PROBEERT U DIT EENS!! WIJNHANDEL J.A. SCHOTERMAN Zn. SCHILLETJE SPORTNIEUWS STADSNIEUWS. Ter kennismaking zijn wij van plan onze kleine GLORIA ANTHRACIET, afmeting l2|25 m.m. (voor elke kachel geschikt) tijdelijk af te leveren per 4 H.L. a f 10.- FRANCO THUIS. Wordt als al onze andere soorten gruis- en steenvrij geleverd KQK'S BRANDSTOFFENHANDEL EN ELECTRISCHE BREKERU - Koienpark Soesterweg - Telef. 863 Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F. 40.- Gewas 1920 St. Emilion F 1.40 F 56.- AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE KOMEET^ Utr. straat 47 Zie Etalage UIT DEN OMTREK. Bestelhuizen: van Persijnstraat 4 Utrechtscheweg 71 Sumatrastraat 20 Langestraat 25 (Depót Ververij Palthe) utr straat 17 Gevestigd 1878 TELEFOON «45 BIJZONDER AANBEVOLEN Per flesch: Per Anker H I Likeur van bijzonder fijne II t r A samenstelling 1 E 1 p. f3. f 3.4o 3i 4 1 -\ S. H MASSA 1 3 AFD Advertentie Bureau Arnbemscbe Poortwal 2a. Tel. 513 Plaatsing van advertentiesin alle bladen zonder S3 prijsverhoogingBI HET DAGELUKSCH BESTUUR VAN GRONINGEN. Dr. Van den Berg heeft ontslag genomen als wethouder van Groningen. Uit billijkheidsover wegingen zal nu de Vrijheidbond den zetel voor Openbare Werken, openvallend door het ont slag nemen van dr. Vnn den Berg, aan de rech terzijde aanbieden. SALARISREGELING BELASTING- PERSONEEL Lager dan het commissie voor stel. Naar het Vad. verneemt, heeft de minister van Financiën het advies der bijzondere com missie niet opgevolgd. De salarissen zullen echter op een lager bedrag worden vastgesteld dan door de commissie is voorgesteld. Zoo zal voor de volgende ambtenaren de nieuwe regeling als volgt luidenKommies Te klasse 15002300 met 8 tweejaarlijk- sche verhoogingen van 100rijksklerken 1100—1800, te bereiken in 13 jaar adjunct commiezen 11002600, te bereiken in 19 jaar. DE PENSIOENACTIE VAN HET SPOORWEGPERSONEEL Bijna 26,000 handteekeningen op het petitionnement. Naar wij vernemen zijn op het petitionne ment voor een spoedige totstandkoming van de nieuwe pensioenregeling van het spoorweg personeel bijna 26,000 handteekeningen ver zameld. Dit komt vrijwel overeen met hel totaal aan tel leden van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederland sche Spoorwegen en den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel, van welke organisaties het petitionnement uitging. De resultaten van deze pensioenactie zullen den minister van waterstaat, op een door hem te bepalen datum, worden aangeboden door een delegatie uit de hoofdbesturen der drie genoemde vakbonden. Mr. L J. RIETBERG, f President van het Hof van Justitie op Suriname. Mr. L. J. Rietberg wiens aftreden wegens ongesteldh'eid wij gisteren meldden presi dent van het Hof van Justitie in Suriname, on der-voorzitter von den Raad van Bestuur en in die qualiteit plaatsvervangend-gouverneur der kolonie tijdens de afwezigheid van baron Van Heemstra, is in den ouderdom van 54 jaren overleden. De overledene, die hier te lande o.m. het ambt heeft bekleed van griffier der Staten van Utrecht, was ridder in de orde van den Nederlandschcn Leeuw. HONDERDJARIG BESTAAN N. EN Z.H. REDDINGMAATSCHAPPIJ Giften voor het huldeblijk. Do opbrengst van flen gala-avond, die 13 Sept. in het Kurhaus is gegeven ren bate von het comité, dat een huldeblijk zal aanbieden aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding maatschappijen, bedroeg met inbegrip van de gehouden collecte f 2050. De opbrengst van de tentoonstelling van reddingswezen en kustverlichting, ten bate van hetzelfde doel in het Kurhaus gehouden, be droeg f 695. Verschillende belangrijke giften komen thans in, o.a. van het Vickershouse 500. INBRAAK IN EEN GEBOUW VAN DEN NED. METAALBEWERKERSBOND. 