WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. DE ADELAAR TaaTSS0 HUTSSPAARBANK SCHILLETJE BINNENLAND, i utr. straat 17 Gevestigd 1878 TELEFOON 145 Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F. 40.— Gewas 1920 St. Emilion F 1.40 F 56.— mORTSCH DAGBLAD UTRECHTSCHEWEfi I. Rente 3.80°|„ onveorwanrdelijke BIJZONDER AANBEVOLEN Per flesch: Per Anker Wilt U een WINTERJAS of JEKKER koopen? Zoo ja! Beziet dan onze ENORME SORTEERING, onze NIEUWSTE modellen onze LAAGSTE PRIJZEN, AFD: Advertentie Bureau Arobemsche Poortwal 2a. Tel. 513 Plaatsing van advertentiesin alle bladen zonder ES prijsverhooging BI Likeur van bijzonder fijne samensfte&Iing p. fl. f 3.4o I 1 S. H. MASSA De algemeene toestand. .Madrid, 13 Sept. (B. T. A.) Het offi- cieele communiqué over Marokko meldt, dat heden twee colonnes opgerukt zijn naar Fondoek (ten Westen van Tetoean) en zonder verliezen alle gestelde doeleinden hebben bereikt» Sjesjoean gevallen. B e r 1 ij n, T 3 Sept. (N. T. A. Draadloos.) Volgens bericht uit Gibraltar hebben de kabij- len van het Rifgebied alle Spaansche posities tusschen Tetoean en Sjesjoean ingenomen. Ook Sjesjoeun zelf hebben zij veroverd en voorts bezetten zij den heuvelketen ten zuiden van Tetoean. Volgens een offideele mededeeling uit Ma drid zal het garnizoen van Tetoean met 3000 man worden versterkt Twee colonnes zijn voorts opgerukt naar Fondak. Zij hebben alle vijandelijke stellingen zonder verliezen ge- De positie der Spanjaarden. Madrid, 14 Sept (B. T. A.) De militaire toestanden in de westelijke zóne van Marokko beginnen voortdurend beter te worden. De weg van Ceuta naar Jet a van is vrij cn even veilig als steeds. Opgemerkt dient te worden, dat de bedoelingen van. het Directoire wat betreft de verkorting der militaire linies en de verminde ling der militaire stellingen slechts van dien aard zullen zijn, dat daardoor in geen enkel op zicht de voornaamste centra en wegen in gen vaar komen, daar onder geen voorwaarde de Spaansche zóne kan worden ontruimd, daar Spanje zulks nimmer met zijn rechten en plich ten in overeenstemming zal kunnen brengen, zoowel in verband met zijn eigen veiligheid als met de bepalingen der internationale verdragen. Na de reeds getroffen maatregelen zullen nog andere volgen, zooals de" benoeming van een kalief. Het directorium verwacht, dat d,eze maatregelen den vrede en den normalen toe stand spoedig zullen doen wederkeeren. ITALIË. DE MOORD OP CASALINL Fascistische uitspattingen te Milaan. Rome, 13 Sopt (B. T. A.) Volgens de bladen heeft de moord op Casalini in geheel Italië een diepen indruk gemaakt, doch met uit zondering van Milaan en eenige andere plaat sen werd de orde niet verstoord. Volgens de Messagero heerschte des avonds te Milaan tamelijke opgewondenheid. Zoo dron gen manifesteerende fascisten in de Cia Sala het gebouw van een republikeinsche club bin nen, al waai zij alles ondersteboven haalden. In de'Via Spiga hebben de vrijmetselaars loges eveneens een bezoek van de fascisten ont vangen, die e? ■echter niet in slaagden groote schade aan te richten. Hevige gevechten ontstonden tasschen fas cisten en een groep orditi. De tegenstanders werden den eersten keer door de politie ge scheiden, doch nadat de fascisten versterking hadden gekregen begonnen zij het gebouw van de Arditi-vereeniging te belegeren. Do cavalerie joeg de manifestanten uiteen, waarbij een tiental personen werd gearresteerd, onder wie twee Arditi, op wie bommen gevon den werden. Later richtten de fascisten eenige schade aan in een arbeidsbureau. Voor het ge bouw der