WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Opruim ings-Prij zen SCHILLETJE BINNENLAND. Gewas 1920 Raymond Macau Gewas 1920 St. Emilion Dames! W Profiteert van onze BUITENGEWOON LAGE MANTELMAGAZIJN „DE ADELAAR" Varkensmarkt 9 Telefoon 559 AMERSFOORTSCH DAGSLAD Open huid I3AN1 iL 1. Sir VRUCHYEPaW&FELS UTR. STRAAT 17 Gerestlgd 1878 BIJZONDER AANBEVOLEN TELEFOON 145 Per flesch Per Anker F 1.—F. 40.-- F 1.40 F 56. AFO Advertentie Bureau Arnbemsche Poortwa! 2a. Tel. 513 Plaatsing van advertentiesin alle bladen zonder n prijsverhooging O door schrijnen of overmatig trans- pireeren is lastig en erg pijnlijk. Akker'sKloostcrbalsemerop ver zacht dadelijk, zuiverten geneest. CR crepe Pudding ng een heertyh Dessert.' Likeur van bijzonder fijne samenstelling p. «I. f 3.4o I S. H. MASSA WARME DAGEN! DE LINDEBOOM (WED. B. VAN DOESBURG) IJSWAFELS A natuurlijke vruch- tensmaken.) Zéér verfrisschcndl MANOR! MANDARINO- wafels (gevuld met de natuurlijke mandarljnvaxcht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet is. VOOR DE LUNCH een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) BIJ DE AARDBEIEN smaakt verrukkelijk DEOR1GINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld metslagroom. MOCCA-TRIC-TRAC, pikante koffiesmaak-wafel, juist geschikt voor 't warme seizoen. niet ontmoedigd te zijn over de geleden neder laag. AUSTRALIË. LABOUR IN AUSTRALIË. Ook in Victoria ccn Lobour- regeering. Melbourne, 17 Juli. De staat Victoria krijgt door den val van het nationalistische kabinet ook een Labourregeering, welke echter afhankelijk zal zijn van den steun der liberalen. Vier andere Australische staten, n.l. West- en Zuid-Australië, Tasmanië en Queensland, heb ben reeds een Labourregeering. (Tel.) VERSPREBBE BERflCHTEM. DE MOUNT-EVEREST EXPEDITIE. Het verhaal van majoor Bruce. Majoor Bruce heeft, aldus de Telegraaf, de Volgende wederwaardigheden verhaald, hem en zijn afdeeling overkomen. Bij zijn aankomst te Darjceiing wachtte ons een troep van ongeveer 250 bergbewoners op, die vernomen hadden, dat wij goede dragers konden gebruiken. Inderdaad hadden wij ze ventig geschikte pakkendragers noodig. Allen waren begeerig om door ons te worden aan genomen. Avontuur trok hen meer dan geld. De meesten hunner waren Sherpa's, bewoners van de Zuidelijke helling van de voornaamste Hi mal ay a-keten en Bhotia's, die de Noorde lijke vlakten van Tibet bewonen. Er waren evenwel ook nog vertegenwoordi gers van andere stammen, o. e. de woest uit ziende bewoners van de Noordelijke provin ciën. Wij kozen vijf-en-dertig Sherpa's en vijf-en- dertig Bhotia's allen mannen, die van kinds been af gewend zijn zware lasten de bergen in te dragen. Ofsch'oon hef weer wel beter had kunnen zijn, hadden wij toch geen reden tot ontevre denheid. Hoewel de inboorlingen verzot zijn op sterkedrank en wij natuurlijk een voor raad rum moesten meevoeren tegen de koude, deden zich na ons vertrek van Darjeeling toch moor enkele gevallen van dronkenschap voor. Op onze dragers konden wij ons geheel verlaten. Bergbeklimmen is hun lust cn hun leven. Hun rug en liohaam is tegen de lasten bestond. Zij gaven vaak blijk van bovenmen- schelijkc krachtsinspanning. Wij ondernamen twee tochten naar een hoogte van 23.000 voet. Beide keeren hadden wij te kampen met eenige sneeuwstormen en een koude van 56 graden onder liet niespunt, gevolgd door een ontmoedigen den afmorsch naar een lager kamp. Zelfs dit kon de geest kracht van sommigen niet vei slappen. Een Sherpa, die ook aan de vorige expeditie had