BINNENLAND. HUMOR UIT HET BUITENLAND. gemiddelde 56-urige arbeidsweek voor de ar beiders werkzaam in dit bedrijf deelt en de overgangsbepaling van artikel 27 der wet ge legenheid gaf tot in den loop van dit jaar een definitieve beslissing, die zich moet richten naar den werktijd in de concurrecrende buitenland- sche industrie, uit te stellen. Nu de vol-conti- nu-bedrijvcn in de concurreerende werken en dit ook in belangrijke mate plaats heeft, met name in Duitschland en België, welke landen op het g^ied der concurrentie voor ons land van den meesten invloed zijn, terwijl bet mede op grond van artikel 4 van het ontwerp-verdrag van Washington tot beperking van den arbeids duur in nijverheidsondernemingen uitgesloten mag worden geacht, dat in de buitenlandsche industrie binnen afzienbaren tijd tot invoering van een vierploegenstelsel zal moeten worden overgegoan, heeft het vaststellen van een nieu we tijdelijke regeling voor een paar jaar geen zin en is deze ook moeilijk meer te vereenigen met den eisch, dat aan onze nijverheid zooveel mogelijk bestaanszekerheid verschaft wordt. De minister vestigt er intusschen de aandacht van do leden, die een meer optimistischen kijk op de verbetering van de arbeidsbescherming in het buitenlandsche continu-bedrijf hebben, op, dat het voorgestelde artikel 25, zesde lid, der Arbeidswet de gemiddelde 56-urige werk week voor het vol continuc-bedrijf niet recht streeks toestaat, monr die mogelijk maakt krachtens aanwijzing bij algemeenen maatre gel van bestuur. Wanneer derhalve de concur recrende buitenlandsche industrie er toe over zou gaan het drieploegenstelsel in één of meer bedrijfstakken, die in vol-continu-bedrijf wer ken," door een vicrploegenstelsH te vervangen, zou er voor ons land geen aanleiding bestaan een werktijdregeling, die uit een oogpunt van arbcidersbescherming bedenking ontmoet, in die bedrijfstakken te handhaven en kan de al- gemeene moatregel van bestuur aan den ge- wijzigden toestond aangepast worden. De minister deelt niet de meening, dat het gas- en electriciteitsbedrijf, dat thans krach tens artikel 30 van het Werktijdenbesluit in verband met artikel 3 van het Overgangsbe- sluit 1022 in vol-continubedrijf met een drie ploegenstelsel mag werken, daarvan na de tot standkoming der voorgestelde wetswijziging uitgesloten zou moeten worden. Niet alleen is het met het algemeen belang niet in overeen stemming te brengen, in dezen tijd van malaise en vermindering van loonen en salarissen mede te werken tot een verhooging dor gas- en clec- triciteitsprijzen, waartoe de gedwongen invoe ring van een vierploegenstelsel zou bijdragen, maar bovendien zou het treffen van een derge- lijken moatregel wel degelijk ven invloed zijn op de buitenlandsche concurrentie. Immers, voor de industrie, de grootste afnemer van gas- en electriciteit, zou hij verhooging van onkos ten met zich brengen en dus ook vermindering van de cxport-mogel>''v "'d. Wat speciaal betreft den continu-arbeid in overheidsbedrijven (gas- en electriciteitsbe drijf, pompstations van waterleidingen, vtril- verbrondingsinrichtingen en bemalingsinrich tingen), merkt de minister op, dat het hem be kend is, dat in een zeer gToot aantal gemeen ten, bij dezen arbeid dus, het volgen van een drieploegenstelsel met invallers of een vier ploegenstelsel, een korteren arbeidsduur dan die van 56 uur per week geldt, al zijn aan den anderen kant reeds enkele gemeenten van het vierploegenstelsel tot het drieploegenstelsel overgegaan, omdat het eerste veel te duur werd. Eerstbedoelde gemeenten, die thans niet of ten volle gebruik maken van de facili teiten, haar voor den arbeid in het continu bedrijf door artikel 3 van het Overgangsbe- sluit toegestaan, worden, zooals vanzelf spreekt, niet