DE ADELAAR WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN SZn. STROOHOEDEW nul I lil SCHILLETJE BINNENLAND. LANGESTRAAT 40 TELtsFOON 224 AMERSFGORTSCH DAGBLAD RUIME SORTEERING UTR STRAAT 17 Gevestigd 1878 TELEFOON 145 BIJZONDER AANBEVOLEN: Per flesch Per Anker Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40.— Gewas 1920 St. Emilion. F 1.40 F 56.- AFD Advertentie Burean Arnhemscbe Poortwal 2a. Tel. 513 Plaatsing van advertentiesin alle bladen zonder ■I prijsverhooging H8 Likeur van bijzonder fijne samenstelling p. fl. f 3.4o i S. H. MASSA HONGARIJE. 'AANVULLING VAN HET HONGAARSCHE WETBOEK VAN STRAFRECHT. Boedapest, 14 Mei. (W. B.) De minister van justitie heelt vandaag in de Nat. Verg. een wetsontwerp ingediend tot aanvulling von het wetboek van strafrecht. Een van de belangrijkste bepalingen van het ontwerp is het instellen van werkhuizen voor notoire misdadigers. Verder behelst het ontwerp aanmerkelijke verscherping van de vrijheidsstraffen en boeten voor roof, diefstal, afpersing, verduistering enz. Het stich ten en het lidmaatschap van geheim vereenigin- gen wordt gestraft met 3 jaar gevangenisstraf. Drukpersdelicten wordt iot de competentie der rechtbanken verklaard. Er worden strenge maat regelen genomen tegen tweegevechten. Tot het uitmaken van eerezaken worden bij de recht banken bizondcre kamers in het leven geroe pen. HOOG WATER TE BOEDAPEST. Boedapest, 14 Mei (V. D.). De Donau 5s te Boedapest meer dan £es meter gestegen, zoodat het scheepvaartverkeer onmogelijk is geworden. De lager gelegen gedeelten van de stad staan reeds onder water. ZUID-SLAVIE. HET BEZOEK VAN T KONINGSPAAR AAN FRANKRIJK UITGESTELD. Belgrado, 14 Mei. (B. T. A.) De reis van het koninklijke paar naai Parijs is wegens de ministercrisis uitgesteld. RUSLAND EEN REDE VAN RYKOF. Moskou, 14 Mei. (V. D.) Rykof heeft in een partijconferentie een rede gehouden, waarin hij den internationalen toestand besprak. Hij verklaarde: „Terwijl de oorlogsvoorbereidingen in Europa grooter zijn dan vóór den oorlog, verminderen wij het leger, doch verminderen niet onze bewapeningsuitgaven." Hij zeide verder, dat de uitslag der Fransche vei kiezingen naar zijn meening zal leiden tot een hervatting der Russisch-Fransche betrekkingen. HET VIJFDE WERELDCONGRES DER DERDE INTERNATIONALE. Naar de Tribune uit Moskou verneemt, is de datum, waarop het 5e wereldcongres der com munistische Internationale zal aanvangen, thons definitief vastgesteld op T5 Juni. GROOTE TREINRAMP IN RUSLAND. Berlijn, 14 Mei (V. D.) Uit Moskou wordt gemeld, dat bij Odessa een ernstige treincata- strofe heeft plaats gehad. Een trein, waarin 200 personen gezeten waren, zou van een 50 Meter hoogen berm gestort zijn. ARMENIE. HEVIGE AARDBEVING. Constantinopel, 14 Moi. (R.). Er heeft een hevige aardbeving plaats gehad in de streek van Erzeroem. Verschillende dorpen zijn ver woest Tot dusver worden 50 slachtoffers ge meld. Constantinopel, 14 Mei. (B. T. A.) Door de aardbeving in de streek van Erzeroem zijn 3 dorpen geheel en gedeeltelijk verwoest. Lichte schokken houden aan. JAPAN. DE VERKIEZINGEN IN JAPAN. Berlijn, 14 Mei (V. Dl. Uii TcCcio wordt gemeld, dot de oppositiepartijen van de tot dusvcT 460 bekend geworden zetels er 280 veroverd hebben. VEREENIGDE STATEN. DE NIEUWE IMMIGRATIE-WET. Het weren der Japanners, W asKingto"n14 Mei. (R.). Coolidge heeft do leiders van het Huis van Afgevaardig den op het Witte Huis ontboden en opnieuw de houding van de regeering uiteengezet, dat de uitsluiting van Japanners behoort te worden opgeschort in afwachting van den afloop der diplomatieke onderhandelingen. Ook Hughes heeft de bezorgdheid van de regeering in die aangelegenheid