WIJNHANDEL J, A. SCHOTERMAN Zn. MANTELMAGAZIJN DE ADELAAR" TELEFOON 559 AM£RSFOORTSCH DAGBLAD SCHILLETJE BINNENLAND. Gewas 192.0 Raymond Macau F 1.F 40.— Gewas 1920 St. EmilionF 1.40 F 56.— VARKENSMARKT 9 UTJt. SiVAAT 17 Gevestigd 1878 TELEFOON 145 BlJZONOER AANBEVOLEN: Per flesch Per Anker VOILE BLOUSES VOILE JAPONNEN VOILE KINDERJURKEN aparte modellen prima kwaliteiten laagste prijzen AFD Advertentie Bureau Arnbemsche Poortwal 2a. Tel. 513 Plaatsing van advertentiesin alle bladen zonder prijsverhooging Likeur van bijzonder fijne samenstelling p. fl. f 3.4o I 1 S. H. MASSA EEN ONGELUK MET DE SIMPLONEXPRES. Vijf dooden, vier ernstig gekwetsten. Lalbech, 17 Mei. (W. B. De Simplon- express is op weg- naar Italië bij Adelsberg op een goedrentrein gebotst, waarbij vier menschen gedood en vijf zwaar gewond zijn. De dienst doende spoorwegambtenaar heeft zich doodge schoten. De botsing was het gevolg van verkeer den wisselstand. HONGARIJE. GROOTE BANKROETEN. Londen, 18 Mei (N T. A. Draadloos). Uit Boedapest wordt via W.-enen bericht, dat de depreciatie van de Hongoaische munt een groote crisis heeft veroorzaakt in bankierskrin gen. Bt hebben vele bankroeten plaats gehad. Tachtig bankiers zijn met de Noorderzon ver trokken. ZUID-SLAVIE. DE KABINETSCRISIS. Belgrado, 17 Mei. W B.) De kroon is thans van zins de oplossing van dc crisis door het vormen van een neutrale regeering onder presidium van Baloegdsjitsj, den gezant, of Zojitsj, den president van de academie van we tenschappen, te beproeven Dewidowitsj heeft den koning verslag uitgebracht over het stand punt van het oppositie-blok tegenover deze op lossing. RUSLAND. DE BESS ARABISCHE KWESTIE. Mobiliseert Rusland? Londen, 18 Mei (N. T. A Draodloos). De correspondent van de Chicago Tribune te Boekarest seint, dat de Roemeensche generale staf gisteren verklaard heeft, dat deze inlichtin gen bezit van het Russische ministerie van oor log, volgens welke binnen twee maanden een algeheele mobilisatie zou worden afgekondigd aan de Bessarabische grens De staf verklaarde dat Roemenië op alle gebeurlijkheden is voor bereid De dagbladen in Constantinopel publi- ceeren gelijkluidende berichten. CHINA. SOEN XAT SEN. Reuter meldt, dot do Ghineesche correspon dent, die in opdracht van Router's correspon dent te Hongkong moest onderzoeken wat er nu van Soeo vat sen's doodsbericht oor was, te Kanton in hechtenis is genomen Intusschcn dient opgemerkt te worden, dot al zijn pogingen om iets van Soen yat sen te zien te krijgen vruchteloos zijn gebleven. Een secretaris ver klaarde, dat Soen yat sen het niet noodig achtte te voorschijn te komen om zijn eigen doodsbe richt tegen te spreken. VEREENIGDE STATEN. COOLIDGE HEEFT KOU GEVAT. President Coolidge heeft, blijkens een Reuter- telegram uit Washington, kou gevat, zoodat hij Zaterdag genoodzaakt was zijn verbintenissen af te laten zeggen DB PREMIE VOOR OUD-STRIJDERS. Coolidge's veto. Londen, 18 Mei (N T A. Draadloos). Volgens berichten uit New-York wordt het als twijfelachtig beschouwd o! de noodzakelijke meerderheid var. twee derden ze', worden v kregen om het veto van den president inzake de bonus-wet voo: de soldaten te verwerpen Het niet-aannemen de; wet zou van grooten invloed kunnen zijn op de a.s presidentsverkiezingen. DE AMERIKAANSCHE SCHANDALEN. W a s h 1 n g t o n, 18 Mel (N.T.A. Draadloos) George Remus is tijdelijk vrijgelaten uit de 'Atlantic-gevangenis