236 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ..de eemlander" BINNENLAND. VIERDE BLAD. STADSNIEUWS. Mode. Er is ontegcnzeffgelijk iets behong-lijks in het gevoel nu wat over najaarsniode te gaan ver tellen. Ik onderga altijd sterk den invloed van «•at ik beschrijf. Dat heeft de een meer dan de ander. Uit vroeger jaren herinner ik mij Fransche ploten van een uitgemergelde, dun geklecde, arme, zwakke artiest, die rillend en klappertandend in zijn tochtig zolderkamertje over de fleurigste feesten zat te schrijven en daar dan zelf langzamerhand de afstraling van ffing ondervinden, cn zich werkelijk warm en vroolijk voelde worden. Onze fantasie kan wonderen doen aan ons- zelven. En zoo komt het ook, dat ik mij nu heusch plezieriger gestemd voel dan den gan- schen dag, toen ik uit moest door een ijskou- den, girren wind en ieder oogenblik verrast werd door een stortbiri. Want daarbuiten gaf het fantaiseeren niet veel. 't Is te druk op straat om te loopen droomen maar nu ik weer thuis zit en, door mijn raam de menschcn zie kampen tegen wind en regen, nu leidt het mij heerlijk af om tegen u wat over de komen de kleeren te babbelen. De ruiten zullen troef zijn dezen winter gele ruiten, blauwe luiten, paarse ruiten, Schot- sche ruiten, ruiten zonder tal I Ruiten op rok ken, blouses, mantels, op sjaals, kragen en hoe den, op handschoenen en taschjes, overal I 't Zal fcèr vervelend worden, ten minste naar m ij n smaak. Ruiten staan eventjes leuk en vlot. Maar in de tegenwoordige tijden van absolute bezuiniging, nu menschen hun kleeren stuk drogen vóór zij er afstond van kunnen doen, verwacht ik, dat wij over een poosje allemaal scheel van de ruiten zien I Enfin, misschien valt het mee. Als afwerking van een mantelpak of van een visitetöiletje kan het dikwijls wel aardig staan en het voordeel hiervan is, dat zoo'n garneering het volgende jaar gemakkelijk eens veranderd of vernieuwd kan worden. Wanneer u een heele jurk in ruitstof neemt, kies dan een Schotschedaar zit afwisseling en distinctie in. De groote vierkanten van witte lijnen op zwarten ondergrond, die nu ook veel in de winkel-etalages liggen, vind ik veel te opvallend en te grof. Dat lijkt' wel een dambord zonder schijven Meer dan ooit zullen dit seizicn de hoeden met dezelfde stof als het mantelpak worden bekleed. Ik houd veel van die combinatie. Het staat rustig en toch aardig, maar het heeft één groot bezwaardat je dat hoedje dan ook altijd alleen maar bij dat bewuste pak kunt dragen. Hierdoor wordt het wel een vat kostbare dracht. Ik vind het heel geschikt voor jonge meisjes, die eiken dag naar kantoor of les moeten zij dragen dan pak en hoedje samen gereg'eld af en hebben er veel plezier van. Ik geloof, dot de 3-pièce-mode hier in Hol land geen opgeld doet. Het is zoo onfrisch en dus onplezierig om altijd in dezelfde japon te zitten. Jumpers en blouses kimnen geregeld in de wosch. Moor hoe gaat dat met een japon? Uitstoomen is een te dure geschiedenis, om dat iedere maand te laten doen, en twee japonnen bij één mantel te nemen convenieert ook niet iedereen. Daarom geloof ik, dat dit geen mode voor ons, solicde en spaarzame Hollanders, is. Wat de uitgaanstoiletten betreft, die zijn kost baarder dan ooit. Zij bestaan uit zilver- of kralenweefsel, of zij zijn van een heel teere stof: crêpe marocain, crêpe de chine,, voile- soepele zijde of satin duchese, afgemaakt met een breeden bond pleureuses. Die mode is allerliefst. Denk u een blauw toiletje, heel licht, etherblouw en daar onder op een cascade van struisveeren in een iets donkerder nuance I Het z.g. metal-cloth (meta lige stof) ziet men ook veel dragen. Soms valt daar dan een „strook" vandiamanten langs. Stel u dat geflonker eens voor Maar zulke toiletten zijn niet