Rijn- en Moezelwijnen gewas 1921 WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. I MAISON DE JAGER EN Zn. I UITVERKOOP SCHILLETJE I? BINNENLAND. SPORTNIEUWS l Dagelijks versch PRIMA BOTERSPRITS. BEZOEKT onze groote HALF JAARLIJKSCHEN Spotprijzen in alle AfdeeSingen. 8VIANTELIMAGAZIJN „DE ADELAAR ZIE ETALAGE Door tijdige inkoop thans goedkooper dan in Duitschland. Vraagt prijscourant AMERSFDORTSCH DAGBLAD socccacoooc oooooooo oooooooooooogj a LANGESTRAAT 56 - CHOCOLATERIE - TELEF. 115 0 CONFISERIE - PATISSERIE iooooo OO OOO -OOOOOOO-'OO-OOOO OOOO OOOE S3 VARKEWSMARKT9 TELEFOON 559 UTR. STRAAT 17 TELEFOON 145 AFD Advertentie Bureau Arn&emsclie Poorlv/al 2a. Tel. 513 Plaatsing van advertenties in alle bladen zonder S3 prijsverhooging BB w Likeur va» bijzander fijne T A aamenstclling E 6 p. ff- f 3.4o 11 "7 2 S. H. MASSA 9 De Staatscourant van gister bevat nog de volgende Kon. besluiten: eervol ontslagen dr. J. J. L van Rijn als on bezoldigd lid voor Nederland van het permanent comité van het internationale landbouwinstituut te Rome en benoemd ais zoodanig mr. dr J, H van Royen, gezant te Rome; benoemd tot inspecteur van den arbeid D. J. Burger, te Groningen, thans adjunct-inspecteur. KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE. Uitslag van hei Officicrscxomen. Geslaagd: Infanterie hier te lande: G. Dijkstra, J. Ger ritsen, P. Gips, \V. C. Heberlé, G. Lontzen- dörffer. Infanterie in Nederl.-Indië: K. E. Avink, P. J. Boudewijn, J. Breemouer, G. P. N. Fikenscher, J. C. E. Gaemers, B. L. de Goede, C .Nommen- sen, A. Ploncken, V. O. Plas, F. C. G, van der Poel, L. C. M. Polak, E. J. Roelofs, W. Roms- winpkel, O. J. H. N. E. van Selow, F. Sleebos, R. C. Soctbrood Piccardt, C. Terluin, N. Tou wen, C. Vermeulen, C. J. F A. Verschueren, A. J. C. Weber, P. A. Weiffenboch, H. C. W. Weijerman, J. B. H. Willemsz Geeroms. Cavalerie hier te lande: L. C. Cnopius, L. N. van der Minne. Cavalerie in Nederl.-Indië: W. J. Romswinckel, E Steenhouer. Artillerie hier te lande: RI. Brinkgreve, J. A. de Brum*, C. van Dongen, J. J. Fens, RI. J. van der Hoog?, J. M. Klinkhamer, J. G. G. Rlorrees, L. J. H. Schoonenberg, J. K. Sjoer, J. T. Winkel. Artillerie in Nederl.-Indië: P. Clerkx, W. O. Goslings, TI. L. Hoorweg, G Jöbsis, J. W. N. van Loon, W. Ot, H. C. de Reede, H. Blekkingh. Artillerie in Nederl.-Indië; M. D. Schaafsma, A. B. C. Schoondorp, E. van Slooten, J. Stalc- man, J. Stuart, C. L. Teeuwen, E. A. G. de Vries, L. T. W. de Vries, E. R.Wilderink. Genie hier te lande: H. van den Bos, J. van Rliil, W. F. L. Ott'en, H. van der Sluys, jhr. E. C Storm van 's Gravczande, K. van Tarel. Genie in Nederl.-Indië: J. R. Broekhuyzcn, G. Maas, H. P. RIatullesijo, J. Scvenhuysen, W. K. Seyn. DE STAKING BU WERKSPOOR TE AMSTERDAM. De pogingen tot bemiddeling in het conflict. De parlementaire redacteur van het Volk meldt aan zijn blad: De rijksbemiddelaar ir. Van IJsselsteijn heeft gistermorgen op het departement van arbeid, naar wij vernemen, geconfereerd, eerst met het dagelijksch bestuur van den Rictaalbond en de directie van Werkspoor en daarna met vertegen woordigers der arbeidersorganisaties, der bij Werkspoor werkend ongeorganiseerde arbeiders en der personcclsvcreenigingen van de Rotter- damsche Droogdokmaatschappij en van Wilton. In laatstgenoemde conferentie heeft ir. Van IJsselsteijn aan genoemde vertegenwoordigers de vraag gesteld, hoe men dacht over een aan vaarding van tien procent tariefsverlaging en 2% pet. loonsverlaging. Daar de besturen zich hierover niet aanstonds konden uitlaten, ver zocht ir. Van IJsselsteijn hun zich hierover te be raden. De besturen