om verklaringen of te leg gen voor de senaatscommissie tot onderzoek van het beheer van het departement van justi tie onder Daugherty. Hij verstrekte verschillende inlichtingen aan de commissie omtrent knoeierijen bij het drank smokkelen, die millioenen dollars zouden beloo- pen. Remus verklaarde o.a. dat hij een bedrag van twee a driehonderdduizend dollars had be taald voor protectie van W. Smitlt, compagnon van Dougherty. In het voorjaar avn 1925 zeide hij naar Washington gekomen te zijn eri aan Smith te hebben betaald tusschen 20 en 30 duizend dol lar om straf te ontgaan. Smith verklaarde ook, dat de procureur-generaal toen gezegd had, dat Remus en zijn mannen niet zouden worden gestraft. Remus ondergaat thans 2 jaar gevan genisstraf wegens een samenzwering tot sabo tage van de drankwet. AUTOBANDIETEN IN NEW-YORK. New-York, 18 Mei. Zaterdagmiddag heelt de Now-Yorksche politie een geregeld gevecht met eenige autobandieten geleverd in Broad way. Van beide zijden werden honderden scho ten gelost Don roovers gelukte het aanvanke lijk mot hun buit, gestolen koopwaar, te ont- sneppen Toen plotseling de auto stil moest houden, kon één der inzittenden, die licht ge wond was, gearresteerd worden, de overige wis ten te ontsnappen. („Cetem"). AUSTRALIË. DE AUSTRALISCHE RONDVLUCHT. Londen, 17 Mei. (N. T. A. Draadloos). Uit Australië wordt melding gemaakt van een kranige prestatie van vleugelcommandant Go- ble en den officier-vlieger Macintyre, die bijna hun vlucht om dat werelddeel hebben voltooid. Gisteren zijn zij in vijf en een half uur over de Australische bocht gevlogen, een afstand van 650 mijl De reis werd ondernomen temid den van een hevigen storm. Dit was een der rnoeielijkste trajecten van den geheelen tocht. Men verwacht, dot de vliegers de rondreis om Australië Maandag zullen hebben volbracht, wanneer zij hopen le Melbourne aan te komen. DE STAKING VAN TRAM ARBEIDERS. Melbourne, 17 Mei. (R Het hof van ar bitrage vnn het gemeer.best gaf <len stukenden tramarbeiders last zich vóór Maandag non te melden tot wedeiindierisstelling op dezelfde ar beidsvoorwaarden, als vóór de staking vun kracht waien. Degene, die deze lastgeving niet opvolgt, kon worden gestraft met een boete van ten hoogste duizend pond sterling en ontzetting uit het lidmaatschap van de vokvereeniging. KON. BESLUITEN. Bij Kon besluit is benoemd: tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw J. van Hoboken Azn., oudste firmant van de firma A van Hoboken en Co., te Rotterdam, en Bernard Zweers, toonkunstenaar te Amsterdam; aan dc Technische Hoogeschool te Delft tot gewoon hooglecraar om onderwijs le geven in de bouwkunst Ir R. L. A. Schocmaker, hoog lecraar aan de Technische Hoogeschool te Ban doeng: tot ridder in de orde van ©lanje-Nassuu jhr. W. A. ©rtt, directeur der Maatschappij Zand bergen te Amersfoort; tot gedelegeerden van Nederland in de Ned.- Bclgische commissie tot opstelling van eon j ontwerp voor een met België te sluiten verdrag tot regeling van de rechterlijke be voegdheid van het gezag en de uitvoering vun rechterlijke uitspraken en beslissingen vnn scheidslieden en authentieke «eten de heeren mi B C. J. Loder, president vnn het Perma nente Hof voor Internationale Justitie en lid van de Staatscommissie voor internationaal privaat recht; prof inr. J. Ph. Suyling, hooglecraai aan de Universiteit te Utrecht, lid van de Staats commissie