SPORTNIEUWS STADSNIEUWS. UIT DEN OMTREK. „Drie eeuwen groeit hij en drie staat hij pal. De volgende drie volbrengen zijn vol", zegt het volksrijmpje van den eik, hoe het volk er aldus over spreekt en wot de geleerde er van denkt, ge kimt het olies lezen in het boek van Clarke Nuttal, uitgegeven bij Thieme te Zutphcn. A. L. B. DE „RAMMELKASTEN" VAN DEN OPEN- BAREN WEG. Waarmede het leven van het publiek op straat bedreigd wordt. Voor den kantonrechter mr. Hilterman, te Amsterdam, verscheen een bestuurder van een defecten vrachtauto. Twee agenten van de Motorbrigade zagen op 20 Juni, des middags omstreeks half twee een vrachtauto, volgeladen met biervaten, met groo- tere dan veroorloofde snelheid rijden langs het Weteringplantsoen bij de Ferd. Bolstraat. Zij sommeerden den bestuurder te stoppen. Deze gehoorzaamde, doch naar den zin der agenten reed de wagen te lang door. Terstond onder zochten zij den wagen en toen bleek, dat dc remmen defect waren en de wagen in uiterst slecht onderhouden staat verkeerde. Hand- en voetremmen werkten onvoldoende, remgaffel en staaldraad waren gebroken, de pal van de hand rem was kapot en het stuurrad had te veel speling. De auto werd in beslag genomen. Bekl. moest wel toegeven, dat er een en ander aan zijn wagen mankeerde, doch met zijn motor kon hij op korten afstand wel vlug ge noeg stilstaan. De agenten ontkenden dit. Indien hij matig gereden had, had hij toch niet vlug genoeg kunnen stoppen cn ge vaar voor het verkeer opgeleverd. De Rechter prees de agenten voor hun flink en actief optreden in deze. De autobestuurder was het daar in het geheri niet mee eens en zeide op brutalen toon, dat zij beter gedaan hadden met hem naar de Amstelbrouwerij te laten rijden, dan den wagen voor proeven naar het Stadion te brengen. De wagen was licht geladen met leege vaten. De ambtenaar O. M., mr. Fabius vroeg, hoe lang bekl. al met dien, wagen reed. Drie jaar. Er is geen gevaar met dien wagen. Bent u van plan den wagen te herstellen? Er was maar een kleinigheidje aan stuk. Er bleek ongeveer alles aan te haperen. Zult u den wagen herstellen? Da's niet noodig. Dan bent u onverbeterlijk en zal ik ver nietiging van den auto vragen. Bekl. schijnt niet toe te willen geven. Hij beweert wel te kunnen remmen, misschien wil hij een anker uitgooien, doch geconstateerd is, dat zijn wagen gevaar opleverde voor het verkeer. Derhalve vorder ik f 150 boete subs. 50 dagen hechtenis en vernietiging van den auto. Hebt u daar iets op te zeggen? vroeg de kantonrechter. 't Eenige wat ik te zeggen heb, is, dat ik nooit zoo iets geks gezien heb. Dat zijn geen uitdrukkingen hier. Ik zal er mij niet bij neerleggen. Waar wilt u u niet bij neerleggen? viel de rechter nijdig uit. Wacht eerst het vonnis af, dat ik over S dagën schriftelijk zal geven. Bekl. wilde nog wat zeggen, doch met een bitsen hamerslag was de zaak afgedaan en eet nieuwe aan de orde gesteld. DE ONTZETTENDE RAMP OP DE NOORD ZEE. Nog nadere bijzonderheden. De Vlissingsche vjsschersboot, die gistermor gen vroeg met betrekkelijk goed weer is uitge varen, werd tegen 7 uur plotseling overvallen door noodweer. De zee was zeer woest en de kleine vaartuigen verkeerden in grooten nood. Zeilen werden stukgeslagen en de kleine open vaartuigjes waren speelbal van de golven. Da delijk werd het ergste gevreesd en deze vrees bleek niet ongegrond, want het is zeker dat verschillende vaartuigen met de opvarenden zijn omgeslagen. De Arn. 17 en de Vliss. 