WIJNHANDEL 1. A. SCHOTEftMAN Zn. BONTMANTELS SCHILLETJE Ir 1 II* BINNENLAND. Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F. 40.-- Gewas 1920 St. Emilion F 1.40 F 56.— MANTELMAOAZUN „DE ADELAAR VARKENSMARKT 9 BIT UTR. STRAAT 17 Gerestlgd 1878 TELEFOON 145 BIJZONDER AANBEVOLEN Per flesch: Per Anker 99 w Likeur van bijzonder fijne A samenstelling B p. fl. f 3.4o 34 L i2 4 1 S. H. MASSA De Staatscourant van heden 8 Septem ber bevat de volgende Koninklijke Besluiten tijdelijk benoemd tot leerares aan de R. H. B. S. te Veendam, mej. A. J. Teilegen, te Utrecht; idem aan de R. H. B. S. te Middelhamis, mc-j. D. P. A. Hentschel, onder intrekking van de benoeming van J. Verwey als leeraar aan bo vengenoemde schooltot leeraar aan oe R. H. B. S. te WarTfum, A. H. v. d. Weel, te Gro ningen benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde, mej. E. Egcns, (moeder Vincentia), overste der Zusters van de Orde der Fran cis- kanissen te Rozendaal toegekend de bronzen eeremedaillc edr OranjoNossau-orde aan H. H. van Voorst, in dienst der familie van Heeckeren van Keel, te Anger! o. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN VOORST. ZUTFEN EN DE GRAAFSCHAP. Gister bezocht, gelijk aangekondigd, H. M. <k Koningin de gemeenten Voorst en Zutphen en eenige gemeenten in de Graafschap, n.l. \V arnsveld, Vorden, Hengelo, Hirmmelo, Does burg en Dieren. Do ontvangst te Voorst. De koninklijke stoet is giste-middog te 2.20 van het Loo via den rijksstraatweg te dorp- Voorst gearriveerd. Daar werd K. M. ontvan gen door den burgemeester, mr. A. C. baron van der Feltz, die met de wethouders van Voorst aanwezig was ter begroeting. Van een officieele ontvangst kon geen sprake zijn, door bij de te nemen route het gemeentehuis in de buurtschap Tweflo niet werd aangedaan. In het kwistig met gToen en bloemen ver sierde Voorst is H. M. dc Koningin bij het buiten „Kerkzicht" toegezongen door de schoolkinderen der openbare lagere school, de hÜzondere school, de r.-k. school en de o. 1. school uit de buurtschap Gietelo. Een der schoolkinderen bood H. M. een ruiker bloe men aan. Het fanfarecorps „Voorst" speelde de nationale liederen. De aankomst te Zutphen. Direkt daarop zette H. hl de Koningin haar tocht voort over den rijksstraatweg naar Zut phen. Bij den oprit naar de brug over den IJs- sel passeerde de stoet de eereboog, door de be woners der Zutphensche Hoven, d. i. de buurt op den linker IJsscloever, daar opgericht. Dan ücwam de stoet het schittererid versierd Zut phen binnen. Men posseerde oen eereboog, van gemeentewege gebouwd bij de brug van do Rozengracht aan den kont van het stations plein. Het eerste doel van den tocht was thans het aloude Gravenhof van Zutphen, waar H. M. de Koningin een grootsche huldiging te beurt viel. De burgemeester, mr. J. Dijckmecster, sprak hier namens het gemeentebestuur Hare Ma jesteit toe Nadat H. M. op deze rede had geantwoord, volgde een défilé voor H. M. door een 1800 tal schoolkinderen en 23 vcreenigingen, te zamen ruim 1200 personen. Namens vele scholen en vcreenigingen werden H. M. bloe men aangeboden. Tenslotte maakte H. M. dc Koningin een rij toer door do versierde straten der stad, waarbij het gerestaureerde Wynhuis werd bezocht, het bekende Zutphensche museum, dat door den brand, die enkele jaren geleden den Wynhuis- toren vernielde, zwaar was geteisterd. De groo- te klok van den Wijnhuistoren, welke klok de zer dagen op haar plaats zal worden gebracht en die „Koningin Wilhclmina" is gedoopt, was opgesteld voor den ingang van de' Waag, waar 7Ji