Adverteniien Het volgende moge ter toelichting dienen: In dc gemeente Amersfoort zijn gevestigd 59 hun bedrijf uitoefenende slagers, wier slacht plaatsen, voor zoover zij in het bezit van een eigen slachtplaats zijn 7 voor verreweg het grootste gedeelte zeer onvoldoende zijn te noe men, wat hunne inrichting betreft. Teneinde U een overzicht te geven van de gesteldheid dier slachtplaatsen, kunnen wij U als resultaat van een dezerzijds ingesteld onder zoek, waarbij speciaal werd gelet op ruimte, verlichting, ondoordringbaarheid van den bodem, gesteldheid der wanden en zoldering, rioleering en watervoorziening resp. wateraf voer, ventilatie, temperatuur en zindelijkheid het volgende resumc geven. Ie. Acht slagers zijn in het bezit van een slachtplaats, welke ten opzichte van bodemge steldheid, ruimte, rioleering en ventilatie vol doende geacht kan worden en met betrekkelijk geringe kosten naar de eischen van de Vleeschkeuringswet kan worden ingericht. 2e. Vij f en twintig slagers maken ge bruik van slachtplaatsen, welke nagenoeg aan alle te stellen eischen in meerdere of mindere mate te kort schieten, ja de .meeste zelfs aan de allernoodzakelijkste eischen betreffende ruimte, bodemgesteldheid, ilcht, ventilatie en zindelijkheid mank gaan. Het zou te ver voeren elke slachtplaats in extenso te bespreken. Van een enkele zij mede gedeeld, dat een klein keukentje tevens moet dienst doen als slachtplaats, welke gelegenheid, voor hetft verrichten van eene slachting, telken male eerst van het noodige huisraad moet wor den ontruimd, terwijl de rest dezer slachtplaat sen meerendeels tevens dienen moet tot werk plaats, stookplaats, bergplaats voor tijdelijke bewaring van mest en andere artikelen, stalling van vee enz. Vele dezer slachtplaatsen zijn niet voor ver betering vatbaar, omdat daartoe het perceel geen meerdere ruimte biedt, terwijl van de meeste eene verbetering, overeenkomstig de eischen van de Vleeschkeuringswet, aanzien lijke geldelijke offers zal vragen. 3e. Tien slagers hebben öf een klein ver trekje, wat oorspronkelijk wèl voor slachtplaats was bestemd, maar bij gebrek aan ruimte en licht practisch onbruikbaar is, öf hebben in 't geheel geen 'lokaliteit om binnenshuis te slach ten. Deze allen behelpen zich, teneinde toch thuis hun bedrijf te kunnen uitoefenen, door te slachten op een binnenplaatsje of onder open' terrein, hetzij al of niet overdekt. 4e. Zeven slagers hebben onn huis abso luut geen gelegenheid tot slachten en zijn met hunne slachtingen aangewezen op de slacht plaats van een of ander welwillend collega. 5e. Zes slagers hebben na 1 Januari 1922 een nieuwe zaak geopend en zijn, in afwach ting van de oprichting van een openbaar slacht huis te Amersfoort voorloopig niet tot den bouw en inrichting van een slachtplaats over gegaan, in verband met de vrij hooge kosten, welke daarmede gepaard zouden gaan, als ge volg van de eischen, welke de Vleeschkeurings wet met ingang van 1 Januari 1922 aan zoo danige inrichting stelt. Door deze slagers wordt nü eens gebruik ge maakt van het gemeente-slachtlokoal, dan weer bij een of ander collega geslacht of wel het be- noodigde vleesch van een of anderen grossier betrokken. 