DE ADELAAR WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. STROOHOEPEN vanaf f 1.20 SCHILLETJE LANGESTRAAT 40 TELEFOON 224 RUIME SORTEERING UTR. STRAAT 17 Gevestigd 1878 TELEFOON 145 BIJZONDER AANBEVOLEN: Per flesch Per Anker Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40.— Gewas 1920 St. EmilionF 1.40 F 56- AMERSFQQRISOH DAGBLAD AFD Advertentie Bnrean Arnbemscbs Poortwal 2a. Tel. 513 Plaatsing van advertentiesin alle bladen zonder ES prijsverhooging BÜ Likeur van bijzonder fijne eamenatelling p. fl. f 3.4o JL T S. H MASSA del betrokken, e. a., g-roote financieele schade geleden wordt dat daardoor de handel in vee zea* gedupeerd is Is Zijn Excellentie bereid, alle afsduitings- maatregelen cn veevervoerverboden op te hef fen, zoodat de binncnlandsche vechondel weer kan opleven heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord Het1 antwoord op de eersto vraag luidt be vestigend. De thans nog genomen voorzovgs- en alzon- deringsmaatregelen tegen het mond- en klauw zeer vinden hun grond in dc wettelijke voor schriften. Zij hebben ten doel, het nog niet oen- getaste vee zooveel mogelijk voor dc ziekte te vrijwaren cn zijn tevens in bet belang van on zen uitvoer van vee. Dat alle veemarkten en vee vervoermiddelen besmet geacht kunnen worden, kan ondergetee- kende niet aannemen. Wel is hij van meening, dat de ziekte door marktvee veelvuldig wordt verspreid, indien, zooals veelal door boeren en veehandelaren geschiedt, besmet vee ter markt wordt aangevoerd. Bij het toepassen van maatregelen tegen vee ziekten kan in den regel niet worden voorko men, dat door versohillcnde bij den handel be trokkenen schade wordt geleden cn de handel wordt belemmerd. OndoTgeteekcnde kan niet toezeggen, alle afsluitingsmaatregelen en veevervoerverboden te zullen opheffen. Gaarne wil hij evenwel de verzekering geven, dot hij, met het oog op de bezwaren van belanghebbenden, zal overwegen of, en, zoo ja, welke der bedoelde maatregelen eventueel zouden kunnen worden opgeheven. DE VIERING VAN ALKMAARS ONTZET. De deelneming der Katholieken. De vereeniging tot viering van Alkmoars Ontzet, hield gisteravond een algemeens ver gadering ter bespreking van reorganisatie voorstellen. De Roomsch-Katholieken, die zich steeds aan de herdenking van Alkmaors Ontzet bod- den onttrokken, doch het vorig jaa' bij de her denking van het 350-jorig Ontzet en het be zoek van de Koningin „officieel voor de helft" maar in werkelijkheid geheel, aldus de Tciegr., aan de feestelijkheden hadden deelgenomen, hadden, na overleg met den bisschop, te ken nen gegeven, dat zij genegen waren, in de *oe- komst steeds de feesten mede te vieren, wan neer aan enkele door hen gestelde voorwaar den zou worden voldaan. Zij gaven dus in overweging, de vereeniging een nieuwen naam te geven en wel „8-Gclcbcr- Vereeniging tot viering van Alkmaots Ontzet" en het tegenwoordig bestuur met Kath. man nen aan te vullen, in welk geval zij de toetie- ding van pl.m. 1200 leden toezegden. Het bestuur achtte het wenschelijk een tege- moetgekomende houding aan te nemen, 'egen welke zienswijze zich eenige oppositie ontwik kelde. Ten slotte werd het bestuur echter gemach tigd naar bevind van zaken te handelen. BLAUWE WEEK. Een nationale bijeenkomst. De telken jare door alle neutrale en prot. christelijke geheelonthoudersverenigingen te zamen te voeren bizondere actie tusschen He melvaartsdag en Pinksteren en genaamd „Blau we Week", wordt ditmaal gesloten op Tweeden Pinksterdag met een nationale bijeenkomst op het landgoed „Het Terras" te Sontpoort bij Haarlem. Gesproken wordt daar door de heeren Ds. Ekering van Amsterdam Ds. Van der Heide te Britswcrd en Henk Witte van Den Haag, ter wijl %en zang- en muziekfestival en gemeen schappelijke spelen voor de jeugd den dag ver der zullen vullen. 