Rijn- en Moezelwijnen gewas 1921 WIJNHANDEL J. A. SCHOIERMAN Zn. Kledingmagazijn JE ADELAAR" Groote Zomer-Uitverkoop UITVERKOOP MANTELÏV1AGAZIJN „DE ADELAAR" LANGESTRAAT AMERSFOQRTSCH DAGBLAD SCHILLETJE BINNENLAND. BEZOEKT onze groote HALF JAARLIJKSCHEN Spotprijzen in alle Afdeelingen. ZIE ETALAGE Door tijdige inkoop thans goedkooper dan in Duitschland. Vraagt prijscourant VARKENSMARKT 9 TELEFOON 559 UTR. STRAAT 17 TELEFOON 145 AFD: Advertentie Bureau Arnhemsche Poortwal 2a. Tel. 513 Plaatsing van advertentiesin alle bladen zonder BI prijsverhooging 13 H Likeur van bijzonder fijne T A samenstelling t 1 p. fl. f 3.4o 4 1 1 S. H. MASSA 2 9 TSJECHO-SLOWAKIJE. GROOTE BRAND IN EEN AUTOMOBIEL FABRIEK. Praag, 28 Juni (W. B.) Hedennacht is de werktuig- en machine-afdeeling van de auto mobielfabriek Laurin en Clement te Jungbunz- lau geheel afgebrand. De oorzaak van den brand is nog onbekend, maar moet waarschijnlijk aan kortsluiting worden geweten. Het herstel zal pas in den loop van dit jaar mogelijk zijn. De schade wordt op ongeveer 20 millioen Tsjechi sche kronen geschat. De fabriek verschafte aan ongeveer 900 arbeiders werk. EGYPTE. DE EGYPTISCHE PREMIER BIEDT ZIJN ONTSLAG AAN. Cairo, 29 Juni. (R.). Zogloel pasja is afgetreden. De koning wenscht, dut Zngloel aanblijft. Alexandrië, 29 Juni. (R.). De koning heeft geweigerd het ontslag van Zaglocl pasja te aanvaarden. De oorzaak van 't aftreden. Caïro, 29 Juni. (R.). In den loop van de jongste Kamerzitting .heeft de Egyptische pre mier Zagloel pasja zijn besluit bekend gemaakt om af te treden. De premier wees op de aan kondiging der Britsche regeering, dat zij den Soedan niet wenscht op te geven en dat zij haar politieke gedragslijn, op 28 Februari 7922 vastgesteld, zal handhaven. Op dien datum pio- clameerder zij n.l., dat het protectoraat over Egypte werd opgeheven en erkende zij Egypte als een onafhankelijken staat, terwijl zij zich omtrent verscheidene kwesties, met name de kwestie-Soedan, in de toekomst haar houding voorbehield. Zagloel pasje verklaarde, dat Egypte nooit zijn rechten op den Soedan zal opgeven cn er nooit in zal toestemmen te onderhandelen op den grondslag van de op 28 Februari 7922 vastgestelde politiek. De Kamer sprak haar vertrouwen in Zagloel pasja uit en protesteerde tegen zijn ontslag neming, maar Zaglocl verklaarde niettemin, dat hij de kwestie aan het oordeel van den koning zou onderwerpen. De koning weigerde het ont slag van den premier te aanvaarden. Daarop vroeg deze bedenktijd en tevens gelegenheid om zijn collega's te raadplegen. Hij keert heden naar Caïro terug. ZUID-AFRIKA. DE ARBEIDERS ZULLEN ZITTING NEMEN IN 'T KABINET. Johannesburg, 30 Juni. (R.). De La- bour-conventie besloot met 57 tegen 77 stem men, dat de leden der partij zouden zitting nemen in het kabinet. Verondersteld wordt, dat kolonel Creswell, de leider van Labour, minister van het mijn wezen, Boydell minister van arbeid zal worden. VEREENIGDE STATEN. HEVIGE WERVELSTORM. Verscheidene dooden cn gewonden. Cleveland (Ohio), 2 9 Juni. (R.) Vol gens berichten van den directeur van het Roode Knris zijn er bij den laatsten wervelstorm boven Lorain in Ohio driehonderd personen gedood en minstens vijftienhonderd gewond. Bij de instor ting van den schouwburg zijn 80 personen ge- dcod cn verscheidene honderden gewond. Vol gens een ander bericht zou de gcheele stad zijn weggevaagd, munr daar de telefoon en telegraaf verbindingen