WIJNHANDEL J.A. SCHOTERMAN &Zn. DE ADE LAAR. GUMMI JASSEN SCHILLETJE Langestraat 40 - - AMERSFOORT. WOLLEN GABARDINE JASSEN van af 22.50 Gewas 1920 Raymond Maoau F 1.-— F. 40.-- Gewas 1920 St. Emilion F 1.40 F 56.— AMERSFOORTSCH DAGBLAD UIT DEN OMTREK. VOOR DE VACANTIE zeer licht, wegen nietsf 12,90, f 14,50 UTR. STRAAT 17 GeTIStlgd 1878 TELEFOON 145 BIJZONDER AANBEVOLEN: Per flesch Per Anker AFD: Advertentie Bureau Arnhemscbe Poortwal 2a. Tel. 513 Plaatsing van advertentiesin alle bladen zonder prijsverhooging BB Likeur van bijzonder fijne samenstelling p. fl. f 3.4o S. H. MASSA uit te zijn geweest om een schilderij te koopen. De koop ging echter niet aanstonds door en de lentenier zou s midags terugkomen voor een nadere bespreking. Dit heeft echter niet *oo mogen zijn. Op de plants van het misdrijf is een gebogen, met bloed bevlekt tafelmes ge vonden, doch het staat niet vast, dat hiermede de euveldaad gepleegd is. Volgens mcdedeeling van een der schilders, die het misdrijf ontdekten, werd, nadat op hun schellen nief open werd gedaan, htm opmerk zaamheid getrokken door de gebroken venster ruit en do bloedspatten op hef gordijn. Een Htmner is dcucop de poort binnen gegaan en drong door den tuin de woning binnen, die hij bij den aanblik van het gruwelijk schouw spel aanstonds verliet om de politie te ivaar- schuwen. Nog werdf gemeld Omstreeks 9 uur gistermorgen heeft een dienstmeisje aangebeld en gevraagd, of mijn heer even bij haar mevrouw kon komen om een schilderstukje te bezien. Hij beloofde te komen, maar het duurde wat long en daarom is het meisje ecnigen tijd later nog eens gekomen. Zij kreeg toen geen gehoor meer en bemerkte dat de ruit kapot was en dat scherven op de straat lagen. Zij is toen zonder alarm te maken naar haar mevrouw teruggegaan. De moord is dus vermoedelijk niet lang na 9 uur gepleegd. De dader heeft daarna nog een uurtje in het buis gerommeld cn is toen door de voordeur ver trokken. Dit komt overeen met de mcdedeeling van de buren, die omstreeks 17 uur een deur hord hebben hooren dichtsladn. Toen de politie ter plaatse kwam, was de deur op het dagslot en moest zij achterom het huis binnendringen. In het htris hcerschte de grootste wanorde. Een vest lag op den vloer, een tafel was geheel aan stukken gslagen en een portemonnaio log geopend op de divan. Verder was olies open gebroken en over hoop gehaald en vernield, v. d. S. lag met zware wonden aan het hoofd voor" over op den grond. De versla gene hod een tak je groen in de hand, dat hij bij de worsteling vermoedelijk uit ccn bloempot getrokken heeft. Een hengelsnoer, dat stijf om zijn hals ge wikkeld was, was aan een tafeltje vastgebon den. Kwam op het eerste gezicht het vermoe den boven, dat de moord gesimuleerd was, men vond achter in hot huis bij het fonteintje een handdoek, met bloed bevlekt waaraan de moor denaar zijn handen heeft afgeveegd. Omstreeks half twaalf is een broer van den verslagen© aan het huis geweest, maar heeft van de daarin afgespeelde tragedie niets bemerkt Op zijn bel len geen gehoor krijgende, heeft bij een briefje in de bus gegooid, met de mededeeling, dat hij in den loop van den middag wel terug kwam. Wat en hoeveel men gestolen heeft, kon niet worden vastgesteld. De bekende politiehond Frija is aan 't werk gezet. Als deskundige wa ren bij het onderzoek aanwezig dr. Rochat, die op het lijk sectie heeft veiricht en de gemeen telijke chemicus, de heer Schirm. Het lijk is door de justitie in beslag genomen en door den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst naar 't Gemeenteziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd Ook de burgemeester heeft blijk gegeven van zijn belangstelling door op de plaats van het misdrijf te verschijnen. m Nog eens verzoekt de commissaris van poli tie, met de leiding