's Avonds wordt in de groote St. Bavokerk te Haarlem een orgelconcert gegeven. Naar verwacht wordt, zullen duizenden ge heelonthouders deze jaarlijksche reünie bijwo- DE BLOEIENDE BETUWE. De ex-keizer op bezoek. Men meldt ons uit Tiel De ex-keizer heeft heden per auto de Betuwe bezocht. HET WESTLAND IN BLOEI. Eenige rijwieltochten. De Vereeniging Vreemdelingenverkeer deelt mede, dat binnen enkele dagen de meeste vruchtboomen in het Westland in bloei zullen staan. Zij, die hiervan per rijwiel willen genie ten, worden de volgende routes aanbevolen: 1. Van Den Haag over Rijswijk (Hotel Wit- senburg) langs den Noordweg en het binnenpad de Kwak naar Wateringen; vandaor langs den Mariondijk naar Honsholrcdijk, dan rechts langs het Beldijksche Pad naar Poeldijk c-n over Loos duinen naar Den Haag terug. 2. Van Den Haag ovej- Loosduincn naar Mon ster vandaar langs de vaart (bij de Gr. Kerk) een binnenpad naar Naaldwijk. Van Naaldwijk naar Honsholredijk, dan langs het Poeldijksche Pad naar Poeldijk en verder over Wateringen 'of *Loosduinen naar Den Haag terug. 3. Wil men de tocht nog verder uitstrekken dan kan men van Naaldwijk langs den Zuid- weg en den Lceweg over Westerlee en de Lier naar Delft rijden en verder terug naar Den Haag. Het spreekt vanzelf dat men bovengenoemde routes ook gedeeltelijk met de Westlandsche Stoomtram en gedeeltelijk te voet kan maken. DIERENBESCHERMING. Een beroep op het onder wijzend personeel. De wethouder van onderwijs te Vlaardingen heeft een circulaire gezonden aan het gezo-" menlijk personeel van alle onderwijsinrichtingen aldaar, waaraan 'het volgende is ontleend Dezer dagen werd mij, niet voor het eerst trouwens, een geval van gruwelijke vogelmis handeling gerapporteerd, gepleegd door school gaande en opgeschoten jeugd. Telkens bestaat bovendien de gelegenheid zich aon de meest verscheiden gevallen van die renmishandeling te stooten, en het schijnt wer kelijk dot dit ontzaglijke en demoraliseerende kwaad weder hand over hand toeneemt. Veel voorkomende vormen zijn ook het kwellen van kikvorschcn, het gooien naar watervogels, hon den, kotten enz. Het verstoren van vogelnesten heeft op het oogenblik weer een schandelijken omvang aangenomen. Ieder is in staat dit lijstje nog aanmerkelijk aan te vullen. Ik acht het zeer dringend gewenscht dat een opzettelijke en olgemeene poging aangewend wordt om het kwaad tc beteugelen en roep daar toe uw aller medewerking in. Laat men in iedere klasse van elke school nog eens nadrukkelijk de jeugd wijzen op het menschonteerende, dat in dierenmishandeling gelegen is, op den ver- heff enden plicht om steeds en ondeT alle om standigheden eerbied te betoonen voor het ge schapene. Ik laat gaarne aan u over dit te doen op de wijze en naar den vorm, welke u het beste lijkt doch ik reken zeer stellig op uw in stemming en medewerking. DE WEGENBELASTING. Een bedreiging voor handel nijverheid en tourisme. Volgens het ontwerp Wegbelastingwet zullen voor auto-omnibussen eenige duizenden guldens belasting betaald moeten worden. Tegen deze en de zware belasting die voor bedrijfsauto's wor den voorgesteld, komt de Bond van Bedrijfs autohouders op in een uitgave onder boven- staonden titel: „Een bedreiging van handel, nij verheid en tourisme". De bedrijfsautohouders zijn bereid belasting te betalen, teneinde de wegen in ons land ver beterd te krijgen, doch mgenen, dot de gebrui kers van paardenwagens, kortom ieder die langs deze wegen rijdt, óók bij moeten dragen. (Vol gens de voorgestelde wet zou b.v. paarden- tractie, dus de verhuiswagen die tot de as in een nieuwe bestrating wegzakt, vrij van belas ting zijnl Als tariefbasis in het voorgestelde wetsont werp is het eigen of vervoerd gewicht genomen