De heer Moormann Daar heb jij geen ver stand van. Wij kunnen hier de overwegingen van dc fabrikanten niet beoordeelen. Wij moe ten dat aan hen overlaten. De heer Gies Deze arbeiderg hebben niets anders misdreven, dan dot zij het parool van hun organisatie hebben opgevolgd. Betrof het ontslag nu nog voormannen, don zou men het kunnen verklaren. Maar dot is niet het geval; er zijn willekeurig arbeiders ontslagen. De heer Moorman Juist en dot kunnen zij niet begrijpen. De fabrikanten hebben hun or- ganisatieparool natuurlijk ook. En waarom moet de gemeente nu voor die arbeiders zor gen Weth. Gicoi Omdat die menschcn niet ge slachtofferd mogen worden. De heer MoormannLaten hun bazen, de organisaties, dat doen. Weth. GicsDat zouden de fabrikanten en de heer Moormann wel willen. Maar de regle mentaire uitkeering loopt ten einde, nu moet er geholpen worden. De heer Moormann Ik moet ook zelf vooi mijn arbeiders zorgen. Weth. Lobstein En hoe dat gebeurt, weten wij welkijk maar eens naar den arbeidstijd bij UI De heer Moormann Praatjes. De heer Peddemars (een raadslid-arbeider die evenals do heer v. Kleef, zijn collega, gewerkt heeft na de opheffing der uitsluiting) wil weth. Lobstein eens vragen, wat er gebeurd is met de arbeiders, die ook het parool van hun or ganisatie ppgevolgd hebben en aan den arbeid gingen. Weth. Lobstein Het gaat nu over steun aan de slachtoffers. De heer Peddemars Ja, maar het was schan delijk. Of is het niet schandelijk, dat de weth. der gemeente straatschenderij pleegt. U, me neer Gies, heeft mij op stront nagejouwd Weth. GiesIk moest zien, wat er gebeurde. De heer PeddemarsZien, zien. U hebt mee geholpen om mij te molesteeren, dat komt van een wethouder niet te pos. Het is schande. En wat is er met mijn collega vun Kleef ge beurd Onder aanvoering van de wethouders rs hij van onder tot boven bespuwd. Bah, wat een kerels. En wat een loco-burgemeester Weth. GiesEn de organisotieman Pedde mars heeft geen woord van afkeuring voor de fabrikanten, geen woord I Dat is typeerend. De heer PeddemarsU hebt het uwe gezegd loot mij het mijne zeggen. Uw houding was meer dan schandelijk. Weth. Gies: En de uwe. Heb jij niet'tegen een paar stokers geroepen Ik zal zorgen, dat je niet weer in de fabriek komt Dat is ook typeerend. Waar zijn die arbeiders nu. De heer Peddemars heeft nu geen slecht woord voor de fabrikanten-mocht. De heer Moormann: Waar moet het heen, als die niets meer te zeggen hadden. Geluk kig zijn die nog eigen baas. Weth. LobsteinHet is schande I De voorzitter had gedurende deze heftige discussie voortduiend gehamerd en verkreeg eindelijk stilte. Bij stemming (8—5) werd besloten B. W. een blanco crediet te verlecnen voor steun aan de slachtoffrs van de stoking. De heer van Kleef merkte op, dot hij zijn van onder tot boven bespuwde kleeding als curiosum bewaard heeft. DE ZAAK-STURKOP. Een petitionnementscctie voor Dr. Sturkop's ontslag. De voorzitter en dc secretaris van het Stur- kop-comité hebben een onderhoud gehad eerst met den minister van Waterstaat, bij welk on derhoud ook een vertegenwoordiger van het personeel der spoorwegen tegenwoordig was, en daarna met den directeur-generaal der pos terijen, telegrafie en telefonie. Bij die gelegen heid hebben zij namens het geheele betrokken personeel gepleit voor het ontslag van dr. Stur kop, op grond van den uitslag van het onder zoek van de regceringscommissie. Naar aanleiding van de met deze autoriteiten gevoerde besprekingen hebben zij besloten, aan het comité voor te stellen, een petitionnements actie onder het personeel voor het ontslag van dr. Sturkop te beginnen cn openbare actie tc voeren ter ondersteuning van het verzoek om ontslag van dr. Sturkop. DE BRANDSTICHTING IN DE HOLMERSSTRAAT. In hooger beroep voor het Amstcrdamschc Hof. DE MOORD TE HELVOIRT. De aanslag op boschwachter Brckelmans. Voor