WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. DE ADELAAR" WINTERJASSEN WINTERJEKKERS SCHILLETJE SPORTNIEUWS STADSNIEUWS. Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F. 40.-- Gewas 1920 Si. Emilion F 1.40 F 56.-- LANGESTRAAT 40 mm TELEPHOOM 224 Groote sorteering. Lage prijzen W AMERSFOORTSCK DAGBLAD UIT DEN OMTREK. UTR. STRAAT 17 Gevestigd 1878 TELEFOON 145 BIJZONDER AANBEVOLEN Per flesch: Per Anker: I? Likeur van bijzonder fijne T A samenstelling e 1 p. fl. f 3.4o 6 4 S. H MASSA 2 2 AFD Advertentie Bureau Arnbemsche Poortwa! 2a. Tel. 513 Plaatsing van advertenties in alle bladen zonder H prijsverfoooging 3S lijk ook langdradige brochures worden ge schreven, is den Leidcnoar klaarblijkelijk een aangeboren talent. Het fraaie nieuwe gebouw van het „Leidsch Dagblad" is sinds een week ioderen avond verlicht met honderden elec- trische gloeilampjes en de directie had, naar ik hoorde, veertien prijzen uitgeloofd voor hen, die op den kop af alle Jampjes geteld hadden. Het stond natuurlijk iederen avond zwart Zoo straks schreef ik over stikvolle cafés. Maar cafés schijnen er in Leiden, behoudens enkele beroemde uitzonderingen, niet te zijn. Het grootste en nieuwste is een lunchroom, een ander noemt zich heel idyllisch het Pan- nekoekenhuis, weer een ander is feitelijk een melksalon, en de drukstbezochte gelegenheid bleek te zijn een oude.... garage, waar een tijdelijke poffertjesbakkcrij zich had genesteld. Hier liep het storm. In de nauwe gang, waar vroeger auto's doorheen laveerden, stond het nu vol van stoelen, tafels etc. en de enge door gang voor 't publiek en de kellners was her haaldelijk verstopt. Achter in de garage speel de een strijkje vóórin was er geen noot van te hooren, tóch betaalde men natuurlijk de poffertjes 5 cent duurder vanwege de mu ziek. Het personeel was énorm. Kellners met servetten over den arm, die op vaatdoeken waren gaan lijken, draafden af en aan, en de bakkerij zelf, waar 't walmde en weeïg geurde, leek op een infernale bijenkorf. Een dikke da me met proporties geschikt voor een we reldtentoonstelling liet'met een taaie vol harding en een meesterlijk flegma het zachte deeg over de honderdmaal ingedeukte bak plaat loopen en verweerde koks met roode mouwen keerden met een wcergalooze snelheid de poffers om, die daarna bij porties cp dc bordjes werden gedeponeerd, waar ze de be kende boter- cn suikerbewerking ondergingen, om dan in drommen bij elkaar gezet te wor den, totdat de kellners ze kwamen halen. Een ware groot-industrie, die natuurlijk schatten oplevert. De fabelachtig hooge huurprijs zal er in een paar avonden wel uit geweest zijn. En ook al zouden de poffers noch de wafels smaken de legendarische omvang van de jonge dame bij den deegketel was attractie ge noeg om heel Leiden hier binnen te lokken. De loterij-geest zit den Hollander (den Europeaan?) op 't oogenblik in het bloed, en verbodsbepalingen schenen voor Leiden dezer dagen niet te bestaan. Het gevolg was dat op iederen hock van de straat kooplui op kar ren stonden, die met of zonder gramofoonhoorns hun loten aanprentten, waarop het publiek on middellijk het een of ander kostelijk voorwerp kon winnen. Ze schreeuwden hun gezicht rood en hun keel stuk, en zullen heel wat argelooze dubbeltjes verschalkt hebben. Toen een juf frouw die een prutsding gewonnen had veront waardigd beweerde dut de mooie dingen er nooit uitkwamen, riep de koopman die deed of 't hem niet aanging in hoog-Amsterdamsch dat alles „soo soiver en deeichlijk was gelèk de Sjtaaitsloterai". Denk