deelgenomen, klom met nog twee anderen lot 27.000 voet en richtte daar kamp no. 6 op. Zware lasten konden ook naar kamp 5 op 25.300 meter hoogte wo-den gedragen. Met Mal lory en mijzelf trokken cenige vnn deze goede dragers daarop naai een lager kamp terugf waar wij een nacht bleven. Ander© dra gers trokken met taster op hun rug den berg cp naar het kamp van Irvine, vertoefden daar een nacht, waarno zij de beide omgekomen klimmers Mallory en Irvine met hun Insten op den rug vergezelden naar kamp 6 op 27.000 voet hoogte. Zoo zijn er nog meer staaltjes van de on vermoeidheid der dragers mede te dcclcn. Zij deden wonderen en had het weer ons niet zoo veel parten gespeeld, dan hadden zij slellig allen wel met de lasten naar het vijfde en zes de kamp kunnen klimmen. Maar de ondervon den teleurstelling met het weer benam velen den moed. Ook hadden wij te kampen met het bijgeloof der bergbewoners. Herhaaldelijk beweerden zij hef geblaf der honden te hooren, die voor de godin der berg de toegangen moeten be waken en degenen, die zich in dit gebied willen wagen, waoschuwen om niet verder te gaan. Dit is hun niet uit het hoofd te praten. Vijf tien dragers klommen met ewore lasten tot 25.000 voet cn zes plaatsten him lasten zelfs op 27.000 voet hoogte. Geen der dragers heeft een ongeval van eenige beteekenis gehad. Twee hunner zijn in het ziekenhuis opgeno men de cene wegens bevroren voeten, de an dere met een gebroken been. Zij gaan goed vooruit. Met zulke dragers en beter weer zal een vol gende expeditie er ongetwijfeld wel in slagen, den top te bereiken. Maar wel eischen zij een goed© verzorging. Men moet steeds op hen blijven letten. militaire uitgaven, hetgeen de minister af wijst. Het ontwerp is aangenomen z. st. De Vergadering werd vervolgens verdaagd tot Vrijdag 11 uur. DE Eerste Kamer. 's-GRAVENHAGE, 17 Juli. (V. D.) Bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling der Nijverheids-Onder wijswet zegt de heer de Veer, dat de mi nister moet subsidieeren, wanneer er een Raadsbesluit wordt genomen, tot oprichting eener Nijverheidsschool. De heer de Zeeuw constateert, dat dc minister zich groote vrijheden permitteert, ook ten aanzien van het Lager Onderwijs. Minister de Visser antwoordt, dat con trole van den Staat zeer noodzakelijk is. Om bezuinigingsredenen is de opleiding moeten worden geconcentreerd. Het ontwerp wordt daarna zonder stemming aangeno men. Bij het ontwerp tot onthouding van het Rijkssubsidie aan dc na 6 October 1021 ge opende H. B. scholen en gymnasia, betreurt de heer van Lanschot dc late indie ning, omdat het ontwerp nu terugwerkende kracht krijgt. Spr. vraagt of het .mogelijk" is bij de be grooting voor 1925 voor de bedoelde scholen nog iets te doen. De heeren Dc Jong en v. d. Maesen de Sombrcff sluiten zich. aan bij den heer v. Lanschot. Minister de Visser zegt dat dc natuur lijke uitgroei der scholen niet onder de ver lenging valt. Wanneer in 1025 middelen be schikbaar zijn, kan worden overwogen of uitzonderingsbepalingen in werking kunnen worden gesteld. Het ontwerp wordt hierna aangeno men z. h. st Bij ontwerp verscherping maatregelen te gen smokkelen van gedistilleerd zegt de heer Smeenge bezwaar tc hebben tegen de in be slagneming van vervoermiddel. Minister C 0 1 ij n antwoordt, dat in beslag neming alleen geschiedt als het voertuig voor smokkelen is ingericht. Ook dit ontwerp wordt z. h. st. aangeno men. Bij het ontwerp betreffende het contract- Armstrong vragen mevrouw Pothuis Smit en de heer Van Embden het be drag van 2 