de rechtbank te 's Hertogenbosch is be handeld de moordzaak te Helvoirt. Op 6 Maart van dit jaar was de boschwachter, Frans Brekel- mans, een bejaard man, met een bijl doodge slagen, waarschijnlijk door iemand, dien hij op het koppen van hout had betrapt. Als vermoede lijke dader stond terecht H. B., landbouwer te Vlijmen. Deze heeft steeds verklaard onschuldig te zijn. Ook gisteren hield hij zijn onschuld vol, niet tegenstaande de president er op wees, dot er verschillende aanwijzingen zijn welke op zijn schuld wijzen. Deze aanwijzingen werden uit het daarop volgende getuigenverhoor gestaafd. Het O. M. eischte wegens zware mishande ling, den dood tengevolge hebbende, 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Verdediger was mr. Zinnicq- Bergmonn. KINDERMISHANDELING. Hoe kinderen „particulier" besteed worden. Voor de rechtbank te Breda had zich te ver antwoorden het echtpaar B. uit Princenhage, dat maaanden achtereen een driejarig kereltje, da; het notabene ter verzorging in huis had, mishandelde. Een viertal buurvrouwen had voortdurend het kind hooren weeklagen, doch zij waren niet tusschenbeide getreden, wat haar een ernstige berisping van den president bezorgde. Het kind, ondervoed, verzwakt en met tal- looze litteekent overdekt, was, nadat de schan delijke bejegening eindelijk was ontdekt, ter •erpleging in het gasthuis opgenomen. Ter zit ting bleek ook nog, dat het kind naakt, op een gang in een emmer koud water gezet werd en iederen avond met een nog kleiner kind, dat middeleiwijl gestorven is, alleen in huis werd gelaten. Zelfs toen B. aan de buren zijn handen toon de, die vol bladen zaten door zijn ranselen op 't kleine kind, grepen dc omwonenden niet in, deels uit angst voor den onverlaat. Het G). M., waargenomen door mr. E. baron Speijart van Woerden, laakte mede in scherpe bewoordingen de vrouwen, die maandenlang het gemartel geduld hadden, en eischte tegen •het niet verschenen echtpaar acht maanden gevangenisstraf. Den 23sten zal de rechtbank vonnis wijzen. DE GEWEZEN DIRECTEUR DER CHR. AMSTERDAMMER. Het vonnis van het Amstcrdamschc Hof. Het gerechtshof te Amsterdam deed heden in hooger beroep uitspraak tegen den ex-direc- teur van de Naam). Venn, tot Exploitatie van „De Amsterdammer", Christelijk Volksdagblad, C. I., die bij vonnis van 17 Mei j.l. door de Vierde Kamer der rechtbank veroordeeld werd tot I jaar en zes maanden gevangenisstraf, ter zake van een voortgezette verduistering, vier verduisteringen en tweemaal gebruikmaking van valschheid in geschrifte. Het Hof vernietigde het vonnis van de recht bank, en opnieuw recht doende, verklaarde het Hof beklaagde alleen schuldig aan de voort gezette verduistering van gelden, ontvangen voor het Nederlandsch Nansen-Comité. Het Hof verwierp het verweer, dat beklaagde zekerheid had de gelden ieder oogenblik te kunnen afdra gen; die mogelijkheid achtte het Hof uitgesloten bij het slordig geldelijk beheer en het geldge brek der Vennootschap. De andere verduistering achtte het Hof niet wettig en overtuigend bewezen, omdat beklaag de het kasgeld met zijn eigen geld vermengd had en niet vaststaat of hij het door hem ver diende salaris ten volle heeft genoten. Hierdoor is niet uit te maken of hij die gelden verduis terd heeft. Wat de gebruikmaking van valsche geschrif ten betreft, ook dit feit achtte het Hof niet bewezen, omdat de onderteekening van obli gaties door een niet-commissaris, die obligaties in casu niet valsch maokt. Wat de ten laste ge legde oplichting betreft, van welke de recht bank beklaagde reeds had vrijgesproken, ook deze achtte het Hof niet bewezen, omdat niet was komen vast te staan, de tijd wonneer die oplichting gepleegd zou zijn en er niet sprake is van een samenweefsel van verdichtselen. Het Hof veroordeelde beklaagde tenslotte tot een jaar gevangenisstraf, met aftrek van zes maanden preventief. De eisch was een jaar en vier maanden ge vangenisstraf, met aftrek van vier maanden preventief. Verdediger was mr. Moerel. Het hof te Amsterdam behandelde in hooger beroep de zaak tegen den 24-jarigen markt koopman J. H., die wegens opzettelijke brand stichting door de Vierde Kamer der Recht bank veroordeeld was tot twee jaar en zes maandm gevangenisstraf. Bekl. zou het misdrijf gepleegd hebben den 28en Maart j.l. in de door hem bewoonde kamer van perceel le Helmersstraat 175. 