HUMOR UIT HET BUITENLAND. dekking- aanvoert Men dacht eerst, dat 2ich iemand aan een flauwe grap had schuldig ge maakt. Maar neen, het is de heer v. Wendrin bloedige ernst. Met vele kaarten en cxegesert, die een wetenschappelijk luchtje hebben, gaat hij den lezer te lijf. Nu, het boek is. de ontvangst ten deel ge vallen, die het verdient. Niet alleen de weten schappelijke wereld, ook het groote publiek schudt van het lachen over dit product van een overspannen brein. De meerderheid van het Duitsche volk weet, dat wij zoo min goden als duivels zijn en dat wij Duitschers, om onze oude plaats in de gemeenschap der volkeren weder in te nemen, slechts één ding te doen hebben verstandig en zonder protest aan het werk te gaan. Dr. MAX OSBORN. Parljsche Brieven. CCCVI. Parijs. 30 Juni 1924. De slooping der fortificaties van Parijs. Salon des Tuileries. Moderne kunst en kunste naars. Het nieuwe Printemps- magazijn. Zomertoiletten. Grieksche kleederdracht. Het klassieke Attika gemoderni seerd. indien het zoo voortgaat als er tot nu wordt gegaan, dan zie ik het zoover komen, dat Parijs aan het eind van het volgend jaar misschien al eer geen enkel stuk vestingmuur meer overhoudt. Dan is 't uit met de klassieke fortifs, waarover allerlei moois is geschreven en waar mee heel veel Ieelijks is gebeurd; die voor de moeders en de kinderen der aanliggende volks buurten een rustoord en een speelterrein, en voor de apaches overal vandaan een welkome oefenplaats voor hun gevaarlijk bedrijf waren. Dan heeft Parijs geen steenen corset meer waar in het wordt „saamgeperst", maar wint de stad geheel rondom haar gebied een breede strook vrijen grond, waarop hier en daar nieuwe hui zenblokken zullen verrijzen, waar elders cités ouvrières zullen worden aangelegd en waarvan groote vakken op onderscheiden punten be stemd zijn voor lusttuinen, sportterreinen en... tentoonstellingspaleizen. Wat een prachtige nabijzijnde toekomst be looft het sloopingsvverk dier muren en grachten, waarvan bij den aanleg ervan m 1840 de hoog ste lofliederen werden gezongen, en die in de sombere herfstmaanden van 1914 gebleken zijn geen strategische waarde meer te bezitten, want zij hadden Parijs niet tegen eer» aanval van den vijand kunnen beschermen. De ontmanteling geschiedt perceelsgewijze, zoodat overal in het rond nieuw en oud met elkaar afwisselen. Daar waar het verdwijnen dier droge grachten en der taluds aan den buitenkant ervan het meest betreurd zal worden, is wel up die plaatsen waar er tijdens den oorlog, toen het zoo moeie- Jijk was de stad van voldoende landbouwpro- dukten te voorzien, moestuintjes in en tegen werden aangelegd. Die terreinen werden daar toe tegen een geringe vergoeding bij stukken afgestaan aan de stedelingen in de buurt die er een ruim en goed gebruik van maakten. Op vele plaatsen bestaan die tuintjes nog en worden steeds goed onderhouden; maar ook van daar uit kunnen wij de sloopers zien nade ren, en het zal niet lang meer duren voor de liefhebbers-warmoezeniers die er hun Zater dagmiddaguren nuttig en aangenaam komen doorbrengen, naar een andere bezigheid moeten uitzien. De nieuwe stukken vrije grond die de stad door die ontmanteling wint, vertoon? tot nog toe geen ander aspect dan dat van een zand woestijn die op hare bestemming ligt te wach ten. Eén punt maakt hierop een uitzondering; daar kunnen wij sedert de vorige week zien hoe die bestemming tot vervulling komt. Het is naast de Porte Maillot, aan het eind van de Avenue de la Grande