millioen te vinden op de overige Berichten. DE BRAND AAN BOORD VAN KRUISER JAVA. Een commissie von onderzoek. Naar aanleiding van den brand in ketelrtrim 3 van den bij de Maatschappij „de Schelde" to Vlissingen in aanbouw zijnden kruiser „Java", wordt van alleszins bevoegde zijde vernomen, dot, onmiddellijk na den brand een commissie is ingesteld om oorzaken en gevolgen van dit ongeval te onderzoeken. In deze commissie hebben vertegenwoordigers van de werf van aanbouw en van de Nederlandsche Marine zit ting genomen en zij staat onder voorzitterschap van den heer H. Suyver, Hoofdingenieur bij de Maatschappij dc Schelde. Op het oogenblik dat de brand uitbrak, be vonden zich, in verband met de proefvaarten van het schip, o.a. de commissie voor de proef tochten, onder voorzitterschap van vice-admi- ronl Zeeman, chef van de afdeeling Materieel aan het Departement van Marine, benevens de heer Mr. Jan Smit Jr., Directeur van de Maat schappij de Schelde, aan boord van de Java. De commissie-Suyver vorenbedoeld heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, iedereen ge hoord over wat maar cenigszins met het uit breken van den brand in verband kon staan, maar omtrent de oorzaak van het ontstaan van den brand is absoluut niets bekend geworden cn men vermoedt, dat daaromtrent wet nooit iets zal komen vast te staan. Do omvang van de schade, aan den kruiser toegebracht, zal, wat betreft de ketels, niet groot zijn, doch aanmerkelijke schade is toe gebracht aan alle electrische kabels, dienende oor de commando-overbrenging, licht-, kracht en vuurleidingen. Doordien de kabels op het gedeelte in het ruim zijn beschadigd, zullen zij geheel ver nieuwd moeten worden, hetgeen zeer geruimen tijd zal vorderen. Er is echter hoop, dat on danks deze beschadigingen, binnen zeer korten tijd dc volle krachtproef desniettemin zal -kun nen worden gehouden. Het is te betreuren, dat deze brand stoornis is komen brengen in den gang der proefvaar ten, welke, vóór het incident, reden tot veel tvredenhcid gaven. Die proefnemingen toch hebben zeer goede resultaten opgeleverd. Het olieverbruik b.v. bij de verschillende vaarten bleef beneden het geraamde verbruik, zoodot de werkingsafstand aanmerkelijk bleef boven de bij contract bepaalde getallen. NIET ATTENT. Een herinnering aan wat als plicht is tc beschouwen. In een der Rotterdamsche bladen lezen wij dc navolgende opmerking van een Rotter- dnmsch ingezetene Toen Maandagavond te ongeveer 6 uur een Duitsch koopvaardijschip de Koningshaven in voer, en bij het passeeren van het Amcrikaan- schc marineschip „Arkansas" het groeten met de vlaggen achterwege bleef, was ik onaange naam getroffen, te meer waar men op de „Ar kansas" met de vlaggenlijn in de hond, gereed stond tot den groet. Ik dacht deze onattentheid van de zijde van den Duitschen kapitein t© moeten toeschrijven aan een zekeren no-oorlog- schen haatdoch wat er van te denken, toen ongeveer een uur later een Engelsch koopvaar der de rivier afvoer, en ik dezelfde onattentheid van de zijde van den Engelschcn gezagvoerder moest waarnemen. In mijn jarenlange loopbaan als zeeman heb ik zulks nog ncoit bijgewoond. Gaarne wil ik don ook langs dezen weg onze binnen-scheepvaart er opmérkzaam op maken, voornamelijk onze possogiersbooten, welke steeds met de vlag in top zonder groeten voor bij varen terwijl men op de „Arkansas" ge reed staat dat een saluut brengen met de vlag een beleefdheid, ja feitelijk een plicht is tegenover onzen vreemden gast. IJMUIDEN ALS BADPLAATS. Do zóóveelstc langs