23sw°J,97ang AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander Vrijdag 14 Nov. 1924 BINNENLAND. FEUILLETON. TWEEDE BLAD. Het MillioeDen - Testament. ring 4.1I2.I56.I5, vermind. ƒ57.112.156.15; totaal vermeerdering ƒ6.228.226.20, vermin dering /60.228.226.20. De gewone en buitengewone dienst worden derhalve met respectievelijk ƒ1.000.000 en 53,000.000 verminderd. DE ARBEIDSDUUR IN DEN LAND- EN TUINBOUW. Geen invoering voïi een wettelijke regeling. Volgens de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betref fende de arbeidsbegrooting stuit de invoering van een wettelijke regeling betreffende den arbeidsduur in den land- en tuinbouw af zoo wel op het niet beschikbaar zijn van personeel voor de uitvoering der wet als op bezworen van economischcn oord. BOUWKAPITAAL VOOR WONINGBOUW- VEREENIGINGEN EN GEMEENTEN. Een schrijven van minister Aolbcrse. Naar het Volk meldt, heeft de minister van arbeid, handel en nijverheid dezer dagen, inza ke het nemen van hypotheek op reeds in exploitatie zijnde woningen teneinde met dit geld nieuwe woningcomplexen te kunnen bou wen, een brief gericht tot het bestuur van den Bond van Arbeiderswoningbouwvereenigingen en tot den National en Woningraad, waarin als het bezwaar van de regeering wordt genoemd, dat door het verstrekken van hypotheek op reeds in exploitatie zijnde woningen geld aan de markt wordt, onttrokken, en waarin gezegd wordt, dat het de wensch is van de regeering, dat dit geld beschikbaar blijft ten behoeve van den particulieren woningbouw. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Het wetsvoorstel tot afschaf fing der rentevergoeding. In een nota naar Aanleiding van het verslag over het wetsontwerp tot wijziging van art. 22 van de Postwet, zooals dit is gewijzigd en aangevuld bij de wet van 17 Febr. 1921 (Post cheque- en Girodienst) wordt opgemerkt, dot de afschaffing der rentevergoeding natuurlijk verandering zal brengen in de hoegrootheid van het saldo, dat door den dienst rentege- vend kan worden belegd. Tegenoverde ver mindering van de deswege gekweekte rente staat als voordeel het vervollen der renteuit- keering aan de rekeninghouders. Of de resul taten dezer .twee factoren voor den dienst gel delijk voordeelig of nadeelig zal zijn, zal al leen de practijk kunnen leeren. Ook een verlaagde rentevergoeding acht de regeering voor het oogenblik niet gewenscht. Rentevergoeding alleen voor bedragen van 1000 en hooger zou met den thans bestaan- den toestand vrijwel overeenkomen. Immers, volgens de thans nog van kracht zijnde bepa lingen wordt alleen rente vergoed over ronde sommen van 100. Mocht de dienst in de toekomst onverhoopt in een toestand geraken als ten afgeloopen jare, dan beschermt de eisch, gesteld in art. 27, lid 2, van het Girobesluit 1924, op afdoen de wijze de belangen der rekeninghouders. Aanleiding tot bijzondere wettelijke maatregelen bestaat, naar het oordeel der regeering, in dit verband niet. De regeering verklaart ten slotte, dat het niet in de bedoeling ligt aan de wet terugwer kende kracht te verleenen. Het bijschrijven van postwissels, bewijzen, chèques enz. De directeur van den Postcheque- en Giro dienst brengt herinnering a. dot postwissels, bewijzen, chèques enz., welke men op postrekeningen wenscht te doen bijschrijven, niet non bet Centraal Girokantoor moeten worden opgezonden, doch dat inzen ding of inlevering daarvan rechtstreeks aan do betrokken postkantoren behoort plaats te vinden; b. dot alle correspondentie de uitvoering van den Postcheque- en Girodienst betreffende, portvrij is. Dagelijks wordt een aantal poststukken ontvangen, welke van frankeerzegels zijn voor zien. BINDENDVERKLARING COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMSTEN. Een wetsontwerp in voorbereiding. Een wettelijke regeling betreffende de bin- dcndverklaring van de collectieve arbeidsover eenkomsten is thans bij het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid in voorbereiding. PERSONEEL KON. MUZIEKCONSERVA TORIUM TE DEN HAAG. De intrekking van toegepaste kortingen op do jaarwedden. Door dtn heer Ketelaar waren oon den mi nister van Onderwijs de volgende vragen ge steld 1. Is het juist, dat nadat sinds t Mei j.l. op de jaarwedden van het personeel, verbonden aan het Koninklijk Conservatorium voor Mu ziek te 's-Grovenhage, de kortingen van 5 pet voor gehuwden en 10 pCt. voor ongehuw- den waren toegepast, sinds 1 October j.l. dio korting niet meer geschiedt, terwijl de reeds ingehouden sommen aan de leden van het per soneel zijn teruggegeven? 2. Zoo ja, wil de Minister dan mededeelen, waarom eerstbedoelde korting is toegepast cn later het eenmaal ingehouden bedrog is terug gegeven 3. Is het de bedoeling van den Minister, ook op de jaarwedden van het personeel aan oqde- re gesubsidieerde inrichtingen een zelfden maat regel toe te passen? Hierop heeft de minister het volgende geant woord 1. deze vraag wordt bevestigend beantwoord. 2. Aanvankelijk werd de korting die sinds 1 Mei 1924 plaats heeft op de traktementen der Rijksambtenaren, naar analogie toegepast op de wedden van het personeel, verbonden aan het Koninklijk Conservatorium voor Muziek Bij nadere overweging kwam dit den onderge- teekende echter niet billijk voor, wijl het per soneel van deze Rijksinstelling reeds in meer dan één opzicht achterstaat bij de andere Rijks ambtenaren. Den doorslag heeft bij ondergetee- kende gegeven het feit, dot dit personeel geen kindertoeslag geniet. 3. Deze vraag wordt ontkennend beantwoord. CRITIEK OP EEN ANRHEMSCH WETHOUDER. In verband met de catastrophe der Hanzebank. Zooals indertijd vermeld,' is in het rapport over het faillissement der Hanzebank ernstige critiek geoefend over den accountant der Hanzebank, den heer J. J. W. Ysselmuiden te Arnhem. Toen in verschillende bladen deze critiek werd overgenomen en besproken en in de Arnhemsche bloden meer in het bijzonder, omdat de heer Ysselmuiden daar wethouder van financiën is, deelde deze in de pers mede, dat hij spoedig op den aanval in het rapport zou antwoorden*. Tot dusver heeft de heer Yssel muiden dot nog steeds niet gedaan. Naar thans wordt medegedeeld, heeft de R.-Kath. raadsfractie deze kwestie met den heer Ysselmuiden besproken en hem uitgenoodigd zich aan het oordeel van een eereraod te onder werpen. Naar verluidt, moet de heer Ysselmui- dn zich daartoe bereid hebben verklaard onder voorwaarde, dot'in dezen eerernad zitting zullen hebben onpartijdige hoogstaande mannen, staan de buiten het accountantwezen. Vermoedelijk zal een van de R.-K. leden der Tweede Kamer verzocht worden het voorzitterschap op zich te nemen en de andere leden te benoemen. HET ENFANT TERRIBLE IN DEN ROTTERDAMSCHEN RAAD. Dc opvattingen von het raadslid Coremans over den arbeid. De heer L. G. A. Coremans, lid van den ge meenteraad van Rotterdam, heeft den volgen den brief aan den burgemeester doen toeko men: Edelachtbare heerl Ik wenschte in de eerst volgende openbare vergadering het volgende nader toe te lichten: Nieuw reglement voor loon en arbeiders- voorwaarden voor de gemeente Rotterdam, op gedragen door de Nederl. Rapaille Staatspartij. Art. I. De arbeid is als genoegen te beschou wen en uitsluitend als tijdverdrijf op te. vatten. Iedere inspanning is verboden en wordt met on middellijk ontslag gestraft. Art. 2. Het begin van den arbeidsdag wordt aan den