GERHARD ADAM PIANO'S Kinder mantels WIJNHANDEL J.A. SCHOTERMAN Zn. MANTELMAGAZIJN „DE ADELAAR" Catalogi op aanvrage. Actieve Agenten gevraagd. Groote keuze, voordeelige prijzen SCHILLETJE STADSNIEUWS. Vertegenwoordigers: Fa. R. VAN DEN BURG Gewas 1920 Raymond Macau F 1.—- F. 40.-- Gewas 1920 St. Emilion F 1.40 F 56.- A. H. van Nieuwkerk. Beëedigd-Makelaar AMERSFOORTSCH DAGBLAD SPORTNIEUWS RECLAMES. Prijs 13 repels 1.55, elke repel meer 0.50. VARKENSMARKT 9. UTR STRAAT 17 Gerestlgd 1878 TELEFOON 145 BIJZONDER AANBEVOLEN Per flesch: Per Anker ALDEGONDESTR. 107, TEL. 543. AMERSFOORT. Taxateur bij sterfgeval en boedelscheidingen. Belast zich met de uitvoering van pu blieke veilingen. The CARÜSOL Menthol Pellets tegen hoest en verkoudheid. 30 cent. Import N.V. v.h. Obenhuijsen IJsselstijn Arnhem Den Haag. Bij alle Drogisten. H Likeur van bijzonder fijne r A samenstelling e 1 p. fl. f 3.4o 4 1 S. H MASSA O O AFD Advertentie Bureau Arnhemsche Poortwal 2a. Tel. 513 Plaatsing van advertentiesin alle bladen zonder BB pri jsverhooging H terdam van de Nationale Verzekering- en Her verzekeringmaatschappij, waarvan de hoofdze tel in Den Haag gevestigd is, heeft de recher che in beslag genomen eenige duizenden obli gaties der procent premieleening van die maatschappij, correspondeerende op de trek kingen van de 437ste Staatsloterij. Bij hoofdagenten en agenten van deze maat schappij zijn voorts eenige van dergelijke obli gaties in beslag genomen. De inbeslagnemingen hebben plaats gehad wegens overtreding van de Loterijwet. waarvoor geen wachtgeldregeling bestaat, wor den zonder pensioen ontslagen, doch zullen een beroep op de Kroon kunnen doen. Verder wordt overwogen, het pensioen voor elk jaar in aanmerking komenden dienst 1 te doen bedragen, zoodat, evenals voorheen, het maxi mum na 40-jorigen dienst ken worden be reikt» Het minimum-pensfoen van 30 tot het fnvaliditeits- en verhoogd invaliditeitspensioen cal eveneens worden beperkt Voor het geval een gepensionneerde op nieuw arbeid ter hand neemt en pensioen plus nieuwe inkomsten médr bedragen dan de laatst genoten jaarwedde, wordt pensioenkorting voorgesteld tot den pensioengerechtigden leeftijd. Van het bedTag, waarmee de nieuwe inkom sten plus pensioen de vroegere jaarwedde overschrijden, wordt 90 op het bedrag ge kort Het vervroegd ouderdomspensioen zal niet meer worden toogekend op aanvrage van den betrokkene, doch op uitdrukkelijk verlangen van den betrokken dienst, terwijl tevens de bevoegdheden van den Pensioenraad ten op zichte der medische attesten aanmerkelijk zul len worden uitgebreid. Eventueele tijdelijke ambtenaren en zij, <£e een wedde genieten van minder dan 400, zul len niet meer in de nieuwe Pensioenwet wor den opgenomen. DE TUINBOUWAAD. Een groote groep botlenkvee- kcrs treedt uit. De vereenfgingen betrokken bij de Bloembol lencultuur hebben de samenwerking met den Tuinbouwrood opgezegd, daar degeen, die uit hun kringen voortgekomen en tot dusverre steeds als vertegenwoordiger van den Tuin- bouwroad door de Regeering in commissies be noemd, bij de samenstelling van de commissie inzake de Tarief wet als zoodanig voorbij gegaan is. Het voortbestaan van den Tuinbouwraad is door het uittreden van deze machtige groep in gevaar gebracht Wij vernemen, dat de andere groepen, be staande uit bloemisterij, boomkweekerij, groen- tenteelt en veilingsvereenigingen, thans trach ten zullen als afzonderlijke groepen to blijven voortbestaan, DE