PROBEERT U DIT EENS!! _J\ „DE ADELAAR" WAARSCHUWING MAGAZIJN „VOORWAARTS" VOLKSUNIVERSITEIT - AMERSFOORT WINTERJASSEN WINTERJEKKERS FA J.W.VANACHTERBERGH HUTSSPAARBANK SCHILLETJE Ter kennismaking zijn wij van pian onze kleine GLORIA ANTHRACIET, afmeting ,2|25 m.m. (voor elke kachel geschikt) tijdelijk af te leveren per 4 H.L. a f SO.- FRANCO THUIS. Wordt als al onze andere soorten gruis» en steenvrij geleverd KOK'S BRANDSTOFFENHANDEL EN ELECTRISCHE BREKERIJ-KolenparkSoesterweg-Telef. 863 Cursussen October-llovember-Decembsr 1924 LANGESTRAAT 40 BBas» TELEPHOON 224 Groote sorteering. Lage prijzen WESTSINGEL 12-13 TEL. 238. I MEUBELMAGAZIJN EN I Maison de Coiffure UMTSCHEG i. Rente 3 60°!. onveorwaerdelijke AMERSfOOHTSCH GEBR. DE VRIES H. Bokking Zn. VOLKSUHIVERSITEIT-AMERSFOORT OPENINGSAVOND WINTERSEIZOEN '24-'25 A. H. VAN NIEUWKERK Bestelhuizen: van Persijnstraat 4 Utrechtseheweg 71 (Depót Ververij Palthe) Sumatrastraat 20 Langestraat 25 Heeft men een cadeau of anders zins noodig - Moet Uw kristal, glas of porcelein aangevuld worden Bezoekt dan Om de duurte behoeft men het koopen niet meer te laten. Men zie daarvoor de Etalage's. Alle prijzen weerstaan iedere concurrentie. Langestraat 60 - Tel. 529 Mevr. BOLDINGH—GOEMANS, kunst". „Sociale Ir. A. W. C. DWARS. „De Verdediging van ons land tegen het water". Prof. Dr. GROENEWEGEN. „Het Vraagstuk der wilsvrijheid en het zedelijk leven". JUST HAVELAAR. „De Kunst van Italiö in de 14e eenw". Ds. IIORRëUS DE HAAS. „De Fransche Revolutie". Dr. J. C. DE MOOR, „Het Boek Prediker". Inschrijving per postwissel Utr. weg 255 of 6, 7 en 8 October 's avonds 7—9 uur Korte Gracht 26. Vraagt gratis uitvoerig programma. De spannende strijd van C. A. tegen de duurte. De strijd is in vollen gang. Omlaag steeds omlaag moeten de prijzen, en daarbij moe ten de kwaliteiten gehandhaafd blijven. Zulk een grootsch opgevat plan kan alleen een wereldfirma als C. A. met compleet suc ces ten uitvoer brengen. liet publiek heeft slechts één belang- clddr te koopen waar het de beste waarde voor het minste geld ontvangt, en dat belang houdt C. A. steeds voor oogen. Wie slechts de etalages bezichtigt en de prijzen vergelijkt, moet ab soluut tot de overtuiging komen dat C. A. inderdaad „toch voordeeliger' is. Eén be wijs* Een moderne warme Winter-Paletot reeds voor 6.75. 8.75, f 10.75, 12.75 en zoo oploopond in alle prijzen. p fflJERSSTRAAT 14. Tel. 305 g Speciale behandeling (epen alt vallen en albreken van het haar. Haarzalt - Hnarzecp voorkom 1 de roos en het Tet worden van het baar. AFD Advertentie Bureau Arnbemsche Poortwal 2a. Te'. 513 Plaatsing van advertenties in alle bladen zonder H prijsverhooging S3 Likeur van bijzonder fijne samenstelling p. fl. f 3.4o i S. H MASSA Wij waarschuwen U eens te komen kij ken naar de prijzen onzer kachels. Meer adverteeren wij niet. Uzetwaronmagaziln „DE MAGNEET" UTRECHTSCHESTRAAT 12. Versiert Uw huis met Kunstaardewerk Lage prijzen. Ziet onze étalage. PLATEELBAKKERIJ GOUDA en SCHOONHOVEN. Aanbevelend: LANGESTRAAT 80. Zaterdag 11 October des avonds In „DE VALK". Entrée 0.30, 0.60 of 0.90 naar verkie zing. Rede van K. TER LAAN, Burgemeester Zaandam. Onderwerp: "DE MEISTREEL EH REE MIODEIEEUWSCHE LIED." Deze voordracht wordt opgeluisterd door GEERT DILS, voorheen zanger van de Bus- sumsche opera, die een aantal liederen zal zingen met begeleiding op de Middeleeuw- sche theorbe luit Kaarten na 5 uur Kortegracht 26. ALDEGONDESTRAAT 105—107. TEL. 543. ELECTR. MEUBELFABRIEK, BEHANGERIJ, STOFFEERDER! J, Is U gesteld op goed werk, vraagt dan nog heden .