voor internationaal privaatrecht; mr. J. Koster, Raadsheer in den Hoogen Rand der Nederlanden, lid van de Staatscommissie voor internationoal privaatrecht. GESCHENKEN VAN DE KONINGIN. Uit Indië. Naar wij vernemen worden per eerstvolgende bootgelegenheid naar Nederlandsch-Indië ver zonden eenige geschenken, benevens oorkonden, van H. M. de Koningin aan eenige lendsgroo- ten en andere ingezetenen ven Indië, die ter ge legenheid van Haar regceringsjubileum hulde blijken aan Hare Majesteit hebben aangeboden. NEDERLAND EN BELGIË. Eer» overeenkomst. Hef B. T. A. meldt ons uit Brussel Er is een overeenkomst getroffen tusschen de Belgische en Nederlandsche morinediensten met betrekking tot den landdienst en de algemeene surveillance op de Schelde Volgens deze over eenkomst zo de Belgische loodsdienst volle, vrij heid hebben tot organisatie van zijn dienst in de Wielingen, hij verbindi zich om slechts één loodsboot te loten kruisen in het ©ostgat en dc Deurloo. Aon den anderen kant heeft de Holiondsche dienst volkomen vrijheid in het Oostgat en de Dourloo, en verbindt hij zich om slechts een loodsboot te later, varen in de Wie lingen. Dc Hollandsche en Belgische loodsbooten in 'de Wielingen zullen slechts loodsen leveren aar. schepen bestemd voor Deurloo en ©ostgat. De Holiondsche en Belgische loodsbooten bestemd oor Oostgat en Deurloo kunnen slechts loodsen zijn prozastuk DE I8e MEI-HERDENKING. Zaterdagmiddag ondei groote belangstelling te Den Haag gevierd. Zooals reeds in verschillende berichten is ge meld, heeft vanmiddag in de Ridderzaal de plechtige herdenking van de Eerste Vredescon ferentie te den Haag plaats gevonden De zaal was geheel mei belangstellenden bezet, welke deze plechtigheid met hun tegenwoordigheid op luisterden. Begonnen werd met het Wilhelmus, ten ge- hoore gebracht door de Leidsche Studenten- muziekvereeniging „Sempre Crescendo", ge volgd door „Geluckich Vaderland", van Va lerius. He.t was daarna mr. J. Limburg, voorzitter van de Vereeniging voor Volkenbond en Vtq- de, die een openingswoord uitsprak, waaraan het volgende is ontleend Rede Mr. J. Limburg. Is er teden met voldoening te gedenken, dat een kwart eeuw geleden de Staten der wereld hun vertegenwoordigers opdracht gaven zich in den Haag te vereenigen voor blijvend vredes werk Of past bij dezen dag slechts de wee moed van een hoopvol verleden, van een ver bleekte illusie, van een teleurgesteld optimisme? Moeten wij stervelingen ons stil terugtrekken in ons zeiven, omdat wij onze krachten hebben overschat Bleek dc menschheid minder te zijn dan zij toen scheen? En is daarvan het gruwelijk bewijsstuk de vreeselijkste romp uit de moderne geschiedenis, die sindsdien over Europa is ge komen In de plechtigheid zelve van dezen middag, waartoe de Nederlandsche Vereeniging voor Volkenbond en Vrede u uitnoodigde, ligt het ontkennend antwoord op deze vragen Want, niet waar, ook de medische wetenschap acht zich niet verslagen, wanneer ondanks een door haar adepten gedane en door ieder deskundige als waardevol erkende ontdekking ter leniging van menschelijke smarten, een epidemie haar slachtoffers maakt, de nieuwe uitvinding ten spijt. In de oogen der deskundigen was daarmee slechts bewezen, dat het nieuwe heilmiddel on volkomenheden vertoonde, waardoor het niet af doende beschermde tegen de gevreesde kwaal. En men gordt zich aan met nog vuriger ijver ten arbeid in de