WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. „De Adelaar" LANOESTRAAT40 SCHILLETJE J. GROOTENDORST BINNENLAND. 1CH. Gewas 1920 Raymond Macau Gewas 1920 St. Emilion F 1.F. 40. F 1.40 F 56.-- ANIERSFGQRTSCH DAGBLAD Voorhanden HEEREN- D A Fel ES- en KI^DER- SCHOEPiEM in alle prijzen en kwaliteit. Wij hebben enorm succes, daarom voortzetting van onze ALLES OWERTREFFEWDEN UTR. STRAAT 87 Geresttgd 1878 BIJZONDER AANBEVOLEN TELEFOON 145 Per flesch Per Anker AFD; Advertentie Bureau Amhemsciie Poortwal 2a. Tel. 513 Plaatsing van advertentiesin alle bladen zonder S3 prijsverhooging BR H Likeur van bijzonder fijne T A oamcnstelling t 1 a. p. f 1- f 3.4o 4 1 S. H. RffASSA 2 2 9 LANGESTRAAT 82 Maatwerken Reparatie spoedig TELEFOON No. 80 VEREENIGDE STATEN. DE AA PRESIDENTSVERKIEZING. Davis candidaat der democraten. New 7 o r k, 9 Juli. (R.) Davis is benoemd tot democratisch candida&t voor het president schap der Vereenigde Staten. John William Davis werd den 13en April T373 te Garksburg (West-Virginië) geboren. Hij is doctor in <le rechtswetenschappen en werd in 1895 tot de balie toegelaten hij wordt als oen der voornaamste rechtsgeleerden van de Vereenigde Staten beschouwd. Van 1911 tot 1915 was hij lid van hef congres, van 1913 tot 1918 „solicitor-general" der Vereenig de Staten. Als regeeringscommissaris woonde hij in 1918 te Bern de conferentie met Duitschland bij over de behandeling en uitwisseling van krijgsgevangenen. Van 19181921 was hij ambassadeur der Ver. Staten te Londen. In 1922 werd hij benoemd tot voorzitter der Amerikoansche advocaten-vereeniging. ZUID-AMERIKA. DE OPSTAND IN BRAZILIË. R i o de J a n e i r o, 9 J u 1 i. (B. T. A.) Offi cieel. De muiters in Sao Paolo zijn geheel omsingeld. Hun overgave kan elk oogenblik tegemoet worden gezien. VERSPREIEE BER3C55TEH. PETROLEUM IN N1EUW-GUINEA. D.d. 9 Juli wordt uit Berlijn draadloos gemeld, dat in het vroegere Duitsch Nieuw-Guinea op 70 voet diepte petroleumbronnen zijn gevonden, die volgens deskundigen een bizonder rijke op brengst beloven. ONTZETTENDE HITTE. De hitte is zoo hevig, aldus een bericht d.d. 8 Jifli uit Algiers, dat zij wordt beschreven als een „vuurgolf", die de laatste dagen over deze stad en de omgeving is gekomen. De tempe ratuur is 149 graden. t Eerste Kamer. In de zitting van hedenmiddag wordt wijzi ging Wetboek van Strafrecht betreffende de uitlokking behandeld. De heer M e n d e 1 s is tegen het ontwerp, omdat de noodzakelijkheid van meer beperking der individueele vrijheid niei wordt aangetoond. Spr. is eveneens tegen de uitbreiding van het aantal middelen, omdat cle toe te voegen middelen geen pressiemiddelen zijn. Strafbaar stelling der mislukte uitlokking is verder fou tief geplaatst onder de misdrijven tegen de openbare orde. De heer Rink is niet tegen de uitbreiding der middelen, doch wel legen de strafbaarstel ling der mislukte uitlokking. De heer Verkouteren bepleit belooning van de goede daad. Minister Heemskerk verdedigt het ont werp, dat door feilen van den laaisten tijd noodzakelijk wordt. Het zal heilzaem en preven tief werken. Spr. betoogt dat het middel niet altijd ver schaft behoeft te worden, maar dat belofte steeds tot vervolging kan leiden. Spr. heeft geen bezwaar tegen beperking der vervolging tot uitlokking tot ernstige misdrijven. Het wetsontwerp wordt aangenomen 208 stemmen. Eenige andere wetsontwerpen, waar onder onteigening voor aanleg van den weg naar Rotterdam, z.h.s. aangenomen. De vergadering wordt verdaagd tot morgen 11 uur. -ii a-4 o Berichten. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN. SCANDINAVIË. Een gTappig geval. Omtrent hot verblijf der koninklijke fomilic in Abisko verhaalt een medewerker van Svenska Dogbladet het volgende grnppige geval Na er gewag van gemaakt te hebben, dat de Koningin er blijkbaar niet op gesteld was, door de talrijke amateurfotografen, die ols be zetenen om haar heen sprongen, gekiekt te worden, schrijft hij verder „Er bestaat intus- schen de Nemesius Diana, zooa's de oude August Palm placht te zeggen. Na het noen maal hadden zich op het plein een aantal Lap landers verzameld. H©t koninklijke gezelschap was dadelijk geïnteresseerd cn haalde de came ra's voor den dag. Nu was h'ef evenwel de beurt aan de Laplanders, een afwerende hou ding aan te nemen. Hun godsdienstige opvat ting verbood hun zich te laten fotogTafeercn (men beweert, dat de godsdienstige bedenkin gen tegen het fotografecren verdwijnen na ze* kere contante betaling, merkt de schrijver op maor, zegt hij, ik wil er niet voor instaan, dat het zoo is.) De Koningin moest, evenals do fo tografen, die haar hebben willen fotografecren, zich met een opname van de naar haar toege wende ruggen tevreden stellen. Mogelijk zal hej later nog tvel gelukt zijn, de godsdienstige bedenkingen te ovenvinnen, en zal menig wei- gelukt kiekje met Laplanders het koninklijk reisalbum verrijkt hebben. EEN ONDERSCHEIDING VOOR DR. ARIENS KAPPERS. BuitenlandscKe woardeering. Dr. C. M. Ariens Kappers, directeur van het Centraal Instituut voor Hersenonderzoek te Am sterdam, is benoemd tot eerelid van de Ameri can Neurological Association. Dr. Ariens Kappers, die kortelings is terugge keerd van zijn reis naar China, waar hij ge durende zes maanden een cursus in hersen-ano- tomie heeft gegeven aan de door de Rockefeller Foundation opgerichte Medical School te Peking, behoort tot de meest vooraanstaande Neder- lar.dsche geleerden. Sedert vele jaren is hij di recteur van het Hersen-Instituut te Amsterdam, een inrichting waarvan zonder overdrijving ge zegd kan worden, dat zij een wereldnaam bezit. Het instituut het eenige zuiver wetenschappe lijk onderzoekingslaboratorium in ons land, dat uitsluitend door den Staat wordt bekostigd, is gesticht op aandrang van de Kon. Akademie van Wetenschapj>en, die nog het toezicht er op uit oefent. De onderscheiding den directeur nu weer te beurt gevallen, is een bewijs te meer, hoe hoog zijn wetenschappelijke arbeid en die van zijn instituut in het buitenland staan aangeschre ven. D. WIJNKOOP. Blijkens do Tribune is dc voorzitter van de communistische partij in Holland, de heer Wijn koop, gekozen in de Executieve, het uitvoerend bewind van de Derde Internationale. TERAARDEBESTELLING W. K. F. P. GRAAF VAN BY LANDT. Heden op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhagc. Men meldt ons uit 's-Gravcnhage. Alvorens het stoffelijk overschot van wijlen den heer W. K. F. P. Graaf van Bylandt, oud voorzitter van de Tweede Kamer, gistermid dag op de begraafplaats Oud-Eik en Duinen aan den schoot der aarde werd toevertrouwd, is hedenmorgen te ruim elf uur in het kerkge bouw der Duitsch-Evangelische Gemeente aan het Bleyenburg een plechtige uitvaartdienst ge houden onder leiding van Postor F. Herbst, predikant van die gemeente. Het spreekge stoelte en de lichtkronen waren met rouwklee- den omhangen, terwijl hooge palmen te weers zijden van het spreekgestoelte waren geplaatst. Er was zeer veel belangstellingin het gere serveerde gedeelte van het kerkgebouw had den o.m. plaats genomen mr. Schokking, voor zitter van de Chr.