8000 gestolen. Vrijdagnacht is ingebroken in het kantoor veri het district Rotterdam van den Algemeenen Nederlandschcn Metaolbewerkersbond in de Mauritsstraat. Met een valschen sleutel zijn de inbrekers in een aangTenzende garage gekomen en ver volgens in het huis van den Metaalbewerkers- bond. Op het kantoor, gelegen op de eerste verdieping, is een zware brandkast opengebro ken en daaruit is voor 8000 aan bankpa pier gestolen. Een bedrag van ongeveer 3500 specie heeft men onaangeroerd gela ten. De inbrekers hebben een paar handschoenen achtergelaten. Aon deze handschoenen is een politiehond lucht gegeven. Het dier is daarop regelrecht naar een hofje in de Boomgaard- straat geloopen, is daar een trap opgehold en een kamer binnengeloopen, bewoond door juffrouw van der W., waar hij bleef blaffen. De juffrouw zeide niets van de inbraak te weten en is weder door de politie vrijgelaten. Waarom de politiehond regelrecht naar haar woning is geloopen, kan zij niet ophelderen. De gestolen f 8000 bestaan hoofdzakelijk uit klein bankpapier en zilverbons. In verbond met dezen diefstal is aangehouden de varensgezel F. W. v. J., uit de Eendracht-* straat, tegen wien eenige aanwijzingen zouden bestaan. Vast staat, dat er verscheiden mede- plichtingen zijn, want de inbreker, die door het W.C.-raampje naar binnen is geklommen, heeft daarna den grendel von een tuindeurtje afge schoven om de anderen binnen te laten. BRAND OP DE „KLIPFONTEIN Het schip te Weymouth binnengeloopen. Reuter seint ons uit Glasgow Het Nederlandsche stoomschip „Klipfontein op weg naar Zuid-Afrika is wegens brand aan boord te Weymouth binnengeloopen Utrecht. - NEDERLANDSCHE JAAR BEURS. Het secretariaat der Nederland sche Jaarbeurs deelt mede, dat de Elfde Jaar beurs in totaal bezocht werd door 34.372 per sonen tegen 25.056 personen, die de vorige najaorsbeurs bezochten. Het aantal bezoekers dc*r voorjaarsbeurs bedroeg 38.656. ANTI-OORLOGSBETOOGING TE UTRECHT. De beAooging voor den wereldvrede, die gister le Utrecht gehouden werd, is schitte rend geslaagd. Aan den optocht, die een half uur gaans lang was, namen ongeveer 10.000 personen deel, die 130 vaandels en doeken met opsch» ilten mededroegen. Een vijftal mu ziekkorpsen speelde in den stoet. In den tuin van Tivoli werd de meeting ge houden. Mevrouw M. GoudekctPhilips uit Bussum en de heer Jan van Zutfen spraken de betoogers toe. AMERSF. ZWEM- EN POLOCLUB. De Amersfoortsche Zwem- en Poloclub zal Zaterdag 27 Sept. a.s. een buitengewone al- gemeene vergadering houden in hotel „de Zwaan". De agenda vermeldt o.a. reglementswijziging en bespreking feestavond. De Olympiade in 1928. Onze stadgenoot, luit. Westerouen van Mee- teren geeft in „De Olympiade" beschouwingen over de Olympische spelen te Parijs. In het nummer van 17 Sept. behandelt hij de ruiter sport, aan welk artikel wje het volgende ont- leenen: Dat de ruitersport ook op het programma van de Olympische Spelen te Amsterdam zal voor komen. is aan geen twijfel onderhevig en dus zal ook Nederland in de gelegenheid zijn zelf de organisatie ter hand te nemen. Gemakkelijk zal het niet worden gemaakt, vooreerst omdat Amsterdam niet bepaald gunstig ligt voor rui- terwedstrijden en ook omdat de wedstrijd in een kort tijdsbestek moet worden afgewikkeld. Het Stadion geschikt te maken voor ruiter-wedstrij- iden is ook niet zoo gemakkelijk; hoe In Parijs mogelijk was in twee dagen tijds een goede Ier- sche wal te maken, heeft ons zeer verbaasd. Het is uitsluitend het gevolg van den aard van den bodem; met leem en plaggen, telkens laag voor laag begoten met water, bouwt men de meest vaste wal in enkele dagen. Te Amsterdam en trouwens in ons geheele land is dit onmogelijk. Toch zal het noodig zijn, dat de dressuurproe- ven en de springconcoursen in het Stadion plaats hebben, de cross-country zal moeten wor den gereden te Hilversum of Amersfoort. Van de Fransche hebben wij zeer veel kun nen leeren, hoe het wel- en hoe het niet moet zijn; voornamelijk hebben wij de navolgende punten