SPORTNIEUWS STADSNIEUWS. HERZIENING ART. 14 LEENINGWET 1919. Een ingediend wetsontwerp. Ingediend is een ontwerp van wet tot herzie ning van artikel 14 der Leeningwet 1919. In de 5 Staotsleening 1919, gesloten inge volge de wet van 50 Jan. 1920, zijn aldus dc memorie van toelichting schulden geconspli- deerd zoowel wegens tekorten op den buiten gewonen als op den crisisdienst. De uitgaven wegens rente, aflossing en kosten dezer leening behooren derhalve tusschen het zevende hoofdstuk A der Staatsbegrooting en het Leeningsfonds 1914 te worden verdeeld. Deze verdeeling is geregeld bij dc wet van 5 Juli 1920 strekkende o. m. tot wijziging van dc Leeningswet 1919, bij dc toepassing van welke regeling zich echter een bezwaar heeft voorge daan. Het gedeelte der lecning, dot strekt ter con solideering van buitengewone uitgaven van den staatsdienst bedraagt 20,000,000; derhalve behoort hoofdstuk VII A ook slechts met de rente, de aflossing en de kosten voor dit be drag belast te worden. De bedoeling van art. 3 der wet van 3 Juli 1920 om dit in de Leeningwet 1919 tot uit drukking te brengen is echter niet tot haar recht gekomen, omdat dit artikel in plaats van ter zake van deze uitgaven en kosten een vast staand aandeel ten laste van hoofdstuk VII A te brengen, bedoeld aandeel heeft uitgedrukt in een verhouding tot de totale uitgaven en kosten. Het gevolg hiervan is, dat nu de betaling van aanslagen in de vcrdedigingsbelostingen I b en II door middel van schuldbekentenissen dezer lee ning hetgeen art. 16 der Leeningwet 1919 toelaat tot een belangrijk hooger bedrag plaats heeft dan met het wettelijk amortisatie percentage zou overeenkomen, hoofdstuk Vn A ook met een evenredig aandeel van dit meer dere belast zou moeten worden, hetgeen nimmer in de bedoeling heeft gelegen en ook niet juist zou zijn, daar de verdedigingsbelastingen I b en II ten bate van het Leeningsfonds komen en de betaling van deze belasting in obligaties in plaats van in geld, een aangelegenheid is, welke uitsluitend dit fonds betreft. Hoofdstuk VII A heeft alleen te maken met de wettelijke amorti satie van het aandeel van 200,000,000. Daartoe wordt in het onderhavige ontwerp een nadere wijziging van de redactie van art. 14 der Leeningwet 1919 voorgesteld, terwijl tevens be paald wordt, dat deze wijziging wordt geacht in werking te zijn getreden tegelijk met de wet van 5 Juli 1920, aangezien bij deze wet d^ bepaling nopens de verdeeling dezer uitgaven in de Lee ningwet 1919 is opgenomen. ROODE KRUIS Organisatie Int. Roodc Kruis. De studiecommissie voor oe organisatie van het Internationale Roode Kruis, die in het Vre despaleis te 's Gravcnhage von 4 tot 6 dezer heeft vergaderd, is thans uiteengegaan. Het resultaat van de bijeenkomst was de voor- loopige aanneming met algemeene stemmen van een ontwerp-statuut voor de voorgenomen nieu we vereeniging van Roode Kruisvereenigingen. Dit ontwerp zal, na zoo noodig zorgvuldig te zijn herzien, door het Bureau op den grondslag van opmerkingen binnen de eerstkomende we ken door leden van het comité in te zenden, worden voorgelegd aan de nationale vi reenigin- gen en ten slotte aan een internationale Roode Kruis-conferentie, die de definitieve beslissing heeft te nemen. Naar wordt vernomen, wordt in bevoegde Roode Kruis-kringen de meening gehuldigd dat het thans voorloopig aangenomen ontwerp even tueel de goedkeuring zal vinden van de natio nale vereenigingen en van de conferentie, zoodot de kwestie van de organisatie van het interna tionale Roode Kruis definitief