FIRMA FONTEIN EN SCHEPERS MEUBILEERING KANTOORBOEKEN VULPENHOUDERS SCHOOLBOEKEN LANGESTRAAT 65 s 3 TÊLEPHOON 326 Schrijf- en Teekenbenoodigdheden VERTEGENWOORDIGER RUYNZEËL PARKETVLOEREN m m BEHANGERIJ STOFFEERDERIJ DE VERBETERDE LANGESTRAAT. De trottoirs en asplialteering der Langestraat en. ntrecfttsche straat. A. lüLr BB B B DOORSLAGPAP3ER INKTLINTEN voor aiie inrichtangen van onderwijs hier ter piaaise Wanneer we nu de Langestraat zien, dan treft het ons in de eerste plaats, ofschoon het werk nog niet geheel voltooid is, hoe het stadsbeeld zoo in eens veranderd is. De keibestrating nu -vervangen door een effen gladde bedekking,; de meest ongelijksoor tige stoepen, nu omgezet in een gelijk te geltrottoir en dan de open goten, welke dikwijls een minder aangenamen geur ver spreidden, ze behooren tot het verleden en we kunnen ons er nog alleen over verbazen, dat onze winkelstraat al niet jaren eerder op een zoo behoorlijke wijze gemetamorpho- seerd is. Kwam men in andere plaatsen, vaak van geringere beteekenis dan Amers foort, dan zag men daar heel dikwijls een moderne winkelstraat, die de cischen van het verkeer niet de minste hinderpalen in den weg legde. En was men dan weer terug in Amersfoort en aanschouwde men de Lan gesfraat, dan deed toch wel sterk weer de indruk zich voelen, dat de stad onzer in woning nog een recht ouderwetsch stadje was. Slechts een groot voordcel hebben wij immer in onze Langestraat kunnen ontdek ken en wel dit, dat de menschen er leerden opmerkzaam te zijn waar ze liepen. Want wie het waagde zijn aandacht te bepalen bij de winkcl-étalagc's had immer veel kans te struikelen over het volgende stoepje, dat weer wat hooger of wat lager was. Maar dat ééne voordeel leverde direct dit nadeel, dat de Langestraat als winkelstraat feitelijk niet aan haar bestemming voldeed. Zoo'n straat toch moet gemakkelijk gaan, hindernissen mogen er niet in voorkomen opdat de menschen, die er door gaan, al hun aandacht kunnen geven in hetgeen in de verschillende étalages is tentoongesteld. De Middenstand, die zich alle moeite geeft de verkrijgbare artikelen onder de oogen van het publiek te brengen, heeft recht op zoo'n winkelstraat en we mogen er ons lichtelijk over verbazen, dat het zoo lang geduurd heeft eer de zoo noodzakelijke verbetering is aangebracht. Levendig kunnen wc ons indenken, dat de middenstanders zelf het meest en het ergst het ongerief onzer oude Langestraat hebben ondervonden. Ook, en we mogen wel zeg gen, vooral voor hen geldt, dat de strijd om .het bestaan steeds mopilijkcr wordt en dat alles moet worden gedaan om in dien strijd niet ten onder re gaan. En waar een goed gesitueerde middenstand onmisbaar kan worden geacht, spreekt het van zelf, dat een gemeentebestuur, dat zijn taak goed be grijpt, ten volle steun moet verleenen waar het kan de bestaansvoorwaarden voor de middenstanders te vergemakkelijken. Toen dan ook eenmaal de verbetering van de Langestraat een punt was geworden, waarop bepaaldefijk de aandacht werd ge vestigd, moest het gemeentebestuur zich wel ernstig afvragen of een reeds te lang uit gestelde verbetering niet spoedig moest worden aangepakt. Het Comité uit de mid denstanders, met name de heeren L. Hou- baer en W. v. Rossum hebben er voor ge zorgd, dat de kwestie niet in het vergeet boek raakte. Aanhoudend hebben zij gepro pageerd: De Langestraat moet verbeterd worden! Moeilijkheden welke overwonnen moesten worden, hebben zij uit den weg ge ruimd. zij hebben het pad geéffend dat tot het effen maken van de Langestraat moest leiden. En gelukkig vonden ze bij den wet houder van openbare werken, den heer C. Ruitenberg een open oor. In velerlei opzicht heeft deze reeds gewerkt aan de verbetering van zoo vele straten in Amersfoort. Ook de Langestraat is steeds door hem in zijn plan nen tot verkeersverbctering opgenomen. En waar ten slotte alle aanwonenden eenstem mig waren, konden zij bij wethouder Ruiten berg op den meest loyalen steun rekenen. En ras is de verbetering tot stand geko men door samenwerking van allen, die er belang bij hebben. Wij verheugen ons daar over van harte, want nu is de hoofdstraat van Amersfoort in een staat gekomen zoo als deze