waarschuwing! De Radio-Concerten Voor Uw GLORIA KACHEL of HAARD geen beter brandstof dan de daarbij passende G L O RI A-A NTHRACIET uit Kok's Electrische Anthracietbrekerij Magazijn „Voorwaarts" MANTELMAGAZIJN „DE ADELAAR" NUTSSPAARBANK Kolenpark Soesterweg-Spoor Telefoon 863 Weet U het wel? STADSNIEUWS. Amersfoort. Tei.34$ A. H. van Nisuwkerk. SCHSLLETJE Gekleurde Damesvesten vanaf f 4.80 ZWARTE Vesten voor oudere Dames. GEBR. DE VRIES STANDAARD - TOESTEL Electr. Techn. Bureau „AMERSFOORT" Lan(jestr.26 LVrouWestr.l AMERSFOQRTSCil Utrechtscheweg 1 9 H. Bokking Zn. Maison de Coëiïure Beëedïgd-ÈVlakeSaar Afmeting 25/35 m.m. en 30/50 per H.L. franco huis f 3.50. Afmeting 12125 m.m. per 4 H.L, f 10.— Bestelhuizen: van Persijnstraat 4 Utrechtscheweg 71 Sumatrastraat 20 Langestraat 25 (Depot Ververij Palthe) Theeserviezen vanaf f 5.25 dat U zeer voordeelig kunt inkoopen in waar U een uitgebreide collectie kristal, glas, porcelein H en aardewerk vindt tegen zeer concurreerende prijzen. Langestraat 60 - Telefoon 529 Theeserviezen vanaf f 5.25 VARKENSMARKT 9. Wij waarschuwen U eens te komen'kij ken naar de prijzen onzer kachels. Meer advertec^en wij niet. Uzerwarenmagazijn „DE MAGNEET" UTRECHTSCHESTRAAT 12. in dit blad vermeld, vangt men schitterend op met ons 2 lamps- inlichtingen: Puntenburglaan 40a. Werkplaats: Valkestraat 10 TELEFOON 201 AFO Advertentie Bureau Arnhemsche Ponrtwal 2a. Tel. 513 Plaatsing van advertenties in allo bladen zonder SB prijsverhoogingig Verleent bemiddeling aan inleggers bij aan en verkoop van beleg gingsfondsen OLDENKOTT s TABAK NOG STEEDS DE BESTE VRAAGTOLDO (licht en geurig) Versiert Uw huis met Kurtstesrdawerk Lage pzijzen. Ziet onze étalage. PLATEELBAKKERIJ GOUDA en SCHOONHOVEN. Aanbevelend: LANGESTRAAT 80. WUERSSTfitAAT 14. Tel. 205 Speciale Irettumleling legen uit vnlleu en afbreken nsn ïsef haar. fóaarzalf - Klaarzeep voorkom de roos en hei rei worden van het haar. GEMEENTEZAKEN. Gratis beschikbaar stellen leerboeken enz. Gymnasium en Handelsschool. B. en W. schrijven aan den Raad: Artikel 42, le en 2e lid der „Verordening voor de Handelsscholen te Amersfoort" luidt: „1. Boe ken, schrijfbenoodigdheden etc. worden door de leerlingen zelf aangeschaft. Op aanvrage van ouders, voogden of verzorgers van kosteloos toegelaten leerlingen kunnen van gemeentewege alle benoodigde boeken en leermiddelen in bruikleen gegeven worden. 2. Leerlingen, wier ouders, voogden of verzor gers de helft van het volgens verordening ver schuldigde schoolgeld betalen, kunnen op aan vrage dier ouders, voogden of verzorgers van gemeentewege de gewone leerboeken in bruik leen ontvangen. Zij ontvangen derhalve geen andere leermiddelen (als atlassen, woordenboe ken, etc.)" In de praktijk voldoet deze regeling niet ten volle, daar voor enkele ouders het geen bezwaar is om het geheele bedrag van het schoolgeld te voldoen, maar de onkosten, verbonden aan den boekenaanschaf, een belemmering zijn om hun kinderen naar de Handelsschool te zenden. Bo vendien ontbreekt een dergelijke regeling ten aanzien van het Gymnasium. In verband hiermede komt het ons gewenscht voor, voor de Handelsschool en tevens voor het Gymnasium een zoodanige regeling vast te stel len, dat vrijstelling van schoolgeld en het gratis verstrekken van boeken van gemeentewege ge heel onafhankelijk van elkaar gesteld worden. Artikel 13 der schoolgeldverordening voorziet in de mogelijkheid van geheele of gedeeltelijke vrijstelling van schoolgeld. Het gewijzigd artikel 42 der „Verordening voor de Handelsscholen"*zou dan, kunnen lui den: „Boeken, schrijfbenoodigdheden. etc. worden door de leerlingen zelf aangeschaft. Voor het geheel of gedeeltelijk gratis beschik baar stellen van boeken enz. is een