2 cn 20 werden vaststaand als verloren gemeld. Hoe gToot het aantal omgekomenen is kan nog niet worden gezegd, doch het bedraagt zeer velen. Er worden nog verschillende vaartuigen ver blijven staan, hij hebbe tenminste belangstelling voor wat er buiten en in onze steden gebeurt, mist en ook zijn er reeds enkele op het strand geslagen. De reddingsboot is vertrokken om hulp te verleenen. Een der visschers verklaart, dat hij een vaartuig met de vier opvarenden in de diepte zag verdwijnen. Hij kon met het nood weer geen hulp verleenen. De ramp heeft heel v/at gezinnen in diepen rouw gedompeld. Zóó hevig was Vrijdagmorgen de storm, dat eenige visschersschepcn, vermoedelijk vier, zijn omgeslagen en een aantal visschers verdron ken. Volgens het oorspronkelijke bericht zouden elf visschers zijn verdronken. Later werd een nog grooteraantal genoemd, nl. 14 h 15 vis schers, maar het is niet onmogelijk, dat eeni ge visschersschepen, die vermist worden, in een andere haven zijn binnengeloopen. Inmiddels heerscht er groote ongerustheid te Vlissingen. Juist doordat betrouwbare ge gevens nagenoeg ontbreken, deden van de vroege morgenuren of de wildste geruchten hier de ronde. Spoedig verzamelde een groot aan tal menschen zich, die familie of kennissen op do visschersvloot hadden en in angstige span ning werden berichten tegemoet gezien. Al heel vroeg vertrok op het bericht, dat er een ongeluk had plaats gehad, de motorred dingsboot van Vlissingen, die onder toezicht staat van het loodswezen. De boot keerde om streeks 10 uur van Zoutelande terug met de VI. 36, waarvan de bemanning geen bijzonder heden kon mededeelen over het gebeurde. Ook van de zijde van de Marine werden on middellijk alle noodzakelijke maatregelen ge nomen. De mijnenlegger „Jac. van Meerlandt" werd uitgezonden met order om te kruisen op de Deurloo en het Oostgat, waar de ramp zou zijn geschied. De torpedoboot Z 4, die juist onderweg naar Vlissingen was, kreeg langs radio-telegrafi- schen weg opdracht eveneens in de burnt van Westkapelle te gaan zien of assistentie nog mogelijk was. Inmiddels werd vernomen, dat de afhaalkot- ter van het Loodswezen een der schipbreuke lingen zou hebben gered. Hoewel de visschers van Arnemuiden in deze laatste plaats zijn gedomicilieerd, oefenen zij hun bedrijf uit te Vlissingen. Een aantal hunner vestigt zich zelfs gedurende het seizoen in Vlis singen, vanwaar zij eiken morgen uitvaren. Gisteravond zijn zij echter vrijwel zonder vangst teruggekomen en daar het goed weer was, qingen ze tegen den nacht opnieuw in zee. De storm, die in den morgen losbrak, heeft de vloot dan ook overvallen en een vaartuig is op de kust van Walcheren, nl. bij Zoutelande gestrand. De kleine gernalenschcpen, waarom het hier gaat, heben tegen hevigen storm be trekkelijk weinig weerstandsvermogen; de be manning van zulk een scheepje bestaat in den regel uit twee drie personen. Uit Domburg wordt gemeld, dat daar in den vroegen morgen drie visschersscheepjes zijn gestrand. Twee wisten weer vlot te komen. Van •het derde scheepje was korten tijd later niets meer te zien. Vermoed wordt, dat het met man en muis is vergaan. i Bij navraag is gebleken, dat vier scheepjes worden vermist, die als verloren kunnen wor den beschouwd. Het zijnde VI. 2, bemanning schipper Klaas van Blaasse, 67 jaarmatrozen: Adriaan de Nooyer, 57 jaar; Leonardus de Nooycr, 65 jaar; Klaas Huiszoon, 23 jaar, allen uit Vlissingen. VI. 20, schipper Gerard Jasperse, 59 jaar; matrozen twee zoons van den schipper; Pieter Jasperse, 39 jaar; Liven Jasperse, 26 jaar, en Jan Grootjans, 58 jaar, allen uit Vlissingen. Arm. 