Rijn- en Moezelwijnen gewas 1921 WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. DE ADELAAR. WHIP-CORD COSTUMES BINNENLAND. Langestraat 40 AMERSFOORT. DE GROOTE MODE. Reclame prijs f45.- Door tijdige inkoop thans goedkooper dan in Duitschland. Vraagt prijscourant KRACHTOVERBRENGiNC Hebf U een Taxi of Auto noodig? Hel dan op Mo. 42 Warmte i Kouvatten i Abdijsiroop AMERSFOQRTSCU DAGBLAD Joh. BOTTDS^GA AMERSFOORT Langestr. 28 Telef. No. 59 DE ARCHSHOE" VOORKOMT EN GENEEST VOET- GEBREKEN Berichten. UTR. STRAAT 17 TELEFOON 145 VOOR FIJNPROEVERS: EXELSIOR locde en wille naluurporl per fiesch f 1.25 [NEEMT PROEF Havik 41 S. H. Massa Tel 292 KORTER ARBEIDSTIJD ARBEIDSPRESTATIE vAB.SGHOOLEMAN ^>CieCTRO-TCCHNIXH &UPCAU pkz; AMERSFOORT 1 r^SMALle CAD 12 TeL tr.Aza AFD Advertentie Bureau Arnliemsche Poortwal 2a. Tet. 5J3 Plaatsing van advertentiesin alle bladen zonder IS] prijsverhooging B3 93 het herstel alle in de natie levende krachten op te roepen, t.w. elementen van iedere herkomst, die het vaderland niet verloochenden. Al mijn daden op politiek gebied sedert O April hadden ten doel de definitieve intrede van het fascisme binnen de constitutie te vol maken, van het fascisme een centrum van nationale verzoening te maken. Ik zeide in mijn redevoering van 10 April aan de Romeinen „Wij willen vijf jaren van vrede en vruchtbaren arbeid geven aan het Italiaartsche volk. Als an deren zeggenlaat het vaderland ten onder gaan, als de partij maar blijft bestaan, roep ik daarentegen uitLaten alle partijen, de onze inbegrepen, vergaan, als het Italioansche vader land maar groot en geëerbiedigd blijve", cn ik eindigde „Hoe grooter de overwinning is, des te grooter zijn de plichten, de plichten van arbeid, tucht en nationale eendracht." Ik eisch mijn volledige verantwoordelijkheid op voor de resultaten van mijn politiek als hoofd van de regeering. Die resultaten zijn niet vernietigd, maar alleen onderbroken door de tragische episode van Matteotti. Mijn op volger aan het ministerie van binnenlandsche zaken waarborgt mij, dot men den opmorsch volgens die lijn zal voortzetten. Het oogenblik, waarop ik tot u spreek, is uiterst delicaat. Eenerzijds zijn er de partijen der oppositie, één in haar onmiddellijk doel, gescheiden in methodes en verder liggende doeleinden. Behalve de oppositie zijn er nog de communisten, die, zooals logisch is, van de gebeurtenis hebben geprofiteerd om de menigte tot de olgemeene staking aan te zetten en oen dictatuur van arbeiders en boeren in te stellen. De menigte heeft de voorstellen der communis ten verworpen. Het rhythme van den arbeid is maar in enkele plaatsen en gedurende enkele uren verbroken. Ik geloof, dat de Senaat het met mij eens zal zijn om het arbeidzame en ge disciplineerde Italioansche volk toe Ie juichen. Spr. gispt de houding van dc verschillende oppositie-partijen, die eischen stellen, die vrij wel neerkomen op een vernietiging von de stemming van 6 April. Hel is niet te betwisten, dat men, naast de wettige en menschelijke smart over de misdaad, een politieke specu latie aan de tragedie heeft verbonden. Tegen over de eischen van de oppositie stel ik nu het volgende Ik antwoord ten eerste dat de re geering op haar plaats moet blijven, hetgeen niet uitsluit, dat zij haar samenstelling kan ver anderen om steeds meer haar doel van pacifi catie te vervullen. Ik heb in October 1922 een politieken toestand geschapen, die aan de notie de uiterste gevaren heeft bespaard. Het is mijn plicht de actie volgens die