niet dat de Leidenaar in eenig opzicht achterlijk is. Dagen te voren wanneer de fees ten in 't zicht zijn, komen de bloden vol met advertenties waarin jonge hoeren gezelschop vragen van jonge dames „gedurende de feest dagen", en waarin jonge meisjes 't zelfde doen „studenten geen bezwaar". Het is een bewijs dat de Leidenaren zelfs in 't uitzinnige hun verstand gebruiken, en van de modernste hulp middelen niet afkeerig zijn. Het aardigste is, dat door deze voorzorgsmaatregelen de mooi ste meisjes, die zulke dingen beneden zich ach ten, er alleen op uittrekken, of onderling in kleine troepjes, wat aan het feestelijk vertier een buitengewone charme geeft. Het was gisteren een aardige vlotte roezige drukte op de straat, niet hopeloos-luidruchtig, niet dronken, niet lallend, zelfs het „Hela-holo- houd-er-den-moed-maar-in" klonk met mate. En hinderlijk, lastig of irriteerend weren zelfs de zestienjarigen niet. De jongelui die in Utrecht bij de jongste verlichting van het Hoogeland het wandelen daar voor honderden tot een voortdurende ergernis maakten, hadden een lesje kunnen nemen aan hun Lcidsche soortgenooten. Maar nu nog iels over het eigenlijke feest van gisteravond: de verlichting. 3k heb al ge zegd, dat het iets buitengewoons was. Straten waarvan men 't niet verwacht zou hebben, hadden illuminaties verwezenlijkt, waar deftiger buurten niet aan konden tippen. In de Raam- steeg b.v. zogen we een sobere delicate ver siering en verlichting, die in haar soort heel wot beter was don indertijd de Kal verstraat. 0p de Garenmarkt hadden de bewoners eigen bloe men gebruikt om die midden op straat op piëde stals te zetten. In de Doezastraat was een futuristisch aangelegd artiest bezig geweest in den aanleg van een paar kleurige poorten en geestige schemerlampen langs den weg. De Breestraat werd overbrugd door verlichte cere-? poorten, op de Hoogewoerd vond men de illu minatie en decoratieve versiering terug hoe wel ietwat gehandicapt die verleden jaar fungeerde in de Vijzelstraat Het Rapenburg was éclatant verlicht met lampguirlandes langs de buigzame overlijncn, het effect was haast even wonderlijk schoon als verleden jaar aan de Reguliersgracht in Amsterdam. Ook langs sin gels en andere grachten waren electrische guir landes neergehangen, sommige nauwe straten vormden berceau's van klaterend licht, maar van een betooverende voorname schoonheid was de Hooigracht, waar welvende lijnen van clcc- trisch verlichte lompionbollen een even warm en zocht schijnsel te voorschijn riepen als onze koarslampions op het Hoogeland. Een derge lijke verlichting zou voor onze stad ook wel eens te overwegen zijn. De gewone lampions kan men weliswaar schots en scheef door el kaar heenhangen, maar ze zijn ook volmaakt afhankelijk van 't weer. De illuminatie van enkele groote gebouwen schiep speciaal op dc Breestraat fraaie effecten (het stadhuis met zijn rijke détailleering cn de Sludenlenkroeg, waarop men o.a. schijnwer pers vanaf de overzij had gericht), terwijl niet minder imponecrend was de electrische ver lichting van een molen met wieken en al. Een taptoe bracht nu en dan eenige grootere deining' en roering in de stad, althans wanneer dc gierende electrische tram uit Den Haag, die dwars door de stad davert, het niet deed. Onder de muziekcorpsen was ook een troepje accordeon-spelers. Een proef? Dan achten wij dit experiment niet geslaagd. Van de muziek was zoo goed als niets te hooren, en de hos sende jongelui, die er achter liepen, zongen dan ook maar op eigen houtje. Straatmuzikanten