door H. M. werd bezichtigd. Op vele plaatsen in de stad zijn aan H. M de Koningin bloemen aangeboden, o.a. door hel dochtertje van den burgemeester toen H. M. de tribune op het Gravenhof betrad, daar na door een bèstuurslid van de Zutphensche Oranje-Vereeniging bij het verlaten der tri bune door H. M., en verder in de stad in de Hoven, in de Barlheze, in de Waterstraat, in de Lange Hofstraat, bij het Wynhuis, voor het Ziekenhuis en in de Laarstraat. De rit van H. M. do Koningin door Zutphen werd een ware zegetocht. De vereenigingen, die aan het défilé hedden deelgenomen, brachten H. M. nog een laatsten groet op den Berkelsingel, waar zij zich hadden opgesteld Naar de overige plaatsen in do gTuafschup. Tc kwart over vier vertrok de Koninklijke stoet naar Wornsveld. Aldaar stond, evenals in Zutphen was geschied, toen H. M. in de Hoven aankwam, een eerewacht vnn ruiters opgesteld. Op het Kerkplein blies het muziekgezelschap „Excelsior" vaderlandsche liederen, bij het postkantoor werden H. M. bloemen oangebo- den, op het Marktplein zongen de kinderen dei openbare scholen van Wamsveld en Vierakker H. M. liederen toe. Ook bij het gemeentehuis werden H. M. bloemen aangeboden, evenals bij dc Rouwenhorst, de bewaarschool, bij „Veld zicht", de r.-k. school uit Wichmond, bij het buiten „Emjante", bij het buiten „Baank" door de chr. school uit Wichmond etc. Bij de her berg „de Kap" stonden de leden van de Heng sten Associatie opgesteld, bij het gesticht „Groot-Raffel" de leden der afdeeling Warns veld van de Geld.-Overijsselsche Maatschappij van Landbouw, bij dc begraafplaats de leerlin gen der chr. school uit Leesten. Te Vorden waar de stoet vervolgens aan kwam heeft men zich ook niet onbetuigd ge laten. Bloemstukken werden op verschillende punten in deze gemeente aangeboden. Een zangvereeniging bracht een lied ten gchoorc. De leerlingen van olie scholen zongen Hare Majesteit toe. Op twee punten in de gemeente zijn ccreboomcn opgericht. Ook te Hengelo was de ontvangst zeer har telijk. Twee eerepoorten waren opgricht, een aan het begin, een aan het einde van den weg welke de stoet nam. Het gemeentehuis was ver sierd. Hier bracht het muziekcorps een volks lied ten gehoore. Leerlingen van de openbare scholen zongen Hare Majesteit „Het is plicht van icderen jongen" toe. Een meisje overhan digde de Koningin een bloemstuk. Ook de school met den bijbel en de R. K. lagere school brachten hulde aan Hare Majesteit. Bij het Kijenburg bracht de muzickvereeni- ging St. Jan een muziekhulde. Te Hummelo werd H. M. dc Koningin ont vangen tegenover het hotel „de Gouden Kar per", waar een groote eereboog stond opge richt. Toen de Koninklijke stoet aankwam, ston den eenige schutters te paard en te voet bij hun bogen. De schoolkinderen zongen onder leiding van het hóófd der school en een der kleinen bood H. M. bloemen aan. Daarna vertrok de stoet naar Laag-Keppcl, waar de officieele ontvangst plaats 'had. Vol gens oud gebruik werd bij het hotel „De Gou den Leeuw" het vaandel geslagen en deden de „bielemahs" dienst. De schoolkinderen zon gen, met een koor van volwassenen en bege leid door de muziek der Kcppelsphe Kapel de concate „In Neerland wast een eedle bloem" en een der kinderen van de openbare school bood H. M. een bouquet aan. Ook hier waren overal, evenals in Warns veld en Vorden, versieringen aangebracht. Een groote eereboog stond bij het begin van het dorp Laag-Keppel, en eveneens te Hoog-Kep- pel en te Drempt bij de Ned. Hcrv. kerk. In beide laatstgenoemde dorpen zongen de school kinderen en boden zij