MP PRIMA KWALITEIT LAGE PRIJZEN B ar a ge Molewar KOK'S Brandstoffenhandel en Electrische Orekerij iriSKS as^^DepotTerve^Palthe) Keukenstellen metrekvanaff6.90 f 1488, MA I SON DE JAGER EN Zn. SCHILLETJE DUITSCHE-, LIMBURGSCHE-, BELGISCHE EN WALES ANTHRACIET GIET- EN BRECHCOKES VOOR CENTRALE VERWARMINGEN INDUSTRIE BRANDSTOFFEN MAGAZIJN a VOORWAARTS 0 O MANTELMAGAZIJN „DE ADELAAR (ENAMERSFOORT Langestraat 60 i) TELEFOON 529 KOOCKOOOOOOiOOOCXaOOOOOOOOOOOOOOOOB 6 LANGESTRAAT 56 - CHOCOLATERIE - TE^EF. 115 CONFISERIE - PATISSERIE MOCCA'S HO »«3 O Q OO 0€>OC"0<»«»<00'S»QO'CSOOO OOOOOOQH Garbardins REGEMmantels vanaf 18.90 Loden REGENmantols (alleen prima kwaliieit) Gummi REGENmantels vanaf f 11.50 Leer REGENmaniels - 16.90 In Meisjes Regenmantels en Capes alle maten BELEEFD AANBEVELEND. vanaf ^3 Tel. 305 ISIgar2nm2.7azi.jn ,,'t Sporthnis'' Gedurende eenige dagen RESTANTEN OPRUIMING van enkele merken Cigaretton en Si garen tegen Spotprijzen. Aanbevelend: He Bokking Zn. LANGPSTRAAT 80. BOBM Likeur van bijzonder fijne eamenatefling p. fl. f 3.4o _L. S. H. MASSA <81ïï<S8!.<SF4Skóa.^'d»4&<®«iWi«V!»«&8k o liaison de Coiffure WIJ ER SST 15 A AT li. Tel. 203 Speciale behandeling tegen ait vallen cn albreken van het haar. fiZaarzaltf - Üaarzeep voorkom i de roos en liet vet worden van bet liaar. AMERSFOORTSGH DAGBLAD AFB Advertentie Bureau Arnhsmsciia Poortwa! 2a. Tot. 513 Plaatsing van advertenties in alle bladen zonder EU prijsverhoogingEB te 3 BB"onvterwaaidelijke waarhorg der oameente Amersfoort eischic is hier niet voldaan. Bekl. houdt nog vol, dat hij nief geweten heeft, dat wat hij deed stra'baar was. Het is met de actes niet zoo gegan, als de Officier schetste. Spr. trachtte een poging te doen om den bekl. in een beter licht te stellen en beriep zich daarvoor op den burgemeester en dr. Ploos van Amstel. Spr. vroeg een voorwaardelijke straf voo- bckl., die in een zwak oogenblik gestruikeld is. DE ROOFMOORD TE DEN HAAG. Dc moord is bedreven met het broodmes. Van den c|adcr nog geen spoor. Men meldt ons uit Den Haag Omtrent den Donderdag in de Riemerstraat op den heer v. d. S. gepleegden roofmoord vernemen wij nog nader, dat de op het lijk ver richte sectie heeft uitgewezen dat de misdaad is gepleegd met een scherp voorwerp, waar mede verscheidene Avonden aan het achterhoofd zijn toegebracht. In verband hiermede wordt vermoed, dat de misdaad is begaan met het met bloed bevlekte, krom gebogen broodmes dat op den grond na bij den verslagene is gevonden. Het politioneel onderzoek is nog in vollen gang, want hoewel naar aanleiding van den oproep van commissaris Kramer vele perso nen, die meenen eenige aanwijzingen te kunnen verstrekken, welke eenig licht kunnen doen ontsteken, in deze duistere zaak, zich bij de politie reeds hebben aangemeld, beschikt de politie op dit oogenblik nog over geen enkel spoor dat kan leiden tot ontdekking van den dader of daders van den moord. Eenige nadere bizonderheden. Nader wordt omtrent den moord op den heer v. d. S. in de De Riemerstraat in Den Haag gemeld, dat er omstandigheden zijn, die er op wijzen, dat de verslagene omtrent 9 uur "s mor gens bezoek heeft gehad. Hij had aan iemand uit de buurt kort voor 9 uur gezegd, toen deze de opmerking maakte, dot de heer v. d. S. ai zoo vroeg bij de hand was: „Ja, ik krijg dade lijk bezoek." Dit wordt bevestigd door het dienstmeisje van een mevrouw uit de buurt, aan wie de verslagene