WIJNHANDEL I. A. SCHOTERMAN Zn. BÜ 1 Abdijsiroop MANTELMAGAZUN „DE ADELAAR" SCHILLETJE BINNENLAND, i BONTMANTELS AMERSFOORTSCH DAGBLAD is de vastzittende slijm het grootste gevaar. Geef daarom Uw kleine de slijmoplossende t 1 RECLAMES. Prijs 1—3 regels 1.55. elke regel niècr 0.50. vanaf f 65.— tot f 350 Prima VeloursmanteBs met verschillende Bontgarneering vanaf 19.75 gSKSgBBBSg varkensmarkt 9. hmmumsmbi UTR. STRAAT 17 G8TestIfld 1878 TELEFOON 145 BIJZONDER AANBEVOLEN Per flesch: Per Anker Gewas 1920 Raymond Macau F 1.-— F. 40.-° Gewas 1920 St. Emilion F 1.40 F 56.— AFD: Advertentie Bureau Arnhemsche Poortwal 2a. Tel. 513 Plaatsing van advertentiesin alle bladen zonder prljsverhooging H DERMIN de prachtzalf tegen ruwe huid. 35 cent, BIJ alle Drogisten, H Likeur van bijzonder fijne T A V samenstelling E 1 p. fl. f 3.4o Bi 9 4 1 S. H. MASSA 2 2 IERLAND. r r DE IERSCHE GRENSKWESTIE. Conden, 18 Oct. (N. T. A. Draadloos). Beide Huizen van het parlement van den Ier* scihen Vrijstaat hebben thans de wet inzake de grenskwestie aangenomenzij is ter onder- teekening aan den gouverneur-generaal gezon den. SCHEEPSWERF STOPGEZET. tonden, 19 Oct. (R.) De North-Ireland Ship Building Co. heeft het werk op de Lon- rywerf stop gezet, wegens onmogelijk heid om onder de bestaande voorwaarden con tracten af te sluiten, tenzij ten koste van veel geldelijk verlies. TEGEN DEN SMOKKELHANDEL. Lnden, 19 Oct. (N. T. A. Draadloos). De Iersche Vrijstaat heeft troepen samenger trokken op de grens van Londonderry en Done gal om den uitgebreiden smokkelhandel met Noord-Ierlond tegen te gaan. Er zijn drastische maatregelen genomen voor het onderzoek van treinen, rijtuigen en personen, SPANJE. DE STRIJD IN MAROKKO. Be r 1 ij n, 18 Oct. (N. T. A. Draadloos.) Volgens een Timesbericht uit Tanger onder handelt Spanje met de Rif-kabylen over den vrijen aftocht van 4000 man die in een troe penkamp ingesloten zijn. De onderhandelin gen hebben tot dusver géén succes gehad door de Kabylen uitlevering van de artillerie en de wapenen verlangen. Londen, 19 Oct. (N. T. A. Draadloos). Uit Madrid wordt geseind, dat de Spaansche troepen in Marokko op marsch naar Gozal de verbinding herstelden met de strijdkrachten, afgesneden door de Sokelkhamis. De Rifbewo ners werden ook verdreven uit de versterkte buitenpost in de stelling Muratahar. DE DAWES-LEENING. Madrid, 18 Oct. (V, D.) Volgens de „Revista Financiera" hebben de Spaansche bankieis het Belgische aanbod om 550.000 pond van het Belgische gedeelte van de Da- wesleening op te nemen van dq hand gewezen. STORM EN OVERSTROOMINGEN. Valencia, 18 Oct (B. T. A.). Ten ge volge van stortregens is de Jucar buiten zijn oevers getreden. Verscheiden gemeenten staan onder water. De treinenloop is gestremdde toegebrachte schade is aanzienlijk. Madrid, 18 Oct. (B. T. A.). Geweldige stortregens en onwedere worden gemeld vrit Zuid- en Zuid-West Spanje, in het bijzonder uit Valencia, Almeria en Algeerras. De aan gerichte schade is aanzienlijk. Schepen wor den van hun ankers geslagen en op de kust geworpen. ITALIË. DRAADLOOZE BOMBARDEMENTEN! Londen, 19 Oct. (N. T. A. Draadloos). Uit Rome wordt bericht, dat na tallooze proe ven in de Golf van Spezzia de Italiaansche ad miraliteit de uitvinding erkende van Ermanno Fiduma om door oorlogsschepen zonder beman ning op een afstand vliegtuigen te doen bom bar deeren. VERVAARDIGING VAN VALSCHE BRIT- SCHE SCHATKISTBILJETTEN. Londen, 20 Oct. (R.) Uit Tric9t wordt ge meld dat daar 50 personen zijn gearresteerd in verband met het vervaardigen van valsche Britsche schatkist-nota's van 1 pond sterling. Meerdere arrestaties worden verwacht te Parijs en te Antwerpen. RUSLAND. BOERENOPSTANDEN. Bloedige gevechten met Sovjettroepen. Londen, 19 O c t. (N. T. A. Draadloos.) Uit Riga worden ernstige gevechten gemeld tusschen Sovjet-troepen en de boeren in de districten van Witebsk, Smolensk, Mohilef