Arinée, waar een der ingangen van het Bois de Boulogne is. Het „Palais de Bois", dat daar Donderdag namiddag z'n deuren en zalen voor het eerst geopend heeft voor den vernissage van den Salon des Tuileries, is een houten gebouw, in zeven weken tijds opgericht naar dc plannen van een onzer knapste architekten, Auguste Perret, aan wien Parijs het mooie Theatre des Champs-Elysées dankt. Het is dus wel een tijdelijke constructie, maar Tiet toont, in z'n eleganten eenvoud, practische inrichting en uitstekende, gelijkmatige verlich ting der kunstwerken die er tegen wanden hangen en in het rond verspreid zijn, hoe het blijvende tentoonstellingsgebouw dat de plaats ervan later moet innemen, zal zijn. Het is daar om het kunstgenootschap waardoor het is op gericht ten volle waard; het zal ook in het vol gend jaar den Salon des Indépendants en den Salon d'Automn: opnemen, omdat dan liet Grand Palais in de Champs-Elysées gebruikt wordt voor de Internationale Tentoonstelling van Decoratieve Kunst. De plaats van dit nieuwe gebouw van 4.000 meter oppervlak is bijzonder gunstig, want het is uit alle richtingen der stad gemakkelijk te bereiken en het maakt tegen den achtergrond van friscli boschgroen een aangenamen indruk. De Salon des Tuileries. die hier zijn tweede tentoonstelling houdt (de eerste werd verleden Jaar gehouden in een houten loods in den Tuilerieën-tuin, vanwaar de naam van dit kunst genootschap afkomstig is), werd gevormd door een groote groep schilders en beeldhouwers die tot de oudere „Salons" behoorden en on tevreden waren over de richting die daar al meer en meer gvolgd werd. Het werd hen daar te oudervvetsch, en omdat zij nieuwcrwetsch ge zind waren, scheidden zij zich af en stichtten een nieuwen „Salon", wat bewijst dat oók en misschien wel het ineest op het gebied def Kunst de geschiedenis zich steeds herhaalt. Er hebben hier al, sedert in 1890 de dissidenten van den ouden officieelen Salon (Les Artistes Francais) onder aanvoering van Meissonnier met Puvis de Chavannes en Rodin de Socictó des Beaux-Arts (meer bekend als Salon du Champ-de-Mars) vormden, wat nieuwe „Salons" het levenslicht aanschouwd ik zal ze niet noemen. Dit verhinderde niet c'at de ouden bleven voortleven en zelfs altijd nog vrij wel varend zijn, waaruit ik waag af te leiden dat de kunst niet zoo'n booze stiefmoeder is als vele harer stiefkinderen wel willen doen ge- looven. Het nieuwerwetsche van dezen Salon moet niet gezocht worden in de excentriciteit of de gewilde aanstellerij die voor velen niets anders lijkt te zijn dan de zucht aan het publiek raad seltjes in lijnen en kleuren op te geven. Deze soort van modernen wordt hier als enkele uit zonderingen aangetroffen. Trouwens wie iels van de moderne Fransche kunst gezien heeft, weet, dat artisten als Albert Besnard, Lucien Sinion, Maurice Denis, Aman-Jean, Antoine 'Bourdelle ver van zulke grappenmakerij afstaan. Wel is hier plaats voor de zeer-modernen en van dezen toonen de meesten hoe goed het voor hen is aan de koorts van het kubisme te zijn ontsnapt, nadat zij er de heilzame werking van hadden ondervonden. Dit maakt dat dc af stand tusschen de rechter- en de linkerzijde in dezen Salon zoo groot is. En daarom alleen reeds geeft deze tentoonstelling zoo'n interes sant beeld van dc Fransche moderne kunst. Een andere actualiteit die een belangwekken de artistieke zijde ter waardecring biedt, is de opening van het niuwe gebouw der Printemps- magazijnen, verrezen op de plaats waar in December 1922 het