voor onze beurzendergelijke robes zie je in de modebadplaatsen alleen. Ik wilde er u maar eventjes van vertellen, zoodat u wéét, dat zij bestaan. In „De Monufacturier" las ik aardige nieuw tjes over de herfsthocden. Wij zullen als meest modern model de cylin der of heel hoogen bol zien. Een flatteuze dracht voor een klein hoofdje met een paar pientere oogen en een fijne neus. Maar iemand met een genoegelijk volle maans gezicht, zoo n type Hollandsche boerin met fiksche wangen, een boog voorhoofd, zeo'n zus van sta vast, moet zich niet aan dit nieuwe snufje wogen. Het model heeft heel veel van den „hooge zijden" van Vader den Man I Dezelfde vorm, hetzelfde materiaalglanzend, soepelzijden peluche. Het wordtx echter ook in panne en fluweel gemaakt. In vilt stoot het niet aardig. Die stof gebruikt men meer voor de ronde, kleine tocques, die diep in do oogen gedragen worden, en die men dit jaar ook nog ziet. De garneering hiervan is geestig, los en vloteen t-trik van lint. precies van vorcr, waarvan cén lus en uiteinde steilrécht overeind staan of een veeren gescldedenis, die een beetje naar buiten uitsteekt op zij. Soms ook ©*n nurdige panache in wit en zwart die van hel hoedje of naar be neden valt en zoo een stioezkj' effect maakt langs het gezicht. Om nog oven op de cyJinderhoedcn terug te komenEr zijn menschen, dia het model te streng vinden. Dan slaan zij van voren of op zij den rand wat op, geven daar in dien rand een gleuf of deuk en passen hem zoo aan bij haar gezicht. Het hoogst eenvoudige lintje van den zomer heeft ofgedonn het zijn nu vooral veeren-orangementen, die men vraagt. Er kwamen nieuwe namen bij voor„van- tours" zijn geprepareerde veerenholmen „mul- tifils" de zachte, hooge, gekrulde garneeringen. Hanenlellen, sporen, zelfs de „gorge d'acier van den ijsvogel worden thans ook gebruikt. Dat geeft natuurlijk weer ruzie met dierenbe- schermende vcreenigingen. En hcblxn zij ook geen groot gelijk Is het niet barboorsch, om je, als beschaafde vrouw, met den tooi der onschuldige vogeltjes te versieren Zeker, maarer is zoovéél wreed. Het vleesch, dot wij etende visch, die wij stoven, de schoentjes, die wij drogen van slongenleer de hondschoenen van gemzen de bontjassen de corsetbaleinenik zal maar gauw een dikke punt zetten, want andere rook fk nooit uitgepraat. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op Donderdag 0 October e.k. niet plaats hebben. DIPLOMATIEKE DIENST. De gezant van Zwitserland te 's Gravenhage, de heer d? Pury, is van verlof in de Residentie teruggekeerd cn heeft de leiding van het ge zantschap weder oonvoord. ONS KIESSTELSEL. Een actie voor het ontwerp- Van Dorp. Men zendt ter publicatie den volgenden op roep De werking van het thans geldende kiesstel sel heeft velen teleurgesteld en het Parlement sterk van de kiezers vervreemd- Het heeft het gehalte van het vertegenwoordigend lichaom niet verhoogd en den persoonlijken hand tus- schen kiezers en afgevaardigden verbroken. De persoon van den afgevaardigde zegt weinig meer tot den kiezer, het is de onpersoonlijke partij, welke deze gedwongen is te steunen. Dee politieke onverschilligheid in den lande heeft dientengevolge gevaarlijke afmetingen aangenomen. Zal ons politiek leven niet geheel ontaarden, dan is een hervorming noodzakelijk, en wel op zoo kort mogelijken termijn. De grondslag van het tegenwoordig kies stelsel is gelegen in den wensch om in de ver tegenwoordiging een zuiverder weerslag van de sterkte van verschillende groepen of partijen terug te vinden dan het oude districtenstelsel vermocht te verschaffen. Aan dit beginsel is een veel belangrijker op geofferd het recht der Nederlandsche staats burgers om in vrijheid cn zelfstandigheid hun ne afgevaardigden voor de vertegenwoordigen