der auto's, de B. B. N. (Bond vun Bedrijfsauto houders in Nederland) stelt voor de maximum wielbe'.asting, welke veel juister bèpaalt de schadcmogeliikheid van het voertuig aon den weg. Deze en meerdere bezweren tegen het ont werp zijn door den B. B. N. uiteengezet in deze uitgave. DE AUTOBUS. Snclverbinding Amsterdam—Den Haag en Amsterdam—Utrecht. „Het Volk" bericht, dat er zich in December een onderneming gevormd heeft, die over een groot kapitaal beschikt en het plan hud om in Den Haag, in plaats van de bestaande autobus sen ruime moderne wagens te laten loopen. Men kon echter van de betrokken autoriteiten geen voldoende garantie krijgen, die het voortbestaan van een belangrijke onderneming verzekeren zouden. Daarom werden de plannen gewijzigd en kwam men op het denkbeeld om tusschen Amsterdam en Den Haag een autobus-onderne ming te openen, die het publiek voor 1.50 in l anderhalf uur van de eene stad naar de andere zou brengen. Later breidden de plannen zich uit en wilde men eveneens het traject Amsterdam— AmersfoortUtrecht in exploitatie nemen. Is het blad wel ingelicht, dan- is de oorspron kelijke combinatie met een Duitsche bonk uit eengegaan, doch hebben zich voldoende kapi taalkrachtige personen verbonden om met En- gelsche bussen de verschillende verbindingen in exploitatie te nemen. Deze bussen zouden volgens de laatste vin dingen op dit gebied zijn gebouwd. Er is in eiken wagen ruimte voor 32 personen. Door een gla zen tusschenschot zijn twee afdeelingen ge vormd, waarvan één het rookcompartimcnt vormt. Het zal nog wel eenigen tijd duren, voor de verbinding definitief geopend zal worden. DE VERZOUTING VAN DELFLAND'S BOEZEMWATER. Een ernstige bedreiging. Wij lezen in de Westl. Ct. De Oranje-buitensluis blijft voor den West- landschen tuinbouw een érnstige bedreiging. Nu verschenen onlangs berichten in de pers, uitgaande van den ingenieur van Delfland, i waarin twee even gedurfde als eigenaardige j beweringen voorkwamen. In de eerste plaats werd gezegd, dat er geen j gevaar dreigde voor verzouting en het West- 1 land geen schade leed. In de tweede plaats werd betoogd, dot het voorzichtiger zou zijn, in de nabijheid van de Oranjesluis geen groote uitbreiding aan den tuinbouw te geven, aangezien daar natuurlijk het gevaar voor verzouting het meest te duchten blijft. Wat de eerste bewering betreft, merkten wij onlangs reeds op, dat het gevoar voor bena deeling der teelten door zout water steeds blijft dreigen, vooral omdat bij herhaalde begieling in bokken en kassen het aangebrachte water zoo snel verdampt en het zout in de bouwlaag achterblijft. Daarom moet de grens van het toelaatbare zoutgehalte ook buitengewoon laag gesteld worden Immers, het ligt voor dc hand, dat door droogte en zonneschijn de herhaalde be gieting met water van b.v. 0.5 gram zout per liter een ophooping von zout in de bouwlaag kan ontstaan, die nadeelig is voor de gewassen. Juist om deze reden moet men uiterst voorzich tig zijn met het woord „onschadelijk", ter ken schetsing van don invloed van het water op de teelten. En daarom moesten personen, die namens Delfland's bestuur in krasse beweringen vaststellen, dat het Westland geen schade lijdt door het zoute water en er geen gevaar voor verzouting bestaat, voorzichtiger zijn, want zij kunnen onmogelijk voor de juistheid van die beweringen instaan. Dat kan niemand, wijl wa ter met een betrekkelijk laag zoutgehalte bij boven- of ondergrondschc besproeiing in een koele zomerweek met bedekte lucht onschadelijk zal werken, terwijl het in een daarop volgende periode van droogste en zonnehitte bij hetzelfde gehalte veel kwaad kan stichten. Eigenaardig doet de tweede bewering aan, wijl daarin als een vaststaand feit wordt aan genomen, dat de Oranjesluis