en andere, waar 'de autoriteiten opnieuw graan en andere producten wilden requireeren voor de andere provinciën. In een dorp werd de ge heel e requisitie-commfssie en een escorte van negen man gedood. Toen een strafexpeditie werd uitgezonden doodden de boeren daarvan nog vijftig solda ten en maakten zich meester van zeven machine geweren. HET KUSSEN VERBODEN I Londen, 19 Oct. (N. T. A. Draadloos). Uit Kopenhagen wordt bericht: Na het verbod van handschudden volgde te Moskou een bevel van den Volkscommissaris voor de Gezondheid dr. Nicolaas Semashko, waarbij het kussen werd verboden, als zijnde onhygiënisch. TURKIJE. DE KWESTIE VAN MOSOEL. Het Turkschc antwoord aan Groot Brittannië. Londen, 19 Oct. (N. T. A. Draadloos. Volgens berichten uit Konstantinopel is van daag den Britschen gezant aldaar het Turlcsche antwoord overhandigd op de laatste Britsche nota in zake den Status quo van de grenzen van Irak. In do nota wordt verklaard, dat de Turksche bevelhebber bevel heeft gegeven, alle wrijving te vermijden. Verder wordt in de nota den wensch uitgedrukt, dat deze kwestie spoe dig door den Volkenbond zal worden geregeld. CHINA. DE BURGEROORLOG. Sjanghai, 18 Oct. (R.). De onderhande lingen omtrent de overgaaf van de in de om streken van Sjanghai zonder aanvoerders ver blijvende soldaten van Tsjekiang zijn op niets uitgeloopen. De toestond is hedenavond nog steeds zorgwekkend. Berlijn, 18 Oct. (N. T. A. Draadloos). Volgens een bericht uit New-York zendt Ame rika twee oorlogschepen naar de Zuid-Chinee- sche wateren ter bescherming der Amerikanen in Canton. VEREENIGDE STATEN. EEN DRAMA AAN DE NIAGARA. Londen, 19 Oct. (N. T. A. Draadloos). Uit New-York wordt gemeld, dat mevrouw Hart, toen ze de Niagara-watervallen bezocht, ten oanschouwe van andere toeristen naar be neden sprong en onmiddellijk werd meege sleurd. KONINKLIJKE BESLUITEN. Verleend de eeremedaille in zilver der Oran- je-Nassau-orde aan den schrijver op jaarloon bij het departement van oorlog B. Hoppener. Bij Kon. Besluit zijn te Györ en te Szegedin Nederlandsche consulaten opgericht. Tot con sul der Nederlanden daar ter plaatse zijn be noemd, buiten bezwaar von 's lands schatkist, resp. de heeren C. Halbritter en B. Bark de Begavar. Op verzoek eervol ontheven van de waar neming van het consulaat der Nederlanden te Penang P. H. Zeeman, en is daarmee belast Lj M* J; Kranendonk, VORSTELIJK HUWELIJK. De Berlijnschc berichtgever van het Hbld. meldt, dat Donderdag het huwelijk is voltrok ken van Hertog Adolf von Mecklenburg met prinses von Stollberg-Rossla, de weduwe van Hertog Albrecht von Mecklenburg. De plech tigheid werd bijgewoond door de Koningin en Prins Hendrik. DE RIJKSMIDDELEN. Kon over de maand Augustus een stijging van ruim 7J4 millioen gulden worden gecon stateerd in <3e opbrengst van 's Rijks midde len, uit den middelenstaat over September blijkt, dat in die maand 639,000 minder werd ontvangen dan in dezelfde maand van 1923. Hierbij is de opbrengst der rijwielbelasting niet in aanmerking genomen. De mindere opbrengst van de dividend- en tantieme-betasting groot f 4,204,500 verte genwoordigt verreweg de grootste daling op den middel enstaat, waarop trouwens slechts enkele posten een noemenswaardige verminde- -■sing tegenover verleden jaar hebben aan te wijzen De successawechten bleven f 975,000 ten achter, waarbij met* echter heeft te bedenken, dat September 1923 eeh buonder veordeeüge maand was geweest en dat de huidige op brengst die van Augustus j.l. toch met ruim 4 ton heeft overtroffen. De gedistilleerd ac cijns bracht 264,000 minder op. Nog altijd schijnt deze voor de schatkist zoo gewichtige bron van inkomsten den nadeeligen invloed te ondervinden van ontduikingen in verschillenden vorm. Ook de invoerrechten bleven bij verleden jaar ten achter en wel met 97,000. Een ongeveer even groot bedrag gingen ook de registratierechten