6e. Drie slagers-veehandelaren eindelijk slachten in inrichtingen, welke getijktijdig die nen moeten tot stalling van vee. Twee dezer inrichtingen, een pakhuis en een stal, worden door de eigenaars, n.b. grossiers in vleesch, tevens veehandelaren geëxploiteerd als slachtplaats en als varkensstal. Als men daarbij nog in aanmerking neemt, dat genoemd pakhuis voorzien is van een hou ten bevloering, waarin een, in 't midden onder den slachtboom aangebracht, luik toegang geeft tot een in den bodem, in den vorm van een ton, gemaakte bewaarplaats voor bloed, mest en allerlei afval, dan zal het U duidelijk zijn in welke omgeving, hier de geslachte dieren, zoo wel runderen als varkens, zich te midden van tal van levende varkens, omzwermd door dui zenden vliegen, in den zomer bevinden. Dat de houdbaarheid van versch vleesch, be waard in zóódanig verpest lokaal, in hooge mate wordt bedreigd en de kans van postmor tale infectie van dot vleesch zeer in do hand wordt gewerkt, laat zich alleszins begrijpen. Van de meest voorkomende ernstige gebre ken nu zijn te noemen: bij bijna alle slachtplaatsen slechte verlichting en te weinig ruimte, welke beide omstandighe den groote bezwaren vormen voor de toepas sing eener nauwgezette keuring, terwijl bij de meeste de gesteldheid van den bodem en de wanden, alsmede de ventilatie slecht zijn, verontreiniging van den bodem, verspreiding van ziektekiemen, stank enz. ont staat. Voorts laat de zindelijkheid hier en daar zeer te wenschen over. Toestanden, welke van hygiënisch standpunt beschouwd, in hooge mate zijn te veroordce- len, worden dus, op enkele uitzonderingen na, bij alle slachtplaatsen.waargenomen. Moge men deze als de grootste nodeelen der particuliere slachtplaatsen beschouwen, men mag ook niet uit hot oog verliezen, dot tot die nadeelen even eens gerekend moeten worden de hinder en het gevaar, die het uitoefenen van het slachters- bedrijf,, zoowel in het centrum als in de buiten wijken dezer gemeente, niet alleen opleveren voor de omwonenden., doch ook voor de vele voorbijgangers. Het zal niet noodig zijn alle voordeden op te sommen, welke een Openbaar Slachthuis met zich brengt. Toch willen wij op enkele wijzen. Behalve de vele hygiënische voordeelen, welke een slachthuis biedt, geeft het gelegen heid tot een veel gemakkelijker en betere keu ring, het maakt opslagplaatsen voor slachtvee, bronnen van bodemvervuiling, waardoor ook veel last aan de buren werd veroorzaakt, niet meer noodig, •het bevordert het aantal slachtingen en doet de kwaliteit van het vleesch verbeteren, het voorkomt mishandeling, aangezien het dooden ven slachtdieren onder toezicht en dcor het gebruik van de nieösrt doelmatige inrich tingen en' apparaten op dc minst pijnlijke wijze geschiedt, het vergemakkelijkt de vestiging van slagers winkels op gewenschten stand, aangezien men niet meer gebonden is aan het in de nabijheid zijn van een slachtplaats. Blijkt uit het hierboven medegedeelde vol doende de wenschelijkheid, o. i. de noodzake lijkheid von de oprichting van een gemeentelijk slachthuis te Amersfoort, er is nog een ander motief, wat thans dringt tot eene spoedige be slissing in dezen. •De wetgever n.k, overtuigd van de groote preventieve beteekenis van de hygiëne