afzonderlijke regeling vastgesteld." En een nieuw besluit ware door Uwen Raad vast te stellen, luidende: „Artikel Om bijzondere redenen kunnen op aanvrage van ouders, voogden of verzorgers van leerlin gen van Handelsdag- en avondschool of Gym nasium alle of een gedeelte der benoodigde boe ken en leermiddelen gratis van gemeentewege in bruikleen worden gegeven: Artikel 2. De aanvrage moet aan Burgemeester en Wet houders gericht zijn. Zij winnen voor hun beslis sing het advies in van het hoofd der betrokken inrichting van onderwijs en van de commissie van toezicht of het College van Curatoren." Het is onze bedoeling bij aanvragen als bo venbedoeld er op te letten, of aanleg en ijver van den betrokken leerling eenigen waarborg bieden, dat de begonnen studie zal worden voltooid en alleen, wanneer die vraag in bevestigenden zin kan worden beantwoord, een verzoek in gunstige overweging te pemen. De meerdere kosten voor de gemeente worden geraamd op f 150 's jaars. Op grond van het bovenstaande, hebben wij de eer u voor te stellen dienovereenkomstig te besluiten en wij bieden u daartoe bijgaande ont werpbesluiten ter vaststelling aan. kening wenschen over te schrijven. U kunt hier voor de gewone formulieren der Postcheque en Girodienst gebruiken. Wanneer u in een plaats woont, waar geen kantoor, zitdag of correspondentschap van onze instelling gevestigd is en u onderhoudt bij ons een bankrekening, dan kunt u door storting op het postkantoor ten uwent t/g van de postreke ning van ons kantoor, waar u uw rekening on derhoudt, telkenmale het door u gewenschte be drag storten of overboeken. In uw opdracht vergoeden wij de door u gewenschte bedragen van uw bankrekening naar uw rekening bij den postcheque- en girodienst."' RADIO-CONCERTEN. De programma's voor morgen. Radio-Paris. (1780 M.) 1.05 uur. Radio-concert door het Tzigane ,,Ra- dio-Paris"-orkest, met het volgende programma: 1. Nivarna, danse hindoue, Romsberg; 2. Flo- rian Chez Marie Antoinette, menuet, S. P. Cha- pelle Etchecopar; 3. Serenade pour Elle, Ghis- lain Krier; 4. Cavatine, viool, Henry; 5. Nora- mah, mélodie-habanora, R. Semaret; 6. Rcquie- bro, sérénadc, J. Cassado; 7. Dans un Frais Sourire, M. Pesse; 8. Romance, violoncel, Algier; 9. Passepied Mazarin, L. Balleron; 10. L'Eternel Refrain, intermezzo, Borel-CIere Bosc; 11. Fête Sorrentine^ Rey; 12. Nocturne, viool, G. Grecourt; 13. La Pluie Qui Tombe, Boischot; 14. Arietta, Sudessi; 15. Redzi, Caludi; 16. Im promptu, violoncel, Delaforet; 17. Dans La Clai- riere, H. Mouton; 18. L'Adorable Cantilene, Spencer; 19. Margot, M. Cazes. 5.05 uur Radio-concert: Festival régionaliste „La Picardie". 9 20 uur Radio-concert: Festival Chopin. 10.20 uur Radio-sauteric door het speciale ,,Radio-Paris"-orkest. Hilvcrsumsche Draadloze Omroep. (N. S. F. 1050 M.) 8 uur. Radio concert, te geven door het „Am- sterdamsch Kamermuziek-ensemble", bestaande uit de dames Lous Wernink-de Maaré (sopraan) en Suze van het Lindenhout-Tak (viool), de hec- ren Jacques Beers (piano) en Eduard Biele (cello). Het" programma luidt: 1. Trio op. 1 No. 3, Allegro con brio, Andante Cantabile con variagioni, Menuetto-Trio, Finale (Frestissimo) 2. a) Air de Venus, J. S. Lully; b) Chanson du papillon, zang en piano), Campra; 3. Sonate, viool en piano, Valentini; 4. Sonate, cello en piano, Boni; 5. a) Berceuse, Gretchaninow; b) Uitvliegen, Fijzcl; c) De Herbergprinses, zang en "piano, Blockx; 6. a) Kol Nidrei, Bruch; c) Elegie, cello en piano, Faure; 7. a) Oud-Hol- landsche Contradansen, bewerkt door J. Rönt gen; b) Spanische Tanz, viool en piano, Gra- nados-Kreisler; 8. Trio op. 70 No. 1, Allegro Vi vace, Largo assai ed expressivo, Presto, L. van Beethoven. eminente leiding van Evert Cornelis, heeft