richtlijnen voort te zetten. Het gaat er niet om aan het bewind te blijven, dat mij veel zorgen en smarten heeft berokkend. Ik zou mij tot den laagsten der menschen rekenen, als ik op dit oogertblik heenging, onder een soort van pressie, die ook van het buitenland komt. Wat de militie be treft, men kan haar zonder gevaar ontbinden, zij is goed geëncadreerd en gediscipineerd en kan goede diensten bewijzen bij de algemeëne voorbereiding van de verdediging van het land. Mussolini weerlegt den eisch om de Knmer te ontbinden en algemeenc verkiezingen te hou den. die gedurende verscheiden maanden het land in onrust zouden houden. Hij bespreekt den toestand van het fascisme, over heel Italië. Deze slag zal in wezen voor het fascisme een voordcel zijn liet zal verliezen wat het aan verkeerds had. Sinds vier jaren is het echter ten prooi aan een campagne, die het voorstelt alsof deze partij van moedige en rechtschapen jonge mannen een partij von misdadigers is. Het fascisme kan cn mag zich niet voor deze campagne buigen. Er heerscht daarover reeds ongerustheid. Twee betoogin?.en te Bologna ge tuigen van die hevige spanning, die vooral in het Noorden en het centrum, waar het fascisme overweldigende macht bezit, heerscht. Met allo macht moet een verergering van die crisis wor den vermeden. De Senaat staat thans op den voorgrond van de Italioansche politiek, niet alleen omdat hij de eerste vergadering is van het parlement, die na het drama bijeenkomt, maai ook omdat hij een vreedzame vergadering is, waar de he vige hartstochten worden ingetoomd door rede en ervaring. Wat hier gezegd word;, zal een grooten weerklank vinden in de zielen van die milJiocnen burgers, die niet aan partijpolitiek doen, maar het vaderland dienen. Wat mij be treft, ik herhaal plechtig wat ik reeds gezegd heb, dat mijn nlgemeene regeeringspolitiek al tijd dezelfde zal blijven. Ik wil tot eiken prijs binnen het kader van de eerbiediging der wet ten een politiek van nationale pacificatie voort zetten, de partij zuiveren op onvermoeide wijze en aldus met de grootste energie de laat ste resten van een onwettelijke idee vernieti gen. Ik verwacht van u steun bij deze krachtige voornemens, gij gevoelt zeker met uw fijn be grip van vaderlandsliefde en verantwoordelijk heid de uiterste delicaatheid van den tegen- woordigen toestand en de mogelijkheid om er uit te geraken zonder niin of meer heftige schokken. Het komt erop aan, geen andere ele menten van verwikkeling toe te voegen aan een toestand, die volkomen koelbloedigheid ver- eischt. Het gaat cr om den toestand te vereen voudigen en rusteloos te handelen om het doel. dat ik heb aangegeven, te bereiken. Dc houding dei oppositiegroepen. Rome, 24 Juni. (B. T. A.) De groepen van de oppositie hebben verklaard, dot zij be reid waren zich te buigen voor welk régime van uilzondering ook, dat de koning goed zou oordcelen het land op te leggen ten einde Italië in staat te stellen zonder hevige schokken de tegenwoordige overgangsperiode door te komen en te geraken tot de veranderingen, die gebie dend noodzakelijk zijn. Uit Parijs d.d. 24 Juni Men bevestigt, dat de koning een plechtig beroep op het land zal doen om de eendracht te bewaren. Men acht het aftreden van Mussolini onwaarschijnlijk. ZUID-AFRIKA. DE KABINETSCRISIS. De houding der arbeiderspartij. Pretoria, 24 Juni. (R.) De arbeiders- leiders Creswell en Boydell zeiden in een inter view, dot generaal Hertzog den wensch te ken nen gaf, dat de Arbeiderspartij zetels aanvaardt in het