door dc voorgestelde wetswijzi ging genoopt, deze gunstige werktijdregelin gen te niet te doen. Verordeningen omtrent den arbeidstijd van het gemeentcpcrsoneel blijven daardoor dus geheel intact. Bij de samenstelling der Arbeidswet en haar uitvoe ringsmaatregelen is echter steeds van het standpunt uitgegaan, dat er geen reden be staat, daarbij het overheidspersoneel gunstiger arbeidsvoorwaarden te verzekeren dan het personeel in particulieren dienst. Deze ge dragslijn meent de minister ook bij de voor gestelde wetswijziging te moeten handhaven, en zulks te meer, nu zoowel van regeerings- wege als van den kant der belastingbetalers aandrang wordt geoefend op het aanbrengen van bezuinigingen in de gemeentelijke huis houdingen. De vrees, dat de voorgestelde wetswijziging een uitbreiding von den Zondagsarbeid ten ge volge zal hebben, deelt de minister niet. De Zondagarbeid in de dag en nacht werkend'? be drijven, genoemd in artikel 39 van het Werk tijdenbesluit. Bij dc samenstelling van dit arti kel is nauwkeurig overwogen, of het voor dag en nachtbedrijf om redenen van tcchnischen of moatschappelijken aard noodzakelijk was Zondagsarbeid toe te staan, en de bedrijven, voor welke die noodzakelijkheid niet* bestond, zijn ondergebracht in artikel 38 van bedoeld besluit (drieploegenstelsel met 24 uur onder breking en een werktijd per arbeider van niet langer don gemiddeld 48 uren per week). De voorgestelde wetswijziging brengt in dien toe stand geen verandering. De minister zou er niet toe kunnen mede werken, voorzieningen te treffen om te voor komen, dat ondernemingen, die thans een gun stiger werktijdregeling hebben dan ingevolge algemeenen maatregel van bestuur is toege staan, in de toekomst de werktijdregeling zou den volgen, die voor andere soortgelijke on dernemingen geoorloofd is. Dc vraag, of het niet mogelijk is, onder de voorwaarden, bedoeld in het ontworpen zesde lid van art. 25 der wet, een bepaling op te ne men, dot wel gedurende het etmaal van den Zondag, maar niet tusschen 6 uur des voor- middags en '10 uur des namiddags van dien dag arbeid mag worden verricht, moet ont kennend worden beantwoord, omdat de aard der bedrijven en werkzaamheden, in art. 39 van het Werktijdenbesluit genoemd, geen be- drijfsstilstand gedoogt. De minister overweegt, de indiening van een wetsontwerp te bevorderen, waarbij van het in artikel 9 der Arbeidswet 1919 gestelde verbod worden uitgezonderd werkzaamheden van kinderen beneden 14 jaar, voor wier op leiding een leerovereenkomst is aangegaan, als bedoeld in titel II der Nijverheidsondcrwijswet, voor zoover op dje werkzaamheden die leer overeenkomst van toepassing is. Hij wenscht echter omtrent dit ontwerp vooraf den Hoo- gen Rood van Arbeid tc hooren en daarbij te gelijk het advies van dit college in te winnen omtrent de vraag, of nog andere veranderin gen in de arbeidswetgeving moeten worden aangebracht in verband met de laatste wijzi ging van dc Leerplichtwet cn van de Lager- onderwijswet 1920. Wat ten slotte betreft de geuite klacht om trent den overlast, dien de Noordzeevisscherij van dc bepalingen der Arbeidswet ondervindt, merkt de minister op, dat de zeer ruim ge stelde bepalingen van artikel 28 van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werk plaatsen 1923, die de bevoegdheid geven tot verschuiving van den werktijd binnen de grens van 48 uren per week, aan de behoeften van de bedrijven, die aan den wal in dienst der visscherijen staan, tegemoet komen en zoo noodig door het verlcenen van overwerkver- gunningen een langere werktijd dan die ven 43 uren per weck wordt toegestaan. In een bijlag*? dezer Memorie zijn afgedrukt de artikelen 39, 40 en 41 van het Werktijden besluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923. artikel 