uitgesproken. Washington, 14 Mei. (R.). Algemeen wordt verwacht, dat de uitsluitingswet voor Ja panners in den tegemvoordigen vorm in beide Huizen zal worden aangenomen en tegen het einde van de week aan Coolidge ter onderteeke- nmg worden aangeboden. In diplomatieke poli tieke kringen te Washington is men zeer in be roering gebracht door den ernst van den toe stand. Algemeen is men van meeting, dat Coo lidge geen keus heeft dan de wet te ondertee kenen. In sommige kringen spreekt men de mee ning trit, dat Japan, om van zijn misnoegen te laten blijken, zijn gezant zou kunnen terugroe pen en het gezantschap aan een zaakgelastigde overlaten. CHARLES W. SCHWAB OVERLEDEN. Uit New-York wordt gemeld, dat op 62-jari gen leeftijd de staalindustrieel Charles W. Schwab is overleden, die kort geleden voor zokendoeleinden nog een reis naar Europa heeft gemaakt. Tweede Kamer. Bij den aanvang der zitting wijdt de voorzit ter enkele woorden aan de nagedachtenis van het overleden Kamerlid Hugenholtz, die onge veer 23 jaar lid der Kamer was. De interpellatie-Boon over dc weigering van koninklijke goedkeuring op de statuten van „De Dageraad" wordt toegestaan. Bij het wetsontwerp „belasting heffen op rij wielen wijzigt de minister het wetsontwerp; hooiden van gezinnen, die niet zijn aangeslagen in de i ijksinkomstenbelastingen, krijgen gratis belnstingmerken voor rijwielen, die voor hun beroep noodig zijn. De amendementen Hiemstra, Loerukkcr en v. d. Heuvel worden ingehouden. De heer Hiemstra dient een amendement in om de wijziging ook voor kostwinners te doen gelden. Dit wordt verworpen met 6473 stem men. Het gewijzigde voorstel wordt goedgekeurd. De minister wijzigt artikel vijf, waardoor het berijden van een rijwiel met kosteloos belas- tingmerk behalve door houders strafbaar wordt gesteld met een geldboete van TO tot f 700. Dit artikel wordt z. h. s. goedgekeurd- De heer Fruytier verbetert een amende ment om de bepaling te schrappen, dat het rijwiel in beslag kan worden genomen. Dit amendement woidt verworpen met 6575 stemmen, na bestrijding door den heer Van Sasse van Ysselt en door den minister. De heei Marchanl verdedigt een nmende- ment-Oud om de belasting automatisch op 1 Januuri 7927 te doen vervallen. De heer Van Rappord oppert het denk beeld om de belasting op I Januari 7950 te doen vervallen. Dit wordt door den minister aannemelijk ge acht. De heer Merchant wijzigt zijn amende ment, dal nu door de regeering overgenomen wordt. Het wetsontwerp wordt daarna aangenomen met 6475 stemmen, (tegen de S. D. A. P., de plattelander en de communist v. Ravesteyn). Bij de suppletoire begrooting der artillerie- inrichtingen bepleit de heer Hi ernst ro in stelling eener commissie voor de personeele zaken. Hij bestrijdt de poging der commissie van onderzoek om de arbeidsvoorwaarden te verslechteren ten einde het bedrijf konkurrents- fahig te maken. De heer v. d. Voort van Zijp bepleit af schaffing van de rijwiel-reporatie-afdeelirig te Delft, en krachtige reorganisatie door vereen voudiging in de leiding, toezicht op de admini. stratie. De heer T i 1 a n u s bepleit ontslag van ad ministratief personeel; hij verzet zich tegen de overbrenging der constructiewerkplantsen naar de Hentbrug. De Minister van oorlog beantwoordt de sprekers. De artillerie-inrichtingen moeten voor den oorlogstijd personeel hebben om het bedrijf in particuliere fabrieken te kunnen on derbreken en voortzetten. De nota van den directeur is uitgebracht op verzoek van spreker. Overbrenging der constructiewerkplaatsen naar de Hembrug na sterke inperking is in ernstige overweging. Veel zal worden overgelaten aan het particulier initiatief. Het wetsontwerp wordt r. h