werkman zelf overgelaten. Voor den aanvang van het werk worden koffie, thee, bo ter en kadetjes beschikbaar gesteld. Art. 3. Iedere arbeider behoort in onberispe lijke kleeding met boord en das to verschijnen. Het dragen van schoenwerk met doorgesleten zooien en scheevè hokken is streng verboden. Bij eventueele „dallas" is de gemeente verplicht dodelijk in te grijpen en zijn arbeider naar de laatste mode op maat vervaardigde kleeding gratis te verstrefdcen. Art. 4. Iedere arbeider ontvangst het mini mum loon 10 gld. per dag met vrije kost, siga ren cn bier. Jubilarissen, d. w. z. arbeiders, die meer don 1 jafcr bij dc gemeente werken, heb ben recht op vervoer per automobiel van cn naar hun werk. Atr. 5. Von 9—10 is het ontbijttijd cn wordt er koffie, room, eieren, zalm, enz. geserveerd. De gemeente is verplicht dit alles precies na te komen. Art. 6. Gedurende den werktijd mag er ge zongen en gefloten worden. Wordt er een volks lied of populoiro straatdeun gezongen, don is iedere arbeider verplicht, naar krochten mede te zingen. Art. 7. Van 12—2 wordt het middagmaal op gediend en naar het seizoen worden spijzen als gons, hozepepcr, enz. opgediend. Bovendien ont vangt iedere arbeider 3 liter bier. Ook is er dansgelegenheid, met do doorvoor beschikbaar gestelde jongedames. Art. 8. Van 2—4 uur wordt koffie gedronken met daarbij te presenteereri koekjes en gebak. Art. 9. Öm 5 uur wordt „afgenokt" en koudo schotcis voor afscheid aangeboden. Bij het ver lat. van de werkplaatsen is de opzichter of chef verplicht, iederen werkman de hand te drukken cn in naam van de gemeente zijn bes ten dank uit te spreken voor de opofferende vlijt bij den arbeid betoond. S. D. A. P. Het verkiezingscongres. Naar H?t Volk mefdt, zal het verkiezingscon gres von de S. D. A. P. Zaterdag, Zondag en Maandag, 14, 15 en 16 Februari worden ge houden in het Concertgebouw tA Amsterdam. ARBEIDSWET. Arbeidstijd in brood- cn ban ketbakkerijen met St. Nico- loos cn Kerstmis. De St-Ct. vermeld een tweetal beschikkin gen in verbond met de Arbeidswet. Aan hoof den van broodbakkerijen, waarin tevens koek-, banket- en chocolade- en suikerwerken wor den vervaardigd, wordt in alle gemeenten des Rijks vergund, dot, in het tijdvak van 17 No vember tot en met 5 Dcc. op werkdagen, en bovendiln op 22, 23, 24, 29, 30 en 31 Ded. 1924 door de in hunne onderneming werkza- me jongens van 16 cn 17 jaren gedurende ten hoogste 10 uren per dag arbeid wordt ver richt, onder voorwaarde, dot de betrokken arbeiders niet langer don 55 uren per week arbeid verrichten en de arbeids tijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des v.m. en 7 uur des n.m. Hoofden of bestuurders worden er aan her innerd, dat zoolang van de vergunning gebruik wordt gemaakt, uit een naast de arbeidslijst opge hangen geschrift op duidelijke wijze moet blij ken, hoe de werkuren over de verschillende do gen der weck worden verdeeld. Indien jongens, werkzaam in broodbakkc- rijen, op Zaterdag tusschen I en 6 uur des nam. arbeid verrichten, mogen zij in dezelfde week, hetzij op ten minste één onderen werk dag no 1 uur des namiddags, hetzij op Maan dag vóór 12% uur des namiddags, geen ar beid verrichten. Aan hoofden of bestuurders van broodbak kerijen, waarin tevens koek, enz. wordt ver vaardigd, wordt vergund, dat op de bovenge noemde dagen de werktijd van de in hunne onderneming werkzame bakkersgezellen per dag met ten hoogste tv/ee uren cn per week met ten hoogste twaalf uren wordt verlengd. Ook hier geldt, dat naast de Arbeidslijst een kennisgeving wordt opgehangen over de wijze van verdeeling der werkuren. CENTRALE BOND VAN NEDERL POST-, TELEGRAAF- EN TELEFOONPERSONEEL. Eenheid in optreden der werknemersorganisaties. Vanwege den Centralen Bond van Neder- landsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel (C. B. P. T. T.) is bij den Valkenbosch-boek- handel to 's-Gravenhage een brochure versche- nen, getiteld„Nieuwe Richtlijnen", met als ondertitel„Organisatie-ideeën en hare aan rakingspunten non elkaar getoetst", door D. Stoffels, hoofdbestuurslid van genoemde orga nisatie. De brochure is verdeeld in do volgende hoofdstukken1. Inleiding. 