in een stad met veel verkeer moet zijn. Dat het stadsbeeld cr op is vooruitge gaan. is niet jiet voornaamste, maar wel. dat we thans een winkelstraat hebben, waarin het aangenaam winkelen moet genoemd worden. Het kan niet anders of dit moet den middenstand ten goede komen en dus indi rect ook de gehcelc gemeente. Zoo is dan eindelijk een der liefste wen- schen van vele winkeliers in vervulling ge gaan. Het enorme verschil bij nu en vroeger is zoo groot, dat het eigenlijk het onderwerp van den dag is. Men denke maar eens aan het groote verkeer dat er langs gaat. Amers foort in het centrum van het land gelegen, met zijn geweldig auto-verkeer, de opkomst der autobussen, niet minder het vrachtver voer, dat enorm, is toegenomen, maakten het noodzakelijk, dat er geprobeerd moest wor den om trottoirs te verkrijgen. Eenige bestuursleden uit Handel- en Nijverheid hebben toen het initiatief genomen, om te trachten de winkeliers te bewegen afstand te doen van hunne stoepen, en daarna bij het Gemeente bestuur stappen te doen voor hunne on misbare medewerking. Aanvankelijk stuit ten wi] nog op eenigen tegenstand van en kele winkeliers, maar over het algemeen was toch verreweg het grootste gedeelte bereid tot medewerking. Een bezoek bij het Ge meentebestuur bracht bij ons al spoedig de overtuiging, dat wij op volle medewerking konden rekenen en dat gaf ons moed op den ingeslagen weg voort tc gaan. Bij een bezoek aan Openbare Werken toonde men ons reeds op teekening, hoe het Gemeentebe stuur zich gedacht heeft, dat de Utrecht- schc straat en Langestraat er uit moesten zien. Nauwkeurig was van elk perceel aangeteekend, hoogte, breedte der stoe pen, ja men ging zelfs nog verder. Openbare Werken was bereid ons een teekening in kleur te geven, om een zeer duidelijk beeld te geven, hoe het er uit zou zien als de trottoirs er zouden komen. Wie beschrijft onze vreugde, toen wij deze teekening in bruikleen ontvingen, om de pro paganda voort te zetten. Nu was het niet meer moeilijk om enkele aarzelende winke liers te overtuigen. Deze welwillende mede werking van ons Gemeentebestuur heeft in derdaad ons werk zeer vergemakkelijkt, Toen deze mooie teekening in enkele étala- ge's werd vertoond, begon iedereen zich bui tengewoon tc interesseeren voor dit mooie sociale werk. Inwoners, vreemdelingen, ja zelfs de jeugd, raakten in enthousiasme, als zij deze fraaie teekening beschouwden. Hier past dus een woord van warmen dank aan ons vooruitstrevend Gemeentebe stuur, dat onze taak zeer heeft verlicht. Im mers ook zij begrepen, dat het niet voldoen de is om Amersfoort aan den buitenkant te vergrooten, te verfraaien; ook de binnenstad moest een flinke beurt hebben. Iedere stad wordt beoordeeld naar zijn binnenstad en hoe vooral de hoofdstraten er uit zien; wie zal het niet met ons eens zijn, dat onze winkels veel beter tot hun recht komen, wanneer inwoners en vreemdelingen rustig kunnen beschouwen wat wij aan te bieden hebben I 1 Om nog niet eens te spreken van de eischen van het verkeer, die toch waarlijk niet denkbeeldig zijn. Moge deze belangrijke verbetering onzer hoofdstraten bijdragen, tot grooteren bloei van den Middenstand, wat ten slotte de ge meente weder ten goede komt. Want een krachtige Middenstand is een noodzakelijk iets voor een zich zoo snel ontwikkelen de gemeente als Amersfoort. Dan zullen zeer zeker de finantieele offers, die de ge meente heeft moeten doen, straks ruim schoots vergoed worden door toename van handel en industrie, die gaarne zich zullen vestigen in Amersfoort. Amersfoort zal straks als gastvrouwe op treden voor het Middenstandscongres, dat op 24 en 25 September zal gehouden wor den; ook hiervoor mochten wij op flinke medewerking rekenen van het gemeentebe stuur. Wij twijfelen er niet aan of de talrijke Congresleden, het kunnen er wel 250 zijn, zullen getroffen worden door het nieuwe pakje 'wat de hoofdstraten hebben aange trokken. Mogen wij Middenstanders nog dikwerf in samenwerking met het gemeen tebestuur vele goede zaken tot stand bren gen, tot heil en voorspoed van onze goede stad Amersfoort HET COMITé. KANTOORBOEKHANDEL 1 M|||| r

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 12