AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE EEM LANDER"Pond.dag 12 Febr. 1925 Ee Kluizenaar van Fat-End. - TWEEDE BLAD. BINNENLAND. FEUILLETON. De Staatscourant van hedfcn 11 Febcuari bevat de volgende Koninklijke besluiten ingetrokken is het aan den bureel-ambtcnaai Rijks Waterstaat H W, Swijter te den Haag verleend eervol ontslag op verzoek eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend aan den adjunct-accountant der di recte be'astingcn D. H. RectOT te Maastricht; idem aan den inspecteur der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen J. R Kuipet ter inspectie Haarlem le afdeeling benoemd tot secretaris der commissie %'an zeeoorlogsschade mr. H J. Kievit de Jonge te Rijswijk, tijde'ijk werkzaam oan het departe ment van Buitenlandsohe zaken. DE EERE-PROMOTIE ONZER KONINGIN. Een maaltijd aangeboden door Hare Majesteit. H. M. de Koningin heeft het voornemen naar aanleiding van Hoogstdezelver promotie tot doctor in de rechtsgeleerdheid honoris causa, op 26 Februari a.s. een maaltijd aan te Me den, waartoe, behalve leden van Hr. Ms. Hof houding, zijn genoodigd: Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, voorzitter van Curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden; prof. mr. A. J. Blok, reetor-magnificus der Rijks universiteit te Leiden; prof. mr. D. van Blom. decaan van de faculteit der reHit^olecd^id der Rijks-Universiteit te Leiden; prof. dr. W. de Sitter, secretaris van den Senaat dei Rijks-Uni- versiteit te Leiden; prof. mr. A. S. do Blécourt, secretaris van de faculteit der rétibt^eïeerd- heid van de Rijks-Universiteit te Leiden; mr. J. E. Boddaert, secretaris van curatoren Pftks- Universiteit te Leiden; de heer W. H. Dudok van Heel, praeses collegii C. A L. B. S.; mejuf frouw L. C. Dufour, praeses der Ver^erwginir van Vrouwelijke studenten te Txid^n: H. 1. M. van Schaik, nb-actis collegii C A. L. B. S.: mejuffrouw J. G. Rleirland van Oordt, ab-actis der Vereeniging van Vrouwelijke studenten te Leiden; de heer P. J. de Kanter, pra°ses van de faculteit der rechtsgeleerdheid Universiteit te Leid»n: de heer B. W. Telders, secretaris var de faculteit der recS!«T«"leerd~ beid aan de Rijks-Universiteit te Leiden; de heer J. D. Zimmerman, commandant van de eer e wacht van Pro Patria. Een gelulcwensch der Amst. juridische faculteit Naar we vernemen heeft de faculteit dei rechtsgeleerdheid bij de universiteit te Am sterdam haar eerbiedige gelukwenschen aan geboden aan H. M de Koningin naar aanlei ding van Harer Majesteit's promotie tot doc tor in de rechtsgeleerdheid. H. M. heeft daarop den voorzitter der fa culteit doen antwoorden, dat zij zeer gevoelig is voor de Haar aangeboden gelukwenschen, en hem verzoekt aan de faculteit Haar oprechten dank te betuigen. NEDERLAND EN DE GEALLIEERDEN. Engelrche tinncgieterijen. Men seint ons töt Londen De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph bespreekt opnieuw dis kwestie vnn een defensief verbond tusschen de mogendhe den van West-Europa. Hij meent, dat van Belgische zijd0 de deelneming van Nederland zeer zal worden toegejuicht De onderhande lingen die op het oogenblik tusschen Bc'gië en Neder'and plaats hebben, hebben een gun stig verloop, doch de medewerker van het biad gelooft niet, dat Nederland zich bij een de fensief verbond zal aansluiten en non zijn tra ditie getrouw zal blijven. NEDERLAND EN BELGIË. De Scheldekwestie Naar uit Brussel wordt geseind, heeft de op perste maritieme raad aldaar verzocht om uit breiding van de loodsrechten in overeen stemming met Nederland en voorioopig op zu'k een wijze, dat de rechten voor Rotterdam «n Antwerpen gelijk zullen zijn, totdat een betere toestand voor België is ingetreden. De Belgische regeering heeft