de lichamen te kiezen. De kiezer is verlaagd tot stemmachine Weliswaar wordt ten voordeele van hes stel sel aangevoerd, dat het ook aan kleinere groe pen van kiezers de gelegenheid geeft om in vloed uit te oefenen op de samenstelling der volksvertegenwoordiging. Dit voordeel volt echter in het niet tegen het nadeel, dat het stelsel de eigenschap heeft de onafhankelijk ste geesten uit de bestaande partijen te stoo- ten en deze partijen aldus tot versteening te brengen. Voor alles moet gebroken worden met het lijstenstelsel. Slechts één candidoat moet in ieder district door iedere groep gesteld worden. De band tusschen kiezer en Kamerlid worde hersteld, de gecentraliseerde macht der partijbesturen gebroken. Reeds omstreeks 1885 heeft de staatsman rar. S. van Houten een stelsel van evenredig kiesrecht ontworpen, dat aan deze eischen voldoet. Het is thans belichaamd in het ont werp van wet door het lid der Tweede Ka mer mej. Van Dorp ingediend en door do zittende Kamer in behandeling genomen Tot nu toe is geen stelsel uitgewerkt, dat evengoed aan de te stellen eischen voldoet. Men voert tegen het stelsel' aan, dat het aan de evenredigheid der uitkomsten afbreuk doet door het land in districten te verdeelen en de tusschentijdsche verkiezing weer in te voeren. Maar beter is een minder volmaakte uitkomst, zoo het stelsel een opgewekter en eerlijker politiek leven te voorschijn roept. Wie de evenredige vertegenwoordiging niet als een afgod dient, kan het slechts toejuichen, dat de tusschentijdsche verkiezing de oude plaatselijke belangstelling in het politieke le ven weer zal opwekken en een barometer zal zijn voor de politieke gesteldheid, die ook bin nen de termijnen der algemeene verkiezingen functionneert. Het is op grond van al deze overwegingen, dat ondergeteekenden het Nederlandsche volk wenschen op te wekken, om op zoodanige wijze van zijn ernstige overtuiging blijk te ge ven, dot de Tweede Kamer, gedragen door deze overtuiging, bewogen zal worden het ontwerp-Van Dorp aan te nemen. J. G. Bellaar Spruijt, voorzitter der Vereeeni- ging van Directeuren van Electriciteitsbedrijven in Ncderlond, 'Maastricht; mr. L. Ch. Besier, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, Den Haag; prof. dr. P. J. Blok, Leiden; prof. dr. H. Brugmans, Amsterdam; prof. dr. H. T. Colenbrander, Leiden; dr. G. C. A. v. Dorp, lid van het Centraal Bestuur van het Verbond van Nederlandsche Fobrikanten- vercenigingen, Katwijk aan Zee; W. Drucker, redactrice van „Evolutie", Amsterdam; C. K. Elout, journalist. Wassenaar; prof. dr. J. H. Gunning Wzn., Hilversum; E. Heldring, voor zitter der Kamer van Koophandel en Pnbvie- ken, Amsterdam; prof. dr. J Huizinga, Leiden; ir. J A. Kolff, lid der directie der Nederland sche Spoorwegen, Utrecht; prof dr. P. Th. L. Kan, Leiden; prof. mr. J. C. Kicl- stra, Wagcningen; prof. dr. H. Krabbe, Leiden; mr. dr. H. J. D. van Lier, Rotterdam; prof. dr. H. A. Lorentz, Haarlem; F. B. Löhnis, oud-in specteur van den Landbouw, Schevcningen; prof. nu. J. de Louter, Hilversum; dr. W. Lu- lofs, directeur der gemeente-clcctriciteitswer- ken, Amsterdam; A. C. Mees, directeur der In ternationale Crediet- en Handelsvereniging „Rotterdam" te Rotterdam; dr. S. Meihuizen, Groningen; ir. J. W. Nierstrosz, Hilversum; mr. R. J. H Potijn, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister. Den Haag; A. F. Philips, directeur der N. V. Philips' Gloeilampenfabrie ken, Eindhoven; mr. A. W. Romkes, advocaat cn oud-wethouder, Groningen; jhr. dr. C. G. S. Sandberg, geoloog. Voorburg; J. Sibinga Mul der, oud-directeur van Landbouw, Nijverheid en Handel in Nedè-Indië, Bussum; C. F. Stork, voorzitter der Vereeniging van Nederlandsche Werkgeveers, Hengelo; D. W. Stork, oud-lid der Eerste