M Sb#!®» HU1VBOR UIT HET BUITTEiNLAIMD. i, -ifajpïr ,i derheidsplan verscheen weer in volle fel heid in het leven heeft geroepen. Een regeering, die de verdeeldheid des volks bevordert I En dat geheel noodeloos. En dot alleen uit de banaalste stembus- overwegingen. Het is een droevig schouwspel. VERVANGING VAN HULPKANTOREN DOOP STATIONS EN VAN KLEINE HOOFDKANTOREN DOOR BIJKANTOREN. Een brief van den D. G. aan v den Kamer van Koophandel. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie iieeft den volgenden brief gericht aan alle Kamers van Koophandel en Fabrieken Er is gebleken, dat nog veelvuldig misver stand bestaat omtrent de werking van de post stations ten plattelande en het ervangen van hulpkantoren door dergelijke stations. In ver band daarmede kan het zijn nut hebben uwe Kamers hierbij een uiteenzetting te geven van de werking dier stations en van dc voordeelen, welke voor het Staatsbedrijf der P. T. T. uit de bedoelde omzetting voortspruiten. Evenals aan een hulpkantoor kan het publiek aan de stations zegels en andere post waarden aanschaffen. Men kan er aangeteekendc stuk- Een, postwissels, postpakketten, enz. ter ver zending afgeven. In de bestelling wordt als re gel van het naburige hoofd- of hulpkantoor uit voorzien. Het aantal openstellingsuren, naar gelang van het verkeer 13 uur per dag, is weliswaar meer beperkt dan van een hulppost- kantoor; daartegenover staat evenwel, dat de voor de plaats bestemde aangeteekende stuk ken, postwissels, enz., ook in de bebouwde kom ten huize van geadresseerden worden uitge reikt, resp. uitbetaald. Rekening houdend met het geringe aantal handelingen is het aantal openstellingsuren dan ook zeer voldoende te achfen. Ik teeken hierbij aan, dat ook van deN hulpkantoren met gering verkeer de openstel- lingstijd zal moeten worden ingeperkt. Het is in den tegenwoordigen tijd niet te verantwoorden, dat cfp een ambten, gedurende meerdere uren per dag beslag wordt gelegd uitsluitend om en kele menschen aan het loket te bedienen. Brengt de omzetting derhalve voor het publiek geen ongerief van belang mede, deze biedt wat den telegroaf- en telefoondienst aangaat, voor de betrokken bewoners zelfs voordeelen. Het aantal openstellingen voor deze diensten wordt als regel grooter en wel in zeer vele gevallen gelijk aan dat von het kantoor van aanslui ting. Waar het staatsbedrijf er ernstig naar streeft door een versobering van den dienst te komen tot lagere tarieven, komt deze muatrcgcl ten slotte ten goede aan allen, die van de diensten van dit bedrijf gebruik maken. Niet uit het oog mag worden verloren, dut de vervanging van een hulppostkentoor door een station een niet onbelangrijk financieel voordeel oplevert. Dit voordeel kan gemiddeld op 900 a 1000 per kantoor per jaar worden geschat. Ik neem deze gelegenheid te baat om u te vens in kennis tc stellen met het Voornemen, om bij wijze van proef een 5-tal kleine hoofd kantoren door bijkantoren te vervangen. Van dezen maatregel van internen aard zal het pu bliek nadeel ondervinden, hoewel wellicht van personeelszijde ook hiertegen geageerd zal worden. De uitvoering van den kantoordienst ondcr- gaat geen verandering, terwijl er toch een niet onbelangrijke besparing verkregen zal worden. Dc chef van het kantoor zal in meer dere mate beschikbaar komen voor het deel nemen aan den kantoordienst, hetgeen de dienstuitvoering slechts ten goede kan komen, Ook de ccntraliseering op één hoofdkantoor van verschillende werkzaamheden, meer eigen aardig* tot de beheervoering behoorende en thans verdeeld over verschillende kantoren, zal besparing geven. Voorts zal het eventueel stich ten van nieuwe kantoorgebouwen op kleine plaatsen kunnen worden voorkomen of met minder kosten gepaard kunnen gaan. Mocht u over een en ander verdere inlichtin gen wenschcn, dan zou ik hot op prijs stellen, indien u mij zulks deed weten. Een hoofdamb tenaar van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie zal dan .in een vergadering uwer Kamer of aan het bureau uwer Kamer de zaak nader komen toelichten. AANKOOP VAN VASTE GOEDEREN DOOR GEMEENTEBESTUREN. Een aanschrijving von Gedcp. Sta len van Zeeland. PLAATSELIJKE KEUZE EN CHR.