.-K. Bond van P. T. T.-personeel „St. Petrus" is in principe be sloten om te gaan procedeeren in verbond met de salaris-vermindering. Het voornemen bestaat om per extra-orgaan aan de leden instructies te geven. Door den directeur-generaal is dezer dogen nan de hoofden van dienst medegedeeld, dat er geen bezwaar tegen bestaat dat het personeel bij het voor de eerste maal in ontvangst nemen van het salaris, teekent onder voorbehoud von allo rechten. Gisteren is afgekondigd Staatsblad 216, waar in is opgenomen de wet van den len Mei 1924, tot voorloopige voorziening ten aanzien van de bezoldiging van de leden van de Algemeene Rekenkamer. HET CONFLICT IN DE TEXTÏEL-ÏNDUSTRIE Een gering aantal arbeiders hervat het werk. Men meldt ons uit Enschedé In verband met de openstelling der fabrie ken heerschte hier gister reeds vroeg in den morgen een ongewone drukte bij de fabriek „Kremersmaten". De drukte bereikte haar hoogtepunt tegen 7 uur, toen het op straat zwart zog van de arbeiders Er was een sterke politiemacht, benevens een afdeeling rijksveld- wacht aanwezig. Ook de burgemeester en de commissaris van politie waren ter plaatse. Naar schatting gingen 60 70 arbeiders de fabriekspoort binnen, terwijl in normale t n het aantal eenige duizenden bedraagt. Tegen half acht beklom de heer Rengelink, voorzit ter van de „Eendracht*" een hek en verzocht de arbeiders hem naar „Ons Huis" tc volgen, waaraan ondet gejuich gevolg werd gegeven. Kon het zoo doorgaan Van fabrikantenzijde wordt nog vernomen, dat de fabrieken mei de arbeiders, die vandaag de fabriek zijn ingegaan, het bedrijf niet op gang kunnen houden. Morgen zullen de fabrie ken andermaal worden opengesteld en alsdan zal worden overwogen of cr daarmee doorge gaan kon worden. WERKSPOOR. De toestand in Amsterdam. Noor de Tel. verneemt hebben alle Amster- demsche vakorganisaties van metaalbewerkers besloten een ultimatum tot intrekking van de aangekondigde loonsverlaging te steiler aan de directio van Werkspoor te Amsterdam. De loonsverlaging bedraagt 10 pet op de tarieven en voorloopig 5 pet. op de uurlooncn en zou Donderdag 8 Mei van kracht worden. Het ultimatum zegt, dat, indien de loonsver- laging doorgaat, Donderdag het werk stilge legd zal worden. DE DUBBELE MOORD TE WUCHEN. Roof schijnt dc drijfveer (e zijn< Omtrent den dubbelen moord, dio in den af- geloopen nacht te Wijchen heeft plaats gehad, wordt ons nog nader gemeld De buurman van den 75-jarigen W. Willems, die gistermorgen te ruim half acht de woning nog gesloten vond en na geklopt te hebben, geen antwoord kreeg, ging een anderen buur man halen. Beiden trachtten de deur te openen en toen bleek, dat deze niet gesloten was. In de woning vonden zij in de kamer boven den keldeT voor het bed het lijk van den ouden landbouwer. Hij wos in nachtgewaad en had een groot gat in het hoofd. Zij gingen daarop naar de andere kante.- van het huis, waar de 68-jorige zuster Trui Willems slaapt. Zij vonden haar daar (dus niet in de keuken) dood tegen den muur liggen. Ook hoar was het hoofd ingeslagen. Evenals haar broer was zij in nachtgewaad, doch zij had klompen aan. Het schijnt, dat de dader(s) eerst den ouden man heeft (hebben) aangevallen en dat dezo om hulp heeft geroepen. De vrouw is toen op gestaan, waarschijnlijk met het doel haar broer te hulp te komen, waarna zij ook in aanraking met de(n) indringer(s) is gekomen. Uit het feit, dat de nachtldeercn van de vrouw geheel ge scheurd waren en dat in de kamer een stuk ge vallen petroleumlamp werd gevonden, blijkt, dat er een worsteling heeft plaats gehad tus schen haar en de(n) dader(s), waarbij zij het onderspit heeft moeten delven en dit met den dood heeft moeten bekoopen. Het schijnt, dot de slagen zijn toegebracht met een hard voor werp, vermoedelijk een stuk ijzer of iets derg^* lijks. Na hun gruwelijke ontdekking sloten de beide mannen het huis en waarschuwden onmiddellijk den burgemeester, die dadelijk de noodigo maotregelen nam om te zorgen, dat de toestand in het huis bleef, zooals deze was op het oogenblik, dat het misdrijf werd ontdekt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2