twee technische afgevaardigden aangewezen, die de Belgische gedelegeerden bij de besprekingen over de Scheldekwestie in Den Haag zullen bijstaan. Het zijn de heeren Brouckaert, directeur-gene raal van den Waterstaat, en Nelotte, inspecteur- generaal van den Waterstaat. Ze zuilen heden avond vertrekken. BEDREIGING VAN NATUURSCHOON. Wat reeds verdween en wat in gevaar verkeert. Het Tweede Kamerlid, de heer van Rave- steyn, had aan den Minister van Binnenland- sche Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld Heeft de Minister kennis genomen van het bericht, dat het landgoed Voordaan (provin cie Utrecht) onder de bijl van houtkoopers ge komen en geheel vernietigd is Waren er geen termen aanwezig om op het hoogopgaande hout van dit landgoed een kap- verbod te leggen Heeft de Minister kennis genomen van het bericht, dat het bosch achter het slot te Zeist door houtkoopers zal worden vernield Is de Minister bereid om dit zoo mogelijk alsnog te verhinderen Is de Minister bereid aan de Kamer een over zicht te doen verstrekken van de landgoederen met hoogopgaand geboomte, de buitenplaatsen, die uit een oogpunt van natuurschoon betee- kervis hadden, enz., welke in den loop der jaren geheel of gedeeltelijk vernield zijn, alsmede van die, welke nu reeds met vernieling worden be dreigd Minister Ruys de Beerenbrouck deelt in ant woord daarop het volgende mede In antwoord met de gestelde vragen moge in de eerste plaats worden opgemerkt, dat de Boschwet 1922 alleen bevoegdheid geeft tot het leggen van kapverboden op de bosschen en andere houtopstanden van publiekrechtelijke lichamen, alsmede van vereenigingen en stich tingen van algemeen nut. Wel opent artikel 9 dier wet de mogelijkheid tot onteigening van onroerend goed tei bewaring van natuurschoon gevormd door bosschen en andere houtopstan den, zulks ten name van het Rijk, een gemeente of een rechtspersoonlijkheid hebbende vereeni- ging of een stichting, uitsluitend in het belang van het natuurschoon werkzaam. Bij het be staan van een voornemen tot onteigening kan op de aanwezige houtopstonden een tijdelijk kapverbod worden gelegd Hierdoor is dus ook de mogelijkheid geschapen om houtopstanden van particulieren in het belang van de bewa ring van het natuurschoon te behouden Tcri oonzien van evenbedoelde onteigening heeft de minister zich op het standpunt ge steld, dat met erkenning van het daarbij betrokken algemeen belang de bewaring van het natuurschoon in de eerste plaats een zaak van locaal belang is, waarbij ieder geval op zich zelf moet worden beschouwd, en dat onteigening ten name van het Rijk alleen zal mogen geschieden in zeer buitengewone geval len, wannee* van een groot algemeen belong sproke is, geen bijzondere omstandigheden zich daartegen verzetten en de zekerheid van behoud op geen andere wijze kon worden verkregen. Noch ten aanzien van het landgoed Voor- daan, noch ten aanzien von het bosch achter het slot te Zeist, is zoodanig buitengewoon geval aanwezig, zoodat voor den minister geen termen tot ingrijpen bestaan. Verder zij medegedeeld, dat de toenmalige Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel op een deel van het landgoed Voordaan in 1919 een kapverbod heeft geleed ingevolge ar tikel T der Nood-Boschwet, welk kapverbod na het in werking treden deT Boschwet 1922 is opgeheven, toen gebleken was, dat bij de be trokken gemeente niet het voornemen bestond óm zich den eigendom, van een deel van het kern'erbods-terrein te verzekeren. Een opgave van hou' dat in de laatste ja ren op plaatsen, als in de vraag bedoeld, ge veld is, vo'gt hieronder. (Telkens wordt eerst de gemeente genoemd vervo-'gens de benaming \rnn het landgoed en daarachter de desbetref fende opmerkingen). v De opgave kan