HUtviOR UIT HET BUITENLAND. agent op post. Tegen bezoekers, die, ondanks het verbod toch naar binnen zouden willen gaan, zal proces-verbaal worden opgemaakt. Het ligt in de bedoeling op den duur nog meer verdachte huizen op deze wijze te behan delen. (Hbld.) INBRAAK TE 'S GRAVENHAGE. In een goudsmidswinkel. Gisternacht omstreeks 3 uur bemerk ten 2 agenten, dat in den goudsmidswinkel van den heer S. aan het Spui een etalageruit vernield was. 'Zij wekten den eigenaar en deze stelde een onderzoek in. Er bleek dat een vijf tiental gouden en zilveren horloges vermist wor den. HET BABBELTJE EN ZIJN GEVOLGEN. Gevolgen, die gelukkig nog zijn meegeloopcn. Plaats van handeling: de pont aan dc Leider- dorpsche brug. Personen: de mama en een buurvrouw, alsmede twee jeugdige kinderen in den wagen. Mama en buurvrouw onderhouden een geanimeerd babbeltje, en maatje vergeet in het vuur van het gesprek, den kinderwagen met haar jeugdige spruiten. Je weet het: een onge luk ligt in een klein hoekje. Langzaam ging de kinderwagen aan het rijden. Vlugger en vlugger ging h«t, en de kinderwagen met de jeugdige spruiten kwam in den Rijn terecht. Uit was het bobbeltje. Groote ontsteltenis bij maatje en buurvrouw. Gelukkig slaagde een kloeke toeschouwer, die gekleed te water ging, er in om de beide jeug dige menschenkinderen behouden op het droge te brengen. Luchtvaart. MACLAREN GEVONDEN. Reuter seint d.d. heden uit Tokio dat de En- gelsche wereldvlicger Maclaren gevonden is. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Financieel Overzicht. Aan den vooravond van de Londensche Conferentie. De Engelsch-Fransche tegen stelling. Zal Duitscliland de Oorlogsschatting kunnen betalen. Dc rust op de Amsferdamsche Fondsen- markt weergekeerd. Stij ging op de bctcggingsmarkt. De positie der rubber- markt. Het resultaat der tabaksinschrijvingen. De aanslaande besprekin gen lusschen de Geallieerden. Het blijft in het algemeen stil op de ef- fectenmarkt, hoewel dit voor onze eigen fondsenbeurs in eenigszins minder sterke mate geldt dan voor verschillende buiten- landsche centra. Op de oorzaken van deze, zij het ook voorbijgaande, relatieve willigte in Amsterdam komen wij hieronder nog na der terug. Wat het stille verloop elders be treft, dit ligt natuurlijk voor een deel aan den tijd des jaars. De zomervacantie doet haar invloed gevoelen op den omvang van zaken, doordien velen der meest kapitaal krachtigen zich naar het buitenland bege ven en dan niet altijd in de gelegenheid zijn, vaak ook minder lust gevoelen, om beursorders te geven. Natuurlijk geldt dit ook voor ons land. In het algemeen werkt die factor thans echter nog sterker dan in andere jaren, doordien er thans nog een ge heel andere reden van terughoudendheid bijkomt, nl. de onzekere politieke toestand. Wij staan aan het begin van de Londen sche conferentie tusschen de Geallieerden en daarna tusschen dezen en Duitschland, welke vermoedelijk voor geruimen tijd over het wel en wee van Europa zal beslissen. Mocht het niet gelukken, thans tot een be vredigende overeenkomst te geraken omtrent de practische toepassing der plannen van de Commissie van Deskundigen inzake. Duitschlands betalingscapaciteit, de ontrui ming van het Ruhrgebied etc., dan staat ons ongetwijfeld een tijd van nieuwe en heftige spanning te verwachten, die uiterst noodlot tig zou moeten werken op het zakenleven. Niemand minder dan de Fransche Mi nister-President Herriot heeft dezer dagen verklaard, dat een voortduren van den te- genwoordigen toestand met noodlottige ze kerheid binnen enkele jaren een nieuwen Elrropeeschen oorlog tot gevolg zou moeten hebben. Komt het te Londen tot een breuk, dan zou de spanning niet alleen voortdu ren, maar nog worden verergerd. Het openen van deze conferentie, juist aan den