zwaar over den Stadhuisbouw geboomd het was «iet de eerste en ongetwijfeld ook niet do laatste maal in verband met een motie Wittert van Hoogland om het Stad huis op het Alcxanderveld te bouwen en de Spuiplannen dus in den prullemnnd te wer pen. Het was feitelijk een merkwaardige manier van doen, want men heeft heelemaal niet dc beschikking over het ruime Alexan- derveld dat voor militaire oefeningen in handen van 't Rijk is. Men meende echter, wanneer de Raad zich voor den bouw op dit veld uitsprak, dat het Rijk er wel af stand van zou moeten doen. Het was zooiets als het verkoopen van de huid, eer de beer gaschotcn was. In vroegere brieven hebben wij reeds herhaaldelijk over de Stadhuis- kwestie moeten schrijven, omdat sedert 1918 toen tot den bouw van het Stadhuis aan 't Spui besloten werd, herhaaldelijk aan de zijde van 't gemeentebestuur getracht is om 't besluit te niet te doen en ccn andere plaats tc doen kiezen, welke pogingen ech» ter steeds gefaald hebben. Zoo ook nu, al dient erkend, dat het thans weinig heeft gescheeld of het Spuiplan was voor goed van de baan geweest. Want terwijl in de voorlaatste vergadering de stemmen staak ten, werd dc motie-Wittert van Hoogland Maandag j.l. verworpen met één stem ver schil. Als men daarbij nog rekent, dat een der voorstanders op het oogenblik van do stemming aan 't telefonceren was en een ander juist even te laat was voor de stem ming, dan kan men nagaan hoe het met wat meer geluk met de notie was ai'gcloopen. De voorstanders van het Spuiplan hebben dus wel reden tot juichen. De vraag is ech ter van belang. Want misschien komt men nu over conigen tijd weer met ccn nog ge schiktere plaats voor het Stadhuis! Het is Maandag in den Raad zonderling toegegaan, naar aanleiding van verschil lende artikelen in de bladen over de brand weer zijn harde noten gekraakt over de po litic-brandweer en de houding van den hoofdcommissaris tegenover de pers. In De- ccmbor van 't vorige jaar al. was voor de pers een demonstratie met de brandweer ge houden welke jammerlijk mislukte. Na on derlinge afspraak besloten dc journalisten over de mislukte proef niets in hun bladen te schrijven, onder voorwaarde dat binnen kort een nieuwe proef zou worden gehou den. Die proef bleef echter uit, ondanks de herhaalde verzoeken der journalisten. Ten slotte wendden de persmensclien zich met hun verzoek tot den burgemeester die ech ter weigerde toestemming voor de proef te geven. Daarop achtten dc journalisten zich ontheven van hun verplichting voortvloeien de uit dc gemaakte afspraak en publiceer den hun bevindingen. Het gevolg daarvan was een heftig debat, waarin de burgemees ter niet steeds even gelukkig was en vooral een onbillijke houding aannam tegenover de journalisten, die toch zeker in heel dc zaak van hun loyauteit hebben blijk gegeven. De Raad was in i eerderheid niet te spreken over dc zaak en besloot tot de instelling van een commissie van onderzoek, tot groot ongenoegen blijkbaar van den burgemeester, die al zeer ontactisch optrad door met een nijdig gebaar zich van zijn ambtsketen te ontdoen en de Raadszaal uit tc snellen, wat voor oen der leden, die toch niet al te kieskeurig is met zijn opmerkingen, aan leiding was om een minder vleiende bcoor- deeling over dit feit uit tc spreken, waar door hij zich een welverdiende afkeuring van een der andere leden op den hals haal de. Het was een zonderling slot van een zonderlinge raadszitting. Brisven uit Rotterdam Ten slotte beeft de raad tot den koop beslo- j ten, en daarbij een amendement-Schouten aan genomen, waarin werd vastgesteld dat de aan koop geschiedt met het doel het terrein voor bebouwing te exploiteeren. Te