-Hist. Uniede heer Snoeck Henkemans, gedelegeerd-commissaris van „De Nederlander", beiden lid van de Tweede Ka mer, de heer Tilanus, lid der Tweede Kamer en andere belangstellenden. Te kwart over elf hield de met tal ven kran sen omhangen lijkwagen voor den ingang van het kerkgebouw stil. Voorafgegaan door Pastor Herbst, werd de kist, o.m. bedekt door een krans van den Duitschen Keizer, binnen gedragen en vóór het spreekgestoelte geplaatst. Nadat het lied „Was Gott tut, das ist wohlge- tan" was gezongen, las Pastor Herbst eenige gedeelten uit den Bijbel, afgewisseld door het gezang van een kinderkoor met orgelbegelei ding, dat in het Duitsch ten gehoore bracht „Houdt Gij mijn handen beide met kracht om vat" en Jezus is mijn Toeverlaat". Vervolgens zongen allen „Eins ist notAch Herr, dies eine lehre mich erkennen doch", waarna Postor Herbst den preekstoel besteeg en een gedach- tenispredikatie uitsprak bij het stoffelijk over schot van den man, die gedurende een-en- veertig jaar met de grootste trouw zijn ambt van ouderling der Duitsch-Evangelische Ge meente heeft vervuld en wiens lichaam thans rust op dezelfde plaats, waar hem bij de inze gening tot dat ambt de handen zijn opgelegd en waar hij vóór zijn laatste reis met de ge meente aan het Avondmaal heeft aangezeteQ. Tot grondteksten voor deze rede koos de predikant Johannes 15 5 („Ik ben de wijnstok en gij de ranken die in Mij blijft en Ik in hem, die draagt veel vrucht; want zonder Mij kunt gij niets doen") en Johannes 17 24 („Vader, Dc wil dat waar Dc ben, ook die bij Mij zijn, dio Gij Mij gegeven hebt"). Het eerste dezer twee woorden, de geheime verbinding tusschen Chris tus en Zijn jongeren, houdt het geheim in van het vele goede, dat graaf van Bylandt in zoo breeden kring heeft tot standgebracht. Als dienaar van het Koninklijk Huis, als diplomaat, als Kamerlid en Voorzitter der Tweede Kamer, ols huisvader en vriend, overal diende hij zijn Heiland, Wiens naam hij verheeriijkte en Die hem de kracht gaf tot zijn omvangrijken en gewichtigen arbeid. Die ook voor hem thans in vervulling heeft doen gaan, wat in het twee de tekstwoord staat geschreven. Nadat Pastor Herbst was voorgegaan in ge bed en gezongen was „Nun kann uns der Tod nicht schrecken", Sprak de voorganger een ze genbede en vervolgens het „Onze Vader" uit- Onder zacht orgelspel werd de kist naar den lijkwagen gedragen, waarna de stoet naar de begraafplaats vertrok en de talrijke belangstel lenden ontroerd het kerkgebouw verlieten. Op de begraafplaats waren aanwezig jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van den mi nisterraad; jhr. mr. H. A. van Karnebeek, minis ter van buiten 1 andsdie zaken; de heer en Iden- burg, oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indie, Dd van de Eerste Kamer; jhr. Van Tets van Goudriaan, dr. Posthuma, oud-minister; jhr. Van Tets, directeur van het kabinet der Koningin; baron Sweerts de Landas Wyborgh, Commis saris der Koningin in Zirid-Hollond; Dyckmecs- ter, oud-Commissaris der Koningin van Zee land; jhr. dr. J. M. van Haersma de Witt, rent meester van het Kroondomein; de 'oud-Tweede Kamerleden baron Van Dedum, mr. Van Veen, mr. J. Limburg, mr. De Kanter, mr. H. Smeenge, welke laatste tevens kwam als vertegenwoordi ger van de fractie van den Vrijheidsbond in de Eerste Kamer, het Eerste Kamerlid baron De Vos van Steen wijk, de Tweede Kamerleden Rutgers, v. d. Voort van Zijp, Dc Monté Ver loren, Schokking, Snoeck Henckemans en "Tila nus. Voorts kolonel baron Van Heemstra, baron Van Dedum, gep. schout-bij-nacht tit. generaal- majoor jhr. Boud, Dooreman, oud-secretaris- generoal van het departement van oorlog, Prins Arcnberg, baron Snouckaert van Schouburg, M. Merens, eere-lid van de verccniging van leden vort Nederlandsche ridderorden, van welke ver- eeniging de overledene bestuurslid was, baron M. Schimmelpenninck van der Oye, burgemees ter van Doorn, baron Van Nagell van Schaffe- laer, burgemeester van Bnrneveld, jhr. dr. C. G. S. Sanaberg, dr. Knottenbelt, G. J. van Eek, oud-referendaris van binnen] andsche zaken, ouderling der hervormde gemeente, jhr. Von Weiier, voorzitter van den pensioenraad. Voorts de heeren M. A. J. de Haan en J. F. A. Wisch- hoff, directeur van de Haagsche Assurantie compagnie voor brand enz. van 1805, waarvan de overledene president-commissaris was. Ten slotte werden ook nog opgemerkt de hee ren Van den Oudenmeulen uit Apeldoorn, nota ris Van Gcndt, C. Beynen, Mr. Zubli, oud-pen ningmeester von het hoofdbestuur der Christ.