kabinet, opdat beide rossen er in zullen zijn vertegenwoordigd. Zij verklaarden, dat een 29 Juni te Johannesburg te houden conferen tie de eindbeslissing zou hebben. Ingeval de conferentie de deelneming van de arbeiders goedkeurt, zou volgens de nadrukkelijke ver klaring der beide leiders de arbeiderspartij haar eigen karakter en onafhanklijkheid niet opofferen. Hertzog kabinetformateur. Kaapstad, 2 4 Juni. (R.) Hertzog heeft het ambt van eerste-minister aanvaard en is be zig met zijn kabinet samen te stellen. VEREENJGDE STATEN. DE VERHOUDING TOT JAPAN. De vroegere Amerikaansche gezant te Tokio, Woods, is te San Francisco aangekomen. Hij za' nog deze week een onderhoud met Coolidge hebben. Eerste Kamer. Bij den aanvang van de Eerste Kamerzitting van Dinsdag wordt de behandeling van de oorlogsbegiooting voortgezet. Minister van D ij k verdedigt zijn leger- systeem, dot de tegenwoordige sterkte wil hondhoven tot behoud der operatieve kracht en der preventieve werking. De Minister begroot de motschade op ongeveer drie ton. Die schade was echter niet te voorkomen. De mobilisutieslachtoffers konden alleen wor den geholpen, wanneer zij in of door den dienst ziek of gebrekkig waren geworden. De heer vonNagell van Ampscn be strijdt de dienstweigering on de ontwapenings- wet. De heer Diepenhorst bestrijdt eveneens mevr. Pothuis—Smit met een citaat van Henri Polak. De Oorlogsbegrooting wordt aangenomen met 24—17 stemmen, nadat de heer Wibaut massale dienstweigering hod verdedigd. De heer S t e n h u i s verdedigt daarna na mens de grootst mogelijke meerderheid der S D. A. P.-fractie het wetsontwerp tot toeken ning von kasvoorschotten aan den Kon. Holl. Lloyd. De heer van den Bergh critiseert de houding von den minister die pos op het laat ste moment waarborgen vroeg en kreeg, zoo dat thans slechts voor cén jaar steun wordt toegezegd. Verdere steun is afhankelijk van de resultaten van een streng onderzoek. Hij zal het ontwerp steunen. De heer de Vlugt steunt het ontwerp dat een levensvatbaar bedrijf zal helpen. Minister Aalberse verdedigt het ont werp. Effecten en Tubantia-vordering waren October 1923 en April 1924 in regcerings- handen. Spr. zal jaarlijksvde Kamers op de hoogte houden van het accountants-onderzoek. Het ontwerp wordt hierna aangenomen met 7 tegen 2 stemmen. Aan de Staatscourant van gister ontleenen wij nog de volgende Kon. besluiten. benoemd tot kantonrechtcr-plaatsvervanger in het kanton Steenwijk, met ingang van 25 Ju ni 1924, mr. C. F. Haarman, te Steenwijk. zijn opnieuw benoemd tot burgemeester van Bergeyk P. J. G- Aarts; van Dinther G. J. M. Wogenaar; van Empel en Meerwijk A. P. God- scholx; van Oeffeit C. J J. Remmen, secretaris dier gemeente; van Valburg E. J. baron Lewe van Aduord; van Lexmond J Pot, secretaris dier gemeente; van Ameide en Tienhoven H. \an Eeten; van Huizen E. J. ten Roa; von Cad- I zand I Erasrrtus; van Nordgouwe E H. P. van Nahuys; van Schiermonnikoog H. W. van den i Berg, secretaris dier gemeente; van Konters J. H. Dcthiners; van Dicver H. G. van Os, secre- inris dier gemeente; van Vleddcr mr. A. Wynol- cly; van Oirsbeek J. P. K. Gabriels. benoemd tot lid van het bestuur der Vissche- 1 rijen op de Zeeuvvsche Stroomen, voor het dis- J trict Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland, de 'neer K. J. W. Bernet Kempcrs, benoemd direc- teur der registratie en domeinen te Middelburg, tot wederopzegging benoemd tot Rijkskeur meester in bijzonderen dienst G. van Soest, plaatsvervangend inspecteur