WIJNHANDEL J. h. SCH9TERMAN Zn. REGENKLEEDING 4/3 X SCHILLETJE BINNENLAND. GABARDINE - LODEN - LEDER EN GUStöMI Prima kwaliteiten. Laagste prijzen. MANTELMAGAZMN „DE ADELAAR" Gewas 1@2Q Raymond Nlacau Gewas 1920 St. Emilion VARKENSWIARKT 9. UTR. STRAAT 17 Gevestigd 1878 BIJZONDER AANBEVOLEN TELEFOON 145 Per flesch Per Anker F F. 40.-- F 1.40 F 56.-- Likeur van bijzonder fijne samenstelling p. f9. f 8.4o t—L S. H. WÏASSA Dat beteekent: Viermaal een ongewijzigde advertentie ter plaatsing opgegeven in het „Amersfoortsch Dagblad" tegen driemaal be rekening. Wij ervaren dikwijls, vooral bij hen, die een z.g. kleine advertentie plaatsen, dat, wanneer een eerste plaatsing niet voldoende succes oplevert, vergeten wordt, om tijdig order tot herplaatsing te geven. Om onze cliënten voor schade en last ten gevolge van een dergelijk verzuim te behoe den, adviseeren wij in den repel om direct opdracht te geven tot ll3 X plaatsing. Zoo dra men dan geslaagd is, deelt men ons zulks mede en wordt dan cïe overbodig ge worden advertentie uitgelicht. Onze cliën- ten zijn dan slechts schuldig het agntal ma- len, dat zij geadverteerd hebben. Probeert U dat ook eens! der rebellen in den staat Amazonas, zich thans ook heeft overgegeven aan de federale troe pen. De opstand wordt nu als geëindigd be schouwd. ZUID-AFRIKA. DE ACTIE DER MIJNWERKERS. De stakers van de Geldenhuis- mijn weer aan 't werk. Johannesburg, 27 Aug. (R.) De sta kers van de Geldenhuismijn hebben het werk hervat. Hun eischen hebben zij aan arbitrage onderworpen. Eischen van mijnwerkers. Johannesburg, 27 Aug. (R.) De alge- meene raad van de Zuid-Afrikaansche mijnwer kers heeft de volgende belangrijke moties aan genomen: (I.) dat aan niet-leden van de vok- vereeniging tot eind September gelegenheid zal worden gegeven om zich aan te sluiten; (2.) dat er een commissie van vier zal worden inge steld om de eischen aan de Kamer van het mijnwezen te formuleeren, w.o. een loonsver- hooging van 20 pet., gebaseerd op de verhoog de kosten van het levensonderhoud. 1 De Staatscourant van gisteravond bevat onder meer de volgende Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslagen D. Holderix, ac countant der directe belastingen te Rotterdam, Te bureau; W. Pera te Rotterdam, E. Remmers te Arnhem, M. Beltman te Amsterdam, G. J. Koerselman te Enschedé, J. H. Oostenrijk te Zevenaar, allen verificateur der invoerrechten en accijnzen; benoemd tot accountant der directe belas tingen te Rotterdam Te bureau de adjunct-ac countant T. H. Jape en \V. N. de Blaey; tot belasting-ontvanger te Kort gene G. J. Klein Poolhuis, adjunct-commies der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen ten kan tore der accijnzen te Rotterdam; tot belasting ontvanger te Terschelling IT. Sluiter, adj.-com- mies der directo belastingen en invoerrechten en accijnzen te Amsterdam; tot belastingont vanger te Lemmer E. van der Will, adjunct commies der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Leiden; eervol ontslagen wegens overbodigheid L: J. Huber, controleur van den waarborg on belas- ting op gouden en zilveren werken met per soonlijken titel van inspecteur te 's Graven- hage en P. B. Bouffoer, inspecteur van waar borg op gouden en zilveren werken bij het de partement van financiën, tevens belast met het beheer van het kanton van waarborg en belas ting op gouden en zilveren werken te 's Gra- venhage; benoemd tot ontvanger der registratie en do meinen tevens hypotheek-bewaarder te Brielle, M. W. F. Beyvrinck, thans ontvanger der re gistratie en domeinen te Goes; ingetrokken de benoeming van J. C. Beur tot ontvanger der registratie en domeinen te Oost- burg en benoemd tot idem in Harderwijk; 1 ingetrokken de benoeming van M. Duiiser tot ontvanger der registratie en domeinen te G"1 pen en benoemd tot idem te Elburg. HOFBERICHT. H. M. de Koningin-Moeder begeeft zich Za terdag voor den verjaardag van PL M. de Koningin-Moeder naar het Loo en heeft het voornemen tot Maandag aldaar te verblijvert. Het gevolg zal bestaan uit do hofdame jonk- vrouwe Van de Poll en den kamerheer jhr. Van Tets. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den .-uinis-cr vrm Justitie zal Zaterdag 50 Augustus a.s. niet plaats hebben. DE GOUVERNEUR VAN CURACAO TE NEW-YORK. Een hartelijke ontvangst door de Ned. kolonie. Mr. N. J. L. Brantjes, gouverneur van Curasao, heeft op zijn vacantiereis naar Nederland een bezoek gebracht aan New-York, waar de Neder- landsche kolonie hem hartelijk ontvangen heeft De Nederlandsche Kamer von Koophandel heeft hem den T4en Augustus een noenmaol aangeboden in de Whitehall Club, tezclfdci plaatse waar zijn voorganger Petrus Stuyve- sant ongeveer 300 jaar geleden op Manhattan is geland. Hierbij hebben mede aangezeten de heeren mr. W. van Doorn, van de Holland- Amerika-lijn; dr. D. H. Andreoe, vun de firma Wni. H. Muller en Co.; Geo P. Luden, w.n. consul-generaal te Neto-York; D. Andrews, ver tegenwoordiger van de Koninklijke in Amerika; F. C, Schwcdtman, van de Nationul City Bank; M. S. Bousch, van de Equitable Trust Com pany; H. A. Stutius Muller, van den Ko ninklijken West-Indischen Maildienst; E. E. L. Maduro, van de firma Maduro en Zoonen; jhr L. Wittert van Hoogland en dr. Neil van Aken, van de Nederlandsche Kamer van Koophandel Gouverneur Brantjes heeft zich zeer optimis tisch uitgelaten over de economische toekomst van Curasao, vooral in verband met de uitbrei ding van de werkzaamheden van de Koninklijke op het eiland. Den I6cn Augustus is gouverneur Brantjes naar Nederland vertrokken.. NEDERLAND EN BELGIË. Nieuwe bespreking der han gende vraagstukken De correspondent te Biussel der N. R. Ct. meldt Naar aanleiding van berichten uit Brussel en Genève, dat de Belgische en de Nederlandsche ministers van buitenlandschc zaken van hun aanwezigheid te Genève gebruik zullen maken om met elkaar een aantal Belgisch-Nederland- sche vraagstukken te bespreken, schrijft Laat ste Nieuws Naar wij uit zeer betrouwbare bron verne men, zijn deze berichten zoo niet geheel on juist dan toch voorbarig. Van eenige afspraak tot het houden van een dergelijke bespreking is niets bekend. Toch wordt het niet onmoge lijk geacht, dut het gelijktijdig verblijven van genoemde ministers te Genève wel eens aan leiding zou kunnen geven tot het wisselen van gedachten over zekere tusschen België en Ne derland hangend zijnde vraagstukken. Officieel is echter niets in dien zin voorbereid of afge sproken. De annexionistische Nation Beige komt in verband met zekere geruchten, als zouden Theunis en Herriot op de conferentie in Lon den eischen hebben gesteld betreffende de mi litaire veiligheid van België en Frankrijk, waarbij ook de positie van Nederlandsch Lim burg ter sprake zou zijn gebracht op haar the ma verdediging van de Limburgsche Maas terug. Ditmaal echter met een variante. Het blad zegt namelijk, rekening te willen houden met het fait accompli vart incorporatie van Limburg bij Nederland, maar betoogt eenige regels verder, dat waar de Nederlanders van versterken van Limburg niet willen hooren. Frankrijk en België voor de vraag worden ge steld, of zij het dan maar niet zelf zouden doen. Wij, aldus het besluit van de Notion Beige, houden er absoluut niet van, nogmaals slachtoffers te worden van een invasie en zul len daarbij desnoods het voorbeeld volgen der Hollanders zelf, die oen deel van de achttiende eeuw in ons land garnizoenen hebben gehou den om zich te beschermen tegen Frankrijk. De laatste zinsnede zij speciaal onder de aan dacht gebracht Van onze