veel waarde mag men aan dit amendement niet toekennen. Het debat over de tramkwestie bracht weinig nieuws. Het college was het roerend eens: van overneming van het tramnet kon op de door de directie van de R.E.T.M. gestelde voorwaarden geen sprake zijn Het verband tusschen de loo- nen van het gemeentepersoneel en dat van de train is losgemaakt, wel behoudt het college van R. en W. recht van goedkeuring van de arbeidsvoorwaarden bij de R.E.T.M. Een andere, eveneens netelige kwestie is de vaststelling van den factor, die een meerder heid in het college vastgesteld wil zien op I.I., gelijk het vorig jaaré Men is het blijkbaar hier over eens, dat met de opbrengst van de belas tingen de uitgaven niet kunnen worden bestre den, maar daartegenover stelt men dat dc mid denstand en de arbeiders niet meer kunnen op brengen: men zal op de uitgaven sterk moeten besnoeien: een andere uitweg is er niet. De groote vraag zal nu zijn: waarop moet worden bezuinigd? Op personeelsuitgaven? Men zal de middelen toch moeten aangeven om tot een sluitende rekening te komen Verschillende baten zijn hooger dan verleden jaar, ofschoon de belastingen verlaagd zijn, b.v. haven- en kadegelden ,en de amusementsbelasting; de eer ste werd me: 10 verlaagd, de ander van 20 op 10 teruggebracht Dit geeft den voorstander van den factor 1.1. een sterk wapen in de hand. Maar daartegenover staat dat ge weldige uitgaven van de gemeentekas worden gevorderd. In dit verband is opmerkelijk het bericht dat Ged. Staten zouden hebben besloten de vijf wo- ningbouwbesluiten van deze gemeente niet goed te keuren, omdat de mogelijkheid van financee- ring niet vaststaat. Wethouder Heykoop beleeft niet veel pleizier van zijn met veel bravoure verdedigde woningpolitiek. De reactie op dat besluit van Ged. zal vermoedelijk niet malsch zijn. De grensregeling met Schiedam vlot nog niet bijzonder. De Schicdamsche commissie heeft er Dinsdagavond lang en hreed over gesproken. Tenslotte waren 12 tegen en 11 stemmen voor een gunstig advies De Rotterdamsche commis sie heeft de wijziging in een Woensdagmiddag gehouden vergadering gunstig geadviseert. Wat kunst cn amusement betreft, zijn we voor thans cn de komende maanden voorzien. De Rotterdammers zijn in het Casino terug ge komen, althans het grootste deel van het gezel schap; dc beide Chrispijns en hun echtgenooten zijn er htans met Henri De Vries. Zij geven er een Duitsch blijspel. Met is te hopen dat zij er meer bezoek krijgen dan in den tijd dat zij onder den naam De Rotterdammers werkten. Het Rotterdamsch-Hofstad Tooneel hervat zijn vertooningen van het belangrijke Engelsche too- neelwerk van Sulton Vane ,,De Uitvaart" en het gemakkelijker Society-stuk „De lachende Rady". In den Circus-Schouwburg komt Het Ned. Too neel met „Het Teeken op de deur". Keus ge noeg, en concurrentie te over Verder heeft de Italiaarischc opera hier vijf malen groot succes gehad; en natuurlijk is er de belangstelling wel ke men hier getoond heeft voor het Russisch Ballet bekend. De opperten van Rotterdam woonde de drie uitvoeringen, van welke dc laat ste stellig dc belangrijkste was, bij. In de Distel exposeeren Chris Lebeau en Tj Visser. In den kunstkring vindt men werk van verschillende beeldhouwers, wo. dat van J. Radeiker en Hildo Krop het meest frappeert. In de Academie hebben eenige leden van de vroeger bestaande Rotterdamsche Tien hun doeken hangen. 13. Zwolle t 20. 15. Delft 16. Schiedam a I i 16. 17. Nijmegen 15. 18. Den Bosch a 0. 