bloemen, aan. SALARISVERMINDERING. Hernieuwd overleg tusschen Regccring cn organisaties? De volgende samenwerkende organisaties: do Centrale van Hoogere Rijksambtenaren, het Permanent Comité van Christelijke organisaties van personeel in publieken dienst, de R. K. Centrale van burgerlijk overheidspersoneel en de Centrale van Vereenigingen van Rijksperso neel hebben eenigen tijd terug een bespreking gehad met de ministers .Westerveld en Colijn. In verband met deze bespreking is door be doelde organisaties een schrijven aan minister Westerveld gezonden, waarvan het voornaam ste luidt: De toezegging, welke u der delegatie op haar verzoek heeft gedaan, dat u bereid waart, ook verder, bij zich voordoende behoefte, met de afgevaardigden van gedachten te wisselen, is j door bovenbedoelde besturen met ingenomen- j heid begroet, waarbij echter ten zeerste betreurd I werd, dat de arbeid der salarisherziening voort gaat en straks voltooid zal zijn, zonder dat over de fundamenten der aanhangige regeling door de vertegenwoordigers der ambtenoren advies is uitgebracht. Den ondergeteekenden is, na het constatee- ren van dit feit, door dc samenwerkende bestu ren de opdracht verstrekt, der Regeering, door uwe tusschenkomst, nogmaals het dringend ver zoek te doen, op door haar aan te geven wijze, alsnog overleg met hen te plegen over „de norm- en kernsolarissen", die den grondslag voor de nieuwe selarisregeling zullen vormen. De besturen zijn overtuigd, dat de Regeering het overleg met hare ambtenaren zoodanig op prijs stelt, dat zij moeilijkheden, welke het overleg in dit stadium ontmoet, zol weten uit den weg te ruimen Hunnerzijds geven de besturen de verzeke ring, dat zij niets onbeproefd zullen laten om de bezworen zoo klein mogelijk tc doen zijn; bepaaldelijk zullen zij zich insponnen op zeer korten termijn hunne taak te beëindigen. Een afschrift van dezen brief werd aan mi nister Colijn gezonden, waarin eraan herinnerd werd, dot Z.Exc. bij het laatste onderhoud ver klaarde welwillend te staan tegenover een con tact van de organisaties met de Regeering en waarbij den minister verzocht werd de inwilli ging van het aan minister Westerveld gericht verzoek te vallen bevorderen. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIE- KOLONIES. Eerste steenlegging van het „Boschhuis". Zaterdagmiddag heeft plaats gehad de eerste steenlegging van het „Boschhuis", het tehuis, dat te Nunspect gebouwd wordt door het Cen traal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vncantiekolonies, gevestigd te Amsterdam. Verschillende leden van het bestuur van hot genootschap en van de commissie van toezicht waren gekomen om deze plechtigheid bij te wonen. De voorzitter van het genootschap, dr. Schuckink Kool, hield een korte openingsrede, waarin hij eraan herinnerde, dat reeds TO jaar geleden het plan bestond om hier een tehuis te stichten, een plan, dnt straks staat verwezen lijkt te -worden. Een T2-jerige jongen. Dirk van Beusichem, uitgezonden door de afdeeling Vlissingen van het Genootschap, verrichtte daarna de eerste steenlegging en bij den steen werd ingemetseld een looden buis, bevattende een oorkonde, waarop het feit der eerste steen-legging is vermeld. Dr. Schuckink Kool sprak daarna nog een kort woord tot Dirk van Beusichem, doorbij den wensch uitsprekend, dut nog vele von zijn kameraadjes naar hpt nieuwe „Boschhuis" zouden komen om daar gezondheid cn kracht te vinden. Het terrein, waarover het Centr. Genoot schap hier beschikt, cn waarop het „Boschhuis" gebouwd wordt, heeft een omtrek van 