in het geheele vlecschbedrijf, met betrekking tot voor koming van vleeschvergiftigingen, heeft een einde gemaakt aan de wantoestanden, waarin over het algemeen de particuliere slachterijen, vleesch winkels, bewaarplaatsen van vleesch, vlceschwarenfobrieken enz. (zie artikel 19 der vleeschkeuringswet) verkeeren, door bij Konink lijk Besluit van 6 Juni 1921, Staatsblad No. 754, eischen te stellen, waaraan genoemde in richtingen moeten voldoen. Dit Besluit is in werking getreden op den Ien Juni 1922 en wes onmiddellijk van kracht op al die inrichtingen in Art. 19 der Vleeschkeuringswet genoemd, welke na 1 Januari 1922 waren of worden op gericht, terwijl de vóór <^ien datum reeds be staande inrichtingen gedurende 5 jaren, na het in werking treden van genoemd Koninklijk Be sluit, van de daarin vervatte eischen zijn vrij gesteld. (Zie artikel 47 der Vleeschkeurings wet). Hoe langer men dus de oprichting van een gemeentelijk slachthuis te Amersfoort uitstelt, des te grooter dc kans dat tal van slagers, zoo niet allen, behoudens enkele uitzonderingen, zich aanzienlijk geldelijke offers zullen moeten getroosten, willen zij na 1 Januari '27 hun be drijf ongestoord kunnen voortzetten Het is daarom gewenscht, teneinde eventueel onnpodig geld vers pi llen le voorkomen, dat het gemeentebestuur zich thans uitsprekc inzak» de volgende vragen le. Zal men de keuring doen blijven geschie den bij de slachters aan huis, waardoor deze dus genoodzaakt worden hunne bestaande, eventueel elders op te richten slachtplaatsen naar de eischen der Wet in te richten, öf 2e. zal men de keuring centraliseer en, door de slachtingen in een gemeentelijk slachthuis te doen geschieden Wat dc eerste vraag betreft, zal een slachter, wil hij zijn bedrijf thuis kunnen blijven uitoefe nen, binnen korten tijd (vóór 1 Jan. '27) tot zijn beschikking moeten hebben een slachtplaats, die voldoet uan de eischen van de Vleesch keuringswet, welke eischen, zie Koninklijk Besluit van 6 Juni 1921 in 't kort op 't vol gende neerkomen le. Er moet, ter beoordeeling van den In specteur, overal voldoende daglicht in de ge bouwen zijn, wat voor koelruimten en pckel- keldcrs mag worden vervangen door electrisch licht. 2e. Voldoende ventilatie. 3e. Waterdichte vloeren, die voldoende hel len voor het verwijderen van schrob- cn spoel water. 4e. Een waterdicht rioolstelsel, met stank afsluiters, voor de rcukeloozc verwijdering van het afvalwater. 5e. De wanden moeten van steen zijn, en ter hoogte van 2*A M. glad, waterdicht en vrn lichte kleur. 6e. Afgeronde hoeken. 7e. Eventueele zolders moeten stofdicht zijn. 8c. De ruimte in de lokalen moeten zoo groot zijn, dat de slachthandelingen cn dc con trole naar behooren kunnen geschieden. 9c. Het geheel moet zindelijk gehouden wor den. 10e. Goed bedrijfswater hebben. He. 1 M. uit den buitenwand van de ge bouwen moeten de verkeerswegen regelmatig bestraat wQrden. 12c. De daglichitvoorzaening moet zóódanig zijn, dat overal bij dag de keuring bij ge sloten deuren zonder kunstlicht kan geschieden. 13e. Een eventueele hangruimte moet öf zijn een apart lokaal, öf door een strook van 2 Me ter van de slachtruimte verwijderd zijn. 14e. Voldoende tafels van hard materiaal moeten aanwezig zijn, ter beoordeeling van den keuringsveearts. 