- Vu .VMW 1 15W1 11KHI 40II 200 f 1« #38 '101 103 169 191 - 273 - 533 aio 016 - 1160 14.83 - 1496 1809 1825 J 1957 i 2107 2240 2271 2337 2640 2697 292° .3000 i 3026 3161 3187 3276 3338 3417 3510 3667. 150 163 237 253 v 206 829 317 357 410 423 426 407 403 575 582 006 010 637 056 001 673 713 737 7 75 i 791 829 872 913 948 95' 1009 1011 1035 1055 1058 1158 1190 1192 1203 1238 1278 1283 1235 1320 1341 3346 1399 1416 1422 1442 1467 1500 1593 1614 16-46 •1717 .1739 1839 1884 1906 1933 1958 1983 2021 20-18 2065 2120 2141 2174 2227 2331 2362 2396 2420 2435 2497 2521 2537 2615 2633 2685 2705 2706 2716 2727 2850 2869 2928 2937 2917 Tn 1706 m. z. m. z. 1714( Tn Ten Leinw de vo 902 1304< Lond< Perlij P.irijs Bruss Zwits Ween Kopei Chris' Stock New- f) I 'er te bewaren. Vrijheid van geweten, niet een 'raag aan een persoon die wil waar hij lpst a heeft, niet een gebruik van een oncontrolcer- >are leuze, maar vrijheid van geweten, in Oud- follandschen zin belijden- en denken wat men «1, en daardoor een gemeenschappelijk optre- len, dat andere toestanden tengevolge zal heb- >en dan die nu zijn. Prof. Eerdmans geeft hierna gelegenheid tot gedachtewisseling, waarvan door ds. Micóema j-ebruik wordt gemaakt. Daarna wordt de vergadering gesloten door len voorzitter der afdeeling. RADIO-LEZING. Op o.s. Vrijdag. A.s. Vrijdagavond 8 uur zal de heer H. Pi- om, Hoofd der Land- en Tuinbouwschool de jlindhorst voor den zender der Hilversumsche Draadlooze Omroep (N. S. F. 1050 M.) een (lezing houden overDe pluimveetecldt in Nederland cn een Notionaol Pluimveeras. TOONEEL. GOUDEN JUBILEUM LOUIS CHRISPIJN. De Veroveraar. „Wanneer men U ziet spelen, dan zou men t-wijfelen of het wel waar is, dat gij thans 50 jaren op de planken zijt", zoo sprak men bij de huldiging van Chrispijn gisteravond in Ami- citia. En met die woorden kunnen wij het ten volle eens zijn. Men moet respect hebben voor den man, die na zulk een staat van dienst op het tooneel, het nog aandurft den rol van een jeugdig charmeur, een bon-vivant op zich te nemen en die te vertolken met een vitaliteit en een artistiek élan, die bewonderenswaardig is. Een jong acteur zou deze rol niet kwieker cn met meer levenslust kunnen vertolken. Het tooneelwerk „De Veroveraar" van J. A. Simons-Mees is geen oud stuk; het dateert hoogstens van een 25 jaar geleden, doch over het geheel ligt absoluut het cachet van een vorig geslacht, zoowel wat costumeering als en tourage betreft. We denken in dit verband aan tante Truus (Ellen Wiarda) met haar gladgestre ken kapsel cn haar ouderwetschc costuum. Doch dat Chrispijn voor zijn jubileum-tournee dit stuk koos boven een modern werk laat zich alleszins begrijpen. Had hij dot niet gedaan, dan hadden wij hem gisteravond hoogstwaar schijnlijk niet zóó zouden zien spelen, als nu. De rol van den lichtzinnigen en dartelen le vensgenieter Frederik van der Bank, die het leven leeft om de genietingen daarvan, speelde hij zóó vlot en zóó gemakkelijk, dat men een oogenblik zou twijfelen aan het aantal levens jaren, dat deze kranige acteur reeds achter den rug heeft. Hij droeg ontegenzeglijk het geheele stuk. Het was niet uitsluitend routine-spel. Zoo nu en dan voelde men Chrispijn's ervaringen en zijn métierkennis vooral in III terwijl er ook momenten waren, waarin zijn eigen