BINNENLAND. SPORTNIEUWS UIT DEN OMTREK. DE MOORD OP MATTEOTTI. B e r 1 ij n, 1 Aug. (N. T. A. Draadloos). Het Giornale d'Italia vermoedt, dat het op 16 Juni op een kerkhof te Rome ter aarde be stelde lijk van een onbekende, dat van Matte- otti is geweest. OOSTENRIJK. DE 0ESTERREICHISCHE KAUFMANNISCHE BANK. Reorganisatie. Weenen,! 'Aug. (W. B.) Het verzoek van bovengenoemde instelling om onder handels- toezicht te worden gesteld, is afgewezen. De rijksorganisatie van kooplieden in Oostenrijk is een saneeringsactie* begonnen. HONGARIJE. STABILISATIE VAN DE HONGAARSCHE KROON. Boedapest, 5 1 Juli. (B. T. A.) Dc Hon- gaarsche Nationale Bank heeft met de Engel- sche Bank een overeenkomst gesloten met het doel om de Hongaarsche kroon to stabilisee- ren. POIJEN. HET GESCHIL OVER DEN WERKTIJD IN POOLSCH OPPER-SILEZIË. Warschau, 1 Aug. (W. B.) Op de agen da van dc londdagsvcrgadering van gisteren stond een interpellatie van de sociaal-demo craten over de verlenging van den werktijd in Oost-Opper-Silezië. Na een uiteenzetting van Grabski weigerde bet Huis met 137 tegen 129 stemmen de interpellatie in behandeling te ne men. De maarschalk van den landdag deelde mee, dat het Huis vermoedelijk niet weer voor half October bijeen zou worden geroepen. DE ONLUSTEN TE KRAKAU IN NOV. 1923. "Warschau, 1 Aug. W. B.) In het proces wegens de onlusten te Krakau in Nov. 1925 werd de klacht wegens oproer, rustverstoring en andere politieke vergrijpen, van de hand ge wezen. Zes personen werden wegens diefstal en plundering tot straffen van 14 dagen tot anderhalf jaar gevangenis veroordeeld. ZUID-SLAVIlt1. DE SKOEPTSJJNA. Belgrado, 1 Aug. (W. B.) De Skoeptsjina is tegen 6 Aug. bijeengeroepen in buitenge wone zitting. Na het debat over dc regeerings- verklaring zal zij tot medio September ver daagd worden. PERZIE. DE MOORD OP DEN AMERIKAANSCHEN CONSUL. Het incident met Amerika bij gelegd. B e r 1 ij n, I Aug. (V. D.) Uit Washington wordt gemeld, dat het incident met Perzië in verband met den moord op den consul-gene raal is bijgelegd, daar de Perzische regeering de gewcnschte waarborgen gegeven heeft. JAPAN. DE VERHOUDING TOT RUSLAND. Tokio, 1 Aug. (R.) De berichten in zekere Londensche bladen over een geheim Russisch- Japansch verdrag worden hier van officieele zijde met nadruk ontkend. ZUID-AMERIKA. DE OPSTAND IN BRAZILIË. B e r 1 ij n, I Aug. (N. T. A. Draadloos). Volgens de New-York Herald is de opstan dige beweging in Brazilië opnieuw opgelaaid, doordat generaal Lopez tracht op te rukken naar Porto Allegro om daar een nieuwe regee ring in te stellen- KONINGINNEDAG TE ZAANDIJK. Dc vlag gaat weer uit. In 1919 besloot de Raad van Zaandijk bij verjaardagen van de Koningin niet te vlaggen. Sedert werd op die dagen dientengevolge van het gemeentehuis de driekleur niet uitgestoken. Thans hebben B. en W. echter besloten, naar de Tel. verneemt, daartoe weder over te gaan, ondanks het nog bestaande raadsbesluit. De burgemeester heeft nu dit besluit van B. en W. ter vernietiging voorgedragen, als strijdig met de wet. DE ANNEXATIE VAU VEUR—LEIDSCHEN- DAM. Overgroote meerderheid voor Den Haag. In Veur-Leidschendam is een volksstemming gehouden om dc gezindheid van een eventueele annexatie bij Den'Haag. Van de 691 stemmen van Veur zijn er 661 vóór cn 27 tegen Den Haag uitgebracht. Drie waren van onwaarde. In Leidschendam zijn 494 stemmen uitge bracht. Voor Den Haag 452, tegen 37 en van emwnnrde 5 stemmen. (Het Volk.) „HET VADERLAND". Is het blad verkocht Naar wij vernemen is het Haagsche dagblad „Het Vaderland" in eigendom overgegaan aan den heer H. Nijgh, directeur van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant". „Volk". EEN JUBILEEREND POLITIE COMMISSARIS. Commissaris Van Asperen gehuldigd. De