gezegd heeft, dat hij bezoek had en dat hij wel dadelijk bij haar mevrouw zou komen om de teekening te zien- Toen het meisje omstreeks 9.15 uur wcdèr'Zn aanbelde en geen gehoor kreeg, heeft zij gezien dat de ruit voor aan de straat gebroken was en zij is bij haar mevrouw teruggekomen, zejgende, dat er een ruit kapot was cn dat zij dacht dat de heer v. d. S. in verband darfrmec naar de poli tie was gegaan. Uit do sectie is gebleken, dat den verslagene niet n'rinder dan twintig messteken in hoofd cn hals zijn toegebracht. Ook is hem boven het oor de schedel met een zwaar voorwerp in geslagen. Vermoed wordt, dat deze slag is toe gebracht met het tafeltje, dat verbrijzeld in het vertrek is gevonden. Uit verschillende aanwijzingen wordt afge leid, dat de bezoeker of de bezoekers niet zijn gekomen met het vooropgezette plan, den man te vermoorden. Er is ook nog een met bloed besmeurde schaar gevonden. Het schijnt, dat de verslagene nog pogingen heeft gedaan om zich te verweren. Ook zijn handen vertoonen verwondingen. Het groote punt is thans voor de politie, aan- Avijzingen te verkrijgen omtrent dit matineuze bezoek. In de aarvAvezige papieren is geen schriftelijke afspraak gevonden en commissaris Kramer stelt er dan ook bijzonder belang in, inlichtingen hieromtrent te ontvangen. Hij ver- zoekt een ieder, die hierover maar iets meent te kunnen meedeel en, hem daarmede ten spoe digste in kennis te stellen. DE ZAAK BRINKMAN. De voortvluchtige aangehouden. Naar men ons uit Zwolle seint, is de voort vluchtige kassier J. Brinkman uit Deventer, te Bremen in Duitschland gearresteerd. School- en Kerknieuws. ALG. S/NODE DER N.H. KERK. Achtste zitting. Aan de orde komt het rapport van de tabel larische verslagen der Provinciale Kerkbestu ren over de door hen afgenomen proponents examens. Daaruit blijkt o.a., dat van Sept. 1923 tot Mei 1924 36 examens zijn afgeno men. Van de candidaton slaagden 30, en Aver- den 6 afgewezen. Onder de geslaagden Avaren 3, die voor de tweede maal examen deden. Bovendien werd met goed gevolg een colle gium doet urn gehouden. Ter vergadering wordt opgemerkt, dat dc kennis der examinandi, wal de bijbelsche ge schiedenis betreft, blijkbaar beier is don vroe ger, maar dat de stijl der ingezonden preeken soms bijna alles te wenschen laat. Ten op zichte van dit laatste meent men, dat tegen- Avoordig algemeen het jongere geslacht er zich te weinig op toelegt, om zijn gedachten in goed en zuiver Nederlandsch Aveer te geven. Daarna komt in behandeling een voorstel, ingezonden door „een belijdend lid", om het reglement zoodanig te Avijzigen, dat voor toe lating tot het proponentsexamen, naast de can- didaatsbul van de universiteiten te Leiden, Gro ningen cn Utrecht, ook die van de gemeente lijke universiteit en van de Vrije Universiteit te Amsterdam zal kunnen dienen. Ofschoon over do zaak niet alleen gelijk denken, wenscht toch niemand er thans Aveer op in te gaan zij Averd al zoo dikwijls besproken zoodat het voorstel wordt afgeAvezen. De heer D. Eilerts de Haan spreekt over het gevel van ongeveer 2C0 lidmaten te Utrecht, die tegen hun bedoeling buiten kerkelijk ver band zijn geraakt.