's Middags was bekl.'s vrouw bevallen in het Wilhelininagosthuist. Bekl. at 's avonds bij een familielid en na nog even thuis geweest te zijn, om een paar sigaren te halen, zooals hij be weerde, ging hij naar Culemborg, om zijn fa milie daar van de geboorte vaan zijn kind in kennis te stellen. Het was zeven uur toen hij de sigaren haal de en een half uur nadat hij vertrokken was, bemerkten de burfcn een brandlucht, die uit zijn kamer kwam. De deur werd opengemaakt en toen bleek, dat verschillende meubelen, kleeren en beddegoed in brand stonden. Met emmeir water was hot vuur spoedig gebluscht, maar toen constateerde men, dat het kleed en ook kleeren, die buiten de kast waren opge hangen, met benzine gedrenkt waren. Ook werd benzine aangetroffen in een gummibal, die den grond lag. Bekl. werd den volgenden morgen reeds in Culemborg aangehouden en hij bleek voor een flink bedrag verzekerd te zijn. Evenals voor de Rechtbank hield bekl. vol onschuldig te zijn. Verscheidene getuigen en deskundigen wer den gehoord, welke laatsten verklaarden over tuigd t« rijn, dat hier sprake was van opzet telijke brandstichting. De procureur-generaal, Mr. van Geuns, eischte bevestiging van het vonnis in eerste instantie. De verdediger mr. J. de Vrieze, pleitte vrij spraak, meenende, dat niet bewegen was, dat bekl, de brand gesticht had. DE MALVERSATIES BIJ DEN RIJKS GEBOUWENDIENST. De tweede zaak. Gisteren heeft de Hnagsche Rechtbank de behandeling van de zaken, betrekking hebben de op de malversaties bij den Rijksgebouwen dienst, voortgezet. Thans is de tweede zaek behandeld. Beklaagde G. v. D., geboren 2 Maart 1870, bouwkundige, wonende te 's-Gravenhage, ge detineerd in het Huis van Bewaring te den Haag staat volgens de dagvaarding terecht terzake dat hij I. te 's-GZavenhage, althans in Nederland in of omstreeks 1920 opzettelijk een bedrog van ongeveer elf duizend gulden, toebehoorende aan den Staat der Nederlanden, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, en welk bedrag hij van Johannes Hendrikus Cornelis v. d. Hurk had ontvangen, ten einde daarmede vor deringen van leveranciers op den Staat der Ne derlanden te voldoen, althans ten einde dit be drag aan den Rijksbouwmeester V. af te dragen en welk bedrag hij uit dien hoofde on der zich had, wederrechtelijk zich heeft toege ëigend. Subsidiair op plaats er. tijd voormeld op zettelijk een bedrag van ongeveer 11.000 gul den, dat door valschheid in geschrifte, althans door het opzettelijk gebruik maken van een valsch geschrift als ware het echt cn onver- valscht, terwijl uit dat gebruik eenig nadeel kon ontstaan, was verkregen, uit winstbejag heeft vervoerd, bewaard, althans verborgen; II. te 's-Gravenhage, althans in Nederland in of omstreeks 1019. terwijl hij was ambtenaar in dienst van den Staat dr Nederlanden, te we ten districtsbouwkundige of architect-af dee- lingschef bij den dienst der gebouwen van On derwijs, van A. M. v. T., aannemer van leverin gen cn werkzaamheden voor de gebouwen van Onderwijs van den Staat der Nederlanden of van een persoon, betalende voor genoemden v. T., een gift heft aangenomen van 10.000 gulden, althans van een bedrag daaromtrent, wetende dat deze gift hem gedaan werd tenge volge, althans naar aanleiding van hetgeen door hem in strijd met zijn plicht, in zijn voor melde bediening was gedaan en nagelaten, heb