ontwnpenings-idealis- ten; wellicht dat ze hierdoor tot de werkelijk heid zullen terugkceren en de waarheid zullen inzien der bekende spreuk „Qui se fait brébis, loup le mange." GEORGANISEERD OVERLEG LAND- EN ZEEMACHT. Besprekingen over dc wijzigin gen in de pensioenwet. Op den 22en en 23en Augustus vergaderden de commissie A. en B. van het Georganiseerd Overleg zeemacht gemeenschappelijk, ten einde de verschillende wijzigingen te bespre ken, die de Regeering zich voorstelt aan te brengen in de Pensioenwet voor de zeemacht 1922 en in de Militaire Weduwen wet 1922 omtrent welke wijzigingen door den minister aan de Commissiën advies werd gevraagd. Bij de algemeene beschouwingen omtrent do eerstgenoemde wijzigingswet werd van enkele zijden ter sprake gebracht, dat thans reed's de derde wijziging aanhangig is gemaakt in de militaire pensioenwetten, die eerst ruim twee jaren geleden werden afgekondigd, terwijl do voorgenomen wijzigingen meerendeels nadee- lig zijn voor de militairen en wel inzonderheid de thans tc bespreken wijzigingen. Een en ander wekt onder het personeel een groot gevoel van onrust, terwijl men de rechtszekerheid ziet be dreigd. Verschillende opmerkingen werden gemaakt omtrent de beginselen, thans in de wijzigings wet toegepast, en vele dier beginselen werden van meerdere zijden bestreden, hetgeen nadei geschiedde bij de artikelsgewijze behandeling, terwijl anderzijds nog toelichtingen werden ge geven en de voorstellen werden verdedigd. Bij meerdere artikelen werden veranderingen en overgangsbepalingen in overweging geg& ven, d© bedoeling hebbende, dat aan de in al^emeene politieverordening, waarbij het ver- waren achter in de auto bijeengedrongen en boden wordt, op van den openbaren weg af 7Gs van hen vonden er een jammerlijken dood. dienst zijnde militairen bij vorige pensioenwet ten of wijzigingen daarvan in uitzicht gestelde pensioensaanspraken niet of niet tc zeer zullen worden geschaad, zonder overneming van wel ke bepalingen men invoering van de toegzonden wijzigingswet meende te moeten ontraden. Hierna kwam aan de orde de behandeling van de Wijzigingswet der Militaire Weduwen- wet. Deze gaf aanleiding tot slechts enkele op merkingen, in hoofdzaak dezelfde als bij eerst genoemde wet werden naar voren gebracht. Overigens bestonden tegen dp vocrgesteldo wijzigingen geen bezwaar. DE HEER SCHAPER BEDANKT ALS RAADSLID. Het Tweede Kamerlid de heer Schaper heeft, wegens verandering van woonplaats, bedankt als lid van den gemeenteraad van Rijswijk. Naar wij meenen te weten, gaat de heer Schaper te Voorschoten wonen. DIRECTEUR GEMEENTEWERKEN BUSSUM. De Raad van Bussum benoemde tot directeur van Gemeentewei-ken, de heer J. Gerber, b.i. ingenieur bij de Maatschappij „Mabeg" te Am sterdam. Mr. I. W. LOSECAAT VERMEER, f Oud-president der Haarlcm- schc rechtbank. Te Heemstede is overigeden, 69 jaren oud, de heer mr. I. W. Losecaot Vermeer, oud-pre sident van de arrond.-rechtbank te Haarlem. De begrafenis zal Vrijdag a.s. te 2 uur ge schieden op de Algcmccne Begraafplaats te Heemstede De heer Losecaat Vermeer promoveerde naar wij in het Hbld. lezen te Leiden op 10 Nov. TÖ77. Op 31 Maart 1881 werd hij be noemd tot substituut-griffier aan de rechtbank te 's-Hertogenbosch. Den 2en September 1887 volgde zijn benoeming tot rechter tc Winscho ten, den 26en Aug. 1892 te Tiel. Vervolgens is Haarlem tot het einde van zijn loopbaan de standplaats van den heer Lose caat Vermeer geweest. Hij werd daar den 6en Juni 1898 rechter in de arrondissements-recht- bank, op 24 Maai t 1903 volgde zijn benoeming tot vice-president en op 10 September 1904 tot president der rechtbank. Gedurende achttien janr heeft de heer Lose caat Vermeer dit ambt bekleed; met ingang van 1 Sept. 1922 werd hem op zijn verzoek eervol