KOK S Brandstoffenhandel en Electrische Brekerij A.s. Donderdag; Garage Molenaar DE ADELAAR. FaJ.W.VANACHTERBERGH SCHILLETJE hefiit wegens verhwing f 1485.— HOEVELAKEN AMERSFOORT 1 Weet U, dat de bekende GLORIA-ANTHRACIET deze maand, in de. afmetingen 2O|30 en 30|50 m.m. maar f 3.35. per H.L. kost! ZE IS BESLIST STEEN- EU GRUISVRIJ m Bestelhuizen: yan Perseynstraat 4 - ütrechtscheweg 71. Tel. 593. Sumatrastraat 20. Langestraat 25. (Depot VerverU Palthe). WESTSINGEL 12—13 TEL. 238. ^VIEUBELMAGAZIJNEN J BEHANGERIJ STOFFEERDERIJ Langestraat 40 - - AMERSFOORT. HEERENCOSTUMES MAISON DE JAGER EN Zn. 6 MOCCA'S i f Maison de Coiffure AMERSFOORTSCfl DAGBLAD 24 Juli I H.Bokking Zn. C. DE JAGER. Langestraat 99. vanaf Kolenpark Soesterweg Telefoon 863 W BEZOEKT ONZE Profiteert van onze buitengewoon lage prijzen. prima sloffen, degelijke afwerking f 12.90, f 14.50, f 16.50, f 19.75, f 23.90, f 27.50, f 30.- en hooger. ■oooooooooooooooooooooooooooooo ■ooooooooooooooooooooooooooo ooos LANGESTRAAT 56 CHOCOLATERIE TELEF. 115 CONFISERIE PATISSERIE WIJERSSTHAAT 14. Tel. 205 Speciale behandeling legen nit Tallen en aibreken ran hel haar. Haarzall üaarzecp roorkom i V de roos en het Tel norden h f- Tan het haar. OLDENKOTT's TABAK NOG STEEDS DE BESTE VRAAGTOLOO (licht en geurig) Likeur van bijzonder fijne samenstelling p. fl. f S.4o AFD: Advertentie Burean Arnhemsche Poortwal 2a. Tel. 593 Plaatsing van advertenties in alle bladen zonder I prijsverhoogingül y MIQftfr, roodc plekken, huidafschilfering éSb en uitslag verdwijnen snel met QUBCliAC Akker s Kloosterbalsem, die Uw huid zuiver en gezond maakt. ATTENTIE! Door de steeds grootcre vraag naar ons artikel KUNSTAARDE WERK. hebben wij dit artikel enorm uitgebreid. Ziet onze étalage en prijzen. Aanbevelend) LANGESTRAAT 80. CITROEN Tel. 805 kruipers, maar ook de fabrikanten, hun vrou wen en kinderen moeten gepost worden en moeten, wanneer zij zich op straat vertoonen, door posters worden gevolgd, zoodat het hun onmogelijk wordt gemaakt, zich vrij en rustig op de straat en door de stad te bewegen, zoo- det hun het leven ondragelijk gemaakt wordt en ze de stad uitgehoond worden althans woorden van dezelfde strekking". DEGELIJKHEID VAN DE VROUW IN DEN ARBEID. Strengere opvattingen noodzakelijk. Wij hebben onlangs het voorschrift bespro ken van de directie der Ned. Spoorwegen be treffende klceding der in haar dienst werkende vrouwen. In aansluiting hiermede is wel opmerkelijk wat Adrie Schipper vertelt in het Tijdschrift voor Ziekenverpleging omtrent de Amerikaan- sche strenge opvattingen betreffende de wer kende vrouw. Zij schrijft Een inspcctrice van een wijkverpleging liet aan haar verpleegstersstaf weten, dat zij, die in functie wenschen te blijven, haar haren niet kort moesten laten knippen. Te gelijk bracht zij nog eens in herinnering, dat ringen, oorbellen of andere bijoux niet gedragen mogen worden, als zusters in de uniform der vcreeniging gekleed zijn. Haar redeneering was aldus„ik verlang voor het wijkwerk niet alleen ernstige jonge vrouwen, maar ik wil, dot zij er ook als zoodanig uitzien". Een ander s^paltje. Een staatsnormaal school stuurde zeventien a.s. onderwijze ressen naar huis en zette dertien andere terug, omdat zijcigaretten gerookt hadden, te familiaar met jongelui waren geweest, over den tijd thuis waren geko men of zonder permissie uitgebleven. In de toespraak, die de rector hield, zei hij „over het rooken wilde ik wel graag nog een woordje zeggen. De kwestie, of roo ken slechter is voor een vrouw dan voor een man laat ik buiten beschouwing. Even zoo de vraag, of het voor een vrouw er ger is om twee uur 's nachts thuis te komen dan voor een man. De meeste menschen vinden, dat dit alles even verkeerd is in mannen als in vrouwen. Waar het