zijn vernield, is nadere bevestiging niet tc verkrijgen. K. W. Bogaard, W. Weijerman, M. Uhl, F. Rui nen en H. J. Flotluiis; Eervol ontslagen de kapitein van de Infante rie bij dit leger F A. Götte. Voor de arrondissementsrechtbank te Rot terdam is de volgenden aanbeveling opgemaakt voor kantonrechter to Rotterdam: Mr. G. J. van Brakel, kantonrechtr te Groningen, Mr. C. C. Tieleman, griffier bij het kantongerecht te Gor- cum, Mr. G. C. J. Vnrcnkomp advocaat en pro cureur en kentonrcchtci-plaatsvervanger tc den Hoog. DEPARTEMENT VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. Af deeling visscherijcn. Naar wij vernemen, is de heer A. B. Brouwer, inspecteur der visscherijen te 's-Gravenhage, met ingang van I Juli a.s. aangewezen als chef van de afdeeling visscherijen van het departe ment van binnenlandsche zaken en landbouw. De heer Brouwer blijft belast met de functie van hoofd van het 4e, 6e en 7o visscherij- district. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. Het Kamerlid Hiemstra heeft den minister van Binnenlandsche Zaken een paar vragen ge steld over de aanneming van losse werklieden in Rijksdienst. De heer Bulten heeft den Minister van Oor log bijzonderheden gevraagd omtrent den brand door een ofgcdwooldcn lichtkogel té Elden ver oorzaakt. De heer Gerritsen heeft den Minister van Koloniën inlichtingen gevraagd omtrent.de be wering, dat een Amerikaansch deskundige dat de Indische belasting wetgeving een hinderpaal voor onze rubberondernemingen zou zijn om met Malakka en Ceylon te concurreeren. NEDERLAND EN BELGIE. De Wester Schelde. Uit Brussel meldt men aan de N. R. Ct. Jhr. dr. van Vrcdenburch, de Nederlandsche gezant alhier, is Zaterdagmorgen, voor hij met verlof vertrok, door den heer Hymans, den mi nister van buitenlandsche zaken, ontvangen. Het gesprek heeft hoofdzakelijk geloopcn over de Schelde-kwestie, waarover het kabinet zich Nader meldt een Reuter-bericht van 29 Juni: De wervelstorm in Cleveland (Ohio) bewoog zich over ccn gebied van 60 mijlen van Cleve land tot aan den hoek van het Eric-meer. Het j Maandag beraden zal. centrum bevond zich boven Lorain. Men schut j daar liet aantal dooden op 250 en de matcriccle POSTCHEQUE- ON GIRODIENST, schade op 12 millioen dollar. Uit het ingestorte theater zijn reeds 165 lijken j geborgen. Verder wordt bericht, dat de dijken j j r» i zijn doorgebroken en eenige personen zijn ge- Naor de Res'bo<le verneemt, is aan alle amb- De hervatting van den dienst. dood. Alle ziekenhuizen liggen vol gewonden.: Alle beschikbare troepen der nationale garde rodlcn,sl' d,e no? vacontie moeten hebbcn' oan" crc-l n.rcA e\r\-7r, tenoren, werkzaam bij den postcheque- en gi rodienst, die nog vocontie moeten hebben, aan- zijn nnnr do bedreigde ploalsen gezonden. -d; mo?el"jkhe'V°rop™en Bden stonden daartegenover s De gouverneur ven Olim heeft zich near de djens1 o[ Au„„s,us ,e hcrvottcn. jubileumleesten cn groot oogstvervoer. oots des onheus begeven. nc oDbrcncrsten uit het reizicrersven plaats Cleveland, 30 Juni. (R.). De storm, die een snelheid had van 85 mijl per uur, werd volgens ooggetuigen vergezeld van trechter vormige zwarte draaiende wolken. Gedeelten van Sandusky en Lorain liggen in puin. Geluk kig was de electrische centrale direct buiten werking gesteld, toen de storm begon, zoodat<^GT vereeniging. de afknappende electrische geleidingen geen kwaad deden. Cleveland, 30 Juni (R.). Tot nu loei staat