STADSNIEUWS. UIT DEN OMTREK. H. P -ks, J. A. Rauws, F. Bo en L. J. Veldman n mnrine-stoomvaartdicnst en der 3c klasse D. Brou- Maats, G. v. d. Tak en dministrati© 2e klasse die T. R. Deelder, T. Sprcn- lijk geneeskundige bij de der Rijks-Vcrzeksringbank cht ontslagen de belasting eer, te Emmcn R.H.B.S. te 's-Hcrtogcn- van Alphen, tot leerares tot tijdelijk leerares mej. tijdelijk leeraar F. C. A. tijdelijk Tiel mej. H. S. Alberge, H. Lindeman en J. Oos- Vlissingen tot leerares tot tijdelijk leeraar A. 3. ans tijdelijk Winterswijk, tot leeraar <t leerares mej. A. J, Bil- leerares mej. G. K. J. tijdelijk te Schiedam tot leeraar jk leeraar R. Frantsen, en leerares Mej. G. J. Fer- Iijk tijdelijk benoemd tot B. S. te Schiedam, A. terdam ontslagen als leeraar aan arfum \V. A. F. Caspersz; H. B, S. te Enkhuizen tot A. Bolkcstein, tot tijde- H. W. M. de Boer, allen enoemd aan de R. H. B. S. A. V. E. Pohl, tot lhaas; te Groningin tot leerares tot leeraar J. de Grooth, aan de R. H. B. S. te G. Sloss, thans tijdelijk. ties van den Minister van T6 Augustus a.s. niet DIENST. en verlof van 3 maanden Aerssen Beyeren van te Seville. De der is belast met de waar- sulaat. Nederlanden te Liberia is rd en heeft de leiding van op zich genomen. TATIES. zijn in hun rang overge- Grenadiers de reserve- en N. Dory, resp. van reg. inf. en de reserve van het 15e reg. inf. en Aug. 1924 benoemd bij der 1 andsmacht, bij het tot res. luit. kolonel bij reserve-majoor E. Coll EN GIRODIENST. stortings- en girobiljetten. g van den postchèque- stortings- en girobiljet- :jue-formulieren van, de alleen ruimte is gelaten nummer van den reke- naam) en van het geld- niet in letters) niet meer bij heropening van van de biljetten, atie, weder verplichtend rs, die in het bezit zijn tten en chèque-formu- e aanschrijving worden ten postkantore in te ling, dat het daarvoor tegoed van hun reke- schreven. okkenen een ontvangbe- dan kan dit, onder ver van het laatste nummer nog in de boekjes be- Van het beschikbaar zal aan de betrokkenen gedaan. (N. R. Ct.) iENKLEEDINGBEDRIJF. verlof tot verlenging. id, H. en N. heeft aan van ondernemingen, dingbedrijf wordt uitge- n des Rijks vergund, n van 13 Oct. tot en i 30 Maart tot en met ers van 16 jaar of ;t bepaalde bij de artt. 1919, gedurende 9?^ per week arbeid wordt aarde: het bepaalde in art 22 erktijdenbesluit voor fa- 1923, betreffende het 9 uur des namiddags >elde arbeiders in zijn tusschen 7 uur voorm. tusschen 8 uur voorm. arbeiders in de week, ichten op Zaterdag na verrichten hetzij op ten kdag na één uur nam., 12 K uur nam. GRATIFICATIE. mee, dat bij ontslag stingen de gratificatie meer zal worden ge- VAN HET SPOOR- 3NEEL. S. en de overige or den Bond van ambte- landscKe Spoorwegen, heid der afdeelingen gemachtigd, heeft aai\ het hoofdbestuur van de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel medegedeeld, dat het bereid is thans met. de Nederlandsche Vereeniging en den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel samen te werken inzake de actie voor de herziening der pensioenregeling voor het spoorwegperso neel. Daarbij heeft de B. A. N. S. nogmaals uit drukking gegeven aan het door vele afdeelin gen kenbaar gemaakte verlangen om in deze samenwerking ook den R.-K. cn den Prot.