2J« K.M. Het nieuwe gebouw, dat naar de plannen van den architect, den heer Leguit, uit Alkmaar, ge bouwd wordt, hoeft een lengte van 42 Ja M. en breedte van 21 M. en zol omvatten een begane grond- en eerste verdieping, benevens een zol derverdieping. In het midden van den voor gevel komt in den begonen grond de entree en daarachter de hall, vanwaar gangen loopen naar het linker- en rechtergedeelte. Het mid dengedeelte zal omvattende kamer der direc trice, de zitkamer der geleidsters, het linkerge deelte, het schoollokaal, 8c badkamer cn de ziekenafdeeling, welke bestaat uit 'n ziekenka mer, een isolatiekamer, een dokterskamer (te vens zonnekamer) cn een. kamer voor de ver pleegster. Het rechtergedeelte zal omvatten de eetzaal, de speelzaal, de garderobes, de keuken cn bijkeuken cn verdere dienstvertrekken. Op de eerste verdieping zijn ontworpen vijf groote slaapzalen, elk van ongeveer 20 bedden, bene vens de slaapkamers der directrice en. geleid sters. Indien de bouw naar wensch vordert, zal het nieuwe gebouw 1 Februari 1925 kunnen wor den afgeleverd. SCHADEVERGOEDING VOOR IN DUITSCH- I.AND VERMISTE GOEDEREN. Naar wij vernemen is bij besluit van de Hooge Intergeallieerde Commissie voor het Rijnland bepaald, dat onderdanen van niet- Diritsche Staten, die schadevergoeding hebben gevorderd overeenkomstig de te dier zake des tijds getroffen regeling voor z.g. goederen „cn souffrance" in hunne vordering niet ontvanke lijk kunnen worden verklaard, als zij niet vóót T5 September a.s. alle bewijsstukken bij den „Service France Beige de Liquidation des Mar- chandises en souffrance sur les Réscaux des Territoires Occupcs" (Wilhclmstrosse 60, Wiesbaden) hebben ingeleverd NEDFR LANDSCHE ROODE KRUIS. Giften in de afgcloopen week. Van I tot en met 6 September is bij het Hoofdbestuur van het Nederlandsohe Roode Krui? aan giften ingekomen met bestemming voor Slachtoffers Schelderamp 56.331 Joden in Rusland 10. LOCAALSPOOR ALKMAAR-BROEK OP LANGENDUK. De hoogere garantie aanvraag der H. S. M. Betreffende het bekende schrijven van dc IL S. M., waarin wordt meegedeeld, dat de lo- caalspoorlijn AlkmaarBroek op Langendijk I bij het afloopen van het contract met de ge- I meenten Alkmaar, Broek op Langendijk en Zurid-Schorwoude, zal worden opgeheven, tenzij een hooger garantie door die gemeenten wordt gewaarborgd, besloot de gemeenteraad van Broek op Langendijk, voorloopig niet tot inwil- liging over te gaan en een afwachtende hou ding aan te nemen. De gemeente Alkmaar heeft dienaangaande nog geen besluit geno men, NEDERLANDSCHE WIJNHANDELAREN IN FRANKRIJK. Officieele ontvangst te Dyon, Reuter seint uit Parijs, dat gisteren te Dyon uit Parijs is aangekomen een delegatie van Ne- derlandsche wijnhandelaren. De heeren bezoch ten de stad. Aan een gastmaal werden harte lijke toespraken gewisseld en gedronken op de gezondheid van den President van dc republiek, op Koningin Wilhelmina en de Koninklijke fa milie. Heden zal het gezelschap Nirits en Beoume bezoeken. DE STICHTING GHEEL. Opneming van* Nederlendsche patiënten gestaakt. In opdracht van het hoofdbestuur van den Contreien Nederlandschen Ambtcnaarsbond hebben de beide hoofdbestuursleden IT. Schip per en F. S. Noordhoff, in hun kwaliteit van resp. voorzitter en secretaris dcr vakgroep „Verpleging" (900 leden), 4 Sept. IJ. een be zoek gebracht aan de „Staatskolonie voor de Vrije Gezinsverpleging van Gemoeds- en Gees teskrank en" te Gheel. De delegatie werd ontvangen en rondgeleid door den geneesheer-bestinrrder dr. Sane, die o.a. mededeelde, dat de voste