het U. S. O. zich enorm ontwikkeld en wedijvert het met het Residentie-orkest om zich de tweede plaats in ons land op orkestgebied te veroveren. Een moeilijkheid was er natuurlijk voor dit orkest, dat gewoon is in een veel grootere ruim te te spelen, te overwinnen; het moest zich aan 'onze kleine zaal aanpassen, en het was duidelijk te merken, dat het daarin gaandeweg meer slaagde. De avog^d werd geopend n\et het Con certo grosso van Corelli, waarvan ons bijzonder jetroffen heeft het zoo imposante, statige Grave en de zoo schoone afwisseling van de solo- en tutti-partijen in het Adagro. Na Corelli was het buitengewoon interessant den Franschen meester Rameau te hooren; hoe hoorde men reeds in de zoo pittige ouverture hoe hier iemand uit iets lateren tijd aan het woord Is, vrijer in den vorm, met nieuwe klankeffecten en doof en door ver trouwd met de polyphone schrijfwijze. En welk eene verrukkelijke melodische vindingen heft men in de Suite uit „Castor en Pollux" aan: men denke slechts aan de grootte met de bekoorlijke fluitpartij, de alleraardigste tambourin en de gracieuse menuet, zoo bijzonder fijn door het orkest gespeeld, terwijl de chaconne aan het slot, met zooveel élan uitgevoerd, zeker iedereen in verrukking heeft gebracht. Ten slotte de Jupiter-symphonie van Mozart, welke door hare Olympische schoonheid zeker ten volle dien naam verdient; deze compositie uit de laatste jaren van den zoo jong gestorven componist draagt geheel den stempel van zijn genie, en doet ons vooral in het heerlijk adagio reeds sterk aan Beethoven denken. Prachtig van ryjhmiek en van klaarheid werd de finale met hare fagatische partijen weergegeven, en na het slotaccoord werd den directeur dan ook met recht eene warme ovatie gebracht. 't Was zeker in hooge mate te betreuren, dat de zaal niet even goed gevuld was als op den voorafgaan den Nuts-avond, te -betreuren ook voor het ijverige bestuur van den Kunstkring, dat zich zooveel moeite gééft om ons op aller lei gebied van kunst zooveel schoons te genieten te geven. We willen dan ook gaarne velen op wekken om zich nog als lid op te geven, want hoe grooter het aantal leden is, hoe meer er geboden kan worden. AANBESTEDING. In hotel Karseboom alhier werd door den ar chitect W. Reeders (Hilversum) namens zijn lastgeefster aanbesteed de bouw van een dub bel woonhuis aan den Heiligebergerweg. Volgende inschrijvingen kwamen binnen: Gebr. Lammers f 9740, Wouters (Hilversum) f 9996, Oerlemans f 10730, Heere f 10780, de Jongh en Lammers f 10880, Haselaar en Lager- weij f 10914, H. van Keulen f 11300, Hemminga en de Wilde f 11750, Kalleveen en Co. (Hilver sum) f 11791, Barten en de Wilde f 11990, Schimmel en Hitzinger f 12000, Groeneberg 12090, Meester en Haanschoten f 12500, de Smalen f 12868, de Bruin f 13042, Schippeis f 13200, Kuntz f 13281, v. d. Hooft f 13835, C. Lablans f 15500. A LDEGONDESTR. 107, AMERSFOORT. TEL. 543. Taxateur bij sterfgeval en boedelscheidingen. Belast zich met de uitvoering van pu iieke veilimgen. Likeur van bijzonder fijne oamenGtciling p. fï. f 3.4o I MASSA HANDLEIDING VOOR HET GIROVERKEER. Een opsomming deelen. van de voor- DE DOOD VAN ANATOLE FRANCE. Het B. T. A. seint uit Parijs: Een talrijke menigte defileerde voorbij de kist van Anatole France, waaraan ook door Herriot en Dumcsnil een laatste groet werd gebracht. Herriot heeft aan mevrouw Anatole France de oprechte deelneming der Fransche regeering betuigd. Doumergue bezocht eveneens het stof felijk overschot en betuigde mevrouw Anatole France zijn persoonlijke deelneming. Telefonisch Weerbericht. Naar waarneming in den morgen van heden. Verwachting tot den avond van 19 October Meest zwakke O. tot Z wind, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen neerslag, iets zachter overdag. Luchtvaart. DE VLIEGTOCHT NEDERLAND—INDIE. Naar het Haagsche Aneta-kantoor meldt, is het bericht, (afkomstig van het persbureau Vnz Dios) dat het comité vliegtoch Nederland— Indië Donderdag te Amsterdam heeft verga- derdr onjuist. Wel hebben enkele leden van het comité te Amsterdam een bespreking gehad in zake de uitzending van de noodige onderdeelen ter vervanging van hetgeen aan de F VII be schadigd is, maar besluiten zijn er niet geno men. De mededeeling, dat de motor Donderdag of gisteren zou worden verzonden, is geheel onjuist. De verzending van den motor kan, al dus Aneta, eerst in i>et begin van de volgende weelc geschieden, tegelijk met andere onder- \dee'.en. Van het kantoor Amersfoort der Nationale Bankvereeniging ontvangen we een „Handlei ding voor het Giroverkeer ten dienste van cliën ten der Nationale Bankvereeniging". Als voordeelen van het giro-verkeer geeft het boekje het volgende: 1. Besparing van porto- en assurantiekosten. 2. Besparing van zegelkosten. 3. Vermindering van risico. 4. Besparing van arbeid. 5. Geldelijk voordeel. 6. Administratief voordeel. Het giro-verkeer der Nat. Bankvereeniging bewerkstelligt franco voor haar cliënten over boekingen naar alle plaatsen in Nederland, waar een bankkantoor is gevestigd, onverschillig of begunstigden al of niet cliënt der instelling zijn. Voor het geven van giro-opdrachten worden gratis giro-opdrachtboekjes verstrekt, waarin zich bevinden 50 formulieren ieder geschikt voor 5 opdrachten, of 50 formulieren, ieder geschikt voor 10 opdrachten. g Voor zeer groote zakenrelaties welke dagelijks 2 vele giro-opdrachten hebben, worden speciale formulieren beschikbaar gesteld. Om^e bevorderen, dat bedragen, welke men moet ontvangen direct in de bankrekening ko men, worden zoogenaamde roode strookjes ge bruikt, die geplakt kunnen worden op nota's, declaratie's, facturen enz. of kunnen worden bij gesloten in den brief, waarin om betaling wordt gevraagd. Op deze strookjes staat aangegeven, dat het bedrag kan gestort of overgeboekt wor den ten gunste der rekening bij de Nat. Bank vereeniging. Ook postgiro-overboekingen zijn daarbij mo gelijk, welke automatisch in de rentegevende bankrekeningen komen. Verder worden stortingsformulieren verstrekt voor geregelde debiteuren (cliënten, agenten, filiaalhouders, pachters enz.) Omtrent den Postcheque- en Girodienst in ver houding tot het Bankgiro zegt de handleiding: „Wanneer u geregeld bedragen op uw post rekening toegezonden krijgt, zult u op bepaalde tijden een deel van uw tegoed naar uw bankre- Engelsche Omroepstattons der B. B. C. Cardiff 5W.A. (350 M.) Manchester 2 ZY, (575 M.), Aberdeen, 2B.D. (496 M.), New castle 5N.O. (400 M.), Bourneouth, 6B.M. (385 M.), Glasgow 5G.S. (420 M.,) Birmingham, 51T (475 M.), Sheffield, 6F.L. (303 M.), Ply mouth, 5P.Y., (320 AL), dagelijks van 3.50 uur tot 4.50 concert. Bovengenoemde stations benevens Londen 2L.O.. (365 M.), dagelijks van 7.50 tot 10.50 concert. Daarna veelal door alle stations Jazz muziek van het Savoy-Hotel te Londen. Te 7.2 en 9.50 nam. alle stations tijdsein. Zondags Londen 2L.O., (365 M.) van 3.20 tot 5.20 conccrt..'AIJe stations van 8.50 tot 10.50 concert. Te 10.20 nam. alle stations tijdsein. De werktijden van het nieuwe omroepstation der B. B. C. te Chelmsford, 5X.X. (1600 M.), zijn als volgt: Van 11.50—12.50, van 4.50—5.50, van 7.50- 8.50. Te 12.50, 5.20 en 8.20 tijdsein Verder zendt Chelmsford het geheele pro gramma van Londen uit AMERSFOORTSCHE KUNSTKRINO. Concert U. S. O. Op een waarlijk schitterende wijze heeft de Amersfoortsche Kunstkring de reeks zijner avon den cn tevens het concertseizoen hier ter stede geopend door eene uitvoering van het Utrechtsch