vroegere gebouw totaal uit brandde. Het mooiste gedeelte van dat vroegere gebouw waren de hoektoren aan den Boulevard Haussmann en de groote rotonde met haar fraaie koepeldak van gekleurd glas, het werk van den beroemden architekt René Binet, die tijdens de uitvoering van zijn werk overleed. Het strekt de architekten van dit nieuwe gebouw tot eer, dat zij zij 't dan ook op enkele min der gelukkige détails na de schepping van hun grooten voorganger uit haar asch hebben doen herrijzen. Dit is niet alleen een daad van piëteit, maar ook van welbegrepen aesthetiek. De eigenaren van dit echt moderne magazijn hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt het gebouw be langrijk te vergrooten, zoodat het nu twee rotondes in plaats van een bevat. Zij zijn aan elkaar gelijk, evenals hare koepeldaken, welker effect, door de kunstige paring van zncht-blauw en zacht-rood glas en de sierlijke ornamenten, een buitengewone bekoring heeft. Alles is daar nu natuurlijk friseti en nieuw, en aan de uitstallingen is bijzonder veel zorg besteed. Ik vond er op een omwandeling die ik over een paar étages maakte, vooral veel zomertoiletten uitgestald. Daarvoor is het nu de tijd, zal men zeggen. Zeker is dat zoo; en ik zou biervan dan ook niets gezegd hebben, ware het niet dat ik er een karakteristiek tijd beeld had aangetroffen, dat ik in zoo'n maga zijn nog niet had gedacht te zullen vinden, want de nieuwste snufjes op het gebied der mode moeten nu juist niet in .dergelijke warenhuizen (die toch altijd iets bazarachtigs behouden) ge zocht worden. Die worden alleen in de salons der grands couturiers aan de klanten getoond. Dat karakteristieke tijdbeeld bestond in ecnige damestoiletten die geheel geïnspireerd waren door de Olympische Spelen, costumes die, zoo als zij daar over wassen poppen hingen, door de vrouwelijke tijdgenooten der oud-Grieksche athleten, discobolen en spieswerpers hadden ge dragen kunnen worden, met den band erbij die den eveneens Grieksch opgemankten haardos bevallig omsloten hield. Sedert ik verleden week die echte nouveauté in dat magazijn zag, zijn de voorbeelden ervan ook in het publiek aan levende lijven te zien gegeven, en wel aan de pesages te Autcuil en te Longchamps bij gelegenheid der laatste wed rennen, waar zij door enkele mannequins der zooeven aangeduide inode-despoten gedragen werden. Zij hadden natuurlijk veel bekijks, maar ook een werkelijk succes. Hieruit af te leiden dat de dames onzer beau- monde dezen zomer zich zullen kleeden zooals hare zusters in het antieke Griekenland deden, lijkt mij wel wat gewaagd; daar echter op het gebied der mode de gekste zoowel als de schoonste verrassingen tot de dagelijksche mogelijkheden behooren, zou het best kunnen gebeuren dat wij dezer dagen in de Champs- Elysées (of op den Sentier de la Vertu in het Bois-de-Boulogne) een moderne Aspasia tegen kwamen. En... is er éen schaap over de brug, dan volgen er meer; zoodat wie weet wij, voordat de herfst in het land komt, ons nog even in Attika verplaatst kunnen denken, wat voor hen, die zich geen zomervacantie mogen veroorloven, een niet genoeg te waardeern uit komst zal zijn. DO YEN. Brieven uit Rotterdam. Rotterdam en Sovjet-Rusland. Badcostuums te Hoek van Hol land. Werkloozen en steun- uitkecrlng. Openluchtspelen. De twee communisten" in onzen gemeente raad hebben ierier hun dag gehad. Donderdag reserveerde dr. Van Ravesteijn een groot ge deelte van dc vergadering voor zich. Vrijdag was de lieer Van Burink aan dc