19. Tilburg .16 Druk werk. Het land van Hoboken. De Tramkwestie. Een stabiele factor. Ged. Staten en v de Raad. Kunst en Amusement. Onze gemeenteraad heeft den laatsten tijd druk werk; in den regel duurt een vergadering tegenwoordig twee dagen, en het komt voor dat er tusschen twee vergaderingen geen week vcrloont, In de jongste vergadering hadden we een tramdebat en een woningbouwplan. Deze weck staat de vermenigvuldigingsfactor op de agenda Overigens heeft de raad Donderdag 15 Mei besloten tot aankoop van het bekende land van Hoboken, voor de som van vier milli- ocn; in diezelfde vergadering is de onhoudbare toestand besproken welke een gevolg is van de gebrekkige oeververbinding. Het land van Hoboken heeft een eigenaardige geschiedenis. Jarenlang heerschte in onze stad de meening, dat de eigenaar het niet aan de gemeente wilde afstaan, totdat de heer Hoboken eens in een persgesprek verklaarde dat hij het de gemeente voor een bepaalde som. ik meen dat deze door hem zelfs werd genoemd en dat het bedrag 3 millioen bedroeg, had aangeboden, doch dat de gemeente het te duur vond. Bij het uitbreidingsplan is echter wel rekening ge houden met dezen grond, en toen bekend werd dat de Vennootschap Dijkzigt er eigenares van geworden was, heeft de betrokken wethouder niet onduidelijk te kennen gegeven, dat deze eigendom feitelijk zeer betrekkelijk was. omdat men er niet mee zou kunnen doen wat men wilde. De gemeente was er ook nog, met haar uitbreidingsplan. Er is altijd een sterke strooming onder de burgerij geweest om dit prachtige stuk land, dat bij den gestadigen groei van Rotterdam eigenlijk al middenin de stad is komen te liggen ongerept te houden Maar de vraag werd met de jaren al klemmender, of wij ons deze luxe zouden kunnen permitteeren in de toekomst. Bij de beraadslagingen in den gemeenteraad is deze vraag onder de oogen gezien, en zeer terecht heeft oud-Wethouder De Meester gezegd dat deze oase in de huizenwoestijn alleen had be houden kunnen worden, indien de gemeente haar tegen cultuurwaarde door den heer Ter Laan op f 170.000 geschat had kunnen over nemen. Nu men f 8.20 per M*. moet betalen, is daarvan geen sprake De heer Van Ravesteijn hield er een apart? beschouwing bij De familie Hoboken, die hier haar kapitalen verdiend heeft, had z.i. haar plicht tegenover de gemeenschap schandelijk verzaakt. Was het de bedoeling van den com munistische dr. te beweren dat de familie Hobo ken het land aan de gemeente ten geschenke had moeten aanbieden? Overigens heeft hij hoo- ren zeggen dat in bepaalde kringen wordt over wogen aan de gemeente een som te schenken waardoor deze van dit land een park zal kunnen maken. Zou 't waar zijn? Treffende verschillen. In een vorig artikel vergeleken wij dc uit gaven van enkele gemeenten in 1920 met el kaar volgens de Rijks-statistiek der gemeen telijke en provinciale financiën. Wij waar schuwden voor al tc gemakkelijke conclu sies cn betoogden, dat deze cijfers altijd be trekkelijke waarde hadden, maar dat zij toch wel moer belangstelling verdienden dan zij ondervinden. Met name stelden wij de vraag of niet uit de cijfers voor kosten van openbare veiligheid en gezondheidsdienst bleek, dat enkele van de groote middelsoort steden, dat dus de steden die onmiddellijk op Den Hang in grootte volgen, voor een deel wat hoven hun stand leven. Dien indruk krijgt men zeer sterk als men waarneemt dat b.v. in een ander hoofdstuk, dat van Onderwijs. Kunst en Wetenschap ook oen sterke tegenstelling is tusschen wat gemeenten als Groningen en Haarlem beta len en steden als Utrecht, Leiden, Dordrecht. Leeuwarden, Schiedam en Delft. Het gemiddelde van Haarlem en Gronin gen is ^>.50 per hoofd der bevolking, dat van de andere zes 21.Dat scheelt maar eens even 8.5 per hoofd der bevolking. M. a.w. als in deze beide steden dezelfde maat staf ware aangelegd