- Hist. Unie, A. J. L. van Beek Calkoen, Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland, ohef der afdeeling dipl< matieke zaken van het departement van buiten- londsche zaken, het bestuur en de koster vnn de Duitsche kerk en do heeren Daamen, als oud directeur en Lenz, administrateur van de „Ne derlander." De Commendery Nederland der Johanniter-order, waarvan de overledene ver schillende jaren convent-lid was, was vertegen* woordigd door de heeren Mr. A. E. baron Mac- koy en Jhr. W. F. A. van Postel, respectievelijk secretaris en schatmeester der Commendery. Op de begraafplaats werden dc kransen van de Koningin en den Prins en van de Koningin- Moeder op de baar gelegd. Onder de talrijke kransen en bloemstukken waren er ook van het Duitsche gezantschap en van de Duitsche school. De muziekvereeniging .Sonorita", afdeeling Chr. Jongemonnenvereeni- ging, directeur de heer W. Klinkert, gaf Ge zang 22 ten gehoore. 'Aan de groeve werd het woord gevoerd door dr. v. G h e e 1 G i 1 d c m e e s t e r, die op merkte, dat nu het den Almachtige heeft be haagd de ziel van dezen geliefden broeder tot zich te nemen, wij met eerbied het stoffelijk overschot aan den schoot der aarde toevertrou wen in de vaste overtuiging, dat wanneer het aardsche tubernakel wordt verbroken, wij een huis bij God zullen vinden. Dot vertrouwen hebben wij hier, waar de overledene, die een groote plaats in veler harten heeft ingenomen, was een liefhebbend echtgenoot en vader, een eerlijk cn edel man, een trouw vaderlander en een ootmoedig kind van God. We zijn bedroefd en dat mogen we zijn, want wij missen thans iets dierbaars. Met deze droefheid moeten wij gaan tot Hem, die ons door en door kent; wij moeten deze droefheid laten heiligen, opdat wij de boodschap verstaan, die te eeuwigen dage uit de droefenis komt. Doch naast die droefheid zijn we ook blijde. De overledene heeft jaren lang zijn vaderland gediend, hij heeft zijn hart voor Koningin en vaderland behouden, hij had een warmkloppend, liefhebbend hart. Van hem is veel wijding uitgegaan op zijn ziekbed, om dat hij steeds als grondstelling nam: „Uw wil geschiede". Hij wist dat hij een arm zondaar was, die alleen door de liefde van Christus behouden werd. God heeft ons een hemelsch huis bereid, cn daar krijgt de overledene zijn jeugd terug. Hij wordt heelemaal kind in zijns Vaders huis. Daarom past ons hier geen kla gen, maar moeten wij danken. Dr. v. Gheel Gildemeester ging daarna in gebed voor, waarna hij in den naam des Va ders, die ons geschapen heeft, des Zoons, die heeft liefgehad en des Heiligen Geestes, die een woning in dit hart heeft bereid, den zegen over het stoffelijk overschot uitsprak en het aan den schoot der aarde toevertrouwde. De muziekvereeniging „Sonorita" speelde daarna Gezang 123. Een zoon van den overledene dankte. Bij het verlaten van het kerkhof speelde Sonorita Ge zang 96. J. C. REEPMAKER VAN BELLE, i Burgemeester van Aardenburg. Na een langdurige ongesteldheid is te Ginneken overleden de heer J. C. Reepmaker van Belle, sedert 1907 burgemeester van Aardenbutg, DE CHEMISCHE OORLOG. Kunnen wij ons verdedigen Mr. J. Bierens de Haan Jr. schrijft in „Het Handelsblad" over de afsóhuwelijke mogelijk heden van den chemischcn oorlog en stelt dan de vraagHoe staat Nederland daartegenover „Tegenover een aanval der chemie is do cenig mogelijke verdedigingeen tegenaan val der chemie. Maar hiertoe is noodig een in dustrie, die