ontslag verleend De heer Losecaat Vermeer bleef nadien te Heefristede gevestigd. HET INZAMELING VAN GELDEN VOOR ROODE KRUIS. Door frankeerzegels. Bij Kon. besluit is het volgende bepaald Aan de Vereeniging „Het Nederlnndsche Roode Kruis" wordt vergunning verleend voor de inzameling van gelden ten behoeve von die Vereeniging gebruik te maken van briefkaar ten, waarop door de afzenders, behalve een of meer frankeerzegels ter verantwoording van het verschuldigde port een of meer Ne derlandsche frankeerzegels kunnen worden ge hecht, waarvan de waarde bestemd is aan ge-1 noemde Vereeniging ten goede te komen Door het Staatsbedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie wordt aan de in het vorige lid genoemde VcTeeniging uitgekeerd een bedrag, hetwelk gelijk is aan de totale waarde van de frankeerzegels, gehecht op vo renbedoelde briefkaarten, na aftrek van het voor die kaarten verschuldigde port. Deze iritkeering heeft plaats enkel ten aan zien van dc briefkaarten, welke uiterlijk 1 Ja nuari 1926 bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie zijn ingeleverd. Dc kaarten, waarop de frankeerzegels zijn ge hecht, worden door de Vereeniging ter beschik king gelaten van het Staatsbedrijf. Als vergoeding voor de administratiekosten, welke voor het Staatsbedrijf uit deze regeling voortvloeien, betaalt meergenoemde Vereeni ging aan dat bedrijf een recht ten bedrage van 75 van het in het tweede lid bedoelde be drog. DE NIEUWE POSTZEGELS. Naar „Het Vad." meldt, zal de nieuwe door Jan Veth ontworpen, postzegel te zien zijn op de internationale postzegeltentoonstelling in Pulchri" te 's-Gravenhage, die 6 September wordt geopend. Daar worden in een beperkte oplaag, in andere kleuren dan de gangbare, de r.egels van 10, 15 en 35 cent te koop aange boden aan de deelnemers van het fonds voor die tentoonstelling en de personen, die haar bezoeken. De nieuwe postzegels van Jan Veth, die bij 5 cent beginnen, zijn eenvoudig. De koningin kijkt naar links. Bovenin staat in een cirkel Ne derland en in de onderste helft van den cirkel Postzegel. Aan den onderkant staat duidelijk het waardecijfer. De nieuwe postzegel van Chris Lebeau van T, 2, en 4 cent, die de postzegels van de Klerk (I en 2 cent), de Koos 2ct.) en v. d. Vecht {4 ct.) zullen vervangen, zullen wel dra verkrijgbaar zijn. De blauwe% van 4 cent is reeds te koop. Lebeau heeft zijn oorspronke lijk ontwerp wel gewijzigd, doch niet geheel veranderd. Dc postduif, die bovenaan het zegel is geteckcnd, is thans niet geheel en face to zien, maar houdt den kop naar links. De andere kleuren van deze serie zijn 1 cent (rood), 2 cent (oranje) en 2 cent (groen). Het formaat is even groot als van de vroegere zegels van die waarden, die niet meer worden bijgemaakt en worden opgebruikt evenals de oude Koningin nezegels en de jubileumzegels van W. A. van Konijnenburg. BUITENLANDSCHE BRIEFKAARTEN. Herman Hann heeft in opdracht van hei Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie een buitenlandsche briefkaart ontworpen. Een deel van do voorzijde van de koert, die in rood of- gedrukt is, is, naar wij vernemen, gevuld met teekeningen van Berlage van Hollands sleden- schoon. Daarna zullen briefkaarten met andere gezichten verschijnen. BEHOUD VAN HET STADSSCHOON. Nieuwe bepalingen in de Amster- damsche politieverordening. In verbond met de benoeming van dc leden der nieuwe Schoonheidscommissie, die 15 Sep tember haar werkzaamheden zal beginnen, heb- zichtbare wijze eenige reclame aan te bren gen of te hebben, indien hierdoor naar het oordeel van B. en W. het stadsschoon wordt geschaald, en de bepaling der bouwverordening volgens welke het verboden is te bouwen, wan neer daardoor naar het oordeel van B. en W. het stadsschoon zal worden geschaad. DE