als in die andere, zou er alleen aan onderwijs in Haarlem per jaar 657.000, in Groningen per jaar 771.000 minder zijn uitgegeven. En nu trekken die enorme cijfers te Haarlem en Groningen in dubbele mate de aandacht, omdat zij over het geheel ook hooger zijn dan de bedragen dooi de grootere gemeenten aan onderwijs besteed. Speciaal frappeert dat ten aanzien van Amsterdam, dat uit den aard der zaak al tijd als de dure onderwijsstad bij uitnemend heid geldt, en waar een zoo enorm hoog be drag voor Hooger Onderwijs moet worden uitgetrokken 3.46 per hoofd der bevolking tegen b.v. Haarlem 1.15). Teneinde een overzicht te geven van de hier behandelde kosten laten wij thans een lijstje volgen van wat de door ons bespro ken steden aan Onderwijs, Kunsten en We tenschappen uitgeven, gerangschikt naar de hoogte hunner uitgave daarvoor. Kosten van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen per hoofd der bevolking in 1920. 1. Zutphen 30.3 2. Groningen 30.2 3. Amsterdam „20.1 4. Den Haag „28.9 5. Haarlem 0 28.8 6. Arnhem d 26. 7. Leeuwarden 25.8 8. Rotterdam s e 25.5 0. Dordrecht 23. 10. Utrecht „23. 11. Alkmaar 21.1 i 12» Leiden o e o o o e 20.8 Zelfs wanneer men de steden bezuiden de rivieren buiten deze beschouwing zou wil len laten, zijn dc enorme verschillen in uit gaven voor analoge doeleinden, toch wel zoo opvallend, dat een nader onderzoek zeker alleszins gemotiveerd zdu zijn, speciaal ook nau: dc vraag of nu inderdaad de nagenoeg dubbel zoo zwaar belasten ook dubbel zoo veel waar voor hun geld krijgen. Ni* hebben wij in het bovenstaande twee maal een gelieele rubriek van onderwerpen van gcmccntezorg genomen en daarvoor de uitgavon met elkaar vergeleken. Dat daar bij groote verschillen voor den dag kwamen is verklaarbaar, zij het al, dat wij niet goed begrijpen hoe men zich bij die enorme ver schillen zoo maar neerlegt. Doch niet minder opvallend is het, dat ook op veel beperkter gebied de uitgaven van bepaalde gemeen ten zoo sterk uiteenloopen. Men neme b.v. de politie-uitgaven. Hier zoo zou men zeggen geldt nu voor alle ge meenten hetzelfde. Het is waar, de eenc ge meente is wat meer uiteengebouwd dan de andere, men kan verschillen aanvaarden voor de verschillende geaardheid der bevol king in verschillende deelen des lands. Doch overigens kunnen hier toch maar kleine ver schillen verwacht worden. Een vast aantal agenton per zooveel duizend menschen le vert vaste kosten per hoofd der bevolking zoo zou men denken. Doch niets daarvan. Tusschen Amsterdam en Assen is hier maar eens oven een verschil van 6.4 per hoofd der bevolking per jaar. En laat men die uitersten eruit, beperkt men zich tot de ste den tusschen 30 en 100 duizend inwoners, dan krijgt men tegenover Arnhem, dat 8.3 por jaar per hoofd der bevolking betaalt, het nog geen 6000 zielen kleinere Leiden dat maar 5.4, Delft dat slechts 4.6 betaalt Bij een vergelijking als deze loopt men al tijd gevaar, dat men zonder het te weten mo menten over het hoofd ziet, die een verkla ring van dat verschil zouden kunnen zijn. Zoo doet b.v. de politie tc Den 1-Iaag tegen woordig brandweer-diensten Ten einde dat moment uit te schakelen, zullen wij dus naast elkaar zotten wat dc drie genoemde steden voor politie en brandweer samen per hoofd der bevolking per jaar uitgeven. Wij krijgen dair Arnhem 8.3 0.48 8.78. Leiden 5.4 -f 0.54 5.94. Delft f 4.6 0.22 4.82. Men ziel bet, de verschillen blijven dezelf de. En nu zijn wij ons volmaakt bewust, dat wij hier nog niets bewezen hebben Er kun nen allerlei verklaringen zijn. die men niet in rle bovenbedoelde statistiek kan vinden. Bij al deze cijfers hoort het se et o der bank rekeningen. Maar wèl