wetenschappelijke laboratoria om de nieuwe ontdekking te volmaken, tenein de opnieuw den gevreesden vijand tegemoet te treden. Van het principieel juiste der ontdek king bleef men immers overtuigd. Zeker, ik weet het, bij het tot stand komen der Eerste Vredesconferentie waren niet alle ter zake deskundigen van het nut en de waaide van dit eigenaardige wereldparlement overtuigd. Ik weet, hoe ook tijdens en onmiddellijk na de Conferentie zoowel in politieke en diplomatieke kringen, als in een gedeelte van de internatio nale pers veela] schamper over haar en haar streven werd gesproken doch ik herinner mij anderzijds hoe hiertegen een man als wijlen de vredesapostel Fried met krocht opkwam en zelfs de stelling neerschreef„de Wereldgeschiedenis is een nieuw tijdperk begonnenvan de dagen in den Haag dateert een nieuwe Aero". Dames en heeren, ook van de Eerste Vredesconferentie geldt het Fransche dichterswoord, dat zij heeft verdiend „ni cette excès dhonneur ni celte indig- nité I" Indien ik mij verstoutte den dag van den 18en Mei 1899 voor A-. vredesgedachtc le her denken van internationaal standpunt uit, ondanks het vuur van den wereldbrand, dat nog op verscheidene plaatsen nasmeult, dan zou ik mogen wijzen op een sinds dien datum voort schrijdende ontwikkeling der internationale ge dachte in het' volkenrecht en dot wel ten koste van het begrip der stnatssouvei einiteit Ik /.ou verder mogen vaststellen, dei dezelfde proble men, die thans na 25 jaar in de internationale gemeenschap in discussie zijn, reeds toen oon de orde waren gesteld zoo, de grenzen der verplichte arbitrage, de conciliatie, de ontwape ning, en vermindering van bewapening. Ik zou dankbaar als voordeel diei Vredesconferentie mogen boeken, dat die vraagstukken, in tegen stelling met voorheen, onafgebroken aan dc orde zijn gebleven, ten voordeele der ontwik keling van het volkenrecht. Dat volkenrecht kan sindsdien bogen op een begin van codificatie, op de schepping van oen centrale werkplaats voor de nadere verbeiding der nieuwe denkbeel den. Het hoeft het aanzijn gegeven aan een vast scheidsrechtelijk lichaam en van een blijvende justiticcle instantie roor gedingvoerende sla- ten het heeft eindelijk oen centrum gevonden, van wauruit geleerde voorgangers het licht van hun onderwijs kunnen doen doordringen tot de jongere generatie, in wier handen het lot der toekomstige weicld is gelegd. En gelijk in de medische of physische wetenscheppen menige nieuwe ontdekking heeft gezegevierd, ondanks de in de eerste tijden nog intermitteerende re cidive der oude kwalen, zoo zal naar mijn vaste overtuiging aan een nieuw volkenrecht, on danks mogelijke, als schijnbare logenstraffing optredende uitbarstingen, de toekomst behoo- ren. Maar niet daarom heeft <le Vereeniging voor V. en V. den moed gehad u hierheen uit te noodigen. Het staat niet in de eerste plaats aan ons Nederlanders de Eerste Vredesconfe rentie in haar algemeene en internationale be- teckenis te gedenken Wellicht dat een der beide sprekers, die ge straks zult hooren, op deze zijde der conferentie het licht zal doen vallen. Maar wel is er aanleiding voor ons in deze ure met dankbaarheid ei van te gewagen, dat het Den Haag is geweest, dat in 1899 dooi de gezamenlijke Regeeringen is uitgekozen als de stad, waarheen afgevaardigden zouden samen komen voor het vredeswerk, en dat men den Nederlandschen grond beschouwde als een klas