WIJNHANDEL J, A. SCHOTERMAN Zn. REGENJASSEN DE ADELAAR BINNENLAND. DE JANTJES UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 Gewas 1920 RAYMOND MACAU f 1.» f 40.» Gewas 1920 St. EMILION f 1.40 f .65» AMERSFOORTSCli DAGBLAD S. H. MASSA, HAVIK 41 Enorme Sorteering Langestraat 40 CINEMA ROYAL. RECLAMES. rebels t 2.06. elke regel meer f 050 BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCH: PER ANKER: AFO Advertentie Bureau Arnhemsche Poortwal 2a. Tel. 513 Plaatsing van advertenties in alle bladen zonder prijsverhooging sche minister van buitenlandsche zaken heeft den Griekschen gezant Zamados ontvangen en verklaart, dat de Zuid-Slavische regeering sym pathiek staat ten opzichte van het Grieksche protest en al het mogelijke zal doen om Grie kenland te steunen. EGYPTE. DE MOORD OP DEN SIRDAR. De jongste arrestaties. Londen, 2 Febr. (H. N. Draadloos). Twee personen, naar gezegd wordt studenten, zijn door de Egyptische politie in hechtenis geno men onder verdenking van medeplichtigheid aan den moord op den sirdar. Zij waren te Cairo reeds eenigen tijd nagegaan. Klaarblijke lijk verontrust door de onlangs door de politie gedane ontdekkingen, trachtten zij te ontsnap pen. Zij werden gearresteerd in den trein te Cherberalmat. Men vond op hen automatische pistolen en kogels, waarvan de spits was af gevijld Zij bevinden zich thans in de gevange nis te Burgelaraw. In Gummi en Gabardine, Loden en Waterproof nor prijzen, die dwingen tot koopen KOMEN IN Constantinopel uitgewisseld kon worden. De Turksche regeering is dan ook overtuigd, dat Konstantijn valt onder de categorie van Grie ken, dto volgens 't verdrag van Lausanne van 30 Januari 1923 uitgewezen konden worden en heeft hem daarom uitgenoodigd om Constan tinopel te verlaten. Zooals bekend, is hij daarop den 30en Januari over de grens gezet Dc houding van Zuid-Slavië. Gemeld wordt uit Belgrado, dat de Griek sche gezant bij de Zuid-Slavische re^eering, Zamados, om medewerking van Zuid-Slavië Iroake het Grieksch-Turksche conflict heeft verzocht Volgens de bladen staat Zuid-Slavië wat berieft <6 kwestie van de uiteenzetting door Turkije van den patriarch van Constan tinopel, geheel aan de zijde van Griekenland en zal het zich bij een eventueel protest van Griekenland bij den Volkenbond aansluiten. Een bepaalde stap van de Zuid-Slavische ee- geering bij de regeering te Angora is onmo gelijk, daar tusschcn Zuid-Slavië en Turkije geen diplomatieke betrekkingen onderhouden worden. De kwestie aan den Volkenbond voorgelegd. Poiitis heeft aan Herriot verklaard, det Griekenland het conflict met Turkije in verbond met de uitwijzing van den pa triarch aan de zitting van den Raad van den Volkenbond, welke 10 Maart a.s. bijeen komt, zou voorleggen. Ween en, 3 Febr. (V. D.) De Grieksche regeering zoekt den steun van de Balkanmo- gendheden in verband met de uitwijzing van den Griekschen patriarch. De Gneksche ge zanten te Belgrado en Boekarest hebben in structies ontvangen bij de respectieve ministe ries van buitenlandsche zaken steun voor de Grieksche actie te verzoeken. De Ziud-Slavi- De Staatscourant van 2 Februari bevat o.o. de volgende Kon. besluiten benoemd tot officier in de Oranje-Nassau- orde P. de Frémery, directeur der Deli Batavia Maatschappij benoemd bij den radiodienst in den dienst der meteorologie ten behoeve van het burger- luchtveartverkeer ter standplaats Rotterdam, tot chef radiotelegrafist-observator A. O. R Strij kers tot radiotelegTafist-observator 