intuï tie en gevoel sterk naar voren kwamen, b.v. bij de koddige scène van Hans en Grietje. Hoe schitterend en getuigende van geniale intuïtie was niet het gebaar van piano-spelen door het losjes laten glijden van zijn hand over Atie's rug. Dit alles maakte, dot wij door Chrispijn een schitterende vertolking van zijn rol te zien kregen, die, zooals wij reeds opmerkten, het geheele stuk droeg. Doch al staat Chrispijn in dit stuk aan de spits, toch moet erkend worden, dat het spel van de overige acteurs en actrices, hoewel het lang niet op gelijk peil staat met dat van Chrispijn alleszins acceptabel is. Vooral Mien Vermeulen als Atie en haar koele verloofde Willem (Anton Verheijon) waren hun rol in alle opzichten meester cn gaven daarvan een zeer representabele vertolking. Jeannette Lutte (Jetty Jansen) bekoorde ons in haar spel het minste. Menig dilettant zou het er beter afge bracht hebben. Dit neemt echter niet weg, dat de opvoering van gisteravond een waardig be* gin gemaakt heeft aan het nieuwe tooneelsei- zoen. Men zou kunnen zeggen: een goc>d be gin is het halve werk v. S. De huldiging. Na het einde van het derde bedrijf, het laat ste bedrijf vóór de pauze, had de huldiging plaats. Het was de heer Just Havelaar, die na mens de Amersfoortsche burgerij den jubilee renden Chrispijn met enkele sympathie- en woardeerende woorden toesprak: „Wanneer men zegt dat gij nu 50 jaren op de planken speelt, don zou men twijfelen of dot wel waar is. Toch is dat zoo, al klinkt het ongeloofelijk. Doch dat is het bewijs, dat de geest sterker is dan da jaren. Veel hebt gij voor ons tooneel gedaan. Wij behoeven slechts te wijzen voor alles wat gij in het werk gesteld hebt om Ibsen's kunst tot den mensch te brengen. Voor dat al les zijn wij U zeer dankbaar. Als aandenken bood spreker vervolgens een fraai boekwerk aan, n.l. „JFrühc Italienische Re naissance", van dr. Bode, welk werk handelt over Italiaansche kunst in de 15de eeuw. Te vens werd den-jubilaris een groote lauwerkrans overhandigd. De heer Chrispijn dankte hierna uit den grond van zijn hart voor de bewezen hulde. Het is 16 jaar geleden sinds hij hier ter stede op trad. Het doet hem echt goed thans te onder vinden, dat Amersfoort hem nog niet vergeten is. Ook met het aangeboden huldeblijk is de jubilaris zeer in zijn schik, daar dit werk juist in zijn bibliotheek ontbrak. Toen Chrispijn deze woorden gesproken had, brak een langdurig applaus los, dat aangroei de tot een ware ovatie. Het enthousiasme bleef den géheelen verderen avond groot. HANNELE'S HEMELVAART. In bioscoop „Amicitia". In den bioscoop Amicitia krijgen we te zien de bekende en overal met gTOot succes ver toonde, film „Hannele's Hemelvaart". „Hannele's Hemelvaart" verhaalt van een droeve en ware levenstragedie en is een der mooiste en meest dramatische tooneelstukken der moderne Duitsche litteratuur. Het oor" spronkelijke tooneelwerk van Gerhard Haupt- mann werd o.m. in de Berlijnsche Staatsopera tollooze malen met even groot succes opge voerd. Vooral de vertolkster van den hoofdrol, Margaretha Schlegcl, gaf daar schitterend en gevoelvol speL Doch ook de bewerking voor de film van dit mooie, dramatische werk is in alle opzichten af en uitstekend verzorgd, zoodat wij niet twijfelen of de belangstelling zal ook te dezer stede