~binnenland~ "sportnieuws Luchtige Liedjes. UIT DEN OMTREK. Dit mooi Amersfoort. Champignons. In de laatste jaren is het eten van pad denstoelen ook in deze landen doorgedron gen en onze goede stad telt onder haar in woners verscheiden liefhebbers van de zwamgerechten. Er zijn dan ook in onze bosschen goede en goed te vertrouwen soorten we komen er misschien wel eens op terug. De oudste brieven als delicatesse voor 's menschen ta fel hebben hier echter de champignons, die op daarvoor bestemde en zorgvuldig toebe reide bedden van verleerden paardemest in donkere, vochtige ruimten als holen cn kel ders worden gekweekt. Ook in ons land heeft men dat hier en daar geprobeerd, zoo wel in de gangen van den St. Pietersberg bij Maastricht als in de kelders aan de Oude Gracht te Utrecht, doch duurzaam succes heeft men daarmee niet bereikt cn zoo zou dus deze delicatesse steeds moeten worden ingevoerd uit het buitenland of geconser veerd gebruikt, ware het niet, dat de cham pignon, dezelfe die gekweekt wordt, als gewoon onkruid in sommige weilanden pleegt te tieren. Ook om onze stad, en enkele Amersfoor- ters kennen de vindplaatsen. Echter: laten we voorzichtig blijven. Zwammen zijn nu eenmaal van zeer differente kwaliteit en er zijn naast de heel goede soorten erg gevaar lijke, die er zeer veel op gelijken. Daar zijn wel eens ongelukken van gekomen van ern- stigen aard en daarom lijkt het ons aanbeve lenswaardig om van tweeën één in acht te nemen: óf men onthoude zich van deze ver snapering als men geen terdeeg zaakkundi ge is, óf men late zijn oogst door een des kundige onderzoeken. En dan: eet smakelijk! Want het is een heerlijk gerecht. ENGELAND. DE PRINS VAN WALES IN AMERIKA. Gisteren in New York aange komen. Londen, 20 Aug. (N. T. A. Draadloos.) Volgens berichten uit New York woiden daat maatregelen getroffen om den prins van Wales, die hedenavond met de Berengoria te New York ankomt, een hartelijke ontvangst te bereiden. Voordat het schip aankomt, zal de prins draadloos kennis nemen van adressen van begroeting van den gouverneur van den staat New York en van den burgemeester dec stad. In het Quarantainestation zal hij worden ontvangen door den onderstaatssecretaris Wrigt en door den Britschen gezant sir Howard. De prins, die gedurende zijn reis den titel draagt van Lord Renfren zal daar san bocTd gaan van een motorboot, die hem over brengt naar Glencove. Vandaar gaat hij per automobiel verder naar het binten van den heer Burden, waar hij blijft gedurende de in ternationale polowedstrijdbn. Een sterke be waking van politie op motorijwielen zal den vorstelijken bezoeker vergezellen. Men ver wacht, dat honderden automobielen van de genen, die den prins willen zien cn begroeten, langs den weg zulen zijn geschaard. Morgen brengt de prins een bezoek aan president Coo- lidge op het Witte Huis te Washington. De staatssecretaris Hughes zal hem van het sta tion afhalen en begeleiden naar de ambtswo ning van cfen president. Daar zal de prins het noenmaal gebruiken in den familiekring, waar bij alleen dus de president, diens echtgenoote en hun zoon zullen aanzitten. De prins blijft slechts vier uur in Washington. No zijn ver blijf op Glencove, dat een week zal duren, gaat hij naar zijn hofstede in Canada. Hoewel het bezoek oen particulier karakter draagt, is alles wat op de Berengaria tijdens de reis geschied de, draadloos naar de Engelsche bladen over gebracht. Uit deze