Stedelijk Orkest. En goed gezien was het voor dat concert een programma te kiezen, dat zich er zoo uitstekend voor leende om in onze, helaas, al te kleine concertzaal ten gehoore te worden gebracht; moderne werken met dikwijls zeer zware bezetting, zouden binnen die enge wanden onze trommelvliezen op een waarlijk al te zware proef hebben gesteld. Zeer smaakvol was bovendien de keuze, daar we achtereenvol gens eerst de oude componiste van het eind der 17e en het begin" der 18e eeuw in hunne klas sieke vormen tot ons hebben hooren spreken en daarna de groote Salzburger meester, die met zijn tijdgenoot Haydn zeker als de grondlegger der moderne symphonie moet worden be scHouwd. Maar niet alleen uit kultuurhistorisch oogpunt was het belangrijk, wat ons geboden werd. doch ook om den rijken Inhoud der wer ken. Na de beschouwing hierover eenige dagen in dit blad gegeven, mag het zeker overbodig heeten daar nog verder over uit te weiden, willen we ons dus bepalen tot de indrukken, die de uitvoering ons gegeven heeft. Dat deze op een hoog peil zou staan was bns van te voren bekend; vooral den laatsten*tijd toch, onder le VERVOLG CORRESPONDENTIE. KINDERRUBRIEK. Waterlelie. Je zult er wel om moeten lachen, denk ik. Vertel me maar eens hoe je het vond. Zeg, dat je al voor onderwijzeres uitgeko zen werd, wat een eer! Was het niet vreemd eerst en waren ze wel stil bij je? Je bent zeker heel groot, dat ze jou uitkozen, niet? Dat nichtje is geen nichtje maar een neef. Die tram, die ze „het lucifersdoosje" noemden, heb jij zeker ook nooit gezien. Vraag je moeder maar eens naar dien naam. Driehoek. Die foto's zijn heel mooi en je kan je alles nog eens herinneren op die manier. Gymnast heeft net zoo'n boekje, maar dan meer van de omgeving van Zutphen. Ik zal er voor zorgen, dat het Zaterdag mooi weer is; ik heb het trouwens zelf ook noodig. Vertel er volgen de week eens alles van. Dank voor de raadsels, ik zal ze 'eens gauw plaatsen. Wat een geweldige driehoek was dat; goed geteekend. Poesje. Ik zal nu eens goed opletten, maar er staan er altijd zooveel. Ja, dat weet ik nog wel, dat je veel werk hebt, het was wel niet hier, maar'dat is in elke plaats wel hetzelfde. Maar fijn is het, die talen, en je hebt er zooveel mooie dingen bij, als b.v. kunstgeschiedenis.' Ik hield'er veel meer van dan van wiskunde en die vakken. Nee, dat pel daar houd ik niet erg van, ik doe het wel eens, dat moet natuurlijk af en toe wel, maar met veel animo in het spel gaat het nooit. Schaken ken ik qpk, daar zit wel heel wat meer in, maar daar heb je ook goed je her sens bij noodig. Je kunt er tijden lang mee zoek brengen, er zijn zulke lange partijen, vooral als je iemand hebt, die tegen je opgewassen is. Mooi, dat je dat zoo zelf weet, dat je zoo'n bakvisch wordt, maar in je brief is het gelukkig nog niet zoo te merken, je schrijft zoo gewoon gezellig. Wat je me vraagt, mag ik niet verklap pen, en als ik zeg, dat ik heel dik ben, dan ge- loof je het toch niet, dus ik blijf heel geheim zinnig lucht. Hoe heeten die moppen, spelen de Duitschers ze ook? Als ze de strijkinstrumenten hebben, vind ik ze het leukst. Jij niet? Je krijgt een veel te groot antwoord, ik ver wen je schandelijk, maar je brief was ook zoo lang. En ik vind het ook wel leuk. Laatst langst: zullen we maar denken. Vond je Hannele geen lief meisje,, ik vond het zoo mooi, heelemaal niets overdreven alleen maar echt treurig. En al die snikkende men sehen om me heen heb ik het niets kwalijk ge nomen. Kon jij je goed houden? Blauwe inkt. Ik heb nog een briefje, ge schreven met blauwe inkt en er staat boven: Maandag 13 October 1924. F.r staat jieen naam onder. Wie is die onbekende?

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 6