23Nof 203n9 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DE E E M LANDE R" Woensd-4 Maart 1925 BINNENLAND. De Kluizenaar van Far-End. TWEEDE BLAD. FEUILLETON. De Staatscourant van heden 4 Maart bevat de volgende Koninklijke besluiten: op verzoek eervol ontslagen J. H. Febus als leeraar Rijks H. B. S. Utrecht en tijdelijk be noemd als zoodanig A. P. Baarspul te Utrecht; toegekend de bronzen eeremedaille in de Oranje Nassauorde aan D. v. Ingen, klompen maker bij de firma Gortemoller te Amerongen. benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau-orde C. J. W. van Winkel, pastoor te Schayk; op verzoek op de meest eervolle wijze ont slagen met donk mej. A. H. M. Thorbecke en jhr. M. Mazel, onderscheidenlijk als lid en als secretaris van de Vereeniging „Het Neder- landsche Roode Kruis; verleend de bronzen eeremedaille der Oranje- Nassuu-orde aan J. van Linden, boerenknecht by de familie Moors, te Hoogerheide; op verzoek eervol ontslagen R. de Cock Rouaan te Nieuw-Buinen, gem. Borger, als leeraar aan de Middelbare Landbouwschool te Groningen; op verzoek eervol ontslagen de reserve- eerste-luitenants G. Struys, van het I4de, en A. W. M. Odé, van het 21ste regiment infan terie; eervol ontslagen de reserve-tweede-luitenants A. A. Steegstra, R. H. de Vries, J. H. Hou wing, J. Verspoor, E. P. F. Kelling, J. A. J. van Oosten, A. M. van der Ploeg, L. J. Hui- zinga, H. Smit en P. R. Hazenberg, onderschei denlijk von het 7de, T8de, 2de, 16de, 17de, 4de, 1ste, 16de en 4de regiment infanterie; P. V. W. Eschauzier, van het Hde regiment hu zaren, en S. A. de Flines, van het korps Lucht doel-artillerie; benoemd en aangesteld: bij het reserve-perso neel der landmacht, bij het Vrijwillig Land stormkorps Vaartuigendienst, tot reserve- eerste-Iuitenant voor speciale diensten, de re- serve-eerste-luitenant J. E. van Tyen, van het regiment kustartillerie, zulks onder toekenning van een eervol ontslag uit zijn tegenwoordige betrekking. H. M. DE KONINGIN EN Z. K. H. DE PRINS NAAR ZWITSERLAND. Zooals indertijd gemeld werd, was de Koningin voornemens met den Prins voor kor ten tijd naar het buitenland te vertrekken. Gistermiddag heeft het Koninklijk echtpaar aan dit voornemen gevolg gegeven en zijn Koningin en Prins per gewonen Stoatsspoor- trein van 4.46 uur, waarin zich de rijtuigen van Hr Ms. trein bevonden, met klein gevolg uit Den Haag naar Zwitserland vertrokken, van waar de Vorstelijke personen over een 16-tal dagen weder in de Residentie terug verwacht worden, waarna dc Koninklijke Familie zich den 28sten dezer op het Loo gaat vestigen. Uit Genève werd gisteren geseind: De Zwitsersche president Musy, de vice-presi dent Haeberlin cn de minister van buitenland- sche zaken Motta zullen zich moigen naar Basel begeven, om Koningin Wilhelmina bij haar betreden van het Zwitsersche grondgebied welkom tc hceten Ofschoon de Koninklijke familie geheel incognito naar Zwitseriond komt, stelt de Zwitsersche regeering er prijs op op deze wijze althans nogmoals uitdrukking te geven aan de groote sympathie, die het Zwitsersche en het Nederlondsche volk verbindt en aan de groote hoogachting, die de Zwitsersche regee ring voor ons Koninklijk Huis gevoelt HOFHOUDING. Eervol ontslag en benoeming hofmaarschalk. Naar vrij vernemen heeft Jhr. V. Boreel, sedert T Augustus 1910 hofmaarschalk van H. M. de Koningin, aan Hare Majesteit eervol ont slag uit deze functie gevraagd in verband met zijn voornemen om zich binnenkort metterwoon te vestigen op den huize „Oldenaller" in Gel derland. H. M. heeft Mr. F. F. baron de Smeth be reid bevonden om den tegenwoordigen functio naris als hofmaarschalk te vervangen. Jhr. Boreel zal als opper-hofmaarschalk aan het Huis vn H. M. dc Koningin verbonden blijven. HET