sieken bodem, waar nieuw recht tot wasdom kon komen En wij herinneren ons, hoe wij in die dagen met een gevoel van trots zoovele ju risten en diplomaten met een wereldnaam hier vereenigd zagen als de gasten van de Neder landsche regeering en het Haogsclte stadsbe stuur. De samenkomst in Nederlond der Eerste Vre desconferentie, in 1907 door de tweede gevolgd, is voor ons Nederland en zijn internationale po sitie van groote beteekenis geweest Meer dan een halve eeuw is het geleden, dat die warme vaderlander, dichter en schrijver van beteekenis in een tijdvak, dat arm was aan groote literaire talenten, die bekende woorden schreef, die evenzeer getuigden van zijn bewon dering voor onze gouden eeuw, als van de in nige- spijt, dat de dogen van weleer waren ge vloden ,Er was een tijd zoo schreef Potgieter in ,Het Rijksmuseum te Amster- leveren aan schepen bestemd voor de Wielin- dam" waarin de weegschaal der volkeren gen. Ivan Europa door hare vorsten niet tor hand J i werd genomen, of de Hollandsche maagd, aan hunne zijde op het regtsgestoelto gezeten, wierp er mede haar oorlogszwaard of haren olijftak in". Hoe zou de bekende Gids-redacteur geju beld hebben, indien hij het beleefd had, dat zijn vaderland de zetel was geworden van de beide conferentiën voor den vrede. Niet in een machtspositie, die trouwens reeds in de I7e eeuw onevenredig was aan dc intrensieke kracht van die merkwaardige republiek der zeven pro vinciën, en die naur nieuwe begrippen geen en kele Staat moet nastreven, maar op een plaats van beteekenis ten opzichte van het internatio nale recht zou Potgieter zijn vaderland weer vinden, indien hij uit zijn graf verrees. Op een plaats van beteekenis. Want na de eerste vredesconferentie volgde in 1907 de tweede, die gehouden werd in dezelfde zosl, waar wij thans bijeen zijn. En toen als tastbaar resultaat van de eerste vredesconferentie het permanente hol van arbitrage ontstond, kreeg het krachtens besluit der conferentie zelve zijn 2ctel te 's Gravenhage. Het Hof van Arbitrage, eerst gevestigd in de deftige, doch bescheiden behuizinge aan de Prinsegracht, om welhaast te verrijzen in het woidsche Vredespaleis, door de milde hand van den 'Amerikaanschcn Maecenas aan de inter nationale rechtsgcdachte geschonken; dat Vre despaleis zelf, geopend in 1913 onder de aus piciën van de geheele beschaafde wereld, zij heb ben de banden, die Nederland sainenstrengelen met de ontwikkeling van het Volkenrecht, nog moer versterkt En toen, na den wereldoorlog de internationale gedachte, de nieuwe wegen begon in te slaun, die door de volkenrechts- leeraars te voren waren gebaand, toen de jus- titieele idee van een gerechtshof het denkbeeld van arbitrage op zijde begon te streven, was het Nederland dat begiftigd werd met het Perma nente Hof van Internationale Justitie, dat zijn waurdigen zetel vond in datezlfde Vredespaleis. Eindelijk en ten slotte werd de Internationale Academie voor Volkenrecht alweder in dien zelfden vredestempel gevestigd. Van daaruit klonken voor het eerst in den vorigen zomer de rcchtsvormcnde woorden, door een inter nationale phalanx van bekwame mannen tot een schare van hoorders uit vele deelen der wereld gericht. Inderdaad het laat zich aanzien, dat de Internationale Academie niet vergeefs is ge sticht! Zoo is er voor Nederlund's burgerij reden op den dog van heden haar dankbaarheid te uiten voor hetgeen 25 jaar geleden