st. aangenomen. Berichten. Aan de Staatscourant van gisteravond ont- leenen wij de volgende Kon. Besluiten: benoemd tot ridder in de Oranje Nassau Orde G. V. van der Schooren, voorzitter van het bestuur der Nijverheidschool voor meisjes te Arnhem; benoemd by het Centraal Laboratorium te Utrecht tot eerste bacterioloog Dr. H. J. M. Plantenga, thans bacterioloog; bevorderd tot officier der administratie le klasse bij de zeemacht die der tweede klasse J. W. Goossens; benoemd by het reserve-personeel der land macht, bij het dienstvak der intendance, tot reserve-eerste-luiténant voor speciale diensten, de reserve-eerste-luitenant A. C. Schoor, van het regiment Jagers, zulks onder toekenning van eervol ontslag uit zijn tegenwoordige be trekking; aan de reserve-eerste-luitenants C. E. de Boer en Mr. F. Philips, respectievelijk van het 10e regiment infanterie en het regiment grena diers, op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst; le. benoemd tot stationscommandant de ge- pensionneerde majoar der infanterie H. Dijk stra; 2e. aan den stationscommandant Dijkstra voornoemd, als zoodanig de titulaire rang van luitenant-kolonel verleend; tot voorzitter van den Raad van Toezicht op de Artillerie-Inrichtingen benoemd de met den rang van generaal-majoor gepensionneer- de kolonel der artillerie E. A. F. Blokhuis, thans Lid van dien Raad; B. Tot Lid van den sub A genoemden Raad benoemd de heer B. van Haersma Buma, Directeur der Rotterdamsche Bankvereeniging, te 's Gravenhage. DE WESTERSCHELDE. Besprekingen inzake de concurrentie. Dg Dernière Heure meldt, dat de Belgische en Nederlandsche loodsdiensten een middel ge zocht hebben om zoo niet voorgoed een eind te maken aan de nare concurrentie, dan toch deze te verminderen tot de afmetingen, welke een conventie betreffende het regime op de Schelde veroorlooft. Dc besprekingen moeten tot een overeenkomst geleid hebben. De kwestie der verantwoordelijkheid Men seinde gisteravond uil Brussel aan de N. R. Ct. De buitengewone commissie belast met het opsporen van de oorzaken en het vaststellen van de verantwoordelijkheid in zake de verzen» ding van de Schelde, heeft zich vanmiddag be zig gehouden met de inlichtingen, verzameld door de commissie van toezicht, teneinde na te gaan of de loodsdienst de verzanding niet had vastgesteld. Alle loodsen verklaren, dat de ver zanding zoo snel in zijn werk is gegaan, dat er geen waarschuwing mogelijk is geweest en dat er van te voren niets werd waargenomen en ook geen hinder werd ondervonden. Pas de dienstorder van 78 Januari, welke gelastte ten Zuiden van de lijn van de lichten te varen, gaf het alarm. Uit de overeenstemming in de ver klaringen besluit de commissie, dat geen der bewakingsdiensten in gebreke is gebleven. Sinds Maandag werken er twee baggermolens te Valkenisse, 2 te Rilland en 1 te Krankeloon. Zij verzetten tusschen de 720,000 en 300.000 ton per week. De commissie spreekt ten slotte den wcnsch uit, dat de Schelde-commissie aangevuld zal worden met een vertegenwoordiger van den Nedcrlandschen waterstaat en een van den Bel gischen dienst van bruggen en wegen. UITBREIDING VAN DOKKUM. Een nota van den minister. Blijkens een nota van den minister van Bin- neninndsche Zaken en Landbouw ter toelichting van de belastingpercentages in de betrokken ge meenten vóór en nó de grenswijziging, vermeld in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag' betreffende hei wetsontwerp Uitbreiding van de gemeente Dokkum, met deelen van de gemeenten Dantuniadeel, Oostdongeradeel en Westdongeradeel, mget in het oog worden ge houden dat de cijfers aangaande belastingdruk slechts kunnen berusten op globale ramingen. De uitgaven en inkomsten toch worden