GROOTE PLUIMVEE-TENTOONSTELLING Gebouw der fa. van Rooi jen WIJNHANDEL J, A. SCHOTERMAN Zn. Speoiele Aanbieding A. H. v. Nleuwkerk vara de E. P. K. V. -van Persijrastraat- Geopend Vrijdag 30 Januari Zaterdag 31 Januari Zondag 1 Februari Entree 50 ct. CAFE-CONCERT Kinderen 25 ct o MAISON DE JAGER EN Zn. o Oroüte anx pommes a ia crème. o UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 Gewas 1920 RAYMOND MACAU f 1.- f 40.-- Gewas 1920 St. EMILION f 1.40 f .65- ii Zijden en Tricot Zijden Dames geiegenheicl Costumes UIT DEN OMTREK. AMEMHSCü DAGBLAD Rheum&tiek Kloosterba /sem S. H. MASSA, HAVIK 41 STADSNIEUWS. eSKm Meer dan 600 dieren non r eiooooooooo-oer<i>«>o»o oo o csocxoocsoo-ob LANGESTRAAT 56 mmmsmammsam TELEF. 115 5 Confiserie - Chocolaterie 0 9 0 iS-OOO-OOO OOOOC O OOOOOOOOOOOOOOOOOB BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCH: PER ANKER: opgeven. Hij vermoedt, dat vreemdelingen hem de poets hebben gebakken en is, nadat hij aan gifte van het geval had gedaan, zelf aan het opsporen gegaan. De daders zijn echter nog niet gevonden. (Hbld.) AFfl Advertentie Bureau Arnliemscbe Pcortv/al 2a. TeJ. 5i3 Plaatsing van advertenties in alle bladen zonder CS prijsverhooging E23 verdrijft de pijn GEMEENTERAAD VAN UTRECHT. De gemeenteraad van Utrecht kwam gister middag bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester, dr. J. P. Fockeme Andrea* Voor kennisgeving werd aangenomen het schrijven van Gedeputeerde Staten, waarbij deze bezwaren uiten tegen de gcmecntebcgroo- ting-1925. Daarna werd besloten het voormalig Mu seumgebouw aan het Hoogelond voor 2700 per jaor en voor 6 jaren te verhuren aan den Staat der Nederlanden voor de vestiging van het Staatsboschbedrijf. Onlangs staakten de stemmen (18—18) over het voorstel-v. D ij k (S.D A.P.) om bij de voor dracht der grenswijziging het grondgebied van staakten de stemmen andermaal (18—18), zoo dat het voorstel werd geacht te zijn verworpen De geheele voordracht omtrent de grenswijzi ging werd daarop zonder hoofdelijke stemming Büthoven onder te brengen bij Utrecht. Thans aanvaard. Na eenige beraadslaging werd vervolgens ir.et 31 tegen 2 stemmen goedgekeurd een voordracht om aan den straatweg Utrecht- Jutfaas, een openbare bad- cn zweminrichting te stichten voor een bedrag van 119,000. Bij stichting dezer inrichting zullen de badplaatsen aan de Biltsche Grift en de Kruisvaart worden opgeheven. Met 31 tegen 4 stemmen werd voorts goed gekeurd een voordracht van de gemeente voor een bedrag van 40,000 garant te doen zijn voor oen leening ter restauratie van de zwem inrichting aan den Krommen Rijn. Tegen dc laatste voordracht waren vanuit dc vergadering eenige bezwaren geuit. De bijeenkomst is daarop geschorst tot des avonds 8 uur. B a a r n. Op het zevende Badhotel- meert alhier op Vrijdag 30 dezer zal niet Stefi Geijer optreden, zooals was aangekondigd. Dit concert wordt uitgesteld, tot het Hollandsch Strijkkwar tet weer uit Engeland terug is. Stefi Geijer zal zooals aanvankelijk was vastgesteld op het 8e Badhotelconcert Vrijdag 6 Febr. optre den. Aldegondestraat 105107 TeL 543. Beëedlgd makelaar. Taxateur. In AMEUBLEMENTEN. BETIMMERINGEN. EEHANGERIJ. STOFFFERDERLJ. VERHUIZINGEN. de verantwoordelijke directeur in Nederland komen zou. Het behoeft geen betoog zegt het V a d. dat de zaak van de Nationale daarvan te lijden had. Bovendien werd de administratie vnn de Icopende emissies geregeld verplaatst, om aan de waakzaamheid van de politie te ontkomen. De directeur meende heel handig te doen, door zich buiten schot te houden, maar inder- daod heeft hij