Kamer, Hengelo; mr. A. Tak, advo- coat-generaal bij den Hoogen Raad der Neder landen, Den Haag; jhr. G. F. van Tets, voorzit ter der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Zeist; J. C. Veder, Rotterdam; S. G. Visker, hoofd-ingenieur bij de Stoom- voort Mij. „Nederland", Blocmcndool; dr. F G. Wolier, president-directeur der Ned. Gist- en Spiritusfabriek, Delft. OUD-MINISTER JHR. MR. D. A. W. VAN TETS VAN GOUDRIAAN. Werd gister 80 jaar. H. M. de Koningin heeft het Grootkruis der Huisorde van Oranje verleend oon den kamer heer in buitengewonen dienst jhr. mr. D. A. W. van Tets van Goudriaan, oud-minister van Bui- tenlnndsche Zaken. jk Jhr. Van Tets, die vroeger ook een tiental jaren Nederlondsch gezant te Berlijn is geweest, beleefde gister in goede gezondheid en onder veel belangstelling zijn 80en verjaardag. DE TARIEFWET. Een adres van paurdenslogcrs. De Ned. Bond von paardenslagers en paar- denvlecschhouwers had in Juni 1.1. in een adres aan de Tweede Kamer erop aangedrongen, dat in de vrijstelling van invoerrechten krachtens de beginselen van het ontwerp-Taricfwet ook zou worden opgenomen gekoeld en versch paardenvleesch in vierendeelen. In de Memorie van Antwoord werd echter als bezwaar aange voerd, dat een niet-deskundige het onderscheid tusschen een vierendeel paardenvelesch cn een vierendeel rundvleësch niet kent. In een tweede adres aan de Tweede Kamer komt nu bovengenoemde bond tegen deze mee ning op. De slnchthuisdirectcurcn van vier groote gemeenten geven als hun meening te kennen, dat niet-desktmdigen geen moeite zul len hebben om het verschil tusschen beide vlceschsoorten te zien. VERHOOGING TABAKSACCIJNS. Dc verstrekking van zegels. Het ligt in de bedoeling van den minister van Financiën te bevorderen, dat nadere voor schriften omtrent de verstrekking van zegels worden vastgesteld, die ós tusschenkomst van den ontvanger der accijnzen bij de aflevering uitsluiten. Daarvan kan het gevolg zijn, dat de zegels spoediger in het bezit von de aan vragers komen, terwijl het, voor de fabrikan ten, wonende buiten de gemeente, waar het ontvangkantoor gevestigd is, het voordeel heeft, dat zij de bestelde zegels op het post kantoor in ontvangst kunnen nemen. De af levering der zegels zonder tusschenkomst van den ontvanger maakt het noodig, het verval len van den crediettermijn afhankelijk te stel len van het tijdstip van aanvraag der zegels. Daarom wordt voorgesteld in art. 6 van het ontwerp óe in het eerste en tweede lid voor komende woorden „oon hen zijn verstrekt" te vervangen door „door hen zijn aangevraagd". DE SALARISVERMINDERING. Het belastingpersonce! en dc bezuiniging. Woensdag vergaderde de groepsraad van het in den Centr. Ned. Ambtenoarsbond georgani seerde belastingpersoneel ter bespreking o. m. van de komende salarisherziening en de inge diende begrooting van het departement van financiën voor 1925. Scherpe afkeuring werd uitgesproken over de wijze, waarop dc regee ring èn blijkens de persberichten ter zake van de voorgenomen salarieering èn blijkens de in gediende begrooting met de belangen vooral von het lagere personeel omspringt. Dc groepsraad meende, dat een ernstig woord van waarschuwing oon de regeering en aan het publiek tegen dit het gemeenschapsbelang schadende optreden niet mocht achterwege blij ven en dat met alle krocht daartegen moest worden opgetreden. Verder voortgaan op dien weg zal, naar zijn meening, tot funeste gevolgen voor 's Rijks schatkist leiden. SALARÏSACTIE RIJKSPERSONEEL. Bijeenkomst van het Comité van Zes. Woensdag is te Amsterdam het comité van zes, samengesteld uit vertegenwoordigers van neutraal overheidspersoneel en van het comité ter behartiging van de algemeene belangen van overheidspersoneel, bijeengekomen ter ver dere