WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. REGENJASSEN DE ADELAAR A. H. "leuwkerk Gewas 1920 RAYMOND MACAU f 1.- f 40.» Gswas 1820 Sf, EMILION f 1,40 f .65» BINNENLAND. STADSNIEUWS. UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 S. H. MASSA, HAVIK 41 AMERSFOORTSGH DAGBLAD RECLAMES. Van 1—4 regels f 2.05. elke regel meer f 0.50 EUZGKQER AANBEVOLEN PER FLESCH: PER AKKER: Essorme 'J urjesriïtg Srs Giammi en Gabardine, Loden en Waterproof voor prijzen, die dwingen lot koopen Langestraai 40 Alclegondestraat 105—107 Tel. 543. Taxateur. Beëcöigd makelaar. In AMEUBLEMENTEN. BETIMMERINGEN. BEHANGERIJ, STOFFFERDERLÏ. VERHUIZINGEN. AFD Advertentie Bureau Arnliemsche Poortwal 2a. Te!. 533 Plaatsing van advertenties in alle bladen zonder 55! prijsverhooginQ 63 AUSTRALIË. DE BEVOLKING VAN SYDNEY. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft het aantal inwoners von Sydney het millioen over schreden. VERSP3ÏE3DE BESÊ5CSSTEW. DE VEROORDEELING VAN DEN POOLREIZIGER COOK. Uit New-Orleans wordt gemeld, dat het hof van appèl de schuldigverklaring" van den be kenden poolreiziger dr. Fredcrik Cook, die in het afgeloopen jour werd veroordeeld wegens opliohting in verband met den verkoop van olie-aandeelen, heeft bevestigd. Het federole hof had Cook tot 14 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. DE STAATSBEGROOTING 1925. Voorloopig verslag der Eerste Kamer. Aan het Voorloopig Verslag wordt hot vol gende ontleend Van verschillende zijden werd vastgesteld, dat in het jaar van de verkiezingen voor een nieuwe Tweede Kamer de beschouwingen over den algemeencn staatkundigen toestand er toe leiden het biina afgeloopen parlementair tijd vak te overzien, om zich vervolgens rekenschap te g-ven van het doel. waarnaar voor de toe komst moet worden gestreefd. Een aantal leden verklaarde, dot hun oor deel over do wijze, waarop het rechtschc coalitie-kabinet het bewind heeft gevoerd, niet onverdeeld gunstig kan luiden. Hoewel voort gekomen uit eene sterke rechtsche meerder heid kon het Ministerie allerminst krachtig ge noemd worden. Onderscheidene andere leden velden oen in nlle opzichten ongunstig oordeel over het be leid van het Kabinet. Meer dan eens veran derde het van grondslag. Het sociaal-economisch program der Regec- ring was zonder perspectief en zuiver oppor tunistisch. Wat aangaat het in evenwicht brengen van het budget in één jaar lijds, achtten deze leden dit door de wijze, waarop het is geschied, niet een bewijs van een buitengemeene bekwaam heid, maar meer van overmoed. Op zeer ruwe wijze is de sluitendmahing verkregen. Eene Regeering, die allen constructie ven ar beid nalaat, de bezuiniging niet anders weet te vinden dan in de salarissen van volstrekt riet bovenmatig betaald overheidspersoneel en ondanks het door haar uitgesproken inflatie- gevoar de militaire uitgaven niet vermindei t, moet, naar de mee rung dezer leden, plaats ma ken voor andere bewindslieden. Met betrekking tot het vraagstuk der ont wapening werd betoogd, dat bewapening een er kleine mogendheid niets meer bcteekent, in tegendeel wordt door nationale bewapening het oorlogsgevaar vergroot. Nationale bewapening is ook een immoreel middel, omdat steeds meer blijkt, dat het onmogelijk is den aanvaller dui delijk aan te wijzen. Het is het militairisme, out alleen wel Vaart bij deze Regeeringspolilick Daarvoor1 worden tientallen milliocnen-uitgavVn niet gespaard. Deze beschouwingen vonden tegenspraak bij veie andere leden. Het in het