- Christ. Bond van Spoorwegpersoneel te betrek ken. FRANSCHE OORLOGSCHEPEN. TE AMSTERDAM. Een ceremaaltijd van het gemeentebestuur. Maandagavond bood het gemeentebestuur van Amsterdam in kleinen kring een maaltijd aan ter eere. van het bezoek aan Amsterdam van do Franscho oorlogschepen Somme, Meuse en Claive. Het gemeentebestuur was vertegen woordigd door den burgemeester, wethouder WierdèlS, den gemeentesecretaris mr. Falken- burg en den directeur der afdeeling algemeene zaken mr. van Lier. Behalve de commandant van het Fransche eskader, capitaine de Vaisseau Nielly, waren als gasten aanwezig de comman danten van genoemde schepen, alsmede vier der Fransohe zeeofficieren, de consul-generaal van Frankrijk, baron A. Pallu de la Borriere, de waarnemend vice-consul van Frankrijk de heer J. Vautrin terwijl de Nederlandsche zee macht was vertegenwoordigd door den kapitein ter zee C. Aronstein en den luitenant ter zee 2e klasse J. Houtsmuller. Nadat de officieele dronken waren uitge bracht, hield de burgemeester een toespraak, waarin hij de Fransche zeelieden hartelijk wel kom heette en een dronk uitbracht op het be vriende Frankrijk en op hun behouden terug keer. Commandant Nielly dankte in een rede, aan het slot waarvan hij voor den blijvenden voorspoed van de schoone en belangwekkende stad Amsterdam een heilwensch uitte. C. VAN DORP. T Oud-wethouder van Rotterdam. Te Oosterbeek is op 66-jorigen leeftijd overleden de heer C. van Dorp, oud-wethou der der gemeente Rotterdam. REDDERS BELOOND. De Nederlandsche regeering heeft een be looning van 600 gegeven aan de bemanning van den Engelschen treiler Lord Allenby, nis een bewijs van waardeering voor de redding van eenige personen van de bemanning van den Scheveningschen treiler Huberta Cornelia in October 1.1. RELLETJES IN HARSKAMP. Cavaleristen teg'cn infanteristen. Omtrent een relletje in de Harskamp tus schen de infanterie te Venlo en de cavalerie uit Breda, schrijft men aan de N. Venl. Crt. Het is een formeel gevecht geweest, waarbij beide partijen tegenover elkander stonden met geveld geweer en opgeplante bajónét. Het was Dinsdagavond ruim tien uur. Het kamp was zou goed als duister, slechts enke le lampen verlichtten het. Plotseling deed een groep cavaleristen, na een woordenwisseling oen aanval op de infanteristen. Hoe groot die groep was weet men niet juist te zeggen, het kunnen twintig, het kunnen dertig, 't kunnen ook veertig manschappen geweest zijn. De duisternis belette het juiste aantal vast te stellen. Eén zaak staat echter vast, en wel dat de geheele groep onder bevel stond van een wachtmeester der cavelerie, die gewapend met een klewang als een razende om zich heen sloeg en de manschappen tot aanvallen aanspoorde. De aanleiding tot en de oorzaak van dit gewelddadig- optreden is tot heden niet bekend, men vermoedt dat de kinderachtige ja loezie tusschen beide wapens hierbij een hoofdrol gespeeld heeft. De kloppartij veranderde in een formeel ge vecht en toen deden de officieren krachtig en doelbewust ingrijpen. Het „te wapen" werd ge blazen; de infanterie ontving scherpe patronen en toen was er een korte tijd, dat infanterie en cavalerie in gevechtsformatie met geladen ge weer en bajonet op, tegenover elkander ston den. De discipline deed in dit hachelijk oogen- blik haar zedelijke macht gevoelen en het ge lukte door het kalm en oordeelkundig optreden der officieren de vechtenden te scheiden cn uit elkander te doen gaan. Patrouilles met geladen geweer doorkruis ten het kamp en herstelden de rust. Een ge streng onderzoek naar het gebeurde wordt in gesteld. SCHEEPSBRAND. In dc Rtlterdamsche haven. Gistermiddag is in de Maashaven te Rotter dam binnengekomen het s.s. Feodosia uit Braïla met graan, meelkoeken, tabak en zead geladen. Er was brand aan boord, was geseind, zoodat bij het binnenkomen de reddingsbriga de en de drijvende motorspuiten Havendienst 2 en 3 aanwezig waren. De kapitein had draad loos geseind en verondersteld, dat de caiga- doors