vast, dat er 15 dooden en vele honderden gewonden zijn in Lorain. Zes dooden en 100 gewonden zijn er in Sandusky en 7 dooden in j Cleveland nen worden bezuinigd. AIzoo restten nog 40 millioen, die moesten worden gevonden in de heffing van nieuwe belastingen. Zoo was het een jaar geleden. Er is zeer veel kritiek op sprekers bezui nigingsplan geweest, doch niemand heeft een plan kunnen voorleggen, dat het zijne met succes zou kunnen vervangen. De heer Wibaut heeft het geprobeerd, doch diens pogingen hebben gefaald. Spr. kwam vervolgens tot het tweede punt, n.l. hoe de toestand thans is. Nadat liet program van den Minister van Finan ciën geheel tot uitvoering is gebracht, heeft deze alles gedaan wat er van zijn kant te doen viel en is volgens zijn program tot een sluitend budget gekomen. Het ligt nu ver der aan de Staten^Generaal of de begroo ting over 1925 een sluitende zal zijn. Nu, hoe de toestand worden moet. Wat gedaan is, is slechts geweest het stoppen van het gat en daarmee is het grootste on heil afgewend. Echter is het Schip van Staat nog geenszins in veilige haven. Men moet er voor waken, dat de kapitaalvor ming in ons land niet wordt aangetast. Veel kapitaal is voor een land een zegen en geen ramp. De toename der bevolking eischt ook de toename van kapitaalvorming en daar voor is allereerst noodig een verlichting van den belastingdruk. Men dient er dus voor te waken, dat de staatsuitgaven zoodanig worden, dat er tot een verlichting van belastingdruk kan wor den overgegaan en daarom brengt de toe» komst een tijdperk van groote waakzaam' heid, zoowel voor den Nederlandschen Staat als voor het Nederlandsche volk. DE NEDERL. SPOORWEGEN. Het jaarverslag over 1923. De opbrengsten opnieuw te- ruggcloopcn. Menigeen zal met groote belangstelling ook ditmaal weer kennis nemen van het jaarverslag der Nederl. Spoorwegen, want ook over 1923 blijken de ontvangsten weer terirggeloopen te zijn. De opbrengsten zijn in 7923 opnieuw terug- geloopen. De economische druk duurde onver minderd voort. Daarbij kwamen toeneming van de autobusconcurrentie, een koude en natte voorzomer, bezetting van het Roergebied, waar door het spoorwegverkeer met' bezet Duitsch land tijdelijk zelfs geheel stil kwam te liggen, en, na de invoering van de Rentemark in Duitschland, zeer hooge normale Duitsche spoorweggocdcrcntarieven en buitengewoon loge uitzonderingstaricven voor het vervoer van goederen naar de Duitsche havens. Als gun stige factoren stonden daartegenover slechts de bileumfeesten en groot oogstvervoer. 1 De opbrengsten uit het reizigersvervoer ver- ONDERSCHEIDING PROF. VAN ROOY. minderden met 5,243,911.77 en zijn, verge- Bi, gelegenheid ven het tachtigjoiig besteen leken Tnct het !oor 1921- waorin zij hun hoogte- der 'Deutsche Gesellschelt lür Goburtshilfe und Tunt bereikten, met ruim negen millioen gulden Gynükologie te Berlijn is ptof. dr. A. H. M. J. j ogenomen. Aan de Cour. wordt d.d. 29 Juni uit New- York gemeld: De ontzettende orkaan, welke gisteravond is losgebarsten over den Zuidelijken oever van het Erie-mcer, heeft verschrikkelijke gevolgen ge had. Het ergste had de stad Lorain te lijden, waar de wind een groot aantal huizen eenvoudig vernielde. Volgens de eerste berichten schat men, dat alleen te Lorain meer dan 300 menschen om het leven zijn gekomen, terwijl het aantal ge wonden geraamd wordt op meer dan 2500. Kort nadat de stedelijke schouwburg te Lo rain was