zouden dit in het middaguur doen. In een vorige bijeenkomst met den Rletaal- bond heeft, zooals men zich herinnert, Danz na mens de betrokken organisaties voorgesteld 5 pet. loonsverlaging en 5 pet. tariefsverlaging, welk denkbeeld de organisatiebesturen genegen waren bij hun leden te verdedigen. Dit denk beeld werd toen afgewezen door den Rictaal bond, die had voorgesteld 10 pet. tariefsverla ging en 5 pet. loonsverlaging. Ter aanvulling van dit bericht valt nog het volgende te melden Onder leiding van den rijksbemiódelaar, den heer H. A. van IJsselstein, is gisteren in het departement van Arbeid, Handel cn Nijverheid een bespreking gehouden tusschen de verte genwoordigers van den RIetaclbond en de direc tie van Werkspoor eenerzijds en de vertegen woordigers van de betrokken orbeidersvakver- eenigingen cn organisaties anderzijds, inzake de uitbreiding \on het conflict bij Werkspoor tot enkele ondernemingen buiten Amsterdam, met name tot een viertal ondernemingen ge vestigd te Rotterdam. Daar de gerezen moei lijkheden te Rotterdam beschouwd moesten worden als een gevolg van het conflict bij Werkspoor/ waicn thans de Amstcrdamsche en Rotterdamschc belanghebbenden bijeen tenein de de moeilijkheden in hun geheel te bespreken. Het bleek tenslotte mogelijk beide partijen in zooverre tot overeenstemming te brengen, dat de aanwezige vertegenwoordigers bereid werden gevonden eenige voorstellingen aanhangig te maken cn te bepleiten bij hunne committenten, welke bij aanvaarding geschikt zijn het conflict bij Werkspoor te beëindigen, waartoe bij over eenstemming van werkgevers- cn werknemers organisaties ook de directie van Werkspoor wil de medewerken. Deze voorstellen waren Te. dat Werkspoor dadelijk na de opheffing van de staking zou overgaan tot een onmiddel lijk ingaande loonsverlaging en wel van 10 op het tariefloon en van 2 op het uurloon; 2e. dat de in staking gegaan zijnde arbei ders, werkzaam bij Werkspoor, die door de di rectie dier vennootschap beschouwd worden als te zijn ontslagen, door haar opnieuw in dienst worden genomen, voor zoover de stand der werkzaamheden aan Werkspoor zulks toelaat, en onder nadere voorwaarden, vast te stellen door de directie van Werkspoor in direct over leg met den voorzitter van den Alg. Ned. R!e- taalbewerkersbond. 5e. dat de directie van Werkspoor zich ver bindt af te zien van eenigen rancuncmaatrege! in welken zin ook. Voorts werd aangenomen dot, wanneer bet conflict bij Werkspoor zou zijn opgelost, de arbeiders in dc metaalindustrie, die te Rotter dam of elders buiten Amsterdam hun arbeid hebben verlaten, omdat zij zich niet willen be lasten met de uitvoering van werken, welke in de onderneming, waarin zij arbeiden moesten, door Werkspoor waren uitbesteed, zouden worden teruggenomen in dezelfde onderneming waarin zij van te voren werkzaam waren. Ook in deze ondernemingen zouden geen rancune- maatregelen tegen deze arbeiders werden to^ gepast, maar de werkgevers zouden het recht van ontslag van arbeiders behouden, voor zoo ver geen arbeid voor deze werknemers con- wezig zijn. Verder werd nog overeen gekomen, dat, zoodra de staking bij Werkspoor zou zijn op geheven, het door Weikspoor- uitbestede werk zou worden vrijgegeven, in dien zin. dat de werknemers verplicht zouden zijn dezen aibeid in hun werkplaats uit te voeren, zoodra en voor zoover hun werkgever dit zou eischen. De ter vergadering aanwezige vertegenwoor digers der''organisaties hebben toegezegd den rijksbemiddelaar zoo spoedig mogelijk in ken nis te stellen van de beslissing der lichamen, cie zij vertegenwoordigen. DE HAAGSCHE AUTOBUS-KWESTIE. Voor het