EEN HITTEGOLF van duizenden [aren terug is voor U bewaard in onze GLORIA-ANTHRACIET voor den volgenden winter. Zomerprijs f 3.35 per RL. KOK'S Brandstoffenhandel en Eiectrische Brekerij ZOM ER-U IT VERKOOP „De Adelaar" LANGESTRAAT40 NITSSPAAIBAIK FaJ.W.»ANACHTERBERGH SCHILLETJE Bestelhuizenvan Perseynstraat 4 - Utrechtschsweg 71. el 5S3. Samatrastraat 20. Langestraat 25. (Depot Ververij Palthe). FONTEIN SCHIPPERS BEHANGERIJ - - STGFFEERDERIJ Langestraat 24 Telefoon 496 LINOLEUM! CONGOLEUM KARPETTEN TAFELKLEEDEN DIVANKLEEDEN MARQUIZEN ROLSCHERM WESTSïNOEL 12—13 TEL. 238. VRUCHTENWAFELS uimsm i. 1 Rente 3 60°J onvesrwaardelijke waarborg der gemeente Amersfoort !Ki. Bokking Zn. Uitslag Kloosterbalsem AMERSF09RTS0H DAGBLAD KOK .IMG lOs\a MAGAZIJN „VOORWAARTS" KRISTAL - GLAS PöRCELEIN- ES AARDEWERK ft EVSaisors d© Coiffure i I Kotenpark Soesterweg Telefoon 863 Wij hebben enorm succes, daarom voortzetting van onze ALLES OVERTREFFEMDEN WARME DAGEN DE LINDEBOOM (WED. B. VAN DOESBURG) IJSWAFELS (in 4 natuurlijke vruch- tensmaken.J Zéér verfrisschcnd! MANDR8 MANDARIN®- wafels (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet is. VOOR DE LUNCH een paar pakjes ESPERANTO- YVAFELS (voedzaam, croquant. edel van smaak. Hyg. verpakt.) BIJ BE AARDBEIEN smaakt verrukkelijk DEORIGINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld met slagroom. MOCCA-TRSS-TRAC, pikante kofResmaak-wafel, juist geschikt voor 't warme seizoen. ATTENTIE' Door do steeds groote re vraag naar ons artikel KUNSTAARDE WERK, hebben wij dit artikel enorm uitgebreid. Ziet onze étalage on prijzen. Aanbevelend: LANGESTRAAT 80. Ëjij spoedig en zeker j le aangetaste plekken iederen I te behandelen met AKKER's AFD Advertentie Bureaa Arnhemsche. Poortwal 2a. Te!. 513 PJaaising van advertenties in aSi® biaden zonder ES prsjsverhoogino WOG DEZE WEEK Likeur ven bijzonder fijne samenstelling p. f3. f 3.4o S. H. R0&SSA ALLEEN OP ALLE ARTIKELEN !H LANGESTRAAT 60 Niet minder dan 178 spelers moesten er ge straft worden, terwijl 68 spelers het mede spelen ontzegd werd en 89 ontvingen een ern stige waarschuwing. Sedert 10 November zijn 67 N. V. B-leden „hangende het onderzoek van ingekomen klach ten enz." voorloopig geschorst. Aan 31 ver- eenigingen werden aanschrijvingen verzonden om orde-maatregelen te nemen op hun terrein wegens voorgekomen incidenten. Ingediend werden 79 protesten (tegen 131 in 1923; 205 in 1922; 160 in 1921 en 92 in 1920), waarvan 45 niet in behandeling werden genomen. De secretaris der protest-commissie meent, dat de wederinstelling van de promotie- en degradatie-wedstrijden in het Westen het ver wachte gevolg had, dat het aantal protesten afnam. Ook in het Zuiden, waar de rechtspraak altijd het meest te wenschén had gelaten viel een belangrijke vermindering waar te nemen. Toegewezen werden 22 protesten, dus urim 31 pet. (vorig seizoen 24.65 pet.). Ultimo Mei 1924 bestond het scheidsrechter corps van den N. V. B. uit 399 leden. DE CUP-WEDSTRIJDEN VAN H. V. C. H. V. C.Ensch. Boys I. Zondag a s. komt Ensch. Boys op bezoek bij H. V. C. en zal trachten haar een nederlaag toe te brengen. Willen zij echter aanspraak op den beker maken dan moeten de Boys met meer dan 20 winnen. WÏJERSSTKAAT S. fel. 30 Speciale Itehamleling Jopen uit uilen en albrelien van het baar. Kaarzalt - STaarzecp voorSiona i die roos en hel vel vrordeu van hel haar. 2 Financieel Overzicht. De vooruitzichten voor het economisch herstel van Europa. Streven naar een nieuwe inflatie in Duitschland. Pro paganda voor een valorisatie der Duitsche oorlogsleeningen. De Russische graanoogst. De Handelsbetrekkingen met Sovjet-Rusland. De financi- eele wederopbouw van Hon garije. De positie der Rotter- damsche Bankvereeniging. Het economisch herstel een werk van langen