de noodige maatregelen zouden hebben getroffen, hetgeen echter niet het geval was ge weest. Alleen een waterklerk was aanwezig, die zijn patroon eerst op de hoogte moest stellen. In voorruim noch tusschendek bleek bij onder zoek brand, het moest zijn in het ondrèrruim, waarvan de luiken werden opengelegd. Met het oog op de kostbare lading wilde de kapi tein echter niet laten spuiten; de 'uiken werden weer gesloten. Om 4 uur had echter een explo sie plaats, waarbij de bouten der luiken van voorruim en tusschendek werden verbogen en verwrongen en de luiken zelf de lucht in gin gen. Toen gaf de kapitein ias: tot spuiten en werd met twee stralen van de eigen leiding en twee van de booten water gegeven. Onderwijl was een drijvende elevator gekomen en met de lossing van het voor Rotterdam bestemde graan begonnen. Om 6 uur kon de brandweer inrukken. De schade aan de lading is beps/kt gebleven. HET ONGELUK TE MUIDERBERG. Door eigen schuld veroorzaakt. De Gooi- en Eemlander deelt hieromtrent ïtog het volgende mede pZpjidagqvond, omstreeks -kwarf «oor acfe- ten. bevend zich een tamelijk groot aantal pas sagiers op het perron, dat met trein 24 om 8.06 uur in de richting Amsterdam wilde ver trekken. Hoewel er tamelijk veel passagiers waren, was van dringen op het brcede en ruime per ron geen sprake, hierin moet don ook de oor zaak van dit ongeluk .allerminst worden ge zocht, doch wel in de navolgende omstandig heid. Ongeveer kwart voor acht reed een nagenoeg ledige trein uit de richting Amsterdam het station binnen (dit was de trein die om 8.06 uur vertrekken moest). Deze trein bestond uit 7 of 8 rijtuigen, waaronder zich één open rij tuig bevond. Een der aanwezige passagiers, de ongeveer 150-jarige mevrouw van der Zant uit Amster dam, wilde persé in dit open rijtuig plaats ne men en om dit voornemen te verwezenlijken trachtte zij reeds in dit rijtuig te stappen toen de trein nog lang niet stilstond. Zulks ondanks het feit dat de conducteur met krachtige, luide stem hiertegen waarschuwde. Mevrouw v. Z. greep een der koperen stan gen, doch stapte mis, waardoor zij van het perron viel en tusschen twee rijtuigen terecht kwam, met het noodlottig gevolg, dat een voet, door een der wielen, nabij den enkel werd ver brijzeld, terwijl het bovenbeen ernstig werd verwond. Terstond was de verbandtrommel, berusten de in het Hotel ,/t Rechthuis" van den heei C. L. ter Beek, waar tevens het agentschap der Gooische Stoomtram is gevestigd, ter plaatse, alsmede de brancard cn verbandmid delen der politic. Nadat de verwonde dame zoo goed moge lijk was verbonden en op de brancard gelegd, werd zij met den meesten spoed per auto door- den heer Schouten uit Muiderberg naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam vervoerd. Ook de burgemeester, de heer J. L. de Raadi was ter plaatse, die onmiddellijk telefonisch de hulp van Dr. Ankersmit uit Muiden inriep. Deze kwam ook tenstond, doch inmiddels was de auto met de patiënt reeds naar Am sterdam gereden. Naar we vernemen is het been geamputeerd moeten worden, en is mevrouw van der Zant Maandag aan de bekomen verwondingen ovei- leden. Uit alles is ons duidelijk gebleken, dat dit ongeluk niet op rekening der Gooische Stoom tram mag worden geschreven, doch uitsluitend aan eigen onvoorzichtigheid is te wijten. Wel bleek ons cn dit werd door verschillen de beambten der Gooische Stoomtram toege geven, dat op de treinen dier maatschappij ab soluut geen verbandmiddelen aanwezig zijn, gebeurt er dus onderweg, tusschen twee stati ons in een ongeluk dan is er niets, niets aan wezig* om hulp te verleunen en dit lijkt ons niet toelaatbaar, slechts