zal worden op gelegd. Zoo zal dus wederom in den Haag de grond slag zijn gelegd voor een nieuw belangrijk werk op internationaal gebied. Prijsvraag aonplukbiljet. Het Hoofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis schrijft een prijsvraag uit voor een aan plakbiljet ten dienste van de collecte, te hou den in de week van 27 September tot 4 Octo ber, onder de navolgende voorwaarden: 1. Het biljet moet op pakkende wijze de aan dacht vestigen op de humanitaire idee, die het Roode Kruis voorstaat. Daarbij zal in het oog dienen te worden ge houden, dat het vredeswerk van het Roode Kruis, (Ziekenhuiswezen, hygiënische propagan da enz.) von het meeste belang is geworden. Het embleem, het Roode Kruis zelf, zal uiter aard niet mogen ontbreken, terwijl op het aan plakbiljet duidelijk leesbaar zal moeten voor komen: Steunt het vredeswerk van het Nedcr- landsche Roode Kruis. Collecte tusschen 27 September en 4 October. 2. De ontwerpen moeten een grootte heb ben vun 75 X 100 c.M., stuonde genomen, en in steendruk kunnen worden uitgevoerd. Het aan tal kleuren mag niet meer dan 4 bedragen. De bekroond© ontwerper zal zijn ontwerp zelf op steen moeten brengen. Hij geniet daarvoor een honorarium van 150. 3. Er worden uitgeloofd: een eerste prijs van 500, oen tweede prijs van 200, een derde prijs van 100. De jury voor deze prijsvraag bestaat uit de heeren: S. Jessurun de Mesquita, Amsterdam; W. A. van Konijnenburg, den Haag, prof. R N. Roland Holst, Zundert (N.-Br.) DE GESTAAKTE BETAL1NK BIJ „HOT WITTE KRUIS". De hoofdvertegenwoordigers contra de directie. Naar aanleiding van het niet meer uitbetalen \an gewonnen prijzen en premiën door de di rectie van de N. V. Obligatiemaatschappij „Het Witte Kruis", gevestigd te 's Gravenhage, kan nog worden vermeld de volgende uiteenzetting, aan het Haagsche Correspondentiebureau gege ven in het kantoor van de moatschappij op het Anna Paulownaplein door den houder van het bijkantoor to Amsterdam, den heer Schuijer, in tegenwoordigheid van vijftien Amsterdamsche hoofdvertegenwoordigers cn van den adjunct- directeur der moatschappij. De heer Schuijer begon met te herinneren aan de vervolging van de beide directeuren der maat schappij, de heeren A. Beek en A. C. M. Besse- ling, door den ambtenaar van het O. M. bij het Haagsche kantongerecht. Wegens overtreding der Loterij wet eischte deze ambtenaar op 1 Mei tegen de beide direc teuren 14 dagen hechtenis, waarna op 14 Mei de kantonrechter ieder van hen veroordeelde tot 3600 boete subs. 3 weken hechtenis. Deze boete is door hen betoold cn van hooger beroep werd afgezien. Op 28 Mei d. a. v. werd het bijkantoor te Amsterdam opgebeld door den directeur Besse- ling, die den heer Schuijer verzocht nog dien dag te 2 uur met 2 hoofdvertegenwoordigers naar Den Haag te komen. Nadat de heer Schuijer had aangedrongen om de reden voor zoo'n spoedconferentie op te geven, kreeg hij ten antwoord, dat de maatschappij op staonden voet zou ontbinden en de betalingen moest staken. Inmiddels was ook door de directie de vol gende circulaire, gedagteekend 28 Mei, aan de vertegenwoordigers gezonden: I Met het oog op het tegen ons uitgesproken1 rechterlijk vonnis, dat heden van kracht ge worden is, kunnen wij ons tegenwoordig bedrijf niet voortzetten en zijn verplicht daarmede met ingang van heden op te houden, om zoodia mogelijk over te gaan tot een wettig, geoor loofd stelsel. U gelieve dus verder geen prijzen of eigen gelden meer uit te betalen, zullende met houders van op heden nog niet uitgelote