voor avond van den dag, waarop nu tien jaar ge leden de brand is gestoken in het wereld- kruitvat, geeft derhalve uit den aard der zaak aanleiding tot groote terughoudend heid en tot een verdere inkrimping in het zakenleven. Belangenverschillen tus schen de Geallieerden. Die terughoudendheid gaat echter ge paard met een gematigd optimisme. In het algemeen gelooft men volstrekt niet, dat het in Londen tot een breuk zal komen, doch veeleer, dat het inderdaad zal gelukken, om de nog altijd groote tegenstelling van be langen tusschen de leidende Mogendheden te overbruggen. Ongetwijfeld zal dit echter heel wat voeten in de aarde hebben, zelfs als de Geallieerden het onderling geheel eens worden en men dus alleen hun geza menlijk standpunt nog nader in overeen stemming zal moeten brengen met de sterk afwijkende wenschen van Duitsche zijde. Echter is men er voortoopig nog niet aan toe, dat dit eerste deel van het program reeds zou zijn verwezenlijkt. Ondanks den vriendelijken toon der besprekingen tusschen de nieuwe Minister-Presidenten in Enge land en Frankrijk en hun blijkbare neiging tot overbrugging der bestaande geschillen, loopen de Engelsche en de Fransche belan gen zoodanig uiteen, dat het slechts een haartje heeft gescheeld, of de Fransche regeering was reeds vóór het bijeenkomen der conferentie omvergeworpen wegens te groote tegemoet komendheid tegenover En geland. In allerijl heeft de Britsche Minis ter-President zich naar Par.ijs moeten be geven, om nieuwe concessies te doen, ten einde dit gevaar te bezweren. Deze tegenstelling spruit voort uit liet feit, dat Engeland de zaken beziet uit het standpunt der wenschelijkheid.van herstel van den Europeeschen handel, dat tevens een bij uitstek Engelsch belang is, terwijl Frankrijk het oog gericht heeft op bevei liging tegen cventueele nieuwe Duische agressie, hetgeen op den duur niet is over een te brengen met de rust, die het zaken leven behoeft en met den Engelschen wensch, om een nieuwe hegemonie, zij het dan dezen keer een Fransche in plaats van een Duitsche, op het vasteland te voorko men. Deze tegenstelling van belangen spreekt des te sterker, nu Engeland ter wille van zijn eigen veiligheid weigert, Frankrijk een formeele hulp tegenover Duitschland toe te zeggen, hetgeen de Franschen nu des te meer bedacht doet zijn op eigen beveili ging, en nu Engeland evenmin geneigd is, in ruil voor een vermindering der Fransche vordering op Duitschland, toe te stemmen in een evenredige vermindering der Engel sche vorderingen op de Fransche republiek. Met belangstelling mag worden afge wacht, of men liet in deze opzicjiten in Lon den inderdaad eens zal worden, en zoo ja, of Frankrijk dan zal toestemmen in een onmiddellijke ontruiming van het Ruhrge bied, wat door Duitschland als een conditio sine qua non wordt beschouwd voor een hervatting der betalingen op rekening der oorlogsschatting. Becijferingen omtrent Duitschlands belalingsvermo- gen. Ook echter als in elk dezer opzichten al les zoo fraai marcheert, ais men het slechts kan wenschen en als dus alle gevaren, die thans nog den Europeeschen vrede bedrei gen, schijnbaar uit den weg zullen zijn ge ruimd, zal de Europeesche vrede voortoopig nog slechts op zeer labiele wijze zijn verze kerd. In de eerste plaats moet men er reke ning mede houden, dat er een sterke partij in Duitschland is, die een overeenkomst, als thans van dit land wordt gevraagd, slechts met een reservatio mentalis zal willen tee kenen, met het vaste voornemen, om zich er aan te onttrekken, zoo spoedig zulks moge tijk mocht blijken. Ook echter als deze rechtsche kringen het definitief afleggen, als Duitschland dus ook in de toekomst onvoorwaardelijk bereid blijkt tot het nakomen van het thans te slui ten Verdrag, en als in Frankrijk niet weder