TRAM ZUTFEN—DEVENTER. Exploitatie met motorrijtuigen. De Tramweg-Maatschappij ZutfenEm ir erik heeft in overleg met de regeering be sloten de door haar aan te leggen lijn Zut fenDeventer, voor zoover den personen- dienst betreft, te exploiteeren met motorrijtui gen op rails. Binnenkort zal de maatschappij op haar oude lijn proeven nemen met de ver beterde typen dezer motorwagens van den laat- sten tijcL DE LOCAALSPOOR ALKMAAR— langendijk: Een garantie-opbrengst der ge meenten van 28 mille verlangd. De directie der H. S. M. heeft zich, naar 8e lel. meldt, met een schrijven gericht tot de gemeenten Alkmaar, Broek op Langendijk en Zuid-Scharwoude, waarin zij mededeelt, dat zij niet langer dan tot 1 Mei 1926 de overeen komst wenscht te bestendigen, onder nadere garantie der genoemde gemeenten, tot exploi tatie van den lokaalspoorweg voor personenver voer tusschen Alkmaar en Langendijk, tenzij die gemeenten haap een opbrengst van 28,000 s jaars garandeeren. Tevens wordt meegedeeld dat reeds tot vermindering van het aantal trei nen moet worden overgegaan en dat bij een dienstregeling, waarbij tusschen 7 uur 's mor gens en 7 uur 's middags, 6 dogelijksche trei nen Ioopen, die door een ploeg personeel kun nen worden bediend, een garantie van 28,000 noodig is. Over T923 bedroegen de ontvang sten aan personenvervoer 21,409.92 en van Mei T923 tot Mei 1924 slechts 17,795.65. I.AFFE AANRANDERS. Tegen wie een gevoelige straf geëischt werd. Dc handelsreiziger E. J. Moot te Almelo reed 29 Juli per rijwiel van Deumingen naar Ol denzo al. Aan den weg lagen twee mannen, heiden van Oldenzaol. Ze vroegen hem om een lucifer. M. voldeed aan het verzoek en stapte vnn de fiets*. De mannen vielen doarop op hem aan en mishandelden hem. Ze betastten ziin kleeren en toen bleek, dat hij geen portefeuille hij zich had, wierpen ze hem in de sloof, waar de mishandeling werd voortgezet. Gisteren stonden beide aanranders vcor de rechtbank te Almelo terecht. Bekl. zeiden, dat j 7e dronken waren Ze staan ongunstig bekend Een van hen is reeds elf-malen, dc tweede veer- lien molen veroordeeld. Het O. M meende voor deze laffe dood een strenge straf te moeten eischen en vorderde l'.j jnar gevangenisstraf. DE MOORD TE '-GRAVENHAGE. De politie ontvangt nog steeds aanwijzingen. Een bclooning Uitgeloofd. Men meldt ons uit den Haag De politie bleef nog steeds aanwijzingen ont vangen in deze moordzaak, aanwijzingen, voor op telkens een onderzoek wordt voortgebouwd, tot nu tce nog steeds zonder succes. Om meer aanwijzingen te verkrijgen, heeft men besloten een belooning von f 400 beschik baar te stellen voor dengene, die aan de politie zoodanige inlichtingen verschaffen kon, dat deze binnen een jaar tot oosporing en veroor deeling van den dader leiden. Inlichtingen worden ingewacht bij den com missaris der afd. C., Alexanderplein te 's-Gra venhage. MISHANDELING VAN EEN INSPECTEUR VAN POLITIE. Door boerenjongens. Zondagmiddag maakte de Inspecteur van po litie J. Smit uit Zwolle met een vriend een fietstochtje naar Epe. Bij Ernst gingen zij voor den regen schuilen in een klein cafétje, waar zes boerenjongens aanwezig waren. Toen zij weer heen gingen, ontving de heer Smit onver wacht van achteren een hevigen slag op het hoofd, en toen hij zich wendde tot een der anderen, en vroeg wat dit te beduiden had, gaf deze hem onverwacht een slag links van het hoofd. De inspecteur maakte zich toen be kend en sommeerde hen mee te gaan naar den burgemeester van Epe. Onmiddellijk daarop vielen ze hem weer aan, de anderen namen het voor hun makkers op, en toen de inspecteur, die ongewapend was, zich met boksen verde digde en de eerste twee aanvallers eenige flinke stooten hadden ontvangen, waardoor het bloed hun uit den neus vloeide, werd het mes ge