bende immers hij, beklaagde, in strijd met zijn plicht in zijn voormelde bediening bij den aan koop ten dienste van het Onderwijs in of om streeks 1018 voor een bedrog van 153000 gulden of voor een bedrag daaromtrent van een terrein groot 3 Hectaren 6 Aren en 18 Centiaren, kadastraal bekend gemeente Vrijen ban, sectie C no. 816 en 817 door den Minis ter van Staat, minister van Binnenlandsche Za ken, handelende door den Staat der Nederlan den van voornoemden aannemer v. T., het aan genoemden Minister of aan den ambtenaar, die deze zaak voor en in opdracht van dien minis ter behandelde, bedrieglijk en in strijd met de waarheid doen voorkomen, dat voornoemde v. T. bij den aankoop van gemeld terrein van don oorsoronkelijken eigenaar alleen en uitslui tend als tusschenpcrsoon zou optreden, dat de ze geheel belangeloos zijn diensten zou verlee- ncn dot hij, v. T., geen voordeel van eenige bc- teekenis voor zijn tusschcnkomst zou genieten, hebbende hij, beklaagde, verder in strijd met zijn plicht in zijn voormelde bediening opzet telijk aan voornoemden v. T. middelijk of on middellijk gelden verstrekt om den voor dezen verschuldigden aankoopprijs voor gemeld ter rein aan een derde te voldoen, en hebbende hij, beklaagde, vervolgens in strijd met zijn plicht in zijn voormelde bediening nagelaten den voornoemden minister of den ambtenaar, die deze zaak voor en in opdracht van den voor noemden minister behandelde te doen weten, dot voormeld terrein door den genoemden v. T. ten tijde van de onderhandelingen over den verkoop aan den Staat der Nederlanden, van den ocT-spr-"--' -lijken eigenaar was of zou wor den aanbel-orht voor een bedroe van 3.50 gulden per M2., en voor een totaal bedrag van ongeveer 107.000 gulden, dat hij en de Rijks bouwmeester, of Rijksbomvkundige bij den dienst der gebouwen van Onderwijs V. cn de architect-ofdeelingschcf of districtsbouwkundi ge bij dm dienst der gebouwen. De G., gelden aan voornoemden v. T. voor den aankoop door dezen van gemeld terrein zouden verstrekken cn hadden verstrekt, en dat h°* voornemen be stond. dat ieder huneer ven den nonnemer v. T. een gedeelte von het bedrag van ongeveer 45000 gulden, waarvoor de Stoot der Neder landen bij den aankoop van gemeld terrein be nadeeld zou worden cn werd, zou ontvangen. De somenstelling von de Rechtbank is dezelf de als gisteren. Als verdediger van den bekl. treedt op Mr. Rolandus Hagcdoom. Van de zijde van 't Openbaar Ministerie zijn 15 getui gen, o.w. de oud-Minister-President P. W. A. Cort v. d. Linden, gedagvaard. Het verhoor van den beklaagde. Allereerst wordt bekl. gehoord over het tweede feit. In de jaren 1018, 1019 cn 1920 was bekl. architect, afd.-chef op het kontoor van den Rijksbouwmeester. In eerstgenoemd jaar moest er grond gekocht worden in Delft. Bekl. werd verzocht onderhandelingen te ope nen over grond te Vrijenban. Hij gaf een te Delft werkzaam opzichter hier instructies voor. Aanvankelijk werd 5 per M2. gevraagd langzamerhand daalde deze prijs tot 3 50. De eigenaar wilde evenwel direct geid hebben. Bekl. deelde een en ander mede aan den Rijks bouwmeester V. Toen is ter sproke gekomen, dat men een tusschen-persoon moest hebben en in dit verband werd van T. (de bekl. van gisteren) genoemd. Deze beschikte niet over voldoende geldbesloten werd toen het geld gezamenlijk bij elkaar te brengen. Van T. dacht dat er wel wat aan te verdienen was. Ten slotte werd aan dun Minister toestemming gevraagd door V. om tot aankoop van den grond over tc gaan tegen een prijs van 5 per M2. Hier werd toestemming voor verkregen. De totale koopsom werd nu 153.000. De grond was door Van T. voor 107.000 gekocht. Tcf dit bedrag had bekl. 60.000 bijgedragen. De koopsom is door middel van declaraties binnen gekomen. Dc verdeeling heeft ten huize van bekl. plaats gehad Na aftrek van de onkos ten bleef er