lekwater moet doorlaten Nu ligt het voor de hand, dat machteloos heid inzake het voorkomen van het lekken der sluis beteekenteen zworen druk leggen op de landerijen in de omgeving, daar die niet voor tuinbouw zouden kunnen benut worden. Ander zijds volgt daaruit, dat er groote waarde moet toegekend worden aon dc vinding, welke het mogelijk maakt het lekwater aan de Oranje- buitensluis geheel of zoo goed als volledig te bedwingen. Want daardoor zullen de landerijen in een wijden kring voor den tuinbouw kunnen benut worden, waardoor zij in waarde stijgen, meer vrucht leveren en de arbeidsgelegenheid vorhoogen. En het blad bepleit dan toepassing van de tegondruksluis van ir. J. de Ruyter. SALARIS VAN GENEESKUNDIGE AMBTENAREN. Een adres aon den Ministerraad. Het hoofdbestuur van dc Nederlandsche Maatschappij te.- bevordering van de genees kunst heeft een adres gericht tot den raad van ministers, betreffende de salarisregeling voor de geneeskundige cijksombtenaren, in verband met de aangekondigde algemeene herziening van de ambtenaarssalarissen. Adressant zegt, dat de positie der geneeskundige ambtenaren in zoo vele opzichten afwijkt van die der meeste an dere ambtena.en, dat vergeleken tusschen deze en eenige andere groep niet zonder meer moge lijk is. Terwijl bijna alle ambtenaren jong in dienst treden na een opleiding génoten te heb ben voo: den ambtelijkcn staat of deze dan eerst gaan genieten, hebben de geneeskundige ambte naren reeds een vrij groot aantal praktijkjaren achter den rug, zoodat zij eenmaal bij hun in diensttreding op vrij gevorderden leeftijd zijn- Hun werk eischt bijna altijd nog speciale oplei ding of althans ontwikkeling in bepaalde rich ting en voortdurend bijhouden van de vorderin gen van de wetenschap. Tevens hebben zij zeer groote verantwoordelijkheid te dragen, menig maal een langeren arbeidsduur, ortgeregeld werk en nachtwerk. Bij vaststelling van het salaris behoort hiermede rekening gehouden te worden en met het feit, dat in vele medische functies geen (regelmatige) bevordering' be staat. Dc verhooging van het salarispeil van de laatste jaren was niet voldoende. Met groote overeenstemming heeft het hoofd bestuur vernomen, dot de regcering van mee ning is. dat er overeenstemming moet zijn tus schen de rijkssalarissen en die in het vrije be drijf. De sa'arissen van de medische rijksambte naren komen don, zoo schrijft het hoofdbestuur verder, eerder voor veThooging dan voor verla ging in aanmerking. Want niet alleen geniet de orts met een gemiddeld inkomen uit de praktijk ook als men 'rekening houdt met premies voor verzekeringen, een veel hooger inkomen, maar ook de geneeskundige ambtenaren in het parti culier bedrijf worden ruimer gesalarieerd. Het gevaar dreigt, dat niet de meest gewenschte krachten zich beschikbaar zullen stellen, en dat de besten, zoodro de mogelijkheid daartoe be staat, den dienst verlaten, waarvan do gevolgen niet al'een groot moreel nadeel, maar ook mote- rieele schade zullen medebrengen. Het hoofdbestuur zegt, dat deze overwegingen in de eerste plaats van toepassing zijn op de ge stichtsartsen en ziekenhuisartsen, maar voor het grootste deel eveneens op de officieren van gezondheid. j Het hoofdbestuur verzoekt aan de cegeering, met deze beschouwingen te zijner tijd rekening te houden in het belang van den dienst en van j het wetenschappelijk karakter van den te ver- richten arbeid. DE LOONSVERLAGING BIJ DE GEMEENTE AMSTERDAM. De basis der onderhandelingen. Naar dc Tel. verneemt heeft een gistet avond gehouden ledenvergadering van den (modernen) Bond van Gemeentewerklieden een voorstel van het afdelingsbestuur aangenomen, om alsnog de voorstellen van B. en W. in zake de loonsverlaging als basis voor de onderhande lingen in d egemeentelijke