regeling van de salarisactie van het rijks personeel. Meegedeeld werd o.m„ dot, nu een voorstel van de beide centrales om het overleg tus schen de regeering en de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ombtenaorsza- ken over het bezoldigingsbesluit-1925 op nieuw te doen openen, op 9 September geen meerderheid in de centrale commissie heeft kimnen erlangen, een vroegere corresponden tie met den minister van financiën was voort gezet. Besloten werd een audiëntie aan te vragen bij het hoofd der regeering, ter uiteenzetting van de grieven der samenwerkende organisa ties, ten aanzien van de werking van het ge organiseerd overleg. Ook zullen de Sta ten- Generaal daaromtrent volledig worden inge licht, waartoe een speciale nota znl worden sa mengesteld door den voorzitter en den secre taris van h'ot comité van zes. Langdurig werd verder gediscussieerd over de vraag, op welke wijze het mogelijk zou kimnen worden gemankt, volledige gegevens to verkrijgen omtrent de aan het rijkspersoneel iStbetoalde salarissen en de vcrcïceiiing vnn den totalen salarislast over het lagere, middel bare cn hoogere personeel, Welke besprekin gen tot bepaalde conclusion voerden. Voorts hodden uitvoerige besprekingen plaats over de op 25 dezer te 's-Gravenhngo te hou den salari9bijccnkomst met stroatbetooging, waarvoor reeds 4 muziekcorpsen hun mede werking hebben toegezegd. Als voorzitter van het congres zal optreden de heer F. S. Noord hof F. Inleidingen zul'en worden gehöu&n door de heeren J. G. v. d Jogt cn F. L. Osscndorp. De stoet zal worden ontbonden door den beer A. Kooiman, van het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren. Hot ligt verder in de bedoeling, de hccren Stenhuis en Dekker, resp. voorzitter von het N.V.V. en A.N.V., in dc gelegenheid te stel len, namens deze vokccntrnlcs het congres toe to spreken. UIT DE VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE PARTIJ. Een nieuw InndbouwparagToaf. Het hoofdbestuur van de Vrijzinnig-demo cratische partij doet, naar de Vrijz.-Demo- croot meldt, den leden het voorstel tot invoe ging van een nieuw parngroof „Londbouw" in het werkprogram, die dan luiden zal 5. LANDBOUW 1. Bevordering van het grondgebruik von den eigenaar, door a. de regeling der belastingen b. krachtig* uitvoering der wet van 6 Mei 1921 S. 7IT, op de onteigening tot het verhoo- gen van de opbrengst van gronden c. een wettelijke regeling, krachtens welke de ingevolge de sub b gemelde wet onteigen de gronden in eigendom worden overgedra gen aan personen, die daorop een klein land bouwbedrijf willen stichten d. herziening der sub b. gemelde wet in dier voege, dot dc schadeloosstelling worde bepaald naar de gebruikswaarde der onteigen de gronden e. een wettelijke regeling der verstrekking van crediet ten behoeve van het klein-lond- bouwbedrijf, analoog aan de landnrbeiderswet; 2. Herziening van de wettelijke regeling van het pachtcontroct, onder invoering von voor schriften van dwingend recht, waardoor be reikt wordt, dot o. de pachter, onder gehoudenheid de waar de van het gepachte in stond te houden, ver zekerd is van een volledig gebruiksrecht en een vrije cultuur b. de verpachter niet alle risico van het bedrijf voor rekening van den pachter kan laten c. de pachter, in bepaalde gevallen, recht heeft op vergoeding wegens door hem aange brachte verbeteringen alsmede op schadever goeding, ingeval van onredelijke pachtopzeg- ging. 3. Erkenning van bestaande en, W8ar noodig, bevordering der instelling van pachtcommis- sies, waarin onder rechterlijke leiding, eige naar, pachter en arbeider zijn vertegenwoor digd, met bemiddelende, odviseerende en, fn bij de wet te noemen gevallen, beslissende be voegdheid. 