daardoor de débucle van do Nationale veroorzaakt. DE INBRAAK IN HET AGENTSCHAP DER NED. BANK TE KAMPEN. De zaak voor het Arnhemsche Hof. Voor het gerechtshof te Arnhem stonden heden in hooger beroep terecht de monteur G. P. uit Amsterdam beschuldigd van diefstal met braak in het filiaal van de Nedcrl. Bank te Kom pen de koopman H. B. wegens mede plichtigheid de koopman W. N. eveneens wegens medeplichtigheid nan dit misdrijf verder de koopman Ph. G. en G. E. v d. H., kleermaker, beiden uit Amsterdam, wewgens inbraak en diefstal in hetzelfde filiaal. Het eerst werd voorgeleid de koopman W. N.hij legde een volledige bekentenis af. Tegen hem requireerde df» advocaat-generaal 4 jaar ge vangenisstraf. De verdediger vroeg een voor waardelijke veroordeeling. Vervolgens stonden terecht Ph. G. en G E. v. d. H. Beklaagde G. ontkende in den bewusten nacht te Kampen geweest te zijn v. d. H. ontkende eveneens. De eisch van den advocaat-generaal was te gen beiden 6 jaar gevangenisstraf. De verde diger vroeg vriispraak en onmiddellijke invrij- heidsstelling. Dit verzoek werd afgewezen. Daarna werd gepauzeerd. Na de pauze werd behandeld de zaak tegen G. P. en H. B. De advocaat-generaal cischte respectievelijk 5 en 4 joot gevangenisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis. De verdedi gers vroegen een lichtere straf. Uitspraak in alle 2okcn 12 Februari a s. VALSCHE MUNTERS. De uitspraak der Haagsche recht bank. De rechtbank te Den Haag heeft uitspraak gedaan in de zaken betreffende het vervaardi gen en uitgeven van valsche bankbiljetten van 40 en 25. Veroordeeld werden: H. van L., 30 jaar, teokenanr in Den Haag, gedetineerd, wegens valschheid in geschrifte in voor omloop bestemd crediet papier, en T. de G., 39 jaar, schoenmoker in Den Haog, gedeti neerd, wegens medeplichtigheid aan dat mis drijf, ieder tot 2 jaar gevangenisstraf; J. G., schoenmaker in Den Haag, een knecht van bekl. de G., wegens heling (dec-len in de opbrengst van de valsche bankbiljetten), tot 6 maanden gevangenisstraf. De vtouw van bekl. de G., juffrouw G. C. J. E.' K. uit Den Haag, aan wie het uitgeven van valsche bankbiljetten was ten loste gelegd, werd ontslagen van rechtsvervolging. EEN DRUTAtE STRAATROOF. Een looper beroofd van 2000. Gil termorgen ongeveer elf uur is op het Damiak te Amsterdam een looper van de .Bijenkorf" beroofd van een bedrag van 2000. W^I een brutaal stukje is dit, op klaarlichten dag i[\ het drukste gedeelte van de stad. De looper was geweest op het bijkantoor van dc Amsterdamsche Benk en had daar het ge- noem !e bedrag geïnd. Juist toen hij de twee bonk! iljctten in zijn portefeuille wilde bergen, griste een onbekende, die in gezelschop was van cbn anderen man, het geld weg. De be roofde trachtte nog de plegers van h't misdrijf te achterhalen, maar zóó gauw was alles in zijn werk gegaan en zóó spoedig hadden zij het hazenpad gekozen, dat zelfs niet bij benadering was vöst te stellen, welke richting zij waren ingeslagen. De gelegenheid had hem ontbroken de beide monnea nauwkeurig op te nemen, zoodat hij slechts een vaag signalement bij de politie kon KENNISGEVING. Drankvetlcf. Burgemeester cn Wethouders van Amers foort maken bekend, dat, aan het Stadhuis is aangeplakt een publicatie inzake een verzoek om drankverlof van J. v. a. Grooterheen in het perceel Hoogeweg 227. BIOSCOOP AMïCITIA. Moedersmarten, Deze Super-„Fox"-fflm, die feitelijk „Mater Do'orosa" heet, is een filmwerk, dot op den toeschouwer een birilengewoncn indeuk maal t door het pakkend, ontroerend spel von Marry Carr, in den titelrol. Geen enkele artiste vermag die