OVERLIJDEN VAN PRFSIDENT EBERT. Na het ontvangen van het bericht van het overlijden von den President van het Duitsche Rijk heeft H. M. de Koningin horen ordonnan- ce-officier Te luitenant H. J. Phaff, opgedra gen Haar deelneming tc betuigen op het Duit sche Gezantschap non den Duitschcn zaakge lastigde, den heer Von Vietinghoff AUDIËNTIE De audiëntie van den Minister van Water staat zal a.s. Vrijdag 6 dezer niet plaats hebben De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal Zaterdag 7 Maart a.s. niet plaats hebben ONZE NIEUWE GEZANT TE MADRID. Thans officieel benoemd. Thans is officieel bij Kon. besluit benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Madrid mr. Th B. Pleyte, thans in gelijke hoedanigheid te Rio de Janeiro. DE VACANTE ZETEL IN DEN RAAD VAN DEN VOLKENBOND. Nederland heeft een groote kans. De correspondent te Genève van het Hbld. seint Nu Bran ting overleden is en Zweden voor- loopig geen enkelen prominenten staatsman bezit, zijn Nederlands kansen op een zetel in den raad van den Volkenbond, waarvoor dan jhr. Van Karnebeek bedoeld schijnt, nog sterk gestegen. De eventueele Noorsche can- didaten Lange en Nansen zijn tezeer gepro nonceerde oppositie-mannen. Denemarken zou wel een goede kans voor den zetel in den Raad hebben met Zahle, wiens prestige no zijn voor treffelijke leiding der opiumconfcrentie zeer toegenomen. Doch Zahle werd reeds lang genoemd voor het presidentschap der volgende Assemblee waarvoor hij nu de vuurproef door slaan heeft. Nederland schijnt dus favoriet vooi deze groep. Men weet, dat Nederland reeds bij de ver kiezing in de vorige Assembléc een aanzienlijk aantal stemmen verwierf. DE BELASTINGONTWERPEN Behandeling tusschen Paschcn en Pinksteren. De regeering is, naar het Vad^ verneemt, voornemens de bekende belastingontwerpen tusschen Paschen en Pinksteren door de Tweede Kamer in openbare behandeling te doen nemen. Men acht het in parlementaire kringen echter uitgesloten, dat het ontwerp weeldebelasting, tenzij geheel omgewerkt, het tot een openbare behandeling brengen zal. HET ONTWAPENINGSVOORSTEL VAN DE SOC.-DEMOCRATEN. Een landmacht von 3000 cn ccn zeemacht von 1000 man voorge steld. De soc.-democratische Kamerleden K. ter Laan. Albarda, Kleerekoper, Schaper en Zadel- hoff, hebben, zooals men weet, een ontwerp von wet ingediend, strekkende tot nationale ont wapening, voor zoover de grondwet toelaat. Het doel. dat de voorstellers beoogen, is, naai zij opmerken, het best te bereiken door de in stelling van een Veiligheidswacht te land en ter zee. van bescheiden, maar voldoende sterk te. Er zal uit den aard der zaak vrij wat tijd noodig zijn, eer al de noodige maatregelen voor de beide wachten bij wet en bij Koninklijk besluit genomen zijn. Daarop kan de hoofd zaak. de vermindering van de bewapening, niet wachten. Dnnrom worden met ingang van 1 Ja nuari 1926 de wijzigingen in de bestaande dienstplichtwet, die het meest noodzakelijk zijn, voorgesteld: a. vermindering van de jaarlijksche lichting van 19.500 man tot 3000 voor de landmacht, en voorloopig nog tot 1000 man voor de zee macht: b. verkorting van den oefentijd tot viei maanden, waarbij de vrijwillige vooroefeningen geen zin meer hebben; c. afschaffing der herhalingsoefeningen; d. ontslag uit den dienst van alle gewone dienstplichtigen, die nu reeds 30 jaar of ouder zijn; e. ontslag '-an alle dienstplichtigen, die jon ger zijn dan 30 jaar, met uitzondering van 3000 voor elke lichting. Deze wijzigingen kunnen geheel worden doorgevoerd bij behoud van de Dienstplichtwet. In plaats van het tegenwoordige leger wordt dus een Veiligheidswacht ingesteld, die niet meer zal tellen dan 3000 man per jaar. Gelijk dc grondwet eischt, bestaat zij dan uit vrijwil ligers