laatste gedeelte der tegenwoordige wetgevende periode tot stand gebrachte budgetairc evenwicht werd door hen als een groot en verdienstelijk werk van dit Ministerie aangemerkt. Vele leden, die het tegenwoordig Kabinet met voldoening aan het werk hadden gezien, brachten hulde voor al hetgeen het heeft weten tot stand te brengen. Voor het verkrijgen voor het jaar 1925 van :n sluitend budget verdient de Regeering, mot name de Minister van Financiën, oen woord van hulde. Daardoor is Qok het gevaar vooi inflatie van ons ruilmiddel bezworen. Ten gevolge van de financieele politiek der Regee ring is het crediet van den Staat niet gestegen. Wat aangaat de grief, dat de Regeering wei nig had gedaan op het gebied der sociale wet geving, daartegen werd door eenige leden opge merkt, dat de bestaande duurte voor een niet gering deel een gevolg is van die wetgeving Alleen wanneer ook het buitenland aan indus trie en handel gelijke onereuze bepalingen op legt als hier te lande, ware zoodanige wetge ving te aanvaarden. Zoolang dat niet het geval is, schept men ongelijke voorwaarden voot productie en verkeer, met dc nadeelige gevol gen er van. Wat de militaire uitgaven betreft, werd cr op gewezen, dat ook deze aanzienlijk zijn ver minderd. De tijd om tot geheele ontwapening over te gaan, is nog niet aangebroken. De gebeurtenis sen der laatste maanden hebben de campagne voor ontwapening reeds achterhaald. De leden, hier aan het woord, zeiden er niets van te ge- looven, dat nationale ontwapening den vrede' kan brengen. Voor dien verzekerden, blijven- den vrede is noodig, act de Volkenbond iets anders is dan hij thans is cn dat daarenboven een geheel andere geest hcersc-he onder do volkeren. Do vraag, welke richting in de toekomst moet worden ingeslagen ten opzichte van het Staatsbeleid, werd ann eene bespreking onder worpen. Waar het optreden van een kabinet uit de reohlsche coalitie met parlementaire regelen, niet in strijd was en rechtens geacht moet worden door de meerderheid der kiezers ver langd te zijn, terwijl stabiliteit der Regeering een groot landsbelang is, hebben dc groepen van den Vrijheidsbond gemeend zich van elke „opposition grand-méme" te moeten onthouden en Alleen dan het Ministerie bestreden, wan neer het in belangrijke zaken rechtstreeks te gen hare beginselen inging. Uit den aard der zaak brengt deze houding echter niet mede, dat de leden, tot dien bond behoorende, voortzetting eener rechtsche coali tie-regeering na de aanstaande verkiezingen zouden wenschen. Het tegendeel is zeer be slist het geval. Nu de gelijkstelling van het bijzonder en het openbaar onderwijs een feit is geworden, heeft die coalitie haar voornaamste reden van bestaan verloren de voortdurende samenwerking, waartoe zij de in vele opzichten heterogene deelen, waaruit zij bestaat, dwingt, werkt zuivere politieke verhoudingen niet in de hand het behoudend element voert boven dien in de coalitie al te zeer den boventoon. De natie heeft dringend behoefte aan een nationaal kabineteen kabinet, waarin Minis ters van uiteenloopende richting zitting nemen, die het voor een bepaalde wetgevende periode eens worden over de oplossing van een aantal vraagstukken. Een kabinet dus, dat wars is van partijpolitiek, en de bevrediging van 's lands belang niet zoekt in de vervulling van de wen schen van één bepaalde partij. Het vraagstuk van het protocol van Genève en, in onafscheidelijk verband daarmede, dat van den omvang en de organisatie orizer weer macht raken