(vrijblijvend, prijzen aan). ken omtrent dc richting en het tempo van het economisch herstel. De noteeringen van prima beleggingswaarden zijn bijna overal belangrijk gestegen, hetgeen er op wijst, dat het vertrouwen in de stabiliteit van do openbare financiën is teruggekeerd. Een uitzondering maakt in dit opzicht Frankrijk, waar de voortdurende stroom van nieuwe bons de défense etc. nog steeds tot een af brokkelen van het koersniveau leidt, zoo dat men er thans op een 8 rentebasis is gekomen. Voldoende blijkt hieruit, wat er nog aan de Fransche financiën hapert. Do Fransche regecring stelt intusschen loffelij ke pogingen in het werk, om in dit opzicht orde op zaken te stellen. Het nieuwe bud get, dat in de afgeloopen week is ingediend, sluit zelfs met een overschot, zij het ook slechts par l'art de grouper les chiffres, n.l. met gebruikmaking van de verwachte in komsten uit de Duitsche oorlogsschatting. Bovendien is het resultaat dan nog slechts bereikt door het instellen van een groot aantal nieuwe belastingen, welker opbrengst mee-, maar ook tegen zal kunnen vallen, zoodat men er nog niet zoo heel zeker van is, dat dc uitkomsten even fraai zullen zijn als thans wordt voorspeld. Voor hetzelfde probleem staat men na tuurlijk ook nog in Duitschland. Wel zijn dc bronnen van inkomen, voor- zoover de oorlogsschatting betreft, thans nauwkeurig aangewezen door de Dawes-overeenkomst Daarnevens zal de regcering echter moeten voorzien in de groote binnenlandsche be hoeften, wat nog tot heel wat strijd op be lastinggebied aanleiding zal kunnen geven. Het is dan ook te begrijpen, dat zij voet bij stuk houdt, wat haar weigering betreft, om tot een valorisatie der Staatsleeningen over te gaan. Dc desbetreffende medcdeeling heeft aanleiding gegeven tot sterke koers fluctuaties op de Berlijnsche beurs, en tot geruchten omtrent aanstaande fallissemen- ten. Een geheel ander figuur dan in Duitsch land maakt, zooals gezegd, te onzent de be- leggingsmarkt, die een verdere rijzing blijft vertoonen. Naast deze vooruitgang in goud gerande waarden staat een nog veel krach tiger verheffing in alle Indische waarden, dank zij de schitterende prijzen, die thans voor vrijwel alle Indische producten worden gemaakt Voor Ned.-Indië is dit natuurlijk een kwestie van dc uiterste beteekenis. Het financieel evenwicht op do begrooting voor 1925 van onzen Oost is geheel hersteld. Nu het er met do cultures zoo uitstekend voor staat, mag men aannemen, dat dit herstel niet van voorbijgaanden aard zal blijken te zijn, doch dat men in Indië inderdaad over de financieele moeilijkheden zal blijken heen te zijn. Er zijn hiervoor weliswaar ruwe mid delen toegepast De Staat heeft verleden jaar in korten tijd meer dan 1 100 millioen aan achterstallige belastingen binnengehaald, met welker inning veel te lang was getreu zeld. Het Indische bedrijfsleven is daardoor blootgesteld aan een kuur, welker gevolgen noodlottig hadden kunnen worden, indien de depressie nog ecnigen tijd had voortge duurd. Gelukkig heeft het snelle en volle dige herstel in de cultures hierin zulk een wijziging gebracht, dat zelfs ondernemingen die veelal slechts met de grootste moeite aan dc eischen van den fiscus hebben kunnen voldoen, thans de nadeelige gevolgen, die hieruit voor hun financieclen toestand voortvloeiden, voor een groot deel hebben kunnen herstellen, al zal dit natuurlijk niet altijd het geval zijn geweest Hoe ruw vaak wordt opgetreden, is nog dezer dagen geble ken uit het geval mot de Bandoengsche Ki- ninefabriek, die niet alleen een aanslag van veel meer dan een half millioen thuisge stuurd heeft gekregen voor belastingen van jaren geleden, maar aan wie tevens