15e. De slachtingen mogen niet zichtbaar zijn van den openbaren weg. 16e. Geen voorwerpen, kleedingstukken of slachtofvallen mogen in de slochtruimten be waard worden. 17e. Het openen van maag en darmen mag niet geschieden in slachtloknlen of in ruimten, waarin zich vee bevindt. 18e. Slachtdieren mag men niet stallen in slacht- of hangruimten. 19e. Varkens en andere slachtdieren mogen niet t e g e 1 ij k in één slachtruimte geslacht worden. 20e. Stallen moeten een goeden, waterdich ten vloer hebben en voldoende daglicht moet toetreden ten behoeve van de levende keuring. 21 e. Deslachterij mag geen directe, open verbinding hebben met woningen, privaten, urinoirs, d. 22c. Vaste afval moet öf onmiddellijk na iedere slachting verwijderd worden, öf bewaard worden in een waterdichten bak en dan ^met kalk bestrooid. (Wordt vervolgd). TOONEEL. Jubileum Chrispijn Sr. Men verzoekt ons er den aandacht op te ves tigen dat de inteekenlijsten voor het jubileum van Chrispijn Sr. niet meer circulecren. Zij, die du® nog wenschen bij te dragen, moeten zich aanmelden bij .mej. Smit, Korte Bergstraat 8. LEZING DR. POELHEKKE. Op 15 October a.s. Men schrijft ons Aan hen, die meenen, dat Dr. Poelhekke uit Nijmegen die 15 Oct. a.s. des avonds te 8 uur voor de leden van en belangstellenden in den Alg. Nederl. Vrouwen Vrede Bond zal op treden, zich op politiek terrein z'al begeven, zij hier meegedeeld, dat von eenige politieke strekking in deze lezing geen sprake zal zijn. De voortschrijding van de Vredesgedachte in de Oorlogsliteratuur zal Dr. Poelhekke voor ons belichten. De Vredesgedachte, die was en is altijd naast en boven den drang naar macht en geweld voor welke gedachte de idee „vij and" niet bestaat en voor wie alle grenzen dp or mcnschenhanden getrokken tusschen volken, die een betere bestemming hebben dan elkan der wreedaardiglijk te onderdrukken of uit te roeien, wegvallen, uit zich ook met voortdu rende vernieuwing in wat wij gewoon zijn „oor logskunst" te noemen. Over de literatuur ontslaan in een door den oorlog cn hoe daarin de vredesgedachte altijd woer haar lijnen trok zal dr. Poelhekke spre ken. Men verwachte dus geen politiek pleidooi in verband met den roep om ontwapening. De stem der broederliefde, die in het staat kundig leven van onzen tijd altijd verstikt wordt, zal u toeklinken' uit de kunst die ont stond te midden van laffen broedermoord en ruw geweld. SPOORWEGONTHOUDERS- VEREEN1GING. Feestavond in Amsvordc. Dat de feestavonden van bovengenoemde vereeniging hier ter stede gewild zijn, bleek weer j.l. Woensdag ip Amsvorde. De zaal was tot in alle hoeken dicht bezet. Hieraan heb ben medegewerkt de lage entreeprijs en het voor het eerst optreden van de mondorgel- club Excelsior. Deze laatste heeft zich meteen ingeburgerd. Hetgeen zij ten beste gaf, verwierf na ieder nummer een dankbaar applaus. Ook de andere medewerkenden, zooals mej. Bergman, decla matie, Lissenberg uit Utrecht met eenige zang nummers, oogsten bijval. De spreker, K. Engel uit Utrecht, zette het doel der S. O. V. in een korte en kernachtige rede uiteen, niet verge tende de ongeoorloofde middelen die de drank handel