cn straatzangers waren er bij de vleet. Hout wisselde af met koper. Er gens zag ik een hcelc familie in touw. Mama bespeelde de hnrp, bij niet-gebruik gewikkeld in een regenjas, zoon speelde eerste, vader tweede viool, dochter eerste en tante tweede guitaar. Het was aandoenlijk. Tante keek hemelsch, bovendien nog naar twee richtingen, dochter deed sentimenteel verliefd, mamo was wat stuursch, zoonlief vibreerde nis een virtuoos cn papa kwam met een omgekeerde hoed rond. Nogmaals het was aandoenlijk Twaalf uur moest alles zwijgen, de lichten ge doofd, de buffetten gesloten. Maar de pret duurde natuurlijk nog wel ccn uurtje langer. Om kwart over één hoorde ik in de stille straat, waar dit stukje tot stand kwam, nog een werve lende troep bacchanten voorbijzagen. Maar daarna was alles stil. Leiden ging ter ruste om zich voor te bereiden op hcV grootschc feest van vandaag! O® route van den Hólland-Indië vliegtcch-. AMSTERDAM - BATAVIA alsmede een keuze uit de kinderprenten en ge- illustreerde volksboekjes grootcndeels uit dc verzameling van dr. Boekcnoogen. Uit ^c tollooze boekwerken over het beleg kon slechts een zeer beperkte keuze gedaan worden, waarbij zoowel geschriften als her inneringen aan do hoofdpersonen gevoegd zijn bij het werk uit den vreemde en opvoeringen bij tooneel en opera. Een slotofdeeling vormt de bij deze herdenking verspreide herdenkings- voorwerpen als gedenkpenningen, borden, le peltjes, pijpjes, potjes, enz. Opmerkelijk is een inscriptie onderteekend door prins Willem ven Oranje, ordonnantiën, o.a. stükken met de hand teekening van v. d. Werff, v. d. Does cn van Hout, enz. HET FEESTMAAL VAN HEDENAVOND. De miniitersv die hedenavond metPrins Hendrik zullen aanzitten aon den feestmaaltijd van het bestuur der 3 October-vereeniging, zijn rlir. mr. Ruys de Beercnbrouck, miryster-presi- dent, a^s vertegenwoordiger van het Neder- landschc Volk mr. Heemskerk, minister van justitie de heer Van Dijk, minister van oor log, die cenige jaren paarden, enz. \oor de optochten der 3 October-vereeniging heeft be schikbaar gesteld en mr. Aalberse, minister van arbeid, handel en Nijverheid, als. oud- Leidenaar. DE KONINGIN TE LEIDEN AANGEKOMEN. De auto's door oen volksoploop opgehouden. H. M. de Koningin cn haar gevolg zijn gister- vond omstreeks half 12 in drie auto's van Het Loo te Leiden aangekomen, om zich daar naar den Koninklijken trein te begeven, waar de Koningin zou overnachten. Toen de auto's langs de Beestenmaikt reden was daar juist een oneenighcid tusschen bur gers en militairen, tengevolge waarvan een volksoploop was ontstaan. Daardoor moesten de auto's evenals de tram en een andere auto wachten. Na eenige minuten wist de chauffeur van de Koninklijke auto, na dat hij een waarschuwing van de Koningin" had gekregen, door dc menigte heen te komen cn het station te bereiken. Hoewel op de Koninklijke auto de standaard stond, hadden weinigen onder het publiek be merkt dat de Koningin cn haar gevolg in deze auto's gezeten waren OPENING EENER TENTOONSTELLING. Gistermiddag om half twee heeft in het ste delijk museum de Lakenhal te Leiden in tegen woordigheid van.B. en W., verschillende raads leden en bet bestuur van de 3 October-ver eeniging en vele andere genoodigden de ope ning plaats gehad van de tentoonstelling van schilderijen en voorwerpen, welke aldaar ter gelegenheid van dc 350-jarige herdenking van Leiden's ontzet door den directeur Dr. Over voerde en den onder-directcur den hoer Cocrt is georganiseerd. De voorzitter van de commissie vun