fascisten werd de fascistische afge vaardigde, Sardi, die zijn partijgenooten aan maande tot kalmte en discipline, uitgesloten. Mussolini stelde zich telefonisch in verbin ding raet de secretarissen van de fascistische partij te Milaan, en drong erop aan repressail- les te voorkomen. De Monto bericht uit Bologne, dat de fascis ten aldaar de lokaliteiten van de groote loge bestormden, de meubelen beschadigden en documenten in beslag namen. Daarna trachtten zij het gebouw in brand to steken, doch een krachtig optreden van do brandweer wist uit breiding van den brand te voorkomen. De Giornale dltalia meldt uit Perugia, dat de loge „Het Groote Oosten" werd vernield. Ook te Rome zijn verschillende incidenten voor gevallen; zij waren echter niet van ernstigen aard, met uitzondering van de verwoesting van de bureaux van het blad Voce Republicana. Tengevolge van de door de regeering geno men maatregelen konden veidere ordeverstorin gen worden voorkomen, zoodat de dag van heden in geheel Italië verder kalm is ver- loopen. Mussolini heeft de laatste eer bewezen aan Casalini en een tuil bloemen op de baar ge legd, terwijl hij aan de weduwe van den ver moorde zijn deelneming betuigde. OOSTENRIJK. VERDUISTERING BIJ EEN BANKIERSFIRMA. Aanzienlijke bedragen ontvreemd. Weenen, 14 Sept. (V. D.) Dezer dagen zijn bij de bankiersfirma Siegmund Posal, ge vestigd te Weenen, gróote verduisteringen ont dekt. Het bleek dat niet minder dan 250.000 aandeelen van de Unionbank verdwenen waren. Het voorloopig onderzoek heeft geleid tot de arrestatie van een kantoorbediende. Deze be kende na een langdurig' verhoor de aandeelen te hebben gestolen. DE METAALBEWERKERSSTAKING IN WEENEN. Weenen, 13 Sept. (V. D.) Het aantal stakers in de metaalnijverheid bedraagt 120.000. De staking heeft zich niet uitgebreid tot do provincie. RUSLAND. DE OPSTAND IN GEORGlIi. Roode reservetrocpen in Ba- toem geland. Londen, 13 Sept. (R.) Berichten uit Constantinopel over den opstand in Georgië melden, dat de Zwarte zeevloot der sovjet-re geering te Batoem is aangekomen. Aon boord bevindt zich een sterke strijdmacht, ten einde Georgië te heroveren door middel van af schrikwekkende represaille maatregelen en masa executies. NIEUWE OPSTANDEN. R i g a, 14 September (B.T.A.). Een opstond brak uit in Daghestan waar de bevolking groo- tendeels bestaande uit Muzelmannen verwoeden weerstand biedt aan de Roode troepen, met spoed uit den Kaukasus daarheen gezonden om den opstand te smoren voordot deze groo te re uitbreiding' krijgt in dit gebied dat zich zoo 2eer eigent voor den guerillakrijg. CHINA. DE BURGEROORLOG. Peking, 13 Sept. (R.) Men meent dat Tsjang-tso-lin 100,000 -man tegen de provin cie Tsjili kan zenden zonder gevaar te loopen, het toezicht op Mantsjoerije te verliezen. De strijdkrachten van Tsjili zijn bijna even sterk. Zij omvatten o.a. 25,000 Christenen, onder ge neraal Feng-joe-siang, die volkomen voor den oorlog zijn toegerust, goed gewapend en ge- displineerd. De strijd tusschen Woe Pei Foc en Tsjong Tso Lin aanstaande. Sjanghai, 14 Sept. (R.) De militaire gouverneur van Tse-Kiang heeft een telegram uit Moekden ontvangen, waarinwordt ver klaard, dat de voorposten van de strijdkrachten van Tsjili onder aanvoering van Woe Pei Foe schoten hebben gewisseld met die van Hantsjoe- rije onder Tsjan-Tso-Lin nabij Sjan-Kai-Kwan. Een groote actie wordt in een dag of twee verwacht, Soen Vat Sen mobiliseert. Canton, 14 S'ept. (R.) Soen Yat-Sen is begonnen met de mobilisatie zijner troepen om aun den strijd deel te nemen aan de zijde van