1ste klasse C. Vermey, en tot idem 2e kl. M. A. H. van den Ende benoemd tot ridder der Oranje-Nassau-orde H. Wagen voort, schoolhoofd Ned Herv. Ge meente te Utrecht op verzoek eervol ontslagen W. H. Lubbers, als hoofdcommies bij het agentschap van het ministerie van financiën en de directie der Grootboeken der Nationale Schuldbevorderd daarbij tot hoofdcommies-verificateur J. A. Rol, thans commiestot commies 2e klasse verifi cateur H. G. Koster, adjunct-commies toegekend in de Oranje-Nassau-orde de zil veren ecre-medoille aan A Veiveld, tuinbaas bij dc firma Van Heck en Co. te Lunteren aan mejj. H. Prijs, huishoudster bij H. W. Th ris sen te Tricht, gem. Buurmalsen aan L. Bok horst, concierge bronzen medaille aan mej. A. Visser, echtgenoote van C. H. Metz, werk zaam bij familie 's-Grevenzande te 's-Graven- hoge L. Bijwaard, arbeider, werkzaam in het boerenbedrijf der familie Loyen te Berg (N.-H.); benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde H. J. Kouwenhoven, predikant bij de Gere formeerde Kerk te Leiden op verzoek eervol ontslagen met dank H. de Groot, als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Bergum op verzoek eervol ontslagen J. Bolk als notaris te Amersfoort en W. J. Jonkers als notaris te Genemuiden. DE ZOMERTIJD. Een voorstel tot afschaffing te wachten. Men meldt ons uit Den Haag Naar wij vernemen is thans binnenkort de indiening te verwachten bij de Tweede Kamer van een wetsontwerp betreffende den zomertijd. Zijn wij wèl ingelicht, dar» zou het in de be doeling der regeering liggen om den zomertijd af te schaffen. SALARISHERZIENING RIJKSPERSONEEL Een porticuliere audiëntie bij Minister Colijn. 29 Januari werden door den Minister van Financiën in particuliere audiëntie ontvangen de heeren J. G. van der Jagt en F. S. Noord- hoff, respectievelijk voorzitter en secretaris vun het Comité van Zes, samengesHd uit de be sturen van het Comité van Neutraal Over heidspersoneel (C N. O. P.) en het Comité tei behartiging van de algemeene belangen van Overheidspersoneel. (A. C. O. P.). Door de delegatie werd in een uitvoerig be toog op grond van le. de gedaalde koopkracht van de salarissen van het rijkspersoneel sinds 1914 2e. de stijging van de kosten van het levens onderhoud 3e. het nrimer' vloeien der rijksmiddelen over T924, dan geroomd was (voordeelig verschil 37 millioen); 4e. de meermalen door de regeering gegeven verzekering, dot de salarisverlagingen gegeven noodgedwongen zijn opgelegd, gepleit voor het treffen van maatregelen ter tegemoetkoming in den noodtoestand, waarin het rijkspersoneel is komen te verkeeren. De Minister gaf toe, dat de raming voor 1924 met een belangrijk bedrag was over schreden dit bethrag was echter niet 37 maar 35 millioen. Zijne Excellentie wees er echter op, dat in dot bedrag van 35 millioen ook be grepen was, dc opbrengst van in den loop van 1924 ingevoerde nieuwe heffingen, terwijl dc overschrijding der raming voor een deel ook het gevolg is geweest van het inhalen van ach terstand. Door den Minister werd tegenover het betoog der delegatie voorts opgemerkt, dat de begroo- ting voor 1924, felfs met inachtneming van de bovengenoemde meerdere inkomsten, nog altijd met een te kort sluit van meer dan 20 millioen, terwijl om de begrooting voor 1925 sluitend te kunnen maken, voor dat dienstjaar hoogere inkomsten moesten worden geraamd tot een bedrag dat, als men op de hierboven ge- memoreerde bijzondere 0"mctnn/Knrhedn let, on- g: czi