4. Landbouwvakonderwijs in den meest uit- gebrciden zin, daaronder begrepen het land- bouwhuishoudonderwijsbevordering door middel van het landbouwonderwijs van een juist inzicht in de beteekenis der coöperatie, zoo op het terrein van het credietwezen als op dot van de verwerking en den verkoop der producten (veilingwezen) en den aankoop der bedWjfsbenoodigdheden. 5. Aanleg van nieuwe of verbetering van bestaande verkeerswegen in het l/clang van een goed en goedkoop vervoer van land- en tuin bouwproducten. 6. Uitbreiding van den voorlichtingsdienst ter bevordering van den uitvoer van land- en tuinbouwproducten. 7. Maatregelen tot voortdurende verbetering 8. Bebossching van overheidswege von daarvoor in aanmerking komende gronden, van den veestapel in zijn vollen omvang, als mede van de akker-gebouwg*wassen. 9. Bevordering van afwatering en kanalisa tie. 10. Oprichting van waterschappen. 11.Krachtige uitvoering der wet op de ruil verkaveling. 12. Uitbreiding van het begrip „landarbei der" in de londarbeiderswet. 13. Wettelijke regeling van de arbeidstoe standen in het landbouwbedrijf, met inachtne ming van de bijzondere eischen van het be drijf; wettelijke regeling der collectieve ar beidsovereenkomst. 14. Verbetering van de algemeene ontwik- kelings- en levensvoorwaarden ten plotte lan de, mede ten einde den trek naar de steden tegen te gaan. DUITSCHE INGENIEURS IN ONS LAND. Bezoek aan Rotterdam. Het gezelschap Duitsche ingenieurs, dat deze week ons land bezocht, vertoefde gisteren te Rotterdam. Onder géleide van den directeur en den adjunct-directeur van het gemeente-el eet ri- citeitsbedrijf, de heeren ir. H. H. Ehrenburg en ir. M. J. Romer, werd een bezoek gebracht aan de electriciteitsfabriek Schiehoven en aan het automatisch onderstation aan de Baan. De heer Ehrenburg heeft voor de bezoekers een lezing gehouden over de ontwikkeling van het Rot- terdamsche electriciteitsbedrijf. De heeren maakten verder een boottocht door de haven en zaten aan aan een lunch, welke beide dooi het gemeentebestuur waren aangeboden. Gis termiddag vier uur zouden de bezoekers de terugreis naar Duitschland aanvaarden. DE ACTUALISTISCHE BEWEGING. Nog een orgaan. Naar Ket „Vad." meldt, znl binnenkort naast het actualistisch weekblad „Do Vaderlander nog een nduolistische Volkskrant verschijnen. BELGISCHE BESTELLING IN NEDERLAND. Drijvende kranen voor de Antwcrpscho havon. Van de tien drijvende kranen voor de haven van Antwerpen die aanbesteed werden, zullen, naar burgemeester cn schepenen der Schelde- stod thans beslist hebben, vijf kronen van 10 ton besteld worden bij dc firma gebrs. Stork te Hengelo, de laagste inschrijfster. BRIEVENBESTELLERSDEMONSTRATIE. Als protest tegen de salaris korting. Gisteren hebben te Rotterdam ongeveer 250 brievenbestellers in uniform, velen met de be- stellcrstasch om, van 2 uur tot holfdrie in aaneengesloten rijen gedemonstreerd bij het hoofdpostkontoor op den Coolsingel. Deze demonstrotie ging uit van do georga niseerde bestellers, naar aanleiding von de op den Isten dezer in werking getreden korting van 5 procent op de looncn van kostwinners en gehuwden. Vóór het hoofdpostkontoor zijn de demon stranten ten slotte door de politie geschei den. Tevoren waren in de Zandstraat, vóór den ingang oldoar van het postkantoor, de bestellers uiteengedreven. Daarbij zijn twee bestellers, die niet luis terden naar de bevelen vnn de politio, aan gehouden en noor den politiepost in de Raad huisstraat gebracht. In den Doelentuin werd daarna een verga dering belegd. Tegen vier uur is dc ploeg, dl© om 2 uur moest opkomen, in dienst gegaan. De middag bestelling was daardoor zeer vertraagd. OPRICHTING VAN EEN OPENBAAR SLACHTHUIS (Vervolg). Een particuliere slachtplaats zal daardoor wor den een inrichting met 3 a 4 lokdien. Niet al leen de