van het onderzoek belast, aan een ieder, die in den loop van den morgen iemand het huis in of uit heeff zien gaan, hem in deze zeer duistere zonk te steunen en hem inlichtingen te geven. GROOTE BRAND TE VUSSINGEN. Een petroleum- en asfoltfabriek m vlammen. Een persoon vermist Men seint ons uit Vlissingen Van de Nederlondsche Petroleum- cn As foltfabriek staat een groote petroleum tank in brand. Door de hevige jook cn de vlammen is dc tank nie? tc naderen. Nader wordt gemeld Do brand breidt zich ontzettend uit. De heele fabriek stoot thans in brand. Verscheidene an dere tanks zijn in brand gevlogen. Een per soon, lid van het personeel der fabriek wordt vermist, en men vreest dat hij in de vlammen is omgekomen. De brand is niet te overzien. Alle schepen, die in de nabijheid liggen, heb ben ordeT gekregen te vertrekken. DE RAMP OP DE ZUIDERZEE. Lijken gevonden. Gistermorgen is te Lemmer telegrafisch be richt ontvangen uit Bunschoten, dat aldaar he denmorgen door visschers zijn aangebracht de in de Zuiderzee drijvende gevonden lijken van den bij den storm van j.l. Vrijdag verdronken schipper Tielemans en een van zijn dochtertjes. KORTE BERICHTEN. Geheimzinnige diefstal. Te Zwnagwesteinde heeft een zeer geheim zinnige diefstal plaats gehad. Iemand kwam met den trein van 12 uur bij zijn schoonouders thuis Hij had een belangrijk bedrag aan geld bij zicli, pas ontvangen voor een verkocht huis. Hij zette dc tosch met geld op de tafel en verwijderde zich enkele oogcnblikken Toen hij terugkwam waren geld en tasch verdwenen. Een onderzoek met een speurhond leverde voorloopig geen resultaat op. Vrouw en kind verdronken. Een vrouw van een loodgieter uit den Haag, die met haar dochtertje naar Terheide was ge fietst om in z.ee te baden, is daar verdronken. Vermoedelijk is het kind in een kuil terecht gnkomen en de moeder, bij de poging tot red ding, ook verdronken. Wel zijn de slachtoffers vrij spoedig aan het strand gebracht, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Trein ontspoord. Gistermorgen omstreeks 10 uur is de goede rentrein No. 3000, komende uit Rotterdam en bestemd voor de hoofdstad, nabij Halfweg ge derailleerd. De dienst op Amsterdam onder vindt belangrijke vertraging. Schip verbrand. Onder de gemeente Hilvarenbeek is een schip, liggende op het Wilhelminakanaal en beladen met hout, verbrand. Het schip alleen was verzekerd. Het gezin van den schipper kon worden gered Ernstig ongeval. Gistermorgen is nabij de exportslagerij van Van Staay te-Assen een ernstig ongeluk ge beurd. Bij het verhalen van een wagon, welke geladen moest worden, gerankte de klomp van den 2T-jarigen arbeider E. in een wissel, waar door hij viel. De wagon ging over hem heen. waardoor hij onmiddellijk werd gedood. School- en Kerknieuws. AI.G. SYNODE DER NED. HERV. KERK. Zevende zitting. Aan de orde komt éen voorstel van dr. Nie- meijcr, om enkele wijzigingen te brengen in het reglement op de Generale Kas. Omdat ker- lecraden dikwijls nalatig zijn in het vervullen van hun wettelijke verplichting, om de bijdra gen voor de Generale Kas te innen, wenscht hij in het reglement de bepaling op te nemen, dat kerkeraden voor het behartigen van de be langen der kas een commissie moeten benoe men, die lijsten aanlegt van hen, die zich heb ben verbonden tot een jaarlijksche vrijwillige bijdrage, van hen, die tot een jaarlijksche bij drage zijn verplicht, en van hen, die wegens onvermogen door den kerkcraad van het vol doen hunner verplichte bijdrage zijn vrijge steld. Deze commissie zou dun de bijdragen moeten innen, en jaarlijks haar rekening en verantwoording aan de goedkeuring van den kerkeraad moeten onderwerpen. Bovendien wenscht hij in het reglement op de kerkvisitatie op te nemen, dat daarbij ook naar de bescheiden over de Generale Kas wordt onderzocht. Hij