een boete van 100 van dit bedrag wordt op gelegd, welke bij nader inzien onhoudbaar bleek, en dan ook reeds weder door de In dische regeering is ingetrokken. De speculatie in thee aandeelen. Intusschen:* eind goed, al goed. De Indi sche schatkist is door het innen der achter stallige belastingen sterk gebaat en het be drijfsleven ontkomt althans voor een deel aan de noodlottige gevolgen, die er onder an dere omstandigheden uit zouden zijn voort gevloeid. Vooral wat de theecultuur betreft blijven de toestand en de vooruitzichten bui tengewoon gunstig. Dit heeft dan ook in Amsterdam tot een zeer omvangrijke specu latie in deze fondsen geleid, welke nog al tijd voortduurt. Het is de vraag, of men ter beurze hierbij niet de voorzichtigheid uit het oog begint te verliezen. Niet alleen leert de geschiedenis der thee-cultuur, dat deze markt onderhevig is aan buitengewoon snel le en intense conjunctuurwisselingen. Maar ook afgescheiden hiervan blijft het altijd ge vaarlijk, zuiver locale fondsen met een be perkte markt sterk op te zetten, omdat de re actie hieraan evenredig kan zijn, indien het eventueel tot winstnemingen komt, of wan neer in den algemeencn toestand een ken tering begint te komen. Waarschuwingen tegen het snello tempo van de rijzing heb ben intusschen in deze afdeeling eenige winstnemingen uitgelokt, waardoor de tech nische toestand der markt voor het oogen- blik ongetwijfeld weder eenigszins is ver beterd. De positie der rubber maatschappijen. Naast thec-aandcelen trekken in "den laatsten tijd vooral rubberwaarden dc aan dacht Gedurende gcruimen tijd hebben de ze fondsen te onzent niet zoo heel veel ge fluctueerd, omdat men sterk onder den in druk was van de berichten omtrent de bui tengewone uitbreiding der inlandsche rub berproductie, alsook van de polemieken in de Engelsche pers omtrent, de depressie in de Britschc Plantage-industrie. Meer en meer begint men er zich rekenschaD van te geven, dat de toestand in dit opzicht voor Nederland geheel anders is dan voor Groot- Brittannië. De rubborrestrictie heeft mis schien (al is dit een open kwestie), een be langrijke daling in. de rubberprijzen voor komen. Zij heeft echter tot nu toe geen blij vende prijsverbetering voor het artikel te weeggebracht, al mag dit dan voor een groot deel aan de uitbreiding der voortbren ging in onze Oost voornamelijk van dc in landsche aanplantingen, te wijten zijn. Te genover het niet geheel zekere voordeel, dat uit de beperking der productie in de Brit schc koloniën voortspruit, staat echter het absoluut zekere nadeel van een belangrijke opdrijving der productiekosten. Do Engel sche rubberondernemingen maken nauwe lijks dezelfde winsten als in het vorig jaar, toen de gemiddelde prijzen lager waren dan thans, omdat do grootere inkomsten weg gaan aan grootere kosten per eenheid bij kleiner rubberopbrengst Dit geldt echter niet voor onze Nederland- sche ondernemingen, welke dit gevaar heb ben voorzien, en die juist om die reden ge weigerd hebben, tot beperking der produc tie over te gaan, behalvo voor zoover het wenschelijk scheen, de boomen, die vroeger vaak te hard zijn aangetapt, meer rust to geven. Dientengevolge zijn dc productie kosten in onzen Oost thans vaak slechts de helft of minder van die der plantages in Britsch-Indië. Ongetwijfeld zou deze toestand veranderen, wanneer men in de Engelscho koloniën dc restrictie liet vervallen. Op het oogenblik schijnt daar echter nog geen sprake van te zijn, ondanks toenemend ver zet, vooral in Ceylon. Momenteel blijft dus nog de toestand bestaan, dat onze Indische rubbermaatschappijen met zeer aanzienlijke winstmarges