van den vee- artsenijkundigen dienst te Borculo. bij het Centraal Bureau voor de Statistiek bevorderd, met ingang van 1 Juli 1924, tot commies S. Bakker, thans adjunct-commies en tot adjunct-commies mej. J. L. Hocbert thans klerk bevorderd tot Iste-teekenaar bij de afdceling Hydrographie de teekenoar 1ste klasse bij die ufdeeling W. Plasschaert; bevorderd tot officier in de Oianje Nassau- orde Th. H. A. M. v. d. Marck te Roermond, oud-lid von den raad van toezicht en redacteur van de Maandelijksche Mcdcdeelingen der Coöperatieve Centrale Boerenbank te Eindho ven; benoemd tot ridder in dc Oranje-Nasseu-oróe F. J. M. Kessels, directeur van voornoemde in stelling; toegekend de bronzen eere-medaille Oranje Nassau-ordc aan J. Verkuil, arbeider bij de fa milie Von Voorst van Beest te Maarssen; op verzoek eervol ontslagen jhr. E. Quarles van Ufford als burgemeester van Maartensdijk; op verzoek eervol ontslagen J. G. de la Fon taine Verlev, te Deventer, ols leeraar middel bare koloniale landbouwschool aldaar; benoemd tot secretaris van het college van visscherijcn mr. F. G. Scheltemo, hoogleeraar te Leiden; eervol ontslagen als gezagvoerder wegens re organisatie visscherij-inspectie C. v. d. Ploeg, te Horlingen; benoemd aan de R. H. B. S. te Neuzen tot leeraar A. C. Musto, tot tijdelijk leeroros mej. J. M. v. d. Mêyden, beiden thans tijdelijk, tot leerares mej. W. A. Zijlstra, te Dordrecht; op verzoek eervol ontslagen mej. W. M. Kersbergen, als leeraar aan de R. H. B. S. te Oud-Beyerlond, idem F. J. M. Offering ols leeraar rijks H. B. S. te Amersfoort, tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Amersfoort J. J. Brückwilder; op verzoek eervol ontslagen R. R. de Jong als leeraar R. H. B. S. te Utrecht; benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde G. Stelstra, voorzitter der Gereformeerde Zondagsschoolvereeniging te Leeuwarden; benoemd tot rector-magnificus aun de Rijks universiteit te Leiden mr. A. J. Blok; tot idem te Utrecht dr. H. F. Nicrstrasz; tot idem te Groningen dr. F. H. T. Böhl; I op verzoek eervol ontslagen met dank we gens gezondheidsredenen Ir. N. Itz, hoogleeraar bij de Technische Hoogeschool te Delft; bevorderd tot hoofdcommies bij het Rijks archief te 's Gravenhage E. Hoogendijk, thans commies; benoemd tot adjunct-inspecteur der belastin gen te Heerlen A. von den Bergh, thans tijdelijk; te Amsterdam G. B. Balkestcin, thans tijdelijk; te Amsterdam buitengemeenten L. v .Tilburg, thans tijdelijk; tot verificateur der invoerrechten en accijnsen te Rotterdam F. v. d. Meer, adspi- rant-verificateur. op verzoek eervol ontslagen J. E. H. Meezen- komp, als verificateur te Delft; benoemd tot belasting-ontvanger te Sluis A. Willemsen, adjunct-belastingcommies te Vlis- singen; te Heithuizen L. Boot, commies-verifi cateur te Zevenaar; eervol gepensionneerd wegens langdurigen dienst de hoofdofficier van den marinc-stoom- voartdienst 2e klasse J. H. Voorthuijzen en de officier van den marine-stoomvaartdienst le kl. J. Smit; bevorderd tot officier van den marine-stoom- voartdienst le klasse die der 2e klasse K. W. v. d. Veen; op verzoek eervol ontslagen R. Swierstra, 1ste onderwijzer bij de opleiding voor monteur bij de marine te Amsterdam. eervol ontheven van het bevel over het artil lerie-instructie-schip „Gelderland" de kapitein ter zee A. v. d. Sluis en het bevel tijdelijk opge dragen aun den luitenant ter zee Tste klasse J. J. v. d. Linden; eervol gepensionneerd wegens lichaamsgebre- kens de luitenant ter zee 1ste klasse D. J. baron van Lynden. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN ZWEDEN. Aankomst te Abisko. Van den adjudant der Koningin, baron De Vos van Steenwijk, is het volgende telegrom omtrent de Koninklijke familie ontvangen Goed aangekomen te Abisko. Iedereen wel. TWEEDE KAMER VERKIEZING. In de vacature Hugenholtz. In de gistermiddag gehouden zitting van het centraal stembureau voor de verkiezing ven leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- roal is naar aanleiding van het bedanken van ds. v. d. Hoeve, die was aangewezen als opvol ger in de wegens het overlijden van den heer Hugenholtz ontstane vacature, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard de heer P. Moltmaker te Utrecht, thans lid van dc Eerste Kamer. AUDIËNTIE. De audiënties van den minister van Water staat zul a.s. Vrijdag 27 dezer niet plaats heb ben CONSULAIRE DIENST. Hr. Ms. Gezant en Consul-Generaal te Bangkok, de heer H. J. W. Hubcr, is met gToot verlof van zijn post vertrokken. De waarneming van den post is opgedragen aun den consul der Nederlanden in alge- mccnen dienst, den heer L. P. J. dë Decker. Bij K. B. is aan den heer A. Eerkema, op zijn veil^oek eervol ontslag verleend uit zijne betrek king ols Vice-Consul der Nederlanden te Min neapolis (V. S. A.) De zaken van het vice-consulnat worden waar-* genomen door den Consul der Nederlanden te Grand Rnpids, den heer J. Stcketee. NEDERLAND EN BELGIË. De Wester-Schelde. Uit Brussel wordt aan de N. R. Ct. gemeld De minister van openbare werken, baron 1 Ruz*ette, heeft vandaag een onderhoud gehad STREMMING VAN VERKEER. v Keizersveer stoompontdienst gestaakt, over tocht per hulppont. Vrachten 3000 Kg. hoog stens. HET WITTE KRUIS. Een rumoerige vergadering te Amsterdam. Zooals men weet, wil het niet vlotten met de obligatie maatschappij „Het Witte Kruis". Tus- schen de Haagsche hoofddirectie en het meeren- deel der Amsterdamsche hoofdagenten, don di recteur van het bijkantoor te dezer stede inbe grepen, benevens een aantal agenten cn sub agenten anderzijds, wil het niet boteren. Zoo werd gisteravond in een der zalen van het gebouw Casino te Amsterdam een vergadering gehouden van de sub-agenten en verkoopers der veelbesproken N. V. „Het Witte Kruis", bij eengeroepen door de heeren A. Miller en I. Pork. De vergadering die zeer druk bezocht was de zaal was eivol werd geleid door den heer Park. Reeds onmiddellijk aldus het verslag in de Tel. na opening door den heer Park, stak uit de vergadering een ware storm op, waaruit wel viel op te maken, dat een deel der aanwezigen de partij had gekozen van de Haagsche directie cn een ander deel die van do Amsterdamsche hoofdagenten. De laatste „partij" meende in de sub-agenten, die deze vergadering bijeen hadden geroepen, hun tegenstanders te moeten zien, hetgeen zij uitten door gejoel en geschreeuw. Een aantal aanwezigen drong naar voren en stelde in allerlei toonaarden aan het bestuur de vraag, of men hier te doen had „met Den Haag" of „met Amsterdam." Ter verduidelijking wete men, dat de hoofd directeuren Beek en Besseling dezer dagen, d. w. z. na de stopzetting der betalingen, hebben besloten tot uitgifte van nieuwe premie-obliga ties, ten bedrage van pl.m. 9 ton, terwijl de Am sterdamsche hoofdagenten doende zijn, een ge heel nieuw, eigen bedrijf te organiseeren. Zooals we reeds zeiden, bleek ter vergadering duidelijk, dat deze scherp verdeeld was hetgeen overvloedig tot uiting werd gebracht door ge schreeuw, gefluit en zelfs bedreigingen