mogen wij bewezen achten, dat er treffende verschillen zijn. waarop wij in een volgend artikel nog terugkomen. Mode. De zomermode is allerliefstnis je heel jong cn slonk bent. De modellen zijn meer dan eenvoudig alsje zelf een snoezig' figuurtje hebt, maar, o romp f waneer je den middel- boren leeftijd nadert, allerlei ongewensohtc lij nen aan je lichaam ontdekt en toch halsstarrig weigert aon te nemen» dot het u i t is met je jeugd I Want dan brengt deze mode, deze allerlief ste, hypereenvoudige mode je finaal naar de haaien toe De lente en de zomer, zoo welkom door den zoneschijn en de warmte, die zij met zich voeren, brengen aan vele ouder wordende dames een bittere ontgoochelingwant in den herfst en in den winter viel dat oudcr-worden nog niet zoo op de bontjassen en dc stola's, de donkere mantelpakken en ae zwarte hoedjes oversell duwen en bedekken veel. Doch wanneer dan het voorjaar komt en wij halen onze lichte, dunne kleeren te voorschijn cn wij passen weer dien leuken hoed, die- ons het vorig jaar zoo flatteer de, ni f dan zien we het opeens anders f Die fleurige tint staat ons niet meer cn die lichte linnen jurk lijkt wel gekrompen I en o schrik in het licht van de zonneschijn ontdekken wij op ons gezicht tullooze kleine rimpels en groef jes, die het vorig seizoen nog niet waren te zien jabij het kiezen en nazien van de zomerklceron kraakt menige vrouw-tusschen twee-leeftijden een pijnlijke harde noot. fk laat de stakker vandaag aan haar lot over en bepaal mij nu tot haar, wie de losse rechte jurken niet de hoogst eenvoudige lijn meer dan snoezig staathet jonge meisje, dat zich kleedt voor sport, voor tennis, roeien of loopen en voor een eenvoudige danspartij. Voor haar is de mode 1924 een ideaal-ding zachte pasteltinten, veel nieuwe nuancesge makkelijk los zittende jurken van zóó eenvou dige coupe, dat je, als je een goed patroon hebt, er in een minimum van tijd een half dozijn van namaakt. Het zijn wel typische modellen, allemaal pre cies gelijk. Een rechte lap, aan weerszijden op de heup een ietsje ingerimpeld en van voren en van achteren even glad afhangend als groot moeders nachtjapon. Een rond halsje, mouwtjes van 25 c.M. lengte et voilo lout 1 Maak er nu zoo een in Turk'sch blauw linnen, in kersrose crêpe, in nijlgTocn Shantung, in snf- fraankleurig voile, allemaal hetzelfde, maar de een met een smal biesje in contrasteerende kleur langs den hals en mouw omboord, van dezelfde tint een motief op de heup en een zokgleufjo rechts schuin van voren, waar een miniatuur zak doekje uithangten de onder afgewerkt met een batisten kraagje van twee strookjes breed, waar uit van voren een strik van héél smal lint volt met lange, wapperende uiteinden, en borduur op het derde een reusachtigen gestyleerden chry sant in witte wol, hetzij vlak onder den hals of op taille hoogte, maar in ieder geval precies in het midden en streng symmetrisch, en u zult een zomeniitzet hebben, dat velen u benijden, omdat het zoo apart en kostbaar lijkt. Dat is het aardige van deze modeje .kunt met de eenvoudigste hulpmiddelen een speciaal karakter aan j© jurk geven. een verschil met de jongemeisrjestoilet* ten van een twintig jaar geleden. Die stakkers zaten ingesnoerd en ingeregen, hadden een stij ven, hoogen boord met gaas er in en nog een ruche of lint er om heen gewondenverder een langen rok en een sleepje, dat op straat in de hand moest worden gehouden I Maar met zoo'n kind kon je dan ook aan geen sport doen, cn over een weiland met hekken en slootjes kreeg je zoo'n freuletje nóóit. Van den zomer zullen wij veel leuke, korte sportjasjes zien dragen, van die „blazertjes", bij de jongelui al een paar seizoenen