goed in het oor geknoopt: le. Meer gebruik maken van de morgenuren voor dressuurproeven; 2e. Goede gelegenheid geven om de cross country te voren te zien; 3e. Begin- en eindpunt niet te ver van elkaar te nemen; wanneer het eindpunt toch ver ver wijderd is, te voren de deelnemers waarschu wen en gelegenheid geven om de paarden te vervoeren; 4e. Te voren ingerichte bureaux, die korten tijd na den wedstrijd den uitslag publiceeren; 5e. Aan het publiek bekend maken van fou ten en tijd bij de springconcoursen; 6e. Ruim toelaten van fotografen en film operateurs; 7e. Geen zandbanen maken op een grasveld, hoogstens in de bochten en vóór de hindernis sen zand strooien; 8e. Tijdig schriftelijk bekend maken van de uren, waarop de wedstrijden plaats hebben; 9e. Natuurlijke hindernissen in de cross-coun try; 10e. In het springconcours niet alle hindernis sen zwaar maken. Dit zijn eenige technische opmerkingen. Nog op een punt zou ik de aandacht willen vestigen. Zeer merkwaardig heeft ons getroffen, dat van dé zijde der Fransche bereden officieren zelfs van geen belangstelling voor hunne buitenland- sche kameraden werd blijk gegeven. Waarom niet op den avond van aankomst een eenvoudige bijeenkomst in de cercle militaire, waar gele genheid gegeven werd om kennis te maken? Waarom niet aan de deelnemers introductiekaar- ten voor deze sociëteit gestuurd? Te voren zijn wij reeds overtuigd, dat in 1928 te Amsterdam de Groote Club hare deuren voor de vreemde gasten zal openen, dat de Neder landsche cavalerie zal doen, wat in haar vermo gen is, om den gasten het verblijf aangenaam te maken. Wij hebben deze gastvrijheidsbegrip pen reeds in onzen jeugd geleerd. Maar wij hadden toch feitelijk hetzelfde van de Fransche kameraden verwacht! HET O NTW APEN LN GSD EB A T PROF. VAN EMBDEN-GEN. SNIJDERS, Wat er tegen is. Prof. Obbink schrijft in „Bergopwaarts", met betrekking tot het a.s. debat tusschen generaal Snijders en prof. Van Bmbden over de midde len, die haast altijd bij een openbaar debat worden gebezigd, handigheidjes en geestighe den om den lachlust van het publiek op te wekken. Natuurlijk verwacht niemand dat generaal Snijders en prof. Van Embden elkaar op die manier te lijf zullen gaan en er een bloot schouwspel van zullen maken tot vermaak van het publiek; ze zullen dat beiden beneden hun ne waardigheid achten. Maar toch blijft ook hun debat een open baar duel, dw.z. zij willen beiden „winnen", of ten minste bij de toeschouwers (ik zeg op zettelijk toeschouwers en niet toehoorders) den indruk wekken gewonnen te hebben. En dat komt in mindering van de waarde hunner ar gumenten,, die immers meer moeten berekend zijn op bedekking van eigen zwakheden en blootlegging van de zwakheden des tegenstan ders dun op een objectief zoeken naar de waarheid, die misschien wel in het midden ligt, dus op een plek waar geen der heide debaters ze zoeken Schr is altijd verbaasd als overigens hoog staande menschen zich overgeven aan de dwaasheid van het- openbaar debat. Willen twee menschen samen de waarheid zoeken en daartoe met elkaar discussieeren, bestl Maar lout men het elkaar en zichzelf dan niet noo- deloos moeilijk maken door het oprichten van een publieke tribune. Het is toch al moei lijk genoeg naar argumenten van een tegen stander werkelijk te luisteren, en die argu menten eerlijk te behandelen; en in het open baar debat is het rondweg onmogelijk. Daar moet men zoeken nuar de zwakke plekken in des tegenstanders 'betoog, die mogelijk alleen maar zwak zijn door gebrek aan zeggings kracht of ongelukkige formuleering en boven dien misschien alleen bijkomstigheden betref fen. Dan werpt men zich met alle kracht op die zwakke plek, om te kunnen winnen. Want in het duel en in het debat gaat het niet om de waarheid, maar om het winnen. En de „win ner" heeft niet zelden ongelijk. Niet de waar heid maar zijn technische