-H. SENATOREN. De cischende .personen Ucdden van de 5 directeuren, die het beheer voerden over dc Een nieuwe motie van afkeuring nola«™ch°P i overleden Pieter 1 evler Woensdagavond werd in het gebouw De Ruyterstraat 67 te den Haag een vergadering gehouden door de gem. kiesvereeniging 's Gra- venhage der Chr.-Hist. Unie. De vergadering was belegd in verband met een ingekomen schrijven van 24 leden der Unie, betreffende de houding der Chr.-Hist. leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaol bij gelegenheid van de behandeling in genoemd college van het voorstel van wet van den heer Rutgers c. s. tot wijziging der Drankwet (Plaatselijke Keuze.) Na toelichting en discussie werd de volgende motie bij acclamatie aangenomen De Christelijk-Historische Kiesvereeniging enz., van oordcel, dat de door den heer De Vos van Steenwijk uitsluitend aan de waardigheid van genoemd college ontleende bezwaren tegen het voorst el-R ut gers-Bakker c. s. ten eenen- mole onvoldoende moeten worden geacht. overwegende, dat de Christelijk-Historische leden, die tegen meergenoemd wetsontwerp stemden, zoodoende handelen in strijd met het sociaal program der Christelijk-Historische Unie, betreurt ten zeerste de houding dezer vijf tegenstemmers, die veler vertrouwen in de staatkunde der Unie heeft geschokt en waar door een jarenlange strijd vcor de beperking van het drankkwaad voorhands is mislukt. UIT DE REVOLUTIEDAGEN IN 1918. N. a. v. beweringen van mr. Mar chant. De heer Marchant deelde onlangs in een ver gadering van de vrijzinnige democratische af- deeling te 's Gravenhege mede, dat „revolutio naire onlusten zich kunnen uiten in plaatselijke relletjes, welke door politie en marechaussee onderdrukt kunnen worden, of in een waarlijk ernstige beweging over het geheel© land, in welk geval een leger evenmin iets zou kunnen doen. November 1918 heeft dit bewezen. Het leger was in plaats van een bescherming een gevaar voor de regeering en de revolutie is on derdrukt niet door de mobilisatie van het leger, maar door demobilisatie." Naar aanleiding van deze bewering wordt van bevoegde zijde aan het Ncd. Correspondentie- bureau het volgende geschreven: In hoeverre deze mededeeling juist is, moge blijken uit het volgende: Vun 1419 November zijn gedemobiliseerd 34.740 man. Gemobili seerd bleven 32.842 man. Met deze rond 33.000 man was het geheel mogelijk to voldoen aan de vele aanvragen van burgemeesters om hen te steunen bij de hand having van het wettig gezag. Zoo gingen naar: Amsterdam: 2 bataljons infanterie, 2 com pagnieën wielrijders, 1 detachement veld-artil- lerie. 's Gravenhoge: 2 compognieën wielrijders (was overigens zwaar belegd). Rotterdam: 2 regimenten infanterie, I land- weerbataljon, 4 compagnieën (of daarmede ge lijkstaande afdeelingen) wielrijders, I cscadron huzaren, I detachement vela-artillerie. Leeuwarden: 1 bataljon. Groningen: I bataljon. Assen: 2 bataljons. Hengelo: I bataljon. Enschedé: t bataljon. Delft: 2 compagnieën. Haarlem: I detachement bereden artillerie. Leiden: 1 detachement huzaren. Utrecht: I detachement veldartillerie. AvereesJ: 1 detachement infanterie. Sliedreoht: T detachement pontonniers. Alkmaar: I detachement onbereden artillerie. Deze krachten bleken voor genoemd doel groot genoeg. Op 22/23 November, dus eenige dagen na de verwachte „greep naar de macht" keerden dc meeste troepen naar hun garnizoe nen terug. DE BROODPRIJS TE AMSTERDAM. Geen nieuwe verhooging. Gistermiddag vergaderde de vereeniging van werkgevers in het Israëlietisch bakkersbedrijf te Amsterdam ter behandeling van het verzoek van enkele leden om in overleg met den wet houder den broodprijs opnieuw te verhoogen, Dit verzoek werd na eenige bespreking afge wezen op grond van het feit, dat de prijzen op de tarwemarkt zich in dalende richting bewe gen. oyler v. d. Hulst, gevorderd rekening en verantwoording over dit beheer en uitkeering von het hun als nakomelingen toe komende deel, zijnde voor ieder 19/400 of wanneer rekening zou worden