f 40.000 ter verdeeling over. Bekl. beeff toen voorgesteld dat ieder 10.000 zou krijgen. Van T. cn de G. waren hiefbij tegen woordig. Bekl. heeft h'et geld voor V. in ont vangst genomen cn persoonlijk aan dezen overhandigd. De Rekenkamer kwam echter dc cijfers van 107.000 en 153.000 te weten cn toen moest dit verschil aanemelijk gemaakt worden. Er is toen een brief opgemaakt, volgens het welk Van T. het terrein had opgehoogdr waar door het duurder was geworden. In werkelijk heid heeft Von T. ook zand naar het terrein vervoerd, maar hiervoor is hij apart betaald- De President: U mocht als ambtenaar toch niet op dergelijke wijze handelen Bekl.: Dat weet ik niet. Het was een parti culiere handelszaak. President: Een particuliere zaak van een ambtenaar, waardoor de Staat benadeeld werd. Bekl.: De Staat is geheel vrijwillig tot aan koop overgegaan. En de koop was voordeelig. President: In ieder geval, u geeft de fei ten toe. Alleen meent u, dat wel zoo gehan deld mocht worden. Mr. Rolandus Hagedoorn: Bekl. er kent 10.000 winst te hebben gemaakt en wist dat hij een gift tot dat bedrag heeft ontvangen. Dat is het groote juridische verschil. President: Dat zal de rechtbank uitma ken. Het getuigenverhoor. Als eerste getuige wordt gehoord oud-minis ter Cort van der Linden. Deze verklaart in 1010 het contract met van T. over den aankoop van gTond te Delft te hebben afgesloten. Of hierbij onregelmatigheden zijn gebeurd, kan getuige zich niet meer herinneren. Evenmin weet ge tuige nu nog of hem de koop toen als bijzon der voordeelig is voorgesteld; hij denkt echter van wel, anders zou hij zeker het contract niet hebben geteekend. De accountant van Riemsdijk heeft ook in deze kwestie een onderzoek ingesteld en is daar bij tot de verschillende, reeds genoemde, cijfers gekomen. Hem is gebleken, dat bekl. 60.000 tot de koopsom heeft bijgedragen cn de Groot 33.000. Getuige mr. C. Feith, secretoiris-generaal aan het Departement van Onderwijs, kon zdch het hem door den President getoonde koopcontract niet meer herinneren. Dat er hier onregelmatig heden werden gepleegd, was getuige onbekend. Getuige P. Visser, hoofdcommies oan ge noemd departement, was op de hoogte geweest met het feit, dat bij den grondaankoop van T. als tusschenpersoon zou optreden. Hij had den indruk gekregen, dat dit belangeloos zou ge schieden. Later hoorde getuige van de Reken kamer de verschillende cijfers; hij heeft toen den Rijksbouwmeester V. om verklaring ge vraagd. Als antwoord heeft getuige een brief ontvangen, waarin het verschil in koopprijs werd verklaard door werkzaamheden aan het terrein. Deze brief is absoluut geaccepteerd, ook door de Rekenkamer. Getuige heeft niet de minste gedachte gehad, dat de zaak niet in orde was. De bekl. is de man geweest, die in deze affaire het heft in honden heeft gehad. Alleen als er geschreven werd, geschiedde dit door den Rijksbouwmeester. Mr. Rolandus Hagedoorn vraagt getuige of het gebruikelijk was, dat tusschenpersonen be langeloos handelden. Getuige deelt mede, dat het soms wenschelijk is een tusschenpersoon te hebben. Want weet men een keer, dat het Rijk gegadigde is, dan stijgt de koopprijs. In Groningen was de Joe- stand zoo, dat de tusschenpersoon belangeloos handelde. Getuige heeft toen tegen bekl. ge zegd, dat men moest zien voor Delft ook zoo iemand te vinden. Getuige zet verder nog uiteen dot, wanneer het Rijk oankoopen doet, het niet altijd direct betalen kan, omdat de gelden eerst op de bc- grooting moeten worden aangevraagd en dan gaat er soms een half jaar of langer overheen. Ook om die reden wordt soms een tusschen persoon in den arm genomen. En in verbond hiermede was in het onderhavige geval tus- schen het Rijk en van T. tevens een huurcon tract opgemaakt voor den gekochten grond.» t De huurprijs was 5000 per jaar. Getuige van T., gedetineerd, is 'door