-2ij As-enschten van de Ned. Hervormde Gemeente aldaar over te gaan naar de Waalsche, en vroegen daartoe een attestatie aan. Deze Averd him echter geweigerd. De ker- keraad der Wanlsche Gemeente schreef hen toen in op een verklaring, dat zij lidmaten wa ren en behandelde hen als alle andere lidma ten o. a. door hun stemrecht te geven. De kerkeraad der Ned. Hcrv. Gemeente heeft hen daarna als lidmaten geschrapt. Geruimen tijd later heeft echter ook de ker keraad der Waalsche gemeente hen geschrapt omdat hun inschrij\ring door de Waalsche commissie onwettig Averd verklaard. Dc heer Eilerts de Haan z.ou nu wenschen, dat Averd gezocht naar middelen, om deze per sonen, allen belangstellende leden, voor de kerk te behouden, en zou dit aan dc Synodale Commissie Avillen opdragen. Algemeen wordt erkend, dat in deze kwestie groote fouten zijn gemaakt, die bedroevende gevolgen hebben gehad, en dat bepaaldelijk de kerkciaad der Ncd. Herv. gemeente te Utrecht ergerlijk heeft gehandeld. Maar olgemecn ziet men ook in, dat het zeer moeilijk is, langs rcglementairen weg de gevol gen ongedaan te maken. Ten slotte wordt besloten, dat de Synode zich zal wenden tot de Synodale Commissie, en het vertrouAven zal uitspreken, dat deze aan dc zaok haar aandacht zal blijven Avijden. Er is Aveer enkel een morgenziting gehou den Avegens Synodus contracta en commissie vergaderingen. HET EUCHARISTISCH CONGRES. Sectievergaderingen. Baron Van Wijnbergen aan het, woord. In de morgenuren werden in de verschillende kerken Heilige Missen opgedragen, die gecele breerd werden door bisschoppen uit binnen- en buitenland. Zoo werd in de St. Nicolaaskerk 'de Mis opgedragen door kardinaal Bourne, aarts bisschop van Westminster; in „de -Zaaier" door kardinaal Dubois, bisschop van Parijs; in de Bonifaciuskerk door mgr. Diepen, bisschop van den Bosch; in de St. Willcbrorduskerk door mgr. Tihen, bisschop van Denver; in de Mo zes en Aaronkcrk door mgr. Lequien, bisschop van Martinique; in de St. Dominicuskcrk door mgr. Heylen, bisschop van Nomen. Om I uur werd een priestervergadering ge houden in het St. Ignatiuscollege onder leiding van mgr. Heylen. In den middag werden wederoqp sectieverga deringen gehouden in verschillende talen. In de Ncderlandsche sectie sprak mr. A. ba ron van Wijnbergen over: Waarop moet gelet worden in het huisgezin, opdat de effecten der H. Communie worden verkregen. In zijn uitvoerige rede zette Spr. uiteen, dat het Eucharistisch leven moet bevorderd worden, maar dat dit niet zoo gemakkelijk is. Een van de bezwaren is, dat de God der Altaren ten onzent niet naar buiten mag ge dragen worden op de openbare straat Anders staat het in de gezinnen cn ook daar, Spr. moet het bekennen, blijft het heel vaak beneden de verwachting, maar Spr. acht het mogelijk het Katholiek peil van het huisgezin op te voeren. Daartoe worde in de eerste plaats de aan dacht geschonken aan het kind, want de toe komst hangt van het kind ef. een volk in de toekomst godsdienstig zal zijn hangt voor een groot deel af of het kind godsdienstig is gevormd- En een van de heer lijkste resultaten van den schoolstrijd ten on zent is, dat thans meer dan vroeger het kind gelegenheid kan geschonken worden het Hr. Mis offer bij le wonen- Het geven van godsdienstonderricht behoort uit den aard der zaak tot de taak van den priester, maar do ouders hebben een aanvul lende taak te vervullen. Veel zal hiervan zijn over te laten aan de vindingrijkheid van de ouders, al zijn er ook voortreffelijke handeli- dingen. Spr. zet dan uiteen hoe dit zou kunnen ge schieden en meent dat het gebed daarbij niet kan worden verwaarloosd. Spr. hoopte, dat een van de resultaten van dit congres