SALARISSEN VAN HET RIJKSPERSONEEL. Geen veranderingen in de regeling. Het Hbld. verneemt van de meest bevoegde zijde, dat alle geruchten ongegrond zijn, vol gens welke in de salarisregeling krachtens het nieuwe bezoldigingsbesluit, dat dezer dagen tal worden openbaar gemaakt, veranderingen touden worden aangebracht. Deze geruchten komen vermoedelijk in de wereld, doordat wel wordt overwogen, in hoeverre het mogelijk is de nieuwe salaris regeling voor hen die in dienst zijn, alleen voor het jaar T925 door een toelage aan te vullen. Het comité van Zes en de Re giering. Vanwege het „Comité van Zes" wordt me degedeeld dot het opnieuw een afwijkende be schikking heeft ontvangen van den Voorrittei van den Ministerraad op zijn verzoel> in oudiën- tie»tè worden toegelaten ter bespreking van den noodtoestond van het Rijkspersoneel. Het Comité heeft thans besloten zich met een gedocumenteerd adres tot de Tweede Ka mer der Stoten Generaal te wenden, waarin een uiteenzetting zal worden gegeven van de be moeilijking door de Regeering van behoorlijk overleg over ingrijpende personeelsvraagstuk ken en voorts de salarispositie van het perso neel zal worden besproken. EEN TALMA-MONUMENT. Een plan vun Potrimonium. Naar het „Vad." verneemt, is in den boe zem van Patrimonium te 's-Gravenhage het plan gerijpt om een Tal ma-monument op te richten. Architect J. N. Munnïk, in somenwer king met L. Cnssels, die de bekende Patrimo niumwoningen bij de Delareykade bouwen, heb ben het ontwerp gemaakt. Het monument zal den vorm van een roodbaksteenen zuil met twee vleugels hebben en de bedoeling is het te plaat sen in het plantsoentje, dot waarschijnlijk zal worden aangelegd op het bouwplan voor het blok huizen, dot men nu aan het bouwen is Op het monument zullen eenige plaquetten worden aangebracht met datum en verrichtingen van den man, dien men er mede wil huldigen. De kans is ook groot, dat het pleintje, dot thans den naam Vrijstaotshof draagt, zal wor den herdoopt in Talme-plein, Voor de uitvoering van het plan heeft Potri monium een commissie benoemd, waorin ook de beide architecten zitting hebben DE LEFDSCHE JUWEELENDIEFSTAL Voor 13000 vermist Nu men de vermiste voorwerpen bij de juwe liersfirma v.h. Rodbord te Leiden nauwkeurig heeft kunnen nagaan, blijkt dat het bedrag aan zienlijk grooter is dan eerst werd opgegeven en veilig op 13.000 kan worden geste'd. De politie heeft reeds enkele* personen in ver hoor genomen; het is niet onwaarschijnlijk, dat zal blijken, dat zij het spoor der daders heeft gevonden, aldus mddt de Tel Een verdachte aangehouden. In verband met de Maandag vermelde inbraak in de juweliers- en goudsmidswinkel van den heer M. Ridder in de Donkerstecg te Leiden, heeft de politie opgesloten een broer van den juwelier, die tot korten tijd geleden bij dezen werkzaam is geweest. Er zijn tegen hem ern stige vermoedens gerezen, dat hij zich met een nagemaakten Lips-sleutel toegang tot den win kel heeft verschaft en den diefstal heeft ge pleegd. Reeds heeft de politie verschillende huiszoe kingen geduan, o.a. in Oegstgeest en Den Haag, doch deze hebben geen resultaat opgeleverd. De verdachte blijft hardnekkig ontkennen, doch bij de politie heeft zich iemand aangemeld, die pertinent verklaard heeft, dat hij den verdachte Zondagavond omstreeks 10 uur met een kof fertje uit den winkel heeft zien komen. Het Is komen vast te staan, dat het ont vreemde, waaronder 600 gouden ringen, een waarde van ongeveer 13,000 