adem. De algcmeene stemming ter beurze blijft nog altijd mat. Dit ligt in hoofdzaak wel aan het voortduren van de politieke onzekerheid. Er is hierin in zooverre in de afgeloopen week eenige verbetering gekomen, dat nu althans de Duit sche regeering, zij het dan ook eerst na lange aarzeling, zich vereenigd heeft met de eiserhen der Geallieerden inzake een nieuwe militaire controle, terwijl ook de overeenkomsten, tus- schen de Micum en cle Rulir-industrieelen voor een tijdvak van ong-veer een maand zijn ver lengd. Beide feiten zijn. in zooverre gunstig, dat zij nieuwe verwikkelingen voorkomen geduren de de onderhandelingen over de oorlogsschat ting, welke eerstdaags een aanvang zullen nemen. Die onderhandelingen zelve zijn hier door echter uit den aard der zaak niets verder gekomen, hetgeen van beteekenis is met het oog op het feit, dat zoowel in Duitschland als in Frankrijk en Engeland minderheidsministeries aan het roer zijn, aan welke vermoedelijk geen lang leven is beschoren. Indien zij het echter maar kunnen houden tot de kwestie der oor logsschatting inderdaad definitief haar beslag zal hebb i gekregen, dan kunnen v/ij er in Europa geheel anders gaan voorstaan, omdat dan de voornaamste bron van verwikkelingen, die in de laatste jaren zulk een driikkenden in vloed op het zakenleven heeft uitgeoefend, zou zijn afgesloten. Men. moet er zich echter wel rekenschap van geven, dat zelfs in dat geval het herstel van Europa toch nog een zaak van langen adem zou blijven, Het blusschen van een heftigen brand beteekent nog geenszins, dat het door deze catastrophe getroffen gebouw weder bewoon baar zou zijn. Op zulk een door een brand ge teisterde woning lijkt Europa. Er zullen vele jaren van hard werken en grootc inspanning noodig zijn, eer de gevolgen va- den wereld brand uit den weg zullen zijn geruimd. Alle pogingen tot herstel maken aanvankelijk de zaak zelfs schijnbaar erger, evenals het oprui men van puin na een brand schijnbaar slechts tot gevolg heeft, dat een chaos ontstaat. Zal men In Duitschland de bil- jettenpers opnieuw in werking steller.? Een duidelijk voorbeeld van hetgeen wij be* doelen levert thans het Duitsche bedrijfsleven. Ja re 'ang heeft men zich angstig afgevraagd, waar het heenging bij den wilden dans der in flatie, toen telkens ieuwe milliarden en billi- oenen als uit den grond werden gestampt. Die inflatie is thans teneinde. Op een verwonderlijk abrupte manier is het gelukt, de biljettenpers stop te zetten en de vastheid van de wissel* koersen op.het buitenland te herstellen. Intrin siek is de toestand hierdoor ongetwijfeld ont zaglijk verbeterd, omdat immers de oorzaak van het ziekteproces is verdwenen. Dï gevolgen van de ziekte komen echter thans nog veel duide lijker aar. het licht dan in den tijd, toen de patiënt op kunstmatige injecties leefde. Thans lijdt hij aan uitputting, waarvan de kapitaal markt uiterst ernstige vüischljnselen vericont. Zelfs tegen 50 's jaars is geen geld eer te verkrijgen ook niet voer uiterst solide onder nemingen, tenzij deze tot de geit:' 1 .en behoo- ren, die zicii goeakoope buitr.lar.dschc credieten hebben weten te verschaffen. Het bedrijfsleven lijdt natuurlijk ontzaglijk on der dezen toestand, die slechts op tweeërlei wijze kan worden opgeheven. Een dezer is een nieuwe inflatie. Het is nauwelijks te geioov-n. maar toch helaas een feit, dat breede kringen in het economisch leven in L -itschland naar deze oplossing streven. Men - -hijnt nog altijd niet te hebben leererr inzien, dat het kapitaal gebrek, waaronder men thans leeft, een gevolg is van de te groote geldruimte in het thans afgesloten tijdperk en men verlangt terug naaf de vleeschpotten, van Egypte, toen men zoo veel geld kon krijgen, als men maar wilde, zij het ook, dat dit geld