rol, oen moe der zoo zuiver, zoo fijn gevoeld weer te ge ven. don deze Amerikaansche artiste. Muter Dolorosa is een eenvoudig, opgesmukt levens beeld. ITet doet ons zien hoe een moeder om de liefde voor hoor kroost, liefde waardoor zij te veel zwakheid toont en blind is voor de fouten van haar oudsten zoon Harry, die van jongst of een valsch en loog karakter open baart. ontzettend moet lijden, zoo, daf zij zich ten slotte gefteel door hoor kinderen verlaten ziet cn totaal geruïneerd de hand moet uit strekken voor een aa'moes. Als zij zonder werk. gebroken door leed en ouderdom, van honger uitgeput op straat in- eenzinkt, brengen de dagbladen haar treurig lot ter kennis van haar beide kinderen, die ver vandaar in Kansas GtV een vredig bestaan leiden. Op het kritiekste moment weet de goe de zoon de behulpzame hand te bieden aan zijn moeder en ook ziin broeder redt hij van een wissen ondergang. Hoe een moeder zich ook voor haar slechte kind offert, hoe zij lijdt en Hef heeft, dat brengt Mary Carr op aangrijpende wijze in beeld. Bioscoopbezoekers stc'len prijs op een be vredigend slot en daarom vinden moeder en haar kinderen elkaar na cem'ge jaren van ver vreemding in liefde terug Het is een filmwerk zeer de moeite waard om gezien t« worden en geschikt voor groot en klein. Het verdere pro gramma bestaat uit een fraaie natuur-opnome en een allerdolste klucht, getiteM „Do ver borgen schat." Wij wijzen er nog een op, d«» de film „Moedersmarten" deze week vertoond zal worden op Zondag, Maandag, Woensdag en Donderdag cn late niemand de gelegenheid voorbij gaan om iets stemmigs en moois te zien op filmgebied in „Amicitia". LEZING VAN KEES BOEKE. In dc Keizerskroon. In „de Keizerskroon" sprak gisteravond de bekende anti-militarist Kees Boekc, uit Bilt- hoven. De bovenzaal bleek niet groot genoeg om alle belangstellenden te bergen, zoodat verzocht werd naar de benedenzaal te verhuizen, welke spoedig geheel gevuld .was. Na het ringen van eenige liederen: een be kend anti-militaristenlied en het lied: „Wij kun nen niet langer", begon Boeke met te consta- tecren, dat we leven in een tijd van verval. Er is een zekere beklemming, matheid te mer ken. En niet alleen is dc oorzaak van deze depressie de economische strijd, de werkloos heid, niet alleen het gevoel, dat men het steun punt van den Bijbel verliest; één van de groot ste redenen ligt in de teleurstelling van de massa op een zeer bepaalde manier. Dat is de teleurstelling over het fiasco van de organisa ties. Spreker beschouwt het heele idéé van het organiseeren van een bepaald deel van de menschheid, ten einde het goede voor de ge heele menschheid te bereiken, als een soort uitvinding, een soort foefje van „op die manier komen we er". Die gedachte is hierin geponeerd. Dus ook het idéé van het organiseeren draagt de kiem van het verval in zich. Achtereenvolgens wijst hij op de teleurstel ling, die er ongetwijfeld in de verschillende partijen moet zijn en die dan een zekere mat heid veroorzaakt. Zoowel bij links als rechts is dat merkbaar, en hij noemt enkele voorbeelden van dc C. P. en de S. D. A. P. Daarna behandelt hij als tweede gedachte: „Hoe komt het, dat die teleurstelling er is?" Daar zouden verschillende antwoorden voor zijn, b.v. omdat het grootkapitaal een gevaar in do organisaties ziet en die tegenwerkt, maar vol gens spreker zit het niet alleen in de werking van het kapitaal, in de leiders en leden van do organisaties; dc fout zit in „het idéé" van het organiseeren zelf. Hij vergelijkt het met enkele ademhalende diertjes af te zonderen en onder een flesch te