vijfde-klasse-coupons een regeling in verband met bovenbedoeld stelsel worden getroffen. Voor zooverre reeds de termijnstrooken voor de 436ste Staatsloterij door u mochten zijn ontvangen, wordt u verzocht deze ommegaand te retourneeren, daar van doorgaan hiermede, in verband met de getroffen justitiecle maat regelen, geen sprake kan zijn." Als bijkantoorhouder had de heer Schuijer op naam van Het Witte Kruis nog een bedrag van ongeveer 87,000 bij de Incassobank staan. Op grond evenwel van het staken der be talingen achtte hij zich verplicht dit geld ten behoeve van het publiek te redden. De heer Schuijer heeft het bedrag dan ook bij de In cassobank geïnd en het via de hoofdvertegen woordigers aan het publiek doen toekomen. Dat dit juist gezien was, bleek, toen hij een half uur later door dc Incasso-Bank werd opge beld, die hom mededeelde, eon brief te hebben ontvangen, volgens welken alleen betalingen mochten geschieden op naam van dc heeren Beek en Besseling. Naar aanleiding van deze geschiedenis werd op Vrijdag 30 Mei in Den Haag een conferentie gehouden tusschen alle hoofdvertegenwoordigers uit Amsterdam en dc heeren directeuren. Na aandrang van de hoofdvertegenwoordigers werd toen door de directie besloten, dat zij toch weer aan haar verplichtingen ten opzichte van hot publiek zouden voldoen. Op grond van dit besluit zijn de hoofdver tegenwoordigers dan ook aan het uitbetalen ge bleven, en door verschillende hunner worden groote bedragen aan prijzen en premiën uit hun privé-kas betaald, met het gevolg dat zij zelf de dype werden. Zoo was bijv. door het kantoor Deen en Schaap in totaal ongeveer 15.900 uit eigen geld aan het publiek betaald. Deze uitbetalingen uit eigen kas dooi de hoofdvertegenwoordigers geschiedde natuurlijk, omdat zij dochten, dot door het besluit vun do directie op de conferentie van 30 Mei de zaak geregeld was. Zij bleven dit denken, totdat op Dinsdag TO Juni het volgende telegram werd ontvangen door den heer Schuijer: „Hang, 10 Juni. Wij drogen u op uw hoofd vertegenwoordigers te Amsterdam mede te doelen, dat wij vanaf heden geen pri|zen of pre miën en eigen gelden meer uitbetalen. Met de houders van tot 5 Juni j.l. nog niet uitgelote 5e klasse coupons zal een alleszins billijke rege ling worden getroffen, welke ook geldt voor hen, die met een niet mochten uitkomen. Voorts verzoeken wij u een vergadering van Amster damsche hoofdagenten bijeen te roepon tegen Dinsdag 17 Juni, des namiddags 2.30 uur op het hoofdkantoor. Directie Witte Kruis, Beek Besseling." Naar aanleiding van dit telegram zijn de hoofdvertegenwoordigers nog dcnzelfden dag naar Den Haag gegaan, waar zij den geheelen dag hebben gezocht naar de directie, doch het is hun niet mogen gelukken deze te vinden. Ten einde rood en om het geld voor het pu bliek te redden, hebben de hoofdvertegenwoor digers zich toen gewend tot mr. Westerouen van Meeteren, die hen in verbinding stelde met den officier van justitie, mr. Enger. Deze verwees hen weer nanr commissaris Aaltszop het Alexanderveld. Volgens mcdedeeling van de hoofdvertegen woordigers is het aan de recherche na lang zoe ken eindelijk gelukt, de beide leden der directie Woensdagmorgen aan te treffen, waarna zij een onderhoud hadden met de politie. De heer Schuijer zette daarna uiteen, dat de directie uit Amsterdam in de verschillende tus- schehklassen plus enkele betalingen uit de pro vincie in totaal heeft ontvangen 515.550.15. Daartegenover staat, dat de directie voor het uit betalen van prijzen heeft geretourneerd een be drag