ingestort, werden reeds 88 lijken on der de puinhoopen te voorschijn gehaald en het ermoeden, dat dit aantal nog veel grooter moest zijn, werd bevestigd door een later be richt, volgens hetwelk tot hedenavond reeds 165 lijken zijn geborgen. Een ooggetuige, die er in geslaagd is Cleve land te bereiken, vertelde, dat de huizenrijen aan beide zijden van de hoofdstraat van Lorain eenvoudig ingedrukt zijn, terwijl een ander oog getuige mededeelde, dat van het schoone Lorain niets meer is overgebleven. De geheele oever van het meer van de Son- dusky-baai tot een punt, halverwege Lorain en Cleveland, is overdekt met massa's wrakstukken. Gemeld wordt dat te Sandusky vijf personen gedood zijn. Andere berichten melden, dat ver scheidene pleizierbooten, welke onderweg wa- j ren van Sandusky naar de buitenplaatsen langs j het meer, verloren zijn gegaan. Een van deze booten had meer dan 300 passagiers aan boord. Uit Élyria en alle naburige plaatsen werden in allerijl alle beschikbare brondbluschapparaten en geneesmiddelen naar Lorain gezonden. Ook uit Cleveland werden speciale treinen met ver- bandstoffen en chirurgische artikelen afgezon den. Op verzoek van den burgemeester van San dusky werd order gegeven tot mobiliseering van een regiment infanterie. De ware omvang van den ramp zal pas over enkele dagen bekend gemaakt kunnen worden. Het totale aantal slachtoffers tc Sandusky wordt thans geschat op 700 tot 750. In Peoria in Illinois heeft een hevige wind hoos gewoed, waardoor tien personen werden gedood. Te Fort Dodge in Iowo werden eveneens eenige personen gedood. Een later bericht omtrent de ramp meldt, dot het totaal aantal dooden in de geteisterde plaatsen geschat kan worden op ongeveer 3 a 400, terwijl een voorloopige roming van de materieele schade een bedrag van 72 millioen dollar vermeldt. Te Sandusky is de dijk van het Erie-meer geheel vernield. v.-in Roov tc Amsterdam, met enkele andere1 De opbrengsten uit het gocdet en vervoer buitenlandsche geleerden, benoemd tot ecrelid <,Bolden f 7,474,957.41 cn zijn dientengevolge 1 sedert 1920, dat de hoogste cijfers heeft ge- (,De Tijd"). ïoond, niet minder don ruim één en dertig mil- üoen gulden achteruit gegaan. OUD-GOUV.-GENERAAL J. B. VAN i De resultaten van de reeds in het vorig jaar- MEUTSZ. j verslag vermelde stappen in de richting van Diens toestand hoogst zorgelijk. tariefsverlaging hebben ons gesterkt in de over- Men meldt ons uit Amsterdam: Inging, dat van eene algemcenc tariefsvorla- Naar v.ij vernemen is do toestand van Z. Exc.'n de ec""'cn omstandigheden voor ons M 1 J. B. van Heutsz, oud-gouvemeur-generaal van j bedn>f verbetering te vachten is. De op- Nadere b,zonderheden.Ne4rInd;6 die om gezondheidsredenen te Mon- brensst van het best<!,Socd. «aai-van de tone. De Staatscourant van Zaterdag bevat o.m. de volgende Kon. Besluiten Op verzoek eervol ontslagen de kapiteins der Infanterie bij het Indisch leger H. R Stieltjes, trcux vertoeft, hoogst zorgelijk. MEVR. DE WED. CREMER-HOGAN f ie Santpoort overleden. Op Duin en Kruisberg te Santpoort is Vrij dagnacht overleden mevr. Cremer geb. Hogan. Mevr. Cremer, die ccn Iersche van geboorte was, woonde voor haar huwelijk te Penong. Als gezantsvrouw was zij tc Washington bij zonder gezien, toonde zich een uitnemende gastvrouw, waardoor het Nederlandsche ge zantschap in die dagen een zeer gezochte plaats van samenkomst was. Te Santpoort heeft mevr. Cremer zeer veel voor de