kentongerecht. Voor den Haagschen kantonrechter, mr. Rijke" is Donderdag een soortgelijke zaak behandeld als de vorige week, oten F. A. v. Vianen als exploitant van de autobus-onderneming „Lux", welke diensten onderhoud tusschen Den Haag en Rijswijk, terecht stond wegens overtreding van art. 106 der Haagsche politieverordening, het z.g. snorders-artikel. Ook de dagvaarding was gelijkluidend, n.l. dat beklaagde op 6 Juni zonder vergunning van B. en W. met een vierwielig motorrijtuig op den openbaren weg heeft gereden met hei ken nelijk doel om het geheel of gedeeltelijk te ver huren en eenige passagiers heeft opgenomen, waarna hij wéder is weggereden. De beklaagde v. Vianen erkende dat hij pas sagiers had. opgenomen, doch dat hij niet had gereden met het doel om de autobus te verhu ren. Integendeel zijn de passagiers kosteloos vervoerd. De agent van politie, die proces-verbaal heeft opgemaakt, zeide beklaagde op het Rijswijk- scheplein te hebben bekeurd, omdat het getui ge bekend was, dat de onderneming „Lux" geen vergunning had van B. en W. en desniet tegenstaande toch passagiers weiden opgeno men. De autobus is door getuige in beslag ge nomen cn naar het Alexanderveld gebracht. De kantonrechter: Was u dat door iemand gelost? Getuige Ik had van niemand opdracht ge kregen om de bus in beslag te nemen. De kantonrechter Is door beklaagde niet te gen u gezegd, dat de passagiers kosteloos wer den vervoerd? Getuige Dat heeft hij wel gezegd, doch alle snorders zeggen dat ook. Mr. Rits, de verdediger van beklaagde Was het u bekend, dat van te voren advertenties in de dagbluden waren geplaatst, waarin dat kos teloos vervoer werd aangekondigd? Getuige Op dat oogenblik niet; die adver tenties heb ik eerst later gelezen. De ambtenaar van het O. M., mr. Rijkens, achtte het wettig e.i overtuigend bewijs gele verd cn was van meening, dat ook thans, even als dit vroeger steeds geschieddc,i ,het beroep op het kostelooze vervoer moet worden verwor pen. Spr. concludeerde dan ook, dat beklaagde zou worden schuldig verklaard aan de hem ten laste gekgde overtreding cn dat hij zou wor den veroordeeld tot een geldboete van f 10 subs. 5 dagen hechtenis. Voorts vorderde mr. Rijkens teruggave van de in beslag gene men autobus. Mr. Rits merkte op, dat het beroep van het kostelooze vervoer tot dusver altijd is verwor pen, omdat dit beroep inderdaad steeds een smoesje was. Hier is het echter een geheel an der geval. Deze ondernemers kwamen in moeilijkheden met de Haagsche politie vanwege de nieuwe re geling voor de intercommunale autobusdien sten. Wel hadden zij in Rijswijk een standplaats vergunning, en nu waren zij bang, dat zij bij een lijdelijk stopzetten van den dienst deze ver gunning in Rijswijk zouden verliezen. Door de getroffen maatregelen in Den Haag konden wel passagiers van Rijswijk naar Den Haag vervoerd worden, doch omgekeerd was dit verboden. Om nu de Rijswijksche vergunning te kun nen houden, en tevens om aan de abonné's te gemoet te komen, werd besloten, de reizigers, die zich in Den Haag aanmeldden, kosteloos naar Rijswijk te vervoeren. Dat het beroep op dit kosteloos vervoer dus inderdaad geen smoesje was, bleek wel te meer uit het feit, dot van te voren daarvan mededee- ling was gedaan aan den burgemeester van Den Haag, terwijl in de verschillende dagbla den advertenties zijn geplaatst. En dat de pas sagiers inderdaad kosteloos vervoerd zijn, biedt pleiter aan met getuigen te bewijzen. Tenslotte vroeg mr. Rits ontslag van rechts vervolging met teruggave van de bus. De kantonrechter wenschte allereerst de ge tuigen te hooren, die kosteloos vervoerd zijn cn