de oorlogspartij aan het bewind komt, die meer geeft om een verbrokkeling van Duitschland dan om een oorlogsschatting; dan nog is het de vraag, of de overeen komst, die men thans in Londen zal trach ten te bereiken, iets meer zal beteekenen dan een nieuwe wapenstilstand. Professor Dr. C. A. Verrijn Stuart heeft dezer dagen aan deze kwestie een opmerkelijke beschouwing gewijd, waarin hij als zijn meening te ken nen geeft, dat Duitschland, al is het ook nog zoo te goeder trouw, de door de Com missie Dawes voorgestelde schatting een voudig niet zal kunnen betalen, omdat vóór den oorlog, toen het land veel welvarender was, en het nog over groote inkomsten uit btiitenlandsche beleggingen etc. beschikte, het overschot van zijn betalingsbalans slechts een kleine fractie vormde van het bedrag, dat men het thans elk jaar wil doen opbrengen. Thans, nu het deze inkomsten derft, nu zijn ijzerproductie nog maar 20 bedraagt van die van 1913, zijn kolenproductic slechts 68 etc., is het vrijwel uitgesloten, een dergelijk overschot op de betalingsbalans te verkrijgen, tenzij de werktijd zoodanig wordt verlengd en de loonen zoodanig wor den verlaagd, dat Duitschlands export ge weldig kan toenemen. Maar indien dit al mogelijk ware, dan zouden juist de Entente- staten zich het sterkst verzetten tegen een dergelijke Duitsche dumping. Om deze re denen acht Professor Stuart het probleem onoplosbaar, en meent hij, dat men-na en kele jaren weder voor de oude moeilijkheden zal komen te staan. Laat ons hiervan maar het beste hopen. Het zou in elk geval toch al veel zijn ge wonnen, indien wij inderdaad eenige jaren uitstel van executie kregen. Wie dan leeft, dan zorgt. Het aanbod in Robaver- aandeelen opgehouden. Wat nu onze eigen markt betreft, deze heeft minder sterk dan andere centra onder den invloed gestaan van de bovengenoemde factoren, omdat de uitwerking hiervan voor een groot deel geneutraliseerd is door de opluchting, die men hier heeft ondervonden door het verdere verloop der Robaver-aan- gelegenheid. De geruchten omtrent deze in stelling hadden de markt reeds eenigen tijd nerveus gemaakt. Het communiqué der Ne- derlandsche Bank, waarin we! gesproken werd van eventueele hulp tot ïehoud van de liquiditeit, maar waarin SÜets werd gezegd omtrent de solvabiliteit der Robaver, heeft in tegenstelling met de bedoeling, die onge rustheid' aanvankelijk nog doen toekomen. Het is ietwat onbegrijpelijk, dat de directie der Nederlandsche Bank, die naar het be stuur der Duitsche Rijksbank een telegram heeft gezonden, waarin uitdrukkelijk en uit voerig alle ongunstige geruchten omtrent de positie der Robaver zijn tegengesproken en waarin verklaard werd, dat deze groote bankinstelling volkomen solide is, in haar Nederlandsch communiqué een zoo groote soberheid heeft betracht. Het bekend worden van dit telegram naar Berlijn is intusschen als een welkome aan vulling van het Hollandsche communiqué begroet, en heeft de gemoederen weder ge heet gerust gesteld. Dit blijkt wel duidelijk uit het ophouden van het geforceerde aan bod in de aandeelen en eveneens uit het koersverloop van andere Robaver-waarden. Zoo zijn preferente Muller aanvankelijk executoriaal tot 44 aangeboden, maar kon de koers zich later, eveneens in execu ties, tot 51% herstellen. Dank zij "dit redres heeft onze beurs in de eerste helft der berichtsperiode een be paald opgewekt aanzien gehad. Later heeft dit piaats gemaakt voor een stiller koersver loop, doordien toen de internationale facto ren sterker hun uitwerking hebben doen ge voelen. Niettemin is de grondstemming vast gebleven. Vraag naar Staatsfondsen. In het bijzonder is dit tot uiting gekomen in beleggingswaarden, die geruimen tijd verwaarloosd waren geweest, maar thans weder levendige vraag ontmoeten. Zoo is