en dienstplichtigen. De mannen komen in zes ploegen op, ieder vier maanden long. Zoo- dtic dio jongemannen geoefend zijn gaan zij nnnr huis. Voor de opleiding tot bepaalde func ties om tot hoogere rangen te komen, moeten de noodige mootrcgelen gevonden worden. Er is echter in gewone tijden nooit een geoefende gewapende macht op de been, en nooit tegelijk een aantal manschappen in opleiding, dot groo-1 ter is don 1000. Voorgesteld wordt, dot de manschappen 10 jaar tot de veiligheidswacht blijven behoor«n; als men het verloop in aanmerking neemt wordt dus de totale sterkte ongeveer een 25.000 man (de tegenwoordige sterkte bedraagt 20 lichtin gen van 19.500 man). Wat er voor deze veiligheidswacht noodig is ean administratie, onderwijs en uitrusting zal alles verder geregeld worden, als deze weer is aangenomen. Een overeenkomstige vermindering kan niet aanstonds verkregen worden, ten aanzien van de marine. Deze immers dient niet alleen vooï het Rijk in Europa, maar ook en niet in mindere mate voor de overzeesche gewesten. Naar de meening van de voorstellers is een zeer beperkte zeemacht voor het Rijk in Euro pa voldoende, bestaande uit een 10 tot 12-tal politie-vaartuigen en enkele politie-vliegtuigen, waarmede wij aan alle internationale verplich tingen bovendien voldoen. Zij stellen dan ook een dergelijke zeewacht voor. 't Spreekt echter vanzelf, dat deze niet op treden kan. of de dienst in Indië moet vooral geheel gescheiden zijn van dien in het moeder land en afzonderlijk worden geregeld Binnen den tijd van twee jaren moeten de voorstellen daartoe worden ingediend. Tot zoolang deze niet zijn aangenomen, kunnen ten hoogste 1000 man per jaar worden aangewezen voor de zee- wacht, gelijk ook thans nog het geval is. Is eenmaal de zeewacht in werking, dan is een getal van 200 dienstplichtigen zeer zeker voldoende, daar de overige plaatsen moeten worden ingenomen door vrijwilligers en tech nisch geschoold personeel Het ligt in de rede, dat de tegenwoordige legerorganisatie niet gehandhaafd kan worden bij een jaarlijksche sterkte van 3000 man, ver deeld in zes groepen van 500 man. Die orga nisatie dient ten spoedigste te verdwijnende tegenwoordige infanterie, cavalerie, artillerie en tfenie worden opgeheven wat er noodig is aan motor- en luchtvaartdienst bij de zeewacht en bij de veiligheidswacht blijft; al het overige wordt afgeschaft. Hoe eerder dit geschiedt, hoe beter. Met 1 Januari 1926 telt de lichtingN nog slechts 3900 (4000 man). Het is dus van groot belang, dat de nieuwe organisatie van de Vei ligheidswacht zoo spoedig wordt ingevoerd als doenlijk is. De inkrimping van de lichting be hoeft daarop echter niet te wachten. Van for ten en vestingen, liniënen .stellingen, die van het geheele tegenwoordige stelsel eener doode weermacht, is geen sprake meerdit wordt buiten werking gesteld Dit kan eveneens ge schieden met I Januari 1926. De beroepsmili tairen, die nu in dienst zijn, worden ontslagen, zoodra en voor zoover zo niet meer noodig zijn, wat met verreweg de meesten het geval zijn zal. Hun rechten blijven volledig gewaar borgd en worden, voor zoover noodig, behoor lijk -verzekerd Uit het vorenstaande blijkt voldoende het stelsel von het ontwerp. Na de lichting 1925 is er geen lichting meer, gelijk wij die tot heden gekend hebben. Met 1 Januari 1926 wor den alle dienstplichtigen ontslagen, met uit zondering von een minimum, dat geëischt wor den zal voor de beide wachtende nieuwe lichting 1926 zal ook niet sterker zijn dan dat minimum. De regeering beschikt dan te land over een lichting van niet meer dan 3000 manzij zal dus met spoed de noodige regelingen voorstel len, die bij dat verminderde aantal en bij de geheel veranderde taak van de weermacht pas sen. Indien dit