op aan komt is ditde normaalschool voor on derwijzeressen wordt door de belastingbe talers in stand gehouden. Dezen hebben dus het recht te zeggen welk soort van onderwijzeressen zij verlangen. Zoolang dezen er op tegen zijn aan rookende en aan te vrij gemanierde onderwijzeressen een aanstelling te geven, zoolang zal het bestuur der school op den ingeslagen weg voortgaan." Wij geven geen commentaar dan dit 7.00 voegt de Nieuwe Ct. hier aan toe; laten de meisjes hier oppassen, dot het zoover niet komt. Dat het dien weg steeds meer opgaat, bewijst o.a. dat, zooals wij in Het Volk lezen, de ka tholieke wethouder van Enimen, de heer A. Siban aan alle openbare lagere scholen in de gemeente en aan de onderwijzers-organisaties om advies heeft toegezonden een ontwerp- wijziging in de instructie voor het onderwij zend personeel, waarbij hij voorstelt de instruc tie aan te vullen met de volgende bepaling De onderwijzeressen zijn verplicht te verschijnen in een aan den hals behoorlijk gesloten bovenkleed .van niet doorzichtige stof met tot de polsen reikende mouwen, welke kleeding ook tijdens de lesuren moet worden gedragen. DE HANDEL MET RUSLAND. Wat de Russen m Rotterdam komen koopen. In aansluiting op een vroeger bericht over de aankomst van Russische schepen in de Rotterdamsche haven om volle ladingen te ko men halen, kunnen nog ecnig^ nadere bijzon derheden worden meegedeeld. Als vaste agent in Nederland voor de sovjet- recderijen treedt te Rotterdam op het Neder- landsch Bevrachtingskantoor. Dinsdagmorgen kwam de „Karl Marx" hier aan. Dit vaartuig is bezig 2000 ton suiker te laden, zijnde een ge deelte van de 10.000 ton suiker, die voor Rus land in Nederland werden aangekocht. De „Leulnant Schmidt" is onderweg naar Amster dam om daar eveneens suiker te halen. Dit zijn dc voorloopers vqn verschillende andere sche pen, o.a. de „Rosa Luxemburg", de „Bolsjevik", de „Rote Fahne", de Leningrad" en vele an dere. Deze dienen alle .voor het vervoer van goederen, die Rusland den laatsten tijd in Ne derland heeft aangekocht. Gaandeweg breiden dcz"e aankoopen zich uit. Zoo zijn reeds groote pertijen katoen aangekocht en nog is de vraag noa- dit Partikel voor Rusland zeer groot. Ver der werden aangekocht groote partijen cacao, hout en alle soorten machinerieën. KEUS GENOEG. Voor twee plaatsen 450 liefhebbers. Voor twee vacatures voor onderwijzeres aan een openbare lagere school te Zaandam hebben zich niet minder dan ruim 450 sollicitanten aangemeld. EEN UNICUM. Loonsverhooging. In verband met de gunstige uitkomsten van het tuinbouwbedrijf hebben verschillende pa troons in het Westland de loonen hunner werk lieden met 2 per week verhoogd. DE; STRIJD TEGEN DE AMSTERDAMSCHE ROOFHOLEN. Maütregelcn der politic in de hoofdstad. Eenige dagen geleden berichtten wij, dat, on danks de strenge politie-maatregelen, aan de beroovingen nog steeds niet geheel en al een einde was gèkomen, omdat thans de slachtof fers in de huizen werden gelokt op uren, waarop do bewakingsposten niet waren be trokken. Dan kwam er nog dit bij de agenten, die voor dc verdachte huizen op post staan, kun nen nspirant-bezoekers wel tegen binnengaan waarschuwen, maar een bezoek verbieden kun nen zij niet. Nu heeft weliswaar de praktijk geleerd, dat vrijwel altijd aan de waarschu wingen werd gehoor gegeven, maar de moge lijkheid, dat zij in den wind worden geslagen, was toch niet denkbeeldig. Nog krassere maatregelen waren dus ge- wenscht. Met de toepassing daarvan is thans een begin gemaakt. Zij bestaan hierin, dat aan de perceelen, welke als gevaarlijke roof- holcn bekend staan, op last van de justitie is aangeplakt een bevelschrift, houdende een ver bod, voor ieder ander dan de bewoners, om binnen te gaan. Voorloopig is aan vijf perceelen