het mu seum, wethouder Reimeringer, sprak een koit welkomstwoord, waarna dc directeur in zijn rede een beschouwing gaf over de tentoonstel» ling. Dee kern wordt gevormd door de verza meling van het museum en het gemeente-ar chief, aangevuld met enkele inzendingen ven mesea en particulieren. Men vindt er de huts pot cn de bekende turfjes en speelkaarten uit de vijandelijke schansen. De door de postdui ven overgebrachte brieven van Boisot en vele andere sedert jaren bekende voorwerpen, waar bij thans ook gevoegd zijn het zwaard van een der geuzenhoplieden cn hef kompas van admi raal Boisot. Aon den wand prijken de bekende schilde rijen en enkele geschilderde cn geboetseerde portretten van Willem van Oranje, het drie manschap en Voidez, waarbij ook het uit het Hof van Vervailles voor de tentoonstelling toegezonden portret van Magdalena Moons. Langs de wanden van de kleine zalen prijkt een keuze uit de rijke verzameling van prenten in het gemeentearchief, plattegronden cn ge zichten op de stad, gebeurtenissen uit het bc- !cg, portretten der voornaamste persoonlijkhe den. een herinnering aan latere herdenkingen, ONZE LANDGOEDEREN. Backenhogcn. De Hovezathe „Backenhagen" Ct<3., gelegen aan den kunstweg 'AlmeloDelden, samen groot 54 hectaren, is gistermiddag publiek geveild in diverse perceclen. De totale op brengst bedroeg 90,706. De op de bezittingen staande boomen wer den door de koopers genaast voor 2567. DE AMSTERDAMSCHE MEEL- VOORDRACHT. Door den Raad aangenomen. De Raad van Amsterdam heeft met 2616 stemmen goedgekeurd een voordracht, waar bij B. en W. machtiging vragen om op het daartoe door hen te bepalen tijdstip te mogen overgaan tot den aankoop van tarwebloem tot een bedrag van 260.000, ten behoeve van bakkers, die zich verbinden den broodprijs gedu rende een door B. en W. te bepalen termijn niet te verhoogen en eventueel het verlies op dit meel tot een maximum van 40.000 góed te keuren. HET SPOORWEGPERSONEEL EN DE DUURTE. De Directie wijst ccn verzoek om duurtctocslag af. Omtrent de conferentie tusschen de Directie der Nedcriandsche Spoorwegen en de verte genwoordigers der pcreoneelorganisaties, ver nemen wij nog nader, dat door den heer Van Manen bij de rondvraag het verzoek van St. Raphael en den Prot. Christ. Bond om tege moetkoming in de duurte der levensmiddelen ter sprake werd gebracht. De Directie wees er op dat de toestand in het spoorwegbedrijf finan- tieel wel iets beter wordt. De ontvangsten stij gen en de uitgaven dalen, doch de regeering stelt de absolute eisch dat het bedrijf zich in 1925 dekken moet. Daarbij komt nog dat tal van onderhoudswerken sedert den oorlog zijn uitgesteld en thans dringend voorziening eischen, terwijl de tarieven nog steeds circa honderd procent boven die van vóór den oor log zijn. Bij een gunstiger exploitatie zal dan ook tariefsverlaging overwogen moeten woi- den. Het verzoek van genoemde bonden achtte de directie een wellicht tactische zet tegenover de andere bonden, doch in hooge mate onver antwoordelijk, omdat daardoor onder het per soneel verwachtingen worden opgewekt, welke niet verwezenlijkt kunnen werden. De Directie zal dit onder de aandacht van het personeel brengen. Dé heer Hellemons van St. Raphael pro testeert er tegen dat het verzoek een uitvloeisel zou zijn van taktiek-overwegingen. Zijn hoofd bestuur heeft zelfs niet gedacht aan concurren tie met andere bonden. De heer B a 1 k e s t e i n (B. A. N. S.) wees er de directie op, dat de groote stijging der prij zen van de levensmiddelen ook in den