BINNENLAND. VERSPREIDE BERICHTEN. DE MOUNT EVEREST-EXPEDITIE. Twee deelnemers verongelukt. Het Londensche Everest-comité heeft giste- len van kolonel Norton, den leider von de Evcrest-exp-editie, het volgende telegram ont vangen „Pharudzong, 19 Juni, 4.50 n.m. Mollory en Irving zijn bij de jongste poging tot beklim ming van de Everest omgekomen. De overigen zijn in goeden welstand in het hoofdkwartier aangekomen". Verdere bijzonderheden van dit drama wor den nog verwacht. Het Londensche comité heeft terstond aan kolonel Norton een betuiging van deelneming in het verlies van twee dappere kameroden von de leden der Everest-expeditie getelegra feerd. Men vermoedt, volgens het Hbld., dat hun dood is te wijten aan de ongunstige weersge steldheid, waarmede de expeditie reeds bij voortduring te kampen heeft gehad. Immers, in het jongste verslog von kolonel Norton von 26 Mei wordt gemeld, hoe de expeditie ten tweeden male door hevigen sneeuwval von uit het hoofdkamp op weg naar het hoofdkwartier werd teruggedreven. Vermoedelijk is in het begin von deze moond een nieuwe poging ge daan om den top te bereiken en heeft de dra matische gebeurtenis, welke aan twee der beste bergklimmers het leven heeft gekost, omstreeks 6 Juni j.l. plaats gevonden. George Mollory was eon ervaren bergbe klimmer. Hij was lid von de eerste Everest- expeditie en nam in 1922 ook deel aan dc tweede. Toen wist hij de Everest te bereiken tot een hoogte van 26.800 voet, het hoogste punt tot dusver op dien berg bereikt. Irving was een der nieuwe en jongste leden der huidige expeditie en student aan de Hoogeschool van Oxford. Hij heeft gedurende de beide laatste jaren deelgenomen aan de jaorlijksche bootrace. Eerste Kamer. Aon dc begrooting van Curacao knoopt de heer v n n Kol eenige beschouwingen over misstanden vast. De begrooting wordt hierna aangenomen. Bij de begrooting van het departement van Koloniën houdt de heer van Kol een inter pellatie over de rechtmatigheid van het beste den van Indische gelden voor de Nederlondsche marine en dient een molio van afkeuring in. De ze motio wordt door de heeren deMurnlten van Embden bestreden en door den heer Mendels verdedigd. Na redactiewijziging wordt dc motie verwor pen met 228 stemmen. De begrooting van het departement van ko loniën wordt na opmerkingen van den heer van Kol aangenomen met 21—5 stemmen (tegen soc.-dem.). Aan de orde is dc behandeling der Oorlogs- bcgrooting. De heer De M u r a 11 bestrijdt het denk beeld van nationale ontwapening. Hij motiveert de stem van den Vrijheidsbond tegen deze be grooting, als brengende een te groote organi satie. Mevr. Pothuis Smit vraagt de meening von den minister omtrent de gemaakte fouten in de kleedingborakken te Zeist en vraagt meer steun voor mobilisotie slachtoffers. De hceT Idenburg zegt dot de lcgerfoi - matie breeder moest worden opgezet, oangezien in 1914 het onontbeerlijk minimum niet aanwe zig was. De heer Verkouteren bestrijdt mevrouw Pothuis Smit. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 2 uur. Tweed© Kamer. Bij de voortzetting van het debat naasting der spoorwegen Zutphen—Duitschland en Almelo— Duitschlnnd bestrijdt de heer van Voorst tot Voorst het wetsontwerp, dat z. i. onrechtvaar dig is. De minister moet trachten tot een minne lijke schikking te komen door behoorlijke scha deloosstelling. De heer van Braambeek acht naasting na 20 jaar geoorloofd, ook als de exploitatie niets te wenschen overlaat. Hij acht vaststelling van den naastingsprijs onbillijk. De heer Monté Verloren staat in prin cipe aan regeeringszijde, omdat naasting in