gehouden met de linie van moederszijde, voor ieder T9/800 ven het geheele kapitaal. De rechtbank te Haarlem verklaarde eischers niet-ontvankelijk in deze vordering, waarbij werd beslist, dat elk recht van cischérs, ook over de laatste 30 jaren, door verjaring is te niet gedaan. Het Hof te Amsterdam bekrachtigde dit von nis, en thans heeft de Hooge Raad het tegen het arrest ingestelde cassatieberoep verworpen. DE VRIJLATING VAN BRIEDEE TE LONDEN. Vragen vun liet Kamerlid Ter Hall. Door den heer Ter Hall zijn aan den minister van Justitie dc volgende schriftelijke vragen ge richt: 1. Is het juist, dat de op 28 Januari j.l. in Londen gearresteerde directeur van de Brussel- sche Bank, Briedee, wiens arrestatie plants had, nadat hij voortvluchtig was, in den avond van II Februari j.l. door den politierechter von Bcwstreet aldaar weder op vrije voeten moest worden gesteld, omdat van de Nederlandsche autoriteiten de noodige documenten voor zijn uitlevering nog niet zouden zijn ontvangen? 2. Zoo ja, welke was de oorzauk dan, dat die documenten nog niet ter beschikking van de Engelsche politie- of justitieele autoriteiten wa ren gesteld, terwijl zij volgens den magistraat' van Bowstreet binnen 20 dagen na de arrestatie van den beschuldigde hadden moeten zijn ont vangen, krachtens dc bepalingen van het Uit leveringsverdrag? 3- Welke maatregelen staan den minister ten dienste of zijn er eventueel door hem getrof fen om te voorkomen, dat de bedoelde arres tant door een verzuim van Nederlandsche zijde zich thans zou kunnen onttrekken aan een straf vervolging? 4. Wil dc minister deze vragen met spoed beantwoorden? verheid der Blinden", Directeur D. J. Pothorst, Ericastraat 41 te Amsterdam. Het blijkt thans, det niet alleen deze „ver eeniging" weer bezig is geld in te zamelen, doch cok de z.g. „v.h. N.V. Eersfe Nederland sche Blindcnindusirie", directeur A. van den Burg, Langestraot 56—38 te Amsterdom. De Secretaris van den Armenraad te Amster dom raadt het publiek dringend aan, alvorens een dezer beide instellingen te steunen, inlich tingen in te winnen bij het Centraal Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon, Heerengracht 174, Amsterdam. HET POSTEN VAN HET HAAC.SCHE WARENHUIS. DE APOLDRO-LEENINGEN. Uitspraak der Zutphcnsche rechtbank. De rechtbank tc Zutfen wees gister uitspraak in de Apoldro-zaak en veroordeelde J. Kraak te den Haag tot 9 maanden gevangenisstraf. De eisch was 5 jaar. Voorts veroordeelde de rechtbank tot 3 maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar den makelaar wicn ten laste was gelegd het ge bruiken van een valsche kwitantie van 82.600 die opgemaakt zou zijn door diens mcdebeklaagdc. Dc eisch. was 10 maanden. De Officier van Justitie heeft appèl aange- teekend in de zaak tegen G. Kraak die 4^Fcbr. door de rechtbank was vrijgesproken. MISBRUIK VAN VERTROUWEN. Een waarschuwing. I Dezer dagen werd in de pers gewaarschuwd tegen de z.g. Vereeniging Nederlandsche Nij- Door Gedep. Staten van Zeeland is aan de colleges van Burgemeester en Wethouders in die provincie een circulaire gezonden, waarin er op wordt gewezen, dat het meermalen is voorgekomen, dat de gemeentebesturen vaste goederen aankoopen, zonder vooraf zich le heb ben vergewist dut Gedep. Staten er geen be zwaar tegen hebben. Dit leidt dan tot moeilijk heden, als later blijkt, dat dit wel het geval is. Zelfs is het voorgekomen, dat een Rand tot aankoop besloot zonder dut een maximum-be drag werd bepaald, waardoor het kan voorko men, dat een gemeente moer dan de werkelijke waarde voor het aangekochte betaalt, waarte gen bij Gedep. Staten bedenkingen bestaan. Gedep. Staten verzoeken dan ook in het ver volg niet meer voor het voldongen feit te wor den geplaatst, doch willen dot Burg. on Weth. zich vooraf vergewissen, zoo Poodig bij kabi- netsschrijven, of Gedep. Staten tegen een door hen voor te stellen aankoop bezwaar hebben. ACTIE TEGEN EEN GEMEENTE-BEGROOTING. Een beroep op Ged. Stoten. Te Hengelo (O.) heeft zich, evenals het vorige jaar, thans oen comité van acti# tegen de begrooting 1925 vun de gemeente Hengelo met