berichten bhjkt, dat de prins van ganscher harte heeft medegedaan aan alle wed strijden en spelen, die aan boord plaats had den, waarbij hij zich zooals altijd bizonder populair maakte^ Opvallend was, dat hij zelfs aan boord iederen .dag begon met lichaams oefeningen. Hij kreeg boksles van George Ma son, den oud-kampioen vedergev/icht. Heden wordt gemeld, dat de prins goed vooruitgaat in de bokssport en dat hij met een rechten slag van de linkervuist den lir> van den oud-kampi oen heeft opengeslagen. De prins maakte ter stond zijn verontschuldiging, dcch Mason be weerde als goed sportsman dat hij niet meer had gekregen dan hij verdiende en da+ hij zich" dan maar beter had moeien verdedigen. N e w-Yor k, 29 Aug. (R.) De prins van Wales is hier aangekomen aan boord van de Berengaria. DE STAKING ÖP DE GROENTE- EN FRUITMARKT VAN COVENT GARDEN. Londen, 29 Aug. (R.) De minister van arbeid heeft besloten een hof van onderzoek naar het conflict op Covent Garden in te stel len. Londen, 29 Aug. (N. T. A. Draadloos). De staking van de groente-sjouwers op de Lon- dénsche groenten- en fruitmarkt van Covent Garden heeft nu 14 dagen geduurd, maar, hoe wel de derde week ingaat, heeft de staking geen ernstigen invloed gehad op den aanvoer en verdeeling der goederen. Om den invloed der staking ernstiger te maken, heeft nu de bond van transportarbeiders de verschillende havens in kennis gesteld van een verbod om fruitladin- gen uit het buitenland te behandelen. Deze uit breiding der staking is evenwel niet tot stand gekomen, aangezien gisteravond op verzoek van Sir David Shackleton van het ministerie van arbeid, de oproep tot staken is ingetrok ken, Shackleton deelde mede, dat hij bezig was nieuwe stappen te doen, teneinde een regeling van het geschil te verkrijgen. Men verneemt thans, dat het ministerie van arbeid besloten heeft een commissie van onderzoek te benoe men. PORTUGAL. EEN VESTING DOOR RADICALEN EN COMMUNISTEN AANGEVALLEN. Lissabon, 2 9 Aug. (B. T. A.) Radicalen en communisten deden een aanval op de ves ting St. George en namen drie officieren ge vangen. De soldaten dreven de aanvallers met slagen met de geweerkolf terug. Er hadden 19 eanhouC jigen plaats; de rust is hersteld. Lissabon, 29 'Aug. (B. T. A.) Dank zij de tucht onder de soldaten is de orde niét verstoord. De soldaten in het fort Sint George weigerden, niettegenstaande de bedreigingen, te capitulecren en doemden de aanvallers der of ficieren tot machteloosheid. De minister-president heeft verklaard, dat het hier geen revolutionaire beweging betrof, maar een op zich zelf staande poging tot een aanval. In het gehcele land heerscht er rust. RUSLAND. MANOEUVRES VAN DE Z\VARTE-ZEE- VLOOT BIJ DE ROEMEENSCHE KUST. Boekarest, 29 Aug. (W. B.) Volgens een mededeeling van het Roemcensche depar tement van oorlog kruist de Russische Zwarte Zeevloot in de Zwarte Zee en houdt zij oefenin gen met geschutvuur, dat aan de Roemeensche cn Bulgaarsche kust hoorbaar is. Een groote opgewondenheid heeft zich van de bevolking meester gemaakt. De Roemeensche Zwarte- Zeevloot volgt dc bewegingen der Russen met groote aandacht. DE STRIJD OM LOCOMOTIEVEN. Een jaar lang duurde de strijd tusschen Glawmetall (de organisatie der metallurgische industrie) en het volkscommissariaat van ver keerswegen over de kwestie of er nieuwe loco motieven vervaardigd moeten worden of niet. Nu is de strijd, aldus het Hbl., beslecht en er is besloten over te