bekend. Zij staan den meisjes ook snoezig, die wijde, loshangende, gladde jasjeswit met een breede, blauwe, groene, paarse, gele of roode streep. Draag daarbij en eenvoudig wit strooien of vil ten dophoedje met een breed lint in dezelfde kleur nis de streep van den mantel en u ziet er „om te stelen" uit. Voor lange, slanke meisjes is de gestreepte jurk ook heel geschikt. De kraag, mouwomslag cn ceintuur moeten dan echter effen zijn, hetzij in wit of in kleuren. Bijzonder vlot staat dit model een lange jurk in effen, wat donkere slof (bijv. steenrood, paars of pauwblauw), afgemaakt met een ongeveer vijf vingers breede streep in een lichtere nuance. Die breede bies loopt van den hals tot den zoom langs den linkervoorkont. Om de bijna halve mouw valt een even breede band, terwijl het ceintuurtje op de helft van de breedte, doch van hetzelfde lichtere materiaal is gemoukt. Het loopt rondom, behalve langs de smalle voor baan. Verder draagt de jurk g-cen enkel orna ment. De hals is glad rond uitgesneden. De „schoteltjes"-halzen van verleden jaar, die zoo gruwelijk lastig waren in een mantel, zien wij dit jaar heel niet meer. Ook de rage voor Toet- ankhamen-motieven is wat geluwd. Die teeko- ning komt alleen nog voor op vestjes of jum pers in een mantelpok. Dat zijn dan ook ge woonlijk afdragertjes van verleden jaar. Wanneer u in een kistje nog mooie oude kan ten heeft, kunt u die nu wel eens te voorschijn halen er zijn teekenen, die voorspellen, dat zij in eere worden hersteld. School- en Kerknieuws. KATHOLIEKE UNIVERSITEIT. De eerste promotic. Woensdag promoveerde aan de R.K. Universiteit te Nijmegen lot doctor in de letteren en wijs begeerte, de heer Rein van de Velde, geb. te Sappemeer, op proefschrift„Thcssalisch Diu- lex Geographic". Dit is de eerste promotie aan de R.-K. Uni versiteit VRIJHEID VAN HANDELEN BIJ HET M. O. EN HET VOORBER. H. O. Het ministerieel schrijven aan den Onderwijsraad. Dezer dagen publiceerden we uitvoerig een rapport, dat de Onderwijsraad aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uit bracht omtrent de vraag of het niet mogelijk zou zijn wat meer vrijheid voor de gemeente en schoolbesturen te brengen in de bestaande voorschriften voor het gymnasiaal en middel baar onderwijs. Naar de M.s.b. verneemt, is dit rapport een gevolg van de uitnoodiging, welke dc Minister het vorig jaar aan dien Raad deed toekomen om hem omtrent dit vraagstuk voor te lichten. Vol ledigheidshalve volgt hier thans ook het Minis terieel schrijven van 22 Mei 1923, hetwelk die uitnoodiging bevatte. „Het trekt mijn aandacht, dat in den laatsten tijd in vergaderingen en in de pers er telkens over wordt geklaagd, dat door de wettelijke voorsohriften, in de laatste jaren tot stand ge bracht, en door de toepassing, welke aan die voorschriften gegeven wordt, de vrijheid van handelen op het gebied van het Voorbereidend Hooger- en Middelbaar Onderwijs en eveneens bij het Nijverheids- en Handelsonderwijs in toe nemende mate en meer dan bepaald noodig is, beperkt wordt. Ook vonden die klachten al een en andermaal in de vergadering van beide Ka mers der Staten-Generool weerklank. Ook al neem ik in aanmerking, dat in derge lijke klachten soms overdrijving kon schuilen en dat zij wél eens van een verkeerde voorstelling der zaak uitgaan, zoo zou ik toch gaarne nage gaan willen zien, of niet in bepaalde gevallen meer vrijheid zou kunnen worden verleend, dan de thans vigeerende voorschriften toelaten. Blijkt dit inderdaad hier of daar mogelijk, dan zou ik natuurlijk gaarne aan dien wensch nGar meer vrijheid tegemoet willen komen. Eenige concrete gevallen met betrekking tot het voorbereidend