cvc a lioxjg is als het bedrag, waarmede in 1924 de raming is overschreden geworden, zoodat deze overschrijding van 1924 reeds in de begrooting voor 1925 is verdisconteerd. Verder zijn voor laatstgenoemd jaar en vol gende jaren nieuwe uitgaven te wachten, waar voor tot op heden geen dekking i is gevonden. Ook was de Minister nog volstrekt niet zeker, dat de voor 1925 geraamde ontvangsten ook inderdaad in de schatkist zullen vlooien. Hoewel de Minister bereid was het verzoek der delegatie om het personeel tegemoet te komen, in den Ministerraad ter sprake te bren gen, liet hij toch niet den minsten twijfel hier over bestaan, dat dit verzoek op steun zijner zijds niet zal kunnen rekenen. Iets anders was het gladstrijken van plooien uit het Bezoldigingsbesluit 1925, van de nood zakelijkheid waarvan ook de Minister doordron gen toonde te zijn en waartoe hij dan ook even tueel wel zal kunnen medewerken. Wel ging de delegatie uitvoerig en met kracht tegen deze beschouwingen in en stelde zij er andere argumenten tegenover, doch zulks vermocht in het standpunt van den Minister geen wijziging te brengen. De Minister had geen bezwaar, dat deze mededeelingen in een persbericht ter algemeene kennis zouden worden gebracht. PARTICULIERE BELASTINGKLERKEN. De snlarisregeling. De salarissen der particuliere klerken, werk zaam bij den dienst der belastingen, die met ingang van 1 Jan. 1921 werden bepaald op een maximum van 1200 voor personen van 20 jaar en ouder, worden met ingang van 1 Jan. 1923 teruggebracht tot een maximum van 1100, op welk bedrag met ingang van 1 Mei 1924 een korting van 10% werd toegepast voor ongehuwden en van 5 voot gehuwden en kostwinners, welk percentage voor laatstge noemden met ingang van 1 October 1924 eveneens tot 10 werd verhoogd. Thans zijn, met ingang van T Jan. 1925 deze salarissen opnieuw verlangd en gebracht op 180 per jaar voor klerken van 15 jaar en jonger300 per jaar voor klerken van 16 jaar 420 per jaar voor klerken van 17 jaar 540 per jaar voor klerken van 18 jaar6(50 per jaar voor klerken van 20 jaarf 900 per jaar voor klerken van 21 jaar en ouder. Deze bedragen gelden voor de gemeenten, behoorende tot de Te klasse. Voor gemeenten van d? 2e en de 3 klasse bedragen de maxima resp. 870 en 830, de minima 180 cn 170. Voor reeds op 31 Dec. 1924 in dienst zijnde gehuwde mannelijke klerken en voor klerken, op dien datum in dienst, die uit anderen hoof de kostwinner voor een gezin zijn, is echter voor 't jaar 1925 een overgangsmaatregel ge troffen, die practisch hierop neerkomt, dat op een standplaats der le klasse voot gehuwden en kostwinners, ouder dan 20 jaar, het salaris zal bedragen 990. GF.NERAAL-MAJOOR H. J. A. FEBER. Generaal-majoor H. J. A. Fcber, inspecteur van het militair onderwijs, zal, wegens ophef fing van die betrekking, den dienst verlaten. LUITENANT-KOLONEL J. M. VAN GILS. Luitenant-kolonel J. M. van Gils, van den topografischen dienst van het O.-I. leger, is op zijn aanvrage wegens langdurigen dienst op pensioen gesteld; aan hem is de titulrire rang van kolonel verleend. DE BURGEMEESTER VAN MIDDELBURG GEHULDIGD. Bij zijn tienjarig ambtsjubileum. Zondag was het 10 jaar geleden dat de heer P. Dumbn Tak geïnstalleerd werd als burge meester van 'Middelburg. Een commissie uit de burgerij had gemeend den dag niet onopge merkt te moeten laten voorbijgaan en Maandag morgen vervoegde die commissie zich bij den burgemeester in diens kamer ten stadhuize en sprak de heer Ch. Boasson