niet gering zijn. Het stuk is een druk bezoek ten volle waard. Het zijn vijf personen, die in deze film voor namelijk op den voorgrond treden, n.l. Han- nele, de dochter van Johanna, Berger, een ge meente-ontvanger, Mattern, een metselaar, Jo hanna, diens dochter en Heiber, een aannemer. Het onderwerp, dot in deze rolprent behun- deld wordt, komt neer op het volgende Een jonge vrouw, nog bijna een kind, dat alle smarten van door onheil vervolgde men- schen moet dulden, wordt door de mogischo stemmen uit de onderc wereld gelokt Han- nele, de stiefdochter van een dronkaard, door allen gemeden en bespot, door haren „vader" mishandeld, volgt een gcheimzinnigen roep, dia uit het winter-donkere water van den dorpsvij- er tot haar doordringt. De drenkelinge wordt uit het water getrok ken; op het bed vnn een tehuis voor armen brengt ze haar laatste uur in koorts-phontn- sïëen door. Alle kwellingen van haar leven moet ze in het droombeeld nog eens doorma ken, tot do verschrikkelijke schaduwen wijken en boden uit een betere wereld verschijnen om haar daarheen te geleiden. Dc bevrijder nadert; hij heeft het gezicht van den onderwijzer Gottwold, van den eenigen mensch, die zich ooit over hét arme kind ont fermd heeft. Aan zijn hond onderneemt Han- nele hoor Hemelvaart. De film geeft geschiedenis, welke bij Haupt- mann slechts aangeduid wordt, namelijk, dat de kinderen moeten boeten voor do misdaden der ouders. De moeder is den haar onverschil ligen man gevolgd, om hoor vader te redden die een misdaad had begaan. Hannelo evenwel is een kind der liefdehaar vader is dezelfde baljuw, die horen stiefvader moest vervolgen en zulks niet deed uit liefde voor de dochter van den misdadiger. Zoo is het leven van Honnele belast met de schuld, zoowel van horen vader als van hare moeder. Deze schuld wordt ge boet op het oogenblik waarop de poorten van het Paradijs voor de stervende open gaan. Een ensemble van zeldzaam hooge kunst waarde, een regie, welke in de meest beproef de handen lag en een tot in do kleinste bij zonderheden verzorgd technisch apparaat, heb ben het mogelijk gemaakt, een flim tot stand te brengen, die het liefelijk waas van het dicht werk ook over het levende beeld uitspreidt. Vermeld zij nog, dot bij deze film speciale zang- cn muziekbegeleiding ten gehoore ge-* bracht zal worden. Alles te zamen dus een keu rig geheel. „ONS BELANG." Openbare vergadering. Vrijdagavond zal in „de Volk" een openbare vergadering worden gehouden, waar als spre kers zullen optreden de heeren Moraal en Bru- ning, met als onderwerpenPensioenen en wachtgelden en positie-verslechteringen. Aan vang der vergadering half acht. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Lezing voor dc afdeeling Amcrsfooïrt. De afdeeling Amersfoort van de Nederlandr sche Vereeniging van Huisvrouwen had gister middag in De Arend wederom een bijeenkomst die door tal van leden bezocht werd. Ditmaal was het de vertegenwoordiger der Firma van Houten, de bekende cacao- cn chocoladefabriek te Weesp, die een lezing met lichtbeelden hield over het door deze fabriek verwerkte product. Allereerst vertelde spieker het een en ander over de voedingswaarde van de cacao en kwam daarbij tot de conclusie, dat de voedingswaar de van cacao en het aantal calorieën procents gewijzo veel h'ooger