centrale commissie voor georganiseerd overleg te aanvaarden. Met dit besluit, dat een gevolg is van de reeds in ons blad vermelde houding van de wethou ders Wierdels er* De Miranda in de centrale commissie, gaan ook de besturen der overige werklieden- en ambtenarenorganiseties accoord. Naar men zich herinneren zal stonden aon- vankelijk de organisaties ten eenenmole afwij zend tegenover de bekende voorstellen van B. cn W., doch genoemde vertegenwoordigers van het gemeentebestuur hebben verklaard, dat in geen geval andere voorstellen dan die van B. en W. als basis van de onderhandelingen in het georganiseerd overleg kunnen worden aan vaard. Het was deze stellige mededeeling, wel ke ott herziening van het aanvankelijk door de organisaties ingenomen standpunt geleid heeft. Binnenkort zullen nu de besprekingen in het ge organiseerd overleg worden voortgezet en de personeelsvertegcnwoordigers gelegenheid krij gen nader hun standpunt uiteen te zetten DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Nog twee maanden 10 korting. Naar de Tel. verneemt zal van het personeel der Nederlandsche Spoorwegen over ds maan den Mei en Juni nog de volle 10 loonkor- ting worden ingehouden en zal op zijn vroegst in de maand Juli a.s. de verrekening plaats hebben van de teveel ingehouden loonkorting van T Januari j.l. af. De administratieve werkzaamheden aan een en ander verbonden maken het niet mogelijk, dat eerder een definitieve regeling tot stand komt. LOONEN EN TARIEVEN IN DE DIAMANTNIJVERHEID. Een internationale regeling. Op 7, 8 en 9 dezer is te Antwerpen de con ferentie gehouden tot welke het congres van den wereldbond van diamantbewerkers van 1920, te Londen gehouden, besloten had, om te pogen een grondslag te vinden voor onaan tastbare eenheid van loonen en tarieven in de verschillende centra der diamantnijverheid. Vertegenwoordigd waren België, Nederland, Duitschland, Frankrijk, Zwitserland en Enge land. De leiding berustte bij het bestuur van het wereldverbond. Het Wkbl. van den Alg. Ned. diomantbewer- kersbond deelt mee dot ten slotte de volgen de motie is aangenomen De Conferentie van afgevaardigden van bij het Wereldverbond van diamantbewerkers aan gesloten organisaties, gehouden 79 Mei 1924 te Antwerpen, van oordeel, dat er zoo groot mogelijke een heid van loonen en tarieven behoort te be staan in alle centra der diamantnijverheid en dat deze loonen en tarieven onaantastbaar b*e- hooren te zijn voor schommelingen in de gelds waarden der verschillende landen, besluit in beginsel tot het vaststellen van de grondslagen voor zulke loonen en tarieven, met inachtneming van bijzondere plaatselijke om standigheden en behoeften, en daarnevens tot het instellen van een com missie, te benoemen door het bestuur van het wereldverbond, welker taok zal zijn het voren genoemde beginsel practisch uit te werken en daaromtrent zoo spoedig mogelijk rapport uit te brengen, ten einde het bestuur in staat te stellen, in overleg met de werkgevers, tot dc toepassing over te gaan. HET RIJKSPERSONEEL. Een stem uit het federatieve kamp. Dinsdag vergaderde de vakgroep Rijkswerk lieden, ofd. Amsterdam, aungesloten bij den Ned. Fed. Bond van Personeel in Openbaren dienst, ter bespreking van de nieuwe voorstellen tot verdere loonsverlaging, door de regeering aan dc commissie „de Wilde" ter behandeling toegezonden. Met groote verontwaardiging nam de verga dering kennis van dezen nieuwen aanslag op de loonen der Rijkswerklieden. Besloten werd zich met alle ten dienste staande middelen tegen dezen nieuwen aanslag te verdedigen en alles te doen, wat bij kan dragen die verdediging zoo ?d mogelijk te doen slagen. Aan de afgevaardigden in de commissie „De Wilde" werd opgedragen zich tegen deze voor stellen te verzetten