17, schipper Jon Siereveld; matrozen Daniël van Belzen, 23 jaarCornelis Vente- vogel, 40 jaarJoos Sieievogel, 17* jaar, allen Arnemuiden. Arm. 27, schipper Arie Meerman, Arnemui den; matrozen: Willem Vogel, 23 jaar; Gilles de Nooyer, 23 jaar; en Cornelis Meerman, 26 jaar, allen te Vlissingen. Van deze 16 personen werd alleen Cornelis Meerman gered, zoodat 10 Vlissingers en vijf Amemuidenoars het leven lieten. Voor de Engelsche haven drijft thans een omgeslagen schuit, vermoedelijk de VI. 20. Op gemerkt zij, dot ook dc scheepjes gemerkt „Arm." van Vlissingen uitvaren. De opvaren den wonen grootendeels te Arnemuiden. In de gisteren gehouden raadsvergadering der gemeente Vlissingen heeft de burgemees ter gewezen op de zeer zware ramp, die Vlis singen getroffen heuft. Spr. is overtuigd van al ler instemming, als hij uiting geeft van diep leedgevoel en medegevoel. De toespraak werd door alle leden staande aangehoord. Uit de Tel. nog het volgende: De visschersvloot van Vlissingen, bestaande uit ongeveer 50 vaartuigen van Vlissingen en Arnemuiden, was in den nacht te vier uur met het vallen van het water uitgevaren uit dc Visschershaven in de Binnenstad. Deze vloot bestaat uit hoogoorts, z.g. platboomers en is meestal bemand met vier mannen, bestaande uit schipper-eigenaar en twee of drie helpers. Men had tusschen Zoutelande cn West-Kapclle in de Spleet, een der monden van de Schelde, de net ten uitgeworpen. De zeilen waren door de he vige regenbuien nat geworden, zoodat het be sturen der vaartuigen buitengewoon moeilijk was. Plotseling te 7 uur stak een hevige storm op. Het begon ontzettend te waaien, zoodat ieder de grootste moeite had zich to bergen. Elkan der. bij te staan, ,ir\..deze omstandigheid schier onmogelijk. De netten werden ingehaald. Ieder voor zich keerde zoo spoedig mogelijk terug. Ooggetuigen hebben waargenomen, dat de „Vlissingen 20" en „Vlissingen 2" omsloe gen, zonder dat zij in staat waren hulp te bieden. Een der zoons van Jaspers, die zich op een ander vaartuig bevond; zag, dat het schip van zijn vader omsloeg, doch door de benarde po sitie, waarin zijn eigen schip zich bevond, kon hij niet te hulp komen. Aan boord van de „Arn. 38" bevond zich Leendcrt Schroevers, die tengevolge van den storm een been had gebroken. Schipper J. Schets vertelde, dat hij om 7 uur in de Spleet, toen de storm op kwam zetten, zag dat de „Vlissingen 2" en „Vlissingen 20" om sloegen, waardoor de bemanning zeer zeker is verdronken. Hij kon met zijn bemanning onmo gelijk hulp verleenen, omdat hij ternauwernood zijn eigen scheepje kon bergen. Verder heeft er een aantal ongelukken plaats gehad. Verschillende gewonden zijn te Vlissin gen binnengebracht. Een der binnengebrachten had een been gebroken. Een ander een ernstige hoofdwonde, een derde heeft een oog verloren door een neerslaand stuk hout, enz. Even over holfnegen kwamen de eerste sche pen de haven van Vlissingen binnen en zij be-- gaven zich allereerst naar het loodswezen om te rapporteeren, dat buiten nog vele schepen wa ren die in ernstige moeilijkheden verkeerden. Dadadelijk daarop werd de reddingboot „Maria Carolina Blankenheim", met vijf koppen be mand, onder bevel van schipper W. H. Pietcrs in zee gelaten. Een der opvarenden van de reddingboot deel de aan de Tel. mede: ,Wij waren", zoo verhaalde hij, „nauwelijks buiten,, of wij kwamen langs zwaar gehavende schepen: één was cr zelfs met stukgereten keilen. Wij hebben ze allemaal gepraaid of zij ook assistentie noodig hadden, maar zij riepen terug, dat er buiten