Tse-Kiang. Staat van beleg te Peking. Londen, 15 Sept. (N. T. A. Draadloos). Te Peking is de stoot van beleg afgekondigd en 60.000 man staan gereed om een mogelij ken aanval door den gouverneur van Mantsjoe rije af te slaan, AZIE. UIT ENGELSCHrlNDI E. Overstroomingen in Puntsjab. Simla, 13 Sept. (R.) Er hebben ernstige overstroomingen plaats gehed in Puntsjab. In den staat Bharatpoer staan 200 dorpen onder water. Botsing tusschen Hindoes en Mohammedanen. Lucknow, 13 Sept. (R.) Er had een bot sing plaats tusschen Hindoes en Mohammeda nen, waarbij twee personen werden gedood en twintig gewond. De militaire macht werd te hulp geroepen. De oorzaak der botsing was het gerucht, dat een Hindoejongen tot den Islam werd bekeerd. ZUID-AMERIKA. DE STAATSGREEP IN CHILL Het nieuwe kabinet. Santiago, 13 Sept. (B. T. A.) De mi nister van binnenlandsche zaken in het nieuwe kabinet is Alcibiado Raldan en niet Ismaël Val- des. De ministers hebben den eed afgelegd. Het ontslag van Allessandri aanvaard. Chanfiago de Chili, 13 Sept. (B. T. A.) De junta, welke de regeering voert, heeft besloten het ontslag van president Alessandri te aanvaarden. Buenos-Aires, 13 Sep-t (B. T. A.). Alessandri is hier aangekomen en werd har telijk ontvangen door de ministers van buiten en binnenlandsche zaken. De president der Ar- rentijnsche republiek De AlveaT bracht hem da delijk een bezoek. KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. De opening van de Coenhaven. Zaterdagmiddag is H. M. de Koningin met den Prins te Amsterdam aangekomen. Na een lunch gebruikt te hebben in een der salon wagens van den koninklijken trein, begaf H. M. zich met haar gevolg, bestaande uit mevr. Van LoonEgidius, dame du palais, jkvr. Van Swinderen, hofdame, graaf Dumon- ceau, opperceremoniemeester en grootmees ter, baron Bentinck, eerste stalmeester, baron Van Geen, particulier secretaris van H. M. de Koningin, jhr. Six, komerheer in buitenge wonen dienst, kapitein Ruys, adjudant van H. M. de Koningin, kapitein ter zee Von Mühlen, adjudant van den prins, jhr. Sickin- ghe, ordonnans-officier, naar de De Ruyter- kade, aan boord van een boot, die Haar naar de Coenhaven bracht om daar de opening te verrichten. Daur aangekomen werd Hare Ma jesteit ontvangen door de wethouders J. ter Haar en F. Wierdels. Over een plankier be gaven de koninklijke gasten zich naar een voor deze gelegenheid opgericht paviljoen. Met gejuich werden daar de vorstelijke per sonen ontvangen door een groot aantal gc- noodigden, die op een tribune hadden plaats genomen. Door de dochter van den heer Ter Haar werden aan Hare Majesteit bloemen aan geboden. De burgemeester richtte zich vervol gens tot Hare Majesteit en zeide o.m. „Het is mij een eer en een g-root voorrecht Uwe Majesteit en Z. K. H. den Prins der Nederlanden hier op den oever van het Noordzeekanaal, uit naam van het gemeen tebestuur van de hoofdstad welkom te mogen heetcn. Wij zijn Uwe Majesteit dankbaar, dat Zij hier aanwezig wenschte te zijn en wij stel len het op hoogen prijs, dat Zij aanstonds bereid was te willen voldoen aan een daar toe tot Haar gerichte uitnoodiging. Opnieuw legt Uwe Majesteit hiermede getuigenis af van Hare groote en voortdurende belangstel ling in het streven en werken van Haar volk en in het bijzonder van* Hare hooge belang stelling in den groei en de ontwikkeling van Amsterdam, gelijk deze zioh ditmaal mani feste eren in de uitbreiding van ons havenge bied, hetwelk voor den bloei en de welvaart van de stad en van geheel de burgerij van zoo enorme beteekenis is. Alvorens nu Uwe Majesteit