vertegenwoor digt. OVERTREDINGEN VAN DE LOTERIJWET. Te Den Haag. De politie heeft in beslag genomen de ga- heele administratie en alle bescheiden, aanwe zig op het hoofdkantoor der Nationale Verze kering- en Herverzekeringmaatschappij, geves tigd Louise de Colignystraat No. 2 in Den Haag, op vermoeden van overtreding van de Loterijwet. Loten werden daar niet aangetrof fen. Wel zijn er 145 loten in beslag genomen bij F. H. in de Beeklaan in Den Haag. Te Rotterdam. Op het bijkantoor, in de Crispijnlaan te Rot Voetbal. DE NED. CORINTHIANS—Z.-AFRIKA. Het elftal der gastbceren. De Ned. Corinthians deelen mede Het elftal dat de N. C. tegen Zuid-Afrika in hef veld zullen brengen op Woensdag 5 November a.s. op bet Spartoterrein te Rotter* dam, zal waarschijnlijk bestaan uitGoal v. d. Meulen (H. F. C.)backs v. Haeren (Wilhelmina) en Vermetten (H. B. S.)hb. Lefèvre (Kampong), Peereboom (P. S. V.) of De Beus (H. V. V.), Roomberg Sparta) f. Jhr. Snouck Hurgronje (H. V. V.). Houtkooper (Haarlem), Rode (Quick N.), v. Dom (D.F.C.) en Sigmond (D. F. C.) In verband met het spelen op een werkdag waardoor een paar Bekende spelers verhin derd zijn, is dit een sterk elftal, dat ongetwij feld den Z. A. goed partij zal geven en zeker sterkeT is dan dot, hetwelk in het voorjaar tegen de Eng. Corinthians op Houtrust gelijk speelde. HET NEDERLANDSCHE ELFTAL Van Linge speelt niet meer in interlandwedstrijden. In verband met de berichten omtrent het bedanken van E. van Linge voor zijn plaats in het Nederlandsche Elftal tegen Zuid-Afrika bericht de Groningsche TcJl. correspondent, dat Van Linge in het geheel niet meer in in terlandwedstrijden zol uitkomen. De redenen hiervoor zijn in hoofdzaak drukke bezigheden. Toerisme. A. N. W. B. De Koningin en de Prins zijn toegetreden als lid. Dat de A. N. W. B. zich wel mag verheugen in de belangstelling van bijnü iedereen, uit alle kringen en uit alle deelen van ons land, blijkt nu weer, gelijk „De Kampioen" meldt, uit het opgeven door Prinses Juliana, die reeds drie jaar junior-lid is, van haar beide ouders als lid van den Bond. Als no. 68,000 A. N. W. B. werd ingeschre ven de Koiningin, nis no 68,001 A. N. W. B. Prins Hendrik der Nederlanden. ATHLETTEK. Morgen (Vrijdagavond) wordt in het gebouw Prins Hendrik een bijeenkomst gehouden van voorstanders van de oprichting eener athle- tiekclub. Verschillende vooraanstaande othle- ten zijn daartoe uitgenoodigd, doch ook zij, die geen uitnoodiging ontvingen en toch aan de oprichting willen medewerken, zullen zeer welkom zijn. De vergadering begint om acht uur. KENNISGEVING. RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort Gezien art. 41 der Gemeentewet Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 28 October aanstaande, des na middags ten 7 ure. Amersfoort, den 22 October 1924. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. RAADSAGENDA voor dc openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 28 Oct. 1924, des namiddags zeven uur. T. ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Benoeming van mej. M. W. van Holk tot tijdelijk leeTares in het Fransch aan het Gym nasium. 3. Voorstel van B. en W. inzake het gratis beschikbaar stellen van leerboeken enz. aan leerlingen van het gymnasium en de Handels scholen. 4. Voorstel van B. en W. gunstig te beschik ken op bet verzoek van het Bestuur der O. L. Vrouwestichting om de benoodigde gelden be schikbaar te stellen voor de aanschaffing van schoolmeubelen in verband met de opening van het 4e leerjaar aan de R.