debatbedrevenheid verschaft hem do overwinning. Wordt draadloos uitgezonden. Naar wij vernemen zal het ontwepeningsde- bat, dat tusschen prof. dr. Van Embden en generaal Snijders op 26 dezer te Den Haag ge houden wordt, draadloos worden uitgezonden. Zij, die in het bezit zijn van een ontvangtoe stel, kunnen dit debat dus van het begin tot het einde volgen. De golflengte, waarop deze uitzending plaats vindt, zal nog nader bekend gemaakt worden. HET 2Tste MIDDENSTANDSCONGRES. Op Woensdag en Donderdag a.s. Een overzicht over dc ogendu. (Vervolg van het blad van Zaterdag.) Prae-advies van den heer van Deventer over Yreemdelingenver- keer en Middenstand. Aan het prae-advies van den heer van De venter over „Vreemdelingenverkeer en Mid denstand" ontleenen \v(j het volgende: Wat hebben wij te verstaan onder vreemde lingen en vreemdelingenverkeer? Josef Stradner zegt in zjjne brochure „Der Fremdenverkehr (Leykam Verslag in Graz, 1917), „Als Fremder wird ein Mcnsch bezeich net, der in einen bestimmtcn Kreis tritt, dem er bisher nicht angehörte. Für das Wirtschafts- leben dieses Kreises bedeutct er in jedem Falie eine Vermehrung tier Verbraucher an Gütern und Arbeitsleistungen. Mit dem Urnfange des Wirtschaftskreises bestebt und verandert sich der Begriff des Fremden. Wer in die Wirt- schaft eines Hauses eintritt als Fremder, braucht es darum noch nicht auch im Dorfe zu sein; in diesem abev ist in bezug auf die Wirtschaft schon jeder Bewohner des Nach- bardorfes ein Fremder, im Lande ist es aber nur der Auslander." In het kort samengevat zijn dus als vreemdelingen te beschouwen zoo wel de eigen landgenooten, die tijdelijk ver toeven in een ander dorp of eene andere stad, dan waar zij hun domicilie hebben, als de eigenlijke buitenlanders. De7.e vreemdelingen nu, zij mogen dan tot de ingezetenen van hetzelfde land behooren of wel buitenlanders zijn, kunnen wij weder ver- J deelen in twee groepen Zakenreizigers en toeristen. Tusschen beide bestaat echter eene onmiskenbare verwantschap de eerste zul len dikwijls na het afdoen hunner zaken vooral in een vreemd land hunne °aandacht wijden aan natuur- en stedenschoon, aan dc kunst of de arclvitectuur van het land en de toerist, zij hij koopman of industrieel, inge nieur, arts of reeder, kan zijns oogen niet slui ten voor hetgeen een vreemd land merkwaar digs bezit op het gebied van industrie, haven werken, spoorwegbouw, klinieken, scheeps werven en van zooveel andere zaken, ook al behooren die niet bepaald tot de geijkte be zienswaardigheden. Zakelijk verkeer en vreem delingenverkeer zijn nauw met elkaar verbon den, het eerste bevordert tevens het tweede. (Jaarbeurzen, tentoonstellingen, congressen van zaken menschen.) En nu het vreemdelingenverkeer als maat schappelijk verschijnsel. In de oudste tijden diende het verkeer in de allereerste plaats de belangen van handel en nijverheid. De ont dekkingsreizen der Phoeniciërs bijvoorbeeld, het oudste handelsvolk, waren uitsluitend ge richt op het zoeken naar gebieden van be lang Voor den handel en de stoutmoedige tochten der Portugeesche en Hollandsche zee lieden beoogden slechts het bereiken van voordeelige markten, tvaar gewilde producten gemakkelijk te verkrijgen waren. Maar zelfs in lang vervlogen eeuwen waren het niet al leen de strijd om het bestaan of de zucht naar gewin, die de menschen tot reizen brachten, ook geestelijke behoeften oefenden toch reeds haar invloed uit op dc zwerflust van velen. Verre reizen werden in de oudheid gedaan, ware pelgrimstochten om bepaalde plaatsen te bezoeken, religieuze geestdrift en de zucht naar avonturen brachten ons de kruistochten, voor dien tijd geweldige prestaties. Sedert een goede eeuw is het de liefde tot de natuur, de behoefte aan ontspanning en herstel van gezondheid, die telken jare toeristen in steeds grootere drommen naar bergen, strand en bosschen