uitgangspunt is gcwoidcr. van een nieuw internationaal rechts leven in ons vaderland. Van die dankbaarheid meent de Vereeniging van V. en V. zich tot tolk te mogen maken. Het was in Mei 1899 een dag van vorste'ijke lente, toen de Gedelegeerden der 26 Staten zich vercenigden in het historische paleis „Het Huis ten Bosch", dat door het geëerbiedigd Hoofd van den Staat aan de Vredesconferentie ter be schikking was gegeven. De boomen stonden in vollen bloesem, een diepe poczie lag over het malsche Hollandsche landschap verwarmd door dc Meizon, en het was of dc natuur een hymne jubelde ter eere van de Vredesgodin. In deze atmosfeer begon de arbeid, vol gezonde idealen. Die arbeid werd gadegeslagen door meer dan cén figuui, die zich ter wille der conferentie naar den Haag- had begeven, en die ten allen tijde in de herinnering der vrienden van den Vrede zal blijven leven: Jean Bloch. William Stead, Bertha von Suttner. Helaas, zij behooren niet meer tot het rijk der levenden. Maar ook over zoovelen der Regeeringsgedeiegeerden is het graf reeds geruimen tijd gesloten. Wij gedenken hier de namen der Nederlandsche vertegenwoordigers den Beer Poortugael, Assoher, Rohusen. Doch nog mag Nederland trotsch zijn op het bezit van zijn eersten Gedelegeerde ter Conferentie den Mi nister van Staat, Jhr. van Karnebeek Senior. AI kon deze gioote Nederlander tot ons aller leed wezen hier niet tegenwoordig zijn, ik ben over tuigd, dat zijn gedachten heden middag zijn bij onze plechtigheid En als hij dan zijn geestelijk oog Iaat dwalen over dc dagen dier Conferentie, dan kan zelfs z ij n bescheidenheid hem niet be letten te zien, welken grooten invloed hij, staats man van top tot teen, in 1899 op het werk van den Haag heeft uitgeoefendhij, de man vnn wien in de slotzitting de eerste Duitsche gede legeerde Graaf Mimster getuigde, dat hij was geweest „la cheville ouvriêrc de la Confé rence" Uit naam der Vereeniging V. V. breng ik hem van deze plaats onze eerbiedige hulde. Ook thans gelijk in 1899 stemt de schoone Meimaand ons allen tot idealisme. Het verruk kelijke jonge groen is ontloken. De natuur ademt Vrede. Moge ook Vrede komen over de menschheid De aanwezigen. ©nder cfe talrijke dames en heeren, die de plechtigheid bijwoonden, bevonden zich vele leden van het corps diplomatique met hunne dames, de ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, van Justitie, van Koloniën en van Buitenlandschc Zaken. Ministci van Karnebeek was vergezeld van zijn moeder. Verder werden opgemerkt de Ministers van Staat, mr. Cort van der Linden en nigi. Nolens; de voorzittei van het Permanent Hof vnn Internationale Justi tie, dr. Loder, en de griffier van dat Hof, de heer Hammerskjold; de seretoris-generao! van hel Permanent Hof van Arbitrage, baron Miclvieh van Verduynen; de oud-eerste-secre- taris van dot Hof, jhr. mr. dr. W. Röell, hof maarschalk van H. M. de Koningin-Moeder; de vice-president van den Road van State, mr. Von Leeuwen en Staatsraad nu. Harte van Tecklenburg; de president van de Algemeene Rekenkamer, jhr. mi. Van Reen en; de griffier van de Eerste Kamer, mr Zillesen, en de Eerste Kamerleden De Gijselaor en Van den Bergh; de voorzitter von de Tweede Kamer, mr. Kooien, en verscheidene Tweede Kamerleden, onder wie de heeren Rutgers, De Monté VerLoren, Dros- selhuys en Boon; de heer De Wilde, lid van Ge- deputceide Staten van Zuid-Holland; dc burge meester