achteruit, terwijl de op brengst der tabaksbelasting f 16,000 bij ver- leóeri jaar ten achter bleef. De belangrijkste vermeerdering, die de staat te zien geeft, betreft de inkomstenbelasting, en wel met een bedrog van nagenoeg I# millioen. Intusschen werd 'het 1/12 der raming niet ten volle bereikt Vermeerderingen waren er nog te boeken in Septemberbij de personeele belasting ruim 1 millioen, bij de grondbelasting f 369,000; <3e suikeraccijns met ƒ916,000. Verder heb ben dan in de afgeloopen maand o a. nog meer opgeleverd de bieraccijns 918,200; de ze gelrechten f 120,700; het statistiek recht 69,000; de domeinen f 250,000; de taods- gelden f 54,000 en de waarborg 32,000. Sedert 1 Januari hebben de gewone bron nen, echter zonder de rijwielbelastiing, het luttele bedrag van ongeveer 9000 meer op geleverd dan in hetzelfde tijdsverloop van '23. Echter is 9/12 dier raming met 21 millioen overtroffen. DE DU1TSCHE LEENING. Hier te lande vele malen overtcekend. Naar wij vernemen is de uitgifte hier te lande van de Diritsche leeiung vele mailen overteekend, zoodat slechts een zeer gering percentage zal kunnen worden toegewezen. HET NIEUWE INFANTERIEGESCHUT. De schietoefeningen op het strand. Donderdag zijn de schietoefeningen aan het strand te Scheveningcn met het nieuwe infan- teriegeschut bijgewoond door den minister van oorlog, den heer Van Dijk, terwijl zij ook bij gewoond werden, evenals de oefeningen van heden, door den luitenant-kolonel Rye, chef van den techisdhen dienst van het Deensche leger. Heden brengt deze Deensche hoofdofficier een bezoek aan do arÜUerie-inrichtingen aan de Henvbrug. HET ONTWAPENINGSVRAAGSTUK. Een rede van prof. dr. van Embden te Zwolle. Prof. dr. D. van Embden heeft te Zwolle ge sproken over „Nationale Ontwapening". De groote zaal van de Buitensociëteit, die 1200 personen kan bevatten, was geheel gevuld. Er waren niet alleen bezoekers uit Zwolle, maar ook uit Kampen, Hasselt, Meppel, Hoogeveeru Heino, zelfs Stdphorsters in hun nationale dracht. Prof. Van Embden begon te zeggendat hij eenige korte opmerkingen wilde maken over het gebeurde in den Dierentuin in Den Haag, waar zijn wederpartij door het publiek belet werd te repliceeren. Dat was niet alleen pijn lijk voor elk gevoel van beschaving, maar ook pijnlijk voor de vredeszaak. Het was een uiting van militarisme, een uiting van bruut, geweld, tegenover den genoodigde, dien men belette zijn beginselen uiteen te zetten. (Daverend ap plaus.) Het gebeurde aldus spr. is geëxploi teerd door de kleine christelijke bladen, de anti-revolutionairen voorop, doch het voorge vallene in den Dierentuin demonstreerde den diepen weerzin, die er leeft in ons volk om weer nieuwe oorlogen te moeten voorbereiden. Daarna hield de heer Van Embden zijn be kende rede over „Ontwapening", waarna in debat kwamen de heeren Lou de Visser, com munist, Borema, voorzitter afd. Zwolle, anti- milit.-vereen., J. van Westenbrugge, secretaris anti-revolutionaire Kiesvereen. en dr. Boisse- vain, een van de vooraanstaande vredesman- nen. Deze laatste vroeg o.a., of er in ons land een groep gevonden zou worden, die, wanneer links bij de stembus van 1925 de overwinning behaalt, met het program „Nationale ontwa pening", de regeering zou durven aanvaarden. Prof. Van Embden antwoordde, dat hij hoopte dat uit de soc.-dem., de vrijz.-dem. en de katholieken een meerderheid zou ge vormd worden, die met dit program in zee wil de gaan. Wat ant.-rev., de chr.-hist. en den vrijheidsbond betrof, die waren z. i> redde* loos verloren. De heer Van Wester brugge vroeg om., als Nederland zich zelf niet meer respec teerde door ontwapening, hoe dan andere lan den het zouden kunnen respecteeren De heer Van Embden vroeg terug of zelfrespect altijd omgezet moet worden in ka> nonnen en mitrailleurs De heer B o r e m a vroeg hoe de spreker docht over dienst weigeren. Prof. Van Embden antwoordde, dat hij hen, die dienst weigerden om des gewetens- wille respecteerde, maar dot waren er al dus spr, maar enkelen. De anderen vond hij klaploopers op de vaderlandsliefde van dege nen, die dan voor hen het vuile werk moeten doen. DE SALARISSEN DER AMBTENAREN. 