gaan tot de vervaardi ging van vele nieuwe locomotieven. Hoe is deze strijd ontstaan Wel, zal de lezer zeg gen, de zaak is heel eenvoudig. De bolsjewis tische vertegenwoordigers verklaren urbi et orbi dat Rusland een periode van opbloei doormaakt en dat het economische leven van het land zich met den dog ontwikkeltdil heeft natuurlijk tengevolge, dat do spoorwe gen de ten vervoer aangeboden ladingen niet kunnen verwerken en de commissaris van ver keerswegen op het maken van nieuwe loco motieven aandringt, terwijl de industrie niet in staat is aan deze eischen te voldoen, cmdat de fabrieken overstelpt zijn met orders, die zij niet kunnen uitvoeren. Neen, lezer, de zaak is omgekeerd. Het volkscommissariaat van verkeerswegen zegt, dat er te veel nieuwe locomotieven worden geconstrueerd, dat er geen behoefte aan nieu we locomotieven bestaat en dat de eerste ja ren geen nieuwe machines vervaardigd moe ten worden, omdat de directies zich geen raad met de nieuwe locomotieven weten en geen geld hebben om ze te betalen. Glawnvatall daartegenover, bevreesd voor de werkloosheid en de noodzakelijkheid de fabrieken te moeten sluiten, eischt dot er steeds nieuwe orders voor locomotieven zouden gegeven worden. Rusland maakt nu geen tijd van bloei door. maar van economische depressie en het ge volg van den achteruitgang ven het land zoo wel op economisch als cultureel gebied is dat er te veel locomotieven zijn, dat de hooge- scholen te veel ingenieurs, te veel artsen le veren, ofschoon onder meer normale omstan digheden geen teveel maar een tekort op ieder gebied zou heerschen. Wij laten hier ccnige statistische gegevens over den toestand op dc spoorwegen volgen, bi T9I4 werden in de Russische fabrieken 415 locomotieven vervaardigd. Tengevolge van de mobilisatie en de noodzakelijkheid alle be schikbare werkkrachten voor de productie van munitie te gebruiken daalde dit aantal. Tn 1916 bedroeg het slechts 175. De bolsjewisti sche omwenteling leidde tot een steeds klei nere productie cn zoo zien wij, dot in 1918 151 locomotieven werden vervaardigd, in 1919 80, in 1920 72. Na de invoering van den Nep kwam er een kentering en de productie her stelde zich gaandeweg, zoodat in het laatst» jaar 161 locomotieven werden geconstrueerd. Ofschoon dus do laatste acht jaar de pro ductie van locomotieven ver beneden de nor male was, moet het commissariaat erkennen, dat-zelfs 161 nieuwe machines te veel zijn, daar het vervoer van goederen en passagiers zoo gedaald is, - dat er voor deze machines geen emplooi te vinden is en dat hierom en mede tengevolge van den zeer slechten toestand der rijksmiddelen (dc spoorwegen zijn genationali seerd) de eerstvolgende jaren geen nieuw» machines moeten gemaakt worden. Dc strijd tusschen het commissariaat en Glawmetall werd door den Gasplan de instelling, die de productie moet regelen beslecht: Gasplan becijferde, dat Rusland niet voor 1941 den bloei van voor den oorlog zal hebben bereikt. Op grond van deze uitspraak besliste het com missariaat, dat het tot 1950 geen nieuwe locomotieven noodig zal hebben; om de fabrie ken echter niet geheel te moeten sluiten is het bereid 20 nieuwe locomotieven per jaar te be stellen, Glawm fi"ing, zooqls te begrijpen is, met deze mcening niet accoord en eischte dat er per jaar minstens 216 locomotieven zouden worden besteld. De commissie, die de zaak moest regelen, heeft ten slotte een voorstel aangenomen, dat ingediend is