3 van het Ovcrgangsbesluit 1922 en de Nederlandsche vertaling van de artikelen 2 en 4 van het ontwerp-verdrag van Washington, strekkende tot beperking van den arbeids duur in nijverheidsondernemingen tot acht uren per dag en acht en veertig trren per week. DE TARIEFWET. De Amsterdamsche Kamer van Koophandel staat op hetzelfde standpunt als dc Rotterdamsche. In de op Dinsdag 29 Juli a.s. te houden ver gadering van de Kamer van Koophandel «i Fabrieken te Amsterdam, zal behandeld worden het advies van de Kamer, aan den Minister van Financiën te geven, inzake het ontwerp van wet tot vaststelling van een nieuwe tariefwet- Nonr wij vernemen is de indertijd door de Kamer benoemde commissie ad hoe ongeveer tot dezelfde conclusie gekomen, wdkc de Ka mer van Koophandel te Rotterdam met een kleine meerderheid van stemmen heeft aange nomen. Dc Commissie ad hoe zou nk bereid zijn het ontwerp-tariefwet schoorvoetend te aan vaarden, omdat dc schatkist zoo dringend ver sterking noodig heeft, maar zij zou alleen dan voor aanneming zijn, als in de wet bepaald wordt, dat het tarief, thans op 8 gebracht, elk joór met een halve procent zal worden ver minderd. Apprecieert u dit jaar de mooie dagen ook zoo Ik denk, dat het komt, doordat zij pas zoo laat zijn begonnen, en toen nog ieder oogenblik door koude wind en regenperio den werden afgewisseld. Ik voor mij geniet voor drie als het zonnetje schijnt. Verleden jaar, met die hittegolf, kon je je door de koeste rende zonnestralen niet bewegen, je werd fi naal geroosterd cn alleen 's morgens vóór ze venen en s avonds na tienen voelde je je een beetje mensch. Ik kon mij geen zomer heugen, waar ik zoo veel aan heb gehad als deze nu kan je aan sport doen, wandelen, fietsen, tennisssen, zon der dat je vel een plasje wordt, en als je 's avonds in bed kruipt, voel je je lekker opge- frischt. Op een heelijken dag, dat de zon scheen en een briesje de temperatuur toch op maat hield, zat ik aan het strand met een boek, dat mij verbeelde de beste lectuur voor zoo'n dag je leest een paar zinnen en kijkt dan weer op je tuurt droomend in de verte, je fantaseert een romannetje van de menschen, dlie langs je heen gaan, en je geniet als een spinnende poes. Ik bofte vlak bij mij zaten een paar snoe zige meisjes, die blijkbaar aan haar gansche tennisclub gevraagd hadden haar op te zoe ken. Er kwamen steeds weer onderen een praatje bij haar badstoel maken en de een zag er nog liever dan de andere uit. Het was een complete modeshow. De kopy voor dezen brief wandelde kant cn klaar langs mij henen. Ik zal u er van vertellen. Het opvallendst vond ik de kleur. Er was er maar een heel enkele tusschen heelemaol in het wit. Een groen hoedje of een kersroode bandana om den hals onderbrak ge woonlijk al die blankheid. De meesten echter droegen een gekleurde jurk of dito mantelpak. Sponsstof en tricot zie je meer dan voile of neteldoek. Is een toiletje in een van deze ma terialen, dan blijkt de afwerking (kraag, man chetten, ceintuur en knoopen bijv.) toch in éponge te zijn. Of er valt een gehaakte jurk overheen. Be voel daar niet veel voor. Het staat anti-makasser-achtig en alleen heel lan- ge, slanke meisjes maakt het niet plomp. Bo vendien is die dracht alleen op straat moge lijk, want in huis, dunkt me, haken de door de stokjes ontstane gaten aan iedere knop of uitstekende punt vast. Dot geeft breken en gehuil I Ben vos-blondje met een leuke, kleine Ita- liaansch-strooien cloche op haar gebobde krul len, droeg zoo'n gehaakt overkleed in groen op een crème onderjurk van crêpe marocain. De tint flatteerde haar bijzonder en omdat zij zich heel gracieus bewoog, stond die soepjurk haar leuk. Maar Iemand, die ecnigszins een WIJZIGING ARBEIDSWET 1919. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. De continu- arbeid in overheidsbedrijven. Aan de Memorie van Antwoord omtrent het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 22, 25, 74, 75 cn 83 der Arbeidswet 1919 is het volgende ontleend: De minister kon er niet toe medewerken te gedrongen figuur heeft, kon het niet dragen. De jurk was op de linkerheup met een paar bloemen afgemaakt voor- en achterpand lie pen daar schuin naar boven. Een heel lange, eenvoudig geknoopte franje hing er onder uil en bedekte zoo de zijopening. Bij een jadegrocn toilet, zooals dit er een was, kunt u geen witte schoenen dragen die moeten öf ook groen zijn, maur dan in precies dezelfde tint, öf bruin met beige of vleeschkleurkouscn. Bijzonder vlot zag een kleine zwartkop er uit met een geruite jurk. De fond was lila, de ruiten donkerpaars. Een witte kraag viel rond om den nek en vormde von voren een punt- opening. De kraag was omboord met een paars lintjehetzelfde zat langs de heel korte mouw, terwijl een fluweelen ceintuurtje ook in die paarse nuance even onder het middel viel. Aan weerskanten op den rok markeerde het paarse boorlint een pseudo-zak. Hetzelfde idee, maar in effen stof, droeg een meisje in een zonnebloem-geel complet. Het was langs alle lijnen met een lakrood biesje omboord. Zij droeg er een roodc baret bij. Een allerbekoorlijkst geheel. Toen kwam er blijkbaar een moeder of tante, t.m. iemand, die niet zoo piepjong meer was cn door de meisjes heel vriendelijk en beleefd werd begroet. Het was in elk geval geen zure chaperonne, want zij kreeg confidenties van allerlei aard en de kwinkslaecn, waarmee zij de grappen pareerde, waren geestig en raak. Ik genoot er van, als zij naar mijn eenzamen stoel overwoeien Die oudere, of lieverniet zoo heel jonge dame zag er ook alleraardigst uit zij droeg een kokernauwen, zwart satijnen mantel, waar op van onderen, drie handbreedten van de zoom af, twee smalle zwarte strekken strooken waren gezet. De kraag had het moderne gestopte- worst-model. Dat is net een ransel van een jongen, die een paar dagen in de hei kampee- ren gaat. De ruimte is horizontaal ingerimpeld cn met koord vastgezet. Er worden watten cn oude doeken in gestopt, om den kraag goed bol te laten vallen. De mouwen van dergelijke jassen zijn wijd en de manchet wordt nog iets breeder. De tante droeg er een aardig klein hoedje bij. Een hooge bol, met zwart satijn bespan nen, en een rand van voTen opgewiptterwij] daar tegenaan met zilverdraad een paar figu ren gewerkt waren. Zwarte lakschoentjes, en met een smalle riem over de wreef en zilver grijze kousen gaven aan haar geheele verschij ning jets bijzonders gedistingeerds en toch geloof ik, dot haar kleeding niet eens zoo kostbaar was. De chic zat eer in de eenvou dige, maar zeer flatteuze combinatie en in haar allerliefst, vriendelijk en vroolijk gew zicht. voldoen aan den wensch van de leden, die in het Voorloopig Verslag in overweging geven de voorgestelde definitieve regeling voor den urbeid in het vol-continubedrijf te vervangen door een regeling, waarbij de bestaande over gangsbepaling van artikel 27 der Arbeidswet 19T9 te dezen aanzien nog voor een paar jaar wordt verlengd. Hij heeft tot dusverre aan een tijdeb'jke regeling van den arbeid in het vol- continubedrijf de voorkeur gegeven, omdat hij de bezwaren, die uit een oogpunt van arbeiders- bescherming bestaan tegen het toestaan van de nen, om 's avonds of 's nachts alles weer aan kant te maken: wat buitengewoon hooge ar- beidsloonen vordert. Niemand zal ontkennen dat het nuttig en misschien in vele gevallen zelfs noodig is om, wanneer do stad een offi cieel bezoek ontvangt, of wanneer er een con gres gehouden wordt, de gasten op het raad huis te