ingezetenen en in het bijzonder voor de minder bedeelden gedaan. Zij had een klein zie kenhuis opgericht, waarmede zij goed werk heeft gedaan. Tot de stichting van het avijkgc- bouw van het Witte Kruis te Santpoort heeft zij veel bijgedragen cn ook de afdeeling IJmui- den van het Roode Kruis heeft van haar zeer veel steun ondervonden. Dinsdag a.s. heeft to Westerveld de begra fenis plaats. (Hbld.) MINISTER COLÏJN OVER DEN FINAN- CIEELEN TOESTAND. Een rede per draadlooze ver spreid. Minister Colijn heeft Vrijdag tc Hilver sum een radio-lezing gehouden over den fi- nancieclen toestand van Nederland en de toekomst. Hij verdeelde zijn stof in drieën, n.l. Ie. hoe de toestand was, 2e. hoe de toe stand is en 3e. hoe de toestand moet wor den. Toen hij 13 Aug. 1923 als Minister van Financiën optrad, vond hij op de be grooting een tekort van 105 millioen gulden. Dit cijfer gaf echter niet aan het totale tekort, dat na meer nauwkeurige bereke ningen op 130 millioen per jaar moest ge steld worden. De toestand op medio Sep tember was zoodanig, dat men stond voor het feit, per jaar 130 millioen te moeten wegwerken. Men moest daarvoor te werk gaan volgens een bepaald plan en diende er allereerst voor te waken dat de uitgaven niet meer zouden stijgen. Vele menschen hebben geen begrip van de grootte van het bedrag en om dit wat te verduidelijken zeide hij, dat wanneer men bv. per minuut 10 bankbiljetten van 25 op stapel legt en daarmede begint op 1 Jan. middernacht, men 31 Dec. middernacht van hetzelfde jaar het te bezuinigen bedrag van 130 millioen zou hebben uitgeteld. Men begon de bezuiniging met de verso bering van den Staat in de eerste plaats, waardoor een bezuiniging van 30 millioen zou kunnen worden verkregen. Ten tweede met het snoeien van de ambtelijke salaris sen en de derde post voor de bezuiniging, waren twee bedrijven, die zichzelf moesten bedruipen, maar die nog parasiteeren op de staatsschuld. Doch daaruit kon niet alles worden bezuinigd. Na nauwkeurige bereke ning zou daarop in totaal 90 millioen kun- i ven voor vervoer op afstanden beneden 700 K.M. belangrijk verlaagd waren, bleef elke maand beneden hetgeen dat vervoer in de over eenkomstige maand van het voorafgaande jaar opgeleverd had en liep in veel sterker mate terug dan de opbrengst van het overige goe derenvervoer. Sinds 7 April 7923, waarop als proef het buurtverkeer ingevoerd werd op die baanvakken, welke blijkens de vroeger opge dane ervaring daarvan de beste resultaten be loofden, stegen de ontvangsten uit het reizigers- vervoer slechts op enkele dier baanvakken bo- ven die van 7922 en toonde het totaal dier j ontvangsten op de baanvakken met buurtver- keer elke maand, behalve in de maanden Juli en i September, een grooteren teruggang dan het totaal dier ontvangsten op de baanvakken zon der buurtverkeer. Het reizigersvervoer over af standen boven 200 K.M., waarvoor met ingang van 1 Februari 7925 eene tariefsverlaging was toegestaan, is sedert niet toe- doch afgenomen. I V De vele maatregelen lot beperking van uit gaven, waarvan de belangrijkste in de beide vorige jaarverslagen vermeld zijn, deden in 7923 op krachtige wijze hunnen invloed gevoe len. Voornamelijk daaraan is het te danken, dat de exploitatiekosten 27,866,872.77 lager wa ren dan in 7922. In twee jaren tijds zijn de exploitatiekosten nu met 43,337,063.94%, j d. i. met ongeveer 22% verminderd en wel personeelsuitgaven met 76.5 millioen