is don van andere voe dingsmiddelen. De cacoa is afkomstig uit tropisch Amerika, waar het de dagelijksche drank is van de in boorlingen. Hef vormt daar het belangrijkste voedsel. Zoo geldt de cacao-hoon bij de in boorlingen als een wettig betaalmiddel. Be lasting wordt door hen b.v. betaald door mid del van deze boonen. Vervolgens wijdde spreker eenige woorden aan do oude chocolade koekjes, die verpakt in doosjes in den handel kwamen, voorzien van het opschrift „Zeeuwsche Chocolaad". De kwaliteit werd dan aangegeven door één of meerdere A's. Het is echter de heer C. J. van Houten geweest die de chocolade tot een dus danige substantie wist te verwerken, lat zij Jichf verteerbaar was. Bij de oude „A-choco- Icde" was dit geenszins het geval. In het vervolg van zijn voordracht behan delde spreker uitvoerig, aan de hand van een keurige serie lantaarnplaatjes, de geheele be werking van de chocolade. Te beginnen bij de cacaoboonen op de plantages in Amerika, waar de eerste bewerkingen plaats hebben, verder in de fabriek. We zagen h'et sorteeren, het branden, het persen enz. Kortom men woonde a.h.w. het geheele bedrijf bij cn kon daarbij opmerken dat er nog heel wat te doen valt, aleer van de oorspronkelijke vrucht het poeder ontstaat, dat wij gebruiken cm een kop chocolade klaar te maken. Ook van het vervaardigen der tabletten chocolade en van bonbons werd een duidelijke beschrijving ge geven, één en ander weer geïllustreerd op h'et doek. Tenslotte maakte wij nog een wandeling over de fabrieksterreinen van de fabriek der firma Van Houten te Weesp, waarbij men kon zien, welk een groote vlucht deze industrie, ook met het oog op den grooten uitvoer, in den laatsten tijd genomen Jieeft. Tijdens de pauze werden de aanwezigen In de gelegenheid gesteld kennis te maken met verschillende producten der firma, zoodat het voor de leden der afdeeling een aangename maar ook tevens een alleszins interessante middag is geweest. HONDENBELASTING. Een nadere verordening Een nadere verordening op de hondenbelas ting luidt als volgt De belastingplichtigen, aan wie geen be schrijvingsbiljet is uitgereikt, zijn gehouden .oor den 14den Februari aangifte te doen. Zij, die, door welke oorzuak ook, in den loop van het jaar belastingplichtig of voor een hoo- ger bedrag belastingplichtig worden, zijn tot het doen van aangifte aan het gemeentehuis, binnen veertien dagen na het ontstaan dier oorzaak, verplicht. AGENDA. Dagelijks: Openbare Leeszaal cn Bibliotheek Muur» huizen 9. R. K. Openbare Leeszaal cn bibliotheek, Zaterdag, Zondag, Maandag, Do Arend-Bi oscoop. Leeszaal Handelsregister, 'Arnhemschew. 23. Theosofische Bibliotheek, Laantje 3. Zaterdag, Zondag, Maandag, Amicitia Bios coop. 8 Oct. De Arend. Film-voorstelling. „Fron- ciscus van Assisi." 8 Oct. Amicitia. Dansavond voor leden. 9 Oct. Amicitia-foycr. Ver. van Staatsburge ressen. 10 Oct. de Valk. Vergadering Ons Belang. 10 October. Ebcn-Haëzer. Lezing- rar. dr. Schokking. 11 Oct. de Volk. Opening Vólks-Universi teit. 12 Oct. Birkhoven. Motorbehondighcidswed- strijden. 14 Oct. Amicitia. Gezelschap Mostenbrocck. 15 Oct. Luth. Kerk. Lezing Dr. Poclhekke. 11 Oct. Logegebouw. Amersf. Loge. 16 Oct. Amicitia. Nutsavond. Voordracht Henri Dekking. 