beurt. Beide dagen zorgden de communisten op straat en op de publieke tribune voor een krachtig demon- streerende chaque. Beide heeren hebben naar achteraf blijkt, volmaakt overbodig beslag op den Raad ge legd. Dr. Van Ravesteijn wilde dat de Rotter- damsclie raad een adres zou richten aan den Minister van Buitcnlandschc Zaken met het ver zoek de onderhandelingen met Rusland te her vatten. Het is onbegrijpelijk dat iemand als dc genoemde communist, die in de Tweede Kamer ruimschoots gelegenheid gehad heeft op tc mer ken dat minister Van Karncbeek er den man niet naar is zich door iets anders dan het lands belang te laten leiden, eenige verwachting heeft van een adres van een gemeenteraad, ook al staat deze de belangen voor va^ een stad aJs Rotterdam, welke onmiddellijk gunstigen invloed van den Russischen handel zou ondervinden. Het is inderdaad juist, dat men hier hoopt op overeenstemming, omdat onze haven door de Russen bij uitstek geschikt wordt geacht voor doorvoer en opslagplaats van graan. Maar zelfs de menschen, die er in de eerste plaats belang bij hebben zouden de onderhandelingen niet willen forceeren. De ondervinding, welke men van Rusland in Duitsclilnnd en Engeland opge daan heeft nopen tot voorzichtigheid. Afgezien nog van het voor zichzelf sprekend feit dat men, van welke zijde dan ook, niet moet trachten op de onderhandelingen te influenceeren. Het is overigens wel merkwaardig dat dr. Van Ravesteijn, nu de Sovjet-republiek in het ge ding is, zooveel succes verwacht van de be moeiingen van het gemeentebstuur, terwijl hij. toen van de surtaxes d'entrepot sprake was, aan het zenden van een adres aan den minister absoluut geen waarde toekende. Toén aarzelde hij niet te zeggen dat hij dit dwaas vond. De burgemeester heeft gepoogd den commu- nistischen dr. onder het oog te brengen, dat zijn houding, na wat de minister in de Kamer over den loop der onderhandelingen gezegd heeft, onnationaal was. Dat gaf deze onomwonden geen menschen zijn die er niet onder hooren. Dat is volmaakt juist. Men krijgt dikwijls den indruk, dat er eer te omzichtig dan te roeke loos opgetreden wordt De praktijk heeft ove rigens den wethouder in het gelijk gesteld; dat is ccn kleine bclooning voor den arbeid dien hij zich getroost om niemand onrechtvaardig te treffen. Hoe weinig waarde de interpellatie had blijkt wel hieruit, dat de heer van Burink het ten slotte, na de medcdeclingen van den wethouder, niet noodig achtte een uitspraak van den raad te vragen. De door den heer Nivard gedane mededeelingen waren ook zonder een interpel latie voor den communist te vernemen geweest. Men krijgt van een dergelijke manoeuvre sterk den indruk dat zij alleen voor het schellinkje bestemd was. De schouwburgen trekken minder publiek dan de tribune in den raad. Comoedia is weer uit het Casino, en de artiesten van het gezelschap- Royaards die den Circus-schouwburg bespelen zullen dit waarschijnlijk ook niet volhouden. Vermoedelijk zal er meer belangstelling bestaan voor de openluchtspelen die onze Volksuniver siteit op 11 en 12 dezer organiseert op het land van Hoboken, met medewerking van Ver kade en zijn gezelschap. Nog nooit is het land goed voor publiek opengesteld, en het is stellig een succes dat de V. U. er de beschikking over heeft gekregen. Er zon nog een en ander te zeggen zijn over de liquidatie van Slavenburg rn Co's tank, en andere moeilijkheden in dc financieele wereld. Daarvoor is misschien een volgende maal nog beter gelegenheid. Uitstapjes