niet op volledigheid aanspraak maken, terwijl voorts in hef oog dient te worden gehouden, dot do gegevens door informatie zijn verkregen, zoo dat omtrent de juistheid geen volstrekte ze kerheid kon worden gegeven, hoezeer naar het verkrijgen daarvan is getracht Hoogezand, Van Arnhemsch Bosch, het hout is in 1924 verkocht Vledder, Boschlust, kanlgekapt in de oorlogs jaren Diever, Zorgvlied, kaa'-gekapt in de oorlogs jaren Westerbork, Kymmelbosch, voor het grootste deel geveld Zuidlaren, Entinge, veel van schoonheid verloren Roden, Bosch bij Terheyi; bestaat gevaoi voor verkoop Delden, Bockcnhagcn, in 1924 in perceelcn verkocht Enschedé, Wooldrik, bestemd vcor bouw terrein Hierden, De Essenburg, in 1924 in perceelcn verkocht Gorssel, Het Hassing, voor ccnige jaren in perceelen verkocht Laren, De Ehzc, 't Ross en Ncttelhorst, voor het grootste deel uiteengevallen Warnsveld, Waliën, in 1920 in perceelcn verkocht Brommen, Groote Rees, bijna geheel bouw terrein Loencn, Loenenschc Bosschen, in 1924 ver kocht, grootendeels geveld; Nijmegen, Duckenburg. grootendeels van hout ontdaan 29 Meerwijken, veiling van la nen én bosschen Wehl, Stilliwald, uiteengevallen Wilp, de Lothmer, veiling van mooie Innen Apeldoorn, Marialust, hout zal binnenkort verkocht worden Maartensdijk, BeukenbeTg, groot deel hout verkocht on geveldPersyn, ten decle ver kocht grond in bouw- en grasland omgezet Houten, Jeannette Hoeve, bijna al het hout verkocht Soest, Prins Hendriksoord en Ewijkshoeve, in 1924 in perceelen verkochtDo Pais, in 1923 aan houtkooper verkocht, tot heden on gerept gebleven. Breuke'en, Groenevecht, grootendeels ge veld. Driebergen, Driebergsche Bosch', gTooten- deels villapark. Bilthoven, Overbosch, grootendeels villapark. Baarn, Pekinrgbosch, grootendeels villapark Beerschoten, grootendeels villapark. Heilo, Heiloërbosch, worden steeds meer deelen afgenomen voor bouwterrein. Bergen, Bergerbosch, worden steeds meer deelen afgenomen voor bouwterrein. Heemstede, Bosch en Hoven, worden steeds meer dec'en afgenomen voor bouwterrein. Velsen, Velserbosch, verbreeding Noordzee kanaal en bouw hoogovens. Bloemendaol, Boekenrode, gebruikt als bouw terrein Groenendaal, gebruikt als bouwter rein. Heemstede, Meerenberg, Dennenheuvel en Berkenrode, er schijnen plannen tot verkoop te bestaan. Vogelenzang, De Vogelenzang, er schijnen plannen tot verkoop te bestaan. Heemstede, Spaarnhout, is te koop. Velsen, De Neethof, schijnt verkocht te zijn. Bloemendaol, Naoldenveld, schijnt reeds exploitatie-plan te zijn opgemaaktElswout, Duinlust, Koningshof met uitgestrekt duinge bied, de vrees schijnt niet ongegrond, dat dit bezit binnen niet te longen tijd uiteen zal vai- len; Duin- en Kruidberg, over verbrokkeling wordt gesproken. Muiden, Echobosch, wordt bedreigd, Loosdrecht, Nooit Gedocht, komt binnenkort onder den homer. Naarden, De Limiten, grootendeels bouwter rein. Bussum, Bosch van Bredius en Krailoo, ge deeltelijk voor bouwterrein bestemd. 's-Gravenhoge en Wassenaar, diverse bui tenplaatsen, bestemd voor villaparken. Rijswijk, Cromvliet en Voorburg, Hoeken- burg, schijnen grootendeels voor bouwterrein bestemd. Vierlingsbeek, Hollert, veiling mooie beu kenlanen. Eindhoven, Heeze, nog slechts een deel van het vroegere schoon behouden. St. Michiels-Gestel, De Dennenboom, ge boomte geheel geveld, alsmede mooie laanbe planting. Vught, Zegen werp, schijnt thans in handen van een naamlooze vennootschap te zijn. Afferden, Beegenbeek, groote stukken ver kocht en van deel van het oudere hout ont daan. Wansum, Geysteren, meeste bosschen ge veld Well (kasteel), verkaveld en geheel ver snipperd. Mook, De Jansbprg, hier is veel geveld. - Maastricht, De Pietersberg, geleidelijk ver mindering van