en op verwerping er van aan te dringen. Tevens werd besloten een actie tegen de re- geeringsvoorstellen te ontwikkelen en het gan- sche rijkswerkliedenkorps op te wekken aan deze actie deel te nemen, dit te bevorderen door het aandringen op samenwerking van alle organisaties van rijkswerklieden. Het vakgroep-bestuur .werd opgedragen zich direct met het Landelijk Federatiebestuur in ver binding te stellen, om zijn medewerking te ver krijgen tot het welslagen van deze actie, b.v. door ook de samenwerking over de gansche linie te bevorderen. Besloten werd verder dc actie in te zetten, door een in duizenden exemplaren te versprei den manifest, waarin het rijkspersoneel tot ver zet zal worden aangespoord. ST. BUREAUCRATIUS. Een verlaging, die een ver hooging wordt. De parlementaire redacteur van rrDe Stand." schrijft Hoe ongelooflijk het ook klinke, het bleek ons, dat voor een betrokkene soms een verla ging van wedde een verhooging kan betee- kenen. Men vertelde ons ('t is uit zeer betrouwbare bron I) dat er iemand is, die op een der Rijks kantoren een kleine bijbetrekking vervult en daarvoor een vergoeding geniet van 75 per jaar. Nu komt salarisverlaging en de man, dio gehuwd is, moet 5 van zijn salaris missen, 75 wordt dus nu 71.25. Maar neen, dat wordt het niet, want het betreffende Kon. besluit bepaalt, dot na de korting het verkregen bedrog tot op TO rr r boven wordt afgerond. Voor den betrokkene wordt het nieuwe salaris dus niet 71.25, maar 80. DE BOMMELSCHE POSTDIRECTEUR. Het vonnis der rechtbank. De Tielschc rechtbank veroordeelde de gewe zen postdirecteur uit Zaltbommel A. H. S., we gens verduistering tot 6 maanden gevange nisstraf. Dc eisch was I jaar. DE KNOEIERIJEN TE RADIO-ASSELT. De vonnissen der Zutfensche recht bank. De rechtbank te Zutfen heeft heden vonnis gewezen in de zaak der bekende knoeierijen te Rodio-Asselt, gepleegd door het vervalschen van dienstkaarten der rijkstelegraaf en andere administratieve onregelmatigheden. Zij veroor deelde: W. van R., ingenieur te Zernobio (Ita lië) wegens opzettelijk gebruik maken van een valsch geschrift te Apeldoorn tot 1 maand voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar; J. K.f boekhouder bij de rijkstele graaf te 's Gravenhoge wegens valschheid in geschrifte, tot 1 maand gevangenisstraf, voor waardelijk met I jaar proeftijd; G. H. D., assis tent bij de Ned. Spoorwegen te Borne en J. de R. te Hilversum, tegen wie wegens valschheid in geschrifte respectievelijk 2 en 2 maandpn ge vangenisstraf was geëischt, werden vrijgespro ken. DE DUBBELE MOORD TE WYCHEN. De vcrkloringen van Kees v. d. Broek. Omtrent de verklaringen van Kees van den Broek over de toedracht van den dubbolen moord te Wychen, verneemt de Tel. nog het volgende: De gebroeders Van den Broek en Van Mun- ster hebben op den avond vóór den moord een 1 aantc' kroegen bezocht. Om 11 uur waren zij verwijderd uit een café op Teersdijk. Van M. heeft verklaard dat hij nadien de gebroeders j Van den B. heeft verlaten en terug is gegaan naar Loeffen, waar hij onder een waranda zou hebben geslapen. Uit getuigenverklaringen bleek echter, dat er althans tot half twee dien nacht niemand onder de waranda heeft geslapen. Kees van den Broek verklaart dat Van Mun ster hem op weg naar het café aan den Teers- dijk reeds heeft voorgesteld om in te breken bij zekeren Schaap. Kees voelde echter niets daar voor. Op voorstel van Van Munster heeft het drietal later ingebroken in een wachthuisje bij de spoorlijn. Van Munster heeft daar voorge steld om naar Woezik te gaan en onderweg gaf hij te kennen dat er bij Willems wel een duitje zat. Hij haalde Kees over om daar in te breken. Piet van den Broek was zwaar beschonken en bleef binten. Van Munster en Kees van den Broek klommen