door Nederland. Uitg. W. T. Crouwel, Utrecht. Voor 1924 is weer een gids verschenen voor hen die hun vacant ie binnen de landgrenzen gaan doorbrengen. In samenwerking met de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer heeft de Uitgever zorg gedragen voor een praktisch boekje, dat van de mooiste plekjes in ons land tal van wetenswaardigheden bevat welke van het grootste belang kunnen zijn voor het bepalen van de reis. Dat reeds voor de zevende maal deze gids verschijnt bewijst wel, dat het boekje zijn weg heeft gevonden en dat het velen van nut is. De gegevens er in verwerkt zijn onmisbaar op reis, terwijl het maken van een bepaald reisplan er ten zeerste door vergemakkelijkt word;. In vroikc badplaats zal ik mijne vacantie doorbrengen, door J. W. Kockx. Uitg. van Putten en Oortmcy- er, Alkmaar. In dit boekje worden alle Nederlandsche bad plaatsen besproken, eerst die langs de Noord zee, vervolgens de Waddeneilanden en ten slot te de plaatsen langs de Zuiderzee. Het is geen reclame voor een bepaalde badplaats, maar geeft <tö bijzonderheden der verschillende plaatsen ten einde een keuze gemakkelijker te maken. De vele advertentiën zijn voor het zoe ken van pensions, hotels, e.a. bovendien van het grootste belang. Belangstellenden kunnen het boekje gratis krijgen op aanvrage bij den beer Kockx, Boulevard 4 Egmond aan Zee. toe het nationaal standpunt heeft volgens hem den wereldoorlog veroorzaakt. Het is moeilijk met menschen die voorgeven zuiver internationaal te voelen te spreken over een landsbelang; de moeilijkheid is vooral deze, dat dergelijke menschen bijna niet, en stellig niet onder communisten te vinden zijn. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan, en zoo is het alleszins te verklaren dat de heer van Ravesteijn en zijn partijgenooten de Nederland sche regeering zouden willen pressen tot een overeenkomst met het land vanwaar zij ten slotte de victorie van hun beginselen verwach ten. Maar de logica was in de redeneering van dezen communist in dit geval zoek. Het is daarom niet te verwonderen dat alle raadsleden behalve dc communisten, stemden voor het voorstel van B. en W. om de motie van den heer van Ravesteijn niet te aanvaarden. Dienzclfden dag trad de genoemde commu nist in het krijt tegen de vereeniging Eer en Deugd, die B. en W. hadden verzocht de ver ordening op het baden te Hoek van Holland te wijzigen, waaraan het college in zoover te gemoet kwam, dat het voorstelde tc verbieden dat lieden in badcostuum zich tusschen de strandbezoekers bewegen. De communist vond menschen die zich hier aan stooten ergerlijk en lachwekkend. Hij wilde de bevelen van dc Roomsche geestelijkheid niet aanvaarden, zei hij Vooropgesteld dient te worden, dat met dezen maatregel alleen dat gedeelte van het strand voor de menschen in badcostuum gesloten wordt waar badstoelen staan. Overigens mogen zij zich vrij bewegen. Maar met dat al behoeft men nog niet preutsch te zijn om de vertooning van dames en heeren in zwempakjes tusschen het gewone publiek min of meer smakeloos en onkiescli te vinden, ook uit aesthetiscli oog punt. De lieer van Ravesteijn beriep zich op de vrijheid aan liet stille strand te Schevenin- gen, maar de vergelijking daarmee gaat niet op. De groote stroom van bezoekers gaat niet naar het stille strand, en overigens is daar een voor beeldige discipline, omdat er een vereeniging „Het Stille Strand" bestaat, waarvan het be stuur tegen alle overdadigheid waakt. Tenslotte is het voorstel van B en