het algemeen belang is, doch wensebt schadeloos stelling behoorlijk te zien gesteld c-n de Stoten- Generaal daarin te worden gekend. Als do mi nister dat niet toezegt, zal spr. tegenstemmen. De heer Boogaars acht het hoofddoel der noasting invoering van twee lijnen op het hoofd- net en niet ontbinding van een onereus con tract. De minister, aldus spr., krijgt machtiging tot naasting en moet daarna onderhandelen over den prijs. Dc minister gaat occoord met dit stand punt de bedoeling van het contract wos de eigenaren en exploitanten van voordeelen te doen genieten. Na aanneming der ontwerpen zal de minister onderhandelen. Slaagt hij niet, dan moet de rechter den naastingsprijs vaststellen, waarbij het risico der eigenaren grooter is don van den staat. Spr. neemt het amendement- van Voorst tot Voorst over. Bij den aanvang der middagzrtting deelt de voorzitter mede, dat; Juli in de nfdeelingen en in het openbaar en 4 Juli eveneens in het open baar wordt vergaderd. De wetsontwerpen betreffende spoor wegnnas- tingen worden aangenomen z.h.s. Daarna komt het wetsontwerp betreffende onteigening voor den aanleg van den weg 's-GravenhageRotterdam aan de orde. De heer Stulemeijer bepleit *en ander tracé, beter aansluitend bij het verkeer van Rot terdam. De heer Schokking bepleit directe verbe tering van het gedeelte DelftHoornbrug, waar door sneller en goedkooper (t J; millioen min der) een oplossing wordt verkregen. De heer Ter Hall sluit zich daarbij aan. De heer Ter Laan bestrijdt de heeren Stulemeijer en Ter Hall. De'minister bestrijdt eveneens de heeren Stulemeijer en Ter Hall. Het ontwerp wordt aangenomen zonder h. s. Hei Wetsontwerp betreffende ruilverkaveling wordt afgehandeld, komt 1 of 4 Juli in eindstem ming wegens de vele wijzigingen. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot onthouding sm sidie aan H. B. S.- en Gymna sium critiseert dc heer von Wijnbergen de hou ding van den minister, die de scholen hoort te steunen die na 6 October zijn opge richt. Dc sluiting van subsidie hek moet door den Minister in de Kamer worden verricht. De Minister heeft tegen de oprichting van scholen gewaarschuwd toen bleek, dat de ver lenging der stopzetting niet spoedig genoeg wet kon worden, zoodra de financieele toestond thans zwaarst moet wegen. Het wetsontwerp wordt aangenomen. Het Wetsontwerp Bepalingen betreffende ruil verkaveling wordt verder behandeld. De heer Van Sasse van Ysselt licht een amendement toe cm het besluit tot ruilverkaveling te onderwer pen aan dc goedkeuring von Gedep. Stoten. Dit amendement wordt verworpen met 44 tegen 25 stemmen. Berichten. HET ROODE KRUIS. Algcmeene vergadering. (Vervolg.) Na de pauze kwamen de voorgestelde wijzi gingen van de statuten in behandeling. Zij werden na enkele opmerkingen goedgekeurd. Naar aanleiding van vragen uit de vergade ring deelde de heer Dresselhuijs mede, dat de minister van oorlog een regeling zal treffen, dot bij de tronsportcolonnes van het Roode Kruis buitengewoon dienstplichtigen zullen dienst doen. Het hoofdbestuur zal een nadere regeling uitwerken. Bij de rondvraag werd de wenschelijkheid en mogelijkheid opgeworpen om voor de popula riteit van het Roode Kruis de jaarvergadering niet steeds in Den Haag, maar ook eens in andere plaatsen te doen plaats hebben. Nadat een der afgevaardigden den Prins een gelukkige en voorspoedige reis had toege- wenscht, waarmede dc vergadering door harte lijk applaus instemde, heeft Zijne Koninklijke Hoogheid de vergadering gesloten. Door bemiddeling \an het Roode Kruis werd tot dusverre oen bedrag van 38.709.80 aan