een nieuwe emissie van f 10 miliioen 6 obligatiën Den Haag tegen 98 belang rijk overteekend. Die vraag voor beleggings waarden houdt op haar beurt verband met het goedkoopc geld en met de optimisti scher opvattingen omtrent de geldbehoeften der openbare lichamen. Voornamelijk be treft dit wel den Staat en Ned. Indië. Zooals reeds vroeger opgemerkt, heeft men op deze geldbehoefte een anderen kijk gekregen door de mededeelingen in de be kende radio-rede van Minister Colijn, waar in er op is gewezen, dat de tegenwoordige vlottende schuld van Nederland haar tegen waarde vindt in dc voorschotten aan het buitenland, aan de gemeenten etc., zoodat deze niet behoeft te worden geconsolideerd, terwijl, wat Ned. Indië aangaat, de Presi dent der Nederlandsche Bank er om een andere reden op heeft aangedrongen, con solidatie der vlottende schuld vooralsnog achterwege te laten. Een en ander betee- kent het vooruitzicht op een belangrijke ver mindering van druk op onze beleggings- markt en dit weerspiegelt zich in grooter vertrouwen in de oudere fondsen en een toenemende kooplust, zoodat er wel voor uitzicht bestaat, dat deze vraag een meer permanent karakter zal gaan verfoonen. De beperking van den rub- berexport in de Britsche Ko loniën. Wat de afzonderlijke afdeelingen der beurs betreft, valt vooral het eigenaardige verloop van rubberwaarden op. Geruimen tijd waren deze zwak wegens de verminder de Amerikaanschc vraag. Ook thans toont de toestand in de Unie nog geen gedecideer de verbetering aan. De lagere rubberprijs heeft dan ook aanleiding gegeven tot ge ruchten, volgens welke wordt overwogen, om krachtens de bepalingen van het Ste- vensonroppart de toelaatbare uitvoer in de Bitsche koloniën opnieuw met 5 te ver minderen. Zelfs was reeds gemeld, dat hier toe positief zou zijn besloten. Dit is echter onjuist. Een decisie zal eerst op 1 Augus tus vallen. Of Inderdaad tof een nieuwe in krimping zal worden overgegaan, is intus schen nog onzeker. Immers doet zich het eigenaardige feit voor, dat de bedoelde ge ruchten aanleiding hebben gegeven tot een krachtig iierstel in den rubberprijs, welk herstel echter nu op zijn beurt wcliicht zal verhinderen, dat tot den maatregel, welke deze rijzing verdisconteerde, zal worden overgegaan. Het percentage, dat krachtens het Stevenson-plan tot uitvoer wordt toege laten, wordt bepaald op grond van den ge middelden prijs van de rubber voor elke af zonderlijke periode van drie maanden. Die gemiddelde prijs nu moet door de jongste rijzing belangrijk hooger uitvallen dan an ders het geval zou zijn geweest. Door op het besluit vooruit te loopen, heeft dc rubber- markt derhfllve misschien haar eigen belan gen geschaad. Met zekerheid kan dit eerst op het laatste oogenblik worden gezegd. In elk geval heeft echter de prijsverbetering op zich zelf een zeer gunstigen invloed gehad op de stemming voor rubberwaarden, die vrijwel zoodcr uitzondering belangrijk in prijs vooruit zijn gegaan. Russische suikeraankoo- pen. Ook cultuurwaarden hebben hun koersen goed kunnen handhaven, dank zij de berich ten omtrent verdere afdoeningen van suiker door de V. I. S. P. Er is ook een curieus bericht ontvangen, dat tot nu toe niet veel uitwerking had op het prijsniveau, maar op den duur toch van beteekenis zou kunnen worden. De Russische handelscentrale te Berlijn heeft nl. bij de Centrale Suiker Mij. te Amsterdam een order van 3000 ton suiker geplaatst. Op zich zelf is dit natuurlijk een klein bedrag. Het is echter een aanwijzing, dat Rusland als kooper van suiker in de markt is. Mochten die aankoopen, hetzij hier of elders, een gropter omvang verkrijgen, dan zou dit op dc cijfers der zichtbare, voor andere markten beschikbare voorraden, niet zonder invloed kunnen blijven en zou het effect der belangrijk