uit te noodigen de laatste beletselen, die het zeewater verhin deren in dit nieuwe havengebied oe Coen haven Finnen te dringen, te doen verwij deren, moge Uwe Majesteit mij vergunnen eenige oogenblikken Haar aandacht voor de geschiedenis van dit nieuwe werk te vragen. Het ging de hoofdstad vóór de vreeselijke wereldoorlog uitbrak, in velerlei opzicht goed. Er had een opleving plaats als zelden was aanschouwd en die de schoonste beloften voor de toekomst inhield. Nieuwe aderen voor het verkeer werden geopend; onze wakkere han delsmannen wisten overzee nieuwe betrekkin gen aan te knoopende koopvaardij kwam steeds verder tot ontwikkeling. De merkbare vooruitgang van handel en scheepvaart deed Amsterdam in den loop van 1913 tot den aanleg van een nieuw havencomplex besluiten aan de westzijde van het gemeentelijk territoir, dot geschikt zou zijn om de grootste van de in de vaart zijnde stoomschepen ligplaats te geven en waardoor aan de behoeften van han del en scheepvaart ten volle zou kunnen wor- denn voldaan. Helaas, toen de Gemeenteraad dit besluit nam, kon hij niet bevroeden, dat de oorlog uan vele verwachtingen den bodem zou inslaan, dat Amsterdam, instêe van vooruit gang, achteruitgang in zijn handel en scheep vaart zou moeten constateeren. Doch Am sterdam heeft zich door deze tegenspoeden ge lukkig niet uit *het veld loten slaan. Gedachtig aan het advies van dien grooten landgenoot, wiens naam deze haven zal dragen, van den man, door wiens onvermoeiden, bijkans boven- menschelijken arbeid de grondslag werd ge legd voor het Nederlandsoh gezag in Indië en Batavia werd gesticht, heeft men hier niót „gedesespereerd" en begrepen, dat wanneer de vrede een feit werd, en dientengevolge de opleving mogelijk zal worden en komt, Am sterdam gereed en, zoo goed als moge lijk is, gereed moet zijn teneinde te kunnen mededingen in den vreedzamen strijd tusschen de havens van West-Europa om den voor rang. Voor de inrichting van deze haven moge ik nog een oogenblik de aandacht van Uwe Majesteit vragen. Het is voor vrachtschepen van het grootste belang, dat deze snel kunnen laden en lossen. Om dit mogelijk te maken, moeten bij de bestaande kaden langs de haven meermalen binnenschepen, zelfs in lading lig gende binnenschepen, bij de bestaande kaden worden verhaald. Dit geeft vertraging. In de Coenhaven zal dit ongemak zich niet meer voordoen. Zooals Uwe Majesteit zal kunnen waarnemen, zijn in deze haven ook kaden bij wijze van pieren aangebracht, rechthoekig op den zuidelijken havenwand. Aan de eene zijde ^bieden deze voor diepgaande schepen ligplaats. aan de andere zijde kunnen binnenschepen on gestoord' goederen lossen of laden. Dit sys teem zal, naar wij hopen, mede tot een meer intensief gebruik van de haven noodigen. De diepte van deze haven zal aanvankelijk 10 M. bedragen, maar in de toekomst na de voltooiing van de nieuwe sluis te LJmuiden en het gewijzigd profiel van het Noordzeekanaal op 11.50 gebracht worden zoodat schepen van den grootsten diepgang Amsterdam zullen kunnen aandoen. De kaden in dit gedeelte van de Coenhaven, thans voltooid, hebben voor zeeschepen een lengte van 1500 M. en voor binnenschepen een van 700 M. De wateropper vlakte bedraagt 20.000 qM. of 20 H.A., ter wijl langs de kaden terreinen voor den handel beschikbaar rijn tot een gezamenlijke opper vlakte van 10 H.A." Aan het slot van zijn rede gekomen, noo- digde de burgemeester Hare Majesteit uit de laatste beletselen weg te nemen, die de Coen haven nog scheiden van het buitenwater. Nadat burgemeester De Vlugt rijn rede ge houden