be- heorscht door invloeden, die van tevoren niet nauwkeurig zijn te schatten. Zoo is het niet mogelijk, met juistheid aan te geven, welke ver mindering resp. vermeerdering der bestuurskos- ten e. d. zullen ondergaan, terwijl vooral de uitkeering volgens art. 7 van het wetsontwerp een geheel onzeker element in de raming brengt. Weliswaar zal deze binnen een nader te bepalen termijn qfloopen, maar in navolging van soort gelijke gevallen zal die termijn ongetwijfeld zóó ruim gekozen worden, dat eerst als gonsch an dere toestanden zijn ingetreden de uitkeering ophoudt. De memorie van antwoord bezigde cijfers, aan de laotst bekende gegevens, het dienstjaar 7922/'23, ontleend. Thans worden cijfers geproduceerd over het dienstjaar T923/'24. Was eerstbedoeld dienst jaar zeer gunstig, het laatste was abnormaal ongunstig, vooral teng'evolge van de lage aard appelprijzen. Deze hebben zich thons weder her steld, zoodat de toekomst zich weer veel beter laat aanzien. Een en ander schijnt door adressanten wel wat uit het oog verloren, terwijl overigens juist de ovengenoemde uitkeering ingevolge art. 7 gelegenheid biedt om met reëele bezwaren hun nerzijds, waartoe o. m. derving van andere inkomsten behoort, rekening te houden. De minister beantwoordt daarna in een uit voerig, met cijfers gesteund, betoog de critiek op den opzet der berekening in de memorie van antwoord, inzonderheid door de besturen der gemeenten Oostdongeradeel en Dantumadeel geoefend DIENSTWEIGERING. Vragen aan den minister. De heer Van Zadelhpff, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van Justitie ge vraagd: I. Is de minister bereid tc bevorderen, dat de wet van 13 Juli 7923 betreffende dienstweige ring zoo spoedig mogelijk in werking treedt? 2 Zoo ja, kan zijn excellentie mededeelen omtrent welken datum dit zal geschieden, vooral ten behoeve van hen, die, in afwachting dier inwerkingtreding, voorloopig uitstel van eerste oefening hebben gekregen en voor den tijd van één jaar? DE OPPOSITIE IN DE COMMUNISTISCHE PARTIJ. Het partijbestuur zal de consequentie trekken. Bij het bericht, dot de oppositie in de com munistische partij geweigerd heeft zich neer te leggen bij het compromis, dat te Rotterdam is tot stond gebracht, teekent de Tribune aan: „Indien dit bericht in de burgcrbladen juist is, waaraan overigens niet volt te twijfelen, don hebben De Kadt en zijn vrienden (want alleen van hen is hier natuurlijk sprake, en niet van de vroegere oppositie van Bouwman c.s.) zich thans hiermede buiten de C. P. H. en buiten de communistische internationale gesteld. De volgende partijbestuursvergadering, die Zaterdag 17 Mei plaats vindt, zal, volgens de opdrecht van het jongste congres, de conse quenties uit deze dood van De Kadt c.s. trekken. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. De procedure tegen den Staat geroyeerd. Men zal zioh herinneren, dat mr. Bakhuizen an den Brink te Haarlem geweigeid had zijn belasting te betalen, omdat hij eischte, dat het Rijk hem eerst de vrije beschikking zou geven over zijn tegoed bij den postcheque- en giro dienst, dat 30 maal grooter was dan het ver schuldigde belastingbedrag. Verder eischte hij van het Rijk 5 procent rente van zijn geld over den tijd, dot hij er geen beschikking over kon ■krijgen. Gisteren is in civiele zitting van de recht bank te Haarlem deze zaak geroyeerd. Tusschen partijen is een accoord getroffen. Het rijk heeft mr. Bakhuizen van den Brink zijn geld doen toe komen, plus 5 pet. rente van den da - der dag vaarding nf, terwijl de Rijksadvocaat tevens toezegging deed, dot alle voorschotten von het pioces, door eischer gedaan, zouden worden vergoed. Daar dus aan de eischen van mr. Bakhuizen van den Brink is voldaan, heeft de rechtbank op zijn verzoek deze zaak van dc rol afgevoerd. (Hbld.) VRIJHEIDSBOND. Vertegenwoordigers in den Partij raad. Voor den Rijkskieskring 's-Grovcnhage zijn als vertegenwoordigersin den Partijraad van den Vrijheidsbond gekozen mevr. A. E. van Bi-aam Houckgeestv-Scbroot en dr. W. W. van der Meulen, en als reserveleden de heeren F. J. W. Drion en mr. J. W. de Kante.