hooger- en middelbaar onder wijs die ten dezen naar het mij aanvankelijk voorkomt, althans overweging verdienen, mo gen hieronder volgen 1. Kan aan de gemeentelijke en bijzondere scholen worden toegestaan hoogere eventueel lagere wedden toe te kennen, dan het perso* neel aan Rijks hoogere burgerscholen, citerxs paribus, geniet, indien de meerdere kosten ko men ten laste van de school- en gemeentebe sturen 2. Kan aan de gemeente- en schoolbesturen worden toegestaan zelve regelen te treffen voor dc klassensplitsing van gesubsidieerde bijzon dere gymnasia en hoogere burgerscholen, indien de kosten dier regeling, voor zooveel zij boven die van de Rijksregeling uitgaan, ten laste ko men van bedoelde besturen? (Vgl. art. 8bis, 2e lid, en art. 168 quinquies, tweede lid der Hooger Onderwijswet, zoomede art. 36bis, tweede lid, en art. 45ter, veertiende lid, der Middelbaar Onderwijswet). 3. Kunnen de voorwaarden van toelating tot de hoogere burgerscholen zoodanig- worden her zien, dot ook dienaangaande grootere vrijheid wordt verkregen? 4. Kan aan de besturen van gesubsidieerde bijzondere gymnasia en hoogere burgerscholen meer vrijheid worden gelaten met betrekking tot de inrichting van het leerplan (den les rooster)? 5. Kunnen bescheiden, waarvan de inzending thans is voorgeschreven, met name wat betreft de controle op de uitgaven van de besturen der bijzondere gymnasia en hoogere burgerscholen, wellicht ten deele vervallen Opgemerkt zij, dat deze vraag, voor zooveel het personeel betreft, wellicht samenhangt met punt I. Het zal mij aangenaam zijn dienaangaande en omtrent eventueele andere punten, met betrek king waartoe grootere vrijheid wordt wensche- lijk geacht, kan het zijn spoedig een ge meenschappelijk rapport te ontvangen." 435' STAATSLOTERIJ. .Vijfde Klaêsb. Achtste i.ijst- Trekking van 30 Mei. 1000 No. 2206, 104 4 u, 21616. 4I1U No. 671, 2994, 6079, 11737. 20U No. 7667, 18357, 19549 100 No. 695, 2142, 713S, 7217. 9651, 10481, 10555, 12589, 13901, 14970, 15143, 20013, 21411. BlUJZEN VAN 70. 264 2810 6074 9109 12056 15661 18674 20722 310 2853 6109 9261 12749 15735 18692 20763 311 3103 6121 928.1 12343 15766 18787 20776 373 3348 6164 9462 12952 15815 18845 20935 553 33S0 6207 9637 13133 15S20 18912 21005 5S0 3664 6251 10006 13271 15342 19027 21051 5SS 3705 6303 10148 13456 16140 19093 21067 659 3758 6328 10506 13484 16324 19168 21160 805 3817 6650 10622 13706 16-139 19171 21234 922 3821 6665 10639 13781 16782 19189 21285 948 3S41 6697 10757 13786 16S22 19218 21291 977 8926 6792 10788 13793 16877 19306 21293 1119 1049 6835 10910 13867 16921 19470 21303 3164 4100 7069 11165 13920 17000 19187 21322 1219 4113 7128 11223 1392-1 17028 19608 21370 1315 4125 7130 11248 '3991 17119 19805 21434 1373 4222 713.3 11330 '1186 17151 19883 21167 1427 4478 7243 11359 11224 17522 19939 21580 1586 4512 7289 11508 '4240 17529 20021 21638 176-1 4660 739.3 11548 1450 17797 20282 21666 177.3 4927 7554 11628 4457 17804 20312 21672 1781 4971 7591 116-42 1730 17922 20414 21901 1792 501.3 7842 11712. 14919 17931 20441 21904 1897 5097 8094 11823 15064 17959 20191 21996 2054 5407 8174 11842 15076 1 7974 20494 '22414 2078 5420 8427 11847 15131 18042 20501 22618 2190 5636 8452 11851 15275 18166 20505 22735 2212 5720 8611 11920 15309 18256 20534 22961 2708 6028 8713 11983 15433 18485 20593 22984 2770 6073 8783 12012 15442 NIETEN. 