hield de verdere behandeling der zaak daarom aan tot 17 Juli a.s. EEN MINNEDRAMA. Vanwege de „minne kom-aF'. Het gebeurde te Groningen. Het was wat men noemde een „verboden verkeering." Hij was van zeer geringe afkomst. Zijn vader l\ad-ie nooit gekend en de moeder, die ternauwernood in haar onderhoud kon voor zien, had slechts met. de grootste moeite haar negen kinderen groot gebracht. Zij evenwel was van deftigen huize en had een zorgvuldige edu catie genoten. Zc hadden elkaar slechts 'n enkele maal ont moet en bij die gelegenheid meer indruk op elkaar gemaakt dan men wenschelijk vond. Er werden korte metten gemaakt; ze werd eenvou dig in huis gehouden. Zijn pogingen, om haar nog eens te ontmoeten of zelfs maar weer te zien, mislukten dientengevolge jammerlijk. Hiermee was de zaak evenwel niet uit. Want van het oogenblik af, dat men haar thuis hield, probeerde ze voortdurend het huis heimelijk te verlaten. Goede woorden noch dreigementen hielpen; de liefde, die bergen verzet, bleek ster ker dan alle geweld. Ten einde raad besloot men haar toen in haar kamer op te sluiten. Ze legde zich evenwel niet gewillig bij haar gevangenschap neer en begon uit alle macht te schreeuwen en te huilen. Dag cn nacht hoorde men 't gejammer, zoodat d> buurt al heel gauw schande van het geval sprak cn aangifte bij de politie dreigde te doen. Erger werd het, toen de beminde der luid protesteerende gevangene dag en nacht voor het huis begon te schilderen. De heer des huizes ergerde zich dermate, dat hij op een gegeven oogenblik een emmer vol water nam en die bo ven het hoofd van d.^n standvastigen minnaar omkeerde. Het effect was kolossaal, de minnaar nam de beenen De buurt lachte. DE VRIJAGE VAN EEN 17 JARIGE. Moderne dwangmiddelen. Zondagmiddag verliet de I7-jarige dochter van een landbouwer te Waalwijk de ouderlijke woning. Sedert keerde zij niet terug. RIen stelde deze verdwijning in verband met het feit dat de ouders haar huisarrest hadden opgelegd omdat zij kennis had aangeknoopt met ccn jongmensch, op wien de ouders het niet hadden begrepen. Zij schijnt dit zich zoo aangetrokken tr heb ben dat zij na kerktijd niet meer teruggekkcerd Nader wordt nos gemeld dat het vermiste meisje door de recherche te 's Bosch opge spoord en onder geleide naar' Waalwijk terug gebracht is. Als de T7-jarige haar positie wèl bewust is, mitsgaders haar „rechten", dan laat zij het er niet bij zitten. Wat alle drommels wat verbeelden die ouders zich tegenwoordig toch wel HET VLOEKVERBOD. In Leiden bedanken ze voor zulk ccn verbod. Het is daar heclemaal niet noodJg, zegt men. Eenigen tijd geleden waren bij den Leid- schen gemeenteraad verschillende verzoeken in gekomen om een vloekverbod uit tc vaardigen. In een breedvoerig praeedvies zetten B. en W. thans uiteen, dat voor een vloekverbod geen reden bestaat. Maar het is de vraag, of de anti-vloekbond daar nu genoegen mee zal nemen. Het is voor de aanvragers intusschen niet erg pleizierig te moeten hooren dat zij hebben nan- gedrongen op iets, wat absoluut overbodig wordt verklaard. Wat heeft de aanvragers dan tocK wel be wogen EEN BOETE VAN 56.234. Om van tc rillen en tc beven. Gisteren bevestigde het gerechtshof te Am sterdam het vonnis van de zesde kamer der Amsterdamsclue rechtbank, waarbij een trans portondernemer veroordeeld werd tot ƒ36.234 boete, subs, één week hechtenis met verbeurd verklaring van het in beslag genomen gedis tilleerd wegens het ongedekt vervoer daarvan. ALWEER EEN RIOTOR-ONGELUK. Met doodelijkcn afloop. De luitenant-kolonel der veld-artillerie J. N. Boom te Oosterbeek, die Dinsdagmiddag, na een bezoek aan zijn zieke