voeren. Toen de verkeersmiddelen rneei en meer volmaakt werden, kwam het eigenlijk toerisme, dat zich in de jaren vlak vóór den oorlog op zijn hoogtepunt bevond en thans bezig is zijn plaats in het maatschappelijk leven opnieuw te veroveren, naar wij gelooven met succes. Wanneer wij eens nagaan wat in de ver schillende landen van Europa om ons nu alleen maar tot ons werelddeel te bepalen gedaan wordt tot het afdammen van den ge weldigen stroom van vreemdelingen en dezen te leiden in de gewenschte richting, d.w.z. naar het eigen land, dan moet het duidelijk zijn, dat daaraan voordeden verbonden zijn, welke de kosten verre overtreffen. Ik doe slechts hier en daar een greep Frankrijk werkt het „Oi- fice National du Tourisme", sedert 1910 on derdeel van het Ministerie des Travaux Pu blics, met een budget vap, millioen francs (1922). Daarnaast wordt nog reclame ge maakt door honderden „Syndicats d' Initia tive", over het geheele land verspreid, uit eigen middelen. De stad Parijs bijv. verleende aan het plaatselijke bureau eene subsidie van Jó millioen francs. In Zwitserland zorgt het „Bureau Suisse du Tourisme" met een budget van 1 millioen francs (1922) voor de buitenlandsche propaganda, in somenwerking met de Bundesbahnen, de Hotelhoudersorgani saties, de Verkehrsvereine en de Verbehrsver- bande, die eveneens millioenen francs voor dit doel beschikbaar stellen. En zoo is het in Ita lië, in Spanje, Portugal, de Scandinavische landen en ook in Nederland, zij het nog in zeer bescheiden mate. Is het nu wel inderdaad de kosten en moeite waard den buitenlander naar Holland te bren gen, of het reizen in eigen land aan te moe digen en te bevorderen Welke categorieën, behalve hotelhouders, profiteeren daar dan nog meer von Letten wij, als nuchtere zaken- menschen, slechts op de materieel© voordee- )en, dan treft ons jn de eerste plaats het feit, dat de buitenlandsche reiziger geld in het land brengt, dat elders werd verdiend, zoodat van onze zijde geen enkele inspanning noodig ge weest is om het geld, dat hij uitgeeft, bijeen te brengen. Ook op de prijzen van verschil lende artikelen oefent de vreemdeling invloed uit. De producent handelt naar grondregelen, die in de practijk bewaarheid zijn, de toerist handelt naar ingevingen, die daarmede geen verband houden. De vreemdeling, die in het lend van oorsprong der verschillende artikelen komt als consument, koopt daar velerlei „over productie", welke door de inwoners zelf niet of weinig gekocht zal worden. Het vreemdeiin- genverkeer opent aldus nieuwe afzetgebieden, draagt bij tot uitbreiding van de markt. Het versterkt aldus den handel der ingezetenen. Zooals uit de „Tabellen zur Wiihrungsstatistik" van het Oostenrijksche Ministerie van Finan ciën blijkt, is het vreemdelingenverkeer te be schouwen als „eine reich fliessende Quelle des Erwerbes und Wohlstandes, nicht bloss für die an der Bcförderung und Beherbergung der Reisenden unmittelbar beteiligten Unterneh- mungen, sondern auch für breitere Schichten der Bevölkerung, denen der Fremdenstrom lohnende Beschnftigung odcr einen vortcilhaf- ten Absatz ihrer landwirtschaftlichen und ge- werblichen Erzeugnisse verbürgt." Uit eene sta tistiek, die in Beieren gedurende 10 jaren werd bijgehouden (19001909) zien wij, dot de grootste toename van de inkomsten aan di verse belastingen geconstateerd werd in die districten en steden, welko tot het eigenlijke toeristengebied behooren. De vermeerdering in die districten van de inleggelden in de „Spar- kassen" was mede zeer aanzienlijk. Voor de hotels is de beteekenis van een le vendig vreemdelingenverkeer wel voor een ieder duidelijk. Maar hotels moeten gebouwd worden, van meubilair voorzien, hebben licht-installaties, sanitaire inrichtingen, bedden, tapijten, gordij nen, glaswerk, tafelzilver, serviezen, tafellinnen en nog vele andere dingen noodig. Behalve le