schepen in nood zaten, die onze hulp meer noodig hadden." „Omgeslagen schepen hebben wij niet gezien. Al zoekende zagen wij een vaartuig op Zoute lande op het strand zitten. Het bleek even later de Arn. 38 te zijn. Zij zat leelijk en het was duidelijk, dat zij met hoog water tegen de haven kapot zou slaan. Wij naderden de boot zoo dicht mogelijk, maar al te dicht kon ook niet, daar anders het gevaar bestond, dat wij zelf vast zouden raken. Even later hadden wij een lijn naar de Arn. 38 geschoten; maar wij misten en de lijn dreef weg. Toen is een motroos van de reddingboot, Crucq, over boord gesprongen en al zwemmen de, met een lijn om zijn middel, bij de Arn. 38 gekomen. De opvarenden van de Arn. 38 wei gerden echter zich langs de lijn in zee te laten. Wij hebben toen zéér groote moeite gehad om de boot vlot te krijgen. Wij draaiden op het anker en zetten de schroef er op. Zoo slaagden wij er na eenigen tijd in, de Arn. 38 vlot te krijgen en behouden te Vlissingen binnen te brengen. Wij hebben verder geen gelegenheid gehad assistentie te verleenen." OOK STORM OP DE ZUIDERZEE. Voor zoover bekend geen slachtoffers. Gistermiddag te ongeveer halfvijf is, naar het V. D.-bureau meldt, de stoomboot „Prins Hendrik", van H, J, v. d. .WaJ Zonen te Harlingen, die den dienst onderhoudt van Am sterdam, Horlingcn en Enkhuizen, v.v. ;e Am sterdam binnengekomen met vijf schipbreuke lingen aan boord, die op dc Zuiderzee opge pikt zijn. Des morgens passeerde de „Prins Hendrik" nabij de bocht van Hoorn het tjalk schip „Adriana" van Puttershoek, dat door den storm averij had gekregen en ernstig ge vaar liep te zinken. De „Prins Hendrik" pikte den schipper met vrouw en drie kinderen, die zich op het zinkende vaartuig bevonden op. Het tjolkschip was met basalt geladen. In d<e richting Schokland dreef een motor vaartuig met de noodvlag in top. De douane- boot „De Zeemeeuw" is ter assistentie ver trokken. Verder zijn in de Urkcrhaven nog drie schepen binnengebracht, die de haven niet konden bereiken. Gisternomiddog 6 uur is in het W. Z, W. van Urk een tjalkschip gezonken. De most stak nog iets boven water uit. Van do opvarenden is nits bekend, zoodot zij vermoedelijk zijn omge komen. De U. K. 163 rapporteerde gisteren laat het vergaan van deze tjalk, waarvan men nog niet weet welk schip het is. Ook is niet bekend of behalve de schipper en zijn vrouw ook het huisgezin v. d. schipper aan boord was. GASONTPLOFFING. Te Rotterdam. In pand no. 28 aan de Ketenstraat te Rot terdam, een dubbelpand met een gemeenschap pelijk portaal voor de bovenbewoners, had men gistermiddag al voortdurend een sterke gaslucht waargenomen. De gemeentewerkman J. S. S., die op een der eerste verdiepingen woont, zou bij zijn overbuurman, den besteller W. T., die niet thuis was, doch in wiens woning de ge meenschappelijke gasmeter van allo bewoners staat, een onderzoek naar de oorzaak instellen. Hij ontstak een lucifer en onderzocht de gas buis. Plotseling merkte men in de woning van den besteller een vlammetje op, terstond ge volgd door een geweldige slag. De vlam was blijkbaar door do gaspijp naar beneden gesla gen. De ontsteltenis in het dubbele pand was natuurlijk groot en een paar vrouwen vielen flauw. Uit de beide benedenwoningen, bewoond dooi den waker J. K. cn den schilder Th. B. S., zijn alle ruiten geslagen en de plafonds naar bene den gekomen. In de woning van den gemeente werkman J. S. S. is de vloer opengescheurd en in het gemeenschappelijk portaal zijn de vloerplanken losgerukt. In de woning van den besteller, waar