de Nederlanders in Duitschland, zoowel in nntura als in geld, verstrekt. DEENSCH OORLOGSSCHIP TE AMSTERDAM. Kranslegging op het graf van De Ruyter. Gistermorgen is door de bemanning van het te Amsterdam verblijvende Deensche oorlogs schip „Heimdal" een krans gelegd op het graf van Michiel Adriaanszoon de Ruyter in de Nieuwe Kerk. De commandant van de „Heim dal", kapitein G. Hansen, hield bij deze plech tigheid een korte rede in de Engclschc taal. „loen ons land eens in groote moeilijkheden verkeerde" aldus sprak de Deensche com mandant „heeft Holland de Ruyter uitgezon den, om ons te helpen, hetgeen hij op schitte rende wijze heeft gedaan. We zijn thans hier gekomen, om uw volk te vertellen, dot uw naam nog niet vergeten is. Moge God tot in lengte von dagen uw land en mijn land be hoeden 1" Daarop legde kapitein Hansen de krans, aan welke de Deensche linten bevestigd waren, op het praalgraf van De Ruyter neer. Wethouder J. ter Hoor dankte namens het ge meentebestuur van Amsterdam voor deze be wijzen van vriendschap. B. en W. waardeeren het zeer, dat in Denemarken de naam van De Ruyter zoo hoog wordt gehouden en hij sprak de hoop uit, dat dit bezoek moge bijdragen tot versterking der bonden tusschen beide landen. Ook luitenant-kolonel Groen sprak, bij afwe zigheid van den ondercommandant van de ma rine kolonel Greve, een woord van donk. Van Deensche zijde werd de plechtigheid bij gewoond door de officieren en adelborsten van de „Heimdnl" en den Deenschen consul dr. I. Muller en den kanselier van het Deensche con sulaat de heer Ravn. Behalve wethouder Ter Haar waren voor het gemeentebestuur aonwezig mr. S. van Lier, di recteur van Algemeene Zaken, en de heer J. N. v. d. Poll, havenmeester. Vervolgens wa ren tegenwoordig leden van het kerkbestuur en eenige Nederlondsche officieren. Vóór de kranslegging speelde het orgel het Deensche volkslied en na afloop daarvan het Wilhelmus. Het gemeentebestuur heeft gisteravond in „Mnison Couturier" aan officieren en adel borsten van den Deenschen kruiser „Hjcmdal", die op een oefentocht onze haven heeft aan gedaan, een diner aangeboden. Burgemeester De Vlugt had aan zijn rechter zijde den commandant van de „Hjemdal", kapi tein ter zee Godfred Hansen, die ongeveer twin tig jaar geleden eerste officier van Roald Amundsen wos bij diens ontdekking met de „Gjoa" van de Noordwestelijke doorvaart. Ver der zaten aan dc wethouders Wibaut, Ter Haar en Vos, de waarnemende gemeentesecretaris, de heer Roovcrs, de havenmeester, de heer Van de Poll, de directeur von algemeene zaken, de heer Van Lier. Wijders behoorden tot de genoodigden de Deensche consul te Amsterdam, dr. Moller cn de kanselier van het consulaat, de heer Ravn. De Nederlandsche marine was vertegenwoor digd door den onder-commandant der marine te Amsterdam, kapitein ter zee Greve, den lui- tenont-kolonel der mariniers Groen, den com mandant van de torpedoboot G. 16, luitenant ter zee le klasse Coolhans en den commandant von de „Douwe Aukes", luitenant ter zee le klasse Eikenboom. Dr. Lind, voorzitter der Deensche verecniging, behoorde mede tot de aanzittenden. Bij den aanvang van den maaltijd bracht bur gemeester De Vlugt een dronk uit op den Ko ning en de Koningin van Denemarken, waarbij de muziek het Deensche volkslied aanhief. De Deensche consul, de heer Moller, dronk hierna op Koningin Wilhelmina, terwijl de muziek het „Wilhelmus" inzette. Aon het dessert heeft de burgemeester in het Engelsch een rede gehouden, waarin hij den commandant en de officieren van de „Hjemdal" namens het gemeentebestuur welkom heette. Daarna