B. A. N. S. reeds een onderwerp van bespreking heeft uitgemaakt en dat naar de feiten een on derzoek wordt ingesteld. Naar de uitkomsten van dot onderzoek zal de B. A. N. S. ongetwij feld zijn actie richten. De heer Moltmakcr meende, dot hunner zijds via het N. V. V. onmiddellijke Rcgeerings- maotregelen crevorderd moeten worden tegen de duurte. „Wenscht de regeering niet tege moet te komen, aldus spreker, door de roof dieren cn aasgieren op onze levensartikelen met lde wetgevende macht aan te pakken, dan zullen wij, vooral met dc voortschrijding der duurte, verplicht zijn de Directie aan te spreken." De Directie erkende, dat de organisaties de vrijheid hebben om de belangen der leden te dienen, zooals zij die goed achten, doch het is van belang dat niet wordt medegewerkt aan het opwekken van verwachtingen, die op teleur stelling moeten uitloopen. KORTE BERICHTEN. Duitsche industrie le Venlo. De Rheindrahtindustrie te 'Amern Bezirk Dusseldorp zal zich te Venlo vestigen. Zij heeft er de noodige fabriekruimte beschikbaar ge kregen en begint met 25 arbeiders. Dit is de tweede Duitsche industrie welke zich te Venlo vestigt. De eerste is de Zeiss-fabriek te Jcno. De Zeppelin voor Amerika. Dc kapitein der Z. III heeft medegedeeld, dat de reis naar Amerika misschien over Hamburg cn Cuxhaven, maar waarschijnlijker over Rot terdam zal .gaan. Annie Pascal. De bekende verpleegster Guurtje Helder, be ter bekend als Annie Pascal, ligt, naar verno men wordt, emstig ziek in het Huis van Be waring te Amsterdam. Men heeft reeds gratie voor haar aangevreagd, doch daarover is nog geen beslissing afgekomen. Kermesse de coutcau. Na de te Lisse gehouden hardrijderij bleef het rumoerig op het dorp, waaraan de zoo genaamde „kermesse d'étc" het hare wellicht bijdroeg. Des nachts 12 uur werd de 30-jarige D. Duivenvoorde, uit Lisserbroek, aoor een tot dusverre onbekende zoodanig met een mes ge stoken, dat hij onmiddellijk naar het acade misch ziekenhuis te Leiden moest worden ver voerd Zijn toestand is hopeloos. Inbraak. Woensdagnacht is in den manufacturenwin kel van den heer Winkel in de Stationsstraat te Amstelveen voor ongeveer 400 aan goe deren ontvreemd Nieuwe afbraak. Uit een blok sedert jaar en dag onvoltooid gebleven, met rijkspremie gebouwde midden standswoningen, aon de Voormeulenweg te Bussum, heeft iemand uit Soest karrevrachten deuren, schoorsteenmantels enz. gehaald. Hij werd op heeterdaad betrapt en gaf voor hier toe permissie gekregen te hebben. Thans heeft hij bekend diefstal te hebben gepleegd en ge durende een maand voor vele honderden gul dens onderdcelen en materialen te hebben weg gesleept De I8-jarige dader is ter beschikking der justitie gesteld. (Hbld.) Overreden cn gedood. Het 3-jarig zoontje van H. op den Zuidsin gel te Venlo ging onder een stilstaanden zwaar beladen wagen hangen, zonder dat de voerman het gezien had. Toen de wagen weer aantrok, kreeg het kind het achterwiel over het hoofd. Het was onmiddellijk dood. Doodelijkc val. De landbouwer M. Postma te Kollumerzwaag is boven van de zoldertrap gestort cn aan dc gevolgen overleden. DE SECRETARIS-QUAESTEE TE JUTFAAS. Waarom het jongste raadsbesluit wederom niet werd goedgekeurd. Gister konden wij melden, dat Gedepu teerde Staten dezer provincie opnieuw hun goedkeuring hebben onthouden aan het raads besluit der gemeente Jutfaas, waarbij den secre taris dier gemeente als zoodanig ontslag werd gegeven. Wij vernemen thans, dat Gedeputeerde Staten deze beslissing genomen hebben op grond van het feit, dat het betrokken besluit van den Jutfaasschen Raad niet was vergezeld van de noodige nadere gegevens, die dit ontslag aan den secretaris konden wettigen. Hoevelaken. Onlangs is gemeld, dat een vader te Hoogland zich tot Gedep. Staten van Gelderland had gewend met verzoek, op rond van art. 19 der L. O.