2. De begrippen klassenstrijd en kapitalisme. 3. Korte schets van de psychologische ontwikkeling der vak beweging hier en elders. 4. Korte schets van de geschiedkundige ontwikkeling der vakbe- wegihg in Nederland. 5. Richtingen in de vak beweging, die elkander raken. 6. Nieuwe orga nisatorische verbindingen. 7. Slot., terwijl bij De Staatscourant van 13 No vember bevat de, volgende Koninklijke be sluiten op verzoek eervol ontslagen mr. J. Tonckens, officier bij het kantongerecht te Hoogcveen herbenoemd tot secretaresse bij den voogdij raad te Almelo mej. H. G. Z. Veth toegekend de zilveren eere-nredaille Oranje- Nassau orde aan G. Leugerink, meester knecht bij de N.V. Stoomspinnerijen en we verijen voorheen S. J. Spanjaard te Borne; de bronzen idem aan W. Scholtcn, G. B. Bertelink, mej. H. Ammink en G. Teegeler, arbeiders bij die vennootschap. DE KONINKLIJKE FAMILIE. H.M. de Koningin, die Woensdagavond ten 6 u. 21 per SS. van het Loo te 's-Gravenhage is aangekomen heeft gister het noenmaal ge bruikt bij H. M. de Koningin-Moeder evenals Z. K. H. de Prins, die, na eergisteren deel te hebben genomen te Amsterdam aan den feest maaltijd ter gelegenheid van het 50-jarig ju bileum der Redding-Maatschappijen cn Woens dag in de omstreken van Haarlem vertoefde, gisteravond in de Residentie is teruggekeerd. De Koningin bracht gisteravond, vergezeld van Prins Hendrik, een bezoek aan den Konink lijken Schouwburg te den Haag. Opgevoerd dame met de reden tot echtschei- ding door de N.V. Vereenigd Rotterdamsch- Hofstadtooneel Z. K. H. de Prins is voornemens Donder dag 20 dezer te Rotterdam deel te nemen aan het feestmaal, dat ter gelegenheid van het ju bileum der Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van Schipbreukelingen aan boord van het stoomschip „Tnsulinde" van de Rotterdam- sche Lloyd zal plaats hebben. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Maandag 17 November aan staande niet plaats hebben DIPLOMATIEKE DIENST. Onze gezant in Venezuela. De Nederlandsche gezant in Venezuela, de heer W. G. E. d'Artillact Brill, is na zijn groo- tendeels hier te lande doorgebracht verlof op zijn post te Caracas terüggekeerd. EEN GEZANT DIE HEENGAAT..... MAAR BLIJFT De heer J. Baudard, directeur van de Société Franchise pour remorqusge sur le Rhin te den Haag heeft aangekocht een huis op het Wil lemsplein te Rotterdam. Daar zal ook de hee: F. Benoist, zijn schoonvader na zijn aftreden als gezant der Fransche republiek, zijn intrek nemen. JHR. MR. C. VAN MEEUWEN. Viaogt ontslag als president van het Bossche gerechtshof. Jhr, mr. L. van Meeuwen, die op 4 Novem ber onder groote belangstelling der gemeente den Bosch, z'n 80en verjaardag heeft gevierd, heeft thans tegen 1 Januari ontslag gevraagd als 'president van jhet Gerechtshof aldaar. Gemengd. WIJZIGING BEGROOTING FINANCIËN 1923. Het eindcijfer 54 mfllioen gulden lager. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van het zevende Hoofdstuk B der Staatsbe- grooting voor het dienstjaar 1923 (diverse on derwerpen). De verhoogingen in dit ontwerp opgenomen, bedragen ƒ6.228,226,20, terwijl daarentegen, verminderingen zijn aangebracht tot een to taal van 60.228.226.20 (o.a. art. 148 voor schotten aan gemeenten ingevolge art. 33, eerste lid der Woningwet, met ƒ42,112,156,15 en art. 149 voorschotten voor woningbouw met premie, met f 15,000) zoodat het eind cijfer der begrooting 54.000.000 lager kan worden gesteld Bovengenoemde cijfers zijn als volgt nader te splitsenGewone dienst vermeerdering 2.115.570.05, vermindering f 3.115.570.05 Crisisdienst vermeerdering 500, verminde ring 500Buitengewone dienst vermeerde- Genie is de kunst om zich voortdurend in te spannen. Carlyle. door HULBERT FOOTNER 31 „En ben je nou al drie jaar met dien man in connectie, zonder dat je zijn waren naam kent?" „Ja. En wat meer zegt, ik heb hem na dien dag niet meer onder het licht van mijn oogen gehad." „Kom nou!" zeide Jack ongeloovig. „Het is een feit Het spreekt toch vanzelf, dat hij zich hier niet kan laten zien." „Je hadt hem elders "kunnen ontmoeten." „Dat is te gevaarlijk. Als de andere anarchis ten achter zijn connectie met mij komen, is zijn leven geen cent meer waard. „Maar weet je waar hij woont? Anderson schudde zijn hoofd. „Hoe stuur je hem dan zijn aandeel in de in komsten „Die stuur ik Wekelijks op een bepaalden dag in contanten met een schriftelijke afrekening aan een adres, dat hij me dien dog altijd tele fonisch opgeeft. Het is altijd een ander. Meestal in een hotel. Ik stuur het met een bode. „Heb je dien bode nooit gevolgd „Neen, ik heb geleerd, dat het beter is de instructies te volgen. Ik krijg die telefonisch en bij God, als zij niet letterlijk uitgevoerd wor den, weet hij het en weet ik het heel gauw van hem I" „Hij moet een wonderbaarlijke kerel zijn." „Een wonder I Waarachtig, je wordt er bang van zooals hij olies weet. Hij zegt me alles wat ik doen moetwien ik opzoeken en hoe ik hem aanpakken moet En altijd komt alles precies uit zooals hij het gezegd heeft Het is als toovenarij Anderson's xerhaal werd wat verward en dwaalde af naar andere onderwerpen. Een op pervlakkige aandacht was alles wat hij vroeg, en Jack was vrij om na te denken over wat hij gehoord had. In hoofdzaak geloofde hij An derson's verhaal. Hoe ongelooflijk het in den beginne ook geschenen had, hij twijfelde er niet aan of Anderson was een onschuldig werktuig in do zaak tenminste betrekkelijk onschuldig. De groote sommen, die hij ver diende, hadden ongetwijfeld medegewerkt om zijn geweten te sussen. Wanneer je een onaan genaam feit liever niet ontdekken wil, kan je er heelemaal onwetend van blijven. Het begon ernaar te lijken alsof het fatsoen lijke mannetje met het sikje de leidende geest van de zaak was. Jack was nu een heel eind verder gekomen met zijn onderzoek, moor het bleek nu, dat hi> tegenover een eerste klas verstand stond een, waarvoor Jock's oner varenheid en jeugd wel wat bang mochten zijn. Hij verbaasde zich over de geslepenheid, waarmede de principaal onschuldige mannen gebruikte om zijn misdadige plannen te bevor deren. Blijkbaar had hij een zeer uitgebreid chantagestelsel in elkaar gezet met verschillen de ofdeelingcn, die alle onafhankelijk van el kaar werkten. En hij hield alle draden in zijn eigen hond. HOOFDSTUK XVIL Arno Sturani, alias Barbarossa, beantwoordde Jack's brief met de uitnoodiging 's avonds bij hem te komen. Jack ging als voorbereidende maatregel naar Evers en hij was verplicht dat in den namiddog vóór het sluitingsuur te doen. Hij stuurde Bobo weg om met Mrs. .Cleaver en Miriam te di- necien. Hoewel men moeilijk kon zeggen dat Bobo veilig was in dat gezelschap, was het toch een zekere rust voor Jack om te weten waar hij was. De geslepen pruikenmaker en zijn vrouw, de ex-balletdanseres begroetten Jack als een ouden en gewaaideerden klant Ouderwetsche