zou zijn het ernstig voornemen om de H. Mis te hooren in de week krachtdadig te bevorderen. Maar ook mogen de dienstboden niet ver geten worden. Dwong zal ook ten opzichte van hen niet het meest passend middel zijn. De regeling der huishouding zij echter zoodanig, dat ook voor de dienstboden gelegenheid is in de week nu en dan de H. Mis bij te Avonen, terwijl, mocht die gelegenheid niet worden benut, aan de vindingrijkheid der huisvrouw zal moeten worden overgelaten, den weg te vinden, Avaarlnngs, zonder directe pressie uit te oefe nen, den dienstboden wordt onder het oog ge bracht, dot zij, terecht Avillende behandeld Avor- den als medeleden van het gezin, dan ook de practijken, ook de godsdienstige practijken van het gezin, hebben in toepassing te brengen. Zoo wordt er naar gestreefd, dat, waar eenigszins mogelijk, voor elk gezin telkendage althans één lid het H. Misoffer bijwone ter eere Gods, doch ook tot zegen van het gezin. Spr. meent, dat men niet behoeft te yreezen, dat bij intenser godsdienstig leven met levens gewoonten behoeft gebroken te Avorden. Verder wijst spreker er nog op, dat het noo- dig is, dat de xs'ondversiering zoo is, dat hij, die binnenkomt weet, dat hij komt in een Roomsch gezin. Voor alles zij aanwezig een kruisbeeld. Daarna maakte spreker enkele op merkingen over de kleeding, om dan te ko men tot de lectuur en ten slotte aanwijzingen te geven over de verdeeling van de dagtaak. Wij katholieken hebben het verstaan, in het 'bijzonder door den krachtigen oproep van Paus Pius X, dot vóór alles heil en uitkomst moet ge zocht bij Jezus in 't H. Sacrament, heil en uit komst moet gezocht in de veelvuldige en dage- lijksche Communie. Moge het katholiek gezin zich zoo vormen, zoo besloot spreker, dat de effecten, die in de H. Communie kunnen Avorden bekomen, ook werkelijk worden verkregen. Ver\'olgens hield dc rapporteur Pater Joachim S. S. C. C. een rede over Intronisatie in Neder land. Spr. sprak daarover, omdat zij een der meest practische middelen is om de menschen tot de H. Eucharistie te voeren. Met een aan tal voorbeelden lichtte spreker dit toe, om daar na eenige grepen te doen uit het dossier, dat in het secretariaat te Ginnekén voor iedereen ter inzage ligt. Spr. meende te mogen besluiten: le. De intronisatie van het H. Hart is een der beste middelen om de liefde tót de H. Eucharis tie in de huisgezinnen op te wekken. 2e. De goede organisatie van het Intronisa- tiewerk en het aanwenden der genoemde hulp middelen Averken krachtdadig mee om den Eucharistischen geest levendig te houden. 5e. Het Intronisatiewerk verdient den vollen steun van allen, die het goed meenen met de godsvrucht tot de H. Eucharistie. Een bezoek van de Kardina len aan Den Bojsch. Omtrent het bezoek dat verschillende kerke lijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbekle ders op a.s. Dinsdag 29 Juli aan Den Bosch zullen brengen, om aan het R.K. Huisvestings comité den dank te kómen vertolken van dc Centrale Rijken voor de hulp, die dc Katholie ken van Nederland hun in en na den oorlog hebben verleend, Avordt ons gemeld Zooals men weet is Z.D.H. Mgr. Diepen, bisschop van Den Bosch, voorzitter van ge noemd comité en is het geheele dagelijksche bestuur hier-ter-stede Avoonachtig. Voor zoover tot dusver bekend is, zullen hier ter stede komen Z.Em. Kardinaal dr. Piffl, Aartsbisschop van Weenen, Z Em. Kardinaal Bertram, Vorst-Aartsbisschop van