commissaris van politie in de tweede sec- ral 'Amsterdam, da hee* yaa die gisteren zijn 30-jarig politiejubileum her dacht, werd door de burgerij van zijn sectie, die voornamelijk uit Israëlieten bestaat, op zeld zaam hartelijke wijze gehuldigd. Op het Waterlooplein werd de populaire commissaris, toen hij gistermorgen, vergezeld van zijn echtgenoote en zoon cn een lid van het huldigingscomitc, daar per auto aankwam, door een kinderkoor van de verecniging „Bet- selei" toegezongen. In de Koningszaal van Artis was de offici- eele huldiging, den jubilaris door het feestco mité hem bereid. De heer Th. E. A. Delprat, oud-wethouder, sprak namens het comité den heer Van 'Aspe ren toe. Hij herinnerde er aan, dat in vroeger jaren de politie en de belastingambtenaren zich ge meenlijk geen groote populariteit konden ver werven. Deze commissaris heeft door zijn groote toewijding, zijn groote tact en zijn liefde jegens het publiek, waarmede hij te pnaken had, zijn populariteit tot een hoog peil opgevoerd Hij heeft tot taak gehad een moeilijke afdeeling te behecrcn en is thans een van de meest popu laire figuren van deze afdeeling. Er op wij zende, dat spontaan de beweging is opgeko men om hem te huldigen, bood spr. den jubi leerenden commissaris ten geschenke aan een portefeuille met inhoud, welk geschenk hij ver gezeld deed gaan van een album met de na men der deelnemers. De heer Van Asperen dankte voor de vrien delijke woorden van sympathie en het hem aangeboden souvenir. Hij zeide, dat, als hij erin geslaagd mocht zijn in deze buurt van Amsterdam rust, orde en verdraagzaamheid te brengen, dit mede te danken is aan dc burgerij en niet het minst aan zijn personeel, voor welks hulp hij zoozeer erkentelijk is. Een lange rij van sprekers had zich aange meld, om commissaris Van Asperen hulde te brengen, zijn tact en toewijding te eeren en zijn medeleven met de burgerij te prijzen cn te erkennen. Pastoor Van Heel deed dit namens de gees telijkheid van de Mozes en Aöronkerk, de heer L. Wagenaar Jr. als voorzitter van het kerk bestuur der Ned. Isr. hoofdsynagoge, de heer De Torres voor het kerkbestuur der Port. Isr. gemeente cn de heer M. de Goeye, voorzitter van den marktbond „Mercurius". Verder voerden o.m. nog het woord de hee- ren Boas namens de afdeeling Amsterdam van de vereeniging „Eerste Hulp bij Ongelukken", L. Snapper, secretaris van de Vereen. „De Joodsche Invalide", Van Staveren, voorzitter van de speeltuinvereniging „Het Centrum" cn D Goedkoop Jr., voorzitter van de Plantage Buurt-vcreeniging. Tenslotte sprak de bekende tooneelspeler Louis de Vries. Alle sprekers werden door dan jubilaris in keurige speechen beantwoord. Er waren vele bloemen, die aan deze huldigingsbijecnkomst een feestelijk aanzien gaven. Onder de velen, die den sympathieken en alom geëerden politiecommissaris kwamen ge luk wenschen, merkten we o.m. op Wethouder dr. I. H. J. Vos, de subst. offi cieren van justitie, de heeren mr. Rcilingh en mr. Wolfson, de opperrabbijnen van de Ned- Isr. en de Port. Isr. gemeenten en andere gees telijken, ook van dc Mozes en Aiironkerk, de commissarissen van politie, de heeren Ploos van Amstel, van Soest, Quanjer en van San ten, en tal van vertegenwoordigers van instel lingen, welke in de z.g. „Jodenbuujt" gevestigd zijn. DE AFVLOEIING BIJ DE P. T. T. Een uiteenzetting van den Centralen Bond. Het Bestuur van den Centralen Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- cn Telefoon personeel (C. B. P. T. T.) meldt ons Aan de pers is van officieel? zijde een mede- doeling toegezonden, waarin getracht wordt het persbericht over de audiëntie van den Centra len Nedcrlandschen Ambtcnaarsbond met den Minister van Waterstaat, in verband met de afvloeiing bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie, tegen te spreken. Ons bestuur %ocht het niet wenschelijk zich over het meeningsverschil tusschen den Minis ter van Waterstoat en het bestuur van den C. N. A. B. onder deze omstandigheden te uiten. In de eerste plaats omdat wij de audiëntie niet bijwoonden en in de tweede plaats omdat de aangekondigde beroepsinstantie, naar wij hopen, wel verder licht in deze zaak zal bren gen. Wel meent ons bestuur de volgende vragen aan het publiek ter beoordeeling te megen voorleggen Wanneer juist is hetgeen de Minister van Waterstaat op de vragen van bet Tweede Kamerlid Van Braambeek, mededeelde, dat reeds in Juni oen beroeps-instantie noodig werd geoordeeld, dan vragen wij, waarom dit ver zwegen is door Zijne Excellentie zoowel bij de ontslag-aanzegging aan dc 100 Hoofdbestuurs- ambtcnaren, als op de audiënties, welke ons bestuur op 4 en 18 Juli met Z.Ex. mocht heb ben. Op beide audiënties werd door ons be stuur met klem op een onderzoek naar de ont slag-aanzegging aangedrongen. Een besliste toezegging gaf de Minister ook toen niet. In de tweede plaats wordt nu officieel toe gegeven, dat niet door de Regeering in hoofd zaak overgenomen afvloeiingsregeling is toege past, maar van dc uitzondering, die de ge schiktheidsfactor in deze regeling bedoelde te zijn, een nieuwe, een algemeene regeling is gemaakt. Ook dit is niet ter kennis gebracht van dc ambtenaren, die him ontslag-aanzegging ont vingen. Het ware zeker de rust onder het personeel, werkzaam bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie ten goede gekomen, wanneer in deze meer menschkundig door den Minister van Waterstaat ware opgetreden. Pas nu een ongekende on-ïstemming bij bet Hoofdbestuurspersoneel zich heeft geopen baard en de weerklank hiervan sterk bij het personeel in acticven dienst bij Posterijen en Telegrafie valt waar te nemen, komen derge lijke officieele mededeelingen. Waar het hier gaat om het ontslag van, ook volgens de verklaringen van den Minister van Waterstaat, zeer geschikte ambtenaren, bad zoowel de Minister als de Bedrijfsleiding van dit Staatsbedrijf bewijzen kunnen leveren van wijs beleid. Dit beleid ontbreekt naar de mee- ning ra» ons beehmc *n*a mal DE AMBTENAARSSALARISSEN EN HET GEORGANISEERD OVERLEG. De onderhandelingen, die tusschen d-3 re geering en de centrale kommissie voor het Georganiseerd Overleg werden gevoerd over dc sabirisregeling van de rijksambtenaren zijn, naar het Volk meldt, door de regeering afge broken. In de Centrale Kommissie werden sedert ge- ruimen tijd besprekingen gevoerd over de nor men en kernen der salarissen. Voor wat betreft de schrijvers en Boden waren door de organi saties verschillende voorstellen ingediend, waarover men in dc Centrale kommissie niet tot overeenstemming kon komen. Aan de re geering werd van dien stand van zaken mede- deeling gedaan. In het desbetreffend schrijven aan de regeering werden de verschillende voorstellen en du daarover gehouden stemmin gen meegedeeld. De regeering antwoordde daarop, dat zij meende, dat nu de toestond was ingetreden, aangegeven in een vorig schrijven der regee ring aan du Centrale Kommissie, n.l. dat nu de Centrale Kommissie geen voorstellen deed, de regeering haar eigen weg zal gaan. Vermoed kan nu worden, dat de regeering dus de grondslagen vaststelt, waarop de sala- rieering zal worden opgebouwd. Dat heeft deze bijzondere bctcekenis, dat de r^geering nu de vaststelling in handen heeft van de grootte der normen, waarop de verdere sala risregeling wordt opgebouwd. Dat dit zal ge schieden, zonder verder het advies van du Centrale Kommissie in te winnen, is natuurlijk niet noodzakelijk. Over de verdere kernsalaris sen zal de Centrale Kommissie zeer zeker nog hebben