ging spr. breedvoerig de vriendschappe lijke betrekkingen na die sedert eeuwen tusschen beide landen bestaan hebben en die nog immer voortduren. Spr. eindigde aldus: Moge dit bezoek er toe bijdragen de bonden tusschen Denemarken en Nederland tc versterkenl De rede van den burgemeester, eveneens in het Engelsch beantwoordend, herinnerde com mandant Hansen van de „Hjemdal" aan het leg gen von een krans op het graf van De Ruyter, aenzelfdcn morgen, in de Nieuwe Kerk, waarbij hij deed uitkomen, dat de namen van de Ruyter, Wasseneer van Obdam en Tromp den tockom- stigen zee-officieren in Denemarken ols voor beeld worden voorgehouden. Voorts vertelde hij in zijn tafelrede hoe eens een kleine Nederlond sche tjalk in de Sont, ofschoon zij het recht had voor te gaan, op een groot Engelsch schip had moeten wachten, waarbij de Britschc gezag voerder den schipper van de tjalk toevoegde: De kleine moet voor de groote wijken. Luter, op het douanekantoor, hudden de Nederland sche schipper, een kerel als een boom, en de Britsche gezagvoerder, die klein van stuk wos, elkaar ontmoet. De Nederlondsche schipper had toen den Brit opzij geduwd en hem op zijn beurt toegevoegd: De kleine moet voor den groote wijken. Kapitein ter zee Hansen eindigde met te drin ken op den voorspoed van de stad Amsterdofn. HET CONFLICT IN DE TWENTSCHE TEXTIELNIJVERHEID. De Eendracht geeft de staking op. Men meldt ons uit Enschedé In de gisternomiddüg gehouden ledenvergade ring van de Eendracht, welke door 1500 arbei ders werd bijgewoond en die duurde van half drie tot zes uur, werd in verband met de steeds toenemende hervatting van het werk en de aan melding voor werk door arbeiders van buiten Enschedé en uit de Duitsche grensplaatsen, op voorstel van het hoofdbestuur bij acclamatie be sloten aan dc commissie ad hoe uit de fabrikan ten te berichten, dat voor wat betreft de En- schedesche fabrieken, Maandag a. s.het werk door de stakende leden van de Eendracht zal worden hervat. De landelijke federatie van tex tielarbeiders nam een gelijk besluit. Tc Almelo. Uit Almelo meldt men ons In een gisteravond gehouden vergadering weid besloten met 43 tegen 7 stemmen (23 blanco) a. s. Maandag het werk op dc stoomspinnerij „Twenthe" te hervatten. Vooraf deelde de voorzitter mede, dat hij voortzetting- van den strijd vruchteloos achtte cn voortzetting van den strijd een strijd zou zijn tegen 38 verbonden werkgevers. Nader vernemen wij nog, dat ten opzichte van de werkhervatting in de Textielbedrijven te Gla- nerbrug, Losser en Overdinkel gelijkluidende besluiten zijn genomen. DE ZUID-HOLLANDSCHE CREDIET- VEREENIGING. Het cassatieberoep van den heer Truffino verworpen. De liooge Rood heeft uitspraak gedaan in zake het cassatieberoep van W. J. J. A. Truf fino tegen een arrest van het Haagsche Hof, waarbij met bevestiging van een vonnis der rechtbank te 's Gravenhnge, de heer Truffino werd veroordeeld tot betaling van ruim ƒ1.700.000 aan curatoren in.het faillissement der Zuid-Hollandsche Credietvereeniging, op grond dat de heer Truffino als directeur van deze vennootschap in strijd met de statuten verschillende crcdieten had verleend boven het in de statuten vastgelegde maximum-bedrag van 30,000, tcrwj^JjUhcm voor het verlecncn van die hoogere eremieten geen toestemming was verleend door de algemeene vergadering. Hierbij werd het beroep op telken jare ver leende décharge ongegrond verklaard, omdat van de overschrijdingen niets bleek uit de over gelegde balansen en verslagen. De Hooge Rand verwierp thans het ingestelde cassatieberoep. EEN BELANGRIJKE AANHOUDING. Dc „antiek"-dief gesnapt. Dezer dagen mankten wij melding van oen gToote inbraak, die gepleegd was in een villa aan den Ginnekenweg onder Teteringen cn waarbij voor eenige duizenden guldens aan an tiek werd gestolen. Thans is de wachtmeester der marechaussee Molenbroek, geassisteerd door de recherche te Breda, er in geslaagd een berucht individu acn te houden, die na een langdurig verhoor bekend heeft bovengenoemde inbraak gepleegd te heb ben. Bij een antiquair tc Breda zi|n nagenoeg alle antieke voorwerpen in beslag genomen. Behalve de genoemde, heeft het heerschap neg een inbraak op zijn geweten, terwijl hij tevens de dader moet zijn van talrijke fietsendiefstallen. Een tweetal caféhouders te Gilze-Rijen zijn wegens heling van deze rijwielen eveneens in ar rest gesteld. De dodeT heeft bekend, de inbraken en dief stallen alleen gepleegd te hebben, doch de recherche heeft redenen om aan te nemen dat meerdere personen bij deze diefstallen betrok ken zijn geweest. Hoe het zij, de hoofdman is geknipt, wat reeds een heele geruststelling geeft. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN'. Weer een slachtoffer. Gisteravond is een I8-jarig jongmensch onder Neerpelt bij het oversteken von een onbewaok- ten overweg door den trein gegrepen en ver pletterd Het lijk werd overgebracht naar het zieken huis te Neerpelt. Daar de identiteit van het slachtoffer nog niet is vastgesteld, weet men niet of het een Hollonder of een Belg is. Wel heeft een familie te Valkenswaurd, wier zoon niet is thuisgekomen, zich naar Neerpelt begeven om zekerheid te krijgen. KORTE BERICHTEN. Droevig ongeluk. Gistermiddag is de gehuwde landbouwer Au gust Scheuvcn te Kling Merkelbeek bij het plukken van kersen uit den boom gevallen en op het hoofd terecht gekomen. De ontboden geneesheer constateerde schedelbreuk en liet den man onmiddellijk naar het gasthuis te Heer len vervoeren. De toestand van S. is levensgevaarlijk. De kartonindustrie te Oude Pekela. In 1920 en 1921 kon van de circa 800 fa brieksarbeiders in Oude Pekela elke week slechts een vijfde deel werk krijgen. Met de» opleving dor kartonindustrie alhier is hierin echter verandering gekomen. Deze week waren ulhver slechts drie arbeiders werkloos I Onder een houtstapel. Tc Treebeek is het g-jarig zoontje van den heer Bekkers onder een vallenden houtstapel gekomen. Het ventje werd er dood onder van daan gehaald. C r Tijdens een voorWalcheren haast ongekend zwaar en langdurig onweer is de bliksem gesla gen in de landbouwschuur van J. Reinierse on der Koudekerke, waar een paar geiten en jonge honden omkwamen. Ook te Souburg is een landbouwschuur van F. van Soelen afgebrand. Knaapje verdronken. Donderdagmiddag is de Il-jarige T. V. uit Hel mond, die naar Mierlo was gegaan om te spe len, aldaar te water geraakt en verdronken. Het lijkje werd naar het St. Anthoniusgosthuis in Helmond vervoerd. Brandstichting De bewoner van een Woensdagavond te En schedé afgebrand winkelhuis, dc koopman D. M., is, verdacht van brandstichting, door de politie gearresteerd. Het warme weer en de veenbranden. Het gevaar voor veenbranden neemt met het warme, droge weer toe. Bij Foksel, tusschen Compascuum en het Scholtenskanaal, is brand ontstaan in het veen. De brand was gelukkig niet van ernstigen aard. DOOD DOOR SCHULD. Een autobestuurder als be klaagde. De 25-jarige chauffeur J. E uit Delft stond terecht wegens het veroorzaken van dood door schuld. Op 18 Januari reed bekl ols bestuur der van een autobus op den Haagweg onder Rijswijk. Het was regenachtig weer, waardoor de ruiten van de bus voortdurend werden be