op dit gebied even vindingrijk als productief is, en het beschikken over alle noo- dige grondstoffen. Zoowel in het een als het ander staan wij verre ten achter bij het bui tenland een klein land zonder grondstoffen, levend vooral van den handel, is op dit (min derwaardige gebied noodzakelijk minder waardig. Wellicht zou het mogelijk zijn met zeer groote kosten een klein legertje voldoen de te beschermen, d.w.z. oneindig veel beter uit te rusten dan dit tijdens de mobilisatie, ten koste van onbeperkte credieten, het geval was. Te pleiten voor een groot leger wil zeg gen onze mannen vrijwel onbeschermd in deze hel te willen sturen, over te geven aan de meest afschuwelijke martelingen, zonder dat zij eenige effectieve verdediging hiertegenover kunnen plaatsen. Maar geheel onbeschermd moeten steeds blijven de burgers, zij die wo nen in de buurt van de vitale deelen, waarop iedere aanval zich het eerst doet richten. Kon in den vorigen oorlog reeds geen verschil ge maakt worden tussohen wel en niet combat tanten (bombardement van steden, de honger- blokkade), een volgende oorlog zal dit nog veel duidelijker en tevens veel effectiever too- nen. Even geweldig als de kosten, even mas saal moet de olgemeene uitmoording, de af schuwelijke vernietiging zijn, die in korten tijd afrekent met het kleine land, dat het ge waagd heeft zich te verzetten tegen deze gif tige overmacht. En komt de „bondgenoot" spoedig ter hulp pas de schending der neu traliteit, dus de eerste aanval, maakt uit wie dit zal zijn dan zal daardoor het land tot gevechtsterrein, en de vernietiging nog radi caler worden. In dit verband passen geen be grippen meer als nationale eer en heldhaftig heid het is noch moedig noch eervol ten koste van het bestaan van het land, van het leven zijner inwoners, den strijd aan te binden te gen giftige machten, waarvan men te voren weet niet tegen opgewassen te zijnhet is waanzin." De schrijver besluit „Eenmaal moet do oorlog zelfs voor de groote mogendheden een absolute onmogelijk heid worden, omdat iedere oorlog voor beide partijen zelfvernietiging beteekentdoor steeds grooter barbaorsdiheid moet zoo de oorlog zichzelf vernietigen.. Voor de kleine mogend heden is dit stadium reeds veel eerder aan gebroken de kleine mogendheden zullen, niet uit idealisme, maar eenvoudig gedwongen door hun kleinere afmetingen cn hun beperktere middelen, de groote mogendheden moeten voorgaan in het definitief opgeven van iedere poging tot oorlogvoeren, het afzien van wa pengeweld. Is dit oogenblik reeds aangebro ken Dit zullen regeering en volk ernstig heb-5 ben te overleggen. Wellicht dat onze conclu sie zal moeten zijn, dat wij met prof Van Embden zeggen, „ziende op welk een hoogte van misdadigen wuonzin de bewapening is aangelanduit moet het zijn, alles is beter dan dat I Wij zijn aan een keerpunt der ge schiedenis. Ons volk is nu aan den tweesprong gekomen." DE HAAGSCHE LEENING. Van 10 millioen gulden. Naar wij vernemen is de Haagsche leening van 10 millioen, waarvoor gisteren de in schrijving was geopend, uitnemend geslaagd. Hoewel nog geen juiste cijfers bekend zijn, kan wel worden medegedeeld, dat de leening belangrijk is overteekend. AUTOBUSLIJNEN IN ROTTERDAM. In Rotterdam zijn 116 autobus- diensten I De Voorwaarts, soc.