de natie in haar geheelhunne oplossing kon over het lot van Nederiand tot in een verre toekomst beslissenhier moet elke partijpolitiek zwijgen en de nationale ge dochte overhcerschen. Een ander belang, waarbij partijpolitiek uit den booze zoude zijn is de organisalio van lift onderwijs. Een kabinet ven een bepaalde politieke kleur 1 zal moeilijk een commissie, die bevrediging op onderwijsgebied wekt, kunnen samenstellen. Dit kan alleen door een regeering, Samengesteld uit nlle nationaal voelende partijen. Onderscheidene andere leden waren van ge voelen, dat de geringe resultaten door dit Ka binet bereikt, moeten worden toegeschreven .ion den grondslag, waarop het berust, zijr.de de rechtsche coalitie, welke wankel is. Zij zouden zich verheugd in het aftreden van dit Kabinet, maar ook een ander uit do coalitie gevormd Kabinet echtten zij absoluut ongewenscht en ongemotiveerd, hoe ook da uitslag der verkie zing zoude zijn. Zij wezen er óp, dat in de coa litie diepgaande niccningsverschülcn bestaan, zoowel omtrent vitale als omtrent meer onder geschikte belangen. Zoo dc militaire vraagstuk ken, de Zondagsheiliging, de vaccinatie, de ol of niet bestendiging der Staatsloterij en nog zooveel meer. Deze leden achtten slechts mogelijk hetzij een uitgesproken reactionnoire hetzij een demo cratische regeering. Deze laatste achtten zij echter niet mogelijk, zoolang de grootste onzer politieke partijen nog zoo talrijke reuctionnaire elementen bevat, die dc in democratische rich ting gedrevenen in genoemde pui tij nog in Le dwang vermogen te houden. Voor een „natio naal kabinet" voelden deze leden niets. Wat betreft de bereidwilligheid van do sociaal-dcmocralen om regeeringsverantwoor» delijkheid te dragen, onderschreven de hier aan het woord zijnde leden in het algemeen de door rar.' Troelstra is de Tweede Kamer uitgesproken meeningen. Zij waren echter van gevoelen, dat de so ciaal-democraten alleen dan tot de regeerings- veranlwoordclijkhcid bereid zullen kunnen zijn, wanneer een regeering gevormd word op een program, dat piactisch gaat in de richting van de doelstelling der socialistische beweging. Het program door den lieer Nolens ontwikkeld acht ten zij daarvoor absoluut onvoldoende. De gehouden beschouwingen ten aanzien van de wcnschelijkheid van een nationaal Kabinet en het minder juiste van den grondslag der recht sche coalitie vonden hij zeer vc-le leden be strijding. Zij achtten het bevreemdend, dat thans door een der partijen van links wordt aangedrongen op een nationaal Kabinet, al dan niet in den zin van een zuiver zakenkabinet. Zoodanige ic- gccringen hebben nooit in do lijn gelegen van het liberalisme, toen ha voor een principieele politiek streed tegen de slap genoemde politiek der conservatieve partij. En waarom nu dan jÏ? De voor een nationaal Kabinet aangevende gronden waicn allerminst gelukkig te noemen. Noch de .buitenlandsche, noch de binnenlar.d- sche vraagstukken dragen een zoodanig karak ter, dot zij het optreden van een dergelijk Ka binet zouden kunnen rechtvaardigen Naar het oordeel van deze leden hadden dc voorstanders van een nationaal Kabinet ver zuimd een deugtielijken grondslag voor zoo danige regeering aan te geven. Zij zou moeten steunen op partijen, die het op allerhande pun ten van practisch politiek belang onderling oneens zijn, zonder gebonden te worden door overtuiging van hooger orde. Het werd dan ook- alleszins logisch geacht, dat de partijen van rechts, zoo de uitslag der verkiezing-en ze