als voorzitter der commissie den jubilaris toe, en bood hij hem als huldeblijk een aquarel van den Middel- burgschen kunstschilder W. J. Schütz aan. De heer Boasson overhandigde daarbij tevens een album met bijna 1000 namen van personen van alle richtingen en standen. De burgemeester dankte met hartelijke woor den voor het bewijs van waardeering van zijn arbeid voor de gemeente. Later op den morgn kwam o.a. een deputatie van het politiecorps haar opwachting maken en was het de commissaris, de heer G. Goorhuis, die schetste wat onder het bewind van den heer Tak in het belang van de politie tot stand isj gekomen. Ook van andore zijden mocht de burgemees ter blijken van belangstelling ontvangen. ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is aan 'de na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen van de ach ter hun nomen vermelde vreemde ordeteeke- nen Mr. A. E. J. Baron v. Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant groot-officier der orde van de Kroon van België E. W. J. de Heusden v. d. Sluijse te 's Her togenbosch ridder der orde fan den Heiligen Grcgorius den Groote van den Heiligen Stoel; J Smits, wethouder dcf gemeente Noarden ridder der orde van den Witten Leeuw van Tsjecho-Slowakije. A. DEEN. f Naar het Vad. verneemt, ;s te den Haag plot seling overleden de groot-industrieel A. Deen uit Tilburg, broer van het oud-raadslid E. Deen. C. H. KIESVEREENIGING CONTRA RAADSLEDEN. Een kwestie te Bussum. Naar vernomen wordt heeft het bestuur van do ch. kiesvereeniging te Bussum het voor nemen, in zijn geheel of te treden. Aanleiding tot dat voornemen is het feit, dat er, vooral den laatsten tijd, een minder goede samenwer king besrtaat tusschen dat bestuur en de c. h. raadsleden. In een Woensdag te houden ver gadering zal het bestuur zijn houding defini tief bepalen, HET 50-JARÏG BESTAAN VAN DE DELÏ- BATAVIA MAATSCHAPPIJ. Viering* van het 50-jarig bestaan Gisteren, den Isten Februari, was het 50 jaar geleden qat de Deli-Batavia Maatschappij werd opgericht. Van de directie dier maat schappij is het een gelukkige gedachte ge weest lei van r)"'t b^lmgriik feil een gedenkboek het licht te doen zien. In het voorwoord schrijft de directie dat het thans 50 jaren geleden is sedert uit de maat schap, welke jhr. H. J. L. Leyssius in 1869 met eenige anderen vormde, de Deli-Batavis Maatschappij op 1 Februari 1875 te Batavia werd opgericht. „Terwijl succes en tegenspoed elkander af wisselden bij het voortdurend hard en energiek werken door de mannen, die voor ons de maat schappij bestuurden, verwierf de Deli-Batavie Möatschoppij de plaats, die zij thans onder hare zusteren inneemt. Het omzichtig beleid, waar in dë opvolgende directies en commissarissen steeds gelijk bleven, gepaard aan wakker en voortvarend spe"en naar terreinen en onder nemingen, waarvan de ontginning onze maat schappij zou doen winnen aan kracht, grootte en bcteekenis, heeft rechtstreeks geleid tot haar tcgenwoordigen bloei. Terwijl wij dit thans dankbaar gedenken, brengen wij ook hier gaarne onze hul'de aan de makelaars bij den verkoop van ons product, aan de thans levende, zoowel als aan hunne voorgangers, die er even krachtig toe bijdroe gen, dat Sumatra-tabak een gezocht wereldar tikel is geworden op de Amsterdamsche markt." De heer M. Moresco, aan wien was opgedra gen de samenstelling van het gedenkboek, geeft daarin een overzicht van de geschiedenis vanaf de oprichting der maatschappij. Hierin worden zeer interessante mededeelin gen omtrent de ontwikkeling en den groei der Deli-Batovia Maatschappij gedaan. In het boek prijken voorts de portretten van de opvolgende commissarissen en directeuren, terwijl er ook foto's in voorkomen, waarop de terreinen van de maatschappij in Sumatra zijn afgebeeld. Ter herdenking van het 50-jarig bestaan heb ben commissarissen en de directie gisteren re ceptie gehouden. Dc receptie der directie. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der DeliBatavia Maatschappij recipieerde gister haar directie in het gebouw aan de Heeren- gracht te Amsterdam. Vele fraaie en kostbare bloemstukken werden geschonken door vele cultuur- en handelsondernemingen. Dr. C. J. K. van Aalst wcnschte de directie geluk namens de Ned. Handels-Mij. Spreker bood een stel fraaie antieke Chineescho vazen aan. Namens de tabakshandelaren sprak hierna de heer Knoop. Deze bood eveneens twee Chineesche vazen aan. De heer H. C. Cremer bood een fraaie klok aan namens de Deli Maatschappij. Hierna bracht de heer E. Twee de geluk- wenschen van de Senembah-Maatschappij over. sche kolenbekken, moesten ontslagen wordei\ en staat en werkgevers ertoe overgingen Wij hopen r;._c -- niet dom zullen zijn. Aan het vrije reeds te vele belemmeringen in den weg legd. DE AFSLUITING ON DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE. Protestvergadering der visschers. Zaterdagmiddag werd in hotel Krasnapolsky te Amsterdam de algemeene vergadering ge houden van de Plaatselijke afdeelingen van 't Centraal Comité inzake afsluiting en droog legging der Zuiderzee. De vergadering stond onder leiding van den heer Demmen van Volen- dam, die een inleidende rede hield, waarin hij een bespreking wijdde aan de plannen, welke er bestaan om de visschersbevolking aan de Zuiderzee schadeloos te stellen voor het ver lies hunner broodwinning. Spr. verklaarde zich daarbij geenszins tevreden met de voorge stelde credietverleening, waaraan zulke bezwa ren verbonden zijn, dot de visschers eT geen gebruik van kunnen maken dan in uitersten nood. De visscherij op het IJsselmeer, die in het uitzicht wordt gesteld kan de visschers niet bevredigen, allereerst niet om de voorkeur, die hierbij aan enkele visschers gegeven zal wor den, maar ook om het feit, dut de visscherij daar eerst na jaren mogelijk zal zijn. Het wetsontwerp is volkomen in strijd mot de rechtvaardigheid en billijkheid en al achten de visschers het niet mogelijk, dat het ooit in het Staatsblad zal komen, toch zullen zij zich daardoor er niet van loten afhouden een krach tige actie daartegen te blijven voeren. Daarna werd aan de aanwezigen gelegenheid gegeven hun meening over de drooglegging c.a. kenbaar te maken. Velen uit de drukbe zochte vergadering maakten daarvan gebruik. Een der aanwezigen, stelde het gevaar voor oogen, dat de jonge visschers door de werk» loosheid gedwongen met de kleine Zuiderzee- booten de Noordzee op zullen gaan en daar ten onder zullen gaan. De heer Roos uit Marken wees erop, dat do kleine visschersgemecrtten niet in staat zullen zijn do 30 pCt. ten behoeve van het onderwijs bij te dragen. Een visscher uit Lemmer, die ge volg gegeven had aan de aansporing, om zijn zoon uit het bedrijf tc nemen, deelde mede, dot daarvoor een tegemoetkoming van slechts honderd gulden werd gegeven. Verschillende sprekers wezen erop, dat de visschers ook al zullen zij een ander vak lee- ren uitoefenen steeds achteraan zullen komen, omdat er in alle vakken voldoende