echtgenoote in het Elisabethsgasthuis tc Arnhem per motorrijwiel naar Oosterbeek terugkeerde is op den Utrecht- schenweg bij de Klingelbeek in botsing geko men met een wagen. Hij werd tegen een boom geslingerd. Zonder tot bewustzijn te zijn ge komen, is hij hedennacht in het Elisabethgast- huis overleden. GEVRAAGD: EEN HALVE ARIBTENAAR. De andere helft mag ergens anders solliciteeren. De gemeenteraad van Bergh besloot een halve ambtenaar ter gemeentesecretarie san te stellen die uit bezuiniging slechts de helft van de thans geldende diensturen zal werkzaam zijn. Charivarius Ziet 'm niet over het hoofd I Misschien is er wel een gemeente in de buurt die van de andere helft profiteeren wil I KORTE BERICHTEN. Verregaande baldadigheid. Bij ccn landbouwer te Werkhoven werden de vorige week in één nacht twee rijen jonge vruchtboomen, wel een 60 stuks, zoodanig met een mes bewerkt, dat zc veel kans loopen hici- aan te sterven. Fabrieksbrand Gisteravond is er brand ontstaan in o© Stoomschoenfabrick der N.V. van der Sande te Velthovcn bij Eindhoven. Dank zij het spoedig ingrijpen van de dorpelingen is de brand, die zich ernstig lief aanzien, beperkt tot de afdce- ling zwikkerij on een gedeelte der machineka mer. In beide afdeelingen, die zijn uitgebrand, is aanzienlijk© bedrijfsschade. De Eindhoven- sclie brandweer bleek niet noodig to Zijn. De oorzaak von den brand is niet bekend. School- en Kerknieuws. DE LUSTRUMFEESTEN TE GRONINGEN. Een opvoering van het Gro- ningsch Sludententconeel. Het Groningsch Studententooneel heeft Woensdagavond in den schouwburg te Gro ningen uitgevoerd „De revisor" van Gogalj. Het was half een toen het doek voor het laatst viel; nochtans bleef een gcede stemmingheer- schen, want men amuseerde zich met het aar dige spel der dames en heeren dilettanten, aan wie voor de voorstelling zware eischcn waren gesteld. Het slot der voorstelling was een bloemenhulde, in de eerste plaats voor mr. A. T. Vos, den schrijver van hel openluchtspel, en Kor Kuiler, den componist van de muziek bij dat spel. Het Studcntentooncelgezelschap ont ving kransen van den Senaat van Vindic't, van Magna Pctc en van ex-reunisten. Ten slotte huldigde de voorzitter van het studenten-tooneclgczelschap, den heer Joh. de RIeester, den regisseur, wien een boekwerk werd aangeboden. WEL LIEFHEBBERIJ. Geen wender in dezen tijd. Te St. Pancras hebben zich niet minder dan 22 sollicitanten aangemeld voor de betrekking van hoofd der O. L. School. CONFERENTIES UND KEIN' ENDE Voor een predikantsportemonnaie niet meer om te betalen. Men zou óék kunnen vragen is er voor den predikant in zijn eigen gemeente niets meer te doen Een predikant schrijft aan het Handelsblad Oolgaardhuis, Soestevberg, Barchem, Vrije Gemeente, Kras. Achter dit laatste woord zouden we „bis" kunnen zetten, want wordt het niet een beetje „kras" De uitnoodiging voor d*e V. C. J. B. Confe rentie voor Dramatische Kunst kijkt mij van af mijn correspondentie-stapeltje zoo verleide lijk aan. Zij wordt gehouden in het Oolgaardt- huis van 11—14 Juli, maar op 14 Juli begint te Barchem de „Cursus voor jongere afgestu deerden", terwijl ds. Bauning en Dora de Jong ons ook reeds vroegen den cursus der arbeidsgemeenschao te bezoeken, ook al van 11-14 Juli. In mijn „pastoraal zakboek" heb ik alle cursussen en conferenties en jaarvergaderin gen en conventen en predikants-samenkomsten aangeteekend. En het gevolg Het zakboek, dat vroeger steeds naast vrij vol geschreven wintermaan den een heerlijke blanco-zom'er vertoonde, is nu van Juni tot September onbruikbaar ge worden. Dat stemt zorgelijk. Niet zoozeer omdat ik nu geen agenda