bekl. aangezocht om als tusschenpersoon bij den grondaankoop op te treden. Alles was toen reeds in ordede koopprijs was reeds betaald enz. Getuige zeide, dat hij geen geld had. Bekl. antwoordde toendaar zullen wij je wel aan helpen. Getuige zelf kon nog 10,000 bijeenbrengen. Over een voordeelig zaakje is door of met getuige nooit gesproken. Getuige is als tusschenpersoon opgetreden, omdat het Rijk zelf de gelden nog niet beschikbaar hod. Het opmaken van het koopcontract met het Rijk en van de declaratie voor de koopsom is wederom nagenoeg geheel buiten getuige om gegaan. Getuige heeft 10,000 ontvangen; hij beschouwde dit als belooning voor zijn tus schcnkomst. Getuige deelt verder nog een en ander mede omtrent het opmaken van een huurcontract en de wijze, waarop het verschil tusschcn de koopprijzen werd verklaard. Dit kwam vrijwel overeen met hetgeen bekl. en getuige Visser hieromtrent hadden verklaard. De president merkt den bekL op, dat cr toch in den beginne tusschen getuige en de andere personen meerdere malen over dc zaak moet zijn gesproken. Dat ligt toch voor de hand. Getuige ontkent het evenwel. Hij heeft maar één bespreking meegemaakt. Op een vraag van rechter mr. Calkoen zegt getuige, dat hij, toen hij in de zaak werd ge haald, wel begreep, dat hij er iets aan zou verdienen. Een bedrog is nooit genoemd. Getuige van Koppen uit Delft verklaart dat bekl. met nog iemand bij hem is gekomen om grond van hem te huren. Getuige had daar geen zin in, wel wilde hij verkoopen. Hij heeft aanvankelijk 6 per M2. gevraagd, na onder- hankelingcn kwam men cp 3 50 tot ovei~ et-nstemming. President: Dat was zeker nog een goede prijs Mr. Rolander Hagedoorn: Daarom vroeg getuige zeker eerst 6. Vervolgens vraagt de verdediger aan getui ge of deze niet meer gevraagd zou hebben, wanneer hij geweten had dat de Staat gega digde was. Getuige kon dat niet zeggen, het Rijk heeft nooit een aanvraag om to koopen tot hem ge richt. Hierna wordt bekl. over het eerste feit der dagvaarding ondervraagd. Hij deelt mede, dat vaak te veel werd gedeclareerd het daardoor ontvangen geld werd oan bekl. afgedragen, die het op zijn beurt aan V. ter hand stelde. Tiet geld diende in den regel om achterstallige be talingen te voldoen. Dc vraag of hij niet een bedrag van f 11.000 dat hij aldus had ontvangen, niet aan V. heeft afgedragen, beantwoordt getirige ontkennend. Ook dit bedrog heeft hij aan V. afgedragen. De Griffier leest bekl.'s verklaring te dezer zake voor den Rechtercommissaris, waarin hij het feit erkent, voor. De President vraagt den bekl., waarom hij nu ontkent. Bekl. zegt, dot hij nu zeker wet, het geld oan V. te hebben afgedragen. Bij zijn verhoor voor den recht-commissaris was hij nog te zeer in de war, om de zaken uit elkaar tc houden. Hij kan zich nu echter positief herinneren, dat hij het g^ld heeft overgegeven. De President merkt op, dat bekl.'s verkla ring voor den Rcchter-Commissaris zoor om standig is. Daaruit blijkt absoluut niet, daf hij in de war was. Gevraagd of hij nog esn or.dère reden ken opgeven, waarom hij nu op die verklaring te- lugkomt, zegt. bekl. nogmaals, nu zeker te weten, dat hij het geld aan V. heeft gegeven. President Dus U kunt geen andere reden noemen I Getuige von Riemsdijk legt over deze kwes tie uitvoerige verklaringen af, speciaal wat be treft leveringen door de Tras Industrie te Co- blenz cn de daarop betrekking hebbende decla raties, uit welke declaraties ook de onderha vige 11,000'zijn voortgekomen. In verband met deze leveringen is in totaal ƒ137,000 te veel gedeclareerd. Voorts 'heeft getuige een onderzoek ingesteld naar bekl.'s vermogen. In 6 jaren tijd is dit vermogen gestegen van 15,000 in 1915 tot f 424,000 in 1021. Bekl. bestrijdt deze opgave; zooveel heeft hij nooit bezeten. Verder noemt hij verschil lende werken, waaraan hij geld verdiend heeft. De