*. N. V. V. Twaalfde algemeene vergadering. Gisteren en de volgende drie dagen houdt het Nederl. Verbond van Vukvereenigingcn in Ar- tis te Amsterdam zijn twaalfde algemeene ver gadering, onder leiding van zijn voorzitter, den heer R. Stenhuis. Op de plaats aan de bestuurstafel van den dezer dagen overleden vice-president en pen ningmeester H, J. Bruens, ligt een palmtak met aaronskelken, terwijl het omfloerst vaandel aan wezig is. De voorzitter zegt, dat dit de eerste algemee ne vergadering is, waar Bruens niet tegenwoor dig is. Woorden van waardeering werden aan zijn nagedachtenis gewijd. In deze rede herinnerde spr. er aan, dat de overledene met Henri Polak en Verdorst het initiatief nam tot oprichting van het Verbond. Reeds dadelijk werd hij benoemd tot hoofdbe stuurder en dat is hij tot zijn dood gebleven. Hij wist de nieuwe vraagstukken te verstaan en hij begreep ze ook. Zijn adviezen zullen we noode kunnen missen. Deze woorden werden door de vergadering staande aangehoord. Komende tot zijn openingswoord, wees de voorzitter er op, dat de arbeiders meer macht krijgen. De regeeringen verschuiven steeds meer naar links. In dit verband wees spr. op Enge land, Frankrijk en Denemarken. Dit is het werk van de vakvereenigingen geweest. Spr. hoopt, dat ook Nederland dezen weg zal uitgaan. Ech ter don moet de arbeidersbeweging vooruit gaan. Het N. V. V. verloor 79,000 leden. Met elkaar verloor de geheele Nederl. Vakbeweging 200,000 leden in de laatste jaren. Spr. sprak daarbij den wensch uit, dat die arbeidersbewe ging zich naar links zal vervormen en niet naar rechts. De confessioneele arbeiders hebben ons, aldus spr., in den laatsten tijd tweemaal op het critieke punt in den steek gelaten en wel bij de Vlootwet en de looncrisis in de textielnijver heid We hebben, zegt spr., steeds prijsgesteld op samenwerking, maar ten gunste van de arbei ders. Financieel heeft het Verbond veel gepres teerd in de afg'eloopen twee jaar. Ondanks het uitgeven van veel geld voor werkstakingen, werd het kapitaal vermeerderd van 5.3 millioen tot 61a millioen gulden. Wat den werkloozcnsleun betreft, is het N. V. V. het eenige verbond ge weest, dol voortdurend de werkloozen heeft geholpen. Dit vraagstuk is een van de moeilijk ste problemen om op te lossen. Men weet maar één oplossing, de loonen om laag*, de werktijden verlengd. Wanneer niet ge organiseerd wordt ingegrepen, zal een groote groep arbeiders vervallen tot pauperisme. Om dit te voorkomen, is het noodig, dat er syste matisch woeste gronden zullen worden ontgind, moerassen en dc Zuiderzee drooggelegd, en bovendien zal er veel industrialisatie plaats moeten hebben. Daarvoor moet een programma worden vast gesteld in samenwerking met de S. D. A. P. Wat de verhouding betreft tot de andere vak bonden, deze is naar spr. cenigszins uitvoerig uiteenzet, niet goed. Spr. betreurt het, dat de bond van hoofd arbeiders zich niet heeft oangesioten bij het N. V. V. Er is een toenadering. Er worden bespre kingen gehouden om een vleugel te hebben in het N. V. V. Spr. komt dan tot de verhouding tusschen het verbond en de S. D. A. P. leder hebben zij hun eigen belangen, maar zij willen beiden de ontvoogding van het proletariaat. Wat de vooruitzichten betreft, zegt spr., dat de dalende lijn der loonen