c.s. gebruikte om handteekeningen te krijgen tegen de wet op de Plaatselijke Keuze. Het slot van den avond wbs het meest pak kend. Er had n.l. een verloting plaats van een 50-tal luxe en nuttige voorwerpen. Deze ver liep vlot. Daarmee was weder een prachtige avond achter den rug. Wij kunnen niet anders zeg gen, dat de Geheelonthouders weten hoe zij feest moeten vieren Het bleek ook nu alweer dat het makkelijk, eigenlijk gezegd, beter gaat dan met alcohol. DE OOSTER STOOMTRAM MAATSCHAPPIJ De elcclrificatie. De Ooster Stoomtram is druk bezig de dien sten op hare lijnen Utrccht-Zeist en Amers- foort-Arnhem ti verbeteren. Het traject Utrecht—Zeist, aldus de N. R. Ct., zal bin nen niet te langen tijd voor het grootste ge deelte van dubbel spoor voorzien zijndc korte trajecten, waar men zich met enkel spoor móet blijven behelpen, zullen dan, waar noodig, van elcctrischc lichtsignalen worden voorzien, zoodat een dienst met korte tusschen- poozen mogelijk wordt. In de gemeente de Bilt heeft men den benoodigden grond reeds gekocht, de rails worden dan buiten de hoo rnen gelegd, direct na het dorp de Bilt. De gevaarlijke bochten worden, wpar zulks moge lijk is, weggenomen. Ook onder de gemeente Zeist wil men de rails op enkele plaatsen achter de hoornen' leggen, cle desbetreffende onderhandelingen hebben echter nog niet tot een tastbaar resultaat geleid. In de Slotlaan te Zeist komt ook dubbelspoor, woardoor het tijd- roovende wachten komt te vervollen. Het over nemen der voortuintjes gaat echter slecht^ in een matig tempo. Wat de lijn 'Amersfoort—-'Arnhem betreft, zoo zijn thans de trajecten Amersfoort—Station Driebergen en Arnhem Rhenen geëlectrifi- ceerd. A.s. Maandag wordt ook het traject Station Driebergen—Rijscnburg met electrischc tractie bereden. Het wachten is nu op de Rijkstelefoon, die palen en draden in Doorn moet verwijderen. De locaaldiensten naar en van station Drie bergen worden met den winterdienst opgehe ven er komt nu een geregelde holf-uur dienst Amersfoort—Zeist—Doorn. De nieuwe motor wagens hebben vier motoren elk van 60 P.K. door een bijzonder geperfectioneerd vceren- stelsel wordt een zeer rustige loop verkregen. Vermelding verdient voorts, dat sinds enkele dagen de om haaT natuurschoon bekende streek bij het Huis ter Aa ook met de Ooster Stoom tram bereikbaar is. Om het 'half uur rijden de trams nu van Arnhem naar Rhenen over Oosterbeek-Hoog cn via Doorwerth-Oosterbeek laag. De nieuwe lijn welke bij den Kievitsdel in Heelsum begint, is met haar 'hellingen van 1 3 een soort berglijn. Met de electrischc tractie levert het beklimmen van dergelijke vrij. steile hellingen echter geen bezwaren op. RECHTSZAKEN. Diefstal van postduiven. Voor de rechtbank te Almelo stonden gis teren terecht M. en J. S. Beklaagden hadden postduiven, die bij hen kwamen aanvliegen, vastgehouden en zich toegeëigend. Bekl. ontkennen de bedoeling te hebben ge had de duiven te stelen. De secretaris der postduivenvereniging deelde mede, dat de duiven in hokken worden gelokt, die van een zoodanige constructie met kleppen waren, dat het weder uitvliegen een on mogelijkheid was. Uit mededeelingen van den wachtmeester der marechaussees bleek verder, dat beklaag den de duiven verzonden naar hun broer to Amersfoort, die ze aldaar verkocht als slacht- duiven, terwijl ze een onder deel zelf opalen. De Officier acht het ten laste gelegde be wezen en vorderde tegen ieder der bekl. één jaar gevangenisstraf. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Aanvragen van werkgevers boven de 18 jaar. 1 dagmeisje100 fabrieksmeisjes 1 schoen maker (halfwas) 1 zadelmoker1 havenmees ter b. m. automaten stellen1 werkmeester- optische slijperij 5 specialisten worstmakers. Beneden de 18 jaar. 2 fabrieksjongens. Aanbiedingen van werkzoe kenden bo\cn de 18 jaar. 2 banket- en broodbakkers1 banketbak ker 5 bankwerkers3 behangers-stoffeer ders 2 betonwerkers; 1 bierbottelonr 5 boekbinders4 boekdrukkers 2 boekhouders 2 chauffeurs; 4 elcclriciens; 58 grondwerkers; I huishoudster; 12 kantoorbedienden (mann.); 3 idem (vrouw); 2 kcllners; 1 corvecër; 1 beeld houwer; 1 borstelmaker; 1 oigelstemmer-re- parateur; 2 kleermakers; I kok; 2 kruideniers bedienden II letterzetters; 3 loodgieters; I loopknecht; 106 losse arbeiders; 2 machinale houtbewerkers; 3 machine-bankwerkers; 3 ma chinisten-stoker; 6 magazijnmeesters; 2 me- taaldraaiera-bankwerker; 14 metselaars; 6 meu belmakers; 3 monteurs; 3 naaisters; 31 opper lieden; 1 reiziger; 4 huisschilders; 1 horloge maker; 1 kistenmaker; 1 plakker; 1 meubeltce- kenoar3 schoenmakers; 8 sigarenmakers; 3 sigarensorteerders 2 smeden-bankwerkers 2 slagers; 1 steenhouwer; 6 strnatmakers8 stukadoors; 1 teekenaar (bouwkundig) 25 timmerlieden; I tuinman; 4 voerlieden; I wa genmaker; 4 werkvrouwen; 2 wevers; 2 win kelbedienden; 2 winkeljuffrouwen; 1 verwnr- mings-techniker; I voorslaandcr. Beneden de 10 jaar. 2 metselaars; 1 schilder; I meubelmaker; 1 zadelmaker; 1 electricien; 2 kantoorbedienden (mann.); 3 kantoorbedienden (vrouw.); 1 leer ling-naaister. AGENDA. Dagelijks: Openbare Leeszaal en Bibliotheek Muur huizen 9. R. I\. Openbare Leeszaal en bibliotheek, Zaterdag, Zondag, Maandag, Dc Arend-Bi oscoop. Leeszaal Handelsregister, Arnhcmschew. 23. Theosofische Bibliotheek, Laantje 3. Zaterdag, Zondag, Maandag, Amicitia Bios coop. 3 Oct. Amsvorde. Lezing Ds. P. Eldering. 5 Oct. Hotel de Zwaan. Vergadering A. N. W. B. old. II. 5 October. De Valk. Uitvoering „De Stem des Volks." 7 Oct. Amicitia, Jubileum Chrispijn. „De Veroveraar". 7 Oct. RemonstTontschc Kerk Lezing Prof. Dr. Eerdmans. 7 Oct. de Arend. Ver. v. Huisvrouwen. Lozing met lichtbeelden. 8 Oct. De Arend. Film-voorstelling. „Fran- ciscus van Assisi." 8 Oct. Amicitia. Dansavond voor leden. 9 Oct. Amicitia-foyer. Ver. van Staatsburge ressen. 9 Oct. Amicitio-foyer. Ver. van Huisvrou wen. 11 Oct. de Valk. Opening Volks-Universi- teit. 12 Oct. Birkhoven. Motorbehendigheidswed- strijaen. 14 Oct. Amicitia. Gezelschap Mastenbroeck. 15 Oct. Luth. Kerk. Lezing Dr. Poelhekke. 16 Och Amicitia. Nutsavond. Voordracht Henri Dekking. 17 Oct. Amicitia Amersf. Kunstkring. Con cert U. S. O. i 21 Oct. Amicitia. Ver. v. Huisvrouwen. Lezing de heer Drijver. 23 Oct. Amicitia. „Slachtoffcis der samen leving". 24 Oct. Amicitia Concert de Koos, (Hon- gaarsch Strijkkwartet). 30 Oct. De Valk. Ver. voor Zuigclingenbc- scherming. Lezing Dr. Corstcns. 