werken, en derhalve in staat zullen zijn, niet alleen behoorlijke dividen den uit te keeren, maar ook hun financieele positie krachtig te versterken. Zij zullen hierdoor een blijvenden voorsprong verkrij gen op hun Engelsche concurrenten, wan neer te eeniger tijd de restrictie vervalt en hieruit een aanmerkelijke daling van het prijsniveau mocht gaan voortspruiten. Niet temin blijft de toestand toch min of meer onzeker, omdat men immers het feit voor oogen moet houden, dat dc voordeelen, die de Nederlandsclie rubberproducenten op het oogenblik genieten, niet te danken zijn aan een natuurlijken toestand der rubber- markt, maar aan kunstmatige maatregelen elders, welker voortduur men in onzen Oost niet*iw ^igen handen heeft Een grootere suikeroogsl in Europa? Eenigszins anders staat het met onze In dische suikermaatschappijen. Ook deze ma ken nog steeds zeer bevredigende winsten. Men is het langzamerhand als iets gewoons gaan beschouwen, dat de V.I.S.P. in staat is, reeds de helft of meer van de winst van een volgend jaar, die nog niet eens in den grond is gebracht, tegen goede prijzen op levering te verkoopen. In werkelijkheid is dit volstrekt niet zoo normaal. Het bewijst, dat er nog steeds een tekort aan suiker op de wereldmarkt bestaat, die koopers aanlei ding geeft, om zich bij voorbaat tegen on gunstige verrassingen te dekken. Men heeft echter het gevoel, dat daar langzamer hand wel verandering in zal komen, naar mate de cultuur in Europa zich herstelt Dit is langen tijd bemoeilijkt, door de ge volgen van oorlog en revolutie. Geleidelijk stijgt echter de beetwortelsuikerproductie. Zij schijnt dit jaar weder aanmerkelijk groo ter te zullen worden dan in 1923. Op den duur zal dit zijn invloed op de suikerprijzen moeten gaan uitoefenen, tenzij deze factor mocht worden gecompenseerd door la^ero opbrengsten elders, waarop evenwel weinig kans bestaat. Dezje factoren hebben tót ge volg, dat het in den suikerhoek meestal rus tig toegaat. Dit neemt echter niet weg, dat ook daar de prijzen in doorsnee vast blijven, daar men er zich rekenschap van geeft, dat de intrinsieke toestand der suikercultuur ondernemingen bijzonder gunstig is. Boven dien zijn de productiekosten op Java gelei delijk belangrijk verlaagd, zoodat ook een eventueele teruggang der suikerprijzen de maatschappijen nog in staat zou stellen, re delijke winsten te behalen. De najaarsinschrijvingen voor tabak. Vast gestemd blijven ook tabaksaandee- len, dank zij het gunstige verloop, dat ook de najaarsinschrijvingen weder nemen. De vrees, dat de toestand in Duitschland, voor al wat den credietnood betreft, fataal zou worden voor dc tabaksverkoopen, is geluk kig niet bewaarheid. Er bestaat ook geen grond, om aan tc nemen, dat zulks alsnog in dc naaste toekomst het geval zou kunnen worden. Immers begint de geldmarkt in Duitschland juist in dc laatste weken een ontspanning te vertoonen, zoodat ten aan zien van het financieren van tabaksaankoo- pen enz. het ergsto wel reeds als geleden zal mogen worden beschouwd. Betere vooruitzichten voor Jargons. Tegenover de rijzing in Indische fondsen staan veel meer bescheiden koersverande ringen in de andere afdeelingen der fond- senbeurs. in verband met het veel geringere tempo van herstel in ons eigen bedrijfsleven Toch zijn ook in dit opzicht uitzonderingen aan te wijzen, die dan echter veelal met bij zondere factoren verband houden. Zoo zijn in den laatsten tijd margarine-waarden bij zonder vast geweest, al is hierop thans door winstnemingen eenige reactie gevolgd. Die rijzing heeft echter in hoofdzaak verband gehouden mot de spanning op de Duitsche