-K. Meisjesschool aan de Mornixlaan. 5. Voorstel van B. en W. tot waarborgen van rente en aflossing van een geldleening, aan te gaan voor een te stichten Montessorischool voor voorbereidend onderwijs. 6. Adressen van het Bestuur der Amers- foortsche Schoolvereeniging inzake verbouwing van het schoolgebouw aan de Joh. van Oldcn- borneveltlaan en inzake uitbreiding van die school met een 7e leerjaar. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van den werktijd voor ambtenaren en werklieden. 8. Voorste! van B. en W. tot het aanwijzen van de plaats voor het maken van een begraaf plaats en het verleenen van een crediet voor voorbereidende werkzaamheden. 9. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een ontwerp-besluit tot wijziging van een ge deelte van het uitbreidingsplan voor het Soes- terkwartier. 10. Mededeeling B. en W. naar aanleiding van het adres van de dageiijksche besturen van den Amersfoortschen Bestuurdersborid, de R.-K. WerkJiedenvereeniging „St. Jozef' en den Chr. Besturenbond, betreffende werkverschaffing. 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Raadsbesluit van 30 Maart 1920, gewijzigd bij Raadsbesluit van 7 September 1920, waarbij besloten werd tot waarborging van aflossing en rente eener geldleening van de Middenstands- woningbouwvereeniging „Frisia". 12. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening regelende de Centrale Boek houding in verband met het storten van kas gelden bij de Bank voor Nederlandsche Ge meenten. 13. Voorstel van B. en W. een gedeelte der geldleening 1918 groot 266.485.41 Ys terug te nemen van de gasfabriek en dit bedrag te verstrekken aan het grondbedrijf als geldlee ning. 14. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een leening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld gedurende het dienstjaar 1924. 15. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrooting dienst 1924. 16. Voorstel van B. en W. om in beginsel te besluiten tot het oprichten van een gemeen telijk slachthuis (hiervoor aan te wijzen een terrein aan de Nijverheidsstraat) en een crediet te verleenen van 10.000 voor het uitwerken van definitieve plannen. 17. Voorstel van B. en W. tot kwijtschelden van boeten van aannemers van straatwerken. 18. Voorstel van B. en W. tot verbetering van de Kruiskamp. 19. Voorstel von B. en W. tot het rooien van boomen in 1925. 20. Voorstel van B. en W. om een crediet te verleenen van 200.000 voor het bouwen van nieuwe kamerovens aan de gasfabriek. 21. Voorstel van B. en W. tot overname van een strook grond aan den Soesterweg van het Kerkbestuur der Ncd. Israëlietische gemeente. 22. Voorstel van B. en W. tot verhuur van een hooiberg aan de Coninckspoort aan B. Pijl voor 30 's joars. 23. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel grond groot 502 vierk. M. aan den Soesterweg voor 4.75 per vierk. M. aan E. de Greef. 24. Voorstel van B. en W. tot verkoop van pl.m. 4143 vierk. M. grond aan den Kapel weg aan N. Heylijgers en Zn. voor 19.458.50. 25. Voorstel van B. en W. tot verbouw van 457 vierk. M. bouwterrein aan de Paulus Pot terstraat en de Van Woustraat aan J. G. Over- eem voor 4.50 per vierk. M. 26. Voorstel van B. en W. tot verkoop van 338 vierk. M. bouwterrein aan de Paulus Potter straat en de Van Woustraat aan A. F. Dieters voor 4.50 per vierk. M. 27. Voorstel van B. en W. gunstig te beschik ken op het verzoek om eervol ontslag van den Directeur van het gemeentelijk Bouw- en Wo ningtoezicht en Woningbedrijf. 