door Dzerzynski en Sokolnikow en dot de producten op 161 machines per jaar bepaalt. Nu rijst echter de vraag, waar moet het commissariaat van verkeerswegen de middelen vinden om deze ongewenschte cn totaal over bodige locomotieven te betalen? De financieels toestond van het commissariaat is deplorabel. Volgens het rapport van een door den Gasplan ingestelde commissie neemt het deficit van dit lichaam van maand tot maand toe (in Juli van dit jaar was het tekort 10,2 millioen roe bel). De schuld van de spoorwegen aan d» metallurgische industrie bedraagt meer dan 15 millioen roebel. Bovendien zijn de spoorwegen millioenen schuldig aan de kolenmijnen en andere leveranciers. En nu zullen zij nog jaarlijks de niet noodige 161 nieuwe machines moeten aannemen. Betalen zullen zij ze zeker niet, want waar moet het commissariaat de noodige gelden vandaan halen? Hoe kan dan de metallurgische industrie blijven bestaan en op welke wijze dekt zij dezo posten? Wel, heel eenvoudig. Dezelfde com missie constateerde, dat de machinefabrieken deze goten dekken door op haar beurt haar leveranciers (kolenmijnen, ertstrusts) te dupee ren, door geen belastingen te betalen, geen afschrijvingen voor sociale doeleinden te doen, en gedeeltelijk door geen loon aan de arbeiders te betalen. De dupe van deze geheele tragi- comedie is de belastingbetaler, die ten slotte de kosten van dit fraai beheer moet betalen en de arbeider, die, naar de bolsjewiki in het buitenland beweren, de heer in het land is. GRIEKENLAND. MUNITIEONTPLOFFING. Uit Athene wordt, blijkens den Duitschen draadloozen dienst gemeld, dat er in het mari ne-arsenaal verschillende ontploffingen hebben plaats gevonden, waardoor tal van personen zijn gedood, terwijl de gehcele hoeveelheid mu nitie enz., die in het arsenaal was geborgen, is vernietigd. CHINA. DE DREIGENDE BURGEROORLOG. Peking, 29 Aug. (R.) De Frartsche, En gelsche, Amerikaansche en Japansche gezan ten hebben den Chineeschen minister van bui- tervlandsche zaken medegedeeld, dat hun re geeringen de Chineesche regeering verant woordelijk zullen stellen voor do verliezen, geleden door hun onderdanen in geval van strijd tusschen de militaire gouverneurs van Tsjekiang en Kiangsoc. Shanghai, 29 Aug. (R.) Britsche, Amerikaansche en Japansche oorlogsschepen bevinden zich bij Shanghai. De oorlog tus schen Tsjekiang en Kiangsoe schijnt nu on vermijdelijk, tenzij Loe-joeng-sjang vrijwillig het toezicht op Shanghai opgeeft. De Moek- densche bevelhebber Tsjang-tsi-lien trekt troe pen tezamen om Loe-joeng-sjang te ondersteu nen, terwijl maarschalk Woe-pei-foe troepen transporteert om Tsji-sji-joean te ondersteu nen, die zich van Shanghai meester wil ma ken. Shanghai, 50 Aug. (N. T. A. Draad loos). Naar verluidt, hebben Britsche en Ame rikaansche vliegtuigen een aanval gedaan op het leger van Woc-pei-foc, dot zich gereed maakte om Shanghai te verlaten. MEXICO. BANDIETEN IN ACTIE. Een Amerikaansche gedood. Mexico, 29 Aug. (R.) Gemeld wordt, dot bandieten bij San Martos in den staat Jalisco een aanval hebben gedaan op toeristen en dat een Amerikaansche vrouw gedood werd. KON. BEZOEK AAN ROTTERDAM. Op 15 Sept. o.s. Near wij vernemen zullen dc Koningin en Prins Hendrik Maandag 15 September een be zoek brengen aan Rotterdam. VERHOOGING TABAKSACCIJNS. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer. Een ongunstige ontvangst in de afdeelingen. Aan het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op tabak wordt het volgende ont leend: Zeer vele ieden hadden tegen dit wetsont werp ernstige bezwaren. Zij betreuren het zeer, dat reeds zoo kort na de invoering van den tabaksaccijns een voorstel tot verhooging wordt gedaan. Bij de invoering gaf meer dan één lid, zij het aarzelend, zijn stem aan het desbetref fende wetsontwerp, in het vertrouwen, dat het bij den toen voorgestelden accijns zou blijven. Dat reeds zóó spoedig een voorstel tot ver hooging van dien accijns wordt ingediend, meenden de bedoelde leden destijds allerminst te behoeven te vreczen. Te minder leek een zoodanig voorstel waarschijnlijk en te meer past daartegen thans een woord van protest, wijl'de omstandigheden voor dc tabaksnijver heid reeds geruimen tijd verre van gunstig zijn. Onze bij uitstek nationale sigarenindustrie ver schaft tegenwoordig aan veel minder personen arbeid dan vroeger het geval is. Von 1916 tot Juli 1925 liep het aantal sigarenmakers van 15.000 tot 10.000 terug. Het verbruik van siga ren in het binnenland is sedert 1914 met bijna 50 pet. verminderd. Nieuwe accijnsverhooging zal nieuwe vermin dering van het gebruik ten gevolge hebben, met daaioan noodzakelijk verbonden vermeer dering der werkloosheid. Hierbij komt nog, dat er vooreerst niet aan valt te denken, dat tegenover de vermindering van het binnenlandsch verbruik een vermeerde ring van den uitvoer zal komen te staan. Vele van deze leden zouden tegen het ont werp een belangrijk bezwaar minder hebben, indien de daarin vervatte regeling niet betec- kende een handhaving en toespitsing van de onjuiste verhouding tusschen de heffing op si garen eenerzijds cn die op rooktabak en siga retten anderzijds. Juist de sigarenindustrie geeft den meesten handen werk. Hierbij komt, dat in de sigarenindustrie ongeveer dc helft van het personeel uit huisvaders bestaat, terwijl in de sigarettenindustrie en in de tabakskerverijen hoofdzakelijk door jeugdige personen wordt ge werkt. Met klem werd door deze leden aangedrongen op de door hen bepleite gelijkheid in heffing. Voorts wenschtcn deze leden zeer ernstig to waarschuwen tegen het verhoogen van den ac cijns, voor zoover deze sigaren betreft. Een gelijk bedrag als door de regeering wordt verlangd, zou naar hun meening kunnen worden verkregen door een heffing van 10 pet. op «fgaren, 20 pet. op rooktabak en 50 pet. op sigaretten. Het duurder worden van rooktabak en siga retten zal wellicht eenige verschuiving ten ge volge hebben ten gunste van de sigaren. Iedere verschuiving van dezen aard komt echter aan de schatkist ten goede. Aanvaarding van de boven aangeduide hef fing zou mede ten gevolge hebben het ontgaan van de moeilijkheden, welke het vraagstuk van de navordering oplevert. Verscheidene andere leden, die het niet in alle opzichten met dc boven weergegeven be schouwingen eens waren, achtten echter de con clusies dier beschouwingen zeer juist. Ook deze leden meenden, dat het thans geen tijd is, om aan de sigarettenindustrie nieuwe losten te gaan opleggen. Ook voor deze industrie is bcdrijfsrust een eerste levensvoorwaarde. Dezo leden vermochten niet te begrijpen, hoe het toch komt, dat dezelfde regeering, die aan de schoenenindustrie de helpende hand heeft geboden, en die door haar voorstel be treffende de Kon. Holl. Lloyd getoond Heeft ei iéts voor over te hebben om een bestaand© werkgelegenheid te behouden, ten aanzien van de sigarenindustrie met een