tot regeeren in staat mocht stellen, samenwerken tot het vormen van een Kabinet. Het samengaan der rechtsche partijen in eene coalitie was trouwens nooit een machls- kwestic, maar steunde op hoogere ethische be ginselen, Niet materieeïe belangen, maar be ginselen houden die partijen bijeen. Dc bezuiniging in de Staathuishoudkunde werd nader besproken. Verschillende leden spraken hun vertrouwen uit, dat de Regeering thans gelegenheid zoude vinden om het tweede deel van hare taak tot een even gelukkige oplossing te brengen als dit haar met het eiste deel het in evenwicht bren gen der begrooting, gelukt is. Het gaat thans om versobering der huishouding van don Staat cn, als gevolg daarvan, vermindering der uit gaven en verlaging van den druk der directe belastingen. Deze leden erkenden, dat tengevolge van het krachtig ingrijpen der Regeering oneffenheden waren ontstaan, naar zij vertrouwden, dat, nu eenmaal de begrooling sluitend is en alzoo het hoofddoel is bereikt, de Regeering thans zoudo trachten die oneffenheden te herstellen en on billijkheden, die wellicht ontstaan zijn, weg te nemen. Hoewel men het in Minister Colijn prees, dat hij was opgetreden in een tijd van pl.m. 140 millioen tekort op den Staatsdienst, toon weinig lof, daarentegen veel blaam en smaad was te oogsten, zoo was toch de bezuiniging op het gebied der Staathuishouding onderscheidene leden zeer tegengevallen. Het had de aandacht getrokken, dot do kos ten van de departementen vergeleken over d: jaren 1924 cn 1925, indien mengde verlaging der salarissen en looncn buiten rekening laat, nog zijn verhoogd. Men leidde daaruit of, dat ernstige bezuiniging, die bij dc departementen moet beginnen, nog niet was verkregen. Men noemde de inrichting en exploitatie der Staatsbedrijven over het algemeen zeer duur en hoopte, dat door krachtiger en afdoende maat regelen hierin verandering zoude worden ge bracht. Onderscheidene leden, op den voorgrond stellende, dat bezuiniging noodig is, meenden toch tegen overdrijving te moeten waarschu wen. Als voorbeeld wenschten zij te wijzen op de verkeerde werking van het verminderen van het aantal ambtenaren, o.u. door opheffing van do Hoofdinspectie der visscherijen. De bezuiniging, verkregen door de verminde ring der salarissen, vond geenszins algemeenc goedkeuring. De wijze, waarop de Regeering daarbij is te werk gegaan, werd door velen af gekeurd. Zij had al te ruw in den bestaanclen toestand ingegrepen, waardoor onbillijkheden hadden kunnen worden vermeden. Zij vervrachtten, dat deze bezuiniging aan de natie duur zal te staan komen, want zij bedreigt dc volkskrocht. Tegen do-ze beschouwingen werd opgekomen door vele andere leden, die van oordeel waren, dat de verlaging der ambtenaarssalarissen door de omstandigheden was gerechtvaardigd. Vele leden waren van oordeel, dat het salaris van verschillende categorieën van hoogere amb tenaren cn meer in het bijzonder die der rech terlijke mocht in verhouding tot de andere als i te laag moeten worden beschouwd. Gevraagd werd dan ook wat de Regeering denkt te doen nu de Tweede Kamer heeft verworpen de wets ontwerpen, betrekkelijk de bezoldiging van den Raad van State, de Algemeenc Rekenkamer en de jaarwedden van de rechterlijke macht. Van verschillende zijden was men ten slotte van gevoelen, dat het ernstige overweging zal verdienen, om bij verbetering van de Rijksfinan ciën allereerst cenigc verbetering in de salaris sen en loonen te brengen, indien althans do duurte mocht