is van oordeel, dat door dezfc administra tieve voorschriften het reglement beter zal fimctionneeren, nalatige en lakse kerkeraden eerder tot plichtsvervulling zullen komen, en classicale besturen, die tegen nalatigheid wil len optreden, een steun zullen ontvangen. De commissie, in wier handen het voorstel was gesteld, acht de gewenschte voorschrif ten op zichzelf uitstekend, maar ziet geen heil m het voorschrijven daarvan. Zij adviseert tot afwijzing van het voorstel, ftiaar tot verwer king daarvan in een circulaire, door de Synode te richten aan de kerkeraden. Tevergeefs tracht dr. Niemeijer de vergade ring te overtuigen, dat in dit geval een gebie dend voorschrift noodig is, en goede resulta ten zal opleveren. Met 15 tegen 4 stemmen wordt de conclusie der commissie aangeno men. Daarop wordt besloten edn circulaire, waar in het denkbeeld is verwerkt, afzonderlijk en in onderen vorm dan gewone circulaires, aan de kerkeraden te zenden. Bij de bespreking van Ket „Weekblad der Ned. Herv. Kerk wordt dank gebracht aan den secretaris-redacteur. Zonder -aan diens ver-* diensten te kort te doen, merkt intusschen één der leden op, dat hij den inhoud van het blad wel wat rijker zou wenschen. Hiertegen wordt ingebracht, dat het karakter van het blad als officieel orgaan geen anderen inhoud toelaat. Met deze opvatting vcrecnigt zich de verga dering. Verder worden in de zitting, die wegens een Synodus contracta en commissievergadering weer enkel de morgenuren omvat, geen ver meldenswaardige zaken behandeld. HET EUCHARISTISCH CONGRES. De sectievergaderingen op he denmiddag. Men meldt ons uit Amsterdam: Gistermiddag om drie uur begonnen in ver schillende gebouwen de sectievergaderingen. In het gebouw van de St. Josephsgezellenver- eeniging vergaderde de Nederlondsche sectie onder leiding van prof. dr. Schrijnen, Rector Magnificus der R. K. Universiteit te Nijmegen. Pater A. Schelstraten van „Brakkenstein" te Nijmegen sprak over „Sacrum Convivium Ef fecten der H. Communie. Spr. legde de volgende conclusies voor aan de vergadering. I. Mogen alle geloovigen toch streven naar de dagelijksche H. Communie volgens de leer van het Decreet van Paus Pius X z.g. uitge vaardigd. De dagelijksche Communie is als een geestelijke levensbehoefte voor den katholiek, die in staat van genade is; zij behoort bij een normale levensopvatting. II. Het Decreet van 20 December 1905 over de dagelijksche H. Communie worde bij ge legenheid van het 27e Internationaal Eucharis tisch Congres te Amsterdam in het volste en helderste daglicht gesteld. Men neme genoemd Decreet als schema van Euch. Triduüms, Cur sussen, Weken, enz. Men doe het kennen door er over te spreken van den kansel, in den biechtstoel, in de catechismuslessen, enz. Men verspreide het Decreet (in het Hollandsch) in de huisgezinnen, op de scholen, irf charitatieve inrichtingen, op vergaderingen, enz. III. Om het Decreet over dc Dagelijksche H. Communie meer en meer te doen naleven, zijn de Eucharistische Vereenigingen het aangewe zen middel. In iedere parochie worde, volgens Canon 7 II, 2 van het Kerkelijk Recht een Eucharistische Broederschap of Verceniging opgericht. Dat de leden dier Broederschap of Vereeniging een kern vormen van degelijke Christenen, die eerst het Eucharistisch Leven beleven, en mede ijverige apostelen zijn van het Eucharistisch Leven in de parochie door hun gebed, voorbeeld en actie. IV. De leer van het Decreet over de Dage lijksche H. Communie worde voor uitgelegd en in beoefening gebracht in de instellingen van opvoeding, scholen, pensionaten, patronaten, enzDaar vinden we het meest dankbare ter rein, men kweekt cr het toekomstig geslacht en men vormt alzoo ijverige propagandisten der Dagelijksche H. Communie, der geheelc Eucharistie-devotie. V. Mogen alle ziekenhuizen