het strand van de Noordzeel Reeds eerder werd bericht dat Burgem. en Weth. van LJmuiden den raad voorstellen een commissie te benoemen ter bestudeering van het onderwerp: IJmuiden als badplaats. Dit onderwerp is plotseling urgent geworden door den grooten trek naar IJmuiden, vooral des Zondags. Vroeger kwamen er ook wel men- schen naar IJmuiden, doch niet in die mate als thans. Op mooie Zondagen is het thans druk. Dat het bezoek noar IJmuiden toeneemt, is begrijpelijk, daar hier vele attracties zijn, die andere badplaatsen niet hebben. IJmuiden heeft zijn twee 1500 Meter lange pieren, waarop men mag wandelen. Van deze pieren heeft men een mooi gezicht op de Oceaanstoomers en de vele visschersvaartuigen, die in- cn uitvaren. Een aardige wandeling is die naar het Hoog- ovenbedrijf. De weg daarheen voert over de Noordzeesluizen en langs een mooien weg, waarbij men de werken voor den bouw der nieuwe schutsluis ziet. Op vijf minuten afstand van de sluizen ontwaart men de hoogovens en de kade, waar de groote ertsbooten liggen te lossen. De Visschershaven biedt ook een levendigen aanblik en op werkdagen is het de moeite waard om langs de kaden met de vischhallcn te wandelen cn den vischofslag te zien. En badgelegenheid is er zoowel tusschen de pieren, als ten Zuiden daarvan. De Noordzee sluizen zijn eveneens interessant voor den vreemdeling. Voorts is de drukte in de Noord zeesluizen belangwekkend en aardig om te zien. Tot zóóver het bovenstaande dat wij in een der Amsterdamsche dagbladen aantroffen. Na de lezing er van vroegen wij ons alléén af: een badplaats met hoog-ovens in de buurt, met ertsbooten, vischhallcn, nieuwe sluitwer ken is dat nu het idéaal?? ENKHUIZEN ALS TUINBOUW-CENTRUM. Met het oog op den export. Sinds eenigen tijd worden te Enkhuizen ener- gicko pogingen aangewend om de groenten- markt, die voornamelijk op den binnenland- schcn handel aangewezen is, ook voor expor teurs aanlokkelijk te maken, en ze, zoo moge lijk, op één lijn te brengen met markten als Bovenkarspel en Broek op Langendijk. Eerste cisch om tot verbetering te geraken is, dat de markt naar de spoorlijn wordt verplaatst en een royale los- en badgelegenheid met spoor wegaansluiting tot stand komt. Van dc zijde der Ned. Spoorwegen is geen medewerking te ver wachten, omdat deze Maatschappij meent, dat slechts verplaatsing van vervoer van Boven karspel naar Enkhuizen het gevolg zal zijn en [geen uitbreiding. Burg. cn Weth. van Enkhuizen I hebben in een conferentie betoogd, dat wel de gelijk uitbreiding van vervoer verwacht mag worden, omdat wijziging in dc tuinbouw-cultuur het gevolg zal zijn. Evenwel weigerde de Maat schappij financieelen steun. Thans overwegen handelaren, tuinbouwver- eenigingen en andere belanghebbenden om in samenwerking met het gemeentebestuur van Enkhuizen voor hun rekening het plan uit te voeren. De kosten bedrogen 58,700. HET PAPIEREN GELD. Door winkeliers cn neringdoen den geweigerd Men maakt er de Maasbode opmerkzaam op, dot in sommige wijken van Rotterdam winke liers en neringdoenden popieren guldens en rijksdaalders weigeren in ontvangst te nemen. Melkboer, groenteboer, bakker, slager, niemand is van de „briefjes" gediend. Waar de biljetten van 2,50 en 1 nog steeds wettig betaalmid del zijn en ze dus ook vrijwel in ieder huis houden voorkomen, spreekt het vanzelf, welk een ongemak het veroorzaakt, als op een gege ven oogenblik een categorie van personen, met wie men dagelijks tc maken heeft, ze niet meer wenscht te aanvaarden. We verwachten, zoo teekent de Maasbode bij dit bericht aan, dat deze eenvoudige op merking voldoende zal zijn om het ongemoti veerde wantrouwen tegen het papieren geld van 1 en van 2,50 zilveren rijksdaalders wor den door dc Nederlandsche Bank nog niet in omloop gebracht te doen verdwijnen. NU AI. DE ROGGE GEMAAID! Wel bijzonder vroeg. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dot men op een akker aan den Tafelbergweg onder de gemeente Laren in het Gooi, gisteren reeds is begonnen met het maaien der rogge. Dit is aanmerkelijk vroeger dan andere jaren en me de een gevolg van de aanhoudende droogte der laatste weken. Reeds tegen den avond stond een gedeelte der rogge aan schoven. STAKING AAN DE PAPIERFABRIEK TE VELSEN. Do cisch is hooger loon. Ongeveer honderd houtlossers van de papier fabriek van de firma Van Gelder en Zonen to Velsen zijn gistermorgen in stoking gegaan. Gezien het zware werk dat zij te verrichten hebben, eischen de arbeiders een hooger loon, n.l. 2.50 inplaats van f 2.021/. per vadem. Naar verluidt, zou het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Fabrieksarbeiders gistermiddag naar Velsen gekomen zijn om de leiding der staking in handen te nemen. AUTEURSWET. Een uitspraak van de Rottördam- sche Rechtbank. De rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de volgende zaak. Een uitgever had in 1906 een, per brief door hem bevestigde, overeenkomst gesloten met een schrijver, waarbij werd overeengeko men dat de eerste de uitgave van een school boek zou bezorgen tegen een vergoeding nan den schrijver van f 25 per vel voor de le druk 20 per vel voor de volgende drukken, terwijl iedere druk 1000 exemplaren zou bevat ten en bij een vergrooting van den oplaag het honorarium evenredig vergroot zou worden. De uitgever wilde de 13e druk tot 2500 exemplaren vergrooten, en had onderhandeld ever een verhoogd honorarium met den schrij ver, welke onderhandelingen echter waren af gebroken. De 2500 exemplaren waren toen echter al gedrukt en gedeeltelijk in den handel gebracht De schrijver eischte thans To. dat de overeen komst van 1906 ontbonden zcu worden klaard op g-rond van wonpracstatie met ver goeding van kosten, schaden en interessen cn 2o. dat 8e rechtbank zou verklaren dot het auteursrecht over het werk den eischev toe kwam en noch geheel noch gedeeltelijk er* in elk geval het recht van uitgave noch van den dertienden noch van volgende drukken op den uitgever (gedoogde) was overgegaan. De rechtbank besliste in de Te plaats dat het contract van T906 niet alleen het eventueele honorarium voor volgende drukken bepaalde maar zeer zeker ook het recht tot verdei e uit gaven gegeven had. Echter werd dit recht slechts gegeven tot een oplaag van T000 exem plaren, zoodat gedaagde door 2500 exempla ren te drukken, al waren dez© nog niet alle openbaar gemaakt, inbreuk maakte c-p het con tract. Deze inbreuk was echter met hef oog op de omstandigheden, waaronder tot hej drukken was overgegaan (partijen dochten beiden het wel eens te zullen worden over omvang en prijs, de overeenkomst was gedurende 17 jaar zonder bezwaar uitgevoerd etc.) niet ernstig genoeg om grond te geven tot een ontbinding. Wel vond de rechtbank termen om schade vergoeding toe te kennen, die zij op een be paald bedrag fixeerde. De verklaring sub 2 bedoeld weigerde de rechtbank te geven. Daar latende, of bij het verlecnen van het recht van uitgave aan den uitgever het auteursrecht geheel of gedeelte lijk aan hem wordt overgedragen, overwoog de rechtbank in de Ie plaats daf de schrijver in