blijven aanhouden. Men besprak de moeilijkheden, waarin het bedrijf der Rott. Bankvereeniging heeft ver keerd. Verschillende leden, die het ko-nden billijken, dat door de Regeering eventucele steun was toegezegd, meenden er echter op te moten wij zen, dat de aandeden dezer instelling gedurende oenigen tijd aan de Beurs kunstmatig op prijs zijn en konden het openbaar belang van dezen maatregel niet inzien. Zij zouden daarom gaarne worden ingelicht of de Regeering om trent deze gestie (het op prijs houden der aan deden) vooraf is geraadpleegd, of zij daarin aandeel heeft gehad en of zij van oordeel is, dat die maatregel door het algemeen belang geboden was. Men vestigde er de aandacht op, dat het in de Stct. verschenen Kon. Besluit van den 30ston Juli 1914, verklarende, dat er oorlogsgevaar bestaat; nog steeds niet is ingetrokken. Opniuw werd de klacht aangeheven over <le weinige zorg, welke in de staatsstukken ann de zuiverheid van de taal wordt gewijd. NEDERLAND EN BELGIË. Dc Schcldckwcslie. Uii Brussel meldt men aan de N. R. Ct., dat de drie Belgische heererx, die namens de Bel gische regeering in Den Haag besprekingen hebben gevoerd over de regeling van de Scheldek west ie, hedenavond opnieuw naar Den Haag zullen gaan, om daar Zoterdag de be sprekingen voort te zetten. HET RAPPORT-NOLTING. De meennig van den Ccntr, Ned. Ambtcnaarsbond. Blijkens „De Ambtenaar" staat dc Centrale Ned. Ambten aarsbon d op het standpunt, dat het r.ipport-Nolting te aanvaarden is, indien: 1. aan de invoering van dit rapport een ver hooging van salaris voor het niet-hoogcre per soneel voorafgaat 2. het lagere personeel ook na den 5O-jari gen leeftijd voor bevordering in aanmerking ken komen 3. opleidings-inrichlingen geschapen wor den, waar het lager personeel opgeleid kan worden voor de middelbare rangenidem, voor het middelbare personeel voor de hoo gde rongen 4. van den chefsrang een wezenlijke hoo- •cre functie wordt gemaakt met een eigen salaris-regeling en dat bij de benoeming hier voor dc anciënniteit maatstaf wordt 5. ook uit den conductcursrang soortge lijke chef» worden gerecruteerd 6. de tegenwoordige commiezen-titulair de plaats bekomen, welke in het ontwerp der commissie aan de referendarissen is tcuge- dacht 7. in den voorgestelden Raad van Toe zicht, de bedrijfsleiding", het personeel en dc gebruikers, elk een dei de van de leden zullen kunnen benoemen 8. dc afschaffing van unifonnklcedir.g der conducteurs zal plaats vinden tegen een be hoorlijke vergoeding, eventueel te bereiken door verwezenlijking van het sub I genoemde 9. dat geen verlenging' van draagtijd voor dc overige ttniformkleeding wordt ingevoerd 10. de bepalingen op de uitbetaling van 't loon bij ziekte en de samenstelling van een commissie van beroep niet worden gewijzigd. LuchJvaai't. EEN VASTE LUCHTLIJN VAN NEDERLAND NAAR IND1L. De opinie van den heer Van dei Hoep van Slochteren. De Java-Bcde deelt mede, dat de heer Tho massen u Thuessink van der Hoop in een on derhoud, dat hij een der redacteuren van dat blad toestond, onder meer zeide: „Laten wij nu eens dc technische zijde van de kwestie bekijken. II; geloof, dat we op het oogenblik technisch nog niet ver genoeg zijn, oni een geregelde verbinding te verkrijgen. Wel zal dat naar zijn meening binnen zeer ofzienbaren tijd mogelijk zijn. Immers is een zoo groote lijn alleen ren dabel, wanneer men dag en nacht door kan vliegen. Neemt u nu eens den afstand, dien ik ge vlogen heb: dat is Amsterdam—Batavia, is 10.000 