een eigen kapel hebben, waarin voortdurend het Allerh. Sacra ment wordt bewaard. Door pater-rapporteur Kaarsgaren S. S. S. van „Brakkenstein" to Nijmegen werd een rede gehouden over Priesters-aanbidders in Neder land. Hij zeide o.m.: De Eerbiedw. Dienaar Gods Petrus Julianus Eymard, stichter der Congregatie van 't Allerh. Sacrament, sprak den 75cn Dec. 1867 tot zijn kloosterlingen, die te^ Parijs in kapittel ver gaderd waren: „Ik zou gaarne een vereeniging vormen van parochieelc geestelijken, deze sa menbinden door het gebed, door cenige statu ten, door periodieke conferenties, en hen hei ligen door het Allerh. Sacrament. Ziet ge, zoo voegde hij erbij, de priesters heiligen door de Eucharistie, dat omvat alles; door de priesters heeft men de parochie, het gnnsche land. Welke behoefte bestaat er aan zoo'n werk. Die sublieme gedachte, dat heerlijk ideaal van den Eerbiedwaardigen P. J. Eymard, is verwe zenlijkt, want de vereeniging der Priesters Aanbidders telt nu reeds meer dan 150.000 leden over heel den aardbol verspreid. De vereeniging van do Priesters-Aanbiddeis in Nederland is gevestigd in het klooster van de Paters van het Allerh. Sacrament Brakken stein, Nijmegen. Het orgaan der verceniging is de maandc- lijksche periodiek „S. S. Eucharistie" met een oplaag van 1950 exemplaren. Het ledental is momenteel pl.m. 20001 Een schitterend geval in aanmerking genomen, dal Nederland in 't geheel pl.m. 55C0 priesters lelt. Dien bloei hebben we voorzeker, nousc God, te danken aan de sympathie der hoogere geestelijkheid, die door haar aanbevelingen steeds blijk gaf van die genegenheid. Verder maakte spr. gewag van een schrij ven van Kardinaal van Rossum, pauselijk le gaat van dit schitterend Congres, gericht tot den directeur der Vereeniging: ZeerEerw. Pater, Omdat de H. Eucharistie vqor den priester de groote en onuitputtelijke bron is vun het inwendig leven en vooral in de veelvuldige aanbidding van het Allerheilig ste Sacrament ook een krachtig inwendig leven wordt geput, hetwelk dan op zijn beurt de bron wordt van de vruchtbaarheid van den ar beid der priester, is het Ons een groote troost te vernemen, dat zoovele Nederlandsche Priesters deel uitmaken van de Vereeniging van de Priesters der Aanbidding, en terwijl Wij hun allen onzen zegen schenken, bidden Wij den goeden God, dat alle leden der Vereeniging door trouwe naleving der statuten oan den God onzer Altaren de Hem verschuldigde hulde brengen en van goddelijke liefde vervuld mo gen worden. Dat telken jare onze Vereeniging in groei en bloei toeneemt, hebben we ook, zoo vervolgde spr. te danken aan de vurige actie, die er voor gevoerd wordt op onze Bisschoppelijke Semi naries. Onze Priester-associatie, goedgekeurd door H. H. D. D. H. H. de Bisschoppen van Nederland, heeft, dank aan het onvermoeid ijveren, het meesleepend voorbeeld van vele en wel vooraanstaande Priesters en door het onverdroten ijveren onzer zelatorcn, prachtige resultaten mogen boeken. In het Aartsbisdom, Seminarie Rijscnburg, telt onze vereeniging thans 55, in het Bisdom den Bosch, Seminarie Haaren, 55, in het Bisdom Roermond, Semi narie Roermond 52, in het Bisdom Haarlem, Seminarie Warmond 63, in het Bisdom Breda, Seminarie Hoeven 45 leden. Iedereen moet be kennen; prachtig bloeiend heden en rijke vruch. ten belovende in de toekomst voor zulk een vereeniging. Troostend, te denken, dot al deze leden over enkele jaren zullen uitstorten over de hun toevertrouwde geloovigen, wat zij in hun intiem verkeer met den Christus onzer Altaren hebben verzameld. Verder werden Bel gische, Fransche, 'Amerikaansche, Italiaanschc, Spaansche, Poolsche, Engelsche en Iersche sec ties gehouden. Pontificale missen. Gistermorgen werden in vele kerken Pontifi cale Missen gehouden en wel Voor Luxemburgers: In de kerk van de