van 115.000, zoodot er alleen uit Am sterdam nog een saldo bij de directie moet zijn van 200.550,15. Het juiste saldo van dc provincie was den vertegenwoordigers niet bekend, doch zij ver moedden, dat dit ongeveer een ton zal bedragen. Naar de heer Schuijer voorts mededeelde, zouden de beide directeuren op aandrang der politie gisteren hebben beloofd, dat zij het geld dus 200.550,15 a.s. Vrijdag bij een bank zouden deponeeren. De naam van de Bank zou alleen aan de poli tie worden bekend gemaakt, waarna ieder, die vermeent recht te hebben op uitbetaling, een civiel proces tegen de directie zou kunnen be ginnen. Aangezien het publiek de hoofdvertegenwoor digers als verantwoordelijk beschouwt voor de genoemde handelingen der directie, verzochten de aanwezige heeren nog mede te deelen, dat door hen alle pogingen in het werk zijn gesteld, teneinde de directie te bewegen tot uitbetaling der gelden ten behoeve van het publiek. Dit is hun evenwel niet mogen gelukken. Ten slotte deelden zij mede: dat de directie aan den heer Schuijer en verschillende hoofd vertegenwoordigers heeft verklaard, dat zij de gelden, welke zij nog van het publiek in kas had, wilde gebruiken als stamkapitaal voor een nieuw bedrijf. HET VROUWELIJK PERSONEEL NED. SPOORWEGEN. Ontslag bij huwelijk. Naar wij vernemen zal de directie der Ned. Spoorwegen inzake het ontslag van gehuwde ambtenaressen aan de organisaties voorstellen hieromtrent een nieuw artikel in het reglement dienstvoorwoarden op te nemen, waardoor be roep op het scheidsgerecht komt te vervallen en de te geven uitkeering te bepalen op voor elk jaar dienst één maand salaris met een maximum van TO maanden. Voorts wil de directie een bepaling invoeren dat vrouwelijk personeel, indien het in het hu welijk treedt, ontslagen wordt. HET TEXTIEL-CONFL1CT. Toename von het aantal werkwil ligen. De fabriek „Nieuw Engeland" der firma van Hoek en Co. te Enschede is Maandagmorgen weer in werking gesteld. Alle fabrieken der firma, behalve de spinne rij Noorderhagen en de „kleine weverij", zijn thans weer in bedrijf. Maandagmorgen bedroeg dc toename van het aantal werkende textiel-arbeiders, onder welke ook degenen von Nieuw Engeland, circa 160. SCHULDMISDRIJF. Door ccn motorrijder. Dinsdag heeft voor het hof te Amsterdam te rechtgestaan de motorfietsrijdcr L. I. T. C., die door de vierde Kamer der rechtbank te Amster dam tot 3 maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld, wegens het veroorzaken van dood door schuld. Beklaagde reed in den avond van 3 Juli 1923 in de Ferdinand Bolstraat met een vaart van ongeveer 35 K.M. per uur maakte plotseling een scherpe bocht en reed daarna het trottoir van de Albrecht Cuypstraot op met het noodlottige gevolg, dat hij tegen een oude vrouw aanreed, die zoo ernstig gewond werd, dot zij spoedig na het ongeluk overleed. Beklaagde had zich er op beroepen, dot hij moest uitwijken voor een hond, tengevolge waar van hij het stuur kwijt raakte, kwam te vallen en zelf zeer ernstige verwondingen kreeg. Deze lezing werd door een paar getuigen bevestigd. Volgens een rechercheur reed bckl. zoo woest, dat hij bleef stilstaan om te zien wat de afloop zou wezen. De advocaat-generaal eischte 2 maanden ge vangenisstraf. Mr. J. de Vrieze pleitte vrijspraak, subsidiair een voorwaardelijke straf. AUTO- EN MOTORONGELUKKEN. Auto over den kop. Toen gistermorgen de familie H. zich per auto uit Bergeyk naar 's Hertogenbosch wilde begeven, sprong juist in den bocht in het na burig Dommelen tegenover de brouwerij Snic- ders een