een rapport tot Gedeputeerde Staten van Overijssel gewend. In het begeleidend schrijven wordt er op ge wezen, dat tenzij onverwijld een ingrijpende bezuiniging wordt doorgevoerd, binnen tw€B jaren de raming Plaatselijke Inkomstenbelas ting tot een zoodanige hoogte zou moeten worden opgevoerd, dat een ten ecnenmale on mogelijke belastingdruk zou moeten .worden ingevoerd. Het comité doet een beroep op Gedeputeer de Stolen, om het gemeentebestuur zoodanige aanwijzingen te geven, welke verlaging der uitgaven zullen tengevolge hebben cn zoo noodig goedkeuring aan de begrooting te onthouden. HET DREIGEND CONFLICT IN DE KLEEDINGINDUSTRIE. Optreden van den heer H. A. var» IJsselstcin als rijksbemid- dcluar. Van den heer H. A. van IJsselstcin, in zijn kwaliteit van Rijksbemiddelaar, kwam bij de werknemersbonden in de klcedingindustrie een oproep in om vóór Zaterdag a.s. bij hem te wil len verschijnen voor het verschaffen van in lichtingen inzake het dreigend conflict in de kleedingindustrie (moatbedrijf). Naar aanlei ding daarvan hebben de werknemersbonden aan de betrokken werkgeversbonden op 12 Fe bruari het volgende schrijven gezonden: In ver bond met het verzoek van den heer Van IJssel- stein bij onze bonden ingekomen om hem als Rijksbemiddeloar inlichtingen te verschaffen be treffende het dreigend conflict in de kleeding industrie, een verzoek dat waarschijnlijk ook door uwen bond wel zal zijn ontvangen, stellen wij uw bestuur voor uw maatregelen om geen werk uit te geven aan de leden onzer bonden, op te schorten met minstens een week. Dit lijkt ons de eenige weg om alsnog te trachten een scherp en uit den aard der zaak langdurig con flict te vermijden, dat in zijn gevolgen sterk zal inwerken op de bedrijfsverhouding en zeer zeker ook voor uw firma's in elk geval een groot nadeel zou beteekenen. Indien u op deze gedachten zoudt kunnen ingaan zeggen wil u eveneens toe de door ons voorbereide maat regelen op te schorten. Hoewel uw houding daarmede niet in overeenstemming is willen wij alsnog aannemen, dat het niet uw bedoe ling is met opzet naar een conflict te drijven. Wij zouden het op prijs stellen indien u het antwoord op dit schrijven ons morgen (Vrijdag) vóór 4 uur zoudt willen doen toekomen. DE TE7LER-NALATENSCHAP. Een proces voor den Heng- schen rechtbank. Voor de 2e Kamer van de Haagsche Recht bank zijn de pleidooien gehouden tusschcn hel Warenhuis en den Ncd. Bond van Handcls- en Kantoorbedienden. Voor het Warenhuis werd gepleit door mr. W e y 1, die de feiten nog eens Televeerde, welke hierop neerkomen, dat de Bond in de Spuistraat voor het Warenhuis circulaires verspreidde, waarin het publiek werd aangespoord niet in het Warenhuis te koopen. Van deze handelin gen ondervond het Warenhuis merkbare schade. In kort geding heeft de president der recht bank bevolen, dat deze handelingen als onrecht matig moesten worden gestaakt. Ook in hooger beroep besliste het Hof, dat deze handelingen onrechtmatig waren cn ver wierp het vanwege den Bor.d tegen de presi diale beslissing ingestelde beroep. Pleiter merkte op, dat we hier tc doen heb ben met een actie, gebaseerd «op de onrecht matige daad. Door de handelingen van den Bond is afbreuk gedaan aan het subjectief recht van het Warenhuis. Pleiter wenschte stelling te nemen tegen de opvatting van den tegcnpleiter, dat opzettelijke benadeeling in alle gevallen geoorloofd is. Waar de tegenpartij zich thans op een ander standpunt stelt dan in eerste instantie, wat betreft de benadeeling, bood pleiter zoo ncodig aan te bewijzen, dat door de handelingen van den Bond inderdaad door het Warenhuis schade is geleden. Wat aangaat het door de tegenpartij aange boden bewijs, dat alles wat in de circulaire staat, waar is, m'erkte pleiter cp, dat naar zijn oordeel dit bewijs hier eigenlijk niet ter zake doet, maai toch wenschte pleiter deze bewe ring te betwisten. Mr. van Oppenheimer, die optrad als advocaat van den Bond, merkte op, dot de ver houding tusschcn dc directie en het personeel van het Warenhuis reeds geruimen tijd onzui ver was. Naar aanleiding van een belangrijke