H.H. Martelaren van Gorcum, Watergraafsmeer, Linnaeusparlcweg, door Mgr. Petrus Nomesch, van Luxemburg Voor DuilschersIn dc kerk de Krijtbeig, Singel bij het Koningsplein, door zijne Eminen tie A. Kardinaal Bertram, van Breslau, met een Duitsche preek. Verder in de kerk van dc H. Rita, over het 7, door Zijne Eminente J. Kardinaal Schuite, vun Keulen; In de kerk de Liefde, Bildcrdijkstraot, door Z. D. H. Mgr. H. van dc Wetering, Aartsbis schop van Utrecht. In de kerk van de H. Cathorina, Singel, door Z. D. H. Mgr. Aug. Jos. Callier, Bisschop van Haarlem en in de kerk van de H. Magdalena, Spoarn- dammerstraat, dpor Zijne Excellentie Mgr. Ce- sare Orsonigo, Pauselijk Internuntius te 's Grovenhege. In de kerk aan de Jacob Obrechtstraat had een Concelebratie plaats volgens Byzantijn- schen Ritus door Mgr. Isain Papadopoulos met acht zijner priesters cn een korte homilie door den Eerw. Pater van Keulen C. S. S. R., over de belangen der Oostersche Missiën. De gezangen worden uitgevoerd volgens dien Ritus in het Grieksch. In het Ba gijnhof werd gistermorgen door Kar dinaal Czernoch van Hongarije een stille H. Mis opgedragen voor de in ons land vertoevende Hongaarsche kinderen. De Kardinaal wekte op hun pleegouders dankbaar te zijn, maar hun Vaderland niet te vergeten. Des middags te 72 uur werd in alle kerken van Amsterdam een kinderhulde aan het Aller heiligste Sacrament gebracht. Drie algemeen© vergaderingen. Gisteravond zijn drie algemeene vergaderin gen gehouden, en wel in de St. Wiliebrordus- kerk, in het Concertgebouw en in het Stadion. Het a capella-koor, onder leiding van Hubert Cuypers, luisterde de vergadering in St. Wille- brordus op. Redenaars waren hier: Pater Bor- romaéus de Greeve, O.F.M., prof. dr. Donders, van dc Universiteit te Munster cn mgr. J. A. Chollet, nartbisschop vap Kamerrijk De onder werpen van deze sprekers waren onderschei denlijk To. De algemeene behoefte bij de gevallen menschheid om te voldoen oen dé verplichting van een liefde die voldoening schenkt en de fout vitwischt, en van een pijnlijke uitboeting welke de straf vermindert. 2o. Het wachten op de voldoening der erf zonde van het Paradijs af, gedurende de tijden der Aartvaders en Profeten tct Joannes den Dooper. De ontoereikendheid van de voldoe ningen der natuurwet en dvr Mozaïsche wet. 5. De ware Vorlosset, zijn persoon, zijn goddelijke en menschclijke kenteekenen, zijn priesterschap. In het Concertgebouw sprak pastoor G. C v. Noort over De noodzakelijkheid, juist in dozen tijd, van eerherstel tegenover den socia len afval van en den oorlog aan do Eucharistie (het ontkennen der Protestanten gedurende drie eeuwen de nog onlangs begonnen algemeene aanval dei* Prótestanische critici tegen de in stelling der Eucharistie cn dc geschiedkundige zekerheid van het Laatste Avondmaal. Pseudo- mystische lectuur met zinnelijke neiging hei ligschennissen. hinderpalen, opgeworpen tegen het aanwerven van de geestelijkheid). Voorts traden hier als sprekers op een Span jaard en de Engelsche bisschop Doubleday. De vergadering in het Stadion stond onder» leiding van den heer F. J. A. M. Wievdels, wet houder van Amsterdam. Dr. L. VinkesteyT», directeur van het R. K. Lyceum in Den Bosch, hield hier een rede over de wenscnelijkhcid om de dagelijksche communie vooral aan te moedigen hij scho lieren. in pensionaten cn patronaten, omdat m€n zoo het best een geslacht kweekt van ijverige propagandisten der Eucharistie-devotie. Ook de Capucijner pater behandelde het on derwerp der dagelijksche communie. Dr. A. C. A. Hoffmón bepleitte in een rede, getiteldChristus-Consolotor, Christus-Medi cus, de wenschelijkheid van een kapel in elk ziekenhuis, waarin het Sacrament des Altaars bewaard wordt. De kardinaal-legaat is bij alle drie avond vergaderingen eenigcri tijd aanwezig geweest. B a a r n. Prof. J. A- van Hamel, directeur van de Rechtskundige afdeeling «van den Vol kenbond te Genève, is met zijn gezin voor een kortstondig verblijf hier te lande in het Bud- hotel te Baarn aangekomen. B a a r n. Voor de vacante betrekking van onderwijzer(es) aan de openbare M. U. L. O.