zetten. Een tijd lang is er nog opgowekt leven, dan doen zich al gauw een soort narcotische verschijnselen voor. Er moet iets gebeuren, waardoor het groeien kan; dat is geen organisatie, maar een organisme. Volgens spreker ligt het verschil hierin, dat: 1. in een organisatie gezondigd wordt tegen de eenheid der menschheid. Is de menschheid wer kelijk één, dan mogen wc ook niet een deel afzonderen, zooals partij en kerk wel doen; 2. ontkent, volgens hem, elke organisatie de liefde. Tegen mogelijke antwoorden wil Boekc er even op wijzen, dat geen partij, geen kerk zich werkelijk daaraan kan houden. Welke kerk b.v. kan werkelijk Christelijk leven in een we reld, waar armoede is? Alles berust op het recht van den sterkste: „stemmen" is gebruik maken van geweld, en eveneens schuilt in de organisaties achter het „liefelijk" geweld het bruto geweld. Boeke zegt ten slotte dit: iemand zal op merken: „wat jij gegeven hebt, is louter nega tief". Hij stemt dit volkomen toe. Maar er is geen grootcr gevaar dan zelfgenoegzaamheid en bovendien vindt hij er al iets positiefs in to vragen: „is dit bereikbaar?" Persoonlijk heeft hij positieve overtuiging hoo het wel kan, maar daar wil hij nu expres niet over spreken. Alleen wil hij nu de aanwezigen aansporen na te denken over de vraag: „Is ei misschien waarheid in wat hij gezegd heeft?" Na afloop werd er door drie personen ge debatteerd, welke de verandering alleen mogelijk achten door de C. P., door een revolutie, dus niet door den enkeling, waarbij duidelijk naai voren kwam het verschil met het religieuse ideó van Boeke. In zijn antwoord, achtereenvolgens aan de verschillende sprekers, was hij ge noodzaakt even zijn idee naar voren te bren gen. In het kort gaf hij zijn ideaal in deze woorden weer: In ieder mensch is een diep levensinstinct, dat hem in zijn daden zal leiden Ieder mensch moet een cel worden, die, ge ïnspireerd door het leven, voelt zijn plaats in te nemen in het groote geheel. Als we dat geleerd hebben, zal de dwang verloren zijn In de enkeling moet de revolutie plaats heb ben. ORANJEVEREENIGING, AMERSFOORT. Algcmccne ledenvergadering. Gisteravond hield de Oranje Vereeniging in hotel Schwemmer haar algemeene ledenverga dering. De voorzitter de heer v. Zweeden opent t 8 uur de vergadering en heet de aanwezigen welkom. H-^ merkt op, dot de vergadering der Oranje vereniging over 't geheel slecht bezocht wor den en dat dus zoolang niet alle leden ter ver gadering komen, het nut van een vergaderzaal als gedacht in het „Gebouw voor Kunsten en Wetenschoppen" voor ons neg niet bestuat, Verder wordt gememoreerd, dat in't jaar 1924 de heer Ter Maat, commissaris der O. V. is overleden en dot de heer Van Dijk als com missaris in 1924 heeft .bedankt, zoodat twee nieuwe commissarissen moeten worden be noemd, welke later aan de vergadering werden voorgesteld. Het zijn de heeren H. P. Schreu- der en H. van Valkenhoef. Na lezing der notulen der vorige ledenver gadering, bracht de secretaris zijn jaarverslag uit, waaruit we alleen aanstippen, dat de ver eeniging circa 1700 leden telt en waarin op meerdere toetreding wordt aangedrongen. Eene commissie is bezig de nieuwe bewoneis van Amersfoort te bewerken en heeft met hare actie reeds een GO-tal nieuwe leden gewonnen. Uit het verslag van den penningmeester blijkt dat de totaal ontvangsten der O. V. hebben bedrogen 5853.91, de uitgaven 5740.99 zoodat een batig saldo in kas bleef van 92.92. Onder de uitgaven is begrepen cene som van bijna 500.betaald aan de Gemeente Amersfoort als belasting op publieke vermake lijkheden. Bij monde van den heer