niet meer zal wor den geduld, dat gestreden zal worden tegen verlenging van den arbeidstijd. Aan het slot van zijn openingswoord heette spr. welkom Zweedsche, Belgische en Duitsche afgevaardigden, benevens die van de S. D. A. P. Algemeene vergadering. Door den voorzitter werd meegedeeld, dat net bestuur gisteren besloten heeft den steun voor de textielarbeiders in Twenthe met 50 cent per week te verhoogen. De heer Vlieg*cn spreekt. Na opening van het congres door den voor zitter, was het woord aan den heer W. H. Vlie gen, voorzitter van de S. D. A. P. Deze herin nerde er aan, dat op den laatsten partijdag van de S. D. A. P. voor het eerst officieel aanwezig waren vertegenwoordigers van het N. V. V., thans zijn ook voor het eerst aanwezig officieele vertegenwoordigers van de S. D. A. P. op dit congres. Weliswaar zullen de beide groepen ieder hun eigen weg gaan bij het nemen van besluiten, maar toch ook grijpen vakbeweging en politiek voortdurend in elkaar. De vak- strijd, zegt spr., zal tenslotte op politiek gebied uitgestreden moeten worden. Daarom is samen werking noodzakelijk. Ook is zij noodig voor het arbeidersbelang. Na nog gewezen te heb ben hoe in andere lanaden't vertrouwen meer en meer gaat naar de soc.-demo era ten, hoe van hen de wereldvrede wordt verwacht, hoopt spr. op grooter samenwerking hier te lande üls- schen S. D. A- P. en de vakbeweging. Groeten uit het buitenland. Door de vertegenwoordigers van de vakbon den uit Duitschland, Zweden en België, resp. de heeren P. Grosmonn, S. Hanson en Ed. de Vlocmynck, werden namens hun bonden de groeten overgebracht van hun bonden en gewe zen op de banden, die de bonden verbinden. Door hen werden ook cijfers gegeven van de vaikbeweging in die verschillende landen. Verder sprak nog de heer Vorrink voor de Alg. Jeugd- centrale. Hierna was aan de orde het jaarverslag. Jaarverslag. Dil jaarverslag vermeldt o m. dat in de beide afgeloopen jaren groote bedragen door de bon den zijn uitgegeven voor stakingen en uitslui tingen. In 1922 bedroegen deze uitgaven bijna 7 mil lioen honderd vijftig duizend gulden, in 7923: bijna 9 ton gouds. In beide jaren gaven onze bonden voor dit doel meer dan 2 millioen gul den uit. Gedurende deze twee jaren werd uit het sta kingsfonds van het N. V. V. aan de aangesloten organisaties gezamenlijk een bedrag van meer dan driehonderdduizend gulden uitgekeerd. Op 1 Januari 1924 was het bezit van dit sta- kingsfonds gestegen tot ruim 588,000. De steunbeweging van de sigarenmakers, wel ke slechts enkele weken duurde, bracht onge veer 21,000 op. Ondanks de groote sommen, welke de bon den aan stakingen en uitsluitingen hebben uit gegeven, is toch het totaal vermogen nog ge stegen. Op 1 Januari 1923 bedroeg het vermogen van al onze bonden te zamen ruim 6 millioen twee honderdduizend gulden; op I Januari 1924 was dit cijfer gestegen tot ruim 6% millioen gulden, dat is een vermeerdering van ruim driehonderd duizend gulden. Tengevoig*e van den vrij sterken achteruit gang in het ledental en de loonsverlagingen, waardoor een aantal leden volgens een lagere contributieklasse betalen, is de totaalsom van de ontvangen contributies iets achteruitgegaan. In 7922 werd ontvangen ruim 5 Ja millioen gul den; in 1923 ruim vier millioen zeshonderd duizend gulden. Ondanks d'e crisis beschikken de meeste orga nisaties over een goed gevulde weerstandskaS, waardoor zij de komende aanvallen der werk gevers met gerustheid tegemoet kunnen zien. De depressie, waaronder het bedrijfsleven reeds ongeveer 4 jaar gebukt gaat, heeft oolc in de afgeloopen twee jaar haar invloed op de vakbeweging niet gemist. Ondanks de krachtige propaganda, welke voor de versterking van