te adviseeren. Althans mag worden verwacht, dat dit advies voor den vorm zal worden gevraagd. Want ook als de Centrale Kommissie het volkomen eens was, zou de re geering de macht hebben, te doen wat zij wil. En door met den kindertoeslag wat te gooche len, schijnt zij de 'christelijke organisaties te willen verzoenen met een absoluut te laag mi nimum. De rijkswerklieden vollen buiten de regeling, hier bedoeld. Of zij met de regiering in kon- flikt zullen komen, moet worden afgewacht. De regeering moet n.l. nog een beslissing ne men over het voorstel der kommissie-De Wil de en op grond van wat nu met de ambtenaars salarissen is voorgevallen, kunnen de vooruit zichten voor dc rijks werklieden evenmin erg gunstig zijn. DE HANDELSKRUISER. Dezer dagen maakten wij melding van een waarschuwing der Rotterdamsche politie tegen zekeren K., die een onderneming op touw had gezet om een eigen handelskruiser in de vaart te brengen. Zij, die het kapitaal daarvoor zou den bijeenbrengen, konden als passagier mee varen naar. de mooiste plekken op den aard bol. Thans meldt het Rott. Nieuwsblad dat K. ge arresteerd is. Hij had een juffrouw als secre taresse in dienst genomen, waarvoor deze 400 borg moest stellen. Volgens haar aan gifte zou K. dit geld ten eigen bate hebben gebruikt IS MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON ARMENZORG? Dc Haagsche kantonrechter zegt ja. De kantonrechter te den Haag heeft een uit spraak gedaan, die, wanneer zij in hoogste in stantie wordt bevestigd, belangrijke gevolgen kan hebben voor wcrkloozen, die bij hun werk- loosheidskos uitgetrokken zijn cn ondersteuning van Maatschappelijk Hulpbetoon ontvangen. Genoemde gemeentelijke dienst had, vertelt het H. Volk, tot den kantonrechter een ver zoekschrift gericht, waarin de dienst mede deelde, dat bij den bouwarbeider C. v. M. van 22 Fcbr. tot cn met 17 Maart 1924 een onder steuning heeft toegekend van T3.50 per week, in totaal 67.50. Maatschappelijk Hulpbetoon had vervolgens vergeefs getracht dit bedrog te rug le krijgen van den ongchuwden zoon van den ondersteunde, die niet bij zijn vader in woont cn 34 's weeks verdient. Daarom ver zocht Maatschappelijk Hulpbetoon den kanton rechter, te bepalen, dat de werkgever van den zoon wekelijks van diens salaris een bedrag zou inhouden, totdat de verschuldigde 67.50 zou zijn aangezuiverd. De heer v. Langen, ambtenaar van het Bu reau voor Arbeidsrecht, verklaarde namens van M. en zijn zoon, dat in dit geval geen sprake is van armenzorg, daar de Tcgccring den gemeen tebesturen opdracht heeft gegeven behoeftigen bij te staan. Van M.-vadcr was lid van den Christ. Bouwarbeidersbond cn hod uit de kas van dien bond ondersteuning gekregen en later steun door middel van Maatschappelijk Hulp betoon, krachtens dc circulaire van het mi nisterie van Binnenl. Zaken van 19 Dec. 1922. De zoon steunt geheel onverplicht den vader reeds door diens huishuur te betalen. De kantonrechter overwoog dat het onder scheid, gemaakt tusschen uitkeering aan een armlastige en aan een werklooze, geen steun vindt in de wet, met name niet in art. 63 cn 65 der Armenwet. Art. 63 bepaalt, dat „alle kosten van ver zorging van een arme, uitgezonderd loon voor arbeid, kunnen worden verhaald op den onder steunde, indien hij tot teruggave daarvan in staat is, of op zijn nalatenschap, alsmede op hen, die ingevolge de wet tot zijn onderhoud gehouden zijn." Op de woorden „alle kosten", waarmede dit artikel aanvangt, vestigde de kan tonrechter de aandacht. Art. 65 bepaalt, dat „indien door een instel ling van weldadigheid of door B. en W. een arme verzorgd is, tot wiens onderhoud derden ingevolge de wet gehouden zijn, kan de kanton rechter bepalen, dat van hetgeen de on derhoudsplichtige van