hoe langer hoe minder waard werd en men tenslotte dus feitelijk niets meer kreeg. Juist dit laatste is immers- de oorzaak geweest dat men met het systeem heeft gebroken. Dit is niet geschied wegens buitenlandsche vertoo- gen of wegens wijziging in de wetenschappe lijke opvattingen, maar uitsluitend, omdat men geheel was vastgeloopen, doordien de arbeiders tenslotte weigerden, het waardelooze geld in ontvangst te nemen bij de loc>;ibetaling, zoodat het bedrijfsleven zonder eeltige middelen was komen te zitten. Het is merkwaardig, hoe snel men dit in som mige Duitsche ondememings- en landbouwkrin- gen weder heeft vergeten. Terugkeer tot in flatie van het ruilmiddel zou stellig opnieuw, en dan in nog veei korter tijd, dezelfde gevol gen uitoefenen als den eersten keer het geval is geweest. Zij zou dus slechts uitstel van executie be- teekenen. Het meest verontrustende feit in de huidige situatie is wel, dat er geen zekerheid bestaat, dat het niet inderdaad dezen weg zal opgaan, daar de voorstanders eener nieuwe inflatie voor namelijk gevonden" worden in de het meest naar rechts georiënteerde politieke kringen, die juist bij de laatste Rijksdagverkiezingen zoo aanzien lijk vooruit zijn gegaan. Sterke speculatie in Duitsche oorlogsleeningen. In diezelfde kringen propageert men ook een „valorisatie" der oorlogsleeningen, waaraan in dertijd geen toezeggingen omtrent rentebetaling zijn verbonden,toen de j-egeering desbetref fende maatregelen ten aanzien der overige schulden heeft genomen. Uit moreel oogpunt zou er natuurlijk alles voor te zeggen zijn, dat niet de houders der oorlogsleeningen worden uitgezocht, om het gelag te betalen. Men staat nu echter eenmaal voor het feit, dat Duitsch land, indien het belangrijke verplichtingen voor de schadevergoeding op zich zal hebben te ne men, geen geld zal hebben, om ook nog rente op de oorlogsschuld te voldoen, zoodat deze agitatie nog leelijke verwikkelingen zou kunnen uitlokken. De koers der oorlogsleeningen is in- tusschen in de beide laatste weken reeds meer dan verviervoudigd, hetgeen er wel op wijst, dat men in invloedrijke kringen inderdaad werkt in de richting van plannen als de boven- bc oelde. Afgezien van de mogelijkheid, om tijdelijk nieuw geld te krijgen door een inflatie van het rulimiddel, is er slechts één methode, om in het kapitaalgebrek in Duitschland blijvend te voor zien, ii.l. door een algemeene versobering in het publieke en particuliere leven u.i door groo te, hieruit voortvloeiende spaarzaamheid, waar door nieuw kapitaal kan worden gevormd. Dit- kan echter niet anders clan een methode van langen adem zijn, waarbij nog heel wat slacht offers zullen kunnen vallen, eer de toestand zich eenigszins zal hebben hersteld. Maar toch zal het dien weg op moeten, indien men door gezonde middelen wil voorzien in de door den oorlog veroorzaakte verliezen. Ditzelfde is natuurlijk ook elders hef geval, al is het gat er minder diep dan in Duitschland, eensdeels omdat de Entente-landen niet voor de noodzakelijkheid van het opbrengen eener oor logsschatting staan, doch integendeel op in komsten uit dien bron kunnen rekenen, cm an derzijds omdat cle inflatie nergens zulke diepe groeven heeft gegraven als juist in Duitschl<m .1, indien men althans landen nis Oostenrijk en Rusland uitzondert. In deze beide is men echter reeds eenigszins op weg naar herstel, hetwelk er feitelijk grootere vorderingen heeft gemaakt dan in Duitschland, omdat de inflatie er eerder had uitgewoed en de periode van recuperatie dus reeds langeren tijd heeft geduurd. Hevige droogte in Rusland Russische kaioenaankoopen in Nederland. Ook in dit opzicht bestaat ecliter nog geen zekerheid van een blijvende verbetering. Afge zien van het feit, dat men natuurlijk, wat het politieke regime