slagen. Bckl. zou hiermee geen voldoende re kening hebben gehouden en door zonder be hoorlijk uit te kijken, het aan zijn schuld te wijten hebben gehad, dot hij een man, een 43- jarigen bediende von de firma Peek en Clop- 'penburg, die op een transportrijwiel reed, over reed. Deze man kreeg zoodanige verwondin gen, dat hij korten later overleed. Bekl. zeide, dat hij met een ruitenwisscher voortdurend de ruiten had schoon gehouden. Hij kon een meter of tien voor zich uitkijken. Den man heeft hij niet voor zijn wagen gezien; anders zou hij op 5 M. afstond nog hebben kunnen stoppen. Dr. Rochat heeft de schouwing van het lijk verricht. De verwondingen waren van dien aard, dat het zeer waarschijnlijk is, dat een wiel over den man is heengegaan. Afdrukken van wielen zijn op den man niet gevonden. Verschillende getuigen werden gehoord, o.w, passogiers van de autobus. Deze hadden, evenmin ols de chauffeur, gevoeld dat de bus over jets heen ging. Wel had men een slag ge hoord. Deze getuigen hadden er niet speciaal op gelet of de bekl. dc ruiten had schoonge- houden cn of hij signalen had gegeven. De bus had kalm gereden. Eenige andere getuigen verklaarden omtrent de identiteit van het lijk. De autobushouder, ols getuige u décharge ge hoord, legde gunstige verklaringen af omtrent bekl.'s capaciteiten als chauffeur en omtrent zijn wijze van rijden Gctuige's indruk is, dat het slachtoffer, op het oogenblik dat de bus naast hem kwam, gedacht heeft, dat er een tram achter hem aan kwam. Hij is toen waar schijnlijk links uitgeweken en tegen de bus aangekomen. De conducteur op de bus bevestigde, dat de bekl. de ruitenwisscher heeft gebruikt. Ook deze getuige heeft niet gevoeld, dat men over iets heen gereden is, doch heeft alleen een klap gehoord. Mr. Bauduin, requisitoir nemende, meende dat van een goed chauffeur verwacht mag wor den, dat hij ziet niet alleen wot in zijn baan is maar ook wat verder op den weg is. Deze bekl. zegt nu ik heb den man niet gezien. Maar daar zit juist de fout van dezen bekl. in. De verwondingen in aanmerking genomen is het zeer waarschijnlijk dat het slachtoffer in aanraking is geweest met één der wielen. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Bekl.'s verdediger mr. v. Nispen tot Sevc- noar meende, dat hier een zeer ernstig ongeluk heeft plaats gehad maar tevens dot niemand hier eenige blaam treft. PI. concludeerde tot vrijspraak. EEN DRIEVOUDIGE AANRIJDING. Vier licht gewonden. Donderdagavond heeft tegen kwart voor negen op de Nieuwe Porklaan hoek Nieuwen Duin weg te den Haag een ernstig ongeluk plaats gehad. Een auto reed daar een motorrijwiel en twee wielrijdstcrs aan. De bestuurder van het motorrijwiel, de 24-jarige Th. H., uit dc Joh. Camphuysstrnnt, brok zijn neusbeen en be kwam verschillende verwondingen aan de lede maten, terwijl een dame, die op de duo zot, schaafwonden aan de beide knieën bekwam. Een der beide wielrijdstcrs werd aan enkel en beenen verwond, terwijl de andere er met lich te schaafwonden is afgekomen. Het viertal is door den Geneeskundigen Dienst naar den Centralen Post vervoerd, waar zij verbonden zijn en vervolgens naar huis vervoerd. Het ongeval heeft zich als volgt toegedragen: De auto, die links van den weg op de Nieuwe Parkloan reed, reed bij de Badkopel een wiel- rijdster aan. Na deze aanrijding haalde dc automobilist plotseling naar rechts uit, waarbij hij tegen het motorrijwiel botste, ten gevolge waarvan de bestuurder op zijn beurt een dame op een fiets aanreed. Daarna zijn nog twee fietsers aangereden, maar deze kwamen er zonder verwondingen of. Met den