een zooda nig bevelschrift aangeplakt, namelijk bij twee woningen op den Zeedijk en bij één in de Nieuwe Nieuwstraat, in de St. Olofsteeg, en in dc Warmoesstraot. Vóór deze huizen staat dag en nacht een een zelfde gevaar als dat, hetwelk den onder gang van zijn vuder veroorzaakt had. Het meisje kon niet deugen dat was mijn raste overtuiging. Ik had haar al instinctief ge wantrouwd vóór de oude Jardine één woord gezegd had om mij tegen haar te influenceeren, maar nu werkte het zien van haar kortgeknipt kopje zoo dicht bij Don's schouder op mij als een roode lap op een stier. Ik vermoed, dat de oude Jardine mijn woede *ag, want hij zeide vlug „Doe niets oveihaast; denk eerst goed na. Zeg vanavond niets tegen den jongen, waar over je later misschien spijt zou hebben. .Waarachtig ik vind het jammer, dat ik je er Jets van gezegd hebik ben een oude gek, maar ik meende het goed." JDc ben blij, dat je het me verteld hebt," zeide ikP „Ik meende het goed." herhaalde hij nog maals. Hij gaf ipij een hand cn ging weg, ter wijl hij het tuinhek zorgvuldig dicht deed. Be ging naar het huis terug en liet de voor deur open staan enkele oogenblikken later hoorde ik Don binnenkomen en op zijn teenen longs mijn studeerkamer loopen, alsof hij mij wilde vermijden. Maar dot zou hem niet lukken, want ik deed dc deur open en riep hem „Don Hij was halverwege de trap, maar hij keerde zich dadelijk om met een slecht geveinsden blik van verbazing op zijn gezicht. „Ik dacht, dat u al naar bed was," zeide hij. „En zeker ook, dat ik de deur wijd open had laten staan vroeg ik sarcastisch. „Kom hïeT, ik wou je spreken." Be voelde meer dan ik zag, dat hij zijn schouders ophaalde, maar hij kwam dodelijk naar beneden en volgde me in mijn studeer kamer. Hij floot een beetje en trachtte op zijn ge- nwk te schijnenen na een tijd lang, die mij een eeuwigheid toescheen, gewacht te hebben, was ik wel genoodzaakt het eerst te beginnen. „Je bent lang weggebleven. Waar ben je ge weest Het fluiten hield op en in de korte stilte, die volgde, kon ik bijna zien hoe Don overwoog of hij een uitvlucht zoeken dan wel do waar heid zeggen zou. „Ik ben hiernaast geweest, sir," zeide hij eindelijk. Ik was blij, dat hij de waarheid sprak het scheen alsc^ dit de situatie wat makkelijker maakte en ons in een vriendschoppelijker ver houding bracht. Ik voelde, dat ik wat vrijer kon ademhalen, toen ik zeide „Mr. Jardine is hier geweest, Don." „Zoo." Ik vermoed, dat hij raadde wat er ko men zou, wan; ik zag iets uitdagends in zijn oogen. „Hij heeft mij verteld, dat er iemand een jonge dame is, met wie je te Heston heel vriendschappelijk omgaat." ging ik onhandig voort. „Zoo," zeide Don weer. „Mr. Jardine is iemand, aan wiens oordeel ik veel hecht. Hij is eerlijk en rechtuit." „Het is een beste kerel," zeide Don. „leder- een daar mag hem graag." Het uitdagende was ru ook in zijn stem ge komen en ik begon me af te vragen of het niet beter geweest zou zijn, als ik de zaak t^p zijn beloop gelaten had. Het was, zooals de oude Jardine gezegd had fusschenbeide komen doet een zoak dikwijls geen goed. Don had een pijp uit zijn zak gehaald en maakte nu den kop schoon met wat, te oor- deeler. naar het gekras, een heel bot mes moest zijn. „Ga zitten," zeido ik gemelijk, „en luister naar wat ik je te zeggen heb." ,Ik luister, sir," zeide Don, maar hij bleef staan. Don was mij altijd „sir" blijven noemen, waarschijnlijk ook een reden, waarom ik mij steeds zooveel jaren ouder voelde dan hij. Iets in zijn stem en in zijn verlegen houding joeg mijn geprikkeldheid op de vluchtiets in de geheele situatie deed mij zoo denken aan de zoo talrijke keeren, dat ik hem jaren gele den in deze zelfde kamer geroepen had om hem een flinken uitbrander voor het een of het ander