betreft, in Rusland plotseling voor groote verrassingen kan komen te staan,, heeft men rekening te houden met de omstan digheid, dat de oogstvooruitzichten er dit jaar weder buitengewoon ongunstig schijnen te zijn, tengevolge van hevige droogte in verschillende deelen des lands. De onmiskenbare verbetering, die in het laatste jaar in het economisch leven der Sovjet-Republiek is ingetreden, is voor c-en groot deel te danken ge\Veest aan bet fc-'t, claf Rusland belangrijke hoeveelheden graan heeft kunnen uitvoeren, en zich hierdoor middelen heeft kunnen verschaffen voor aankoop van al lerlei andere noodzakelijke artikelen. Ook ons land heeft hiervan in niet onbelangrijk mate geprofiteerd. O a. wat de zaken in ruwe mioen betreft, waarvan in de laatste maanden door de Russische handelsagenten in Nederland voor ongeveer f 20 millioer. is aangekocht. Het is de vraag, of deze aankoopen zullen voortduren, nu het geschil tusschen Rusland en Duitschland, dat eenigen tijd geledey zulk een ernstige wending scheen te zullen aannemen, weder schijnt tc zijn bijgelegd, al zijn de be richten hieromtrent eenigszins tegenstrijdig. Doch zelfs al zou de Russische hnndelsafdeeling lrf Duitschland geheel worden geliquideerd, wat van sommige ziiJ:n In tegenspraak met de berichten omtrent bijlegging van - het gese wordt volgehouden, dan nog zouden de koopen van katoen etc. elders geen verdere., voortgang kunnen hebben, als Rusland weder gedwongen zou zijn, zich wegens een misluk king van den graanoogst van de büitenlar-.l- sche markten terug te trekken. De Engelsch-Russiche leenfngs- onderhandelingen. Alleen een groote buitenlandsche leening zou hieraan tijdelijk kunnen tegemoet komen.- De besprekingen hieromtrent te Londen duren nog altijd voort. Of zij tot een goed resultaat zullen leiden, blijft' nog uiterst twijfelachtig. Van ver schillende zijden yerwacht men echter, dat de Russen in hun geldnood tenslotte tot zoodanige toezeggingen bereid zullen worden gevonden ten aanzien van een erkenning hunner oude schulden .enz., dat de Engelsche bankiers termen zullen vinden, den buidel weder te openen. Men verkeert echter ook in dit opzicht, nog steeds in onzekerheid. En bovendien blijft af te wachten of, als het werkelijk zoo ver komt, Rusland zijn belofte zal houden. Voorloopig kan het vooruit zicht op nieuwe Russische orders derhalve nog geen bijzonder stimuleerende uitwerking op de fondspmnarkten uitoefenen. Dc internationale Hongaarsche leening. Dat echter niettemin het algemeene recupe- ratie-procesi zij het ook langzaam, vorderingen blijft maken, blijkt thans weder uit het feit, dat Hongarije, evenals eenige maanden gele den Oostenrijk, overgaat tot het uitgeven van een buitenlandsche lecning onder auspiciën van den Volkenbond, van welke leening de op brengst zal moeten dienen voor den financieelen wederopbouw des lands. Evenals !n den nabuur- staat zal het provenu der leening worden aan gewend ter bevordering van de stabiliteit der Hongaarsche munt en tot het financieren van de regeering gedurende een overgangsperiode, die noodzakelijk zal moeten verloopen, eer een duurzaam evenwicht op het budget kan wor den bereikt. Zonder een dergelijk voorschot zou h'et niet mogelijk z'jn, gedurende dén overgangstijd af te zien van verdere inflatie van het ruilmiddel. Men mag dankbaar zijn, dat Duitschland het na de plotselinge stabilisatie zijner, valuta zon der zulk e_m leening heeft kunnen klaarspelen. De eischen, die aan de internationale geldmarkt voor het financieren van dergelijke operaties worden gesteld, zijn hierdoor niet onbelangrijk verminderd. Wat Duitschland aangaat, is men er echter hiermede toch niet af. Er zullen in een niet verre toekomst vermoedelijk nog zeer groote eischen door dit land worden gesteld, indien