aan de stations en agent schappen bevinden zich verbandmiddelen. Men bedenke hierbij dat Zondags deze trei nen van Muiderberg* nanr Amsterdam soms uit acht en meer rijtuigen bestaan, waarmede dus vaak meer dan driehonderd passagiers Ie gelijk vervoerd worden. Hierin dient afdoende verbetering te worden gebracht. DE MOORD TE 's GRAVENHAGE. Een spoor vnn den dader? Naar de Resb. verneemt, heeft zioh eenigen tijd geleden bij de politie te Den Haag een dame gemeld, die verklaarde, dat zij op den morgen van den moord omstreeks half elf een man zag komen uit de woning van den ver moorde. De man, die eenigszins zenuwachtig deed, was gekleed in een licht-grijs costuum, waarop volgens de dame bloedvlekken aan wezig waren. Verder droeg hij een grijzen hoéd en had hij een bleek, glad-geschoren uiterlijk. Dit vage signalement is naar alle politic- bureaux in ons land verzonden, met verzoek tot aanhouding van een dergelijk persoon, ter confrontatie met genoemde dame. Tevens vernam het blad, dat de politie thans in 't bezit zou zijn van een stukje papier, zeer waarschijnlijk een gedeelte van ccn de-* blad zijden welke bij den moord uit het kasboekje van den verslagene zijn gescheurd. De aantee- keningen, daarop vermeld, zouden eenig spoor aanwijzen omtrent den persoon op wien deze aanteekeningen betrekking zouden hebben. Naar dezen persoon wordt gezocht, maar tot nu toe was hij onvindbaar. KORTE BERICHTEN. Waarschuwing. De commisaris van politie te Velsen waar schuwt dringend in het algemeen belang geen handelsrelaties aan te knoopen met C. Glass, wonende in de afdeeling Santpoort-Rozensteyn, gemeente Veisen N. -Zoontjes, bakker en win kelier, wonende in de afdeeling Velseroord Kal- verstraat, gemeente Velsen, alvorens inlichtin gen te hebben ingewonnen bij den commissaris van politie, voornoemd, bureau van politie, ge meente Velsen Om z'n tabaksdoos. Zondag reed de heer R., uit Knijpe (Fr.), al dus de „Tel.", per motor in de omgeving van Makkinga. De duo-passagier, de bejaarde heer D. de Haan, verloor z'n tabaksdoos. Zonder na te denken sprong hij van de in volle vaart zijnde motor. Zwaar gewond werd hij opgenomen. Dokter Pool legde het eerste verband en onmiddellijk werd de getroffene per auto naar het ziekenhuis te Leeuwarden ver voerd. Verdronken. Het ruim 3-jarig dochtertje van den heer T. A. te Westerbroek is in een sloot aldaar ver dronken. Brand. Gisteren ontstond te Middelstum brand in de boerderij van den heer J. van Bergen bij Fraamklap. De brand brak uit in de groote schuur. De schuur, bijschuur en binnenhuis la gen in korten tijd in asch. Oorzaak hooibroei. Zaterdagmiddag is door onbekende oorzaak de boerderij, schuur en hooiberg, met pl.m. 35.000 pond hooi, van den landbouwer J. Spij ker te Haerst, gemeente Zwollerkarspel, geheel uitgebrand. De inboedel werd grootendeels ge red Verzekering dekt de schade. x Tusschen de buffers. Te Bodegraven is Zaterdag bij het rangeeren zekere R. op het spoorwegemplacement aldaar, tusschen de. buffers van twee wagoj^ geraakt. Met ernstige ver\vonfïmg*en islïe man naar het ziekenhuis te Lciden-vervocrd.—- Overreden* De 17-jarige J. G?oencwegp-'te Haarlemmer meer, reed met een wagen bespannen met twee paarden op het land, toen de paarden op hol sloegen. Door den schok werd Groencwcg van den wagen geslingerd, met het gevolg, dot hij één der wielen van den wagen over het hoofd kreeg en op slag werd gedood Auto-ongeluk. Op de Grootestraat te Almelo botsten gister morgen twee vrachtwagens tegen elkaar, waar tusschen de 19-jorige knecht H. Kuiper uit Groningen bekneld geraakte; Zijn borstkas werd ingedrukt. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is hij overdeden. Verdronken. De drie-jarige J. D. is Maandag in het Molle- gat te Rotterdam al spelende te water geraakt en vedronken. Het lijkje is een kwartier later opgehaald Tegen ccn autobus gebotst. Toen de autoverhuurder Kaak te Groenlo den weg naar Ruurlo opreed, kwam dr. dc Rooi van Ruurlo op zijn motor in snelle vaart onverwachts een zijweg uit. Dr. de Rooi kon niet spoedig genoeg inhouden en bolste in valle vaart tegen den auto. Jriij werd bewuste loos weggedragen, terwijl auto en motor ern stig werden beschadigd. Schapen-smokkelaars. Zondagnacht zijn te Balderhaor 18 schapen en 16 lammeren en bij Terapel 76 schapen en lammeren op smokkelaars in. beslag genomen. Zeven smokkelaars, zijn Maandag opgebracht. Autobus omgeslagen. Nabij Breskens is een Ford-autobus, waarin verschillende passagiers zaten, welke de boot naar Vlissingen moesten halen, bij het nemen van een bocht in groote vaart omgeslagen. De bus was geheel vernield, terwijl de in zittenden meer of minder ernstige verwondin gen aan armen en andere lïchaamsdeelen op liepen. Zij konden echter hun reis met de boot voortzetten cn werden aan boord verbonden door een toevallig aanwezigen dokter uit Mid delburg. Het laatste slachtoffer van dc vis- schersramp. Het lijk van het 15e en laatste slachtoffer van de visschersramp te Vlissingen op 18 Juli j.l. is te Noordwijk-Binnen aangespoeld. Ingerekend. Een bewoner uit Amersfoort, zekere F., die naar België was uitgeweken, omdat hij hier nog* een flinke schuld bij de justitie had, waag de het gisterennacht onder Nispen over de grens te komen, teneinde zich heimelijk naar Amersfoort te begeven. Het immer waakzaam oog* der politie ontdekte hem echter reeds bij zijn eerste binnenkomen, zoodat don man een hartelijke ontvangst werd bereid en hij eer:.* rfjn vier maanden zal hebben uit te zitten, Voor hij zijn réisplanncn zftl kunnen voortzet ten. In brand geraakt. Bij het spelen door kinderen met lucifers op één open veld te Roosendaal geraakten cfe kleedcren van het 7-jarig dochtertje van F., in brand. Met ernstige biandwonden werd de klc-ine opgenomen en nnar het ziekenhuis ge bracht. Poolsche locomotieven. In de laatste dagen passeeren over de Lim- burgsche spoorlijnen herhaaldelijk Poolsche locomotieven in „koud vervoer" van de fabriek te België naar Polen. De nieuwe zware locomo tieven worden gewoon tusschen andere goede renwagens weggereden. DR. G. H. FABIUS Verdronken bij het zwemmen. Gisteravond is bij het baden in de zwemin richting le Bussum plotseling overleden dr. G. H. .Fabius, directeur der Gooische H. B. S. Eenige jongens hadden gemerkt dat in het volle zwembad een der zwernmers te lang on derbleef. Zij waarschuwden den badmeester, die enkele oogenblikken later'dr. Fabius naar bo ven haalde. Deze had reeds 'tevoren tweemaal gedoken. Ijlings ontboden geneesheeren pasten gedurende drie kwartier kunstmatige ademha ling toe. Een der zoons was bij het ongeval aanwezig. Dr. G. H. Fabius, 15 Juni 1877 geboren, is, naar het Hbld. meldt, sinds .de oprichting, on geveer twaalf-en-een-half jaar der Gooische H. B. S. te Bussum, directeur dézer door particu lieren gegrondveste inrichting: Tevoren was hij twee jaren verbonden aan de H.B.S. te Dor drecht, waar hij wiskunde doceerde. De thans overleden, reserve kapitein der Infanterie, is ook bij het reserve kader een gaarne geziene persoonlijkheid geweest. DOORKOMST H. M. D% KONINGIN. •f Die per slot vafr rekening niet door ging. Gisterochtend een buitengewone drukte in de binnenstad. In de Langestraat, Utrechtsche straat en op den Utrechtschen weg tot de