arbeids krachten aanwezig zijn. Een der aanwezigen herinnerde eraan, dot er een storm van protest opging toen Minister Colijn eenige percenten van het salaris der ambtenaren kortte, waartegenover hij stelde, dat den visschers de volle honderd percent ont- terwijl hij een Chineesch beeld aanbood. De 87-jarige heer Nienhuis, de pionier van nomen wordt. Deli, sprak vervolgens eenige hartelijke woor- j De heer Kolfschoten, burgemeester van den. j Edam, lichtte toe welken indruk het wetsont- Jhr. mr. dr. A. Rocll dankte als waarnemend werp op de gemeentebesturen heeft gemankt, voorzitter van het Koloniaal Instituut. De oudste directeur van de DeliBatavia Mij. de heor F. de Fremery dankte ieder spreker af zonderlijk. Uit de Staatscourant van heden ovond blijkt dat de heer Fremery benoemd is tot officier der Oranje Nassau-orde. SPOORWEGRIJTUIGEN VOOR NED.-INDIË Een werk der Neder!. Industrie, De N. V. Allan en Co/s Koninklijke Neder- landsche Fabrieken van Meubelen en Spoor- wegmaterieel te Rotterdam, heeft eenige spoor- wegrijtuigen gereed, welke dezer dagen ver scheept zullen worden naar Indië en als aan- hangrijtuigen zullen dienst doen op de geëlek trificeerde lijn PriokBatavia—Weltevreden der Indische Staatsspoorwegen. De rijtuigen zijn vier-assig, ongeveer 17 me-> ter lang, ruim 2 Vi meter breed en wegen onge veer 27 ton. Het geraamte van den rijtuigbak is geheel van staal geconstrueerd, waartegen do houten binnenbetimmering aangebracht is. Aon een zijde is een bestuurdersruimte aan gebracht van waaruit de geheele trein te bedie nen is. Ook van hieruit worden de deuren van den geheelen trein aan een willekeurige zijde electro-pneumotisch geopend of gesloten. Het rijtuig biedt ruimte voer 80 zitplaatsen De rijtuigen worden geheel omkist als dek lading per Rotterdamschen Lloyd naar Indië verscheept. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN BELGIË. Een merkwaardige verklaring van een Vlaamschen orbci- dersleider. De Vlaamsche arbeidersleider Flor. Janssens schrijft in „Het Arbeidersblad", Orgaan van den Christen Belgischen Fabriekwerkersbond o.a. het volgende „Wij komen nogmaals terug op het feit, dat onze deftige Belgische werklieden zon der werk moeten blijven, terwijl het puik(?) der Russen, Polen, Hollanders enz., die zonder middelen van bestaan hiertoe ko men, het werk onzer werklieden komen weghalen. „Wij roepen de aandacht der overheid op dezen schreeuwenden mistoestand, waaraan een einde zou moeten gesteld worden." Het Hbld. teekent hierbij aan Over dat vraagtceken, dat urt de pen van dezen christclijken leider is gevloeid, zullen we maar niets zeggen. Maar wel vragen wij ons of, waarom de heer Janssens Nederlandsche arbeiders in één adem met Russen en Polen noemt, terwijl ook duizenden Franschen en Italianen in de Belgische nijverheid, vooral in de mijnen, hun brood verdienen. Op deze „vrienden" wijst hij niet, wat te meer opmer kelijk is, wijl hij in het vervolg van zijn perir- nekrassen er aan herinnert, dat op 7 November T924 een Belgisch arbeider in Frankrijk ont slagen werd, niet in Nederland, dat van bui tenlandsche werkkrachten, ook van Belgische, overstroomd is. En het slot luidt „Waarom deze (Fransche) maatregel ook niet in ons land toegepast? Het zou in het voordeel zijn onzer bevolking en ook in het voordeel der regeering, daar het getal vyerkloozen aanmerkelijk zou ver minderen." Wat zou de schT. van dat moois zeggen, in dien N.V.V., R. K. Vakbureau, N.A.S. en an dere