ontwerp mocht worden aangeno men begint met 1926 de zeer sterke vermin dering van de persoonlijke en geldelijke las ten. De laatste zouden echter de eerstkomende jaren nog van beteekenis blijven tengevolge van de pensioenen en wachtgelden. Het is ge- wenscht dezen last over een groot aantal ja ren te vcrdeelen waartoe een voorstel wordt gedaan bij art. 11. In dit ortikel wordt voor gesteld jaarlijks een betrekkelijk geringe som voor het genoemde doel op de begrooting te brengen, als ccn vaste post, die na 30 of 40 jaor verdwijnt. Ten slotte wordt voorgesteld ook het Wet boek voor Militair Strafrecht in te trekken. ONZE KIESWET. Het wijzigingsvoorstel van mej. mr. Van Dorp ingetrokken. De voorzitter der Tweede Kamer heeft me degedeeld, dat mej. Van Dorp haar wetsont werp tot wijziging van de' Kieswet heeft in getrokken. Een voorstel der Vrijheidsbond- fractie te wachten. Naar het Vod. verneemt houdt dc intrekking door mej. Van Dorp van haar initiatief-voor- stel in zake do verandering der kieswet verbond met het voornemen der Vrijheidsbondfroctie om zelfstandig binnenkort een voorstel tot wijziging in te dienen. DE ZOMERTIJD. Een adres der Haagschc ge zondheidscommissie. Naar aanleiding van het wetsontwerp tot af schaffing van den zomertijd heeft de Gezond heidscommissie voor 's-Gravenhage het vol gend schrijven gerioht aan den voorzitter van de Tweede Kamer: „De Gezondheidscommissie voor 's-Graven- hoge heeft met leedwezen kennis genomen van het door de regeering ingediende ontwerp tot afschaffing van den zomertijd. Het is onnoo- dig de argumenten te herhalen, die voor hand having van het vigeerend stelsel pleiten, daar zij Uwe hooge vergadering voldoende bekend zijn. Zij meent dan ook te mogen volstaan met te verzoeken, het thans aanhangige voor stel te verwerpen. Adressen van den rand cn K. v. K. tc Maastricht. De gemeenteraad van Maastricht heeft een motie aangenomen tot behoud van den Zomer tijd Vooral mo het oog op de onmiddellijke nabijheid van België zou het afschaffen groote bezwaren met zich voeren. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten zich tot de Tweede Kamer te wenden, met verzoek het wetsontweip tot afschaffing vnn den Zomertijd niet oon te nemen De Kamer van Koophandel van Maastricht heeft zich met zelfde request !tot <3c Tweede Kamer gewend. Zomertijd en stcomvaartbelangen. De Vereeniging tot Behartiging der Stoom- vaartbelangen in Nederland heeft een adres gezonden aan dc Tweede Kamer waarin uiteen gezet wordt, dat vervanging van een gedeelte der nachtvaart door voren bij daglicht, gelijk de zomertijd automatisch met zich medebrengt, voor den binnenvaart bijzonder welkom is. Adr. doet daarom de Kamer het dringende verzoek het wetsontwerp tot afschaffing van den zo mertijd te verwerpen. Een comité te den Haag. Tc den Hoog heeft zich een cómité gevormd voor het behoud van den zomertijd, in hetwelk zitting hebben: Mr. A. Tok, voorzitter van de Gezondheids commissie, voorzitter; prof. C. L. van der Bilt, hoogleeroar Technische Hoogeschool, lid von den gemeenteraad; mr. A. J. E. A. Bik, voor zitter van de Vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer te 's Gravenhage, Scheveningen en omstreken; mr. J. J. van Bol huis, voorzitter van de 's Grovenhaagsche Jour- na listcnvereeniging; mevrouw Van Braam Houckgeest, voorzitster van de afd. Graven hage van de Nederl. Vereen, van Huisvrouwen; dr. H. Connegieter, rector von het Gymnasium; jhr. mr. E. C. H. van Doorn, voorzitter yan den Ncderlandschen Roeibond; W. Drees, wet houder Sociale aangelegenheden; mr. P. Droog lever Fortuijn, oud-wethouder van Financiën, lid van den gemeenteraad; mr. dr. Ant. van Gijn, oud-minister van Financiën, iid van de Tweede Kamer der