8 Nov. De Vaiki Uitvoering Ondcr-officie- ren. 14 Nov. Remonstrantsche kcik. Lezing Ds. W. Mackenzie. 18 Nov. Amicitia. Concert Mej. Kleber cn Nico van der Stadt. 20 Nov. Amicitia. Nutsavond. Lezing Prof. Dr. Groenewegen. 22 Nov. De Valk. Tooncelavond Frysk Selskip. 25 en 26 Nov. Amicitia. Revue „Verdien je wat 27 Nov. Amicitia. Concert „Mendelssohn". 9 Dec. Amicitia. Concert dc Koos. (Lotte Leonard). 27 Dec. Amicitia. Nut van 't Algemeen. Lezing P. Tiggers. 29 Dec. Amicitia. Kindermatinée Nut van 't Algemeen. 30 Dcc Amicitia. Concert de Koos, (José Iturbi). 15 Jon. Remonstrantsche kerk. Lezing Ds. von Darp. 17 Jan. Amicitia. Nut van 't Algemeen. Lezing Dr. H. Martin. 22 Jan. Amicitia. Nutsavond. Lezing Mevr. v. d. Berg—v. Eysingen. 5 Febr. Remonstrantsche kerk. Lezing Ds. Klaver. 5 Febr. Amicitia. Concert de Koos. (Francis Koene). 6 Febr. Amicitia. Lezing Jon Musch 19 Febr. Amicitia. Nut van 't Algemeen. Lezing Dr. R. Miodema. 25 Febr.- Amicitia. Nutsavond. Klein-Orkest, Willem van Warmelo. 14 Maart. Amicitia. Nut van 't Algemeen. Lezing den heer J. Hoog. 19 Maart. Amicitia. Nutsavond. Lezing Prof. Dr. Brugmans. 9 April. Amicitia. Nutsavond. Voordracht D. J. van deT Ven. BURGERLIJKE STAND. Geboren Nicolaas Antoon z. v. An toon Wi'helmus Nieuborg en Cornelia Rijper. Ondertrouwd Jan Rijndert O verhorst en Leentje Dijs. Theodores Greefhorst en Johanna Steenha gen. Abraham Leynse en Cornelia Wilhelmina ven Ommeren. Engelberthus Kraanen en Dirkje Rika van Kooy. Geravdus Bos cn Cornelia Teerink. Getrouwd Hcndricus Johannes Kastermans en Adriana Kraan Wilhelmus Antonius Gerardus Janssen en Maria Elisabeth Kooy. Jan Lans en Wilhlelmina Huberta Maria Ha zelaar. Pieter Hendriks cn Daatje Dysselhof. Dirk Vermie en Sietske Stuiver. VEILING Uitslag der veiling van vaste goederen gis teravond ten overstaan van notaris Jöhs. Knoppers in „de Zwaan" gehouden Perc. Ieen winkelhuis aan den Leusderweg no. 164, opgehouden, 4050. Perc. IIeen dito aan de Krankeledcn- straat no. 20, kooper B. de Wilde 4350. Perc. IIIeen burgerwoonhuis aan den Soesterweg no. 133, opgehouden, 3100. Perc. IVeen heerenhuis aan de H, v. Viandenistraat no. 10, dito 7500. Perc. V een winkelhuis met bakkerij aan den Bisschopswcg no. 28—30, dito 5800. Telefonisch Weerberioht. Naar waarneming in den morgen van heden. Hoogste stand 769.0 te Hernösand. Laagste stand 751,3 to Rennos. Verwachting tot den avond van 4 October Aanvankelijk zwakke, veranderlijke, later N. tot O. wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenigo neerslag, weinig veran dering in temperatuur. WISS i: l, It 6 L It S F IV. og. Not. NiOt DO. Not. 2 Oct. 3 Oct. '24 12 uur. Londen 11.64»/, 11.53 Perly'n 0.61'/, 0.61»/, P.irijs 18.70 1362* 12.47* Zwitserland 49.30 4955 0.86»/, f 41.45 Christian ia 86 70 36 70 68.90 New-York 2.58* 9.58»/, t) Per I.CO). School- en Kerknieuws. HET DUITSCHE EEREDOCTORAAT VOOR I'ROE. J. H. SCHOLTE. In de met belangstellenden dichtbezette aula van de Arrvsterdomsche Universiteit had gis termiddag de uitreiking plants van het diploma von eeredoctor van de universiteit te Greifs- wald, aan den Amsterdamschcn hoogleeraor prof. J H. Scholte. Onder de aanwezigen be vonden zich curatoren, rector-magnificus, lec toren en