te geven, dat hij mij weer een on deugende schooljongen toescheen, loen ik naar hem toeging en mijn hnnd op zijn schouder legde. „Wat is er waar van dat ultes vroeg ik. „Ik heb, geloof ik, eenig recht om het te we ten. Is het een flirtation net als vroeger of ben jo van plan met dat meisje van hiernaast te ti ouwen Het vreeselijk, krassende geluid hield op en hij schudde mijn hand van zijn schouder. „Ik ga met haar trouwen, als zij mij hebben wil," zeide hij barsch. Er volgde een doodsche stilte; ondanks al les had ik dat niet verwacht. Don stak zijn pijp weer in zijn zak. „Nou?" vroeg hij. „Wet zou dat?" Ik haalde mijn schouders op. „Je bent meer der jarig,"" zeide ik. „Ik kan je niet tegenhou den, als jij wilt." Don fronste zijn wenkbrauwen en wendde zich van mij af. „Joy heeft wel gezegd, dat u het zoo zou opnemen," barstte hij los. „Zij zei, dat u zoo nijdig zou zijn als een spin en dat u hemel en aarde bewegen zou, om het tegen te hou den, als u het wist „Dan heeft zij blijkbaar tenminste eenig ge zond verstand." zeide ik bitter. „Als u op haar begint af te geven," viel Don mij in de rede en ging naar de deur, om dadelijk weer terug te komen. „Kijk eens hier," zeide hij plotseling, „u begrijpt het niet, u bent eon vrijgezel u houdt niet van vrouwenals u Joy kende, zoudt u van haar houden gaan, of u wilde of niet „Wc hebben vanavond heel lang gesproken," waagde ik het op te merken. Hij fronste zijn wenkbrauwen weer. „Dat was geen eerlijke proefzij heeft me zelf verteld, dat zij zien kon, dat u vooringe nomen tegen haar was. Zij heeft gezegd, dat u haar afsnauwde." „Zij is een jonge dame met veel phantasie." „Dat is zij," stemde Don, wier» het sarcasme ontging, gretig toe. „Zij is het origineelste meis je, dot ik ooit ontmoet heb; zij had, als zij ge wild had, al verscheidene malen kunnen trou wen, en met jongens, die heel wat meer in de melk te brokkelen hebben dan ik. U behoeft niet zoo hard tegen ons te zijn, sir per slot van rekening is het maar voor een week, en dan Hij haalde wijsgecrig zijn schouders op en dc woorden, die Joy zooeven. gezegd had, kwamen als een droeve profetie in mijn ge heugen terug. „De ongelukken bij den Lachtdienst zijn in den laatsten tijd verschrikkelijk geweest." Ik keek Don aan en een cogenbljk kreeg ik bijna medelijden maar dan dacht ik weer aan zijn vaderj en aan de ramp, die juist door een dergelijk huwelijk in zijn leven gekomen was, cn ik schudde mijn hoofd. „Je bent nog een jongen," zeide ik. „Elk denkt zijn uil een valk te zijnje hebt nog een heele boel te leeron." „Ik heb niets wat betreft Joy te leeren, als u dat bedoelt," zeide hij vlug. „Haar vader begon ik. „Haar vader." viel hij mij in dc rede, „is een oude niksnutmaar ik verzeker u, dat er op haar niets te zeggen valt." „Zij heeft altijd onder zijn invloed gestaan," antwoordde ik, „en naar ik hoor Don verloor zijn gedulddan barstte hij uit, dat hij wist, dat de oude Jardine gepraat had. „Hij is een oude bemoeial I Waarom kan hij zich niet met zijn eigen zaken bemoeien en moet hij achter mijn rug kletsen Tegen mij zou hij geen woord ten nadeele van Joy dur ven zeggen trouwens wat valt er ten na deele van hoar te zeggen Dat zou ik wel eens willen weten." Onverschrokken doorstond ik zijn woeden den blik. „Ik hoor, dat zij waarschijnlijk een avontu rierster is," zeide ik vastberaden. „Ik geloof, dat ze alleen belang in je stelt, omdat zij ge looft, dat jij geld hebt of krijgen zult." Met gebalde vuisten kwam hij dreigend naar mij toe. „Als iemand anders dan u zoo iets tegen mij had durven zeggen begon hij hart stochtelijk. „Ja ga door V' zeide ik, maar hij ver trouwde zich blijkbaar niet, want hij keerde zich om en ging naar de deur. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 6