kraanwagen vnn de Brandweer is de ruïne opgeruimd. Van de fietsen zijn sturen en frames gebroken en de wielen in elkaar gedeukt. Ook de motor, een ééncylinder Sunbeam, heeft een harden klap gehad. Het voorwiel is in elkaar gedrukt, cylinder en magneet lagen naast het rijwiel. De deskundige von de gemeente, de heer H. C. Dolk, assisteerde de justilieete politie bij het onderzoek. Eigenaardig is, dat de auto na het ongeluk doorgereden is. Het nummer is echter be kend. Ooggetuigen hebben ook een der inzit tenden herkend. Nog hedennacht is de politie op het pad ge togen om den automobilist aan te houden. Kunst en Wetenschap. EEN NIEUWE OPERA-ONDERNEMING. Op coöperatieven gTondsleg. Woensdag had zich een aantal journalisten ver zameld in de Caeciliozaol van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhagc, teneinde inlichtingen te ontvangen over een nieuwe opera-onderneming in ons land. Voor het verstrekken van die inlichtingen waren daar aanwezig de heeren Albert van Raalte en Alexander Poolman. De heer Van Raalte herinnerde allereerst ann het te gTonde gaan van de Nationale Opera. Nadien hebben andere personen meer malen getracht iets anders op tc zetten, doch zij hebben het nimmer verder kunnen brengen, dan dat soms een enkele voorstelling werd ge geven, echter met buitenlandsche krachten. Ook had men zich eenige malen tot den heer Van Raalte gewend met het verzoek de lei ding van een nieuwe onderneming op zich te nemen, doch deze had daartoe weinig zin, voor namelijk naar aanleiding von de door hem meegemoukte debacle van de Nat. Opera. Eindelijk is men evenwel tot een resultaat gekomen, en nadat men had gesproken met de eerste krachten van de vroegere Nat. Opera, bij welke conferenties werd nagegaan, welke de eigenlijke fouten waren van de vroegere exploi tatie, is het besluit genomen om te komen tot een opera-onderneming op coöperatieven grondslag. Bij deze wijze van exploitatie ver valt men niet in Ihet uitbetalen van hooge sa larissen, zonder dat de winst zulks toelaat, doch de duurstbetoolde krachten loopen het risico, dat zij eerst uitbetaling van salaris zul len krijgen, wanneer er ook werkelijk iets is. Natuurlijk is het bij een onderneming van artisten onder elkander niet mogelijk iets goeds tot stand te brengen. Daarom is met verschil lende personen gesproken cn men had het ge luk, dat prof. Treub na de plannen te hebben bestudeerd, zich buitengewooh voor de onder neming interesseerde. In een schrijven ver klaarde prof. Treub, dan ook, het denkbeeld sympathiek to vinden cn van het welslagen er van overtuigd te zijn. Medo verklaarde de (heer Treub zich bereid het voorzitterschap van den Raad van commissarissen te aanvaarden. Verder deelde de heer Van Raalte mede, dat de acte van oprichting der coöperatieve vcr- eeniging Maandag j.l. reeds voor notaris Treub is gepasseerd en dot de naam van de nieuwe onderneming zal zijn: „De co-opera-tie". De artisten werken geheel op coöperatieven basis. Uit de verschillende koren van den heer Ber nard Diamant uit Rotterdam is een koor ge vormd, dat aan de coöperatieve vereeniging verbonden is, en welk koor, bestaande uit 100 koristen, waarvan met het oog op afwisseling ongeveer 60 gelijktijdig zullen optreden, gratis medewerkt aan de nieuwe opera, waardoor dus mede de exploitatie gemakkelijker wordt. Dit koor deelt met T aandeel in de winst der nieuwe onderneming. De heer Van Raalte deelde verder mede, dat er uit particulier initiatief een garantiefonds is bijeengebracht, dat absoluut toereikend is om eventueel verlies te dekken. Mede met het oog hierop is het