meer heb om mijn zieken- cn andere bezoeken aan te telkenen, de vacanties mijner kinderen en den planttijd mijner kooien en winter-andijvie, maar omdat ik het gevoel krijg „ik kan alles niet meer bijhouden". De Remonstranten bezoeken de jaarvergade ring hunner broederschap de Doopsgezinden dm hunner Sociëteit, de Vrijzinnige Hervorm den hun jaarvergadering (een kennis deelde mij echter juist mede dat hoogstens 10 zich aan deze vreugde bezondigen) enz. de tweede weck na Paschen rolt de helft van alle predi kanten ons Nederland door naar Amsterdam en Utrecht om aan ettelijke vergaderingen deel te nemen. Maar dit alles bleek tevens onvoldoende. Wie eenigszins van nabij het groei-proces in de vrijzinnig-godsdienstige denkwereld wil mee maken; wie de noodzakelijkheid gevoelt van persoonlijk contact met vrede-zoekendenwie de dubbele waarheid wil toepassen van de spreuk die hangt oven den ingang van Wood- brooke's lezingzaal op den Barchemschen berg „Wie spreekt zaait, wie luistert oogst"wie aan het enthousiasme der jongeren zichzelf wil verjongen wie oriënteering zoekt voor de sociale zijde van zijn religieus leven en werken hij moet confereeren en cursusseeren. Maarhet is „allemaal niet bij te sloffen". De tijdï Het gezinL Het ambtsvverkl En niet te vergeten het geld, wat niet alleen de ner- vus belli, maar ook de nervus conferentiae, straks fle nervus onti-belli blijkt te zijn. Wie zou nu niet popelen van verlongen om b.v. die conferentie voor Dramatische kunst bij tc wonen In de beweging der Vrijzinnige Hervormden wordt geklaagd, dat het cultuuxstreven van onzen tijd zoo weinig „Anklang" vindt, dat het probleem religie en cultuur niet dringend genoeg als probleem gevoeld wordt. Wie zou het gansche hoofdbestuur dezer beweging niet gaarne in het Oolgaardthuis zien van II—14 Juli? Bij al de problemen komt het Conferentk- problecm als zoodanig I Als men een gemeente heeft, die men toch ook „bewerken" wilals men niet minstens honderd en vijftig gulden per jaar kan uittrek ken voor vergadering en conferentie-bezoek dan beleeft men Antonius-kwellingen bij ieder nieuw „programma" dot men ontvangt. Moeten ze maar vergeten worden Verzon ken in 't onderbewuste en in de prullemand Het is een probleem Zoo heeft het Conferentie-vraagstuk inder daad „kein Ende". HOOFDELIJKE ORISLAG. Actie van vrijzinnigen. De Ned. Herv. gemeente tc Aalten moeet dit jaar den hoofdelijken omslag opvoeren tot één zesde deel van de gemeentebelasting. Het ge volg was, dat enkele vrijzinnige leden zich lie ten schrappen, ook al omdat het orthodoxe kerkbestuur geen oog heeft voor de rechten der vrijzinnige minderheid. De Vereeniging ven Vrijzinnig-Hervormden nam nu de actie in han den. Zij stelde het kerkbestuur voor, dot zij alle moeite zou doen om de leden van het be danken af te houden en hen zou trachten te bewegen hun financieele verplichtingen na te komen en vroegen den kerkeraad haar eenmaal per maand dc kerk af te staan benevens een doopbeurt om de drie maanden. Dit verzoek werd van de hond gewezen. Het kerkbestuur zou echter overwegen, nan de vrijzinnigen een deel van den betaalden hoofdelijken omslag terug te geven. Tot heden is daar echter riet van gekomen. De Olympische spelen, DE NEDERLANDSCHE ROEIERS. Een voorbeschouwing. De conospondent van de N. R. Ct. schrijft: Nu de'dog nadert waarop de Nederlandschc roeiers vertrekken, die onze kleuren te Parijs zullen verdedigen, spreekt het van zelf, dat de coaches de laatste hond aan de voorbereiding ieggen. De oefening geschiedt te Rotterdam en te Amsterdam. De bekende jeugdige coach van Lega, de heer Spoelslro, is tijdelijk te Amster