Boender wordt namens de commissie van kasnaziening rapport uitgebracht. Alles was in volkomen or de bevonden cn kon de penningmeester dus voor zijn beheer worden gedechargeerd. Aan de beurt van aftreding zijn periodiek de heeren G. van Lanteren en D. Meester welke bereid zijn hunne funsotie te blijven waarne men en door de vergadering bij acclamatie wor den herbenoemd. Ingekomen is eene circulaire van de Vereeni ging Koninginnedag te Utrecht met verzoek om naar eene in Februari te houden vergadering twee afgevaardigden te zenden, om alsdan zoo mogelijk te komen tot oprichting van een comi té ten doel hebbend gelden te verzamelen om aan H. M. de Koningin op Haar zilveren huwe lijksfeest een geschenk aan te bieden. De voor zitter en de secretaris worden daarvoor afge vaardigd. De reglementswijzigingen, zooals door het bestuur voorgesteld blijken hoofdzakelijk re dactiewijzigingen te zijn. We vermelden, dat het oude reglement feesten voorschreef op ver jaardagen, van het Kon. huis, terwijl thans ook de mogelijkheid wordt geopend op andere Na tionale gedenkdagen feesten te organiseeren. Ook de artikelen betreffende het bestuur moes ten eenige verandering ondergaan en art. 6 zal in het vervolg aldus luiden „Het bestuur be staat uit minstens 5 leden. Het verdeelt onder ling de functies, terwijl het rich minstens 6 commissarissen toevoegt." De veranderingen werden met op één na algemeene stemmen goedgekeurd. Nadat nog was medegedeeld, dal de oud- voorritter, de heer Reyckers, ernstig riek ligt en vports dat de verjaardag van H. K. H. Prin ses Juliana weder op gewone wijze zal worden gevierd, sluit de voorzitter te ca. 10 uur do vergadering. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Bijeenkomst van de afd. Amers foort Voor de in vrij grooten getale opgekomen leden der afdeeling hield de heer D. Boltcn van hier een „praatje met plaatjes" over „Muggen, Malaria cn Kina". In het kort komt het behandelde hierop neer. Allereerst het ver band tusschen de drie niet verwante onder werpen. Malaria, cene zeer algemeene cn sedert eeu wen reeds bekende ziekte, welker oorzaak men echter eerst sedert 1380 kent, wordt niet overgebracht door slechte lucht, zooals de, eenmaal hier ingeburgerde Italiaansche, naam zegt, maar enkel en alleen door den steek van eene bepaalde muggensoort, die zich eerst zelf geïnfecteerd heeft door bloed te zuigen bij een malaria-lijder. De ziekto wordt alleen afdoen de bestreden door behandeling met kinine, een van dc vele stoffen, die voorkomen in den bast van den kinaboom. Muggen behooren tot de groote groep van de „tweevleugelige insecten" waarvan vele bloeddorstige vertegenwoordigers bekend zijn (o.o. dc stekende kamcrvlieg, de muggen, de horzels, en in do tropen o.a. de tsc tsé vlieg). 'Alle deze zijn overdragers van verschillende ziekten zooals kinderverlamming, malaria filarinsis, slaapziekte, enz enz. Do ma laria mug is in Nederland bijna overal zeer algemeen, ook in cn om Amersfoort. Waarom hier niet vetel malaria voorkomt is nog niet bekend. Waaraan herkent men deze gevaar lijke „longpooten" (zooals zij in N. Holland al gemeen heeten) Vrnl. aan dc volgende eigen aardigheden. lo aan de kopaanhangselcn; dezz bestaan n.l. bij de vertegenwoordigsters van bet geslacht Anopheles („de" malario-mug, do mannetjes zijn ongevaarlijk) uit vijf even lango draadvormige organen n.l. twee voelsprieten (vedervormig vertakte voel-, hoor- en reuk organen) twee evcnlange kaaktasters en een uit verschillende deelen samen gevoegde steek- zuigsnuit. V,rder aan de eigenaardige houding, die do dieren in rust aannemen