voorstel komt, dat aan dit bedrijf groot nadeel zal toebrengen en de werkloosheid in niet geringe mate in d» hand zal werken. Deze leden zouden niet gaarne hun stem aan een verhooging van den tabaksaccijns wil len onthouden, omdat deze verhooging een on derdeel uitmaakt van de plannen der rcgcering om te geraken tot herstel van het budgetaii evenwicht. Zij waren echter toch ook van mee ning dat de sigaren buiten deze accijnsver hooging moeten blijven, wijl de sigarenindustrie op dit oogenblik een zoodanige verhooging niet zonder aanzienlijke schade zcu kunnen dragen. Gevraagd werd, of het niet mogelijk zou zijn een verhooging van den accijns op sigaren te voorkomen, door verhooging van het invoer recht. Enkele leden verklaarden, hoewel ongaarne, aon het wetsontwerp hun stem te zullen geven. Intusschen verklaarden ook zij het op prijs te zullen stellen, indien van verdere belasting van de sigarenindustrie zou kunnen worden af gezien. Sommige leden, tegenstanders van de voor gestelde verhooging, verklaarden het zeer te betreuren, dat de regecring in de memorie van toelichting niet meer feitelijke gegevens om trent de werking van de Tabakswet heeft ver strekt. Uit deze gegevens zou zeker blijken, dat deze wet zeer nadeelige gevolgen heeft gehod. Sommige leden merkten nog op, dat verhoo- ging van de belasting op sigaren nog bijzon dere moeilijkheden zou veroorzaken in verband met de aanpassing aan de prijsschoal, welke de kleinhandel kent cn waarvan niet zonder schade kan worden afgeweken. Sommige leden achtten in elk geval een ver hooging en ccn aanzienlijke verhooging ,van de belasting op sigaretten zeer gcwenscht, omdat deze verhooginga het verbruik van dat artikel door de jeugd, waaraan zooveel nadce- lige gevolgen verbonden zijn, zal doen vermin deren. Vele leden verklaarden het in elk geval niet gcwenscht te achten, dat tot navordering zal worden overgegaan ten aanzien van sigaren, die de fabriek reeds hebben verlaten. Eenige leden meenden, dat de overgang van den bestaanden tot den nieuwen toestand beter aldus zou kunnen plaats hebben, dat de winke liers de gelegenheid wordt gegeven, hun voor raden met de oude banderolles uit te verkoo- pen, zonder daarbij aun een termijn te zijn ge bonden. Vele leden gaven dc regecring in overweging nog eens ernstig te onderzoeken, of niet een ander stelsel, waaraan de ondervonden be zwaren niet kleven, kan worden ingevoerd. Ge vraagd werd in dit verband, hoe hoog een be lasting bij de bron zou moeten zijn, opdat daar uit een zelfde opbrengst als thans zcu worden verkregen. Gevraagd werd nog, of het niet gewenscht is, het recht vooï de taboksvergunning eenigs»* zins te verhoogen, teneinde de bona fide win keliers eenigermatc te beschermen tegenover concurrenten, die op die betiteling geen aan spraak kunnen maken. LEENING 1925 B. Naar wij vernemen is de 6 Ned.-Indische leening 1925 B enkele malen overteekend. HET BEGIJNHOF TE BREDA. Gevreesde schending. Naar aanleiding van plannen tot oprichting van een school voor zwakzinnigen en de daar mede gepaaid gaande schending van het Be gijnhof te Breda, cn mede naar aanleiding van bezwaarschriften van verschillende eigenaren tegen dc plaatsing van hun gebouwen op de monumentenlijst, hebben B. en W. den raad overlegd een adres van de rijksccmmisrie voor monumentenzorg, een advies van den gemeen te-archivaris van Breda cn het advies der com missie, ingesteld ingcvo'ge art. 2 der