28. Voorstel van de Commissie van Wet geving tot vaststelling van een verordening, regelende den verkoop van,bevroren vleesch. 29. Vaststelling kohier der schoolgelden voor het gymnosium dienst 1923/24. 30. Vaststelling staten oninbare posten In komstenbei ast me dienst' 1921/1922. GEMEENTEZAKEN. Begrooting 1925. Contributies. Op de begrooting voor 1925 zijn o.a. de volgende bedragen uitgetrokken voor contribu tie Vereeniging van Ned. Gemeenten 500.— Afd. Utrecht der Ver. van Ned. Gem. - 100. A.N.W.B., toeristenbond voor Ne derland Congres voor Openb, Gezondheids- regeling Ver. voor Waterleidingbelangen in Nederland Ver. „Het Wegencongres" Heidemaatschappij Ver. van Ned. Arbeidsbeurzen Gcm. Werkl.fonds en Nat. Ver. te gen werkloosheid Kanaal ver. „De Geldersche Vallei" Ver. „Het Binnensche^pvaartcon- gres" Zuiderzeevereeniging Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelin genverkeer Subsidies. Voor subsidie aan verschillende vereenigin- gen zijn de volgende bedrogen uitgetrokken - 50.- 7.10 - 35.- - 25.15 - 2.— 50.- 25.- 100- 25.— 5.— 50— Ver. voor Gemeente-belangen 25 Amersfoortsche Reddingsbrigade - 250. Het Groene Kruis - 5900.— Amersf. Drankweercomité - 300. Amersf. Zweminrichting - 1800— Comm. voor oper.b. speelplaatsen - 2000.—3 Afd. Amersfoort Rijwielpadver. U. M. O. - 500— Commissie voor Kindervoeding - 2000— Openbare Leeszaal en Bibliotheek - 5000. R.K. Op. Leeszaal èn Bibliotheek - 2000. Oudheidk. Ver. „Fléhite" - 600. Oronje-verecniging - 200. Vereeniging U. L. O. - 25— Volksuniversiteit - 2000— Afd. Amersf. Mij. t. b. Toonkunst - 500.— Amersf. Muziekver. - 200. Tuin bouw ver. „Amersfoort" - -350— Landbouw wintercursus - 125— Aan werkloozenkassen -12000. Hoofdcommissie voor Normalisatie - 96.— Wachtgelden. Voor wachtgelden is een bedrag uitgetrok ken van 7595.22. Deze wachtgelden zijn geTeg eld krachtens verordening vastgesteld bij Roadsbesluit van 30 Aug. '21, gewijzigd 10 Jan. '22. De uitgetrokken bedragen betreffen de toe gekende wochtgelden aan 1 ex-keurmeester 325.— 2 ex-handwerk-onderwljzeressen - 592— Ie ex-handwerkonderwijzeres - 224— 1 ex-handwerkonderwijzeres I Jan, 1 Maart 5733 3e ex-onderwijzers bij het vervolg onderwijs - 803.34 ex-directeur van onderwijs - 5813.55 GARNIZOEN. Bevorderingen. Bij Kon. besluit zijn de reserve tweede lui tenants L. Donker en H. J. Hopster, beiden van het 21e regt infanterie te Amersfoort, benoemd en aangesteld tot reserve-eerste-lui- tenant bij hun tegenwoordig korps. VRIJWILLIGE LANDSTORM. Militaire Voor-oefeninger». Binnenkort zal werderomr ook in onze woon stad de gelegenheid worden opengesteld, orrt een verbintenis te sluiten bij den vrijwilligen landstorm. Nog te weinig zijn in deze gemeente de groote voordeelen doorgedrongen, welke hel sluiten eener verbintenis voor jonge mannen van 16 tol 19 jarigen leeftijd met zich bren* ben. Deze voordellen zijn in hoofdzaak drieerlei: 1. De jongeling houdt zich in een gedeelte van zijn vrijen tijd onder deskundige leiding bezig met sport en wapen-oefening, hetgeen de gezondheid en het moreel ten goede komt. 2o. Hij kan niet aangewezen worden voor hef wapen der cavalerie of bereden artillerie, hetgeen beteekent, dat hij niet genoodzaakt kan worden om een eersten oefentijd van 15 maanden te volbrengen, mits hij in het bezit is van het bewijs van voorgeoefendheid. 