cosu in zijn medewerking tot de uitgave tc ver was gegaan om den uitgever dit recht thans te ontzeggen en in de 2e plaats dat in elk geval de brief van 1906 de door de auteurswet ver- eischte „akteopleverde, terwijl de hierin neergelegde overeenkomst, zooals reeds over wogen, niet alleen het recht tot uitgave van één maar ook van volgende drukken gaf. Ge daagde is derhalve gerechtigd tot de uitgave ven verdere drukken, en al staat buiten wijf el dal cischer het auteursrecht h'eeft en niet vol ledig heeft overgedragen, kun een verklaring cis de gevraagde niet gegeven worden. VERRASSENDE WENDrNG IN EEN STRAFZAAK. Voor het Arnhemsche Gerechtshof. De beklaagde gevangen genomen. Voor het gerechtshof te Arnhem stond giste ren terecht een monteur uit Arnhem, beklaagd van mededaderschap aan inbraak in de stoom- zuivelfabriek Erica te Zelhem in den nacht van I op 2 Juli T923. Beklaagde was door de rechtbank te Arnhem, ondanks zijn ontkentenis, veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf. Voor het gerechtshof legde hij een volledige bekente nis af, met het ongewone gevolg, dat zijn ver oordeeling nu geenszins vast staat. In dc zuivelfabriek te Zeihem werd een be drog van 12,000 gestolen. Voor de rechtbank to Arnhem had bekl. nu verklaard, dat een caféhouder uit Arnhem hem een rijwiel geleend had; in den nacht van de inbraak had hij te Amsterdam en niet te Zelhem vertoefd. Door den caféhouder was voor de rechtbank meegedeeld, dat bekl. hem in een vertrouwelijk gesprek vertelde de dader van de inbraak te zijn geweest. Voor het Hof werd door bekl.'s verdediger, mr. Pauwels uit Amsterdam, meegedeeld, dat bekl. thans volledig zou bekennen. Inderdaad legde bekl. daarop een bekentenis of. Hij had van iemand uit Doetinchem en een caféhouder uit Amhem vernomen, dat er te Zelhem een goede slag zou zijn te slaan. Ook een andere Doetinchcmmer hoorde dat en ging er op uit om menschen te vinden voor het op knappen van dit zaakje. Beklaagde bracht dezen man in kennis met een Duitscher. In het laatst van Juni hoorde bekl., dat eenige inbrekers Zon dagavond de brandkast zouden forceeren. Bekl. vreesde, dat dit gezelschap hem vóór zou we zen. Hij seinde aan den eersten Doetinchemmer: „Leidingen worden heden- en morgennacht ge repareerd, kan dus onmogelijk. Geteekend door een gefingeerden naam." De bedoeling was, dat men dit telegram zou aanzien voor een bericht van verhindering en de inbraak zou uitstellen. Inderdaad gebeurde dat en bekl. kreeg het ter rein vrij. Hij is daarop met den Duitscher en nog iemand naar Zelhem gegaan. Hij bleef bui ten de fabriek de wocht houden, terwijl de twee onderen binnen de brandkast forceerden en het geld, 12,000, buiten brachten. Die som is daarop in de buurt van de fabriek verdeeld. Afgesproken was, dat bekl. een derde deel zou krijgen, maar zij wilden hem maar een tiende gedeelte geven. Bekl. wilde niet al het geld op zak hebben, hij nam. TOO mee en gaf de rest aan de anderen in bewaring. In totaal heeft hij later 900 gekregen. Kort daarop is hij te Antwerpen gearresteerd. De advocaat-generaal, mr. Cnopius, merkte in zijn requisitoir op, dat de verdediger zeker niet zou nalaten aan te dringen op vrijspraak, waar in de dagvaarding mededaderschap is ten loste gelegd en bekl.'s bekentenis neerkomt op medeplichtigheid. De vraag is evenwel of bekl.'s bekentenis geheel waar is. De officier verzocht de zaak te stellen in handen van den rechter commissaris, teneinde een nader onderzoek in te stellen. De verdediger, mr. Pauwels, constateerde, dat blijkbaar door den adv.