Staten-Generual; dr. H. M. Hijmans, dr. J. F. Kroner, directeur der 5-jari- ge H. B. S., 3e v. d. Boschstraat; L P. Maar- tens, voorzitter van de 's Gravenhaagsche Win- keliersvereeniging; prof. dr. W. Nolen, mr. B. van Rossem, voorzitter van de afdeeling 's Gra venhage van de Vereeniging „De Nederland- sche Padvinders"; Albert Spanjaard, lid van het Dagclijksch Bestuur van den A. N. W. B.; mr. J. P .Ekkcr, secretaris van het Centraal In dustrieel Verbond, secretaris. Het comité stelt zich voor zoo krochtig mo gelijk to ijveren voor het behoud van den zo mertijd en wel in nauwe somenwerking met het Centraal Comité tc Amstcrdom. Dc actie vun het comité zal in do eerste plaats gericht zijn op verwerping van het Re- geeringsvoorstcl tot algehecle ofschofling van den Zomertijd. DE AMBTSWONING VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Algemeen bezwaar in do afdcclingcn. Bij het jongste afdeclingsonderzoek der Tweede Kamer is, naar het Va<L verneemt, al gemeen bezwaar gemankt tegen hot onder do gegeven omstandigheden toestaan van een cre- diet van 500,000 voor een ambtswoning voor Buitcnlandscho Zaken. KAMER VAN KOOPHANDEL TE TIEL Do konaolvcrbinding Amsterdom-Ticl. In dc gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor do Neder-Bctu- we drukte de voorzitter er zijn leedwezen over uit. dat do Kamer niet was uitgenoodigd tot bijwonen von dc op 23 Februari alhier gehou den vergadering ter bevordering van den aan leg van de konaolvcrbinding Amsterdom-Tiel, welke vergadering op verzoek van het depar tement Tiel der Maatschappij van Nijverheid was belegd De heer J. J. Vermet, voorzitter van dit de partement cn lid van de Kamer van Koophan' del verklaarde dat de Kamer niet uitgenoo-* digd was, omdat zij leden telt, die andere be langen dan die van Tiel voorstaan dat zij het belang van een streek cn niet van ccn stad in die streek moet behartigen Andere leden voerden tegen deze rcdence- ring aan, dot door uitsluiting Van de Kamer niet voorkomen zou kunnen worden, dat el ders, b.v. te Culemborg, voor een 'andere ver binding van Amsterdam met de Waal zou wor den geijverd cn dot versnippering von krach ten hier het ongewcnschte gevolg zou kun nen hebben, dot van het geheele plan niets kwam. Over feen voorstel von den heer Vermet. bij de Tweede Komer oon te dringen op verwer ping van het voorstel betreffende den zomer tijd. staakten de stemmen Hetzelfdu lid bracht ter sproke een brief van een fruithandelaar, waarin deze wees op den verbazenden achteruitgang van de verzending per post van fruit in mandjes, in het bijzonder van kersen. De heer Vermet wcnschtc, dat dc Kamer een onderzoek zou instellen, of de klacht in het algemeen waar is en wat daarte gen b.v. door de verandering van do tarieven en van den dienst op Zaterdag zou kunnen worden gedaan. De heer Ebben schreef den achteruitgang, minder toe aan de hooge tarieven cn oon den Zaterdag- cn Zondngdicr.st, waarmee iedereen immers rekening kon houden, dan wel non de verzending van dc postmondjes, in zakken, waardoor dc kersen zeer veel lijden. Het bureau der Kamer zal deze zaak onder zoeken. Voor het janr 1925 zijn herkozen als voor zitter van de Kamer dc heer H. C. de Jongh te Ammerzodcn en als voorzitter van het kleinbedrijf de heer A. M. Ebben tc Tiel. BIOSCOOPWEZFN. Nederlondsche Films van Toct- Ankh-Amcn cn dc Holland-lndic vliegers. Noor wij vernemen, is de heer Alsem, film- opeiatéur der „Hispano-film", voornemens de volgende week naar Egypte t» vertrekken voor het maken van opnamen van het grof van Toet- Ankh-Amen. Tc Suez zal hij de HoJlandsche vliegers Thomassen Thuessink van der Hoop, Van Weerden Poelman cn Vun den Broeke op wachten en oon boord van de „Patrio", met welk schip zij zullen repatrieeren, verschillende opnamen