Breslau, Mgr. Mészóros, Vicaris-Generaal te Boeda pest als vertegenwoordiger van Z.Em. Kardi naal Czernoch, Primaat van Hongarije, allen met hune/c secretarissen, Domkopitular Lange uit Bresleu, drie Hongcarsche Bisschoppen alsmede de Hongaarsche gezant te 's-Graven- hage, terwijl het niet is uilgesloten, dat dit hooge gezelschap nog nader zal worden uitge breid. Omtrent het juiste tijdstip van aankomst der hooge gasten staat nog niets definitiefs vast. Alleen weten Avij, dat Z.Em. Kardinaal Piffl reeds 's Maandags uit Amsterdam vertrekt en na korte bezoeken aan Amhcm, Nijmegen en Nieuw Herlcar te St. Michiels-Gestcl, 's avonds per auto hier ter stede zal arriA»eeren. Verder worden de hooge gasten Dinsdag morgen omstreeks 10 uur verwacht. Zij zullen in het Station in dc 2e klasse wachtkamer worden ontvangen door Z.D.H. Mgr. Diepen, voorzitter en de leden van het dagelijksch be stuur van het R.-K. Huisvestingscomité, den HoogEerw. heer Mgr. C. C Prinsen, wnd. voorzitter, en d<e heeren Jos. van Mackelen- bergh, directeur, F. Noyons, secretaris, J. Pastoor, penningmeester en Eug. Goulmy. In open landauers zal door de stad gereden worden naor het Centraal Bureau van het Co mité, gelegen op de Zuid-Willemsvaart (R.-K. Gezellenhuis), waar de gasten de werklokalen van het comité zullen kunnen in oogenschouw nomen en hun eene verfrissching zal worden aangeboden door d-? dames van het Bossche Comité. Vervolgens begeeft het hooge gezelschap zich naar de Kathedraal van St. Jan, waar om II uur met groote plechtigheid een liturgische ontvangst zal plaats hebben. De Kathedraal zal toegankelijk zijn voor het publiek, dat evenwel de kerk moet verlaten, zoodra de hooge gasten ter bezichtiging der Kathedraal een rondgang maken, waarbij Z.D.H. Mgr. Diepen hen persoonlijk zal leiden.' Na afloop daarvan Avordt weder in open lan dauers naar het Stadhuis gereden, waar om T2 uur eene officieele ontvangst door het ge meentebestuur plaats heeft. Om half één brengt hier het Kon. Muziek korps van de Kon. Ned. Sigarenfabrieken der heeren Eug. Goulmy en Baer eene aubade. De hooge gasten zullen tot het in ontvangst ne men daarvan op het bordes van het stadhuis verschijnen. Daarna wordt naar het Bisschoppelijk Pa leis gereden, waar Z.D.H. Mgr. Diepen om 1 uür aan de gasten en het dagelijksch bestuur van het R.-K. Huisvestings-comité en het Priester-comité een maaltijd aanbiedt. Na dit diner, tegen 4 uur, heeft in de Aula der R.-K. Lycea cone feestvergadering plaats, waarop naast de besturen van alle Kring-co- mité's in het land, de cerw. geestelijkheid der stad cn eenige autoriteiten zijn uitgenoodigd. De gasten zullen hier verwelkomt worden door het dagelijksch bestuur, dat daarvoor het bisschoppelijk paleis vroeger zal verlaten. Eenige Oostenrijksche, Thiitscho cn Hongaar sche kinderen in de nationale kleederdracht zullen in de vestibule aan de gasten een hulde brengen, terwijl daar teA'ens het muziekkorps van Goulmy en Baer zich zal doen hooren. In de aula zal Z.D.H. Mgr. Diepen een'e toe spraak houden en zal verder gelegenheid Avor den gegeven om het Avoord te voeren. De lei ding der vergadering berust bij den Hoogeerw. heer Mgr. C. C. Prinsen. Na de feestvergadering zullen do hooge gasten de muurschildering van prof. Reich in de' St. Jacobskerk gaan bezichtigen, welke daar ten eeuwigen dage den dank der Oosten- rijkscho Katholieken aan Nederland zal ver kondigen. Telegrammen