bond van den wagen, met het gevolg, dot deze ondersteboven van den weg werd of- geslingerd. De inzittenden werden alleen meer of minder ernstig gewond. Een auto uit Volkenswoord brncht hen weer naar Bergeyk terug. Motor met zijspan van den dijk. De slager J. M. te Rotterdam begaf zich gis teravond met zijn motor met zijspanwagen naar familie te Schiedam. In den zijspanwagen zat zijn vrouw en op de duo zijn broer. Op den Rotterdnmschen Dijk tusschen Rot terdam en Schiedam moest hij uitwijken voor een wielrijder, doch door de gladheid der straat slipte de motor en reed M. met vrij groote vaart naur den kant van den dijk en stortte ongeveer acht meter naar beneden. Wonder boven wonder kwamen M. en zijn broei er zonder letsel af, terwijl de vrouw slechts lichte ontvellingen opljep. Ook de motor bekwam geringe schade. Meisje overreden cn gedood. De 11-jarige S. K. liep gistermiddag na schooltijd met haar broertje en vriendinnetje achter een wagen, die op den Goudschen Sin gel te Rotterdam reed. Plots kwamen de kin deren achter den wagen vandoan, juist toen van den anderen kant een vrachtauto naderde. De chauffeur van deze auto probeerde een aan rijding te voorkomen, doch ziin pogingen wa ren tevergeefsch. Het 11-jarige meisje K. werd gegrepen door een der spatborden, tegen den grond geworpen en kreeg een der voorwielen over den hals, zoo dat het hoofd van de romp werd gescheiden. ERNSTIG ONGELUK OP EEN STOOMTRAWLER. Oen doodc. Op den stoomtrawler IJM 192 „Pelikaan" van de Scheepsexploitatfe Maatschappij „Mo- rezaten" te IJmuiden is Dinsdagmiddag, ter wijl het schip zich op de visscherij bevond, een ernstig ongeluk gebeurd, doordat de flens uit het peilglas is gesprongen. Dc stoker Karei Maas uit Scheveningen, die zich in dc machinekamer stond te wasschen, werd door de uitstroomende stoommassa over spoten en trachtte zich nog te redden door dc trap van dc machinekamer op te vluchten. Vermoedelijk is hij met zijne klecrcn aan d\? trap blijven hangen, want men heeft hem later in die positie teruggevonden, terwijl de le vensgeesten reeds wsfren geweken. De opvn- varenden, die getracht hebben hem te redden werden allen min of meer door den stoom ver wond. Dc kok, die werkzaam was in de kom buis boven de machinekamer geraakte door den stoom bewusteloos, doch kon nog uit zijne netelige positie worden g\:red. De stoomtrawler dreef hulpeloos rond cn werd in dien toestand opgemerkt door den stoomtrauT r IJM. 99 „Johanna Elisabeth", van de Vereenigde Exploitatie Maatschappij. Omdat men geen stoom meer had, konden de netten niet meer worden ingehaald en heeft men deze dus gekapt. Met do vlag halfstok kwamen de schepen Woensdagavond te IJmuiden binnen, alwaar direct een geneeskundig onderzoek werd in gesteld en de politie het lijk van den veron gelukte voor eene nad-ere schouwing in be slag nam. BRAND IN EEN PAKHUIS TE ROTTERDAM. Door onweer veroorzaakt. Een ernstig gewonde. Gisteravond even over half zes woedde bo ven Rotterdam een vrij ernstig onweer. Op dat oogenblik sloeg de bliksem in een pakhuis van den grossier in borstelwaren, den heet L. van T. in de Jeruzalemstraat. Dc bliksem, die aan den voorkant binnen kwam verliet aan de ach terzijde het magazijn, baapde zich een weg door een daarachter gelegen draaierij éh ver liet deze weer aan den voorkant om tenslotte een straatlantaren in de Bethlehemstraat te vernielen. In het pakhuis van Van T. was in- tusschen brand ontstaan in de groote hoeveel heid borstels en boenders die aan een plafond hingen. Even later stortte de