Snouckaertlaan, overal groepjes menschen, die blijkbaar in spannende afwachting waren. Reik halzend werd telkens uitgezien of het lang ver wachte nog niet in aantocht was. Op hun ge zichten stond het te lezener moest iets voor bijkomen. En dat was inderdaad hel geval. Al irroeg in den ochtend had zich het gerucht verspreid, dat tegen half tien H. M. de Konin gin met H. K. H. Prinses Juliana op Hare reis van Soestdijk naar 't Loo, onze gemeente per euto zou passeeren. En dat dit gerucht waar heid was, bleek uit de talrijke wit gehandschoen- de agenten, die op ré^elmatige afstanden langs den weg, die {Ie koninklijke atrtc/S zouden 8®1* gen, hadden post gevat. Dus de Koningin was In aantocht. Vandoor de groote belangstelling op straat. Edoch, het werd half tien, kwart voor tien,, er verscheen niets. Tien uurer gebeurde niets. Toen, plotseling zich de mare verspreidde, dat de lang* verwachte stoet niet te half tien, doch eerst te ongeveer half twaalf zou passeeren. Er viel een niet to ontkennen ontmoediging waar te nemen op de gezichten der wachtenden. Doch het publiek is nu een maal geduldig. Hoewel enkelen wederom aan hunne bezigheden gingen, bleef de grootste helft, meest vacantiegasten, wachten. Men wachtte geduldig af, de dingen die komen zou den. Men stond er nu eenmaal en wilde de Ko ninklijke stoet nu ook zien. Het geduld werd ook nu lang op de proef gesteld. Half twaalf kwart' voor twaalf, twoolf uur, nog steeds niets te zien van een onto met de Koninklijke stan daard. Het werd half - een, kwart voor éénen. Men wachtte met de meest mogelijke koelbloe digheid. Toen kwam het bericht, dat de Konink lijke stoet reeds te half elf 'Boarn gepas seerd was, om via NijkerkApeldoorn het Loo ftc bereiken. De ontnuchtering was nu. tastbaar. Ontmoedigd ging men naar huis. Vier uur gewacht om de Koningin en het Prin sesje te zien en per slot vap rekening' nog niets. Geduld is zulk een schoone zonk, maar men wil zijn geduld nu eenmaal ook graag be loond ifien, En. dat gébeurde gisterochtend zeer zeker niet. EXAMENS. Voor het in den Haag afgenomen examen Duitsch L. O. slaagde onze stodgenoote mej. M. Th. Dohna. Voor het te Rotterdam afgenomen examen Nuttige Handwerken slaagde de heer J .M. Meijer, alhier. PERSONALIA. Tot directeur vnn het Zeister Mannenkoor „Gero" is benoemd onze stadgenoot, de heer O. Rookc. OPENLUCHTMEETING. Van dc S. D. A. P; Gisteravond had op een gcmeenteterrcin aan de Assenroadstraat bij het einde van de Kruis- kamp een opcnluchtmecting plaats van de S. D A. P. Vooraf muakte de arbeidersmuziek- vereeniging H. J. Hegeraat een korte muzikale rondgang* door de omliggende stralen, om deze ommegang te eindigen op genoemd terrein. De meeting werd geopend door den heer Mebius, voorzitter vnn de afdeeling Amersfoort der S. D. A. P. Daarna werd het woord ge voerd door mej. Hendrien Lodder uit Baarn, en door het Utrechtsche raadslid, de heer Ct'.o de Woerd. De belangstelling voor deze bijeenkomst, die een propognndistisch karakter had, was vrij groot. Jfimmer alleen, dat dergelijke bijeenkomsten altijd min of meer gestoord worden door spelende en joe lende kinderen, waardoor uit den oord der zaak veel van het gesprokene verloren gaat ZANGVEREdNIGING SOLI DEO GLORIA. De gemengde zangverecniging Soli Deo Glo ria zal morgen deelnemen aan het nationaal zangconcours te Vianen. De vereeniging zal uitkomen in een tweede afdeeling. Wij twijfe len niet of deze vereeniging zal onder haar directeur, den heer O. Rookc ook thans weer Amersfoort's naam hoog weten te 'houden en wenschen haar dan ook veel succes toe. DE ZIEKTE DER IEPEN. Een veel voorkomend verschijnsel. Van