trokken. De inspecteur week daarop naar het cafétje terug, waar de kastelein dc jongens met jenever overhaalde den inspecteur verder on gemoeid te laten. Er is aangifte gedaan bij den burgemeester van Epe en de zank wordt straf rechtelijk vervolgd. HET AUTOBUS-ONGEVAL TE HEINO. Dc slachtoffers. Tot de personen, die in de autobus zijn ver brand, en wier lijken geheel zijn verkoold, be- hooren de vijftienjarige Bertha Kappert, uit Roalte, twee dochters van den heer Schaasberg en de heer A. Brouwer, alle uit Heino. Men meldt ons nader: De beide anderen bij het autobus-ongeval omgekomen personen zijn Néussink en Wis- sink. Alle slachtoffers zijn tusschen 16 en 22 jaar oud. In het Sophia-Ziekenhuis te Zwolle worden nog verpleegd de twee zwaar gewonden mej. A. Hageman en W. Bennink, beiden uit Raalte. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Dramatische bizonderheden. Ann een aantal bizonderheden in de Zwol- sche Ct. ontlecnen wij „Denk zij een zevental wielrijders, die juist bij de auto waren, is 'n nog grooter ongeluk voorkomen. Zij stelden al het mogelijke in het werk om de ongelukkigen uit de brar.dendo auto to redden. En het gelukte hen, niettegen staande den hoogen bouw der carosserie en het feit, dat de deur achter in de auto, waar van de steeksleutel in het bezit van den chauf feur was, gesloten was, zes der inzittenden aan' het levensgevaar te ontrukken. ben B. en W. van Amsterdam bepaald, dat op De ongelukkigen, die tc vergeefs getracht 1 October in werking treden de bepalingen der hebben den .wagen langs de deufr te verlaten^ Het waren Bertha Kappert uit Raalte, Chris tine Schanrsbergen en Alberdina Schaarsber- gen uit Raalte, wier lijken zoodanig waren verbrand, dat de vader zc niet meer herken nen kon, voorts hun jongens Anton Brouwef uit Roalte, en Toon Neusink uit Wesepe, en Gerrit Wissink uit Raalte. Reeds spoedig waren met de politie en ma rechaussee de dokters van de Berg en Pos* tuma uit Raalte aanwezig, die de eerste hulp verleenden. Zes lichtgewonden werden met het rijtuig van den heer Blom uit Raolto naaf Raalte vervoerd. Met den eersten trein gistermorgen arri veerden de heer mr. F. F. Viehoff, substituut officier, en de desk. de heer Stork uit Zwolle, om een onderzoek in te stellen. Het overschot van de verbrande auto is in beslag genomen en in de schuur van den heer Bosch te Heino geborgen. De oorzaak van den brand stoot nog niet vast Landbouwer Hartkamp, een der zeven wiel* rijders, die van het geheele geval getuige was, deed ons het volgende verhaal „Wij kwamen met z'n zeven omstreeks kwart na twaalf van het feest to Raalte en begaven ons naar huis in Heino, toen we uit den tegen* overgestelde richting heel langzoom de autobus van Doevelnar zagen naderen, waarvan slechts een lantaarn brandde. Bij de auto gekomen, stond deze geheel stil. Wij sprongen van de fiets en uit nieuwsgierig heid lichtten we, nog in feeststemming. eenS met onze lantaarns van achteren naar binnen om te zien wie er al zoo in zaten. Een van de Doevelaars, die beiden voorin zaten, kwam naar ons toe en zei: „Jongens, je doet toch niet wat aan de auto." Anders heb ik niemand buiten de auto gezien. Mijn kame raad beweert echter toen we kwamen aanrij den, te hebben gezien, dot er een voor de auto langs liep en waarschijnlijk met de lantaarns bezig was. We stonden nog zoo'n beetje to schertsen, toen plotseling een helle vlam voot in do auto bij den chauffeur ODsteeg en zicK bliksemsnel naar achteren verplaatste. Dadelijk had ik mijn zinnen bij elkaar en riep ..jongens, grijp tce". We gooiden de fietsen aan den kont en we deden wat we konden. Hoo we ook probeerden, de achterdeur was met geen mogelijkheid ooen te krijgen, daar ze op slot was en de chauffeur de steeksleutel in den zak had Doevelaar