W. niet 17 tegen 13 stemmen aangenomen De volgende dag was voor den heer van Burink, met zijn interpellatie inzake het afvoe ren van werkloozen van de lijst van ondersteun den. waarbij de interpellant er o.m. op wees, dat het in de haven weer enorm slap is. Dat de steun dikwijls onrechtvaardig wordt inge houden, zei de heer van Burink, bewezen door het feit dat 1962 menschen, die afgevoerd waren later weer op de lijst gezet moesten worden. Wethouder Nivard heeft in het kort dc moei lijkheden welke steunverlccning meebrengt, uit eengezet. Maatschappelijk Hulpbetoon zei hij, heeft ook te zorgen, dat er onder de werkloozen Nieuwe uitgaven. Zwitserland* practische gids voor den Hollandschen toerist. Uitg. Nijgh en v. Ditmar's Uitg. Mij. Rotterdam. Met recht mag dit keurig bewerkte boekje een praktische» gids worden genoemd. Het bevat toch een schat van gegevens, welke den reiziger van groot nut en voordeel kunnen zjjn. De gids bevat een tiental reizen, 3 van 14 dagen, 3 van 3 weken cn 4 van onbepaalden duur, welke zoo gekozen zijn, dat de mooiste plekjes van het Alpenland kunnen bezocht worden. De uren van vertrek zijn steeds aan gegeven benevens de meest praktische reis gelegenheid. Een uitgebreide hotellijst maakt het mogelijk vooraf zijn hotels uit te zoeken, terwijl een toeristencode, welke door die hotel3 gebruikt wordt, het telegrafisch hespreken ver gemakkelijkt. Ook bevat het boekje een keurig uitgevoerde reiskaart. Voor den luttelen prijs van f 0.50 zal ieder, die Zwitserland gaat be zoeken, zich ongetwijfeld dit, met vele prach tige foto's versierde boekje, aanschaffen. De moordaanslag te Yalkens- waard, door Arnold Verschaven. Uitg. Buytr-» en Schipper- hcyn, Amsterdam. De schrijver die met verschillende hoofd personen in dit drama persoonlijk bekend is; cn ook de plaatselijke toestanden zeer grondig kan beoordeelen, behandelt deze sensationcele gebeurtenis die zooveel opzien baarde, in het licht der redelijke Psychologie. Het boekje is 40 pagina's groot, gedrukt op opdikkend romanpapier, voorzien van een mo dern omslag en kost slechts 40 cent per exem plaar, franco per post. Ned. Spreekwoorden, uitdruk kingen en gezegden door Dr. F. A. Stoett. Uitg. W. J. Thieme Cic, Zutphen, Wij ontvingen een proef aflevering van dit voor taalbeoefenaars hoogst belangrijke werk. Het feit, dat reeds de vierde druk ervan noodig is bewijst wel dat dit werk zyn weg heeft ge vonden. i Dame op dos achtergrond: Wim deed Beter met voorelobtig te i(jo; wlolette oog cn bij maanlicht rijn gevaarlijk. Richard: Violet? Ultra violet bedoel Je. Ze aHn nieUs minder dan een doodeiyice straal. -■-.■» Toilet-moeilijkheden ln de Mythologie. Keausa (tot haar kapper): Kant U me een middel voor m'n Bear geyeaï Eet begint uit te yellen. .(Humorint) Zeg eens, onwe Jongen, kom eene op een anderen avond aan. we hebben net baby ln elaap gekregen. - (Judge) Predikant: Lieve help, la dat een manier om Je Zondag door ta brengen? De overwinnaar: Zondag doorbrengen? Man, bet kostte me maar twee aoconden. (Passing Show) Wat bedoel Je e: mee, dat Jack aoo diploma tiek la? Nn. h(j herinnert tloh Iemands verjaardag, maar niet baat leeltgd. (London Mai" De strateeg: Meneer, U beeft m*n vrouw aan gestaard en ie beeft me naar U toegestuurd om U te leggen, dat U Uw eiooses moet aanbieden of een dnchtige aframmeling van mijn hand m'.t krijgen Warneer U éénig gevoel voor humor heeft, zult U 'Jw eioose» aenbieden. (Jodge)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 10