-gen. alleen een beken tenis wordt aangenomen wanneer deze de dag vaarding volkomen dekt. Het bekennen van medeplichtigheid is geen troef van beklaagde. Bekl. staat niet bekend als een inbreker, die met de technische moeilijkheden om brandkas ten te forceeren op de hoogte is. De gewiekste Amsterdamsche inbrekers hebben bekl. als groentje gebruikt, hij was een bijloopertje en moest het voorbereidende werk doen en op den uitkijk staan. PI. refereerde zich aan het verzoek van den adv.-gen. tot het instellen van een nader onder zoek. Na in raadkamer to zijn bijeen geweest be sliste het Hof, dat een nadere instructie nood zakelijk is; de behandeling der zaak werd ge schorst, de stukken gesteld in handen van den rechter-commissaris en de gevangenhouding van den bekl. gelast. DO HAAGSCHE AUTOBUS-KWESTIE. Voor het kantongerecht. Vandaag as voor het kantongerecht voortgezet de behandeling van de zaak tegen den autobus ondernemer van Vianen, beschuldigd van over treding van art. 106 van de Alg. Politie-verorde- ning. Deze bekl. had zooals men zich herin neren zal den passagiers gratis vervoer van Den Haag naar Rijswijk aangeboden. Als getuigen werden thans 3 journalisten go- hoord. Deze verklaarden, dat zij door van V. uit- genoodigd waren om den eersten kosteloozen rit mede Ie maken. Per advertentie was in de dag bladen bekend gemaakt, dat het vervoer van Den Haag naar Rijswijk gratis zou geschieden. De ondernemer deed dit om het publiek te ge rieven. Waar hij wel van Rijswijk naar Den Haag mocht rijden, zou hij anders toch met een leeg o bus terug moeten gaan. Van betaling is geen sprake geweest, ook niet door andere pas sagiers. Het sprak van zelf, dat een eventueel terug rijden betaald moest worden. Dit terug rijden was echter geen verplichting. De getuigen waren dan ook niet ingestapt om in Rijswijk te komen, maar om te zien wat de Haagsche poli tie thans zou doen. De ambtenaar van het O. M., mr. Rijkeais, zeide dot de afgelegde getuigen-verklaringen hem geen aanleiding gaven tot wijziging van zijn bereids genomen requisitoir. Er werd gereden van Rijswijk naar Den Hoog en terug, wel de gelijk met het kennelijk doel om te verhuren. De raadsman van bekl. mr. Rits merkte op, dat het consequent is te meenen, dat elke auto- busverhuurdèr, zoodra hij op het grondgebied van den Haag rijdt, het kennelijk doel heeft om te verhuren. Hij moet dit echter niet. Wan neer art, T06 van toepassing is, dan zou dot ook elden, zoodra de ondernemer var. zijn particu liere standplaats af is. Men durft de conse quentie daarvan echter niet aan, omdat men merkt, dat men te ver gaat. PI. verzocht, dat in ieder geval gelast zou wórden dat dc in beslag genomen bus terugge geven wordt. Het O. M. rëqin'reerde dienovereenkomstig. De kantonrechter, mr. Rijkf, onmiddellijk von nis wijzende, veroordeelde dfn bekl. tot 50 cent boete, subs. 1 dag hechtcns. De veroordeelde gaat va* dit vonnis in hoo ger beroep. DE AMERïKAANSCHE MARINO OOK AL AAN VERKEERD /DRES BELAND. In Rotterdam beroofd. Een Amerikaansch mrtroos is zich bij de po litie komen beklagen. Hij was van 20 doller beroofd in eer. berucht j huis. De politie heeft in verband met deze geschie denis twee vrouwen aangehouden. Maar die wisten nrtuurlijk van de 20 dollars niemendal af. Weln^n f Er zullen er vernvedelijk wel méér onaange name ervaringen hoben opgedaan. Maar de meesten zullen wel mondje dicht houden, om er geen kabaal aai boord over te krijgen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2