privaat-docenten, talrijke leerlingen en oud-leerlingen van prof. Scholte en ver scheidene Duitschc persoonlijkheden, onder wie wij den consul-generaal te Amsterdam, prins H. von Hatzfeldt, opmerkten. De plechtigheid is geopend door dr. van Dam, den Voorzitter van het comité van leer lingen en oud-lgerlingen van prof. Scholte. Prof. Glagau, van de Universiteit van Grcifs- wald, heeft hierop, na een warm gustemde rede, prof. Scholte de eeredoctorsbul ter hand gesteld. Hij los eenige zinsneden uit het diplo ma voor en verklaarde, dat prof. Scholte de onderscheiding te donken heeft aan drie din gen ten eerste ann zijn ijverige, en door schit terende resultaten bekroonde, naspeuringen omtrent de litteratuurgeschiedenis van de 17de eeuw ten tweede aan zijn werkzaamheid aan de Amsterdomsche hoog\?school doch in dc derde cn niet de laatste ploots aan zijn liefde voor Duitschland, het Duitschc volk en de Duitschc kunst en wetenschap. In de somberste tijden, aldus zeidc spr., toen menig vriend ons in den steuk liet, is Scholte ons trouw geble ken. Ook daarvoor zijn wij -hem -dank ver schuldigd. Toen spr. tot slot dc hoop uitsprak, dat het den nog jongen hoogleeraar gegeven moge zijn, vele von zijn plannen in vervulling te zien gaan, barstte een geestdriftig handgeklap los. De tweede spreker, prof. dr. O. Lanz, rec- tor-mognificus, heeft den eeredoctor, die, als secretaris van den senaat, hem reeds gerei- men tijd ter zijde staat, de gelukwenschen Van dc Universiteit van Amsterdam overgebracht en verzekerd dat het geen enkelen hoogleeraar heeft verbaasd, te zien dat prof. Scholte in het buitenland zulke Warme bewonderaars bezit, zoozeer zelfs dat twee universiteiten, die van Greifswald on van Bonn, elkander zelfs de eer hebben betwist, hem tot doctor honoris causa te verheffen. Prol. Th. Frings, van de universiteit te Bonn, die hierna het woord voerdu, bevestig de deze laatste mededeeling van prof. Lanz, Spreker schetste de groote verdienste van prof. Scholte als germanist en bracht hem de gelukwenschen van de hoogcschool van Bonn over. Nadat de heer Hennirig namens de studen ten, vereenigd in den „Deutschen Verein", zijn leermeester in van groote sympathie getuigen de woorden had toegesproken, deed de heer Van den Andel hetzelfde namens professor Scholte's oud-studentenspr. bood den be minden hoogleeraar als blijvend geschenk eenige fraaie boekwerken non. w.o. een werk over Amsterdam in de 17de eeuw, een on derwerp, dut altijd 's professors worme be langstelling Heeft gehad. Verschillende sprekers lieten mevr. Scholte in de gelukwenschen, horen echtgenoot aan geboden, deelen. Prof. Scholte heeft ten slotte, zeer getroffen door de spontane wijze waarop zijn leerlingen en oud-leerlingen uiting hadden gegeven aan hun sympathie voor zijn persoon en hun be wondering voor zijn arbeid, op zeer welspre kende Wijze improviseerend, alle redevoerin gen beantwoord. Heden overleed onze beste Man en Vader de Heer JAN STROEVE, Gep. Kapitein der Infanterie, Oud - A dm i n i s t rate u r de r Rotterd. Lloyd. i n den ouderdom van rtrïm 72 iaar Uit aller naam. G. E. STROEVE— BRUMSTEEDE. Amersfoort. 2 October 1924. Muil rh uizèn 89B.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 3