een derde aan loon of andere inkomsten te vorderen heeft, door dien derde een bedrag zal worden uitgekeerd aan de instelling of aan B. en W." De kantonrechter overwoog voorts, dat ook een beroep op art. 28 Armenwet niet opging, omdat de zoon niet heeft ontkend, dat zijn vader door Maatschappelijk Hulpbetoon onder steuning is verleend. Art. 28, het eerste artikel van het hoofdstuk „van de aiTnenverzorging door burgerlijke instellingen en door de bur gerlijke overheid rechtstreeks" bepaalt: „Onder steuning kan slechts worden verleend aan hen, die zich het noodzakelijk levensonderhoud niet kunnen verschaffen, en het, hoewel een verzoek daartoe gedaan is, niet ontvangen van ande ren, ingevolge de wet tot het verstrekken daar van gehouden, of van kerkelijke, bijzondere of gemengde insteUroeaw'1 Volgens den kantonrechter in zijn uitspraak verdient het opmerking, dot in een overgelegde departementscirculaire deze zinsnede voor komt: „De beginselen van een goede steun verlening aan hen, dot ondersteuning slechts wordt verleend aan hen, die zich het noodzakcr lijk levensonderhoud niet kunnen verschaffen", een soortgelijke uitdrukking dus als die in art. 28. Hij achtte het verzoek van Maatschappelijk Hulpbetoon voor inwilliging vatbaar en nam in aanmerking, dot de zoon 34 's weeks vor- dient cn ongehuwd is. Dat de zoon thans zijn vader ondersteunt, is geen beletsel om tc be palen, dat voor de teruggave van de 67.50 aan Maatschnppclijk Hulpbetoon van des zoons loon wekelijks vier gulden zal worden afge houden, totdat het verschuldigde bedrag is aan gezuiverd.. N BELANGRIJKE VERDUISTERING VAN GELDEN. Ingezetenen van Deventer de dupe. Men meldt ons uit Deventer Naar wij vernemen heeft de 23-jarige D. v. d. L. alhier, die houder is van een admini stratie- en incassobureau in deze gemeente, zich bij de justitie aangegeven, ter zake van ver duistering van gelden, welke hij gepleegd zou hebben ten nadeele van verschillende ingeze tenen van deze stad. Van der L. zou deze gel den ten eigen bate hebben aangewend. Men is druk bezig met het verhoor van een groot aantal getuigen. School- cn Kerknieuws. ALG. S/NODE DER NED. HERV. KERK. Veertiende zitting. Aan de orde wordt gesteld dc bespreking van het voorgelezen rapport over het combineeren van gemeenten. Nadat onderscheidene opmer kingen zijn gemaakt, waarbij -in het bijzonder do aandacht wordt gevestigd op de vele kleine gemeenten in N.-Brabant en Limburg, en zoo wel wordt gewezen op de geestelijke belangen, die met dc verzorging dezer gemeenten ge moeid zijn, als op dc financieele lasten, die door haar arzondcrlijk bestaan worden gelegd op de gehcclo kerk, worden de twaalf conclu sies van het rapport zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De heer J. Barbos rapporteert over de consi deraties, die betrekking hebben op de ten vori- gen jare vocrloopig aangenomen reglementswij ziging, om de z.g. quotisatie, de regeling van d? bijdragen der gemeenten aan de Algemeene Kas voor het bestuur, te verhoogen. Dc conclusier van het rapport is, dat de com missie voorstelt de wijziging terug te nemen. Namens een andere commissie rapporteert dr. J. van Beek over een voorstel van het Clas sicaal Bestuur van Winsum. om ter bezuiniging de kosten der Classicale Besturen terug te brengen op het peil van vóór 1921. leen de be drogen zijn verhoogd. Do commissie adviseert tot afwijzing. Bij monde van denzelfden rapporteur advi seert deze commissie tot verwerping van een voorstel, om aan Classicale Besturen cn ringen gelden ter beschikking te stellen, om -zich bij bepaalde gelegenheden te doen vertepenwoor- diucn. Deze rapporten worden te zamen in bespre king gebracht. Naar aanleiding van de discussie verklaart de commissie, op één lid na, dat