solarisvermindering voor het personeel wensch te het Bondsbcstuur voor zijn leden op te komen, en verzocht schriftelijk met de directie hierover le mogen praten. Dergelijke brieven weiden echter altijd volkomen genegeerd. Ook de behandeling door de directie van het perso neel liet alles te wenschen over. Het Bonds- bestuur heeft steeds gepoogd, de bestaande kwesties op regelmatige wijze op te lossen, maar de directie heeft dit streven altijd ge negeerd en ten laatste besloot dc Bond op andere wijze te ageeren. O verkropt van erge. nis over de behandeling van de zijde van de di rectie, heeft men de circulaire opgesteld en ver spreid, ook voor het Waienhuis. Meer is niet geschied. In hoofdzaak gaat het nu in deze procedure over de vraag, of het middel, dat de Bond heeft aangewend, geoorloofd was. Pleiter weet wel, dat de circulaire, in eenigszins krachtige be woordingen was gesteld, maar hierbij moet men niet vergeten, dat ieder vogeltje zingt zooals het gebekt is. De hoofdzaak is, dat de inhoud juist is, en dit biedt pleiter aan te bewijzen. Na re- cn dupliek werd de uitspraak bepaald op T2 Maart a.s. HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. Diefstal van een paard uit de weide, oplichting cn desertie. Het Hof heeft gisteren bevestigd het vennis van den krijgsraad le 's-Hertogenbosch, waar bij de wachtmeester Ie klasse der Artillerie H. H. J., in garnizoen te Utrecht, is veroor deeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één jaar, met verlaging in rang tot gewoon soldaut, wegens diefstal van een paard uit de weide, oplichting cn desertic. POGING TOT DIEFSTAL MET GEWELDPLEGING. Aanrandiffg van een banklooper. De buitengewone kamer der rechtbank te Amsterdam deed gisteren uitspraak in de zaak tegen den 40-jarigen A. W., die op het Rokin een 15-jarigen loopjongen van een effectenfir ma een slag met een stuk ijzer op hc-t hoofd gaf en hem daarna een tasch met 32,000 uit de handen wilde rukken, en veroordeelde hem wegens poging tot diefstal met geweldpleging tot zes jaar gevangenisstraf, conform de eisch van het O. M. POSTDIEFSTAL. De kas van een Amstercamsch bijkantoor vermist Een ambtenaar verdwenen. De Telegraaf meldt Naar wij vernemen is de kas van een der bijkantoren der posterijen te Amsterdam, cie in een trommel naor het hoofdpostkantoor ge bracht zou worden, verdwenen. Er wordt een zeer belangrijk bedrag vermist. Een ambtenaar der posterijen is tevens spoor loos verdwenen. HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE HINDELOOPEN. Ook mevr. Bussemokcr overleden. Ook mevrouw Bussemaker is hedennacht overleden. Als doodsoorzaak is vastgesteld ver giftiging. Op welke $ijze is nog niet opgelost. VERKEERSONGELUKKEN. Dind door een auto oveneden. Het zesjarige zoontje van den heer V. K.r is te Venlo door een outo overreden. Het kind werd naar het ziekenhuis gebracht, v aar het kort daarna overleden is. Opgewonden knaap: De brandspuisloods staat In brand! Dorpsbrandmeesier: Werkelijk? Wat een bof. dat i!e nieuwe brandspuit er niet is. {Passing Show) liet Jongmcnsch: Ik heb gisteren een tientje aan een waarzegster betaald. Ze beschreef je precies en verteld*, dat we binnen het jaar getrouwd zouden zijn. Het meisje: Wat ben je toch verkwistend Dat had Ik je wel voor niets kunnen vertellen. (Humorist) Gevangenisdirecteur (tot ontslagen boef) 't Spijt me. IE zie, dat we je een week te lang hier gehouden hebben. Boef: 0, dat is in orde; trekt u het den volgende keer maar af. (London Mail) li VrrA' Uitspraak in het proces voot den Hoogcn Raad. De Hooge Raad heeft gister uitspraak ge daan in dc zaak van d« T^yler-nalatenschap. Hij: Ik had zoo gedacht datje, op m'n verjaardag me wel 't plezier bad willen doen, een citroenpudding te geven. Zij: Het spijt me erg. lieve; maar je verjaardag is du jeenmaal de dag van de schoonmaakster en die houdt veel meer van bitlerkoekjesvla. (Humorist) Wil je een nieuwe pop. lieveling non je dan niet meer van Christian? -- 0 ja. ik beu dol op haar, maai ik begiu haftr zoo ta vervelen. {Punch)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 14