het ledental van de bij het Verbond aangesloten organisaties is gevoerd, kon een verdere terug gang niet worden voorkomen. De groote werkloosheid en het feit, dat vrij wel over de geheele linie loonsverlaging aan vaard moest worden, zijn ongetwijfeld als de belangrijkste oorzaken van dezen achteruitgang te beschouwen. In 1922 daalde het ledental met 20.628, in 7923 met 76.791. Op I Januari 7924 telde het verbond 26 orga nisaties met 779.929 leden. Aan werkloosheidsuitkeering verstrekten onze bonden in 1922 haast zes millioen gulden en in 1923 3,830,000. Een groot aantal sprekers voerden over het beleid van het bestuur het woord. In het algemeen werd weinig critiek geoefend en wat gedaan werd door het hoofdbestuur goedgekeurd. Uit de opmerkingen stippen we aan, dat de heer Jensch (schilders) goedkeurde, wat door het bestuur in den laatsten tijd in Twente is gedaan. Dot was niet een persoonlijk optreden van den voorziitec Stenhuis, maar een besluit van de geheele vakbeweging. De heer Schutjes (Handels- en Kantoorbe dienden) juichte toe de samenwerking tusschert N. V. V. en S. D. A. P., maar ook dat de hoofde arbeiders meer toenadering betoonen. De heer Lindeman (lithogvafen) betreurde het, dat hei besluit tot een fusie met het Neutraal Vakverbond mislukt is. Toen die fusie is mis lukt, heeft men zich dadelijk naar links ge wend, naaT de S. D. A. P. Spr. betreurt het, dat niet het oude standpunt is gehandhaafd dat beide organisaties zelfstandig blijven. Wat er nu gebeurd is, moet ieder verbazen. Men wil, meent spr., zelfs nog verder gaan. Spr. hoopt, dat verdere besluiten niet zullen genomen worden zonder samenwerking van de hoofdbesturen van de bonden. Deze beslaten1 mogen niet in den bestuursraad genomen wor den. De heer Rengelink (Textielarbeiders) zet uit een, dat geen terreur op de arbeiders is uitge oefend. Spr. juicht het toe, dat de stakende ar beiders wo'rden gesteund, ook door de S.D.A.P. De strijd in Twente heeft ook internationale belangstelling getrokken. Uit vele landen is steun gezonden, ook de steun van het vakver bond wordt op hoogen prijs gesteld. Verder zet spr. uiteen, dat het mogelijk is gemaakt door steun aan de ongeorganiseerden den strijd voort te zetten JDoor den veranderden stand is de strijd veel zwaarder geworden, maar met de moderne arbeiders is men nog niet klaar. Spr. doet een beroep op de leiding van de moderne vakbeweging om den strijd nog* maan den te kunnen volhouden. Hierno werd gepauzeerd. HET EEUWFEEST VAN DE NOORD- EN ZUID-HOLLANDSCHE REDDINGSMAAT SCHAPPIJEN. De Zuid Hollandsche huldigings- commissic geinstolleerd. Zaterdag is in het gebouw van het provin ciaal bestuur te 's Gravenhage de provinciale commissie voor Zuid-Holland (met uitzonder- ring van de gemeenten Rotterdam en 's Gra venhage) tot het aanbieden van een nationaal huldeblijk aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij en de Zuid-Hol landsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan in November geïnstalleerd door jhr. mr. N. C. de Gijselaar, burgemeester van Leiden. De com missie bestaat uit de heeren L. G. van den Blink te Brielle, F. de Bruin te Schiedam, mr. J. Brunt Jzn. te 's Gravenzande, E. G. Gaar- landt te Gorinchem, H. A. H. N. Gelderman te Leiden, P. de Geus te Hellcvoetsluis, J. P. Gouverneur ta Sassenheim, jhr. mr. N. C. de Gijselaar te Leiden, voorzitter, ir. J. C. van Hooiwerff te Leiden, R. M. Jongenburger te Gouda, H. G. van Kempen te Woerden, J. H. van Linden van den Heuvel te Vlaardingen, dr. H J. Lovink te Alphen, H. C. Louwerse te Lei den, mr. A. A. Moll te Dordrecht, jhr. W. C van Panhuys te Noordwijk, J. C. Redelé te

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2