winkeliers bezitten die kunst. „Gaat alles goed vroeg Mr. Evers. „Prachtig P „Heeft, wat ik voor u heb kunnen doen, suc ces gehad „Het had niet beter gekund." „Wat hebt u vandaag noodig?" „Een nieuwe vermomming voor een ander doel."' „Ah f Ga mee naar een van de kleedkamers." Mr. Evers hoorde tot zijn groote spijt, dat Jack zich uitgesloofd had om vóór het slui tingsuur in de zaak te zijn. „U kunt voor ieder uur van den dag of den nacht een afspraak per telefoon maken," zei- de hij. „Het zou natuurlijk te zeer in het oog loopen, wanneer ik u na sluitingstijd in en uit den winkel liet, maar mijn appartementen zijn boven. U kunt daar altijd komen wanneer u wilt, cn we kunnen wat we noodig hebben uit den winkel halen." Jack dankte hem hartelijk. „Ditmaal," zeide hij, „moet ik er als een jongeling uitzien, een .arme Jongen met een goedkoop, afgedragen pak, maar een student, vol wilde, anarchistische denkbeelden." „Anarchistisch vroeg Mr. Evers, terwijl hij zijn wenkbrauwen optrok. „Komt u in dat soort gezelschap „Tijdelijk!" „De hemel beware me I Ik weets niets van dergelijke mcnschen, maar ik heb hooren zeg gen, dot zij als -wilde beesten zijn. Vreemd, hè, zooals zij hun haar dragen Dat werpt al mijn theorieën omver. Zulke baarden I Zulke ver warde lokken I Hoe komt het, dot zulke oneven wichtige menschen zoo begunstigd worden „Ik weet het niet," zeide Jack glimlachend. „Misschien hebben zij in den beginne niet meer dan andere menschen, maar sparen zij schoor en scheermes." „Dot heb ik in aanmerking genomen. Maar ook al is dat zoo, hebt u ooit van een kalen anarchist gehoord Jack moest bekennen, dat dat niet het geval was. „Misschien kan ik u later inlichtingen uit dc eerste hand geven," voegde hij eraan toe. Mr. Evers zcide> dat het hem groot genoegen doen zou. „En laat ik nu voor uw vermomming zor gen/ ging hij voort. „Uw dik haar zal u nu te pas komen. Loot het zoo over uw oogen vol len. Een dikke bril ditmaal, om u er bijzonder te doen uitzien. Ik heb er een met speciale lenzen, zoodat u zien kunt waar u loopt. Klee- ren zijn het voornaamste in dit geval. Ik ge loof, dot ik juist heb, wat u noodig hebt. Het kost me heelemaal geen moeite u te vermom men als een jongen, die zulk gezelschop fre quenteert, maar de vraag is of u de rol kunt volhouden, als u er eenmaal bentl Ik heb hooren zeggen, dat die mc-nschen een vreemd jargon spreken, dat oningewijlen niet kunnen begrij pen." deze brochure ols bijlage (8) is gevoegd een duidelijksprekcnd organisatieschema von alle vakverbonden, comités, belangrijkste organi saties, enz., en aangevende de richtlijnen, waar langs een grootere eenheid in optreden der werkncmcrs-orgonisotics naar buiten kon wor den verkregen. Deze brochure bedoek oen poging te zijn om dc staketsels, die deze grootere eenheid in op treden naar buiten in den weg staan, zooveel mogelijk op te ruimen. 11ET STANDBEELD VAN WfLLEM DEN ZWIJGER TE NEW YORK. Een werkstuk von Toon Dupuis. Naar het „Vod." verneemt is het standbeeld von Willem den Zwijger, dat te New i'ork dooi de Holland Society wordt opgericht, ter gele genheid van do herdenking van het 300-jarig bestaan van Nieuw Amsterdam, gemaakt door den beeldhouwer Toon Dupuis naar' dc origi- ncele maquette van het standbeeld op het Plein te Den Haog. HUGO GROTIUS-HERDENKING. Het Eere-comité. Tot het Eerc-comitc, dot zich gevormd heeft voor de Grotius-herdenking, die in den loop van 1925 ter herinnering oun het feit, dat het dan 300 jaren geleden is, <Jat Grotius' Recht van Oorlog en Vrede verscheen door do vereeniging voor Volkenbond en Vrede wordt voorgenomen, is eveneens toegetreden mr. D. Fock, gouverneur-generaal van Neder land