natuurschoon door mergel win ning. VRIJSTELLING VAN RIJNSCHIPPERS VAN HET PASVISUM. Een overeenkomst met de Duitschc regeering. Het ministerie van Buitcnlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat met de Duit- sche regeering een regeling is getroffen, inge volge welke dc Nederlondsche en Duitsche Rijnschippers, die onderscheidenlijk naar Duitschland of Nederlond varen, van af 1 Fcbr. 1925 zijn vrijgesteld van het verplichte bezit van een pasvisum. Onder de benaming „Rijnschippers" vallen alle aan boord der Rijnschepn thuis behooren- de personen, derhalve, behnlve de Rijnschip pers zelve, ook dc leden van hun gezin en de overige bemanning van het Rijnschip met cter- zelver gezinnen, voor zoover deze zich oan boord bevinden. Eveneens vallen daaronder loodsen, indien daarvan gebruik wordt gemaakt. De vrijstelling van het verplichte bezit van een pasvisum voor naar Duitschland varende Nederlondsche Rijnschippers geldt uitsluitend voor het verkeer op den Rijn en de daarmede in verbinding staande Duitsche konalen en an dere waterwegen, alsmede ter zake van het voor de uitoefening van hun beroep non wal gaan of verblijf in de hoven- en aanlegplaat sen. Wie zich naar andere plaatsen in Duitsch land wenscht te begeven, heeft daarvoor ook in het vervolg een Duitsch visum noodig. Vorenstaande bepalingen zijn gelijkelijk van toepassing op Rijnschippers, die de Nederland- sche nationaliteit bezitten en op in Nederland wonende Rijnschippers zonder nationaliteit, die in het bezit zijn van een geldig Nederlondsch paspoort voor vreemdelingen. De paspoorten van de personen op wie bo venvermelde regeling van toepassing is,'moe ten op de eerste bladzijde en zoo mogelijk ook op den omslag worden voorzien van een stempel in rooden inkt bevattende onder elkaar de vermelding„Rijnschipperspas. posseport pour bateliers du Rhin, Rhcinschifferspasz". Dit stempel moet op het pospoort worden ge plaatst door de Nederlandscho overheden in Nederland, Duitschland, België, Frankrijk en Zwitserland, die bevoegd zijn tot de afgifte van buitenlnndscho pospoorten, derhalve in Neder land door de commissarissen der Koningin in de provinciën en dc burgemeesters van Rot terdam en Dordrecht, en in het buitenland door de consulaire ambtenoren. Op biz. I van het paspoort moet dc bevoeg de Nederlondsche overheid onder het stempel in rooden inkr plaatsen zijn hondteekening, zijn dienststempel en den datum, waarop hij het eerstgenoenVde stempel heeft verleend. DIRECTE BELASTINGEN. Achterstand in beroepsschriften en aanbeveling van bepaalde accoun tantskantoren. In antwoord op de vragen van het Kamerlid Ter Hall betreffende den achterstond in de be handeling der beroepschriften bij den rood van beroep voor de directe belastingen te Breda heeft de minister van Financiën geantwoord, dat de achterstand ongeveer 2^ jaar bedraagt. Zoo noodig zal de minister maatregelen nemen te* bespoediging van afdoening. Wat betreft het aanbevelen door sommige inspecteurs en accountants der directe belastin gen bij belastingplichtigen van bepaalde accoun tantskantoren, de minister acht het zeer ver klaarbaar en in zekeren zin aanbevelenswaard, dat de ambtenaren in daartoe leidende geval len den belastingplichtige in overweging geven zich van deskundige voorlichting te voorzien, en, desgevraagd, bepaalde accountantskantoren aanbevelen, omdat daardoor de belastingplich tigen, die overigens toch geheel vrij blijven, ge houden worden uit handen van deskundigen en zoogenaamde deskundigen, die het met de waar heid vooral in belastingzaken niet erg nauw ne men. HET SMOKKELEN VAN GEDISTILLEERD 1100 veroordeelingen in 1924. De minister van Justitie heeft op vragen van het Kamerlid Staalman medegedeeld, dat het aantal