stijgende productie in West-Europa hierdoor missthlen voor een deel geneutraliseerd kunnen worden. Voor een groot deel is dit echter niet een econo mische, maar een politieke kwestie. De vraag, of Rusland op groote schaal suiker en andere producten zal kunnen koo- pen, zal nl. geheel worden behccrscht door den afloop der conferentie tusschen dc En gelsche regeering en de Sovjets. Indien deze slaagt, zal Rusland op een of andere wijze nieuwe credieten krijgen. Zoo niet, dan zal daarvan geen sprake zijn, en evenmin van verdere groote Russische bestellingen, die uit deze leeningsgeldcn gefinancierd zouden moeten worden. Hooge prijzen voor tabak. Tabakken hebben den gunstigen invloed ondervonden van den goeden afloop der laatste voorjaarsinschrijvingen, waarin voor tabakken van betere kwaliteit opnieuw hoo ge pr.ijzen zijn besteed. Dat de groote maat schappijen tot dusver reden tot tevredenheid hebben, blijkt wel uit de totaalcijfers der negen voorjaarsinschrijvingen. De Dcli Maatschappij heeft hierin 54.426 (v. j. 55.809) pakken tabakken verkocht, tegen ge middeld f 4.23 per half K.G. tegen f 3.13 verleden jaar; dc Senembah 29.812 (v. j. 30.170) pakken a f 2.39 tegen f 2.26 vorig jaar. Alleen de Dcli Batavia heeft een iets lageren prijs gemaakt dan in 1923. Zij ver kocht 27.264 (v. j. 27.410) pakken tegen f 2.82'/2 (v. j. f 3.05). Van veel beteekenis is dit verschil echter niet. Het kan gemak kelijk nog worden ingehaald, indien in de najaarsinschrijvingen een paar goede par tijen aan de qiarkt mochten komen. Boven dien stqat tegenover den iets lageren door- sneeprijs de verdere vermindering der pro ductie-kosten. Natuurlijk profiteert echter de Deli Maatschappij met haar dit jaar zooveel betere opSrengst hiervan nog in grootcre inate. Meer dan tabakken trekken overigens in den laatsten tijd thee-aandccien de aan dacht. Dc grondstemming voor deze fondsen blijft vast, dank zij de goede dividenden en de hooge pr.ijzen. Scheepvaartwaarden blijven verdeeld. Op dc koersen van aandeelen en obligatiën Koninklijke Hollandsche Lloyd heeft het aannemen van het subsidie-voorstel door den Amsterdamschen Gemeenteraad een goeden invloed gehad. Uit het inmiddels ge publiceerde jaarverslag der maatschappij blijkt, dat na afboeking der reserves een ver lies van f 4.89 miliioen op nieuwe rekening moet worden overgebracht. Dit is natuurlijk een voorbode voor de reorganisatie-voor stellen, die door Rijk en gemeente als voor waarde zijn gesteld voor de credieten. In tusschen blijkt uit het jaarverslag tevens, dat de bruto-ontvangsten zich eenigszins beginnen te herstellen, zoodat dc toekomst der maatschappij er wat minder donker be gint uit te zien. Jeanne (romantiscn):.Ik geloof dat de dichters gelijk hebben, George; alleen in de open, vrijo ruimte vinden we ons zolf. George: Nu, we zijn dertig kilometer overal vandaan, da zon gaat onder en ik ben de kaart kwijt, dus je hebt na de kans. (London Opinion) - Waarom ben je zoo zeker dat ze getrouwd z(Jzl. Men ziet ben nooit samen. - Daarom juist. (London Mail) Oude dame: Waarom troost Je hem niet? Meiejo: Hebt U ooit geprobeerd iemand te troosten, diè vijf bananen en zes ijswafels ge geten had?, (Punch) Goeie hemel! Tandarts-stoelen? Ja, onde jongen. We eten asperges vanavond. (Humorist) Krelis: Zoo, heb je Je varken verkocht, Klaas? Klaaa: Ja, voor zestig gulden. Krelis: Wat betaalde Je er voor? Klaas: Zestig gulden.' Krelis: Nou, dan heb je ook geen zaken gemaakt. Klaas: Wel, dat varken heeft me den beejen winter gezelschap gehouden en dat is toch ook .wat waard? (Passing Show) Wat heb je vandaag overreden? i— Drie baarzen. Je bedoelt toch olet dat er vlsch op den weg lag. Nee, maar de wagen liep het .water in. (Buy BI&s)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 7