3o. Hij krijgt vier maanden vermindering van zijn eersten oefentijd en behoeft, indien hij niet wordt aangewezen voor opleiding tot een rang in het leger, dus slechts zes wekert te dienen. De oefeningen rijn gratis gedurende plro. 4 uur peT week in den vrijen tijd ven de vrij willigers hetzij Woensdag- of Zoterdagmiddags dan wel des avonds op andere uren. Voor een ieder, die toetreedt beteekent nPks dus voordeel in arbeid, studie en loom Op Maandagavond 27 October te half acht zaf in lunchroom „Amsvorde',, Langestraat 115, de commandant der afdeeling „Utrecht" deze voordeelen nader uiteen zetten en gelegenheid gevpn om vragen te stellen. Wie daarvoor in de termen valt, late deze gelegenheid nief ongebruikt HERDENKING HERVORMINGSDAG. Een dreadlooze rede van prof. Herring. Op Vrijdag 31 October (Hervormingsdag) tc 7 uur s avonds zal prof. dr. Heering, hoot*- leeraar aon de Leidsche Universiteit, een rede uitspreken voor den Hilversumschen Draad- loozen Omroep teT gelegenheid van den Her* vormingsdag. De rode zal door koorzang worden voorafge gaan en gesloten. MUZIEK. Piano-avond Dirk Schëfer. Tot ons genoegen kunnen wij berichten dat, door bemiddeling van den Pianohondel L Klein, onze groote Nederlandsche Pianist Dirk' Schöfer Vrijdag 28 November een piano-reci tal zal geven in Amicitia. Onnoodig {e zeggen, dat deze avond bizon* der voel belangstelling zal trekken. OPERA PER RADIO. L Carmen. Morgenavond 8 uur zal de zender van de Hilversumsche Drondlooze Omroep (N.S.F. 1050 M.) worden aangesloten met den Stads schouwburg te Amsterdam, alwaar zal worden opgevoerd de opera Carmen. In de hoofdrol len: Fan. Lohoff, Jos Besselink, Paul Pul, Mien Bouwmeester; Ger. Leenders. Annie Hof man, A. Harms, M. van Reen, A. Steinmetz. Orkest onder leiding van Richard Heuckeroth. WATT EN HALF-WATT. „Als scharenslijpers in bioscoop de Arend". Watt en Holf-Watt,> de populaire Deenscho filmkomieken Carl Schenström en Mieho Had- sen, zijn zoo langzamerhand bekende gasten geworden in de Arend-bioscoop. Men heefi hen daar al in verschillende creatie's kunnen bewon deren. Ook nu komen ze weer hun-opwachting maken als scharenslijpers. Natuurlijk is ook deze film weer doorkneed met geestigheden en dwaas-komische scènes, zooals we dat van deze heeren gewoon zijn. De inhoud van deze film Is in het kort ais volgt: Het verhaol speelt zich af in een klein idyl lisch plaatsje aan de kust Hier woonde de gemoedelijke heer Babbing- son met vrouw, dochter en zoon, terwijl er bovendien zeer vaak een „baron" op bezoek was, wiens eenige doel het scheen te zijn Greta, de dochter des huizes, ten spoedigst© barones te maken. Greto had echter niet al te veel met hem op, stelde veel meer belang in het landleven, vooral ook, omdat ze rich dan kan laten gaan als een echte wilde robbedoes. De baron meende het wel goed, doch, eerlijk gezegd, interesseerde hem uitsluitend hetgeen Greta mee ten huwelijk zou brengen, zijn hart ging naar Aspasia, een beroemde filmster. Dank zij het mooie zomerseizoen hadden Watt en k» Watt besloten voorloopig een openluchtbedrijf te beoefenen en trokken nu door de streek als twee zeeT Ijverige tchnren- slijpers. In deze hoedanigheid komen tij op de villa der Babbingsons en weten daar een teeT belang rijken brief in handen te krijgen. Den volgenden dag komt het fF.mgezelschop, waaraan Aspasia verbonden is, In dezelfde plaats opnamen ma ken en de J>eron mag hierbij natuurlijk niet ontbreken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2