verhouding tus schen betalende en onvermogende patiënten (normaal 300 op de 4000) belangrijk was overschreden. Daar nu de Nederlondsche pa tiënten bijna zonder uitzondering tot de eerste gToep worden gerekend, ontbreekt voorloopig elke gelegenheid tot opneming van nieuwe pa tiënten. Reeds zijn verschillende verzoeken om opne ming afgewezen en dit lot zal ook andere ver zoeken nog geruimen tijd moeten treffen. Van de verdere bevindingen der delegutie zal een relaas worden opgenomen in de vakpers, waarbij tevens de indrukken der beide afge vaardigden nopens wezen cn resultaten der Bel- gisohe Gezinsverpleging zullen worden weer gegeven. VERBRUIK VAN SIGAREN, CIGARETTEN EN TABAK. Wat de Nederlanders in één jaor verbruiken. Het met de tabaksbelasting ingevoerde ban- derolle-systeem stelt in staat na te gaan hoe en hoeveel door de Nederlanders wordt ge rookt. Het Augustusnummer van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek be vat hieromtrent eenige belangrijke cijfers ovci 1923. In totaal blijken over dit jaar ongeveei 1.060.000.000 sigaren te zijn afgeleverd, ver tegenwoordigend een totaal kleinhandelsprijs von bijna 80 millioen gulden. Sigaren van 10 cent.blijken het meest te worden gerookt (ruim 227 millioen stuks), daarop volgen de sigaren van 8 cent (ruim 218 millioen stuks). De bijna 2.000.000.000 afgeleverde sigaret ten hadden een totaal waarde van ruim 36 mil lioen gulden. De grootste aantallen treffen we hier aan voor de 1 cents sigaretten (bijna 644 millioen), hierop volgen de 1 y> cents sigaretten (316 mil lioen), 295 millioen van 2y, cent, 250 millioen van 2 cent en 218 millioen van 3 cent. Wat de tabak betreft kan worden medege deeld, dat in totaal ruim 12.800.000 K.G. is afgeleverd met een totaalwaarde van bijno 29 millioen gulden. i De totale kleinhandelsprijzen van alle over 1923 gebanderolleerde sigaren, cigaretten en tabak bedroeg bijna 145 millioen gulden. DE ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET MIJNBEDRIJF. Gewijzigde voorstellen der directies. Gisteren kwam de contact-commissie voor het mijnbedrijf bijeen ter verdere behandeling van de voorstellen der mijndirecties inzake loo- nen en arbeidsduur, ingaande 1 October a.s. De vakvereenigingen bleken ook thans niet bereid tegenvoorstellen tc doen. De Christelijke Mijnwerkcrsbond herhaalde zijn in de vorige vergadering gedaan verzoek om het voorstel betreffende den Zaterdagdienst en dc minimum- loonen der bovengronders terug te nemen, waarna over de verdere voorstellen nader ge sproken zou kunnen worden. De Nederlandsche Mijnwerkcrsbond {egde een nota over, waarin de bedrijfsuitkomsten over de eerste 7 maan den van 1924, worden berekend en de gevolg trekking wordt gemaakt, dat de toestand der ondernemingen geen aanleiding geeft tot het geen door do werkgevers wordt voorgesteld. De directies voerden hiertegen aan, dat de door den Ned. Bond genoemde cijfers op meer dere punten onjuist zijn en dat overigens met bedrijfsresultaten, zooals door dien Bond be rekend, de ondernemingen niet kunnen bestaan. De directies verklaarden intusschen het uiterste te willen doen om overeenstemming te berei ken en daarom hare voorstellen omtrent ver lenging van den dienst op Zaterdag en afschaf fing van de minimumloonen der bovengrond- schc arbeiders terug te nemen, onder voor waarde nochtans, dat de voorstellen voor het overige door de vakvereenigingen worden aan vaard. De aldus gewijzigde voorstellen houden in, dat de contractueele gemiddelde loonen der ondergrondsche werklieden met 10 worden verlaagd, de