von hen maken, gelijk hij dit gedaan hoeft, toen de Holland-lndic vliegers wegens een defect aan dc machine te Philippopel vcrtio- ging hadden. Zelfbeheersching is dc wortel aller deugden. SMfLES. door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W. E PONT. 54 „Wanneer komt zij vroeg Trent. „Donderdag. Ik ben erg verlangend, dat je haar zult ontmoeten, Garth. Zij heeft zoo iets bijzonder liefs. Ik vind het prachtig van haar, dat zij mijn verbroken engagement met Tim niets geen verandering in onze vriendschap laat maken. De meeste moeders zouden een wrok gehouden hebben I" „En denk je, dat mevrouw Durward het over het hoofd ziet?" vroeg hij met een eigenaar- digen glimlach. Sara verzekerde hem enthousiast dat dit het geval was. „Het zou mij verwonderen I" zei hij pein zend. „Het zou niets zijn voor Elisvoor een vrouw, dan ook" hij verbeterde zich haastig „oin zóó gemakkelijk van een ge dachte, die ze zich eenmaal in het hoofd heeft gezet, af te stappen." „Wel," lachte Sara vroolijk, „tegenwoordig kun je een meisje niet meer dwingen een man te trouwen, dien zij niet hebben wil, en je kunt haar evenmin verhinderen den man te nemen, .Eau msn zii wel houdt." „Dc weet niet. Een vrouw met groot doorzet tingsvermogen kan een heeleboel doen". „Maar Elisabeth is volstrekt niet dot soort van doortastend type, dat jij je voorstelt", pro testeerde Sara met een glimlacht. „Zij is bui tengewoon mooi en vrouwelijk, bepaald een hoogstaande vrouw, vind ik. Wacht maar tot je haar gezien hebt I" „Ik vrees," zei Trent langzaam, „dat ik je bekoorlijke vriendin niet zien zal. Ik moet de volgende week naar Londen voor zaken." „HèSara's stem verried haar teleurstel ling. „Kun je dat niet uitstellen „Nee, dat kan ik niet doen." Hij hield op bij een sigarenwinkel. „Vind je het naar om één oogenblik te wachten, dat ik hier even wat ta bak haal Hij verdween in den winkel en Sara bleef staan en keek naar een grappigen kleinen fox- terrier in de straat, die zich te goed deed oon een bot, dot hij uit een slagerswinkel in dc buurt gekaapt bad. Het ongestoorde genot van het gestolene duurde niet lang. Een oogenblik later kwam een magere, wilde Iersche terrier om den hoek aangezet, ontdekte het heerlijke hapje, en was met één sprong boven op den kleinen hond. In een oogwenk was er een helsch kabaal en riep het hondengeblaf alle echo's in de rustige straat wakker. De kleine foxterrier verdedigde heldhaftig zijn eerste recht op den betristen kluif, maar het gTOotere gewich" van den vijand werd hem te machtig en het was duideijlk, dat do Ier met den buit zou gaan strijken. De eigenares van den fox-terrier, zeer elegant gekleed, aanschouw dc handen wringend het gevecht van op een af stand en riep tegen allerlei mcnschen, die zich uain het gevecht verzameld hadden, dat ze toch hoar lieveling van dat verscheurende dier moes ten redden. Moor niemand scheen van plan haar dezen dienst te bewijzen want de Iersche terrier leek een vervaarlijke klant, toen plotseling snel als een bliksemschicht, een slanke figuur over den weg schoot, zich midden tusschen het gedrang slingerde en met luide stem tusschen het lawaai gebiedend uitriep„Laat los, woes- teh'ng I" In een oogenblik was alles uit Sara's kleine sterke honden wisten de nijdige, grommende, bijtenden hondenmasso te scheiden in de twee gedeelten fox en Ier, waaruit ze was samenge steld, en zij stond met den kleinen fox-terrier, die hijgde en bloedde, in haar armen, terwijl een of twee van de omstanders nu alle ge vaar voorbij was den Ier wegjoegen. „O Wat moedig van u I" De eigenares van den foxterrier kwam op haar toegesneld. „Dc kon u nooit genoeg dankbaar zijn." Sara keek haar aan met vlammende oogen. „Is deze hond van u vroeg zij. „Ja. En ik weet