2n de Katholieke Kamerfractie heerscht ernstige ontstemming. De Res.bode schrijft t Naar aanleiding van verschillende berichten in de bladen, over besprekingen met en van Kamerleden over de salarisactie, vernemen wij uit absoluut betrouwbare bron het volgende In de katholieke Kamerfractie heerscht bij de groote meerderheid der leden ernstige ont stemming over de salorispolitiek der regeering. en meent men, dat de regeering op dit gebied verder is gegaan dan noodzakelijk en moge lijk is. Ook in andere rechtsche fracties wordt die meening gedeeld. Zoo hebben enkele anti-revolutionnaire Ka merleden deze week een onderhoud gehad met minister Colijn, een onderhoud echter, dat tot geen resultaat leidde. Daarop hebben enkele katholieke Kamerle den onder wie dr. Noleno een onderhoud ge had met den minister-president, waarbij met den meesten nadruk is betoogd, dat de meer derheid der katholieke fractie de regeering in deze niet langer steunen kan. Tot een bepaalde toezegging heeft dit on derhoud niet geleid, maar de besprekingen zullen worden voortgezet. Inmiddels betreurde men Ket in hooge mate, dat een katholiek Kamerlid, toen hem bleek dat in de katholieke fractie ernstig verzet rees tegen de salaris-politiek der regeering, in een katholiek bind nis zijn meening ging schrij ven, dat het nu uit moest zijn, en daardoor naar buiten den indruk ging wekken, alsof hij de leiding in deze genomen had, wat geheel onjuist was. Door dezen stap werd de actie, die binnens kamers in het belang van het personeel door de meerderheid der fractie was gevoerd, niet weinig geschaad. Toen wij vroegen, waartegen Ket verzet gingofwel tegen de 5 pet. korting met 1 October óf tegen de nieuwe salarisregeling, in gaande 1 Januari, deelde onze zegsman nog mede, dat de ontstemming voortspruit uit het feit, dat ondanks de meevallers in de inkom sten en het feit dat de ramingen verre over troffen worden, de regeering dezelfde offers van het personeel blijft eischen, die gevraagd werden, toen de finoncieele cijfers veel ongun stiger waren. Zoo werd op I October tóch de 5 pet. voor het gehuwde personeel gekort, wat voor het riik een bezuiniging was van T.800.000, ter wijl men op hetzelfde oogenblik beschikte over een meevaller van 2 millioen uit de rij wielbelasting. Hetzelfde geldt ook voor het compromis, in de commissie-De Wilde bereikt. Bij deze beraadslagingen heeft de regeering mededeeling gedaan van cijfers, waarvan kort daarna bleek dat ze 18 millioen te ongunstig waren. Ook werd bij deze beraadslagingen medegedeeld door de regeering, dot verwacht mocht worden dat de levensstandaard daalde, terwijl juist het tegenovergestelde is gebeurd. Om deze redenen kon moeilijk van het la gere personeel gevraagd worden, dat het aan de salaris-regeling van de commissie-De Wil de blijft vasthouden. Ten slotte deelde onze zegsman nog mede, dat indien onverhoopt de regeering in deze niet verder aan gerechtvaardigde wenschen van Ket rijkspersoneel tegemoet kwam, een conflict tusschen regeering en volksvertegen woordiging moeilijk zou kunnen uitblijven. Een tegenspraak van het bo- venstaandc. Het Nederl. Corr. bureau te 's-Gravenhage deelt mee In eene beschouwing in de Res. Bode, naar aanleiding van besprekingen, welke gehouden zijn over Üe salariskw^stie tusschen enkele katholieke Kamerleden en den voorzitter van den ministerraad, wordt o.a. te kennen gege ven, dat met nadruk zou zijn betoogd, dat de meerderheid der katholieke Kamerfractie de regeering in dezen niet langer steunen kan. Van welingelichte zijde wordt hiertegenover opgemerkt, dat zulks niet juist kan zijn, reeds hierom niet, wijl aan