dam praktisch werkzaam en daarom is dc leiding van de stuurmanlooze twee van Laga, bestaan de uit de heeren Rüsing en Beynen, thans aan dr. Kolf alhier, toevertrouwd. Óver het uitste- kenn roeien' van deze twee is in de verslagen var* de wedstrijden waaraan zij deelnam, ook na het proefroeien op de Slotcr Ringvaart, reeds het een en ander geschreven. Ieder zal grif toege ven dat het de beste twee is die we in de baan kunnen rengen als stuurmanlooze twee en ook staat vast, dat de heeren Beynen en Rösing technisch keurig werk leveren. Dr. Kolf heeft, naar men ons mededeelt, in zijn laatste werk met de ploeg vooral getracht de spurt te ver sterken, echter zonder te forceeren. De beide Luga-roeiers moeten in de beste conditie naar de stort cn dan zal blijken of zij snel genoeg zijn. De verwachtingen zijn hier echter gunstig. Rotterdammers, die in'de eerstvolgend© dagen .deze twee nog eens in actie zien willen voor het vertrek naar Parijs, hebben daar gelegenheid toe, daar er iederen dog van het bootenhuis van De Maas af geoefend wordt. Ook over de vier van De Amstel valt weinig meer te zeggen. Ook deze vier is technisch zeer goed afgewerkt. Dat was zij reeds het vorige joar. De samenstelling, J. A. Brandsma (boeg), 'J. v. Silfhout, J. Brandsma, D. Fortuin (slag) cn G. Busch (stuurman) is dan ook op goede gronden ongewijzigd gelaten. Deze ploeg is nl. zoo prachtig geplaatst en vormt een harmo nisch geheel. Het roeien is uiterst soepel en verraadt een uitstekende schooL Alle eer aan den Amstel-oefenmeester Hag, die dezer dagen nog eens extra zorg aan zijn mannen besteedt, doch vermoedelijk wegens pas-moeilijkheden niet mee naar Parijs kan. We zouden van deze ploeg hetzelfde willen zeggen als van de stuur manlooze twee van Laga. Technisch is zij pri ma, nu zal moeten blijken of zij ook voldoende snelheid en tactiek heeft. Nadat we het kranige on felle roeien van de Adelborsten-vier gezien hadden, hebben we het betreurd, dat er nog niet over een krachtproef tusschen deze beide beste vieren, waarover we beschikken, kon plaats vinden, niet omdat we aan de ploeg der adspiront-zecofficieren de voorkeur geven, doch omdat we haar door haar felheid en physieke kracht ook zeer sterk achten. Maar do insiders hebben het volste vertrouwen, dat de soepel roeiende Amstel-vier tevens een snelheid berei ken zal, die de keuze van den Ned. Roeibond volkomen rechtvaardigt. Van Delftsche zijde is nog betoogd, dat de vier van Lngn ook in aanmerking had moeten komen. De minder gunstige resultaten der Delf tenoren te Frankfort aan do Main hebben be wezen, dat de technische commissie van den Ned. Roeibond hier een juist inzicht, gehad heelt. De skiffeur Pieterse is inderdaad in tip-top vorm Zijn gedecideerde overwinning op Gun- ther heeft zijn zelfvertrouwen zeer versterkt. Gisteravond zagen we hem nog weer in vlot tempo, toch niet geforceerd, de Amstelbaan roeien, -in de motorboot gevolgd door zijn ge* trouwen coach den heer Blussé, die natuurlijk ook mee naar Parijs gaat. Ook over het roeien •an Pieterse is voldoende geschreven en te' rechft worden er van dezen sterken skiffeur goede dingen verwacht. Maar de acht van Noreus daarover was aT zeer weinig bekend en daarom zijn we dezer da gen eens poolshoogte gaan nemen. Allereerst zij even verteld, waarop de keuze an deze pleog becseerde. De vier van Nereus opende het seizoen met het winnen van den studentenwedstrijd op een alleszins sprekende wijze. Daarop volgde bij do Koninklijke een prachtige prestatie van de acht die in haar heat de acht van Amstel klopte. Dat waren de

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2