kilometer. Neem nu een vliegmachine, die in staat is, om iets sneller dan dc Fokker F VII doch met een absoluut bereikbare snelheid van 160 K.M per.uur te vliegen, dan heeft men honderd vlieg uren noodig. Aangenomen, dat men per dag twintig vlieg uren kan maken, dat is dus bij licht en donkei vliegen en per etmaal vier uur uitgetrokken voor overstappen en overladen cn het vullen der tancks etc., dan zou de vlucht dus in vijf dagen volbiacht kunnen worden. Loten we het iets ruimer nemen: zes dagen. Hierdoor wordt dus op de boot al drie weken bespaard. Ziet u van hoe groot belang dit is voor het postverkeer? Want dringende zaken afdoen per brief in vijf dagen beteekent heel wat op den afstand HollandIndië. Maarwe vliegen nog niet bij nacht. Daar is één lijn ter wereld, die postdiensten onder houdt tusschen Frisco en New-York en die wordt ook bij nacht gevlogen. Doch op het traject HollandIndië is dat niet te doen. Immers is het risico, dot een noodlanding noodzakelijk zou zijn, te groot. Wat is dus noodig? Een toestel dat absoluut safe is tegen nocd' landingen Een toesta', dac menschelijker-wijze gespro ken, den ge'neelen nacht zonder gevaar vooi een (des nachts niet uit te yoe ren) noodlanding kan doorvliegen. En zoo'n toestei moet op een van deze beide manieren zijn geconstrueerd: óf het heeft een motor die absoluut safe is, óf het heeft meer dere motoren, waarvan een zijn werking kan staken, zor.dcr dat het hierdoor tot een nood landing wordt gedwongen Ik ben cr van overtuigd, dat een motor, die absoluut safe is tegen weigeren, niet te con- strueeren is. In ieder bedrijf (elertrische cen trales etc.), in ieder krachtbedrijf heeft men reserve-kracht werktuig en. Maar nu is de groote moeilijkheid: hoe moe ten deze reserve-motoren ingebouwd worden. Immers moeten deze met ingewikkelde koppe lingen en een centrale schroef gebouwd wor den, waarbij deze koppelingen berekend moe ten zijn op een. groote kracht-overbrenging en toch licht zijn, of ieder der motoren moet een eigen schroef hebben. De genoemde koppeling is bijna niet te con- scrueeren, zoodat we tot het driemotorig stelsel moeten overgaan, met iederen motor een eigen schroef. Doch hierbij rijst de moeilijkheid, dat men deze motoren zoo moet bouwen, dat elk van deze motoren zoo centraal staat, dat bij het uitvallen van één motor het toestel in evenwicht blijft. Frits Koolhoven is momenteel bezig met de constructie van een verkeersvliegtuig met drie motoren met elk een afzonderlijke schroef cn dit toestel lijkt mij het aangewezene voor groo te nuchtvluchten, cn zou dus eventueel gebezigd kunnen worden voor een lijn op Indië. De K. L. M. heeft er een op proef besteld cn ivo zullen moeten zien of het voldoet. Dit toestel zal drie Sidddey-motoren hebben, die elk afzonderlijk van elkaar zullen kunnen werken. Lukt het fabriceeren van een toestel, dat met drie of meer motoren is uitgerust, waarvan als gezegd er één kan uitvallen, zonder een noodlanding noodzakelijk te maken, wel dan is de verbinding AmsterdamBatavia niet langer een droom JUBILEUM. Den IOden Februari n.s. hoopt de heer A. Mulst, gasfitter alhier, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar aan de gasfabriek ver bonden werd. MAANSVERDUISTERING. Op u.s. Zondagavond. Zondagavnd zal éte maan gedeeltelijk vei» duisterd worden en dc kcrnschaduw onzer aar de ten 8,28 zichtbaar worden, de grootste be dekking, zijnde ~*ltoo gedeelte der maansoppcr- vlaktc, wordt ten T0.02 bereikt, waarna de kcrnschaduw