het gewijzigde bezoldi gingsbesluit, dat, gelijk onlangs werd ge meld eerst dezer dagen van den Raad van State met het advies van dat college is terug ontvangen bij de regeering, nog geen publi citeit is gegpven, zoodat het opzeggen van steun, gebaseerd op den nog niet bekenden in houd der regeeringsvoorstellen omtrent de salarissen der rijksambtenaren niet bestaan baar of uiterst voorbarig moet worden geacht. De actie der organisaties. Vrijdag Kebben te 's-Gravenhage de bestu ren van de volgende samenwerkende organi saties Centrale van hoogere Rijksambtenaren, Permanent comité van christelijke organisaties van personeel in publieken dienst, R.-K. Cen trale van burgerlijk overheidspersoneel, Cen trale van vereenigingen van personeel in 's rijks dienst, vergaderd, ter bespreking van den toestand, waarin het rijkspersoneel, na het handhaven van de met I October ingegane salarisverlaging van 10 pet., is gekomen. Geconstateerd werd, dat bij de verschillende centrales scherpe protesten van de aangeslo tenen inkomen tegen de te ver gaande verla ging. De toenemende duurte van de voedings middelen en de aanhoudend gunstiger worden de stand van de rijksmiddelen vormen volgens de meening van alle vertegenwoordigers fac toren, die de regeering milder zouden moeten stemmen bij het toepassen van de salarisver laging. Besloten werd, de gezamenlijk te voeren ac tie in dezen zin voort te zetten, dat krachtige aandrang zal worden uitgeoefend teneinde de regeering te bewegen, het inkomen dat vóór I October gold, op peil te houden. De achteruitgang van de inkomens van on- gehuwden en de korting op de wachtgelden zullen mede in dp te voeren actie betrokken worden. Een adres van het R. K. Vakbureau. Het R.-K. Vakbureau heeft zich met een adres tot de regeering gewend, waarin er op wordt aangedrongen wijziging te brengen in de gevoerde salarispolitiek. De salarissen van de rijksambtenaren, de onderwijzers en de rijks- werklieden zijn reeds zoodanig verlaagd, dat ernstig de vraag moet worden gesteld, of de rechtvaardigheid en de redelijkheid, bezien van uit Christelijk standpunt, geen geweld wor^t aangedaan. Bedoelde groepen ambtenaren missen de ge legenheid, zich door staking tegen de door hen als onrechtvaardig, in eik geval onbillijk, ge voelde loonsverlaging te verzetten. Dat is een reden te meer voor een Chris telijke regeering, met uiterste zorgzaamheid te werk te gaan, wanneer wordt ingegrepen in loonsverhoudingen. Het zou in hooge mate verkeerd zijn, wan neer zij zich bij haar loonpolitiek liet leiden door verlangens, die komen van groot-werkge verszijde, waarbij de overheid wordt uitgenoo- digd, de loonen van haar personeel te ver* lagen, opdat ook van dien kant kon worden voortgegaan met toepassing van loonsverla ging. De loonsverlaging van het besproken rijks personeel blijkt grooter dan redelijkerwijze gedragen kan worden. Dit klemt te meer, om dat in de motieven, welke tot de voorgenomen en ten deele uitgevoerde verlaging hebben ge leid, wijziging is gekomen. Immers blijkens eenerzijds de middelen de ramingen in toene mende mate overschrijden, terwijl anderzijds do prijzen der meest benoodigde levensbehoef ten belangrijk gestegen zijn. Het is op grond van deze overweging, <3af het R.-K. Vakbureau-bestuur de Regering ver zoekt To. De soloriskorting, per T October l.L in gegaan, ongedaan te maken 2o. de aangekondigde herziening van Ket Bezoldigingsbesluit te beperken tot do door de betrokken organisaties verlangde technisch© herziening 3o. de thans geldende loonregeling voor de rijkswerklieden te handhaven en met te ver vangen door de loonregeling, welke na overleg in de commissie-De Wilde door de regeering is vastgelegd. De R.K. Kamerfractie en de regee ring. De Haagsche redacteur van de MsK. meldt nog Naar aanleiding van een artikel fn de Resi dentiebode over besprekingen tusschen Regee ring en Rechtsche Kamerleden