hooge kosten, die met verbouwing eener bestaande inrichting gepaard gaan, zullen voor velen een bezwaar zijn, doch ook gebrek aan ruimte zal het menigeen onmogelijk maken aan de wettelijke voorschriften te voldoen, ten zij men frachtc zich elders eene nieuwe inrich ting te verschaffen, wat gepaard zal gaan met nog grooter kosten en minder economische, meer kostbare uitoefening van het bedrijf. Voorts moet men niet uit het oog verliezen dat bij bestendiging van den bestaanden toe stand alle voordeden van eene centrale keuring worden prijsgegeven, terwijl juist de centrale keuring één der cardinale punten is, waarom het betreffende de oprichting van een gemeentelijk slachthuis gaat. Uit een en ander moge U blijken, dat een openbaar slachthuis te Amersfoort in een drin gende behoefte zal voorzien cn een einde zal maken aan toestanden, die uit een hygiënisch oogpunt moeten worden veroordeeld en door een keuringsdienst zonder centrale abattoir niet afdoende kunnen worden weggenomen. De argumenten, welke in den regel tegen den bouw van een openbaar slachthuis worden aangevoerd, zijn: le. dat een abattoir eene kostbare inrichting voor de gemeente is. 2c dat door het verplichte gebruik van het abattoir en de daaraan verbonden verplichte keuring de prijs van het vleesch stijgt. Ad 1 zij" medegedeeld, dat de ervaring heeft geleerd, zoowel hier tc lande als in het buiten land, dat, bij goede inrichting cn behoorlijke exploitatie, de jaarlijksche uitgaven van het slachthuis uit de jaarlijksche inkomsten kunnen worden bestreden Ten bewijze daarvan diene bijgaande staat, waarvan de cijfers zijn ontleend aan de cxploi- tatiejaren 1921, 1922 en 1923 der Nederland sche abattoirs Ad 2 is het een algemeen bekend feit dat de vleeschprijzen door de oprichting van een abat toir niet stijgen. Al moge zulks ook, direct na de oprichting van een slachthuis met 1 2 cent per K.G. het geval zijn, al heel spoedig wordt het vroeger peil weer bereikt, zooals de erva ring heeft gtHeerd. Dat door de exploitatie van een openbaar slachthuis de vleeschprijzen niet stijgen, blijkt ook uit bij gaanden staat, welke dc prijzen aan geeft van eenige vleeschsoorten in Mei j.l. in 9 steden met een openbaar slachthuis en 8 plaat sen met een keuringsdienst zonder, die inrich ting. Een vergelijking der vleeschprijzen in deze gemeenten onderling, geeft niet de minste aan wijzing omtrent het al of niet bestaan van een openbaar slachthuis. Om de exploitatie van een slachthuis mogelijk te maken, zullen rechten moeten worden gehe ven in den vorm van slachtgelden en keurloo- nen. Terwijl de Hinderwet (Art. 4 sub 3) aan ge meenten, waar een slachthuis bestaat, de be voegdheid geeft het hebben of gebruiken van slachterijen enz. te vei' .eden, waardoor dus de mogelijkheid van oprichting van een openbaar slachthuis in de hand wordt gewerkt, stelt Ar tikel 240 van de Gemeentewet de gelegenheid open tot het heffen van slachtgelden en keur- loonen ter bestrijding der kosten, uit de explo.- tatie voortvloeiend. Bij de vaststelling van liet uitbreidingsplan der gemeente is als meest geschikte plaats van vestiging van een openbaar slachthuis gedacht net terrein, begrensd door Nijverheidsstraat en Geiderschestraat. Van den in de gemeente beschikbaren grond lijkt ons dit terrein voor het doel bizonder ge schikt. Ofschoon niet te ver buiten de stad gele gen, wat voor de slagers niet gewenscht is behoeft vooreerst geen vrees te bestaan dat een slachthuis op deze plaats, wegens uitbrei ding der gemeente, door nieuwbouw zal wor den ingesloten. Bovendien is de vrees van vroe ger, een slachthuis in de nabijheid der stad te krijgen, ongegrond en overdreven, dank zij de vorderingen der techniek.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 13