veroordeclingen, betreffende het smok kelen en ongedekt vervoer van gedistilleerd cn andere overtredingen van de wetgeving op ge distilleerd gedurende 1924 ruim 1100 be draagt. Uiteraard zijn alle gevallen van in 1924 ge pleegde fraude thans nog niet berecht Gelijk bekend is, werd in de tweede helft van 1922 een opleving der fraude geconstateerd, die, dank zij de genomen maatregelen in het begin van 1923 werd beteugeld. Een aan tal der in 1924 uitgesproken veroordeelingen is nog een gevolg geweest van in dien tijd ge pleegde overtredingen. MR. ZIMMERMAN. Te den Haag aongekomen. In Den Hoog is aangekomen nu. Zimmgrman, commisasris-gcncraal van den Volkenbond in Oostenrijk. SPOORWEGEN. Benoeming stationschef Rot- terdam-Mnos. De heer S Tuininga, stationschef te Oldcn- zoal, is benoemd tot stationschef te Rotterdom- Moqs. H. K. MULDER, t Bekend chirurg in Friesland. Te Amsterdam, waar hij een week voor ont spanning zou verblijven, is Dinsdogavond plotse ling in een tramrijtuig overleden de arts H. K. Mulder te Leeuwarden, een bekend chirurg in Friesland. In 1900 werd de heer Muldei te Groningen tot arts bevord^d. Na eenige jaren als assistent van prof. Koch werkzoam te zijn geweest, vestigde hij zich, toen dr. Meind-rsma de practijk neerlegde, in Friesland's hoofdstad. DR. H. JAPIKSE. f Oud-dirccteur H. B. S. en oud- wethouder tc Middelburg. In aansluiting aan het reeds gemelde over lijdensbericht kan nog het volgende worden medegedeeld De heer dr. Japikse, die 23 Februari 1849 te Lisse werd geboren, promoveerde reeds op 23- jarigen leeftijd tot dokter in de wis- en natuur kunde cn aanvaardde 22 September 1873 de betrekking van leernor aan de toenmalige ge meentelijke H. B. S. te Goes, waar hij bleef tot 14 Maart 1878. Daarna was hij lecraar aan de Rijks H. B. S, to Middelburg en bleef tot zijn pensioncering aan die school verbonden. Zijn verdiensten als leernar werden van hoogcr hond ten volle gewaardeerd blijkens zijn be noeming tegen 1 September 1894 tot directeur der school. Met ingang von 31 Aug. 1914 werd hem eervol ontslag verleend en pensioen toege kend. Behalve aan dc Burgerschool heeft hij de be langen van het onderwijs ook ten zeerste ge diend als leeroar aan het Stedelijk Gymnasium en ols voorzitter van de onderwijscommissie uit het bestuur van de Vereeniging de Am bachtsschool. Maar niet alleen op dit gebied heeft hij do belangen van Middelburg behartigd. Toen hij pensioen had gekregen, liet de nog krachtige en gezonde man zich nog vinden voor een raadszetel cn toen lij op 24 Maart 1915 zijn intrede in den Rood deed, werd hij direct ge kozen tot wethouder in plaats van den tot bur gemeester benoemden heer P. Durnon Tok. Tot dc periodieke aftredmg in 1919 heeft hij dit ambt met grooten lust cn ijver waargeno men. Toen stelde hij zich echter niet meer her kiesbaar. De heer Japikse was lid van het Zeeuwsch Genootschap cn was voorzitter toen in 1894 de Koningin met hoar moeder Middel burg bezocht. Toen werd de thans on'slapene benoemd tot ridder in de orde von Oranje- Nassau. In dit verbond mag ook wel worden genoemd dat de heer dr. Japikse thans nog voorzitter was van de Vereeniging tot Instand houding van Oude Gebouwen. Ook op nog an der terrein bewoog de overledene zich, wat blijkt uit ziin jarenlang commissarisschap van de N V The Vitrite Works cn uit het feit, dat hij tot aan ziin heengaan president-com missaris was van de N V de Middelburgsche Courant. Ten slotte mag niet onvermeld blij ven dat hij ook tot zijn docd lid was van het bestuur der Godshuizen, onder welk bestuur het gasthuis, het weeshuis en het oude mannen- en vrouwenhuis resideeren. PALMPASCHEN. Een optocht te Zufphcn. Het toestuur van „Zutphcn Vooruit", ven* eeniging tot bevordering van het