-wet het mogelijk te maken, dat zijn kinderen op de openbare la gere school te Hoevelaken onderwijs zouden kunnen ontvangen, nadat de gemeenteraad al daar op een desbetreffend adres afwijzend had beschikt en een verzoek van den raad van Hoogland om de kinderen tegen vergoeding toe te laten, van de hond had gewezen. Gedep. Staten van Gelderland hebben den raad van Hoevelaken thans bevolen, een re geling te treffen omtrent de toeloting van kin deren uit de gemeente Hoogland op de open bare school te Hoevelaken. SCHIETEN. Bij de thans geëindigde schietwedstrijden te de Bilt werden door de Amersfoortsche Ver- eenigingen en schutters de navolgende prij zen behaald Korpswedstrijd Buks. 6e prijs Schietvereeniging Wilhelmina, met 465 punten. Eerekorpswedstrijd Buks. le prijs schietvereeniging Wilhelmina, met 289 punten. 2e prijs schietvereeniging Prins Hendrik met 285 punten. Vrije baan buks. 2e prijs J. W. van Eist, 300 punten steun 9 X 100 punten. 10e prijs D. Soetekouw 299 punten, steun 1 X 98 punten. lie prijs C. van Buuren, 298 punten, steun 1 X 99 punten. Ï4e prijs H. v. d. Vlugt, 298 punten, steun 2 X 98 punten Geluksbaan. 8e prijs D. Ruitenberg met 864 punten. Vaste baan buks. 4e prijs J. W. van Eist met 99, 98, 97 pun ten. Personeele baan buks. 3e prijs D. v. d. Made 99 punten steun 98 punten. 6c prijs C. van Buuren 98 punten steun 96 punten. 15e prijs H. J. Muhren 97 punten steun 94 punten. 16e prijs A. Soetekouw 96 punten steun 91 punten. 17e prijs J. A. Uding 96 punten. Meester Flobertschirttcr. No. 1 J. W. van Eist, 99 cartons 1961 pnt. Te Leiden was de uitslag, voor zoover Amers foort betreft, als volgt Personeele baan. 3e prijs D. van Buuren, 99—97 punten. Jubileum-wedstrijd, le prijs J. W. van Eist, 100 punten. Vrije baan. le prijs J. W. van Eist 200 punten, steun 3 X 100. Vrije baan dames, le prijs Mevr. Brandse 96 punten. 2e prijs Mevr. Pierik 94 punten. Tevens behaalde dc heer Van Eist den Ro- zenprijs, op vrije baan buks, met 27 rozen in de eerste 10 series, en op 9 September een dagkruis. DOORKOMST H. M. DE KONINGIN. Hedenavond. H. M. de Koningin vertrekt hedenmiddag te 5 uur 19 min. van Leiden over Utrechten Amers foort naar Het Loo. De Koninklijke trein zal te 6 uur 30 min. alhier aankomen om eenige minuten daarna te vertrekken naar Het Loo. Aankomst aldaar 7 uur 26 min. J. STROEVE, f Te dezer stede is op 72-jarigen leeftijd overleden de heer J. Stroeve, gep. kapitein der infanterie en oud-administrateur der Rot- terdamsche Lloyd. OPRICHTING VAN EEN OPENBAAR SLACHTHUIS. B. cn W. schrijven aan den Raad: Wij hebben de eer U hierbij over te leggen een schetsteekening betreffende den bouw van een openbaar slachthuis in deze gemeente. Allereerst mogen wij omtrent de wenschelijk- heid van de oprichting van een Gemeentelijk slachthuis het een en ander mededeelen. Het wil ons n.l. voorkomen, dat de oprich ting van een openbaar slachthuis met koelhuis uit een hygiënisch oogpunt voor de gemeente Amersfoort noodzakelijk is; dat zij in een drin gende behoefte zal voorzien en dat zij een ein de zal maken aan toestanden, zooals die hier thans voorkomen, die uit een sanitair oogpunt alleszins moeten worden veroordeeld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2