over en weer cn een oogenblik liep zelfs de voorzitters hamer gevaar. Nadat het den leiders ten slotte gelukt was, de orde te herstellen, nam de heer Miller het woord, die begon met voorlezing van het onder houd, dot de bladen dezer dagen met den heci Schuijer hebben gehad, benevens dat met den heer Koster. Onder talrijke en rumoerige interrupties be twistte spreker de daarin genoemde cijfers en beweringen, o.a. de 40.000 die uit de aan de agenten verstrekte voorschotten door, de hoofdagenten zouden zijn geïncasseerd. Ook oefende hij critiek uit op het bedrag dat volgens den heer Koster nog van de hoofddi rectie moest worden ontvangen ter verdere met den heer Mitchell, directeur vun de Red j prijs-uitbetaling. Vervolgens beschuldigde hij Star Line. Verscheidene hooge ambtenaren hoofdagenten er van, zoowel de hoofddirec- woonden deze conferentie bij. De heer Mitchell tie, ols de sub-agenten, vóór dc catastrofe vroeg aan den minister, of hij de stellige ver- j steeds te hebben geterroriseerd. Deze uitspraak zekering kon geven, dot de Bclgcnlancl, hot werd beantwoord met een gemengden regen van- grootste stoomschip van de Rc-d Star Line, op applaus en gejoel. 15 Augustus weer zondur gevunr de Schelde Tm de hoofda?enten do zul kunnen opvaren tot Antwerpen. Mm,ster - iü)etaa,de premiebl£efjes niet naar Den Haag Ruzette zeide, deze verzekering te kunnen ge- ven, daar dc aong'ezande vaargeulen in Wester .Schelde t' gen dien datum weer normale dipptc zullen zijn gebracht. LEGERMUT ATIOS. Bevorderingen bij de artillerie. Naar wij vernemen zijn bij het wapen der ar- tillcrie bevorderd tot kolonel, commandant J van de derde artillerie-brigade, de luitenont- j kolonel H. J. Doorman, commandant 4e reg. veld-artilterietot majoor de kapiteinsM. Ridder van Rappard, J. G Tinbergen en H. A. F. G. van Ernie) Scherer. DE HERPLAATSING VAN „WACHTGELDERS'. Ze worden beschouwd als ont slagen umbtcnaar. Naar men aan de N. Ct. meldt, zal bij het herplaatsen van wachtgelders worden uitge gaan van het standpunt dat de herplaatste wordt beschouwd als ontslagen ambtenaar. Het salaris von den nieuw ongenomene moet voor ieder geval afzonderlijk worden bepaold. DE NIEUWE MILITAIRE SALARISSCHALEN. 25 vermindering der maxi mum jaarwedden. Het Vad. meldt Naar wij vernemen zullen de nieuwe salaris schalen spoedig aan de commissie van Geor ganiseerd Overleg worden toegezonden. In deze scholen zullen de maximum jaarwedden met pl.m. 25 pCt. worden verminderd. Voorts vernemen wij, dat bij pensioneering, ingevolge art. 2 pnt. 5, reserveplicht tot het 55e levensjaar zal worden verlengd. (Zij dfe dus reeds ingevolge deze bepaling met pensioen gingen.) Korting op pensioenen zal alleen plaats heb ben voor hen, die geen wachtgeld, doch pen sioen genieten, indien zij een rijks- of gemeen te- of provinciale betrekking bekleed-en. Bij particuliere betrekkingen niet. SLECHTHOORENDEN. Vergaderden te Luntcren. Zoterdag j.l. werd op „Ons Landhuis" te Lan teren de joarlijksche algemeene vergadering ge houden van de Vereen, tot bevordering der be langen van slechthoorenden, onder voorzitter schap van den heer Herman Snijders. Vertegen woordigd waren veertien afdeelingen. terwijl vier afdcelingen geen afgevaadigden hadden gezon den. Bij de bestuursverkiezing werden in plaats van de drie aftredende leden, die niet herkies baar waien, gekozen: mej. C. J. B. Muller te Utrecht en de heeren W. E. de Ruiter te Apel doorn en J. Lütooij Jr. te Rotterdam; in de Landhuis Commissie werd in de plaats van den heer Klein, die zich niet herkiesbaar had ge steld, gekozen de heer W. E. de Ruiter te Apel doorn. De voorzitter dankte nog allen, in het bijzonder mej. Tine Marcus, voor al hetgeen zij in het afgeloopen jaar voor de vereeniging ge daan hebben, en sprak er zijn blijdschap over uit, dat de vereeniging jaarlijks in ledental toe neemt. j hebben gezonden. 