veranciers van deze artikelen hebben nog be lang bij een hotelbakkers, slagers, poeliers, enz. Hoe grooter de omzet, hoe meer belang hebbenden daarbij profiteeren. Wjj spraken reeds met een enkel woord over de propaganda, welke voor de bevordering van het vreemdelingenverkeer allerwege wordt ge maakt. Hierbij betrokken zijn de dagbladen (ad vertenties), uitgevers en drukkers (propaganda materiaal), leckenoars (reclameplaten), clichéfa brieken, expediteurs en zelfs londsbedrijven (posterijen). Terecht zegt dr. W. Miller van het verkeer in 'Zwitserland: „Een half milliard francs wordt jaarlijks in het vreemdelingenverkeer omgezet, ter waarde van meerdere milliarden rollen de producten van de volksenergie in eindeloos zich slingerende goederentreinen over onze rails, in duizenden kanalen wordt datgene geleid, het welk als een onverdeelde stroom onze grenzen bereikt. Tot in het kleinst© hoekje van ons land doet de polsslag van het verkeer zich voelen, zonder welke ons staatslichaam een organisme zonder bloed zou zijn. Al wat het economisch leven in Zwitserland oplevert, ondergaat den invloed von het verkeer, hangt met verkeer samen." Deze uitspraak geldt, zij het dan ook in mindere mate, ook voor ons land. Ieder, die wel eens gereisd heeft en wie heeft dat niet? zal moeten bekennen dat d© uitgaven voor trein, boot of hotel bij verre niet den grootsten post op zijn reisbudget vormden. Daar kwam bij de aankoop von allerlei artike len; noodige, in verband met het verschil in klimaat of plotselinge wisselingen van het we der (kleeding, schoeisel, hoeden) en minder noo- digé, zooals souvenirs of wel het koopon van speciale artikelen, eigen aan het land dat be zocht werd. Ook uitgaven voor schouwburg, bioscoop, cafc en restaurant. Tochtjes werden gemaakt per rijtuig of auto, antiquairs en win kels bezocht. Bij alles wat men op reis doet, moet men. bijna altijd zijn toevlucht zoeken.bij den middenstand, bij den handeldrijvenden mid denstand. Mag men dan ook niet op de zaken- menschen in de plaats hunner inwoning een be roep doen op medewerking, op hunne belang stelling? Ook voor de bevordering van het ver keer in hunne onmiddellijke nabijheid. Hebben de winkeliers in de kleinere centra niet het grootste belang bij den wekelijkschen marktdag bijvoorbeeld? Die toch uitsluitend door niet-in- gezetenen wordt bezocht. Het heeft mij altijd verwonderd, dat de mid denstand, in den regel toch eene categorie van medeburgers met een open oog voor hunne be langen, zich zoo weinig interesseerde voor het vreemdelingenverkeer als middel tot meerdere welvaart. De bevordering daarvan werd be schouwd als een stokpaardje van enkelen, die nu eenmaal graag oan den weg timmeren of functies begeeren in eene vereeniging voor vreemdelingenverkeer. Dat zooveel winkeliers zich van medewerking onthielden, komt meestal, omdat bestaande vereenigingen op dit gebied zoo weinig activiteit ten toon spreidden. Zij vergeten daarbij echter, dat iedere stad of ieder dorp de Vereeniging heeft die het verdient en dat financieele kracht voor een dergelijke orga nisatie een levenskwestie is. Zonder durf en energie van de onmiddellijke belanghebbenden zijn geene goede resultaten te bereiken. Maar don ook de hand aan den ploeg geslagen en bedacht dat het nog altijd waar is dat „de cost voor de baet uytgaet". De rapporten over de arbeids wet. Wij vermeldden reeds dat door verschillen de vereenigingen een rapport is uitgebracht over de arbeidswet. Hoewel deze rapporten in verband met hunne uitgebreidheid niet in extenso afgedrukt kunnen worden, lijkt ons toch niet ondienstig in het kort weer te geven tot welke conclusies de rapporteurs gekomen zijn. Zoo lezen vrij o.m. in het rapport yan den heer Mr. N. Peereboom, rechtskundig advi-, seur van den Bond van Klcermakerspatroons, ln Nederland j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2