- school zijn maar eventjes 153 sollicitanten. B i 11 h o v c n, 24 Juli. Hedenmiddag diende voor de arr.rechtbank te Utrecht de zaak tegen den 27-jarigen H. Els- hout, boekhouder alhier. Men herinnert zich den loop dezer quaestie, die indertijd nogal veel stof opgewaaid heeft. Dc beklaagde was de laatste jaren werkzaam en gehuisvest op het Broederschapshuis in Bilt- hoven, waar hij spoedig een vooraanstaande plaats innam in de beweging die zich om dit huis cn de bewoners daarvan, de familie Boeke, groepeerde. Vanwege deze beweging werd na de ramp in Japan een steunactie op touw gezet, in welke actie de beklaagde een werkzaam aan deel had. Plotseling werd toen het alarmeerende be richt gelanceerd, dat de beklaagde, die ook deelnam aan de politiek-christelijke bewoging in en om het Broederschapshuis, in een bijeen komst bekend had in dienst gestaan te hebben van de politie, die hem voor dit spionnagewerk zou betalen. Enkele weken later volgde een tweede tijding, en wel deze, dat de beklaagde een gedeelte van het geld, dat hij in verband met zijn werkzaam aandeel in deze steunactie voor Japan onder zich had, niet kon verant woorden, omdat hij dit oan een zijner lastge vers van politiewege had afgedragen en deze weigerde het af te geven. De onzinnigste geruchten werden spoedig verbreid. Zelfs werd gezegd, dat deze lastgever, dien men maandenlang niet met name wenscht© te noemen, beklaagde zou hebben aangezet tot het in scène zetten van een gefingeerden in braak, teneinde een plausibel verhaal te kunnen geven van de verdwijning van het geld van de steunactie. Een onderzoekgroep werd gevormd uit per sonen uit dc onmiddellijke nabijheid van de fa milie Boeke, die een onderzoek ging instellen in hoeverre de beschuldiging door de beklaag de tegen dc politie geuit waarheid bevatte. Van het werk van deze groep hebben wij indertijd uitvoerig melding gemaakt. Aan het werk dezer onderzoekgroep kwam een einde door de plotselinge verdwijning van den beklaagde, zoodat het onderzoek plotseling geheel in het zand liep. Enkele dagen later werd de beklaagde weer gesignaleerd bij het Broeder schapshuis cn gearresteerd. Hedenmiddag was hem verduistering ten laste gelegd. De dagvaarding bevatte het volgende: dat hij in of omstreeks het tijdvak van November 1923 tot Februari 1924 te De Bilt, in elk geval in Nederland, opzettelijk van geldswaardige bedragen, welke toebehoorden oan het Comité voor Japan-actie, van de Centrale groep Bilt- hoven, althans aan anderen of aan een ander dan aan hem, beklaagde, en welke hij van verschillende personen had ont vangen om af te dragen aan den pen ningmeester van dat Comité, A. H. von Tellingen, en hij alzoo, in elk geval anders don door misdrijf onder zich had, zich wederrechtelijk toegeëigend heeft een geldswaardig bedrag van 154, of daar omtrent. Dc behandeling van de zaak voor de rechtbank. De rechtbank is als volgt samengesteld: Pre sident: mr. Bosch van Oud-Amelisweerd, rech ters: mr. v. d. Flier cn jhr. mr. Schorer; Officier van Justitie: mr. Stecnberghe; griffier: mr. Wilkens. De publieke tribune is geheel gevuld, met aanhangers van dc Bilthovenscho beweging. Als verdediger van beklaagde Elshout treedt op mr. H. Th. Gerlings, advocaat en procureur te dezer stede. Als beklaagde is binnengeleid, vangt het ver hoor door den President aan, nadat het bevel schrift van verwijzing is voorgelezen. De President zegt bij den aanvang van zijn verhoor zich uitsluitend tot de dagvaarding te zullen bepalen. Beklaagde