het onderzoek werd ingesteld, is geen schade aangericht. De brandweer, de reddingsbrigade en de ge neeskundige dienst rukten uit naar de Keten straat, doch hulp behoefden zij niet te verlee nen. Brand of ongelukken zijn niet veroorzaakt. De moterieele schade is vrij groot. ZWARE BRAND TE BERG-AMBACHT. Een houtfabriek afgebrand. Schade 2% ton. Gistermorgen te 10% uur is brand uitgebro ken in de timmerfabriek in de N. V. „Berge" te Berg-Ambacht "Het vuur, dat ontstaan was door het warm loopen van de vierzijdige schaaf bank, welke in het middenvak der fabriek stond, greep zeer gouw om zich heen, en vond voed sel in de krullen en andero houtafval, dat in groote hoeveelheden in dc fabriek aanwezig was. In korten tijd was de geheele fabriek één groote vuurzee. Daar de brandweer van Berg- Ambocht alleen het vuur onmogelijk meester kon blijven, werd de hulp ingeroepen van de brandweer uit de omliggende gemeenten. De stoomspuit van Gouda, die spoedig aanwezig was, bestreed het vuur krachtig, doch kon niet verhinderen dat de fabriek geheel afbrandde. Dc motorspuit uit Schoonhoven bleek bij aan komst op het terrein van den brand defect te zijn en kon eerst hedenmiddag te I uur water geven. Hedenmiddag half drie was de fabriek geheel afgebrand. De schade wordt op 2ton geraamd. WATERPOLO EN NOG WAT! Morgenmiddag krijgen we in de zweminrich ting weer eenige polo-wedstrijden te zien, die voor de liefhebbers wel weer veel te genieten zullen geven. In de eerste plaats krijgen we een hoogst belangrijken - strijd van het eerste zevental van A. Z. en P. C. tegen Triton I uit Weesp. Voor de Weespenaren hangt van dezen wedstrijd veel af, want gelukt het hun te win nen, dan zijn ze zeker van het kampioenschap. Maar dc Amersfoorters hebben ook alle hoop op het kampioenschap nog niet opgegeven en dus zullen zij zich alle moeite geven om de puntjes hier te houden. En lukt hun dat, dan doen zij er nog een goeden gooi naar. Dat wordt dus in ieder geval een spannende strijd. Wij geven A. Z. en P. C. nog wel een kans, vooral daar zij in Weesp verloren hebben. Nu zal toch bij ieder speler het vaste voornemen be staan om revanche te nemen en daarmede be zield zal het heele zevental zich volop geven en er alles op zetten om Triton met een neder laag naar huis te zenden. Het tweede zevental moet spelen tegen A. Z. Ill uit Amsterdam Onze zwemmers zullen wel niet denken, wij zijn er en dus behoeven we ons niet in te spannen. Dat zou al een heel te mis prezen standpunt zijn. Wij gelooven dan ook, dat zij evengoed hun best zullen doen en dat ze er voor zullen zorgen, dat de overwinning in Amersfoort blijft. Ten slotte krijgt het derde zevental bezoek van M. Z. en P. C. I uit Maarssen. We krijgen dus morgenmiddag niet minder dan drie polo wedstrijden terwijl er verder nog onderlinge wedstrijden zullen worden gehouden. En bovendien komt er buiten het programma om nog iets belangrijks, n.l. de huldiging van Pesie. In verband daarmede zullen de wedstrij den te half twee aanvangen, daar het (e voor zien is, dat de huldiging heel wat tijd in beslag z?l nemen. Belangstellenden zullen goed doen bijtijds in de zweminrichting aanwezig te zijn. Voor een goede regeling zal dat zeer bevorderlijk zijn. NATIONALE ZWEMWEDSTRIJDEN. Op Zondag 17 Aug. organiseert de A. Z. en P. C. nationale zw$m- en polowedstrijden. Het voorloopig programma bevat o.a. ook het kam pioenschap Nederl. Zwembond schoonspringen vroor dames en heeren De Olympische spelen. HET SCHERMTOURNOOI. Een incident bij de beslissing. Men schrijft uit