door het kleine raampje ter zijde van de woning naar binnen en maakten zooveel leven dat Trui Willems wakker werd en kwam toeloopen. Van Munster dreigde haar te vermoorden wanneer zij zich niet stil hield. De oude vrouw zonk gelijk reeds gemeld op de knieën en begon te bidden. Kees hield bij hoor de wacht cn Van Munster begaf zich intusschcn naar de kamer van den ouden Willems, dien hij bewusteloos sloeg. Vervolgens perste Van Munster de oude vrouw geld af. Zij gaf hem 6.50, maar Van Munster beet haar toe: je hebt nog meer geldl Blijkbaar heeft de oude vrouw ontdekt .met wien zij te doen had. Kees van den Broek heeft namelijk Verklaard dot Van Munster tot hem zeidc: Ze kent me, dus dan moet ze er maar anl Met den houten hamer sloeg hij haar daarop de hersenen in. Van Munster heeft zich daarop naar de kamer van Willems gegeven en maakte daar ook den bewusteloozen man af. Het tweetal schurken ging vervolgens de wo- I ning doorzoeken. -Zij vonden nog een bankje van I 25, dat, zooals wij reeds meldden. Kees van den Broek ontving en waarvan hij 5 teruggaf, i Het geld werd gevonden in een kist die zij I openbraken. Van Munster heeft nog voorgesteld om in de woning een stukje te eten, maar Kees had geen i trek. I Uit de verklaringen van Kees van den Broek valt wel op te maken, dat het de bedoeling is om Van Munster per se den „kwaden pier" te doen zijn. V. d. B. liet aanvankelijk geen woord los, maar zijn broer Piet, die zich onschuldig I voelde, is gaan praten. Deze heeft te verstaan I gegeven dat Van Munster meer van den moord I wist. A! ontkent Van Munster tot nu toe, er zijn tal van ernstige aanwijzingen tegen hem. Be- I halve de reeds genoemde feiten zijn nog een 1 paar nieuwe sporen ontdekt. Op de kleeren van Van Munster is iets gevonden, dat vermoedelijk gedroogde hersensubstantie is. Ook vond men sporen van bloed op zijn kleeren. J Bii het lijk van den ouden Willems vond men j den stok, waarop de boer bij het loopen altijd leunde, in drie stukken geslagen. Hierop zijn j eenige draadjes gevonden, die sterk overeen- I komen met het goed van het pok, dat Van j Munster droeg. De daders van het afschuwelijke misdrijf zul len voor de Arnhemsche rechtbank terecht- staan. IHct deskundig onderzoek. Omtrent het deskundig onderzoek in zake den dubbelen moord te Wychen wordt nog gemeld, dat de kleeren van beide, verdachten geheel bedekt zijn met kleine spatjes bloed. Het ondèr- I zoek van verder materiaal wordt door dr. Hes- seiink te Arnhem nog voortgezet. Er zijn n.l. J gevonden vingerafdrukken, handafdrukken, af drukken van voetstappen en haren. Bij de moe der van C. van der B. zijn een overhemd, een das en een broek in beslag genomen, die even eens bloedsporen bleken te bevatten. EEN PARTIJ JUWEELEN f Vreemde handelingen. Voor de Haagsche rechtbank is gisteren ge pleit in een procedure tusschen G. J. H. Sou- ren, koopman te Vaals, als eischcr, en P. E. P., te 's Grovenhage, als gedaagde. Voor den eischer pleitte mr. D. van Houten en voor den gedaagde mr. H. P. Merchant. Aon dc dagvaarding is het volgende ontleend: Gedaagde heeft, in gezelschap van A. M., zich in October 1920 te Vaals bij eischer ver voegd en aan dezen medegedeeld, dat hij en M. een partij juweelen in Holland hadden lig gen, die door een juwelier uit Düsseldorf was gekocht; dat deze juwelier evenwel de partij niet wilde accepteeren voor zij de grens over was en dat de waarde von die partij 52,000 bedroeg. Gedaagde en M. hebben toen aan eischer voorgesteld, dat hij eischer, tegen stor- i ting van een gedeelte van den koopprijs de partij in ontvangst zou nemen en over de grens zou brengen, waarop hij het gestorte bedrag met winst van den kooper zou terugkrijgen. Eischer

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2