tijd tot tijd verschenen er in de bladen berichten over het ziek worden, eventueel af sterven der Iepeboomen, nu uit Amsterdam, dan weer uit Haarlem, Breda, Apeldoorn, Nij megen, Rotterdam. Over Amersfoort lazen we daarin nog niets, maar wié maar even een wandelingetje maakt door de lanen met Iepen of Olmen, zooals men dc boomen ook wel noemt, zal bemerken, dat ook in onze stad tal van boomen dood gaan, tenminste ernstige ziekteverschijnselen vertoonen meestal begint het loof aan den top te verdorren dit wordt spoedig zoo erg, dat weldra de heele boom kaal staat als in den winter. Uiterlijk is er verder niets aan te zien. Een doorsnede van het hout, microscopisch onder zocht, vertoont evenwel kleine zwarte stipjes, welke op gezond iepenhout niet mogen voor komen. Dit verschijnsel is do woekering van een zwam, Graphium Ulmi genoemd, en hier aan is wel eens, o. n. door mej. dr. B. Schwartz in haar dissertatie „Das Zweigsterben der UI men, Trauerweiden und Pfirsichbaüme" het of- sterven toegeschreven. Anderen, waaronder de heer Van Lonkhuy- zen te Arnhem, de Directeur van de Nederland sche Heidemaatschappij, meenen echter, dat ook nog andere oorzaken als klimatologische invloeden, verandering van den bodemtoestand, etc. aan de schimmel de hand hebben gereikt, maar dat toch niet de zwam alleen verantwoor delijk mag gesteld worden. En nog weer an deren meenen, dat de zwam meer is te be schouwen al^ een gevolg van de ziekte, dan wel als oorzaak. Dc heet" Lonkhuyzen vestigt in dit verband de aandacht op de groote droogteperiode een paar jaar geleden, gevolgd door de strenge winters van' 1923 en '24. Wanneer we echter den toestand hier in Amersfoort toetsen aan deze veronderstelling, dan meenen we te moeten betwijfelen of deze redeneering wel opgaat. Wandelen we name lijk over den hoogen wal tusschen. Coninck- straat en Koppelpoort, dan zien we aan de overzijde van de beek een heele rij iepen ziek. Zoo erg zagen we het nergens in de stad en deze boomen staan en stonden steeds als het ware met hun wortels in het water. Ook de twee hoornen bij den ingang van de stad aan de Utrechtsche poort verkeercn, dunkt ons, niet in al te ongunstige conditie. Nog een andere veronderstelling door den heer Lonkhuyzen geuit, lijkt ons door de fei ten in onze stad te worden gelogenstraft. Z.Ed. meent n.L, cUit het weerstandsvermogen van de boomen verminderd is door onoordeelkundig snoeien. „Zeer vaak moet men inplaats van snoeien, van mishandelen spreken. Men hakt er maar dikwijls op los, slaat links en rechts takken af en maakt wonden, en meent, dat dit snoeiep is, doch xergaetj dat de boom daardoor zcér verzwakt en langen tijd noodig heeft om weer de oude te worden." Maar wie weet, hoe hier bij ons opzichter Jansen de snoeibeitcl hanteert, zal zeker niet gelooven, dat hij de boomen ziek maakt. En wat het feit aangaat, dat zwakke indivi du's bijzonder onder dc ziekte hebben te lijden, daarvan hebben we vlak in dc nabijheid van de stad een sterk tegensprekend voorbeeld. Om het Bcrghotel loopt de Oranjclann, die zeker ouder is don 15 jaar, tenminste al zoolang kennen wij die en even zoolong zogen we de boompjes aldaar kwijnen. Uitgezonderd twee lorsdhe, donkcr-groene exemplaren dicht aan den Utrechtschen weg (die zeker in betere con ditie zijn onder in den grond dan de rest) zien alle boomen er elk jonr weer even triest en lijdend, uit met gele inplaats van groene bloda- ren. En ziet, hier, waar, zou men zeggen, als het ware een eldorado voor de ziekte zou zijn en een waar slagveld het gevolg, hier huist de ziekte zoo goed als niet of misschien zelfs heelemaal nietalleen