de onderhandelingen omtrent de oorlogs schatting slagen, al zullen die emissies dan niet geschieden voor het stabiliseeren der Duitsche valuta, maar voor andere doeleinden, zooals verschaffing van bedrijfskapitaal aan de Duit sche industrie, ten gelde maken van een deel 'der oorlogsschatting, teneinde het Fransche budget te verlichten etc. liet leeuwendeel van dc Hongaarsche herstel- leening is met succes te Londen geplaatst. Ook in Nederland wordt er echter f 5 millioen van uitgegeven, nadat geruimen tijd geen buiten landsche emissies meer hier te lande hadden plaats gevonden. De daling in de aandeelen Rot terdamsche Bankvereeniging. Ook voor binnenlandsche leeningen bestaat trouwens in het algemeen nog weinig animo, ondanks het goedkoope geld. Dit zal wel in hoofdzaak verband houden met de matte stem ming, die in het algemeen op onze markt beerscht. In de afgeloopen week is 'deze op nieuw verscherpt door ongunstige geruchten, welke, omtrent de positie van de Rotterdamsche Bankvereeniging hebben geloopen. Voor inge wijden was het duidelijk, dat de beweringen omtrent verlies van 'een groot deel van het aandelenkapitaal enz. eenvoudig onzinnig zijn geweest. Het groote publiek geeft zich daar echter niet altijd voldoende rekenschap van. De geruchten hebben dan ook aanleiding ge geven tot omvangrijk aanbod in de aandeelen dezer bankinstelling. De directie der Rotter damsche Bankvereeniging heeft terecht inge zien, dal het niet aanging, dit aanbod voor eigen rekening op te nemen, en hierin belang rijke bedragen van de middelen der bank vast te leggen. A.an den anderen kant zou echter een scherpe daling der aandeelen, indien tegen over het aanbod geen tegenpartij ad gest&aji, tot gevolg hebben gehad, dat de geruchten nog aan kracht hadden ge unen. De Rotterdam sche Bankvereeniging heeft onder die omstan digheden het kloeke besluit., genomen, aan de Nederlandsche Bank volledig opening van zaken tc geven, met liet gevolg, dat de directie onzer circulatie-bank zT' bereid heeft verklaard, zoo noodig de liquiditeit der Rotterdamsche Bank vereeniging te helpen handhaven. Dit beteekent ongetwijfeld, dat de Nedei- landsche Bank zich ervan heeft overtuigd, dat de toestand der Rotterdamsche Bankvereeniging inderdaad volkomen gezond is, wat nrt het oog op de a'- vmeene positie hier te lande niet an ders dan groote bevrediging kan wekken. Een krachtig syndicaat heeft sindsdien alle op de markt geworpen aandeelen der Rotterdamsche Bankvcrecniging opgekocht, met het gevolg dat een tijdelijke inzinking van den koers al spoe dig voor een betere stemming heeft kunnen plaats maken. Het gevaar, dat uit onverant woordelijke praatjes had kunnen voortvloeien, I is daarmede, naar men wel mag aannemen, voor goed bezworen. Dank zij deze omstandigheid heeft dc fond- senmarkt haar rustig aspect kunnen behouden, en heeft tegen het einde der week zelfs een williger stemming de overhand gekregen, waar door een aantal fondsen het in de eerste helft der week geleden verlies geheel of ten deele konden inhalen. Dit geldt zelfs voor verschil lende „Robaveri'-waarden, zocals jurgens, die aanvankelijk sterk waren aangeboden, doch I later konden verbeteren. Speciaal voor olie-waarden was de stemming in de tweede helft der week vast, in verband met verschillende gunstige mcdedeelingcn, zoo als ec.n stijging van den petroleumprijs in Texas, het aanboren van een nieuwe bron door de Corona; de groote Mexicaan scha ondermaat schappij der Koninklijke etc. Voor Redjang Lebong blijft de vraag, speciaal voor Indische rekening, aanhouden. Ook thee-aandcelen heb ben hun de vorige weck ingetreden rijzing voortgezet. Dit overzicht zal gedurende de zomermaan* d:n cm dc veertien dagen verschijnen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 6