centralen van arbeiders wederkeerig gin gen eischen, dat de overtaJrijke Belgische werk krachten in ons land, vooral in het Limburg- Die indruk is vrijwel identiek met dien, welke bij de visschers is gewekt. De wcnschen en bevindingen der betrokken gemeentebesturen zijn niet volledig in acht genomen. Hun is nauwelijks gelegenheid gegeven him zienswijze kenbaar te maken. Het perspectief, dat in hot wetsontwerp geboden wordt 'is niet erg verhef fend en stelt in uitzicht een bestendiging, zelfs een verergering, van de fatsoenlijke armoede, die er altijd in die gemeenten heeft geheerscht Aan de gemeenten worden verplichtingen op gelegd, welke zij niet kunnen nakomen. Het is zuiver een landsbelang, laat dan ook, aldus spr. het heele bnd bijdragen en laten de ingezetenen niet dubbel worden belast. Burgemeester Kolff van Wieringen deelde eerst mede, dat de belangen der visschers niet geheel uit het oog worden verloren, getuige den aanleg van een nieuwe haven op Wierin gen. Verder wees spr. op den toestand der zeil makers, die reeds 5 jaar geleden het leveren op errdiet hebben moeten opgeven en zich moesten bepalen enkel tot de reparatie vort oude zeilen. Voorts vestigt spr. de aandacht op ver* schillende leemten in het wetsontwerp. Spr. zou de Regeering willen vragen een ruim standpunt in te nemen, vooral waar 't hier geldt menschen, die de hun verleende tegemoetkoming zeer goed zullen aanwenden. Verschillende wezen daarna nog met voor beelden uit de praktijk op verschillende bezwa ren in het wetsontwerp. Nadat een der aanwezigen de aandacht had gevestigd op de pogingen van het onderwijs fonds voor de binnenvaart om de gedupeerde visschers te helpen, pleitte de burgemeester von Noordwolde voor een credietverleening op den zelfden voet als voor de landarbeiders. Het Kamerlid van Zadelhoff adviseerde den aanwezigen zich in een adres tot de Tweede Kamer te richten en contact te zoeken met de burgemeesters der verschillende gemeenten. De heer Michielsen verklaarde, dat ook de Katholieke Kamerleden hun aandacht aan dit vraagstuk zullen schenken. In plaats van de betrokken gemeenten dubbel te belasten achtte spr. het billijker deze gemeenten uit te zon deren van het geven van bijdragen in de kos ten der drooglegging en de gevolgen ervan. De hèer Chris Jansen verklaarde, dat ooit het aparte comité van Volendam en Kampen zich volgaarne aansluit bij de door het Cen traal comité ondernomen actie. De actie is reeds van TOOT af gaande en reeds gedurende vele jaren is er schade geleden en het is, aldus spr., hoog noodig, dat ten spoedigste recht wórdt gedaan aan de redelijke eischen van do visschers.. De heer Abr. Staalman, lid der Tweede Ka mer, achtte het in strijd met de grootheid van het werk der drooglegging zoo er aan dit weik een smet van onrecht zou kleven. De vergadering, welke ook werd bijgewoond door de Kamerleden Snoeck Henckemans, Rut gers en Krijger nam tenslotte een motie aan, waarin ernstige afkeuring wordt uitgesproken over het niet inachtnemen van de belangen van de visschers en besloten wordt krachtige actie te voeren tot verbetering. VAN REIZEN EN TREKKEN. Waarschuwing voor naar he< Roergebied reizende Neder landers. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken maokt bekend, dat, blijkens mededeeling van den Consul te Essen, do bezettingso verheden in hot Roergebied herhaa'delijk controle uit oefenen op de aldaar vertoevende vreemdeling

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2