n.l. bij voor keur hangende aan de zoldering aan de 4 voorste pootcn, waarbij lichaam en achterste pooten vrij naar beneden hangen. De gowono Steekmug (culex) heeft twee (lange) voelsprie ten, twee korte knotsvormige kaaktosters en een lange zuigsnuit. Zij zit tegen het stcunvlak aangedrukt, waarbij het achterlijf een stompen hoek maakt met den kop mat snuit, terwijl bij Anopheles deze deelen nagenoeg In eikaars verlengde liggen. Hoe is nu het verloop bij infectie met mala ria Om iemand to kunnen infecteeren moet een anophiles eenige dogen te voren een ma laria-lijder gestoken hebben. Bij het steken stort de mug eenig gift in den wond om het stollen van het bloed te beletten. In dit gift bevinoen zich in dit geval tallooze kleine spoclvormige lichaampjes, die, zoodra zij in mcnschelijke bloedbaan terecht zijn geko men, levende wezens blijken te zijn, want zij dringen elk voor zich in een rood bloed lichaampje, vernielen hiervan den inhoud, waarbij zij groeien en kleine zwarte korreltjes achterlutentot een bepaalden wasdom geko men, deelen zij zich in eenige stukken, verla ten het leeggegeten bloedlichaampje en drin gen weer elk afzonderlijk in een bloed lichaampje. Deze ontwikkelingsgang gaat zeer geregeld, in bepaalde tijden voort en elke aan val op de bloedlichaampjes gaat gepaard met een koortsaanval. Zoo ontstaan de derdedaag- sche, anderdangschc koortsen, enz. In ons land zijn de koortsaanvallen zelden doodelijk, in de tropen echter zeer dikwijls wel. Ook zonder medische behandeling houden na een zekeicn tijd dc koortsaanvallen op, de indringers zijn gekomen tot eene eigenaardige machteloosheid om zich verder te deelen. Ver dere ontwikkeling is dan alleen mogelijk in het lichaam van een mug, en alleen in het lichaam van een Anophilis wijfje. Zoodra zulk een mug bloed gezogen heeft vun een mal aria lijder, ont wikkelen zich in de maag der mug uit dc li chaampjes, die in de roode bloediichaampjes waren gedrongen, geheel nieuwe grootere en kleinere vormen, die als mannelijke en vrouwe lijke individuen te beschouwen zijn. Deze vor men vereenigen zich twee aan twee tot één cel, die kort daarna uiteenvalt in kleinere stukken. Deze dringen door den maagwand der mug cn vormen daar knobbeltjes, waarin rich in eenige dagen, duizenden uiterst fijne spoclvormige li chaampjes ontwikkelen, die vrij komen en met het lichaamsvocht meegevoerd worden o.a. naai de giftklier. Van hieruit worden zij bij het steken van een mensch in diens bloed gebracht en de kringloop begint opnieuw. Bestrijding der malarie is gebleken alleen mogelijk te zijn door kinine. Oorspronkelijk kwamen de kina- boomen allen voor in Z. Amerika op de hellin gen der Angles, op eene hoogte van 1500—3000 M. boven de zee. Door het roekeloos uitvoeren der boomen om zich van derzeive buit meester te maken, steeg de prijs der basten tot 'abel achtige hoogte, terwijl te voorzien was dat eens een oogenblik zou aanbreken, waarop in het geheel geen kinubnst meer te krijgen zou zijn. Daarom hebben verschillende regeeringen pogingen in het werk gestold, de kina naar el ders over te brengen. De Fransche pogingen in Algiers zijn geheel mislukt; de Engelsche op Ceylon en in Engelsch-Indië slaagden beter; het meeste resultaat echter hebben de Holland- sche proeven opgeleverd. In 1854 is het n.l. aan Hoskart, in opdracht van de Nederlandschc regeering, gelukt uit Z. Amerika kinazaden en jonge planten naar Java over te brengen, waar sedert dien, in de Preonger regentschappen zich eene bloelende kina cultuur ontwikkeld

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2