brandende massa naar beneden cn in minder dan geen tijd stond de geheele ruimte in lichte laaie. De vlammen vonden in de massa brandbare stoffen gretig voedsel. In een kantoortje achter in het pakhuis be vond zich, toen do brand uitbrak de 30-juiige reiziger L. B. uit Pernis, die bij genoemde fir ma in dienst is. Deze zag zich opgesloten cn wilde vluchten. Dit kon echter niet anders dan door het vuur heen. In zijn angst vloog de man door de vlummen tengevolge waarvan hij zelf in brand geraakte. Op straat g\?komcn wis ten buren de vlammen tc doovcn. Een inmid dels aangekomen dokter constateerde dat B. ernstige brandwonden over beencn en onder lichaam had gekregen en achtte opnemen in een ziekenhuis noodzakelijk. De brandweer, die met drie stralen op de waterleiding het vuur had aangetast was den brand na ruim een half uur meester. Het bleek toen dat de inventaris grootendecls was verloren gegaan cn het ma gazijn ernstig beschadigd was. School- en Kerknieuws. DE NEGENDE NED. HERV. KERK TE 's-GRAVENHAGE. Prinses Juliana zal den eersten steen leggen. De „Stand" verneemt, dot de Koningin in be ginsel toestemming heeft gegeven, dat Prinses Juliana van de naar haor genoemde te 's-Gra- venhage te bouwen negende Ned. Herv. Kerk den eersten steen leggen zal. Voetbal BELGIE—ZWEDEN. De Belgen winnen mol j0. Dinsdagavond werd in het Stade Duder te Brussel de voetbalwedstrijd BelgiëZweden ge speeld, welke ontmoeting was bedoeld als een revanche-wedstrijd voor de 1—8 nederlaag, door het Belgische team in het Olympische voetballournooi tegen Zweden geleden. Bij de rust leidden de Belgen reeds met 3—0. In de tweede helft scoorden zij nog tweemaal, zoodot zij ten slotte met 5—0 wonnen. Het Zwcedsche team vertoonde een technisch wel goed spel, doch de spelers schenen zeer ver moeid te zijn. Het Zwedsche elftal was als volgt samenge steld Lindbcrg (d.); Alfredsson en Hirsch (ach ter) Sindkvist, Carison en Holmberg (iti.); Lindbcrg, Rydell, Kaufeldt, Keiler en Koek (v.) De Belgen verschenen met De Bie (d.); Swar- tebroeckx en Verbeek (a.); Pelsmocker, Fie- rens en Hanse (m.); Vnn Hegge, Gillis, Dspac, Grymmonprez cn Hcndrickx (v.). Tel. POLOWEDSTRUDEN. Op a„s. Zondag. Als het weer wat meewerkt zal Zondag het poloseizoen alhier worden geopend met eenige polowedstrijden in de zweminrichting. Het eerste zevental van A. Z. P. C. zal spelen tegen Dolfijn II uit Amsterdam. A. Z. P. C. II komt uit tegen Ncrcus I uit Zaandijk, terwijl het derde zevental speelt te gen U. Z. C. III uil Utrecht. Bovendien vermeldt het programma nog 50 M. borstzwemmen voor adspiranten. VIJFKAMP VOOR ONDEROFFICIEREN. Gisteren aangevangen. v. S. Gisteren heeft de jaarlijksche vijfkamp voor onderofficieren van land- en zeemacht een aanvang genomen. Liet het weer zich in de ochtenduren bij het schieten op de Leusder- hei aanvankelijk minder gimstig aanzien zoo nu en dan daalde een flinke stortbui uit de grauwe lucht neder 's middags bij het zwem men achter de cavalerie-kazerne was het beter, hoewel de zon ook toen nog niet dikwijls door de dreigende wolken wilde breken cn een en kele regenbui, zij het ook tegen het einde, de zwem-vreugde een oogenblik kwam verstoren. De belangstelling van de zijde van het pu bliek liet ook dit keer weer veel te wenschcn over. Buiten de deelnemers werden de wedstrijden door bijna niemand bijgewoond. Wat hiervan de oorzaak kan zijn, is ons nooit duidelijk ge weest en zal vermoedelijk nimmer duidelijk wor den. Het feit is er intusschen, dat de vijfkampen zich ten eencnmale niet in de