ontvangen, maar een andere vraag is of ook ten deze niet een weinig de bezuiniging moet worden betracht. Dit is in den raad vrij wel de gangbare opinie, die vandaag bf morgen zal worden uitgesproken. Overigens zyn er ook tegenstellingen in de wijze, waarop b.v. Amsterdam de manschappen ontvangt en hoe men dat in Rotterdam doet Dinsdagmiddag was er hier voor de matrozen een bioscoopvoorstelling afgezien van het feit dat Amerika op cinemagebied het beste bezit, is het zeer twijfelachtig of men er be hagen in vindt een prachtigen zomermiddag in de benauwenis van een bioscoop te slijten. Voorts heeft men gemeend Woensdagmiddag een aantal manschappen een openluchtvoorstel ling te moeten aanbieden in het park van Hobo hen, waar de zon een groot gedeelte van de voor de toeschouwers bestemde ruimte mee- doogenloos bestraalt. Daarbij kan ik niet geloo- ven dat Amerikanen veel begrijpen van den puntigen dialoog van het door het gezelschap van Verkade gespeelde „Naar het U lijkt". Er was wel een korte uiteenzetting in 't Engelsch, voor het stuk begon, maar deze kan m.i. in geen enkel opzicht het gemis vergoeden aan den dialoog, die de waarde van Shakespeare's stuk beteekent. Voor t' overige om nu toch maar van de Amerikaansche invasie verder te zwijgen heeft de Volksuniversiteit met deze open luchtspelen een prachtig succes. De eerste avond- en middagvoorstellingen waren op slag uitverkocht, zoodat Maandag een herhaling van Hamlet moet worden gegeven; en reeds Vrij dagavond, bij de eerste opvoering, werd bekend dat een derde voorstelling van „Hamlet" op Dinsdag noodig was. Verleden week, toen de deelneming aan het Stedebouw Congres hier waren, heeft nrr. R. Mees in een rede, waarin hy met warme sym pathie de grootheid van onze stad schetste, er op gewezen <aat wij doorgaans in het hard werkende Rotterdam veel te kort komen, dat de stad op cultureel gebied een achterstand vertoont, vergeleken bij Amsterdam en Den Haag. Hier was nu tie schoone daad, de gave van den bevoorrechte aan dc dankbare gemeen schap, en de Volks-Universiteit als de midde laar tusschen die twee. Duizenden hebben van het spel genoten, en nog meer genoten zij van de profonde majesteit van dit machtig décor. Het spel was prachtig; naarmate het duister viel werd de stemming rijker; en toen het geheel donker geworden was en de grillige schijn van toortsen het tooneel maar heel schaarsch verlichtte, stond direct achter de spelers het duister, dat de werkelijkheid weg nam en de fantasie vrij spel liet. Dat donker sterkte in de lugubere slotbedrijven van Ham let het tragisch effect. Het nam de menschen die het tooneel verlieten, langzamer op, naar mate hun gewaden heller waren; nooit gaf of nam het hen plotseling uit onzen gezichtskring weg, zooals dat op het tooneel gebeuren moet De familie Hoboken, die haar park voor dit doel afstond, heeft heel kunstlievend Rotterdam aan zich verplicht. Mode. Lid van de antlwascbbond (tot lid dat voor ovet maoht bezweken is): -5 Bah, onderkruiper. .iWI Lioa kom Je er bi), dat Jack verwaand i«? Hij was de vorige week Jarig en toen stuurde hij een telegram aan zijn moedor om baar geluk te wenschen. (Bystander) Bi) den uitverkoop. Kleine Jongen: Vooruit mevrouw: Ik tal wel op uw hondje passen, terwijl U Moeder naar binnen belpt duwen. (London Mail) De dame: _0, Oeorge, wat Je ook doet, vergeet niet dat Je een heer bent (London Maiiy Het nut van Olympische êpelen. De kampioen polsstokspringcn schaakt de aochtej van den professor, j (Life) Vendumeester: TJ biedt op tegen uzelf, meneer. Joohem: Nee. dat doe ik niet: m'n vrouw en m'n broer vroegen me allebei op die gtemapbone te bieden en na wil lk eens kijken, wie hem krijgt. (Humoriat)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 10