aantal voor stellingen zeer beperkt gehouden. Zoo zullen in Den Haag per seizoen 20—25 voorstellingen worden gegeven in het Gebouw voor K. en \V. en in Rotterdam 16—20 in den Grooten Schouwburg, welke gebouwen daarvoor reeds zijn afgehuurd. Uit Amsterdam is tot dusver nog geen bericht ingekomen. Tevens zullen in den Koninklijken Schouw burg in Den Haag eenige gala-voorstellingen worden gegeven, waorvoor abonnementen zullen worden uitgegeven. Ook is reeds een aanvraag om subsidie tot B. en W. van Den Haag gericht. Aan „De co-opera-tie" zijn thans reeds ver bonden de heeren v. Helvoirt-Pel en Kubbinga en de dames PoolmanMeissner en Van Raalte—Horneman, terwijl nog onderhandelin gen gaande zijn met mevr. Santhagens—Man- ders en de heeren Jacques Urlus, Jos Groenen en Gerrit Visser. Alle werken zullen steeds in de oorspronke lijke taal gegeven worden. Het orkest, dat uit ten minste 54 leden zal bestaan, zal worden ge vormd door 80 van de vroegere orkest leden der Nationale Opera, allen leden van den Ned. Toonkunstenaarsbond, aangevuld met de beste krachten uit den Haag en elders. Naast den heer Von Raalte zal als kapel meester optreden de heer Bernard Diamant uit Rotterdam. Medegedeeld werd verder nog, dat één novi teit zal worden uitgevoerd met medewerking van het Residentie-orkest. Op het répertoire komen o.a. voorTristan, Lohengrin, Tonnhouser, Samson et Dalila, Frei- schütz, Tiefland, Die toten Augen etc., terwijl nog onderhandeld wordt over de opvoering van een werk van Richard Strauss. Of ook een Itali- aansch werk zal kunnen worden uitgevoerd, wordt afhankelijk gesteld van de al dan niet- verleening van subsidie. Op de wijze als hierboven uiteengezet, zal worden getracht een geregelde opera-exploitatie mogelijk te maken met Nederlandsche krochten. Als directeuren zullen optreden de heeren Van Raalte en Poolman, van wie de heer Van Raalte de meeste werken zal instudeeren en dirigeeren, terwijl de heer Poolman de regie zal voeren. Verwacht wordt, mede met het oog op het betrekkelijk gering aantal op te voeren werken, en een daarmede gepaard gaande goede voorbe reiding, dat met de bestaande middelen het beste zal worden verkregen, wat onder de huidige om standigheden mogelijk is. Als factor van beteekenis deelde de heer Van Raalte mede, dat de financieele aangelegenheden zullen worden geregeld door een Raad van Com missarissen, waarin naast den voorzitter, den heer Treub, zitting zullen nemen de heeren K. Huijsinga, directeur van de N. U. M. en Wouter Hutschenruyter. Ten slotte verklaarde de heer Van Raalte nog, dat er een speciale overeenkomst is getroffen met den Ned. Toonkunstenaarsbondover de honoreering van de orkestleden, als gevolg waar van de kosten der repetities niet fnuikend zullen werken op de exploitatie. Voorts is overeengekomen, dat het z.g.n. plaatsvervangers-systeem niet zal worden toe gestaan. Wat het materiaal betreft, kan worden mede gedeeld, dat het geheele materiaal van de Nationale Opera in het bezit is gekomen van het Gebouw voor K. en W., en dat de Directie van dit gebouw alles welwillend ter beschikking heeft gesteld van de nieuwe onderneming. Op deze manier worden uitgaven voor nieuwe aan schaffing voorkomen, cn kan de exploitatie dus zoo zuinig mogelijk worden opgezet. Eindelijk werd nog medegedeeld, dót „De co- opera-tie" ook wel in de provincie uitvoeringen zal geven, doch alleen dan, wanneer de kosten daarvan worden gegarandeerd. De eerste uitvoering te Rotterdam heeft plaats op 25 October, de eerste te den Haag op 50 October.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2