inzake de sa lariskwestie vernemen we het volgende Voor wat het onderhoud tusschen den mi nister-president en een 5-tnl leden der R.K« Kamerclub betreft, meldt de Res. Bode. dat „in dat onderhoud met den meesten nadruk be toogd werd, dat de meerderheid der Katho lieke fractie de regeering in dezen niet langeil steunen kan." 1 Deze voorstelling von zaken is naar we ver nemen volstrekt onjuist. Namens de Katho lieke Kamerclub werden besprekingen gevoerd, waarbij de verlangens der ambtenaren naar voren werden gebracht. Verzocht werd daar mee rekening te houden bij de behandeling en: vaststelling van het met ingang van 1 Januari a.s. in werking tredend Kon. besluit (salaris- besluit), zulks met het oog op de verbetering van den toestand van 's Lands financiën en de gestegen index-ciifers. Gevraagd werd. nadere overweging van de 1 October j.l. ingegane korting van 5 Althans voor wat het salarisKesluit beh-eft, dat nog vastgesteld moet worden, is Ket vol maakt voorbarig te schrijven, zooals de „Res. Bode doet, „dat ondanks de meevallers in de inkomsten en het feit, dat de ramingen verre overtroffen worden, de regeering dezelfde of fers van het personeel blijft eischen, die ge vraagd werden, toen de financieels cijfers veel ongunstiger waren. 1 Maximum 12# 7 Het „Centrum" verneemt van bevoegde zijde dat in den ministerraad besloten is, dat het maximum der salarisverlaging in het nieuwe Bezoldigingsbesluit 12 K- zal zijn. Het blad deelt dit beridht echter onder voor behoud mede. MR. VISSERING NAAR ZUID-AFRIKA. Een onderzoek naar den terugkeek van den goudstandaard!. Naar de Msb. van bevoegde zijde verneemt, heeft de president van de Ned. Bank, de heer, mr. Vissering, de uitnoodiging van de Zuid- Afrikaansche regeering, om een rapport uit to brengen over de wenschelijkheid en mogelijk heid tot een terugkeer tot den goudstandaardy aanvaard. Zooals men weet, is deze kwestie niet alleen voor Zuid-Afrika van belang, met 'toog op zijn monetaire verhoudingen, maar tevens, omdat dit land nog steeds de belangrijkste goudpro ducent is. De heer Vissering zal zicK, in verband mei het uit te brengen advies, reeds over eenigo weken naar Zuid-Afrika begeven, waar ook pro fessor Kemmerer van de Princeton-Universi- teit zich bij hem zal voegen. Men hoopt dan vóór het bijeenkomen van da volksvertegenwoordiging omstreeks half Jan. met de vaststelling der betreffende rapporten gereed te kunnen komen. Daarna zal de heer Vissering scheep gaan naar Ned.-Indië, waar hij nader besprekingen zal voeren met de directie van de Javascha Bank. Uit het feit, dat de president van de Ned. Bank zich verantwoord acht, voor zoo langen tijd het land te verlaten, mag men wel aflei den, dat zij thans geen „verrassingen" meer verwacht en op 't oogenblik de verhoudingen in het bankwezen als gezond beschouwt. Nader vernemen wij nog, dat de heer mr. Tetterode tijdens afwezigheid van den presi dent diens functie zal waarnemen. ONDERSCHEIDING. De heer A. F. Philips, directeur der N. V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, is door de Regeering van Polen benoemd tot officier in de orde Polonia Restitute. De ver sierselen dier orde zijn den heer Philips gis teren uitgereikt door den Poolschen gezant te 's Gravenha£e, prof. W. de Kowalski. Onder de auspiciën van den heer Philips is in Polen een gloeilampenfabriek gesticht, on der den naam Polsko-Holenderska Fabryka Lampek Elektrycznyck Philips. HbL DE PENSIOENACTIE VAN HET SPOOR WEGPERSONEEL. 1 Hedenmiddag aanbieding van hel petitionnement. Naar wij vernemen zullen do dagelijkscK be sturen van de Nederlandsche Vereeniging, den Bond van Ambtenaren en den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel, hedenmiddag twee uui het petitionnement, dat ruim 26000 handtee- keningen bevat, aan den Minister van 'Water staat in Den Haag aanbieden,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2