allengs verschuivende ten 11.35 verdwijnt; het bovengedeelte dor maanschijf bliift onverduisterd Opmerkelijk zal, bij eve-ntucele helder lucht, zijn de zichtbaarheid en dc kleur van het ver- fluisterde gedeelte, welke meestal de koper kleur aanneemt. Ook worden tijdens do éclips 2 vaste sterren van de 6e gr. in het sterren beeld „de Leeuw" door tic maan bedekten wel de eerst ten 10.34 en de volgend»» ion 11.52 Ook zal de planeet „Neptunus" (gr. 7.7) eveneens bedekt worden, en wel ten 12.58 om ten 1.42 weer zichtbaar te worden. Gebruik van een binocle is voor deze ver schijnselen aan te bevelen. Deze verduistering is de laatste .-an dit jaar in ens land zichtbaar. ORKEST-VEROENIGING „AMERSFOORT". Wij lezen in de Nijk erker Courant van Maan dag 2 Februari Het bestuur van het Nutsdepartement heeft ccn bijzonder gelukkige keuze gedaan door zijn leden een concert aan te bieden, gegeven dooi de Orkest-ver eeniging „Amersfoort", directeur de lieer W. 'Meijer. Uit de geheel bezet ie zaal op Donderdag avond j.l. bleek al, dat cr -iets goeds werd ver wacht en die verwachting is op schitterende wijze werkelijkheid geworden. Elk nummer van het met zorg samengestelde programma werd levendig toegejuicht en 't lijdt geen twijfel of allen zijn met groote voldaanheid huiswaarts gekeerd, verrukt over het zeldzame muzikale genot, dat hun werd geboden. Zoowel orkest als solisten (Mevr. L. v. d. MeerScagcr voor zan en de heer Ch. v. d. Meer voor cello, bei den uit Bussum) hebben aanspraak op de grootste waardeering van het Departement en shet was zeker voor den voorzitter een zeer aangename taaie allen daarvoor een hartelijk woord van dank te brengen. Do bloemenhulde. Mevr. v. d. Meer gebracht, gold allen, in het bijzonder den cellist voor zijn gevoelvol spel cn Mej. Meijer voor haar uitste kende klavierbegeleiding. Reeds op den avond zelf hebben wij haar in gedachten die hulde geboden. Het ds te verwachten, dat het Nutsbestuur in een volgend seizoen geen poging onbeproefd zal laten een dergelijke hoogstaande uitvoering voor zijn leden te organisceren en daarbij dn de eerste plaats zal denken aan de Orkest» vereenigiing „Amersfoort" cn haar wakkeren directeur. TOONEEL. Heijermens' „Ghetto". Zoouls wij reeds eerder vermeldden zal Louis tie Vries c.s. Vrijdag a.s. in Amicitio een voor stelling geven van Herman Heijc-rmans' „Ghet to", een tooneelspel in drie bedrijven. De hoofdrollen worden vervuld door Louis de Vries (Sachel) en mevr. E. dc Boer—van Rijk (Esther). H. V. C. 20-ja: •jarig bestaan. Morgen Viert de Amersfoortsche Voetbalvei- ceniging H. V. C. feest, ter herdenking van haar 20 jarig bestaan. Dit jubileum zal heel wat vreugde brengen cn onder dc vele H. V. C. vereerders, want deze leven met het wel en wee van hun club mede. Geen voetbalclub in Amersfoort is zoo populair als H. V. ,C. en wat meer zegt, ze mag zich in deze populairiteit reeds verheugen vanaf haar oprichting. Nadat de eerste moeilijkheden waren overwonnen, toonde H. V. C. al spoedig het ernstig te mee- ncn me: de voetbalsport en op het terrein ach ter Rustoora werd menig wedstrijd gespeeld die getuigde van het onverzettelijk willen der H. V. C. crs. Hoe dikwijls is het steeds talrijke publiek, dat de H. V. C.-wedstrijden bezocht, daar tot enthousiasme gebracht door de goede staaltjes voetbal, welke er te zien waren. En wat is er vaak gejuicht en gebruld ols de een of andere speler, die speciaal hoog aangeschre»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2