minimum-uurloonen voor de drie vakgroepen der bovengrondsche arbeiders wor den bepaald op resp. 55, 50 en 44 cent, en de gemiddelde uurloonen der jeugdige arbei ders worden verminderd met de reeds opge geven bedragen. Deze wijzigingen werden door de werkgevers in hunne voorstellen aange bracht in de verwachting, dat aan de bezwaren inzake spoorwegtarieven en mijnrecht zal wor den tegemoet gekomen. Over de aldus gewijzigde voorstellen, welke door de directies als uiterste concessie worden beschouwd, zullen de vakbonden thans verga deren. Zij zullen in een op Maandag, 15 Sept. te houden bijeenkomst der contact-commissie hun antwoord mededeelcn. HET NIET SLUITEN VAN AFSLUITINGEN BIJ DE SPOORWEGEN. Een geding voor den Hoogen Raad. Voor den Hoogen Raad is gisteren behan deld het cassatieberoep ven iemand uit Bus- sum, tegen twee vonnissen der Amsterdamsche rechtbank, waarbij hij in hooger beroep met vernietiging van twee vonnissen van het kan tongerecht te Hilversum, dat hem van rechts vervolging had ontslagen, is veroordeeld tot 2 maal f 25 boete subs. 2 maal 10 dagen hechte nis ter zake van„het als bediende van een spoorweg een algemeenen maatregel van be stuur overtreden, uitgevaardigd krachtens art. 27 der wet van 29 April 1875 lot regeling van den dienst en het gebruik der spoorwegen" (het niet-sluiten van de beweegbare afsluitingen bij de komst van een trein). Mr. Ter Laan uit Utrecht lichtte het volgende cassatiemiddel toe „Schending door verkeerde toepassing der art. 27 en 56 der wet van 9 April 1875; 7, 110 en III van den algemeenen maatregel var. b» stuur van 26 Juni 1915, art. 55 Grondwet, lo. art. 1 Wetboek van Strafrecht omdat de rechtbank in het door.de Kroon verleenen van bevoegdheid aan den (voorma- ligen) Raad van Toezicht op de Spoorwegdien sten, om afwijkingen voor te schrijven van het voorschrift van art. 7, 3e lid van het A. R D., hetwelk de Kroon krachtens de haar doo: de wet van 9 April 1875 gestelde taak.heeft gegeven ten aanzien van het tijdstip von het sluiten der beweegbare afsluitingen van open bare overwegen# heeft gezien uitvoering van den door de Kroon overeenkomstig die taak gegeven algemeenen maatregel van bestuur, zulks terwijl het verleenen van die bevoegd heid ongeoorloofde delegatie van wetgevende macht is; mede omdat zelfs wanneer dit uitvoering ware de Raad va Toezicht de bevoegdheid mist om, daar hem slechts vergund is afwijkin gen voor te schrijvén van het bij art. 7 3e lid A. R. D. bepaalde, geheel nieuwe, daarvoor in de plaats tredende voorschriften te geven, ge lijk dit voor den overweg aan de Heercnstraal te Bussum het geval is, nu dc Raad van Toe zicht heeft bepaald, dat de afsluitingen van dien overweg gesloten moeten zijn wanneer een trein den overweg passeert en de ovcrwegwach- ter ten minste 3 minuten voor de komst van den trein aanwezig moet zijn, gereed om d-^ afsluitingen te sluiten, hebben de Hooge Raad bereids bij arrest van 20 Nov. T922 beslist, dat dergelijke afwijkende voorschriften dooi den Raad van Toezicht gegeven als geheel nieu we voorschriften zijn a«n te merken. mede omdat dc Kroon zonder door eenige wet daartoe gemachtigd te zijn in art. 110 cn 111 A.R.D. heeft bepaald, dat overtreding der voorschriften door den Raad van Toezicht ge geven, of niet naleven der voorwaarden, waar onder door dien Raad afwijkingen zijn toege staan van hetgeen de Kroon in art. '7 3e lid A. R. D. heeft bepaald, zullen gelden als epn gelijkstaan met overtredingen van dien alge meenen maatregel van bestuur, terwijl art. 56 der Spoorwegwet