publieke belang stelling mogen verheugen. Hetgeen wel te be treuren is, aangezien men bij dergelijke wed strijden veelal zeer fraaie staaltjes van sport te aanschouwen kon krijgen. Vooral bij het zwem men zagen wij tol van mooie slagen. Zooals gezegd, werd de eerste dag aange vangen met schieten op de Lcusderheide. Het schieten omvatte A. Geweer M 95. Afstand 300 M. Houding nanr keuze, uit de vrije hand. 5 schoten en 2 procfschoten. Gebruikt werd schoolschijf A. De minimum-eischen zijn 32 punten5 schoten binnen kring 5. B. Geweer M. 95. Snelle juistheidsschot. Af stand 100 M. in staande houding, uit de vrije hand, 5 schoten en 2 proefschoten. Geschoten werd op de pop in schoolschijf A. De minimum eischen zijn 15 seconden, 3 treffers in de pop. C. Revolver. Vier series van 5 schoten met 2 proefschoten. Het doel was een schijf, voor stellende een staande man. Hoogte 1.70 M., breedte 0.58 M. Afstand 25 M. Minimum- eischen 14 treffers in 80 seconden. Voor schieten waren de prijswinnaars voor A. Wmr. H. A. Snor (S. V. O. Cav.) B. Sgt. C. Huiszoon (I6e R. I) C. Wmr. H. B. ten Geuzendam (Rijschool), allen van hier. Voor A, B en C werd prijswinnaar Sgt. G. Annevelink (20e R. I.) alhier. Gistermiddag hadden de zwemwedstrijden plaats bij de militaire zweminrichting achter de cavalerie-kazerne. Er werd gezwommen over een afstand van 300 M„ vrije slag, voor welke afstand de minimum-eisch 10 minuten bedroeg. Voor zwemmen waren de prijswinnaars 1. Sgt. Adelboist N. A. W. Bos (Kon. Mari ne) Willemsoord, in 4.58 min. 2. Wmr. H. B. ten Geuzendam (Rijschool) al hier, in 5.29% min. 3. Wmr. J. Pasma (2 R. V. A.), Ede, in 5.36% min. 4. Wmr. H. J. Brons (2 R. V. A.) Ede, i:rÉ 5.55 min. J Vandaag is de geheele dag gevuld met scher men, waarvan wij den uitslag morgen zullen gekend maken. 'S KENNISGEVING. DIENSTPLICHT. Inschrijvingsregister en olpha- betisch register. De Burgemeester von Amersfoort mr.akt bv- kend, dat het inschrijvingsregister voor de lichting 1925 met het daaruit opgemaakt nl- phobetisch register gedurende tien dogen, van heden tot en met 21 Juni a.s., ter ge- meestesecretorie voor een ieder ter inzage ligt. Tegen deze registers kon binnen dien tijd be zwaar worden ingebracht bij ccn mot redenen omkleed verzoekschrift. Dit moet bij den Bur gemeester, ter secretarie dezer gemeente wor den ingediend. Aon den verzoeker wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. De Burge meester zendt het verzoekschrift non den Commissaris der Koningin deze beslist bij een met redenen omkleed besluit. Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zijn. Amersfoort, II Juni 1924. De Burgemeester, v. RANDWUCK DS. J. E. VONKENBERG. 30-Jorigc Evangeliebediening. Gisteren was het 30 jaren geleden, dat onze oud-stadgenoot ds. J. E. Vonkcnberg, de evan geliebediening aanvaardde. Geboren in 1869, diende hij achtereenvol gens dc gemeenten Voorthuizen, Borcndrccht, Zwijndrecht. Op 11 December 1910 aanvaardde ds. Vonkcnberg het directeurschap van den Bond van Jongelingsvercenigingen op Geref. grondslag tc dezer stede, terwijl hij sedert Sep tember 1923 weder als predikant, thons tc Hui zen, werkzaam is. EXAMENS HOOFDAKTE. De examencommissie. De Minister van Onderwijs, Kunsten cn We tenschappen heeft in dc commissie, welke in 1924 lc Utrecht belast is met het afnemen van do examens ter verkrijging van do akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 77b der wet tot regeling von het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (Stnatsblod no. 127) be noemd a. tot lid en voorzitter F. Eringa, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Hilver sum, tc Hilversum b. tot lid cn ondervoorzit ter G. H. Weustink, schoolopziener in dc in spectie Hilversum, te Amsterdam c. tot leden H, Wagenvoort, hoofd eener bijzondere lagere school te UtrechtM. H. Lem, hoofd cener openbare lagere school te Amsterdam; P. J. van Oudheusdcn, Jeeraar aan ccne Rijks hoogerc burgerschool te Amster dam; K. Zeeman, directeur der Rijksnodmaal- lessen tc Hilversum; M. 