vreemdelin genverkeer, heeft het plan opgevat, om op Palm-Zondag 5 April een optocht te oi- ganisecren van kinderen met Palmpaschen, waarvoOT prijzen beschikbaar worden gesteld- DE STAATSLOTERIJ. Het ontwerp in de ofdcelingcn. De Tweede Kamer zal het wetsontwerp tot afschaffing van de Staatsloterij Vrijdag a-s. in de afdeelingen onderzoeken. Eerst wegen, dan wagen. door MARGARE1 PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W E. PONT. 37 Maar ongetwijfeld zou zij blij zijn als zij eens een poos Monkshaven kon verlutcn, zoo dat zij den tijd had een anderen kijk op het le ven te krijgen, en zij bevrijd was van de hei- inneringen, die zij in deze plaats niet ontgaan kon. Het scheen wel alsof hier in Monkshaven Garth's persoonlijkheid overal in de lucht zweefde. De groote klip,waarop zijn woning stond, grijnsde haar aan over de baai, zoo dikwijls als zij uit haar raam keek, zijn naam werd voortdurend genoemd door degenen, die haar kleinen vriendenkring vormden, en elke dag zat zij in angst hem te zullen ontmoeten. En erger dan dit alleswanneer die angst verwezenlijkt werd, dan was de kwelling van dc bijna vijandige houding, die in de plaats von hun vroegere vriendschap was gekomen, bijna niet te dragen. De uitnoodiging bij de Durwards in Londen te komen logeeren kwam dus op een geschikt oogenblik en bood een prachtige gelegenheid om te ontsnappen nan de vele moeilijkheden, die de heele situatie met zich bracht. En boven dien, temidden van de afleiding cn de drukte van de groote stad zou zij gemakkelijker nu en don voor een poos dien lost van smart en vernedering vergeten. Er is zooveel tijd om na te denken en om zich te herinneren in het kalme buitenleven. Sara zou dc uitnoodiging zonder aarzelen hebben aangenomen, wanneer niet een paar redenen haar afwezigheid van Sunnyside juist in dezen tijd niet raadzaam schenen te maken redenen die gegrond waren op haar trouw tegenover dokter Dick en het vertrouwen, dat hij in haar stelde. De laatste weken was zij verbaasd geweest over het feit, dat Molly voor haar doen plotse ling overvloed van geld scheen te bezitten en het had haor niet weinig bezorgd gemaakt Enkele, betrekkelijk kleine weelde-uitgaven, die Molly zich veroorloofd had, moesten haar kleine beurs te boven gegaan zijn, wist Sara en van Selwyn, dien zij ernaar had gevraagd, hod zij gehoord dat Molly behalve haar gewone kleedgeld ni^ts extra's had gekregen. Molly zelf had met groote luchthartigheid iedere poging van Sara om haar vertrouwen te winnen, ontweken en Sara had geen recht- streeksche vragen willen doen, daar zij ten slotte niet Molly's voogdes was en deze laatste hoor tusschenbeide komen misschien heel kwa lijk zou nemen. Zij merkte tot haar groote bezorgdheid dat Molly om de een of andere reden in een toe stand van spanning was, nu eens opgewonden vroolijk, dan weer diep terneergeslagen en de herinnering oan dat vervelende geval van Mol ly's schulden aan Lester Kent wilde hoor niet uit de gedachtn. Zij had dien man eens gezien in Oldhamp- ton; Molly, die toen in haar berouwvolle stem ming was, had hem haar aangewezen en zij had een onaangenamen indruk van een smal scherp gezicht met diepliggende, donkerbruine oogen en een mond, die deed denken aan den bek van een roofvogel. Zij voelde een tegenzin om juist nu weg te gaan en de dingen over te laten, tenslotte toen zij niet tot een beslissing kon komen, nam ze Elizabeth's brief mee naar Selwyn's studeer kamer en legde het geval uit. Zijn gelaat betrok bij het vooruitzicht van haar vertrek. „Wij zullen je ontzettend missen," verklaarde hij. ,Maar natuurlijk, ik begrijp best, dat me vrouw Durward je ook weer eens een tijd wil hebben en ik geloof, dat wij niet zoo zelfzuch tig mogen zijn. Maar je