sch-Ir.dii» HET LANDGOFD „VELSERBFEK". Aankoop door dc gemeente Vclsen. De Rand der gemeente Velscn besloot gister avond op voorstel van B. en W. met alge meen© stemmen tot aankoop von het buiten goed „Velserbeek" voor een bedrog van 450.000 waarvoor een geldlccnJng zal wot- den aotvgcgnnn met de N.V. Bank voot Neder landsche Gemeenten groot 500.000 tegcrv ccn rente van 61/i pet. cn een koers van 100 pet. of te lossen pari in 50 achtereenvolgen de jaorlijksche termijnen von 10.0000, waar van de eerste in 1925. Over hef voorste! van B. cn> W. werd in de openbare zitting niet gediscussieerd VERKEERSWEZEN. Vrijwillige VerkecrrinspccUo in Overijscl. In cèn te Almelo gehouden vergadering besloten tot oprichting van ccn comité voor de instelling van een vrijwillige verkoersinspec- tc in Overijscl. Hef comité zal zich m ver binding stellen met fustitie-nutoriteitcn cn be sturen van nutomobilistenvereenngingen Mr. de Jager, consul van den A.N.W.B., te Almelo is secretaris. ONZE FOLKLORE. St. Maarten. Wij lozen in het Hbld.: De Alkmnorsche jeugd heeft 't Dinsdogavond getroffen bij de herdenking van St. Maarten! Het was een mooie, stille avond en niet koud, zoodot honderden kinderen, allen gewapend met. een gekleurde, verlichte ballon, de stad doortrokken, zingend Sinte Sinte Maarten, Turf in de murf in de maneschijn. Hoog op de klompen Lang op de muilen Sinte Margriet Zeg het niet Wie heeft buurman dronken gemaakt enz. Zéér velen belden aan de huizen en kregen don een paar centen of wat lekkers, waarna zij weer verder trokken. Verschillende kinderen doorentcgen, sommigen vergezeld door ouders of familieleden, vergenoegden zich alleen met zingen en genoten van het óordige aspect, dat dc stad opleverde met al die opgewekte balon- netjes-dragende jongens en meisjes, die niet moe werden telkens opnieuw het bekende versjo op te dreunen. Ook in de naburige dorpen werd St Maarten op dezelfde wijze herdacht, woorbij wij den in druk kregen, dat deze herdenking in het geheel niet langzaam uitsterft, zooals wij wel eens van andere plaatsen hoorden. Hier althans valt het tegendeel te constoteeren, doch wij moeten yoor dit jaor hierbij wel in aanmerking nemen, dat het een bijzonder geschikte avond was voo»* de jeugd om uit te gaan. „Ik heb hun literatuur bestudeerd," zeido Jack. „Ik geloof wel, dot ik mijn rol zal kun nen spelen." „Ah, ik zie wel, dat ik niet met den eersten den besten te doen heb," zeide Mr. Evers met een oir von eerbied Jack dineerde in een eenvoudig klein restau rant, zoools het in zijn nieuwe rol paste, en begaf zich dan naar het door Sturani opgege ven adres op East Broadway. Het was een dier eenvoudige ouderwetsche huizen, zoools men ze in die buurt veel vindt. Barbarossa's huis was een combinatie van huis, school, en club. Op een koperen ploot naast de deur stond te lezen: „Sturani School van Sociale Wetenschoppen." Een jonge man, die ve-1 weg had van degene, die hem boeken verkocht had, deed hem open, bracht hem naar een klein vertrekje aan den achterkant van het huis cn zeide hem daar to wachten. Het huis scheen vol van Barborosse's leerlingen te zijn. Jack hoorde tenminste vele stemmen heftig discussieeren. Jack had gehoord, dat Barbarossa's positie onder anarchisten vrijwel overeenkwam met do beschrijving, die do geheimzinnige Mr. B. van zichzelf oon Anderson gegeven had, en hij mankte door natuurlijk uit op. dat Barbarossa een andere olios van Mr. B. kon zijn. Zijn hart klopte harder van zenuwachtigheid, ter wijl hij op hem wachtte, daar hij dacht, dal hij misschien tegenover zijn echten tegenstander zou komen te staan (Wordt v'ervoljrf.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 3