-democratisch dagblad te Rotterdam schrijft over de Rotterdamsche auto busdiensten o. m. het volgende Er heerscht hier ter stede groote regelloos heid en verwarring in het autobus-bedrijf. Iedere ondernemer richt zijn dienst in zooals hij wil, zonder rich aan anderen te storen. Allerlei menschen hebben zich als autobus ondernemer gevestigd. Schoenmakers, kleerma kers, bakkers, glazenwasschers, ja zelfs een do- miné, wierpen zich op het bedrijf, aangelokt door de winsten, die door do eerste onderne mers werden behaald. Echter vele varkens ma ken de spoeling dun en nu reeds ondervinden de vele kleine ondernemers de gevolgen van de onderlinge concurrentie. Dc concurrentiestrijd die de autobusonder nemers voeren, wordt juist niet op eervolle .wij ze gestreden. Men maakt daarbij gebruik van de regelloosheid, die door B. en W. aan dit bedrijf is toegestaan, door op alle mogelijke hoeken en ook in het midden der straten passagiers op te nemen. Daarbij hebben vaak wedstrijden plaats tus schen autobussen, welke groot gevaar ople veren voor passagiers en publiek. Vele ondernemers huldigen dezelfde opvat ting, die de tram-directie er op nahield, en mee- nen het publiek niet te moeten verwennen. Op dogen, of gedeelten von dagen, dat er weinig te doen is, laten zij hun wagentjes stUletjes in de garage, en komen als de drukte op straat wat begint op te leven, te voorschijn. Het is dus een soort snordersbedrijf, dat deze heeren er op na houden. Daartegenover staan natuurlijk de groote en meer bona-fide onder nemers, die hun lijn op goede wijze exploiteeren en rich nan dergelijke minderwaardige practij- ken niet schuldig maken. Dc gemakkelijke wijze, waarop autobussen worden verkocht een afbetalingssysteem met een kleine storting vooraf is een der oorza ken, van het opkomen van tientallen dwergon dernemingen, die met allerlei middelen pogen het hoofd boven water te houden. Det dit echter in het nadeel is van het pu bliek en het verkeer behoeft geen betoog. Het kan echter niet worden ontkend, dat het gemeentebestuur voor een betrekkelijk deel heeft bijgedragen tot de chaotische toestand waarin het het autobus verkeer zich bevindt. Inplaats van orde en regel te scheppen in het opkomend bedrijf, door nauwlettend toezicht op goede exploitatie van de aangevraagde lijnen en het vormen van een geregelden dienst, liet men Gods water maar over Gods akker foo- pen. Met kwistige hand werden de vergunningen voor het innemen van standplaatsen uitgereikt aan ieder, die daartoe het verlangen te kennen gaf. Het eenige toezieht, dat werd uitgeoefend, bestond in de keuring van het materiaal. Daar naast werd ook acht gegeven op eventueele overbelasting der wagens. Maar dat was dan ook alles. Met dienstrege lingen, arbeidsvoorwaarden van het personeel, de bekwaamheden der chauffeurs, bemoeide het gemeentebestuur zich niet. Was het een won der, dat het een bende werd Momenteel zijn er hier ter stede 82 lokale autobusondernemingen, met 156 wagens in be drijf. Het stadsdeel, bekend onder den naam Spongen, is wel het meest door de autobus be zocht. Niet minder don 29 diensten, met 53 wa gens hebben daar hun uitgangspunt. Van de overzijde, het Tuindorp, Bloemhof en Hillebmirt, rijden 27 diensten, met 52 wagens naar ver schillende stadsdeelen. Van en naar Charlois rijden 9 diensten met 21 tvagens en Katendrecht heeft 5 diensten met 16 wagens. Dan zijn er nog 12 diverse diensten, waarvan aparte vermelding geen beteekenis heeft. Naar de omliggende plaatsen. Schiedam, Vlaardingen, Rhoon, Poortugaal, Gouda, Rid derkerk, etc., etc., rijden niet minder dan 34 diensten met 121 wagens. Te Rotterdom rijn dus, locaal en inter-locaal, 116 autobus-diensten met tezamen 280 wagens Het grootste deel der ondernemingen heeft maar één wagen in bedrijf, flinke ondernemin gen, met goed materiaal rijn er maar enkele. DE IJZEREN MAN. Verkocht voor f 3800. Bij de gisteren te Weert gehouden publieke finale veiling van 't bekende bij Vught gelegen ontspanningsoord „De IJzeren Man", bevatten de het Paviljoen-Restaurant, bergplaats, verma kelijkheden, bosch met wandelpaden, banken, heide en water, tezamen groot nagenoeg 9H.A., ging deze voor 3800 in particulier eigendom over. DE LARENSCHE KERMIS. De kermisinrichtingcn betalen 