accountant geefti n verband hiermede een nadere specificatie om het eindcijfer te verkla ren De aannemer van der Hurk is herhaaldelijk als tusschenpersoon opgetreden bij de leveran ties door de Tras Industrie. Hij deed dat ge heel belangeloos; later teekende hij er een de claratie voor en inde ook het geld hiervoor. Hij droeg dit altijd in zijn geheel af aan den be klaagde. Getuige kreeg de declaraties kant en klaar toegezonden. De moeite, die getuige met een cn ander had, was gering en hij wilde waarschijnlijk het bouwbureau wel tot vriend houden. Getuige heeft er nooit geld voor ont vangen. Hij heeft er nooit aan gedacht, dat er geknoeid werd. De volgende getuige, de gedetineerde rijks bouwmeester V., verklaart eveneens omtrent de leverantie door de Tras Industrie. Hierbij fungeerden v. d. Hurk en van T. als tusschen personen. Zij droegen het ontvangen geld weer aan bekl af, die het aan getuige moest geven. Getuige heeft bekl. nöoit vergunning gegeven om er zelf geld van te houden. Op een vraag van mr, Hageloorn zegt ge tuige, dat bekl. ook het recht had om met de gelden betalingen te doen. Op een andere vraag deelt getuige nog mede, -dat hij den indruk gekregen heeft, dat het geld van de vijf de claraties van v. d. Hurk in zijn geheel tot zijn recht is gekomen. Getuige heeft bizondere aandacht gehad op deze declaraties, omdat met het geld daarvan belangrijke betalingen moes ten worden gedaan. Getuige Touw, adjunct-accountant bij de be lastingen, deelt mede, dat hem uit een onder zoek gebleken is, dat bekl. in de jaren 1019, *20 en '21 in totaal 275,000 heeft gestoken in de zweminrichting De Regentes. Hij heeft hiervoor aandeel en ontvangen. De zitting wordt geschorst tot kwartier na twee. 436' STAATSLOTERIJ. Vijfde Klasse. Zestiende Lijst.. TrckkÏDC ran 10 October. f 15.000 No. 14123. f 1»'-l No. "707, 9628, 13G18, 18203. 400 No. 80, 3559, 10559, 13S00, 18800. 21)0 No. GG2, 5424, G4G3, 8481, 11377, 14G58, 15597, 19728. i 100 No. 2593, 4354, 4380, 9996, 13019, 14G63, 17848, 190,78, 20097. PRIJZEN VAN 70. 2.3 3351 6390 9224 12315 14671 1S3GG 20803 205 3433 6392 9239 1234S 14712 1S422 20S91 419 3437 8433 9241 12438 14888 18146 20937 587 3495 0723 9390 12511 15018 18178 21124 1595 3030 6748 9530 12518 15102 18487 21137 "1183 3642 6928 9757 12611 151S2 18507 21339 A2011 3692 G04S 0836 12733 15339 18628 21362 '1255 3820 7011 9861 12827 15365 18178 21391 11424 3872 7225 10120 12841 15146 18914 21409 3455 4072 7317 10223 13222 15538 18991 21486 1736 4089 7382 10330 13230 155S7 190S0 21533 1850 4194 7386 10349 13241 15855 19128 21557 .1857 4214 7399 10350 13250 16012 19184 21616 •1970 4264 76=5 103G9 13283 1CO50 19161 21625 2059 4300 7688 10604 13507 1G141 19302 21657 ,2129 4322 7690 10608 13580 16240 19306 216S4 ,2307 4341 7814 10G30 13783 10390 19340 21S49 ,2325 4684 7828 11015 13555 16402 19351 21851 2457 4725 8005 11025 13867 16530 19473 21888 24-58 4919 8110 11113 13873 16550 19478 22119 .2459 4966 R203 11121 13067 16557 19654 22100, 41517 5015 8339 11211 14012 16666 19695 22201* '2540 5062 8431 11367 14053 16813 19753 22216' 2653 5317 s.5.58 11380 14065 16831 1D843 2222»' 2654 .5.109 8601 11487 14106 168-58 19942 22269' ,2729 '5477 87.53 11193 141.51 17267 19989 22367. 2730 .570.5 8787 11512 1 1190 17712 20009 2237' 2743 .5717 8837 11648 14203 17904 20079 22385! 2501 .5728 88-59 119.58 14395 17937 2008.8 224631 '2929 6945 8907 11063 14432 179S6 20142 22.529; 3027 5950 9115 12090 14524 18249 20315 22.572 3082 6655 9130 12239 14563 1828.5 20442 22652' 3232 6175 9161 12295 11632 18340 20148 NIETEN. 41 2839 5721 8788 12103 14312 17559 20427'. 63 2864 5732 8794 12108 14351 17672 204691 72 2892 6761 8871 12111 14377 17717 204931 75 2895 5713 8982 12150 14431 17839 20491-I 97 2906 5802 898.5 12168 14176 17845 20495' 99 2911 5811 9015 12185 14501 17&52 2055S1 157 2918 6612 9020 12198 14,56-1 17873 2053ÜS 159 2959 5'Jls 9109 12269 11612 1791.5 2061ll 160 2996 59.51 9249 12296 14616 17942 20651.' 