Parijs d.d. 17 Juli aan het Hb!d.: De demi-finales zijn heden geëindigd en kapt. De Jong is met vijf gewonnen partijen in de fi nale gekomen, waai in vier Italianen, drie Hon garen, één Deen, twee Franschen, één Argen tijn en één Holander zijn geplaatst De finale begon om 10 uur, doch nadat eeni ge partijen getrokken waren is een ernstig in cident ontstaan tusschen de Italianen cn het Hongoarsche jurylid. Toen de Italianen namelijk elkaar hielpen door den sterkstcn schermer te laten winnen met 40 van de andere landgenooten en dus niet serieus trokken, weigerde de Hongaar Ko- vacs verder te jugeeren. Toen hierop de Italianen verklaarden elkan der niet te hebben geholpen ging de wedstrijd door en scheen de vrede hersteld, tot wederom twee Italianen moesten trekken, elkander weder hielpendo or den sterkste met 4—0 te laten win nen. Daarop zeide Kovacs, nu voor goed niet meer te jugeeren, waarop een Italiaan, Puliti, hem naar een andere Italiaan mededeelde vertelde, dat als hij nog een woord zeide hij zou worden afgeranseld op straat Men begrijpt dat dit incident geweldige op schudding veroorzaokte. De wedstrijd werd ge stookt en men zou wachten wat de jury d'Ap- pèl" zou beslissen over deze bedreiging. De Hongaren wilden natuurlijk niet doorschermen voor de bedreiger was bestraft, waarbij de Deen cn de Hollander zich aansloten. De Jury d'Appèl heeft den gehcelen middag vergaderd en ten slotte bepaald dat Puliti zou worden uitgesloten van verdere deelneming en dat de finale morgen geheel zal worden ovcr- geschermd. Puliti heeft zich na afloop over deze beslis sing zoo opgewonden dat hij een poging heeft gedaan den Hongaar Posta en den kolonel Sée te lijf te gaan waarbij de politie heeft moeten optreden. Een treurige vertooning I De finale begint nu dus opnieuw en wij hopen dat de Italianen dan geen nieuwe incidenten zullen veroorzaken. Wij vermoeden, dat zij zich wel allen zullen terug trekken. Posta (Hongarije) v/int het indi viducel sabclschermen. Kop. Dc Jong vijfde. P a r ij s, 18 Juli (Eigen Ber.). Zooals na het incident van gisteren te verwachten was, zijn de Italianen solidair gebleven en hebben geen van allen aan de eind wedstrijden van het in dividueel sabelschcrmtournooi deelgenomen. Aon de beslissing namen daardoor slechts acht schermers deel. Het verloop was zeer span nend. Verschillende molen moesten er barage- portijen getrokken worden. De einduitslag is als volgt1. Posta (Hon garije) 5 overwinningen en 2 nederlagen2. Ducret (Frankrijk) 5 overwinningen en 2 neder lagen 3. Carai (Hongarije) 5 overwinningen cn 2 nederlagen4. Schenker (Hong.) 4 overwin ningen en 2 nederlagen 5 J< a p t. De Jong (Holland) 4 overwinningen cn 2 nederlogen; 6. Osier (Denem.) 2 overwinningen en 5 neder lagen 7 Couraux (Frankr.) 2 overwinningen en 5 nederlagen8. Casco (Argent.) 1 overwin ning en 6 nederlagen. DE ZWEMWEDSTRIJDEN. Uitslagen. Gistermorgen werden de Olympische zwem wedstrijden voortgezet. De uitslagen zijn 4 X200 m. estafette vrije slag. Eerste serie: 1. 