2000 per dog staangeld. Hoewel het weer den eersten dog von de Lorenscho Kermis, nu niet bijzonder gunstig mocht worden genoemd, was het aantal bezoe kers, vooral uit de andere Gooischc gemeen ten, bijzonder gTOOt. Gedurende de middaguren was het betrekke lijk kalm en zog men hoofdzakelijk ouders met hunne kinderen een bezoek aan de verschillen de attracties brengen. Onwillekeurig vragen we ons af zoo lezen wij in de Gooi- en Eemlander, waarom in de overige Gooische dorpen de kermis, dit stukje oud-Hollandsch volksvermaak, dit stukje fol klore, is afgeschaft moeten worden. Dat men de kermis nog op prijs stelt en de eenig overgebleven Gooische kermis in eere houdt, hebben de duizenden bewezen die Maan dagavond, vooral tusschen 810 uur, een be zoek aan oris dorp kwamen brengen en zich vermaakten, hetzij in den Moulin-Rouge van Janvier, of in den luchtschommel of dans-sa- lon of waar dan ook. Do kleinere inrichtingen, benevens de gebak- en suikerkramen, maakten eveneens goede za ken en dot niag ook inderdaad wel als men in aanmerking neemt, dat dit jaar ruim acht duizend gulden aan staangeld door de ver schillende exploitanten aan de gemeente is be taald, dat is dus ruim twee duizend gulden per dog. De autobussen en de Gooische Stoomtram hebben massa's vervoerd, terwijl het verkeer langs de rijwielpaden onafgebroken was. Ordeverstoringen hebben niet plaats gehad. DE AARDBEIEN-PLUK. In de omstreken van Beverwijk. In dc afgeloopen week werden van het sta tion Beverwijk ongeveer 200 wagons aard beien verzonden. Soms vertrok de aardbeien- trein er eerst 's nachts 1.30 naar Haarlem. Ge durende de laatste dagen was de verzending iets minder druk, omdat sommige exporteurs gevoelige verliezen hadden geleden door te late levering. Maandag was do drukte zóó groot, dat de totale lengte der wagons en karren zeker wel V/2 K.M. bedroeg. Op de Breestraat stonden de wagens in 3 rijen te wachten op hun beurt om geveild te worden. De prijzen blijven gelijk en loopen tuschen 30 cn 40 cent per K.G. PENSIOENREGELING SPOORWEG PERSONEEL. Protestdemonstratie op 3 Augustus. Naar Hef Volk verneemt, is de Ned. Ver. van Spoor- cn Tramwegpersoneel van plan om op 3 Augustus o.s. te Utrecht een protestdemon stratie te beleggen tegen het talmen der regee- ring mef het indienen van het wetsontwerp tot verbetering der pensioenregeling, waartoe zij krachtens de overeenkomst, gesloten in No vember 1922 tusschen de Directie der Ned. Spoorwegen en de vakbonden verplicht is. Ook de H. B. van den B. A. N. S. en den N. B. zul len worden uitgenoodigd voor deze demon stratie. „WERKSPOOR" TE AMSTERDAM WEER AAN 'T WERK. Het conflict nader beschouwd. Wij hebben, toen het conflict bij „Werkspoor was uitgebroken er op gewezen, dat deze strijd geen rechtvaardiging vond in zijn voorgeschie denis, 200 schrijft het Hbld. van heden avond. Hier was een ondernemer, die bewezen had verschil van opvatting over economisch toe laatbare arbeidsvoorwaarden aan de door hem geleide fabrieken tot oplossing te willen bren gen door overleg. Dat op zich zelf had een reden kunnen zijn, om juist in dit geval den strijd te vermijden. Had een reden moeten zijn. De aanvaarding van den strijd tegen de di rectie van „Werkspoor" toch levert argumen ten aan degenen, die overleg over de arbeids voorwaarden met de loonarbeiders niet in over eenstemming achten met hun verplichting te genover de aandeelhouders in hun onderneming, of hun eigendomsrecht. Aldus beduidt het feit, dat deze strijd werd gevoerd een stap terug op den weg, die leiden moet naar een beveili ging van den bedrijfsvrede. Maar dat is niet het eenige verlies, dat de staking aan „Werk spoor" veroorzaakt heeft aan de Nederland sche gemeenschap.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2