0p Voortgaande ontraadde de heer Miller de i aanwezigen, zich in te laten met de combinatie j van hoofdagenten (gefluit). Toen de storm weer eenigszins was geluwd, herhaald spr. met aan- drang niet aan deze door de hoofdagenten in elkaar gezette en gefinancierde loterijonderne ming deel te nemen, omdat deze te weinig kapi- taalkiachtig moet wezen, om geregeld te kunnen uitbetalen (hevig geschreeuw, ieder wenscht het woord.) Nadat de geheele bestuurstafel zich beijverd had, om de orde te herstellen en zich een heele i rij sprekers had opgegeven, ontstond een lang durig tumult over den spreektijd en toen ein delijk eenige stilte was ontstaan, kreeg- de heer De Gelder het woord, die als zijn meening te kennen gaf, dat de verkoopers steeds den kurk- zek zijn geweest tusschen directie en hoofd agenten. Nadat nog eenige sprekers getracht hadden zich verstaanbaar te maken, gelukte het den hoofdagent W. Koster eenige woorden te spre ken. Hij betreurde het, dat de hoofddirecteuren niet aanwezig waren, die op 28 Mei zonder meer alle betalingen hebben laten stopzetten en wel zonder oorkennis aan de Amsterdamsche hoofdagenten. Toen spr. dien dog aan den heer Besseling vroeg, toch te blijven uitbetalen, klopte deze op.de borst met de woorden: „Ik heb de centen in mijn zak, zie jij maar, dat je ze krijgt I" Wat or nog van dc uitbetalingen in Ani- steidam is terecht gekomen, was te danken aan het optreden der hoofdagenten. Wat betreft de door den heer Miller geuite bewerking, dat de heer Schuyer, directeur van het Amsterdam sche bijkantoor en de hoofdagenten niet hun uit gelote en uitbetaalde briefjes naar Den Haag hebben opgezonden, wees spr. er op, dat de Haagsche directie daarbij den onuitvoerbaren eisch heeft gesteld, dat deze briefjes deze keer gesorteerd op nummer cn letter moeten wor den overgelegd, hetwelk onmogelijk is met het oog op het zeer groote aantal. Volgens spr. is deze voorwaarde gesteld oni de uitbetalingen met Amsterdam te rekken. Ten slotte sprak dc heer Koster als zijn mee ning uit, dat de hoofddirectie deze catastrofe met opzet heeft uitgelokt, omdat het geld in Den Haag niet meer toereikend of aanwezig was, hetgeen z.i. zou blijken uit het feit dat de direc teuren ann de politie twee dagen uitstel vroegen om de bewuste twee ton te fourneeren, die zij volgens de boeken onder zich moesten hebben. Aan de andere zijde hadden de hoofdagenten er allerminst voordeel bij, een einde te maken aan hun eigen loonende functies. Na afloop van de uitzetting van den heer Koster ontstond weer een hevig kabaal, afge wisseld door heftige aanvallen en beschuldi gingen der aanwezigen van deze „partij" op dc andere, gepaard gaande met rumoer en lawaai uit de vergadering. Het tumult was zelfs zóó groot, dat of en toe een handgemeen dreigde en geroep om politie werd gehoord. Ter wijl het nog licht was, werden de gordijnen neergelaten, met het oog op het buiten verza melde publiek, dat op het lawaai was afgeko men. Eenige buitenstaanders hadden zich zelfs een plaats verschaft op de verhoogde venster- bonken aan de achterzijde van het gebouw.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2