of 73 en de andere uitgaven met 27 millioen of 38% Het saldo der overige posten, verantwoord op de rekening van gemeenschappelijke baten en losten, is 1,730,492.55 nadeeliger dan in 1922. Het bedrijf in zijn geheelen omvang heeft per saldo een verlies opgeleverd van 20,956,918.74 tegenover een van 28,472,285.41 in 1922. Is de einduitkomst dus, ondanks de verdere daling der opbrengsten, minder ongunstig dan in het vorige jaar, die daling wees er ons bij voortduring op, dat verdere beperking van de uitgaven dringend noodig was. Daartoe werden opnieuw verschillende maatregelen genomen, waarvan de belangrijkste waren: herziening van de beremming der goederentreinen; verlaging van de vergoeding van verblijfkosten bij afwe zigheid van de standplaats; vermindering van het aantal inspecties, secties en districten, waar in het net verdeeld is; invoering van een vierde lagere loonklasse; uitbreiding van het ge bruik van machines in de kantooradministratie. Ten slotte werd aan het einde van het jaar besloten met ingang van 7 Januari 7924, in afwachting van het tot stand komen van eene nieuwe loonregeling, welke van genoemden da tum of zou gelden bij elke uitbetaling van be zoldiging 10 in te houden. Die nieuwe loon regeling kwam sedert, in overleg met de orga nisaties van het personeel, tot stand en betee- kent, behalve voor enkele groepen van perso neel, die vroeger ir. meerdere mate dan de overige getroffen waren en daarom thans eenigszins ontzien worden, eene vermindering van inkomsten van 10 De vooruitzichten voor 1924. Een en ander geeft de zekerheid, dat de ex ploitatiekosten in 1924 andermaal belangrijk zullen zakken. Een uitsluitende rekening kunnen wij echter ook voor dit jaar niet in uitzicht stellen, tenzij de opbrengsten stijgen en dat meenen wij, althans voor 1924, niet te mogen verwachten. Wel vertoont het goederenvervoer sinds October 1923 eenige symptomen, die op verbetering wijzen, doch de belangrijkste daar van zijn terug te brengen tot oogstvervoer cn gesloten water, en het reizigersvervoer stelt ons nog steeds te leur. Ons streven blijft daarom vooral gericht op beperking van uitgaven en indien wij daarbij, evenals tot dusver, uit allerlei rangen van het personeel steun mogen ondervinden, zal het on getwijfeld gelukken het doel, de sluitende re kening te bereiken. Indien echter van staats wege voortgegaan wordt met het aanleggen van nieuwe waterwegen en het uitbreiden van het spoorwegnet met spoorwegen, waarvan de ex ploitatie verlies, in elk geval geen winst, zal af werpen, dan zal op den duur eene sluitende re kening van het spoorwegbedrijf niet of sleohts ten koste von hooge tarieven voor hen, die van spoorwegvervoer gebruik moeten maken, mo gelijk zijn. Wij hebben, met het oog op de plannen voor den aanleg van scheepsvaartwe gen in Zuid-Limburg en naar Twenthe en den bouw van spoorwegen van Gouda over Bos koop naar Alphen en van Schaesberg over Kerkrede naar Simpelveld, het onzen plicht ge acht de Regeering daarop te wijzen. Zonder succes, met uitvoering der aanhangige plan nen wordt voortgegaan. Ongetwijfeld zal 's lands belong dat vorderen, doch men beklage zich dan later niet over de slechte uitkomsten van de Nederlandsche Spoorwegen en de hoog te hunner tarieven, waarmede toch ook groote lands belangen gemoeid zijn. Rekening van gemcenschoppc- üjke baten en lasten SS HS. De bruto-opbrengsten der Maatschappijen bedroegen in 1923 162.137.747.74 tegen 175.358.760.69 in 1922zij verminderden derhalve met 13.221.012.95 of 7.54% na eene vermindering in 1922 vergeleken bij 1921 van 78.864.734.39 of 9.77%. De opbrengst van het vervoer van „reizigers, bagage en honden" verminderde van 90.302.488.30 tot 85.058.576.59 dus met 5.243.9T7.71 of 5.81% tegen eene verminde ring in 7922 in vergelijking met 1921 van 3.871.487.11% of 4.05%, de opbrengst van het goederenvervoer daalde van 81.427.005.47 tot 73.952.068.