246 3047 5978 9274 12.320 1-1673 17955 207911 249 3075 5983 9324 12322 11674 17956 208-13 255 3111 60.50 9357 12323 14723 1796.1 20845, 27,8 3203 01-10 9395 12343 11780 18023 2080!fc 290 3229 6119 941)3 12367 14796 1S08S 20366 358 3262 6173 9170 12410 11302 18105 20874 379 328-1 6182 0187 12465 148S2 13173 20695 385 3318 6187 9193 12482 14S40 18192 20911' 419 3347 6199 9518 124S4 14843 18198 209361 460 3356 6217 9520 12.513 14851 18225 21001' 481 3371 6238 9552 12550 14921 18287 210171 524 3374 6372 962.5 12507 15015 183U 21021' 528 3435 6326 8645 12625 15012 1S331 21045, 535 3456 6112 9716 12642 15055 18311 210921 033 3516 6441 976.5 12701 15075 1S466 211081 678 3561 5150 9890 12724 15184 1SI73 21133' 686 3034 51=7 9527 12734 15227 18514 21151' 720 3C6S 6507 10023 12780 152-11 18.516 21162 782 3CS0 6715 10046 12803 15347 18520 21185 :S00 3682 6726 10115 12815 15374 18538 21201' •833 37.3-1 6713 10124 12859 1.5394 18545 21213! S52 37.47 6789 10140 12874 1.5127 18.550 212551 878 3770 GS03 10153 12A3'5 15463 18559 21261 910 3793 6894 10159 12S99 15491 185S9 21267 950 3870 6922 10163 12910 15537 18592 21313! 97Ö 3=9*2 6945 10255 12910 1 5566 18620 21366! 10.33 3911 7035 10282 12956 15608 18631 2143-5' 1071 3947 70t',ü 10368 12970 16012 18643 21443' 1136 3978 7037 104111 12097 1.5617 18724 21528' '1254 39S8 7111 10452 13002 15631 1S754 21530' 12.57 4002 7119 10439 130.50 15691 18760 21576! .1293 4052 72.3.5 1 0518 13091 15731 1S796 21606! 1321 4116 7294 10531 13100 15852 1S799 21672: 1322 4122 7334 10.355 13114 16069 18S75 21G741 1342 4140 7345 10-560 13177 16123 18921 21675' 1363 41 56 735:1 105=4 13233 16134 18961 21601, 14.3! 4171 7469 10673 132.54 16148 19049 21695 1465 4198 7595 10700 13264 10178 19072 217.31, 1515 4205 7643 10708 13281 16222 19104 21756] 1524 4258 7713 10761' 13297 16244 191S2 21767. 1559 4295 7715 10855 13104 16326 19215 21789' 1.361 1300 7720 10982 13323 16436 19263 21808, 1627 4115 7778 1094S 13349 16413 19267 21850, 1648 1346 7784 10983 13356 16466 19235 21852 1713 4 481 7812 11031 13362 16486 19337 21861' 1725 1476 7530 HOU 13370 1 6495 193-4 21884 17.30 4483 7865 11049 13394 16520 19355 21924 1743 4602 7893 11051 13394 16531 19410 21944 1878 4608 7909 11056 13402 16567 19425 221X11 .15=1 -4610 7911 11059 13419 1 6559 19-110 22047 1942 4651 7970 11076 13447 10581 194GO 22066 1999 407] 7989 11087 13492 16619 19470 22105 2020 4707 8031 11109 13551 16631 19516 22110 2067 4737 8066 11142 13572 16678 19518 22U1 2161 4750 8072 1114.5 13586 16692 19533 22117 2224 4753 8132 11192 13615 16699 19597 22231 2230 4S64 8141 11217 13019 16701 19651 6223S 2242 4876 8153 11290 13686 16708 19675 22258 2215 4833 8214 11307 13688 16743 19690 22302 2262 4S94 8217 11362 13765 16790 19692 22317 2317 499.5 8225 11361 13782 16S17 19739 '22393 2368 5043 8251 11383 13786 16870 19322 22418 2393 .5044 8262 11839 13858 16937 19825 22455 2413 5120 S305 11396 13869 16948 19847 22486 2471 5143 8314 11398 135S3 1G9.51 19964 22519 247S 5149 8.322 11455 1.3890 16964 21X413 22.530 2529 5173 83.50 11475 1.3901 16973 20053 22546 2539 5200 84.99 11477 13965 17119 20099 22588 2550 .5212 8-1.50 115S1 14032 17121 20152 22637 2563 524 8 8498 11606 1404-4 1 7)41 20157 2*687 2.579 53.35 852.3 11606 14052 17278 20163 22721 2-538 5431 SS36 11692 14C1.0 17353 20232 22783 25S8 5431 8-556 11692 14099 17.353 20232 22783 2612 5412 Sööl 11S7Ö 14)53 1739.8 20256 22825 2621 .5523 8575 11951 14)8.5 17-40-4 20271 22930 27(44 5528 8577 11960 14193 17441 20275 22975 2709 5552- S603 12029 14205 17471 20283 22979 970n £UV\a QCOf» lfld,-- 1 1(491 in-,., nnn.Z ZZ'.i 'L J!01"'20 'o*1 stond: 2807, m. z. 2301: 22743 70, m. z. 20743 70.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 6