't Hooft, hoofd eener bijzondere uitgebreid lager onderwijsschool te Driebergen; J. Odink, leoroar aun de Rijks kweekschool voor onderwijzers to Haarlem; J. N. H. Al, directeur cener bijzondere hoogcro burgerschool te Hilversum; J. Legdeur, direc teur eener bijzondere kweekschool voor onder wijzers te Hilversum; C. Krediet, oud-leeraar eener Rijks hoogerc burgerschool te Utrecht; J. van der Spek, directeur eener bijzondere kweekschool voor onderwijzers te Utrecht; G. Westerbeek, leernar aan eene gemeentelijke hoogere burgerschool te Utrecht; d. tot plaatsvervangende leden S. de Vries Jzn., hoofd eener bijzondere lagere school te Amsterdam; A. L. van Hulzen, hoofd eener b;jzonderc lagere school te Utrecht; J. Over toom, hoofd eener bijzondere lagere school te Amsterdam (voormalig Wotergraofsmeor)E. J. van den Eist, lecroar aan eene bijzondere kweekschool voor onderwijzers tc UtrechtM. C den Besten, onderwijzer oan de Rijksnor maallessen te Utrecht; A. H. A. van Riel, leer nar aan eene bijzondere hoogere burgerschool tc Utrecht. Jeugd kerk. A.9. Zondag in de Luthersehe kerk. A s Zondag wordt weer dc maandelijksche Jcugdbeurt gehouden in de Luth. kerk, uitgaan de van den Ned. Herv. Kerkeraad. Als spreker zal optreden ds. Vunderink uit Haarlem, welke vroeger hier als predikant stond. LANDDAG. Van dc Hersteld Apostolische Zcndingsgemcenschap. De Hersteld Apostolische Zendingsgemeen schap znl op 18 Juni a.s. een Landdag houden bij het hotel Oud-Neusden, aanvanc 12 uur 's middags. Onze winkels. Fa. B. C. Overmans. Meer en meer begint het aspect van den Arnhemscheweg tot het Julionaplein te veran deren. Reeds werden enkele woonhuizen omge bouwd tot winkels. Zoo ook nu weer, waar in perceel no. 34, de heer B. C. Ovcrmars, een winkel heeft geopend in comestibles, fijne vleeschwnren en aanverwante artikelen. Men is er in geslaagd den winkel zoo weinig mogelijk storend te doen optreden, door een passenden gevel aan het perceel te bouwen, wHkc mede door de mooie kleuren, aantrekke lijk is. Uitvoerders der werkzaamheden waren de heeren v. Kley als bouwkundigeA. C. Bryer als aannemer. De firma van Zuilen ver zorgde het schilderwerk en de firma Bockcnoo- gen het elcctrische licht. AANBESTEDING. Van dc N. S. Door de Ncderlondschc Spoorwegen is aan besteed bestek no. 1450 (S. S.)het maken van een locomotievenloods met werkplaatsen enz. op het rangeerterrein tc Onnen (bij Groningen). Ingekomen waren 48 inschrijvingen, waaron der van E. de Bruin te Hoogland voor f 181,000. Laagste inschrijver was firma J. P. van Alem en W. A. de Wit, te Utrecht, samen f 163,773. POLITIENIEUWS. NacntverWijr. In het politiebureau is aan tweo personen nachtverblijf verleend. Hoogland Tot pastoor alhier is be noemd de zec-reerw. heer W. J. de Jong, pastoor to Oester-Wieren nabij Leeuwarden. OVERTREDING WARENWET Vervoeren van brood. 'Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een bakker terzake het vervoeren van J^ïood, dal niet tegen stol en vrrü bcdelyt yvc&,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 3