had, antwoordde de Koningin met de volgende woorden „Ik dank u, mijnheer de burgemeester voer uw woofden en volgaarne voldoe ik aan uw verzoek het water tot de Coenhaven toe te laten, daaraan den oprechten wervsch toevoe gende, dat de onvermoeide pogingen van Overheid en burgerij von Amsterdam, om, al len tegenslag ten spijt, groei en bloei hunner stad te bevorderen, ook wat in het bijzonder dit gToote werk bet eft, in alle opzichten met welslagen bekroond zullen worden." Door op een knop te drukken viel een schot weg en begon het water uit het Noordzeeka naal den palder te overstkoomen Met groote be langstelling aanschouwde Hare Majesteit het water, dat na enkele minuten bruisend van het Noordzeekanaal door de operpng stroom de. In de twee volgende uren zouden 400X300 kub. Meter het bassin vullen; en daarmede was de Coenhaven tot stand gebracht. Baggermo lens gaan dn drop dodelijk aan het werk om het water op de vereischte diepte te brengen. Om ongeveer kwart over twee verliet het Koninklijk gezelschop de Coenhaven, toege juicht door de aanwezigen. Bezoek aan de Bcthlehemskerk. De boot brocht het Hooge Gezelschap naar het veer aan de Boorstraat. Daar stonden auto's gereed, die het Vorstelijk Gezelschap reden naar het Zwanenplein. Aan den hoofdingang van de nieuwe Bethle- hemskerk op het Zwanenplein werd H. M. ont vangen door mr. L. M. de Jongh Schouwen burg, vïce-voo-zitter van de Ver: voor Her vormde Wijkbelangen benoorden het Y en dr. A. H. de Hertog, voorzitter van den kerk era ad van de Herv. Gemeente te Amste~dam. Nadat allen hadden plaats genomen, sprak ds. J. J. Stam, p edikont evangelist van de Ver- eeniging, het votum uit, terwijl hij na gezang en gebed, naur aanleiding van psalm 84, vers 11, een predicatie hield. Spr. herdacht de ziekte van ds. Himninghe-, den voorzitter der Vereeniging en dankte H M. voor haar groote belangstelling. Voorts me mo eerde hij het werk van wijlen ds. A. Voor hoeve, ten Noorden van het Y en betuigde hij dank aan de regeering van provincie en ge meente en verder ieder, die bijgedragen heeft tot het tot stand brengen van dit kerkgebouw. Na gemeenschappelijk gezang betrad dr. A. H. de Hartog, voorzitter van den kerkeraad der Nederlandsch Herv. Gemeente, dan kansel om nameng die gemeente rijn vreugde uit te spre ken ove- de stichting van deze Bethlehemskerk. Naar de brandweerdemorvstreties. Na afloop der plechtigheid begaf ,de Ko ningin zich naar het terrein van de IJsclub tei bijwoning van het slot den feestelijkheden ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum der Amsterdamsche beroepsbrandweer, bestaande j uit een brandweer demonstratie cn zangers- hulde. Het koninklijk echtpaar kwam te ruim vier uur op het terrein aan, waar het werd verwel komd door den voorzitter der huldigingscom missie, mr. dr. Schoch. Terwijl H. M. de Ko ningin naar de koninklijke loge werd geleid, welke vóór het clubgebouw was ingericht, bracht een mannenkoor van twaalfhonderd zangers onder leiding van Fred. Roeske het Wilhelmus ten gehoore. Een ontzaglijke menigte was saamgestroomd rond het IJsclubterrein, waarop tijdens de aan wezigheid van H. M. de Koningin het daar ge bouwde burgermanshuis aan de vlammen zou worden prijsgegeven. Dat dit huis aan den roo- den haan ten offer zou vallen stond vast; dat hadden de teekenen zoo beschikt. Het lag im mers aan de Spuitstraat, droeg de nummers 11 cn 13, en werd bewoond door Brandenburg en Brandsma In de vensteropeningen verschenen op een gegeven oogenblik kijvende buurvrouwen, de werksters der sigarettenfabriek van