zeker" ineens een hecle woordenstroom „dat hij in stukken ge scheurd zou zijn door dat groote, afschuwelijke beest, wanneer u ze niet gescheiden hadt. Ik zou nooit gedurfd hebben I", Garth, die uit den sigarenwinkel aan den overkant kwam, hoorde nog juist, hoe Sara, toen zij den terrier in de armen van zijn mees teres legde, op scherpen toon zei „U moest er «een hond op na houden, wan neer u niet eens voor hem durft zorgen f" Toen zij met Trent naar huis wandelde, deed Sara hem het heele verhaal van het hondenge vecht in geuren en kleuren cn eindigde opge wonden „Dwaze viouwen zooals dat mensch, moesten geen toestemming krijgen er een hond op na^ te houden. Ik haat menschen, die hun verant woordelijkheid niet voelen." „Veracht je lafaards vroeg hij. „Meer dan wat ook ter wereld", antwoordde zij hartgrondig. Hij zweeg een oogenblik. Toen zei hij peinzend „En toch geloof ik, dot dik wijls zenuwen een groote rol spelen." „Ik vind, dat alles afhangt van wat je plicht van je eischt op een gegeven oogenblik ant woordde zij. „Zenuwen zijn luxe. Die kun je je permiteeren, wonneer het voor anderen geen verschil maakt of je bang bent of niet. maai niet, wanneer het er wel op aankomt." „Uit welke bronnen heb je zulke wijsheid ge put vroeg hij schalksch. Sara lachte even. „Dat heeft oom Patrick mij goed inge stampt,' antwoordde zij. Het was een van zijn vasto beginselen." „En toch kan ik mij indenken, dot icmand's zenuwen plotseling knokten no een langdu rige sponning." „Ik denk niet, dat jouw zenuwen dat zouden doen," antwoordde Sara opgewekt, en hun ex peditie naar het eiland en alles wat er toen gebeurd was, stond haar levendig voor den geest. „Mogelijk niet. MaaT ik geloof torh. dat nie mand altijd volkomen zeker kan zijn van zich zelf." „Kom je niet binnen vroeg Sara, toen zij voor Sunnysidc stonden. „Neen vandaag eens niet. Ik moest me maar vast gaan wennen het zonder je te stellen, nu ik al zoo gauw wegga." Hij glimlachte. „Ik wou, dat je niet ging", sprak zij ontevre den. „Ik had jou en Elisabeth zoo graag wil len laten kennismaken. Moet je werkelijk gaan „Ik vrees von wel. En het is beter, dat ik go ook. Ik zou maar rondrozen als een losgebroken duivel, omdat mevrouw Durward zooveel van je tijd in beslag nam. Laat zij je nu maar een paar dogen voor zich hebben dan heb ik je. wonneer ik terug kom, weer hcelemon! voor mij." HOOFDSTUK XXIV. Blauwe vlekjes. Elisabeth fronste even do wenkbrauwen, toen zij den brief doorlas, dien zij dien middag van Sara had ontvangen. Sara schreef haar, dat er kamers voor haar waren besproken in het Cliff hotel en verder, dot zij zeer teleurgesteld was, dat Elisabeth helaas Gnith Trent niet zou ont moeten, want dat hij den Woensdag vöor haar komst uit de stad moest. Trent's vertrek was het laatste, dat Elisabeth wenschte. Boven'olies verlangde zij den man to ontmoeten, dien zij beschouwde uls l\ct strui kelblok op het pad van haar zoon, want als het mogelijk was nog iets te doen om Tim's hartewensch tc verkrijgen) kon diit alleen ge beuren, wonneer Elisabeth als de dea o.< ma china bekend was met alle stukken van het spel. Zij moest welen welk soort van man het was, die Sara's ha it had kunnen winnen, eerder kon zij zijn invloed niet bestrijden en wanneer er sprake was var een afgod met leemen voeten, don moest ze die eerst zelf zien, eer zij Sara's door liefde verblinde oogen ervoor kon openen. Zoolang zij Trent nog niet kende, vocht ze Elisabeth overwoog de zaak een poos. Ten slotte verzond zij een telegram met betaald antwoord aan den eigenaar van het Cliff Hotel en ccn paar uur later kondigde zij haar echtge noot aan, dat ze voorstelde hoer bezoek aan Monkshoven drie dagen te vervroegen. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 5