zij haar mcening over dc quotisatie niet handhaaft. Haar con clusie wordt daarop met 15 tegen 4 stemmen verwerpen, zoodat de reglementswijziging van het vorige jaar werdt aangenomen en aan de eindstemming der Provinciale Kerkbesturen zal worden onderworpen. Overeenkomstig de conclusie van het rapport wordt het voorstel Winsum zonder hoofdelijke stemming verworpen. Eveneens wordt verworpen het voorstel om trent gelden voor vertegenwoordiging. Utrecht. Gisteren is een betonwerker, rlic zich ophield in het Toevluchtsoord voor dakloozen van het Leger des Ilcils, door de politie aangehouden als verdacht van dief stal met braak tc Bilthovcn in den nacht van 20 op 26 Juli. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Op den Biltschen straatweg. Gisteravond omstreeks half twaalf heeft na bij dc uitsponning ,,'t Kalfje" onder de ge meente Maartensdijk, een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een particuliere auto uit Utrecht en een der groote autobussen van de firma Leguit op Amersfoort. De uit Amers foort komende autobus, wilde rechts van den weg rijdend, de particuliere auto, toebehooren- de aan cn bestuurd door den heer Vink, fir mant hier ter slede, pesseeren, toen plotse ling de beide wagens met elkander in botsing kwamen. Wij vernemen, dat de oorzaak hier van waarschijnlijk gezocht moet worden in verblinding door de sterke voorlampen. De schok was zoo hevig, dat de particuliere auto op zij geslingerd werd en geheel om zijn lengte-as draaide. De auto werd zoo goed als geheel vernield door de ontzettende schok een ooggetuige deelde ons zelfs mede, dat hij op 20 meter afstand nog onderdeelen van den wagen had teruggevonden I De autobus, waar in een kleine 40 personen zaten, werd even eens zwaar gehavend en ontzet, en werd ^vcn- ols de overblijfselen van den anderen wagen naar de herstelinrichting van dc gebr. Buiten weg overgebracht. Het bleek dat twee van de drie inzittenden van de particuliere auto met name de bestuur der dc heer Vink, firmant van de firma Pol Vink en Co. ch mr. Schretlen, advcoaat en procureur te Utrecht verwondingen had den opgeloopen.De heer Vink was bewuste loos beiden werden door den eigenaar van een toevallig passeerende auto, den heer Rob bers, woonachtig te Utrecht, naar de Rijks klinieken overgebracht. De toestond van den heer Vink liet zich gisteravond vrij ernstig aan zien wij vernemen dat mr. Schretler eenige hoofdwonden heeft opgeloopen tengevolge van het breken der ruiten. Beiden werden, na verbonden te zijn, weer naar huis overgebracht. Van de auto bus-passagiers werd geen enkele verwond. Van de zaak is proces-verbaal opgemaakt door de Biltsche politieer zal een onderzoek ingesteld wordennaar de oorzaak, GYMNASTIEK. Dc gvmnastiekverceniging „Excelsior" zal deelnemen nan rlc jubileumswcd^rijden van de Utrcchtschc gymnastiekvereniging „Atilla." AMERSF. BOND VAN LICH. OPVOEDING. Door de Commissie van den A. B. v. L. O., belast met het organisceren van sportdagen is de volgende circulaire aan de aangesloten verenigingen verzonden. Dc Commissie enz. heeft de eer LT beleefd mede te doelen, dat de jaarlijksche sportdag van den A. B. v. L. 0. dit jaar zal plaats heb ben op Zaterdag 20 Sept. op het sportterrein Leusderweg. Op dezen sportdag zullen gede monstreerd worden gymnastiek, athletiek en openluchtspel. Het slagen van dozen dag hangt geheel van U af. Overtuigd als wij zijn, dat deze sport dag een schitterende propaganda kan zijn voor de lichamelijke opvoeding en voor on zen Bond, twijfelen we er niet aan of ook Uw vereniging zal haar beste krachten ge- van en haar volle medewerking verlcenep tot het welslagen van dezen dag. Laten onze Amcrsfoortsche sportverenigingen thans eens tooncn, dat het ook hun ernst is en la ten zij het hun plicht achten alles in het werk te stellen om dezen dag tc doen sla gen. Met de leiding der gymnastiek is belast de lieer Van der Linde. Het programma omvat: 1. Vrije oefeningen (Gezamenlijk voor da mes, meisjes, heeren en jongens). 