de laatste boom gaat dood, maar dat kan nog wel geen iepenziekte beteekénen. Van infectie mag zeker niet gesproken wor den. Bij een infectie toch is het ziektebeeld gewoonlijk zoo, dnt van een punt uit zich de kwaal lnng*zamerhand in wijdere kring uit breidt, maar wie ziet hoe in de Van Asch van Wijckstrnnt, bij de bloemisterij van de firnia Van Bommel de eerste en de derde boom ziek zijn en de tweede zeker kerngezond, mag niet langer denken aan infectie. Mejuffrouw D. Spierenburg, verbonden aan den Phytopothologischen dienst te Wagcningen, meent dnn ook, dat van besmettingsgevaar,- dat van zieke boomen uit zou gnnn voor nog ge zonde boomen niet is te vrcezen, dat er ten minste nooit iets van is gebleken en dat we dus de zaak kalm moéten oanznen, stil laten uitzieken en met het oog op mogelijk herstel niet te spoedig tot het rooien van de zieke boomen moeten overgaan. Waar we echter ernstig gevaar loopen dat de zieke boomen in het volgende jaar door kevers zullen worden aangetast, is het zaak dan de stammen met cnrbolineum tc bestrijken. Wat n.l. in dit opzicht de Iepenspintkever beteekent, moet men eens gaan zien aan den ontschorsten stam met zijn duizenden gaatjes, die is blijven staan bij de stallen van de cavolleric POLITIENIEUWS. Openbare dronkenschap. Terzake openbare dronkenschap is een per soon in arrest gesteld. Wederom is een bestuurder van een autobus bekeurd wegens het vervoeren vnn ccn te groot aantal personen. AANGEHOUDEN, j Onder verdenking van diefstal. Door de politie is hedenmorgen aangehouden en in arrest gesteld een persoon, die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemoukt aon den eenige dagen geleden gepleegden diefstal in de Bolderstrnat. De man heeft reeds bekend den diefstal ge pleegd te hebben. AGENDA. Zaterdag, Zondag, Maandag, Amicitia Bios coop Zaterdag, Zondag, Maandag, De Arend Bios coop. Dagelijks Openbnro Leeszaal en Bibliotheek Muurhui zen 9. R. IC Openbare Leeszaal en bibliotheek, Leeszaal Handelsregister, Arnhemschew. 23. Theosofische Bibliotheek, Laantje 3. 30 Augustus. De Valk. Feestavond A. Z. en P. C. 23 en 24 September. De Valk, Feestavond 2Tste Middenstandscongres. 24 en 25 September, Amicitia. 21ste Mid denstands-Congres 5 October. De Valk. Uitvoering „De Stem des Volks" BURGERLIJKE STAND. Geboren Willempje d. v. Hermanus Corne lls Ravesloot en Anna Alida van Ettekoven. Gerrit z. v. Cornells Meerbeek en Gijsbertha van de Meent. Getrouwd Anlonius Wilhelmus Wijntjes en Wilhelmina Antonia van den Berg. Overleden Jan Lovinus Ledu oud 70 jaar, ongehuwd. Telefonisch Weerberioht. Naar waarneming in den ochtend van heden. Hoogste stand 762.6 te Memel. Laagste stand 752.3 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 14 Aug.: Zwakke tot matige Z. tot W. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, aanvankelijk nog regenbuien, iets koeler. AMERSFOORTSCHE ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 65 graden Fahrenheit. In de Amersfoortsche Zwemschool werd het diploma voor geoefendheid in het zwem men uitgereikt aan R. F. Klerk de Reus, A. C. Bergsma, Cris- tina L. Kat, Piet van Haselen. Achter gelaten in de Zwemschool da meshoed, eenige ringetjes cn armbanden, beurs je, diversen. WIELRIJDERS. Fietslantaarn aansteken 8 uur 59 min. WISSELKOERSEN. OU. Nat. Niet Off. Not. 12 Aug. 13 Aug. '24 12 uur. Londentl.C4'/« 11.60* Berlijn0.60* \0.eO%U Parijs14.55 14.15 Brussel13.30 13.10 Zwitserland 4835 4835 Weenen 0.r6* 0.86* Kopenhagen 41,50 41.20 Christiania 35.75 35 C Stockholm .Vs 68 20 68.00 New-York 2.55'/4 2.56',', t) Per.10.000

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 3