Brandsma gingen het perceel binnen, na eerst een bana- nenkoopman te hebben ontlast. Plots een 'knal; door een gasgenerator-explosie was brdnd ont staan in de sigarettenfabriek, waarin aanstonds een heftig vuur woedde, dat zich ook spoedig aan de hooger gelegen verdiepingen meedeel de en de bewoonsters van het aangrenzende woonhuis in haar twist bedreigde. Brandweer wagens rukten aan; de Magirus-1 adder voorop. Natuurlijk mocht het houten geraamte van het huis niet verbranden, omdat anders gevaar ware ontstaan voor de demonstreerende brand- wachts. De binnenbrand in de fabriek was dus spoedig gebluscht, maar er moesten vlammen uit het dak slaan om daar vanaf de Magirus- ledder op te kunnen spuiten en daarom was een persleiding naar het dak gevoerd, die uit twee dunne straalpijpjes petroleum spoot. Dat dit brandde loot zich denken. De sensatie was zóó volkomen en naast de vlammen werden door het dakvenster enkele kinderen langs den Magirus-ladder onder levendige toejuichingen gered. De pantomime slaagde uitstekend, door dat de brandwachts uitstekende acteurs -bleken. Tot slot volgde een apotheose duivelen met vlammende fakkels stormden het terrein op, maar werden door brandwachts met slraalpij- pen in de hand teruggedreven. Achter hen brachten aardige groepen de ambachten irt beeld, zooals smeden en timmeren, welke de brandwachts in ledige uren uitoefenen. De Mo-, girus-ladders stonden vóór het huis tegen el kaar opgesteld en werden door de brandwachts beklommen met bijlen gewapend. Zoo hadden zij zich ook in de vensters van het brandhuis geporteerd, terwijl een tweetal op jfiet dak een herinner'ngsbanderol ontplooide. Het was een aardig gtheel, dot luiden bijval der talrijke toe schouwers mocht inoogsten op het sein tot applaus, dtt door H. M. de Koningin werd ge geven. Geiurende d® apotheose bracht het koor van Rcoske een lied „de Wachters" van J. Kuipers, ah hulde aan de brandwachts, ten gehoore. Commandant Gordijn mocht de Koningin ten slotte geleiden cp een rondwandeling over het terrein tusschen de groepen der apotheose, waarbij de vorstin zich met velen onderhield. T-» ruim vijf uur veiliet zij onder hartelijke toe juichingen het terrein. Het vertrek. Te half zes een kwartier later dan was vastgesteld vertrok H. M. de Koningin per extra-trein naar Den Haag. H. M. werd uitge leide gedaan door Z. Y. H. Prins Hendrik, die met haar eenige oogenblikken in den salon wagen vertoefde, alvorens zich na het vertrek van den trein weder stadwaarts te begeven tot het bijwonen van een feestmaaltijd, welke ter gelegenheid van het jubileum van de brand weer in het Amstel-Hotel werd gehouden. Onderscheiding voor commandant Gordijn. Aan den feestmaaltijd in het Amstel-Hotel heeft Prins Hendrik den heer Gordijn, comman dant der Amsterdamsche brandweer, imedege- deeld, dat deze benoemd is tot officier in de Oranje Nassou-orde. KONINKLIJK BEZOEK AAN SCHIEDAM. De burgemeester van Schiedam heeft van de Koningin de mededeeling ontvangen, dat H.M. het voornemen heeft, het volgend jaar een be zoek aan Schiedam te brengen. KONINKLIJK BEZOEK AAN VLAARDINGEN. Het programma. Het volgend program is thans officieel vast gesteld voor het Koninklijk bezoek aan Vlaar- dingen op Vrijdag 19 September. Omstreeks 11 Vk uur komt H. M. per trein aan te VJaardingen aan het station Vlaardingen Oost, alwaar Zij instapt in de aldaar gereed staande hofrijtuigen. H.. M. zal alleen verge zeld zijn van drie leden van haar hofhouding. Onmiddellijk wordt naar het Raadhuis op de Markt gereden, alwaar H. M. door den bur gemeester zal