van 's Gravenhage, mi Potijn. en de wethouder Quant en Dc Wilde, alsmede ver schillende leden van den Gemeenteraad; de oud- opperbevelhebber generaal Snijders, verschei den hoofdambtenaren, de procureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Noyon; de president van de Haageschc rechtbank, mr Du Mosch; de oud-gedelegeerde ter Tweede Vredesconfe rentie, schout-bij-nacht b. d. Surie; de directeur dei Kon. Petroleum-Maatschappij mr. Philips; de president der Rotterdamsche Bankvereeni- ging, de heer Westerman; prof. Bruins, hoog leeraar aan de Handelshoogeschool te Rotter dam, vertegenwoordigers van studenten- en vre desorganisaties, enz. Mr. Limburg richtte zich in der. aanvang zij-* ner rede in de Fransche taal tot de aanwezige buitenlanders, wat hij nu het beëindigen van het Hollandsche deel zijner toespraak her* ■haalde. Meermalen werden de woorden van den heer Limburg door applaus onderbroken, o.m. toen hij een ecresaluut bracht aan den eenig overgebleven Nederlandschen deelnemer aan de eerste vredesconferentie, den minister van staat, jhr. Van Karnebeek. Na mr. Limburg betrad het spreekgestoelte de zoon van den overleden Fran- schen senator d'Estouinedts, om voor te lezen de toespraak, die zijn vader reeds voor deze herdenking op schrift had gesteld. De rede von Senator d'Eslouvnclles. Na de rede van den heer Limburg, die wij reeds hebben vermeld, nam de zoon van baron d'Estournelles de Constant plaats op het spreek gestoelte, en bracht dank aan den heer Limburg voor de woorden aan de nagedachtenis van zijn vader gewijd. Vervolgens las hij de <1oot zijn vader nagelaten rede voor. Deze rede was in zes hoofdstukken verdeeld de nacht van don voortdurenden en algemeenon oorlogde dageraad van Den Haagdc nieu we wereld komt de oude te hulp, eerste resul taten, dc bewapeningswedloop en de catastro phe, de Volkenbond in den geest van Den Haag*. Vooreerst werd in herinnering gebracht, hoe de wereld door de eeuwen heen ten prooi was aan langdurige oorlogen, terwijl ook in de laatste eeuw Europa steeds door oorlogen toe nemend werd geteisterd, waarnaast zich steeds meer internationale conflicten openbaarden, totdot van Czoar Nicolaas de gedachte uitging om de ontwapeningsconferentie bijeen te roe pen. Deze circulaire van Moeravieff in 1898, luidde een nieuwe aero in. Men vroeg zich af, wie don Czaar daartoe kon hebben geïnspi reerd. Ongetwijfeld is dat ook Tolstoï geweest, alsook een apostel van Jean Bloch, overtuigd van de nutteloosheid van eiken oorlog. Het plan der bijeenroeping gaf een grooten stoot aan de ontwikkeling van de vredesgodachte. Iedere regeering had er belang bij, de con ferentie tot een resultaat te doen komen, op dat de publieke opinie niet van een fiasco zou kunnen spreken. Dit verklaart de groote zorg waarmee elke regeering haar afgevaardigden koos uit de mannen, die het meest geschikt waren, die zware taak te veu vullen. De eerste Vredesconferentie kwam bijeen, cn men vreesde, dat zij zou zijn als een toren van Babcl, waar men elkaar niet kon verstaan, 26 mogendheden waren vertegenwoordigd. Men voorzag een spraakverwarring, doch die vrees is ijdel gebleven. Een enkele taal, het Fransch, werd de scha kel, welke allen verbond. Alle vertegenwoordi gers bedienden er zich van, hetgeen de duide lijkheid der gedachtenwisseling zeer ten goede kwam. Vervolgens werd het bijeenkomen der con ferentie in het Huis ten