stond echter zelf ook in brand, zoodat doar geen heil te verwachten was. De meisjes en jongens in de auto drongen allen naar achteren, zoodat het een-geweldig gedrang en geschreeuw was. En het was één vuurzee. Met groote moeite is het ons tenslotte nog gelukt een zestal inzittenden door het achterraampje er uit te trekken. Alleen Kem per uit Raalte was door een zijruit gesorongen en kwam er met een lichte wonde af. Nadat ik er twee uitgehaald had, was er niets rqeer eon te redden. Mijnheer, het was verschrikkelijk, het was een onuitsprekelijk drama. De chauffeur verkeerde in de meening zelfs niet stil gestaan te hebben. Vermoed wordt ech ter dat op een of andere manier, misschien bij het nazien van de lantaarn, benzine is gaani vloeien en in brand geraakt. Ter plaatse waar de auto gestald is, waren we in do gelegenheid het verbrande voertuig, waarin nog dc verkoolde lijken door elkaar ge-, wrongen voor de deur lagen, in oogenschouv? te nemen. Van binnen is alles verbrand, de ruiten stuk, doch van buiten de carrosserie vrij gaaf gebleven, terwijl ook de machine weinig geleden heeft. In Heino en Raalte heerschte een gedrukte stemming en nog lang zal dit treurige slot vail het Oianjefeest te Raalte den inwoners hêugep. Gistermiddag zijn ter verder onderzoek naar Roolle vertrokken de subst.-officier en de rech* ter-commissaris, de heer mr. M. de Muinck. KORTE BERICHTEN. Ongcbanderollecrde sigaren. Tijdens een transport van groote partijen ta bak cn sigaren is te Valkenswaard door rijks ambtenaren een vrachtwagen gecontroleerd waarna voor circa 600 gulden ongebanderol- leerde sigaren werden inbeslaggenomen. Verduistering von graan. Te Weert zijn gearresteerd H. en H. uit So meren van het motorschip „Imelda" verdacht van verduistering van een groot gedeelte van een lading graan. De beide verdachten zijn naar Roermond overgebracht ter beschikking van Officier van Justitie. Een bankbiljet van 100. De Amsterdammer Z. ging 94 Juni j.l. te Arnhem een sigarenwinkel binnen, kocht daar eenige doozen sigaretten en betaalde met een bankbiljet van 100. Tijdens het wisselen wensche hij nog een fijner merk sigaretten en opnieuw werden hem merken voorgezet, tenvijl het wisselgeld op de toonbank lag. Even later miste dc winkelierster van dit geld 40. Zij riep nog haar zoon te hulp, maar toen ontdekte zoogenamd de klant het bankbiljet in elkaar gefrommeld op den grond liggend. Te .Nijmegen slaagde de truc beter. Daar wist Z. een biljet van 100 op die manier weer zijn zak te smokkelen. Hij stond Woensdagmorgen voor de recht* bank te Arnhem terecht. Hij ontkende het bil* jet te h'-tben medegenomen. De officier van justitie achtte door de getiri* genverklarir.gen echter het bewijs geleverd en: cischte één jaar gevangenisstraf. De verdedi* t mr. Rijken.pleitte vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Een kerkdief. De rechtbank to Tiel Keeft Th. G. K. te Does* burg, thans gedetineerd, veroordeeld tot eert jaar gevangenisstraf, onder aftrek van de voor* loopigc hechtenis, wegens het openbreken van een offerblok in do R. K. Kerk te Maasbommel. Do eisch was een jaar en zes maanden. Een veedief. Voor de rechtbank te Arnhem heeft te rechtgestaan de 46-jarige Th. M.r wonende te Duisburg, die in den nacht van 13 op 14 Aug* te Angerlo twee koeien uit de weide stal, ver volgens een wagen huurde, de dieren daarmede naar de markt te Doelinchem vervoerde en ZO er verkocht voor 700. Hij wilde vervolgend de wijk nemen naar Duitschland, maar werd vóórdat hij de grens kon bereiken, door de politie geknipt. Hij bekende volmondig het Kern ten laste ge* legde. De officier van justitie ejschte 10 maan* den gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dag"en<

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2