geeft toe, dot hij als secretaris geld onder zich had van menschen, die hem dit geld toevertrouwden, om het aan den pen ningmeester af te dragen. Deze actie ging door middel van speldjes; het geld daarvoor moest aan den penningmeester worden afgedragen. Enkele bewoners van Bilthoven vertrouwden het beklaagde toe, om het door te geven. Hoe veel hij ontvangen had, wist hij riiet, hij had pl.m. 155 niet afgedragen. Hij was eenige malen aangemaand om het tc storten, dit was tot dusverre niet geschied. Toen hij werd aangehouden, was hij in 't bezit van geld 70. Beklaagde merkt op <3at deze aanhouding ruim 5 maanden na dezen ti[d geschiedde. Hij erkende, dat men hem 25 per week aangeboden had, doch hij had dit geweigerd. President „Maar waar is hef geld dan Beklaagde zet uiteen dat hij in die dagen in cienst van de geheime politic was, dat hij daar voor 70 per week ontving, in totaal een be drag van iets minder dan 700. President „Waar leefde U don van Beklaagde deelt mee vrij kost en inwoning te hebben gehad in het Broederschapshuis. Hi; had een bron van inkomsten, die hij niet nader kon definièeren. Hij deelt mede. dat hij steeds had gemeend dat hij het ?cld aQn brigadie - rechercheus Noppen had gegeven tusschen an dere papieren, zonder iets daarbij te zeggen, doch dat hij nu van cjneening was, na een per soonlijk onderhoud met den heer Noppen, dut deze het geld nooit ontvangen had. Waar hel gebleven was, wist hij niet. j President„U heeft het eenvoudig zelf ge- bruikt, dat ligt toch voor de hond." Beklaagde„Ik had van mezelf geld genoeg, ik kon, als ik wilde, honderden en duizenden guldens krijgen, en had dus dit geld niet noo- dig." De President merkt op, dot het toch geen sympathieke houding van beklaagde is, een der gelijke verkeerde meening over den heer Nop pen hier toch nog eens in den breede uiteen te zetten. Beklaagde „Ik heb ook nooit gedacht, dat ik het aan Noppen zelf .gafmaar aan de politic I" Getuigenverhoor. Getuige Van Tellingen, penningmeester van het fonds voor Japan, deelt mede van beklaag de gelden te hebben ontvangen, gelden die waren verkregen door den verkoop van speldjes. Hem was toen medegedeeld, dat er 155 te kort was. Hij had toen aangedrongen op betalingdit was evenwel niet geschied. Hij had beklaagde voor dit werk' 25 per week aangeboden, hetgeen geweigerd was. Hij had beklaagde meermalen samen gezien met enkele der andere getuigen. Beklaagde leefde in het Broederschapshuis, had daar vrij kost cn inwoning, en was daar door den heer Boeke getrouwd met een der bewoonsters. Getuige deelde enkele namen mede, die aan Elshout geld afgedragen hadden, wat niet afgedragen was. Op een vraag van mr. Gerlings deelt getui ge mede, dat de gelden eind November en begin December hoofdzakelijk waren binnen gekomen er werd evenwel meer voor de ac tie gewerkt. Brigadier-rechercheur Noppen deelt mede, dat hij meermalen stukken van Elshout kreeg, die in dienst van de geheime politie stond. Hij weet zeker dot hij nooit geld ontvangen heeft en dot beklaagde ook nooit iets tot hem ge zegd heeft, waaruit hij kon afleiden, dat hij tusschen de papieren geld kreeg. Als zijn oordeel over beklaagde zegt de heer Noppen, dat hij, voor zoover hij beklaagde ken de, getwijfeld had aan diens betrouwbaarheid. Hij was van oordeel, dat er geen mogelijkheid is dat hem intusschen andere papieren geldswaar den zijn gegeven. Mej. K. v. <L Wal, kantoorbediende in Am sterdam had in de maanden September 7923 Januari 1924 omgang met beklaagde gehad. Zij had speldjes voor het Japanfonds voor hem verkocht en hem de opbrengst daarvan, 37, toegezonden. Beklaagde was in Am sterdam verschillende malen in haar gezel schap geweest, en had dan verteringen gemaakt .of oat veel was wist ze niet.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2