der Kroon de bevoegdheid geeft tegen overtreding alleen harer eigen voorschriften straf te bedreigen; mede omdat de rechtbank ten onrechte art. 111 A.R.D. van toepassing heeft geacht, zulks terwijl het afwijkende voorschrift door den Raad van Toezicht gegeven als geheel nieuw voor schrift is aan te merken en derhalve alleen art. 110 A.R.D. toepassing dient te vinden." De conclusie van het O. M. 22 dezer. HET HONORARIUM VAN EEN HUWELIJKSMAKELAAR. Een geding voor de Groning- schc rechtbank. Voor de civiele kamer der Groningsche recht bank is gepleit in een ongewone zaak. Behan deld werd dc eisch van een Arnsterdamsch Huwelijksbureau, dat voor zijn huwelijksbemid deling ten dienste van iemand uit Groningen op grond van een door deze geteekende ver klaring 10000 plus 10 pCt. van het vermogen der echtgenoote vorderde. Deze eisch werd door den gedaagde betwist De advocaat van eischer hield een uitvoerige pleitrede om aan tc toonen, dat er geen sprake kon zijn van een woekercontract. De huwelijks bemiddelaars besteden heel wat onkosten aan hun bedrijf het bureau in kwestie betaalt oon advertentiën jaarlijks 6000. Zij slagen slechts in enkele gevallen, moeten op goeden stand wonen en pressen reflectanten geenszins tot ver plichtingen, welke zij vrijwillig niet zouden aanvaarden. Alleen wanneer het huwelijk door hun bemiddeling tot stand komt, vragen zij lum honorarium op. Dikwijls onttrekken degenen, die door hun bemiddeling in kennis zijn geko men met een aanstaande echtgenoote, zich aan hun verplichtingen, door zoogenaamd eeTSt even de relatie af te breken of door anderszins van het contract af te komen. Ook in dit geval had gedaagde getracht het voor te stellen, dat hij niet gebruik had gemaakt van de diensten van het bureau. De tegenpleiter legde er den nadruk op, dat het gevraagde bedrag exorbitant hoog was cn dat de rechtbank door toewijzing van den eisch er toe zou medewerken, dat de hoogheid van het huwelijk zou verdwijnen en plaats maken voor een zakelijke transactie Hij achtte voorts onkel het opgeven van ren adres aan een reflectant niet voldoende, om te spreken van bemiddeling. Pleiter drong op verschillende gronden aan op ontzegging van den eisch DE MOORD TE SCHIMMERT. In hooger beroep voor het Hof te den Bosch. Voor het Gerechtshof te 's Hertogenbosch stond gister terecht Hubert de W., kantoorbe diende te 's Gravenhage, wegens moord op zijn vrouw te Schimmert gepleegd. De eisch luidde 20 jaar gevangenisstraf. Dc rechtbank te Maastricht had bekl. veroordeeld tot 8 jaar. DE BROEKHUYS SNEEUWBAL. Ir. H. J. Sasburg te Rotterdam heeft ten hoeve van een cliënt beslag laten leggen op alle onroerende goederen van de commanditaire vennootschap Broekhuys-Sneeuwbal-Systeem aan den Hecmreadsingel aldaar. Het betreft hier een vordering van een firma, die den heer Broekhuys goederen heeft gele verd. Het in de eerste helft van Augustus voor circa 6000 geleverde, zou op 1 September betaald worden. Voor eenzelfde bedrag is ge leverd in de tweede helft van Augustus; dit vervalt 15 dezer. OPLICHTING. Een pseudo vlieger-officier. De politie te Amsterdam heeft een man ge arresteerd, een goeden bekende van de justitie, die in hotels te Amsterdam oplichtingen ge pleegd heeft. Hij gaf zich daarbij uit voor luitenant-vlie- I ger, en wist dit op zoo'n handige wijze te j doen, dat de hoteliers hem geloofden, en cre- i diet gaven. Plotseling verdween hij dan. In hotel „Phiadelphia" had hij verschillende be- I dragen verteerd, tot een totael van 50.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2