2. Stokoefeningen (dames en meisjes). 3. Haltcroefoningen (jongens). i. Vrije oefeningen van de plaats (dames cn meisjes). 5. Toestclturnen heeren (Hoogrek, brug, paard). 6. Klassikaal hrugturnen (dames). Met de leiding der athletiek is belast de lieer Van den Vlugt. Het programma omvat: 1. Verspringen met aanloop voor dames en heeren. 2. Verspringen zonder aanloop voor da mes cn heeren. 3. Hoogspringen met aanloop voor dames en heeren. 4. Voorbereidende oef. kogelstooten voor dames. 5. Polsstokhoogspringen voor heeren. 6. Ilink-stap-sprong, heeren. 7. Discuswerpen, heeren. 8. Speerwerpen, heeren. Door de heeren Walpot en Boer zullen eenige spelen gedemonstreerd worden met leerlingen van onder hunne leiding staande cursussen van den A. B. v. L. Ov U. P. A. B. Op 17 Juni was het 214 jaar geleden, dat de Utr. Prov. Athletiek Bond werd opgericht. Hoewel geen jubileum van eenige beteekenis, meent het bestuur dit feit toch niet onopge merkt voorbij te mogen laten gaan en heeft daarom op 10 Aug. a.s. jubileums kampioen- wedstrijden uitgeschreven in samenwerking met den N. B L. O. afd. Culemborg- Het programma luidt Voor Dames 1. 80 Meter hardloopen. 2. Speerwerpen. 3. Hoogspringen met aanloop. 4. 4 X 80 Meter Estafette. Voor dames cn heeren 5. Gemengde Estafette (2 X 30 Meter. 2 X 100 Meter). Voor heeren. 6. 100 yards hardloopen. 7. 400 Meter hardloopen. 8. 800 Meter hardloopen. 9. 1500 Meter hardloopen. 10. 5000 Meter hardloopen. 11. Olympische estafette (IX 800, I X 400, 2 X 200 Meter). 12. Kogelstooten. 13. Verspringen met aanloop. 14. Hoogspringen zonder aanloop. 15. Polsstok-verspringen. 16. Touwtrekken, zwaar gewicht. 17. Touwtrekken, licht gewicht (max. 500 Kg per ploog). Voor Juniores (14 tot en met 17 jaar), 18. 80 Meter hrrdloopen. 19. Kogelstooten 20. Discuswerpen. 21. Verspringen met'aanloop. 22. 4 X 80 Meter estafette. Voor meisjes (14 tot en met 16 jaar) 25. 50 Meter hardloopen. 24. Verspringen met aanloop. Extra nummer voor heeren. s- 25. Speerwerpen. (Invitatie-wedstrijd). De nos. I tot en met 24 gelden voor het kampioenschap; voor deelname aan no. 25 worden speciale uitnoodigingen verzonden. De wedstrijden vinden plaats op het Sport terrein te Culcmborg en vangen te 1.50 n.m. aan. Des morgens te 1014 uur zullen vóór-wed strijden plaats vinden. UTRECHTSCHE ZWEMCLUB. Nationale wedstrijd. Morgen viert de U. Z. C. wederom feest. Een groote nationale Zwem- en Watetpolo- wedstrijd zal worden afgewerkt in de Zwem inrichting aan den Vosscngatschcdijk. Het programma vermeldt, dat het kampioen schap 100 M. snelzwemmen, Estafette 4 X 50 M. dames, 5 X 50 M. heeren, popduiken dames en heeren in Utrecht zal worden ver werkt. Het aantal inschrijvers is zeer groot. Ruim 80 deelneemsters en deelnemers zullen den strijd aanbinden. Niet medegerekend zijn de ploegen estafette wedstrijden. Voor de 5 X 50 M. hoeren schreven 8 ploegen in w.o. het IJ, Maas, Neptunus, D. J. K., A. Z. en P. C. en U. Z. C, terwijl 4 damesploegen elkaar zullen bekampen. Onder de deelnemers schuilen zeer goede krachten, o.a. Willegenburg, van Senus, Ja- cobszoon Wyss, Kohier en Dekker, terwijl de dames Baron en Vierdag niet zullen ontbreken. Al deze dames en heeren hebben medege dongen op de Olympiade te Parijs en kunne» wij dus ook genieten wat al onze zwemsters en zwemmers presteeren. Een groote collectie prijzen zijn welwillend aangeboden o.a. door den Commissaris van de Koningin, kolonel Bueno vd«

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2