geldmarkt, waardoor de Duitsche margari- nefabrieken in een veel ongunstiger toe stand zijn komen te verkeeren dan de on dermaatschappijen van Jurgens en Van den Bergh, welke door de moedermaatschappijen op voordeelige voorwaarden worden gefi nancierd. Een gevolg hiervan is, dat dc Nederland- sclio margarineconcerns in Duitschland het terrein, dat hun in de laatste jaren was be twist, beginnen te heroveren. Enkele jaren geleden controleerden zij 80 van de Duit sche margarincindustrie. Verleden jaar was dit tot 50 gevallen, daar in den inflatie tijd de Duitsche margarinefabrieken groote winsten behaalden en zich ten koste der Nederlandscho concerns konden uitbreiden. Thans beschikken deze laatste echter weder over 70 der Duitsche margarineproduc tie, nu een aantal Duitsche ondernemingen door crediet-moeilijkheden in het zand heb ben moeten bijten. De verhooging van do prijzen der zuivelproducten heeft echter eveneens het hare bijgedragen tot de rijzing in margarineaandeelen, daar deze factor tot een vermindering van hot verbruik van na tuurboter en grooter gebruik van margarine aanleiding heeft gegeven. Geen dividend op aandeelen Ned. Scheepsbonw te wach ten. Soms zien wij ook" gevallen, waarin een rijzing praematuur blijkt te zijn geweest Sterk is dit tot uiting gekomen bij de prijs verheffing in aandcelen Nederlandscho Scheepsbouw Maatschappij op het bericht van het plaatsen der opdracht voor den bouw van zes Engelsche tankbooten, voor de helft bij deze onderneming en voor de an dere drie bij de Rotterdamsche Droogdolc Mij. Men blijkt ten onrechte te hebben aan genomen, dat dezo order een flinke winst zou laten. De directie der maatschappij heeft uitdrukkelijk verklaard, dat het tegen deel het geval is, dat de order met verlies zal worden uitgevoerd, om de installaties in gang te houden en dat de vooruitzichten voor de eerstvolgende jaren nog steeds on gunstig zijn. Dit is thans zelfs aangevuld met een verklaring, blijkens welke op uitbe taling van dividend niet de minste kans be staat en volgens welke zelfs dc beste scheeps bouwmaatschappijen er niet zonder kleer scheuren zullen afkomen. Voor dezen ge- wichtigen Nederlandschen tak van indus trie is dit geen bemoedigend vooruitzicht Wijziging in de reorganisatie* plannon Furness-Stokvis. Weinig veranderd zijn de waarden van het Stokvis-concern, ondanks de bevredi gende mededcelingen van het BeschermingS comité. Dit blijkt met kracht en niet zonder succes te zijn opgetreden. De Koninklijke goedkeuring der door het bestuur doorgedre ven reorganisatie is geschorst en thans door de maatschappij zelf ingetrokken, om* dat het vrijwel vast scheen te staan, dat zij toch niet zou worden verkregen. De maat schappij heeft zich na dit succes van het comité bereid verklaard, met dit laatste sa men te werken voor een wijziging der plan nen. De groote belanghebbenden hebben vorderingen voor een aanzienlijk bedrag la ten vallen. Of hiermede de zaak kan worden' gered, na de ernstige fouten, die begaan zijn, is natuurlijk een andere vraag. In ell^ geval blijken echter de belangen der hou ders bij het beschermingscomité in goedq handen zijn. Van de overige afdeelingen der fondsen- markt waren oliewaarden aan den flauwert kant, in verband met de nieuwe verlaging der petroleumprijzen in de Ver. Staten. In de scheepvaartafdeeling konden de aandee- len der wilde vaartmaatschappijen, die dooi het afsluiten van gunstige charter-contrac ten direct van de grootere vraag naar scheepsruimte kunnen profiteeren, een stij< ging boeken. Do andere soorten waren veiS laten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 10