Bosch herdacht, waarheen men zich begaf door het in jeugdig groen gestoken Huagsche Bosch. Verschillende vertegenwoordigers werden herdacht, waar bij vooral hulde werd gebracht aan den Neder- landschcn afgevaardigde Dc Beaufort. Daarop werden de resultaten van de confe rentie behandeld, voorop het Hof van Arbi trage. Heluas kon de internationale geest, welke de afgevaardigden had vereenigd in den dienst van het algemeen belang, geen weerstand bie den aan de onverschilligheid, de minachting en de aanvallen van het nationale egoïsme. De instelling van Den Haag werd een soort Asschepoester van het moderne leven, een nieuweling, die niet alleen werd geminacht, doch ook onterfd. Doch als antwoord op dfe tra- ditioneele verdeeldheid kwam de energie, en het geloof der nieuwe wereld, onze oude wereld te hulp Amerika gaf steun, aanvanke lijk bij monde van Roosevelt. Eindelijk kwam Ant. dreu Carnegie met zijn groote gift. Von dien dag steeg de instelling van Den Haag, no zij voorzien was von een paleis in do alge meene achting. Helaas stoorden de ooriogen, als de Russisch-Japansch^ oorlog, de Balkan oorlog e.o. nog steeds dr emeene groei van de vredesgedachtc, die op de Eerste Conferen tie was ontplooid. De Czaar zag af van de bij- eenroeping, in 1907 van dc Tweede Conferen tie Amerika nam de taak over en zij gaf haar wil te kennen, het eenmaal aangevangen werk voort te zetten. De Czaar bevestigde zijn aan vankelijk initiatief. Hij vergenoegde zich er mede, het bureau von de conferentie te vor men, doch de wezenlijke bezielende rol werd overgelaten aan de nieuwe wereld. Helaas do ken toch na die tweede conferentie weer vele geschillen op, die zich ophoopten tot den groo ten oorlog. Uitvoerig weiden in die reden de geschillen nagegaan tot de groote oorlog uitbrak met het einde ven den vrede van Versailles en dc instelling van den Volkenbond. No deze toegejuichte rede bracht Albert Vo gel een fragment uit Antigone van Sophocles ten gehoore; vervolgens speelde het orkest Va ren (der Frühling) van E. Grieg en Andante van Mozart (fluitsolo van den heer P 's Jacob met begeleiding). Rede Ghr. Lange. Alsnu was het woord aan den heer Chr. Lange uit Geneva, secretaris-generaal van de Interparlementaire Unie, oud-technisch gedele geerde van Noorwegen ter tweede Vredescon ferentie. Mea vertelt, teide deze, dat toen hier in Den Hoag voor Ï5 jaren de eerste Vredescon ferentie bijeenkwam, de beroemde geschied schrijver Mommsen, haar heeft gekwalificeerd als een drukfout in de wereldgeschiedenis. Hij stond in dat oordeel niet alléén. Ei waren zeer vele sceptici. Niet alleen buiten de conferentie waren deze te vinden, maar ook in de conferentie zelf. Een ooggetuige verhaalt ons, dat de meeste gedele geerden der conferentie zich daar aanvankelijk volkomen stuurloos vonden. Geen wonder; de eigenlijke voorbereiding der conferentie was ni hil. Dat waren geïnspireerde zieners, die de toe komst daarin zagen kiemen. Enkele van die ge- inspireerden waren op en bij de conferentie: William Stead, Bertha yon Süttner,# Bloch en Henri de la Fontaine, die thans nog zijn propa ganda voor den vrede voortzet. Maar slechts een klein deel van de ieden der conferentie was op de hoogte, o.a. de heeren de Beaufort, d'Estournelle de Constant. Feitelijk heeft de Nederlandsche regeering een program gegeven voor de conferentie in

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2