aan de Koningin en aan den Paus. Aan H. M. de Koningin is het volgende tele gram gezonden: „Dertigduizend leden van het Internationale Eucharistisch Congres, vcreenigd rond den Kardinaal-Legaat A'an Rossum, bicden Uwe Majesteit hunne gevoelens \'an eerbiedige hoogachting. Zij smeeken Gods zegen af over Uwe Majesteit, het Koninklijk Huis en gansch Nederland. Heylen, Bisschop van Namen, Voorzitter. Aan Z. H. den Peos is het volgende tele gram gezonden: „Dertigduizend leden van het Internationaal Eucharistisch Congres, vereerugd rond den Kardinaal-Legaat, juichen Uwe Heiligheid har telijk toe, met betuiging van him vereering, van hun liefde, van hun onderwerping. Zij dan ken Uwe Heiligheid Z.Em. Kardinaal van Ros sum te hebben gezonden en zoo goed te zijn geweest het Congres te Amsterdam, Holland, te hebben gezegend. Zij bidden innig voor Uwe Heiligheid en voor de Heilige Kerk. Zij beloven hun onschendba- ren trouw aan de Heilige Eucharistie, waarin zij den Avaren vrede cn het groote geluk der na ties zullen zoeken. Zij zullen de rechten van den Christus verdedigen, opdat Hij regeert over hen, over hun families, over de volken, over de geheele wereld. Zij vragen nederig de vader lijke zegening van Uwe Heiligheid voor hen en voor hun werken. Heylc-n, bisschop van Namen, president van het Permanent Comité. Algcmeenc vergaderingen. Gisteravond zijn opnieuw algemeene vergade ringen gehouden in de St. Willibrorduskerk, het Concertgebouw cn het Stadion. De Scholo Cantorum luisterde de vergade ring in de Willibrorduskerk op met Gregoriaan- sche en Lotijnsche gezangen. Als Vlaamsch spreker trad daar op de heer Frons van Cauwelaert, burgemeester van Ant werpen, met het onderAverp: Het streven naar eerhorstel afgeleid uit de natuur zelve van de devotie tot het Goddelijk Hart, uit de verlan gens, uitgedrukt door Christus zelf bij verschij ningen en uit de voorbeelden van de H. Mar- garetha Maria. Als Waalsch redenaar trad op de heer Sinzot, lid van de Belgische Kamer, met het onderwerp: De Kerk cn het eerherstel door het Misoffer. Pater Janvier, Fransch dominicaan, sprak ten slotte over het eerherstel, gelegen in de Eucha ristische congressen, en de beteekenis A'an het congres te Amsterdam in dit verband. In het Concertgebouw sprak mgr. J. A. S. van Schaik, president van het Klein-Seminarie Culemborg, over de Sacramenten van Mirakel, d. i. de wonderen in verband met het altaar sacrament, waartoe meestal heiligschennissen aanleiding Avaren. Verder spraken daar mgr. Kelley, bisschop van Oklahoma, en de Italiaansche pater^Vin- cenzo di Lorenzo over eucharistische onder werpen. De vergadering in het Stadion stond onder leiding van den heer Charles Frencken, lid de ProAÓnciale Staten van N.-Brabact Pastoor Willenborg, te Bloemendaal, besprak hier het godsdienstonderricht in het huisgezin, de intronisatie in de huisgezinnen, het mis- hooren als middel ter voldoening aan den plicht van aanbidding, voldoening, dankzeg ging en smeeking. De heer G. M. Hermans, lid van de Tweede Kamer, beval in een rede aan het gezamenlijk bidden in de gezinnen, ook met de dienstboden, en het zooveel mogelijk bevorderen van de godsdienstige stemming in het huisgezin. De voorzitter van het congres, mgr. Heylen, heeft gisteren meegedeeld, dat de sluitingsver gadering niet zal plaats hebben in de Wille- brorduskerk, maar in het Stadion.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 6