verorde ning lot instandhouding van monumenten in dezo gemeente. In het adres weedt gezegd, dat het Begijnhof het eenigo gave '"tuk stcdeschoon is, dot Breda nog bezit. De sliÜe hof met zijn mooie tuintjes wordt' prach4ig omsloten door do begijnenhuis- jes, welker muren, rhythmisch doorbroken dopr de goëdgeproportionneerde o- -aïng^n voer deuren en vensters, mslige en r 're plcinwan- cen vormen, osnk rij ook het ere kleurge voel, dat in de grijsroode bokste en de room witte kozijnen plaatste. Gewezen wordt op het groote gevaar, dat zc'fs gedeeltelijke bebou wing van het minst belangrijke deel van 't Be gijnhof do schoonheid cn de geschiedkundige herinneringen van Breda zou bedreigen. Mocht het achterwege laten van dergelijke bebouw? niet mogelijk blijken, dan zal de bouw on:' zulke waarborgen moeten geschieden, dot, r bij latere vergrooting van het gesticht h« i mooie oude Begijnhof ongeschonden blijft. Dc keuze van een bekwaam en voor de stille schoonheid van dit oude stadsdeel gevoelig architect zou hierbij zeker van het grootste belang zijn. De r,i ïd.s-aioiiv'-'is. dr. J. F. Corstens, be roept zich ir.izijn advies tot behoud ven 't Begijn hof op historische gronden. Volgens hem heeft het Begijnhof geen architecifonische .waarde, doch is het «en monument van groote histori sche betcckenis. Het zou z i. d;ep te betreu ren zijn, indien dit monument zou moeten ver dwijnen. De genoemde commissie adviseert, het ge heele Eegiinhof, zooals h»t nu is, op de monu mentenlijst geplaatst te houden, zulks echtei' met het voornemen om wanneer een aanvrage tot wijziging van den bestaanden toestand wordt gedaan, onder zekere voorwaarden het zoogenaamde nieuwe hof op te offeren ten be hoeve van de stichting van een school voor achterlijke kinderen. NEUTRALE BOND VAN SPOORWEGPER SONEEL. Positieverbetering van schrijvers cn bureelambtenaren. Men meldt ons Naar wij vernemen is door het bestuur van vakgroep I van den Neutralen Bond van Spoor wegpersoneel een uitnoodiging gericht aan do besturen der vakgroepen van alle spoorwegor ganisaties waarin schrijvers en bureelambte naren zijn opgenomen, om in een bijeenkomst van die vakgroepbesturen de promotiekansen der schrijvers cn het perspectief voor de bu reelambtenaren bij dc Nederlandsche Spoorwe gen te bespreken. Door alle vakgroepbesturen is deze uitnoo- diging aanvaard. KONINOINNEFEEST. Maandag wordt de vlag gehcschen En het vreugdevuur ontbrand Voor het feest der Koninginne Van ons mooie Nederland. Maandag zingen honderd kelen Van hun vreugde en hun trouw Van hun eerbied en hun liefde Voor die Nederlandsche Vrouw. Maandag spat het groote vuurwerk Licht en schit'rend door de lucht, En dc gloeicnd-roodc pijlen Gieren in hun hemelvlucht. En de zon hult al 't Oranje In een zee van gouden licht, Want dat is ze, na zóó'n zomer Aan dc menschheid wel verplicht. Maandag viert dc burgerije Van ons good old Amersfoort Feest, met lintjes, strikjes, mutsjes, Toeters, kleppers enzoovoort. AI die ouG trouwe moppen Zingt men nu weer, één van zin: Vaii „Er is geen club in Oosten" Tot^,Houdt er den moed maar in." Wel, ik ben geen zcdcprceker, Als U dat misschien geloofd. Ik bedoel: Viert v rooi ijk feest, méér Viert hot met een nuchter hoofd! PIMMY. AUTO-ONGELUK Soest. Gistermorgen is op den rijks weg tusschen Soest en Amersfoort een auto bus der firma Stalenhoef en Voskuilen ge kanteld, doordat er een achterwiel afliep. Dc bus kwam terecht tegen