'Amerika in 10 m. 41% s.; 2. Tsjecho-Slowakije 12.2 3. Spanje 12.21 In deze serie arriveerde Italië als tweede in II m. 5 s.; doch de ploeg werd wegens te vroeg starten gediskwalificeerd. Tweede serie: I. Zweden 11.5 2. Hol land 11 m. 35 sec. Voor Holland namen de volgende zwemmers deelSchutte, Hoogcsteyn, Kohier en Dekker. Hongarije en Griekenland die in deze serie waren ingedeeld, kwamen niet op. Derde serie: 1. Australië 10.21 2. Japan 10.24 3. Tsjecho-Slowakije 11.12 Vierde serie: 1. Frankrijk 10.41 2. Enge land 10.52 3. België 11.14 Vierde serie: 1. Frankrijk 10.41 2. Enge land 10.52 3. België 11.14 De halve beslissingen. Holland be zet de vierde plaats. Eerste halve beslissing 1. Australië 10 min. 27% sec.; 2. Engeland 10.31 3. Frankrijk 10.39 4. Holland TT.29. (Tsjecho Slowakije kwam niet op). Tweede halve beslissingT. Amerika 9.59 (nieuw wereldrecord); 2. Zweden 10.8 3. Ja pon 10.12; 4 Italië II 4 X 100 M. estafette voor dames. Beslissing 1 Amerika in 4 m. 58 sec. (nieuw wereldrecord). Het oude record stond op 5 min. 11 sec.; 2. Engeland, 5.17; 3. Zwe den, 5.35 4. Denemarken, 5.42 6. Holland (dames Klapwijk, Bolten, Baron en Vierdag), in 5 min. 45 sec. 400 M. vrije slag voor heeren. Beslissing: 1. Weissmuller (Amerika), 5 min. 5 sec. (Nieuw Olympisch record); 2. Arne Borg (Zweden), 5.5 3. Charlton (Australië), 5.6 4. Ake Borg (Zweden), 5.26; 5. Hat field (Engeland). Schoorispringen voor dames. Beslissing 1. Becker (Ara.) 8 punten; 2. mej. Riggin (Am.) 12 p.; 3 mej. Fleischer (Am.) 15 p.; 4. mej. Olivier (Zwed.); 5. mej. Johnson (Zwed.); 6 mej. Bornett (Oost.). 100 Meter rugzwemmen heeren. Beslissing1. Warren Kealoha (Amerika), 1 m. 13 sec. (nieuw Olympisch record); 2. Wyatt (Am.), 1.15 3. Bartha (Hong.), 1.17% 4. Blitz (Belg.) 1.19 5. Rawlinson (Eng.) 1.20 200 Meter borstzwemmen voor dames. Beslissing1. Mej. Morton (Eng.) 3 m. 33% sec.; 2. mej. Geraghty (Am.) 3.34; 3. mej. Cur- son (Eng.) 3.35 4. mej. Petterson (Zweden) 3.37 5. mej. Gilbert (Eng.) 5.38; 6. mej. Koster (Lux.) 3.59 7. mej. Topel (Zweden) 3.47 DE LAWNTENNISWEDSTRIJDEN. Mej. Bouman en Tinuuer houden zich schitterend in het gemengd dubbelspeL Dc uitslagen van heden zijn Heeren enkelspel. Halve finalesCochet (Fr.) slaat Borotra (Fr.) 6-2, 5-7, 6-2, 6-3; Richards (Ara.) sü. Morpurgo (It.) 6-»-3, 3—6, 6-rl, 6—4, Dames enkelspel. Halve eindstrijden Wills (Am.) sl. Golding (Fr.) 6—2, 6I; Vlasto (Fr.) sl. Mac Kane (Eng.) (cijfers niet opgegeven). Gemengd dubbelspel. Kwart eindstrijdenmej. Bouman en Timmer Holland) slaan miss Covell en God- free 6—1, 7—5; Wightmon en Williams (Am- sl. Fick en Muller (Zweden) 86, 6—2. Dames dubbelspel. Halve eindstrijdenCovell en MecKane (Eng.) sl. Billout en Bourgeois (Fr.) 6—2 6—2; Wightman en Wills (Am.) sl. Shepperd Bnrron en Colyer (Eng.) 6—3, 1—6, 7—5. Heeren dubbelspel. Kwart eindstrijdenBrugnon en Cochet (Fr.) sl. Muller cn Wennegren (Zwed.)*64, 61, 6—3; Condon en Richardson (Z-Afr.) sl. Wil liams en Washburn (Am.) 4—6 11—9 4—6 6—4; Richards en Hunter (Am.) sl. Alonso en Alonso 6—4 64 63; Borotra en Locoste (Fr.) sl. Hadi en Rutnam (Indië) 6—2 6—2 6-3. DE ROEIWEDSTRÜDEN. De finaio der twee zonder stuurman. In dit nummer zouden, behalve Nederland, starten Frankrijk en Engeland, zoo lezen wij in het Hbld. Laatstgenoemd land heeft zich ech ter teruggetrokken. Frankrijk heeft boei T, Nederlond (Rösingh en Beynen) boei 2. „Floep", le depart est donné" mineurt de haut parleur. Heel in de verte als twee stipjes nog, komen de mededingende ploegen oan. Op 500 m. is, naar de hout parleur meldt, onze Hollondsche ploeg V% lengte vóór. Op de helft van de baan is het verschil tusschen de ploegen tot een halve lengte ver minderd. Maarwij hebben nog de lei ding. Op de tribune zitten de roeiers van de Nereus-acht, als wijzelf, in spanning De onzen loopen nog iets meer uit zoodot op 15 m. het verschil een volle lengte is. Nu komen zij nader, de op de tribune aan wezige Hollanders wij ook, waarom zouden wij achterblijven? gaan staan en het „Hup Lagaai" klinkt donderend over het water. Boord aan