19 2823 6206 9368 12551 15226 17830 20510 2G 2337 6221 9458 12579 15286 17841 20522 32 2865 62G5 9491 12660 15.337 17883 20523 50 2938 6267 9523 12672 15.397 18909 20533 73 2952 6296 9512 12682 1-5396 18068 205S8 83 2990 6371 9667 12742 15412 18080 20608 103 3109 6395 9577 127.55 15486 18095 20673 114 3116 6406 9.559 12790 15490 1S110 20675 161 3187 6-133 9635 12860 15493 18113 20689 185 .3194 6134 9651 12884 15517 18125 20728 234 3209 6438 9666 12919 15518 18193 20750 212 3232 6460 9683 12929 15555 18216 20759 248 .3314 6494 9739 12936 15582 182-14 20794 258 .3326 6558 9750 13040 15635 18260 20805 268 3-137 6561 9764 13098 15676 18261 20816 272 3403 6670 9772 1 312,5 15792 18263 20831 .328 3430 668-4 9775 13156 15809 18290 20845 368 3433 6705 9936 13175 15813 18329 20875 394 34.52 6709 9910 13208 1-5816 13347 '20876 491 3472 674-1 9925 13242 15839 18422 20912 624 3490 6801 9986 1-3282 15844 18441 20976 538 3496 GSC2 10050 13284 16858 13446 20984 692 3521 6871 10126 13335 15882 18-190 209S6 715 3.528 6875 1018S 13345 15890 1849 21016 732 3553 6997 10261 13367 15931 ISr 21080 741 3572 7007 10358 13380 15988 1? 21102 77.5 3581 7036 10377 13414 16015 lc 21114 960 3.586 71-51 10388 13-120 160-55 1 21146 1091 37-17 7170 10410 13429 16186 1 21162 1097 3783 7174 1 8474 1.3444 16188 1S<:03 21165 1133 3815 7179 10575 13501 16189 18713 21202 1134 3820 7244 10741 13523 16212 1871-1 21238 1152 3824 7275 10856 13570 16230 18732 21249 1204 3854 72f\i 10876 13599 16247 18783 21265 1291 4003 7333 10885 13722 16280 1884.3 21300 1294 4039 7435 10397 13755 16300 18S90 21326 1295 4200 7510 10906 13820 16516 1S900 21344 1309 -1279 7527 1091S 13928 16322 18944 21.346 1319 4330 7621 10929 13831 1G327 18957 21491 1358 4333 7711 10954 13332 1637S 19001 21503 1414 4360 772G 10955 13844 16393 19004 21526 1413 4445 7756 10969 13847 16395 19010 21563 1545 4457 7766 10987 13377 16430 19016 21613 1582 4459 7823 10988 14016 16143 19037 21-45 1677 4592 7834 11000 14047 16500 19038 21768 1737 4647 7843 11031 14073 16534 19050 21784 1733 4G74 7874 11036 14075 16558 190S7 21809 1783 4630 7895 11096 1407S 16570 19103 21813 1796 4695 7933 11192 14108 16595 19105 21939 1798 4733 7967 11225 14160 16657 19106 21861 1816 4755 8027 11317 14183 1G672 19128 21898 1856 4757 8051 11319 14206 16677 19145 21914 1907 476» 8062 11382 14212 16735 19236 21922 1915 4815 8092 11407 14233 16780 19311 21950 1962 4819 8099 11410 14267 16792 19362 21977 2029 4922 8167 11445 14317 16796 19369 22078 2030 4887 8213 11495 11113 16879 19380 22084 2050 4911 8302 11520 14420 16904 19399 22105 2063 4936 8308 11592 14472 16968 19426 22116 2116 4949 8350 11602 14479 17037 19439 '22141 2157 4960 8370 110O6 14517 17164 19440 22142 2167 4987 8414 11614 14538 17166 19539 22113 2211 5016 8418 11620 14519 17202 19564 22156 2219 5023 8421 11653 11625 17204 19572 22216 2245 5038 8521 11663 14634 17207 19576 22250 2279 5229 8523 11810 14696 17221 19597 22312 2309 5211 853-4 11812 11752 17231 19700 22428 2324 5259 8591 11814 14757 17303 19718 22465 2343 5512 8626 11839 14770 17312 19729 22550 2363 5342 8684 11922 14795 17359 19734 22678 '2413 5409 S735 11964 14843 17373 19767 22687 24-58 5479 8748 11965 14897 17396 19814 22734 2471 553-1 8791 11992 14927 1739S 19820 22823 2507 5579 6863 12015 14933 17399 19859 22836 2517 5608 8885 12031 14937 17479 19977 22840 2567 5635 8912 12044 14938 17515 19998 22850 2585 5647 8945 12075 14945 17553 2C0-17 22863 2601 5730 8959 12100 14988 17580 20111 22877 2621 5743 8999 12104 15CO0 17C06 20114 22895 2632 5747 909-5 12139 1.5004 17C11 20124 22903 2640 5816 9153 12151 15013 1764.5 2015S 22936 2655 6862 9177 1222-1 15016 17691 '20163 22942 2672 5914 9194 122-50 15094 17706 20181 22958 2697 5939 9218 12290 15109 17768 20271 22964 2699 5962 928S 1233S 15117 17781 20387 22971 2771 6014 9330 17382 15169 17786 20408 22991 2821 6130 In de vorige lijet stond16012, m. o, 16010,-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 10