worden ontvangen cn toegespro ken in het bijzijn van de raadsleden. Daarna worden de raadsleden aan H. M. voorgesteld. Vervolgens begeeft zij zich op het balcon van het Raadhuis, waar zij het voorbijtrekken van de verschillende vereenigingen zal gadeslaan. Een vijftal zangverenigingen zal de Koningin toeringen. Na deze officieele ontvangst zal H. M. per rijtuig een rijtoer door de gemeente maken en zal zij in hoofdzaak de volksbuurten bezoeken. Voor deze rijtoer worden bijna alle straten, waar H. M. passeert, versiert. Ongeveer 6000 schoolkinderen zullen worden opgesteld op den Schiedamschen weg, die H, M. bij haar aan komst in deze gemeente vaderlandsche liede ren zullen toezingen. H. M. zal bovendien nog een bezoek brengen aan hot „Gebouw voorden Handel". Dit gebouw behoort in eigendom toe aan de gemeente Vlaardingen. Omstreeks 3 uur verlaat H. M. Vlaardingen en begeeft zich naar Maassluis. Des avonds zal een lichtstoet worden geor ganiseerd en tot slot zal een vuurwerk worden afgetstoken. Aan het défilé nemen ongeveer 60 vereeni- ginge ndeel, ieder met 20 leden. Des avonds nemen aan den lichtstoet het zelfde aantal vereenigingen deel met onbeperkt aantal leden. De schoolkinderen zullen des morgens op de scholen worden onthaald. VEREENIGDE VERGADERING VAN DE BEIDE KAMERS op Zaterdag 13 September 1924 t*t sluiting van de zitting der Staten-Generaal. (Bijeenroepingsuur 2.45). De heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst bekleedt den voorzittersstoel. De voorzitter doet door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk besluit van 8 Sept. 1924, no. 21, waarbij de minister van binnenlandsche zaken en land bouw wordt gemachtigd heden te drie uren des namiddags zich te begeven naar de ver gadering der Staten-Generaal, teneinde dn een vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De voorzitter benoemt een commissie, welke den minister in het gebouw zal ontvan gen en uitleiden. Deze commissie bestond uit de heeren Verkouteren cn Rink, leden der Eer ste Kamer en v. d. Voort van Zijp, Dressel- huys, De Groot en Fruijtier, leden de- Tweede Kamer. Kort daarna treedt de minister, voorafgegaan door de leden der commissie, de vergaderzaal binnen. De heer Ruys de Beerenbrouck, mi nister van binnenlandsche zaken en landbouw, plaatst zich achter de ministerstafel en houdt de volgende rede „Haro Majesteit de Koningin heeft mij op gedragen de zitting der Staten-Generaal in haren naam te sluiten. Een meening-verschil tusschen de Tweede Kamer en de regeering over de maritieme ver- dedigiilg van het moederland en het gebied overzee heeft geruimen tijd tot schorsing van uwe beraadslagingen geleid. Al was dientenge volge de wetgevende arbeid minder vruchtbaar dan verwacht mocht worden, veel is toch tot stand gekomen, in het bizonder ten bate van het herstel van het financieel evenwicht. De Koningin heeft mij opgedragen u haren dank te betuigen voor uwen ijver en uwe toe wijding aan 's lands belang. In naam der Koningin ^en daartoe door haar gemaohtigd, verklaar ik deze zitting der Sta ten-Generaal te zijn gesloten". De minister wordt door de commissie uitge leid. Nadat de commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de voorzitter de ver eenigde vergadering. v Bizonderheden omtrent de plechtig- heid. Des!uitingszitting der Staten-Gcn. werd Zater dagmiddag, behalve door de leden van de com missie van in- en uitgeleide, bijgewoond door de leden der Eerste Kamer van Embden, v. d. Berg, Anema( baron van Nagel tot Ampsen,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2