een met een paard bespannen wagen met kisten eieren bevracht. Door den schok brak het lcmoen van den wagen, en het paard sloeg op hol, eenige kisten vielen van den wagen en een zeer groot aantal eieren braken. Van de autobus waren aan één zijde alle ruiten ge broken. Een passagier liep een lichte, ver wonding op. (N. R. Ct.) FRANSCH-DUITSCHE TOENADERING. De Fransche Voetbalbond heeft op een des betreffend verzoek medegedeeld, dat er geen en kel bezwaar bestaat dat Fransche clubs bezoek ontvangen van Duitsche clubs. Het ligt thans in de bedoeling van de Red Star. welke club reeds eenigen tijd geleden een Oostenrijksch clubelftal op bezoek had, met Kerstmis of Nieuwjaar een Duitsche club naar Parijs te la- ,ten Romen. HOLLAND—DUITSCHLAND. Te Noord wijk. Dc derde landen-wedstrijd tegen Duitschland zal te Noordwijk plaats vinden en het heeft alle schijn dat de strijd belangwekkend zal worden. Met het Duitsche team komt ook Froitzheim mee, die in de oorlogsjaren hier zooveel gespeeld heeft. Behalve bovengenoem de komen nog: Rahe, Heyden en Kleinschroth. De laatste speelt door uitvallen van Kreuzer mat Froitzheim in de dubbel. De sterkste Duit sche dames zijn op het oogenblik in Noordwijk, n.k Fiau Friedleben en Frau Neppach, beiden zeer sterk met een uitstekende drive. Voor Holland komen uit: I. Van Lenncp; 2. H. Timmer; 5. v. d. Feen; 4. Knappert voor de single. Voor de dubbel zijn H. Timmer en C. A. Bryan no. I en Nauta-Knappert 2 geplaatst In de damessingle zullen mej. Bouman en mej. Canters uitkomen en in de mixed double Mej. Bouman met H. Timmer en Mej. Canters met Knappert. In 1922 werd de wedstrijd ontijdig door de regen beëindigd en werd de stand 6—6. In '25 toen de Hollanders met een zeer zwak team naar Leipzig trokken, eindigde deze ontmoe ting in een verpletterende 12—-2 nederlaag. Nu komen van beide landen de sterkste spe lers cn de uitslag zal dus zeer twijfelachtig zijn. A. P. V. „DE SNELPOST". Uitslag der wedvlucht vanuit Chimay met jonge duiven op Zondag 17 Aug. 1924. In con cours 127 duiven: Duiven in vrijheid 10.40 uur. J. Maassen 1, 5, 10, II, 20, 21, 32 en 34. H. Waanders 2 cn 22. W. Ch. Kerling 3. H. A. de Goede 4. A. Berculo 6 en 25. H. Velthuijsen 7, 15, 29 en 33. W. Blanke 8. R. Ruif rok 9, 18, 19, 24 en 39. J. v. Plateringen 12. T. Rekers 13. 2G en 36. J. J. C. de Graaff 14 en 16. W. v. Kuilen 17. H. de Goede 23. P. C. Oostcrberg 27, 33 cn 35. A. v. EJjiert 23. J. Landman 30 en 31. De eeiste duif werd geconstateerd om 2-42- 12, en vloog met een snelheid van 16, 9619 M. per seconde. De laatste duif werd geconstateerd om 3-5- 3S en vloog niet een snelheid van 15.479S M. per seconde. De aangewezen 25 cent werd gewonnen door H. A. de Goede met No. 5. De aangewezen 10 cent werd gewonnen door W. Ch. Kei ling Nc# 3. ZWEMMEN OVER HET KANAAL. De zwemmer Perks heeft zijn poging doot de koude moeten opgeven, toen hij nog 4 K.M. van Calais verwijderd was. Hij was 17 uui tc water geweest. MOESKOPS IN AMERIKA. Moeskops houdt in de Vereenigde Staten ccn waren zegetocht. Na overwinningen op de Amerikanen Grenda, Goullet en Eaton volgde een overwinning op Horder en een tweede suc ces tegen Gc liet. En daarna werd de Italiaan Piani evenec door den wereldkampioen ver slagen. Een ergelijke meerderheid over al zijn tegenstanders in beide werelddeelen heeft nog nooit tevoren een wielrenner aan den dag -ge legd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2