17 Oct. Amicitia Amersf. Kunstkring. Con cert U. S. O. 18 Oct. Logegebouw. Amersf. Loge. 20, 21, 22, 23 en 24 Oct. de Valk. Film „Adoro Te". 21 Oct. Amicitia. Ver. v. Huisvrouwen. Lezing dc heer Drijver. 23 Oct. Amicitia. „Slachtoffers der samen leving". 24 Oct. Amicitia Concert de Koos, (Hon- gaarsch Strijkkwartet). 26 Oct. de Valk. Uitvoering P. T. T. 30 Oct. Do Volk. Ver, voor Zuigelingenbe scherming. Lezing Dr. Carstcns. 4 Nov. de Valk. Vereeniging T. B. C. belan gen. Lezing met lichtbeelden Jan van Zutfen 6 Nov. 'Amicitia. Feestavond Oost en West. 8 Nov. Do Valk. Uitvoering Onder-officie ren. 14 Nov. Remonstrantscho kerk. Lezing Ds. W. Mackenzie. 15 Nov. de Valk. Bolovond Quick. A. Ingezonden. 18 Nov. Amicitia. Concert Mej. Kleber en j Nico van der Stadt. 20 Nov. Amicitia. Nutsavond. Lezing Prof. j Dr. Groene wogen. 22 Nov. De Volk. Toonoelavond Frysk Selskip. '25 en 26 Nov. Amicitia. Revue „Verdien je wdr?" 27 Nov. Amicitia. Concert „Mendelssohn". 9 Dec. Amicitia. Concert de Koos. (Lotte Leonard). 27 Dec. Amicitia. Nut van 't Algemeen. Lezing P. Tiggers. 29 Dec. Amicitia. Kindermatinée Nut van 't Algemeen. 30 Dec. Amicitia. Concert de Koos. (José Iturbi). 15 Jan. Remonstrantsche kerk. Lezing Ds. van Dorp. 17 Jan. Amicitia. Nut van 't Algemeen. Lezing Dr. H. Martin. 22 Jan. Amicitia. Nutsavond. Lezing Mevr. v. d. Berg—v. Eysingen. 3 Febr. Remonstrantsche kerk. Lezing Ds. Klaver. 5 Febr, Amicitia. Concert de Koos. (Francis Koene). 6 Febr. Amicitia. Lezing Jan Musch. 19 Febr. Amicitia. Nut van 't Algemeen. Lezing Dr. R. Miedema. 25 Febr. Amicitia. Nutsavond. KJein-Orkest, Willem van Wormelo. 14 Maart. Amicitia. Nut van 't Algemeen. Lezing den heer J. Hoog. 19 Maart. Amicitia. Nutsavond. Lezing Prof. Dr. Brugmans. 9 April. Amicitia. Nutsavond. Voordracht D. J. van der Ven. UTRECHT. Stadsschouwburg. 9 Oct. 'Alexander Moïssi. „Die Judin van Toledo", 8 uur. 10 Oct. N.V. Rotterd. Hofstad Tooneel. „De Politic-rechter, 8 uur. V MERCURIUS. De afdeeling Amerstoort ver werpt de fusie. In de gisteravond gehouden ledenvergade ring van de afdeeling Amersfoort van Mercu- rius is met op twee na algemeene stemmen het voorstel van het Bondsbestuur tot fusie met den Algemeenen Bondj verworpen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrik, z. v. Jan van Veluw en Heintje van Drie. Jacobus Henricus z. v. Willem Kuyven- hoven en Sophia van Wcssum. Matthias Su sanna z. v. Wilhelmus Cornell's Groenhuysen en Suzanna Vernooy. Cornell's Gijsbertus z. v. Hcndrikus Sand- brink en Johanna Christina den Ouden. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Bevallen: BladVoerman, d.. Bergen HamerStoelmann, Leisner, z., Amsterdam AntoniLeverland, d., Nijmegen Heering Blom, z., OeneArnoldSwagemakers, d., Til burg v. d. Kley—Baartmans, d., Bergen op Zoom. Overleden: Trientje Martina van Dijken, 61 j., LuttenP. H. H. Klaasesz—Cramer von Baumgarten, 79 j., GroningenThomas de Kreuk, 53 j., Dordrecht. Telefonisch Weerberioht. Naar waarneming in den morgen van heden: Hoogste stand 767.0 te Memel. Laagste stand 745.3 te Kalshot. Verwachting tot den avond van 9 October: Stormachtige Zuidwestelijke tot Westelijke later afnemende en krimpende wind, betrokken met regen- of hagelbuien, later ooklorend en kouder. WIELRIJDERS. Fietslantaarn aansteken 5 uur 51 min.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 3