moet beloven terug te komen je moet ons niet heelemanl in den steek laten". Sara lachte. „Daar hoef je niet bang voor te zijn. Ik zei wel weer voor den dag komen, net ols het on kruid van het spreekwoord." .JDat kon wel zijn, maar beloof het nu vast", drong hij oan. „Nu dan, ik beloof het, jou wantrouwende man I Maar hoe moeten we nu oan met Mol ly?" „Ik geloof niet, dat je je daar het hoofd mee hoeft te breken." Selwyn lachte even. „Haar plotselinge rijkdom heeft zijn verklaring. Het schijnt dat zij een schilderij heeft verkocht." „Zoo, dat is dus dc verklaring Sara voel de zich onuitsprekelijk opgelucht. „Ja hoewel de hemel mag weten, hoe ze iemand er toe gekregen heeft om een van haar prullen te koopen I" „O, zoo slecht zijn ze heusch nog niet. Dok ter Dick Maar jij voelt nu eenmaal niets voor futuristische kunst". „Niet precies, neen. Ze liet mij gisteren een van haar schilderijen zien. Het leek op een on geluk met een motorbus in een volle straat, maar zij vertelde me dat het moest voorstellen do geestelijke atmosfeer van een vrouw, dio door haar geliefde is verstootcn." Sara schoot uit in een hoogen, schellen lach. „Hoe hoe vreesclijk dwaas," zei ze met vreemde, hokkende stem. Toen voegde zij er haastig bij, vreezend haar zelfbeheersching te verliezen„Don zal ik dus Elisabeth maar schrijven, dot ik kom." En zij vloog de kamer uit HOOFDSTUK XIV. Elisabeth's bemiddeling. Toen Sara uit den trein stapte in Paddington, was de eerste dien hcor oog ontmoette, Tim DurwardL Hij kwam haastig op haar of. „Tim I" riep zij verrukt. „Hoe gezellig, dat je me komt afhalen I" „Verwachtte je dat dan niet Hij had hoor hand genomen en schudde die zoo hartelijk heen cn weer alsof er nooit een eind aan zou komen, terwijl de blijde glans in zijn oogen hem ongetwijfeld zou hebben verraden aan iedereen, die toevallig naar hem keek. Sara bloosde even cn trok haor handen uit zijn vasten greep. „Wel, je kon toch best iets anders te doen gehad hebben," antwoordde zij ontwijkend. Een oogenblik bewolkten de blauwe oogen. „Fk heb nooit iets bepaalds te doen," zei hij kort. „Dat weet je". Zij keek lachend naar hem op. „Nu Tim, ik wil geen jeremiades hooren op het oogenblik, dat ik aankom. Je moet je ge mopper maar tot een onderen dag uitstellen. Nu wil ik alle nieuwtjes hooien. Bedenk, dot ik al van het begin van Maart af een planten leven heb geleid daar buiten." Met tact bracht zij hem van het oude pijn lijke onderworp von zijn gedwongen nietsdoen af, cn terwijl de auto hen snel naar het huis van dc Durwurd's in Green Street voerde, hield zij hem bezig met ccn beschrijving von het Selwyn trio. „Ik zou denken, dot die dokter Dick rich wel verduiveld gelukkig mag achten, dat hij jou daar gekregen heeft eezien dat zijn huishouden zoo'n hopelooze warboel is," vond Tim vrij norsch. JDat doet hij ook. O, ik word heusch zeer op prijs gesteld, dot verzeker ik je." Tim antwoordde niet, maar staarde door het raampje. De auto draaide nli Pork Lane in; ze waren nu dadelijk op dc plaats van be stemming. Plotseling keek hij haar recht in het gezicht met een uitdrukking vol sponning. „En en den anderen man Heb jc hem al ontmoet in Monkshovcn V' Zijn bedoeling was duidelijk. Sara keek hem recht in de oogen. „Wanneer je bedoelt of er iemand is, die mij ten huwelijk heeft gevraagd neen, Tim. Niemand heeft mij die eer aangedaan," ant woordde zij op Iuchtigen toon. „Goddank 1" mompelde hij bijna onhoor baar. Sara keek bezorgd. „Ben je daar nog niet overheen, Tim V vroeg zij aarzelend. „Ik ik had het zoo ge hoopt, Tim." „Ik znl er nooit overheen komen," verze kerde hij koppig. „En ik zal je nooit opgeven, zoolang je niet de vrouw van een ander bent." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 5