boord bijna liggen de ploegen. Geweldig spurt do Fransche ploeg, om neg te trochten voor te komen. Een oogenblik dreigt ons de overwinning nog te ontgaan, maar don zetten de brave Lagamannen de eindspurt in en loopen net nog lengte vóór de Franschen over de eindstreep. Tijd van Nederland 8 min. 19 sec.; Frankrijk 8 min. 21 sec. Hoezee, Hoezee! Bravo Logo, ferm gedaan, Rösingh en Bey nen. Gij bracht ons kleine dierbre land den eersten eersten prijs van deze Olympiade. Den eersten, misschien den eenigen. I Aan den overkant gaat langzaam, terwijl de muziek op de tribune ons volkslied speelt, on ze geliefde driekleur omhoogde Nederland- sche twee, de winnaar, ligt voor de tribune te dobberende roeiers den linkerarm omhoog heffend de Olympische groet Nog eenmaal klinkt als een juichkreet een driemaal hoezee over het water dan ver dwijnt de zegevierende ploeg naar het booten huis. GEMEENTERAAD VAN UTRECHT. Een groot deel van de raadszitting van gis teren was gewijd oan een aanbestedingskwestie in verband met den woningbouw. B. en W. stelden voor een herbesteding te doen houden. Na uitvoerige besprekingen diende de heer Zuidam (Middenstands-Unie), mede namens de heeren Nahuisen (C.-<H.) en Van Dijk (S. D. A. P..) een voorstel in van den volgenden in houd „De Raad, van oordeel, dat het alsnog wen- schelijk is met den minsten inschrijver d© on derhandelingen met een bezuinigden bouw voort te zetten, opdat aan hem opdracht ver leend kan worden, besluit iB. en W. uit te noo- digen eerst dan tot herbesteding over te gaan, indien uit aan den Raad ter goedkeuring over te leggen bescheiden de wenschelijkheid daartoe blijkt." Wethouder Smulders (R. K.) was teleurge steld, dat de onderteekenaren dit voorstel durf den handhaven na de toelichting door B. en W. gegeven. De firma Slagmolen en Van Rossum is er in twee tempo's met gebruikmaking van anderer cijfers en anderer voorstellen toe ge komen haar inschrijving van 519,000 op 424,000 te brengen. Zal men, vroeg spreker, nu met zulk een firma in zee willen gaan Het voorstel-Zuidam c.s. werd hierop instem- nu'ng gebracht en aangenomen met 15 tegen 14 stemmen. Vervolgens ging do Raad in geheime zitting. Na heropening von de openbare vergadering werd tot hoofd der openbare lagere school voor meisjes aan het Pieterskerkhof benoemd mej. L. Brouwer te Gouda. Hierna kwam aan de orde de voordracht van B. en W. tot het beschikbaar stellen van een crediet voor de inrichting van een overdekte standplaats voor autobussen. B. en W. stelden voor een standplaats op te richten op het Vredenburg tusschen de Han delsbeurs cn het Jaarbeursgebouw. Deze standplaats zal dan voorzien worden van een verhoogd terras met houten schot en rustbanken, benevens van een overkapping24 autobussen zullen op dit station plaats kunnen vinden. De kosten worden geraamd op 5000. De huur voor een standplaats zal per jaar 100 bedragen. De heer Reynders (S. D. A. P.) drong er op aan de autobus-ondernemingen, welke thans haar auto's door de stad laten rijden, te dwin gen van dit station gebruik te maken. Spreker vond verder de huur van 100 per jaar voor een plaats te laag. De heer Frijda (Middenstands-Unie) betoogde instemming met deze voordracht, doch meende, dat dit autobusstation dichter bij het Centraal station moest geplaatst worden. De desbetreffende voordracht van B. en W. werd aangenomen. BERICHT. Met ingang van heden wordt de rubriek- ..Sport" geheel verzorgd door den heer \V. C. Oosterman. Red. Amersf. Dagblad

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2