— dus met 7.474.937.47 of 9.78% na eene doling in 7922 in vergelijking met 7921 van 74.463.068.44% of 15.08%. De „buitengewone ontvangsten" bedroegen in 1923 3.127.103.15 of 502.163.83 minder dan in 1922. De Exploitatiekosten der Maatschappijen be liepen 750.789 524.80 tegen 772.656.396.97 in 7922. Zij verminderden dus met 27.866.872.77 of 12.66% tegen eene vermindering in 7922 vergeleken bij I92T van 27.470.797.77% of 11.06%. In verhouding tot de gezamenlijke opbreng sten van het vervoer bedroegen de gezamenlij ke exploitatiekosten 93.00% tegen 98.46% in 1922 en 99.95% in 1921. De totale loonuitgoven. De totale loonuitgaven met inbegrip van die voor constructie en derden, bedroegen in 1925 103.299.000.tegen 111.127.000.- in 1922 zoodnt de vermindering 7.828.000 bedroeg. Wegens blijvende en voorloopige renten enz. inzake dc Ongevallenwet kwam in het geheel 835.726.24 ten laste der exploitatierekening (tegen 1.004.562.97 in 1922), terwijl het aandeel voor beide Maatschappijen in de admi nistratiekosten der Rijks-Verzekeringsbank en Centrale Werkgevers-Risicobank, te zamen 456.064.84 (t.v.j. 315.246.57%) bedroeg. Ziekengelden. Onder de verschillende rubrieken van bezol diging, voorkomende in de Exploitatierekening, is begrepen een bedrog van 1.567.166.89 aan ziekengelden, d.w.z. uitbetaald loon bij ziekte (niet tengevolge van ongevallen en wel over 258.681 ziektedagen, tegen 2.550.948.44% over 426.664 ziektedagen in 1922. Het aantal ziektedagen per hoofd bedroeg over 1923 6922 dagen tegen 10317 over 1922, zijnde over 1923 3395 minder dan in 1922. Het resultaat der exploitatie. Het batig saldo der Exploitatierekening, in 1923 bedragende 11.348.222.94 was 8.645.859.22 hooger dan in 1922 toen het 2.605.457.38% hooger was dan in 1921. De „Verschillende Baten" bedragen in 1923 1.697.328.17% of f 736.258.33% minder don in 1922. Ten laste der rekening „Uitkeering wegens huur en medegebruik van Spoorwegen, Stations enz." is in 1923 1.483.799.71% minder ge boekt don in 1922 wegens uitkeeringen voor gepachte lijnen, doordien de Zuid-Hollandsche Electrische Spoorweg op 1 Januari en de spoor weg Nijmegen-Grens, richting Geve op 1 Juli 1923 aan H. S. in eigendom overging en vooTts de opbrengsten van bijna alle gepachte lijnen in 1923 lager waren. In overeenstemming met het bepaalde in de „Overeenkomsten 1920 SS. en HS" zijn in het Credit der Winst- en Verliesrekening gebracht de door den Staat aan de Maatschappijen ver schuldigde bijbetalingen ad 10.218.922.95 bij SS. en 12.767.732.63 bij H.S. om tot een winstsaldo te komen, bij S.S. van 5.0263158% van het op aandeelen aan toonder gestorte en niet terugbetaalde kapitaal ad 18.000.000. en bij H.S. van 5% van het kapitaal aan toon der ad 22.500.000.-. Diensvolgens sluit de Winst- en Verliesreke ning bij S.S. met een voordeelig saldo van 904.736.84 waarvan volgens art. 18 der Statuten komt aan houders der aandeelen aan

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2